בכירים בליכוד קוראים להוציא מהמצע את מתווה שתי המדינות מנאום בר-אילן

השר סער ציין כי עיקרון שתי המדינות מעולם לא נכלל במצע ורמז שזה לא ישתנה; מזכיר הממשלה: לא ראיתי שהפלסטינים מכירים בעקרונות הנאום

פחות מחודש לבחירות, קראו היום (שני) בכירים בליכוד שלא לכלול את עיקרי נאום בר-אילן, ובראשם ההכרה במתווה שתי מדינות לשני עמים במסגרת מצע המפלגה לבחירות. הליכוד לא פרסם עד כה את המצע, ובמפלגה מתלבטים כיצד להתייחס לחזון המדינה הפלסטינית שלא הוזכר עד כה במצעי הליכוד.

"חלוקת הארץ תוביל לחיסולה של ישראל. אמרנו את זה בעבר ואנחנו אומרים את זה היום. איך זה מסתדר עם הכרה במדינה פלסטינית?", שאל אתמול בכיר במפלגה, שהתריע מפני הכנסת הסעיף למצע. בכיר אחר אמר: "מצע הליכוד עד היום לא הכיר בקיומה של מדינה פלסטינית, ובישראל ביתנו דוחים בביטול את האפשרות שניתן יהיה לכונן מדינה פלסטינית לצד מדינה ישראלית". לדברי גורם נוסף, "לא ברור איך אנשים כמו רובי ריבלין, בוגי יעלון או זאב אלקין יוכלו להתמודד עם מצע כזה". 

העובדה שרשימת הליכוד-ביתנו לא הציגה עדיין מצע מדיני משותף בלטה אתמול בריאיון שהעניק שר החינוך גדעון סער, מספר שלוש ברשימה, ל-Ynet. בריאיון התנגד סער להקמת מדינה פלסטינית והזכיר כי עיקרון שתי מדינות לשני עמים מעולם לא היה במצע הליכוד ורמז שהדבר אינו עומד להשתנות גם בבחירות הקרובות. סער הוסיף כי לאור המהלך הפלסטיני באו"ם, "אין מקום להקים להם מדינה כדי שימשיכו את הסכסוך מעמדות משופרות".

במצע הנוכחי של ישראל ביתנו, קובעת המפלגה כי "התביעות להקמת מדינה פלסטינית ול'זכות השיבה' נועדו להסוות את המטרה האמיתית, שהיא למחוק את מדינת ישראל כמדינה יהודית וציונית". בליכוד ציינו היום כי יש רצון לשמור על קו עמום ככל האפשר בנוגע לסוגיה הפלסטינית לפני הבחירות ולהימנע מחידוד מסרים. שורה של בכירים במטה הבחירות של הליכוד-ישראל ביתנו התפתלו שוב ושוב כשנשאלו בסוגיה ונמנעו מלתת תשובה ברורה. לפיכך, אם אכן יפורסם מצע, נראה שלא תהיה בו התייחסות ברורה וחדה לנאום בר-אילן או לסוגיית עיקרון שתי המדינות.

אבי אוחיון / לע"מ

מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, תקף היום את יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן). "לצערי, בארבע שנות 'תצפית משתתפת' בשיח ובמעש הקשור לעניין, לא ראיתי ולו פעם אחת נכונות פלסטינית לפשרה היסטורית והכרה בעיקרון שתי מדינות לאום, כדוגמת נאום בר אילן של ראש הממשלה, או פעולות אחרות של ממשלות קודמות", אמר האוזר בנאום שנשא בטקס הענקת פרסי מחקר של מרכז מורשת בגין. "ספק אם התהפוכות העוברות על העולם הערבי יהוו קרקע פוריה לשינוי היסטורי בצד הפלסטיני".

ואולם, לדבריו, "הגם שנדמה לפעמים שאנחנו במבוי סתום, אסור לאבד תקווה ולהתייאש. שלום הוא אינטרס של שני הצדדים. מחד יש לזכור מה הם האינטרסים הישראלים בסכסוך. אינטרסים לאומיים, בטחוניים והתישבותיים. באותה העת לבקש שלום ולרדפהו, ברוח מנחם בגין".

יושבת ראש "התנועה", ציפי לבני, תקפה היום את כוונת הליכוד למסמס את נאום בר-אילן ולא לכלול אותו במצע. בנאום שנשאה באופן סמלי באוניברסיטת בר-אילן אמרה לבני: "נתניהו קבר היום את נאום בר-אילן ואני מתכוונת להחיות אותו ואת עקרונותיו. נאום בר-אילן הפך להיות הספין של חיינו כאן בשנים האחרונות ותמצית השקר של ממשלת נתניהו. הליכוד ביתנו מסרב להכניס למצע את אותו נאום שנתניהו נפנף בו מול כל העולם, שבעזרתו ניסה לשכנע כמה הוא מתון ורוצה שלום – היום כל העולם יודע שזה היה לא יותר ממס שפתיים, מסכה שאתה נתניהו הסתובב בעולם כדי לשאת נאומים יפים". 

לשכת ראש הממשלה הדפה היום את כל השאלות בנוגע לדברי סער ואם הם מייצגים את עמדת נתניהו, וכך גם לגבי השאלה אם נאום בר-אילן צפוי להיות חלק ממצע הליכוד בבחירות. דובריו של ראש הממשלה אמרו כי אינם מתייחסים לדברים והפנו את העיתונאים לדוברי מטה הבחירות. גם במטה הבחירות של הליכוד העדיפו לתת תשובות מתחמקות וכלליות לשאלות, וציינו כי העבודה על המצע לבחירות עדיין בעיצומה. "העקרונות המדיניים של הליכוד-ישראל ביתנו יפורסמו בקרוב", נמסר. "כל מי שמסרב להבין את מדיניותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו יכול לקרוא את נוסח נאומיו המדיניים בארבע השנים האחרונות בארץ ובעולם".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 29
  סוף כל סוף הפרצוף האמיתי של ביבי והליכוד נחשף: הם לעולם לא היו מעוניינים בשתי

  מדינות לשני העמים. על כן אין שום סיבה שציפי, יאיר, ושלי יישבו עם הליכוד בקואליציה. שביבי יקים קואליציה ימנית קיצונית כפי שהוא באמת רוצה והשמאל והמרכז יהיו יחדיו באופוזיציה. עם ישראל מעוניין במדיניות ימנית קיצונית וכך ככל הנראה צריך להיות.

 2. 28
  הליכוד = מדינה דו לאומית
 3. 27
  פרצופו של הליכוד

  הליכוד בעייני היא -המפלגה הגרועה ביותר שהצמיחה המערכת הפוליטית בישראל.מפלגה ש החל מהגעתה לשלטון בשנת 1977 הכניסה את מדינת ישראל לסחרור חברתי,מדיני,ופוליטי.בליכוד הצטיינה הנהגה רופסת,חלשה,והכי נגררת, להתפתחויות המתרחשות בנעשה סביבה,אפילו בהיותה מפלגת שלטון שנים רבות.מעולם !! ( למעט בגין) לא צמח בליכוד מנהיג אמיתי שהוביל דרך מתוך ראיית הנולד ורצון אמיתי להביא לשנוי אמיתי ויסודי,שתוביל את המדינה לדרך חדשה .שמיר,שרון,נתניהו,סער,ארדן,חוטובלי,רגב,לבנת,בגין,ועוד כאלה ששכחתי "הצטיינו תמיד" בלמשוך את את המפלגה,והמדינה לעברי פי-פחת המציאות של היום מוכיחה עד כמה מצבנו עגום

 4. 26
  אם ישראל אינה מכירה בחלוקת הארץ עליה לחזור בה מהכרזת העצמאות שלה המבוססת על עקרון החלוקה לשתי מדינות.
 5. 25
  מה זה משנה לעולם לא יהיה שלום עם הערבים
 6. 24
  גם זה שהעולם עגול לא נכנס למצע הליכוד
 7. 23
  מצויין! עוד סיבה להצביע במפלגה אחרת
 8. 22
  מדינה אחת דו-לאומית ל-6 מיליון יהודים ו-5 מיליון מוסלמים

  זה עבד כל כך טוב בבוסניה, עיראק, סוריה, לבנון, סודאן...למה שזה לא יעבוד גם כאן ? תנו לליכוד את הכוח כדי ליצור לנו עתיד ורוד במדינה אחת גדולה מוסלמית-יהודית

 9. 21
  טוב מאוד."שתי גדות לירדן, זו שלנו וזו גם כן".
 10. 20
  אם לא שתי מדינות אז תהיה כאן מדינה דו-לאומית שבתקוםת ביניים לא תיתן זכות הצבאה לכמחצית מתושביה. זה לא יחזיק מעמד. חרם וסנקציות על מדינת אפרטהייד שכזאת ישברו אותנו כלכלית וכמו דרום אפריקה תהיה זכות הצבאה לכל. יהיו 60 חברי כנסת פלסטינאים וראש ממשלה פלסטינאי. . .זה יהיה סוף הציונות. לו אני פלסטינאי הייתי מצביא עבור הליכוד ומבטיח לבני ונכדי מדינה דמוקרטית, ערבית מהים לירדן. הימין בחר עמדה מסוכנת לעתיד מדינת ישראל
 11. 19
  הליכוד לבדד ישכון
 12. 18
  האמת, מחוץ למדינת ישראל, אין מדינה אחת (!) בעולם שמאמינה לנאום בר אילן של ביבי. המדיניות שלו שקופה לחלוטין. לכן אם יכלל במצע או לא, זה רק שאלה של מנדטים בין ביבי לבנט.
 13. 17
  איזו בושה! פתאום אני מבינה שהם יותר קיצוניים אפילו

  אפילו החמאס מכיר בישראל של 67. ואילו הקיצונים האילו משקרים לגבי פלסטין, עוד לא הכירו!!! עם שלם עם שאיפות לאומיות מדוכא שישים וחמש שנה מתחת לאף שלהם והם לא מכירים? מגף הסער, עבר קראנו בספרי ההסטוריה על שכאילו.

 14. 16
  משעשע וגם עצוב לראות איך התחלפו היוצרות : פעם המנהיגים הערבים חיו בהכחשה חמורה של המציאות תוך כדי פיזור שקרים וכזבים לבני עמם והתעלמות מוחלטת מהמציאות שהתהוותה בשטח.כעת נתניהו וחבריו לליכוד מאמצים את אותה גישה בעוד אבו מאזן מתנהג כאילו הוא שינן היטב את דרך התנהלותם של בן גוריון,ויצמן ושאר גדולי הדור ההוא שידעו לנצל את הרגע כדי לקבל את ההחלטות החשובות והדרמטיות.
 15. 15
  יפרסמו מצע אחרי הבחירות - למה צריך למהר?
 16. 14
  "בכירים בליכוד"? - כל צמרת הליכוד היום זה נוער הגבעות. ברור שאין להם עניין להגיע להסדר.
 17. 13
  "ממשלת הימין הנוכחית מחויבת לפתרון של שתי המדינות. אנחנו מחויבים להסכמים חתומים של ממשלות קודמות גם אם אנחנו לא מאושרים מהם" - כך אמר הלילה (שבת) שר החוץ, אביגדור ליברמן, במהלך דיון ב"פורום סבן" בוושינגטון " - אז על מי אתה חושב שאתה עובד בעיניים?
 18. 12
  מה ההבדל בין הליכוד לבל״ד ? מה ההבדל בין סער לזועבי ? הכוונות שונות אבל התוצאה זהה.המדינה הדולאומית בדרך וכל מי שטרם הצטייד בדרכון זר מוטב שימהר לעשות זאת כי המפעל הציוני הגיע אל קצו.
 19. 11
  ידוע שבנימין נתניהו הוא שקרן, למה שזה יפתיע מישהו?

  הרי ביבי לא התכוון לאף מילה שאמר בבר-אילן, וגם לא לאף מילה שאמר אי פעם. אין לסמוך על מילה אחת ויחידה שהוא אמר. אז למה שזה יפתיע שהוא רץ לבחירות על בסיס מצע שסותר את עמדותיו המוצהרות? הרי אין לו שום עמדות.

 20. 10
  למה שביבי לא יביא למרכז הליקוק ביתהום, הצעה חשאית חדשה בהצבעה גלויה ובא לציון גואל.
 21. 9
  לסלק, להעיף את חונטת נתניהו סופית מהשלטון
  1. אני מניח שאתה מתכוון-בקלפי? נסה את מזלך ב-22 לינואר!
 22. 8
  הדרך לא השתנתה. הליכוד השתנה. הוא הפך להיות ימין קיצוני-סהרורי. ראש ממשלה חלש ודהוי שניגרר ומובל רק בגלל רצונו הבלתי נשלט להשאר הבובה בראשות הממשלה
 23. 7
  סוף סוף תפסו שכל בליכוד!

  מדינה דו לאומית היא האופציה היחידה.

  1. האופציה הזו היא שתביא לקריסת הציונות והמדינה.

   אי אפשר לשלוט במיליוני פלשתינאים ללא זכויות. בתחילה נהפוך לדרום אפריקה של האפרטהייד, אח"כ לצפון קוריאה המנודה ולקראת הסוף, לאלבניה של הקומוניסטים...ולבסוף....נאדה..

 24. 6
  "הארץ" תמיד יאשים את ביבי. ולא חשובות הנסיבות. אבו מאזן תמיד כשר. טהור וכעל כוונות טובות (לדעתי הכוונות שלו הן אייך להשמיד את ישראל)
 25. 5
  להלן פרקים נבחרים ממצע הליכו: א. שתי גדות לירדן. יחד עם זאת תנועת הליכוד ביתנו מכירים בממלכה ההאשמית כשליטה החוקית בעבר הירדן המזרחי. ב. הליכוד ביתנו דוגל ברעיון ארץ ישראל השלימה. כמו כן אנו קוראים לפתרון מדיני הולם על פי המתווה של ראש הממשלה בנאומו בבר אילן, אודות שתי מדינות לשני עמים. ג. הליכוד ביתנו מתחייב כי במסגרת תוכנית השלום לא תפוננה התנחלויות. יחד עם זאת לא יעלה על הדעת שבממשלה יישב שר שמצפונו אינו מניח לו למלא את פקודת הפנוי. זהו! עכשיו הכל ברור כבדולח. אין כמו ניסוח המצע להבהרת נקודות סתומות באידאולוגיה של מפלגה.
  1. מצע אתם רוצים? הביבי הזה כולו מרור! או כמו שאמר עליו יצחק שמיר - "הים אותו ים. וביבי הוא אותו ביבי. מלאך חבלה מסוכן לעצמו ולאחרים"
 26. 4
  השתגעתם ?! לקחת מביבי את עלה התאנה המושלם שלו ?! להשאיר אותו קולוניאלי ערום בפרהסיה ?!
 27. 3
  לא מבין,ביבי מתחיל להיות כמו שרון ,יש לליכוד מצע,במידה וביבי רוצה לשנות, שיקים מפלגה חדשה,נמאס מגניבת הדעת והקולות,לאנשי השמאל,לפי איך שזה נראה ביבי ימכור את המדינה למענכם וכדאי לכם להצביע לו ולא אני לא מאמין בדרך הזאת.
 28. 2
  מצע הליכוד

  בשביל מה אתם צריכים מצע יש לכם את ביבי שהוא כל כולו מצע מתהלך על ארבע או על שתיים תלוי בימי העונה

  1. זה לפסח. עזבו אתכם משטויות.
 29. 1
  אם יכניסו את זה למצע

  אז מה ההבדל בינם לבתנועה?

  1. ההבדל הוא בכוונה. אצל ביבי זה רק רשת הסוואה.
  2. בשביל מה להכניס את זה למצע? הפתרון הוא לבקש את שטחי ירדן לאחר שאלו יתרוקנו מ5.7מיליון פלסטינים שירוצו לביתם הלאומי החדש. דבר אשר יותיר ארץ ענקית ל1.3 מיליון ירדנים.
  3. אם ישראל היהודית תתרסק(חו'ח)ליכוד ביתנו יהיה חתום על הנפילה.