דב חנין על מרצ: אנחנו לא מתנגדים בדיעבד למלחמות

מס' 3 ברשימת חד"ש ענה לשאלותיכם על הלאמת נכסי הטייקונים "שבוזזים את המדינה", הקשרים עם האופוזיציה בסוריה ומדוע נשים נעדרות מצמרת מפלגתו

ח"כ דב חנין, מספר 3 ברשימת חד"ש לכנסת, התארח במערכת "הארץ" וענה לשאלותיכם. היה זה השמיני בסדרת מפגשים עם פוליטיקאים בכירים לקראת הבחירות בעוד שבוע.

שאלה ראשונה מדפנה בן צבי: שלום דב, אני מצביעת חד"ש ותיקה, ומאוד מעריכה אותך ואת פועלך. עם זאת, נדמה לי שבלב עצוב לא אצביע לחד"ש הפעם, וכנראה אבחר במרצ, על אף שמאוד מפריע לי להצביע למפלגה יהודית ולא יהודית-ערבית. הבנתי מחברים טובים מהמגזר הערבי, שאני סומכת עליהם, שכלפי האוכלוסייה הערבית חד"ש נוקטת קו אחר לגמרי ועמדות אחרות מאשר היא מציגה בפני המגזר היהודי. למשל, באופן גלוי וחד משמעי חד"ש מתבטאת בעד אסד. האם זה נכון? האם תוכל לפרט את עמדת חד"ש כלפי אסד והמתרחש בסוריה? והאם תוכל לומר האם וכיצד חד"ש פועלת למען שוויון זכויות בין נשים לגברים במגזר הערבי?

תשובה: חד"ש ממש לא תומכת במשטר אסד. לא תמכנו במשטר אסד גם בעבר, ומהיום הראשון שהתחילה המחאה הדמוקרטית בסוריה תמכנו בדרישות העם הסורי לשינוי דמוקרטי. התבטאנו בנושא הזה גם בכנסת, גם אני וגם חבר הכנסת מוחמד ברכה, יו"ר חד"ש. מק"י וחד"ש קיבלו החלטות מפורטות מאוד בעניין סוריה וההחלטות פורסמו בעברית ובערבית. הנה הלינק להחלטות: http://hadash.org.il/syria/.

דב חנין במערכת הארץתומר אפלבאום

נדמה לי שמכל המפלגות שמיוצגות בכנסת, חד"ש היא היחידה שאימצה עמדה מפורטת בנוגע למתרחש בסוריה.  אנחנו נמצאים במזרח התיכון, וחשוב להתייחס למה שקורה באזור. אנחנו מתנגדים למשטר אסד. אמרנו במפורש שמשטר הטובח בבני עמו אינו יכול להתהדר בתואר משטר מתקדם או לאומי. באותו זמן, אנחנו מתנגדים גם לאנשי אל קאעידה והאחים המוסלמים שנלחמים באסד לא מכיוון שהוא דיקטטור אלא מכיוון שהוא חילוני. אנחנו יודעים שסעודיה, קטאר, תורכיה, וגם מעצמות המערב מעורבות בעימות הזה לצד האחים המוסלמים לא מתוך דאגה אמיתית לדמוקרטיה, אלא בגלל השאיפות והאינטרסים הכלכליים והאימפריאליים שלהם. התערבות צבאית כזו הובילה את עיראק לאסון לאומי. מאז הפלישה האמריקאית מאות אלפי בני אדם קיפחו שם את חייהם.

עמדת חד"ש פורסמה גם בעברית וגם בערבית והיא המייצגת את מה שמוסדות חד"ש אומרים. נכון, אנחנו תנועה רחבה ופלורליסטית, ובתוכנו יש הבדלי דגשים במסגרת העמדה הזו. יש בין פעילי חד"ש השמים את הדגש על הוקעת המשטר והדיכוי. יש המדגישים את ההתנגדות להתערבות הזרה ולאחים המוסלמים.

אני שמח שאני בתנועה פלורליסטית שבה לא כולם צריכים לדבר בדיוק באותו נוסח. עם זאת, אין בחד"ש אנשים התומכים בהתערבות צבאית זרה בסוריה, ואין גם אנשים המצדדים במשטר אסד ובדיכוי שהוא הוביל. אנחנו בקשר עם האופוזיציה השמאלית בסוריה, ותומכים בעמדותיה, ברצון שלה להביא שינוי אמיתי בתוך סוריה, ובמעמד שלה להחליף את מלחמת האזרחים המתדרדרת לטבח אכזרי בתהליכי דיאלוג פנימיים שיובילו לשינוי דמוקרטי אמיתי.

הטענות על דיבור בשתי שפות יושבות על פחדים שקיימים בציבור. אנחנו מדברים בשתי שפות, בעברית ובערבית, אבל אין הבדלי תוכן על בסיס לאומי. מגוון הדעות במסגרת העמדה הפוליטית העקרונית של חד"ש נמצאים אצל חברים יהודים וערבים כאחד. התייחסות שלי לנושא מלפני כשנה בלינק הבא

שאלה מאדם: אם שלי יחימוביץ' תזכה להקים את הממשלה הבאה, האם אתה רואה את המפלגה שלך בתוך הקואליציה?

תשובה: אנחנו נעשה את הכל כדי להפיל את ממשלת נתניהו. הממשלה הזו היא מסוכנת לישראל. הממשלה הזו הובילה לפערים חברתיים כלכליים חמורים ומתכננת תקציב אנטי חברתי מסוכן. הממשלה הזו חיסלה את התהליך המדיני ובונה בקצב בהתנחלויות כדי להתגרות בפלסטינים ובעולם כולו. הממשלה הזו מאיימת להוביל את ישראל למלחמה אזורית מסוכנת.

דב חנין במערכת הארץתומר אפלבאום

אם תהיה אפשרות להקים ממשלה אחרת נעשה את הכל כדי שהיא תתגשם. איננו מבקשים להצטרף לממשלת המרכז אם היא תוקם. נהיה מוכנים לתמוך בה גם מבחוץ במודל הגוש החוסם שאפשר לרבין להעביר את הסכמי אוסלו ולקדם צעדים בעד שוויון וצדק חברתי גם בתוך ישראל.

כדי שנתניהו לא יחזור לשלטון צריכים להתקיים שני תנאים: ראשית צריך להעלות את שיעור ההצבעה בקרב מצביעי השמאל, ובמיוחד בקרב הצעירים. צריך להעלות את שיעור ההצבעה בציבור הערבי כדי להגיע למצב שיש פחות מששים תומכי ימין בכנסת.
תנאי שני הוא שמפלגות המרכז יסכימו להתייחס גם למצביעים הערבים כאזרחים שהצבעתם באמת נספרת ולגיטימית בתוך המערכת הפוליטית. מבחינה זו, ככל שחד"ש תקבל יותר קולות, בציבור היהודי והערבי כאחד, כך יעלו הסיכויים שמפלגות המרכז תהיינה מוכנות למהלך כזה.

כמובן, אנחנו לא יודעים להעריך מה תחלטנה מפלגות המרכז. אנחנו מבחינתנו מחויבים להיות נגד נתניהו, גם אם הוא ירכיב ממשלה. 

שאלה מאילון גולד: האם לדעתך עדיפה קואליציית ימין של הליכוד, ש"ס, הבית היהודי ואחרים ככה שיש ממשלה ימנית קיצונית או שעדיף שמפלגות מרכז כמו יש עתיד יצטרפו לקואליציה כדי למתן אותה?

תשובה: הצטרפות של מפלגות המרכז לממשלת הימין לא תמתן אותה, אלא תשמש כעלה תאנה למדיניות מסוכנת מבחינה מדינית והרסנית מבחינה חברתית. הניסיון הוכיח את זה בעבר במקרים רבים. אני קורא למפלגות המרכז לא להסכים לחזור לניסיון הגרוע הזה, ולא להצטרף כעלה תאנה לממשלת נתניהו אם תוקם.

שאלה מאדם, אביגיל ונדב: אין ספק שאתה חבר כנסת מצטיין, ואולי הטוב ביותר, אבל ביקורת רבה נמתחת כלפי שאר חברי הכנסת מטעם המפלגה שלך, שלא רק שהנוכחות שלהם בכנסת מועטה ביותר, אלא בקושי העבירו חוקים או הציעו הצעות חוק. מה יש לך להגיד בתגובה?

כיצד מפלגת חד"ש מתמודדת עם הפער בין פועלו הרב של ח"כ חנין לבין נוכחותם הדלה של חבריו לסיעה (אשר ממוקמים במקומות 66, 77 ו-88 במדרג הנוכחות בכנסת)? וכן הפער בין פעילותם הפרלמנטרית (בעוד חנין הוא חבר הכנסת הרביעי במספר שהכי הרבה מחוקיו עברו קריאה ראשונה עמיתיו לסיעה ממוקמים במקום ה-63, ה-68 וה-71)?

מי הם חברי חד"ש אשר אינם דב חנין? מה עמדותיהם? מדוע אין אנו שומעים מהם או עליהם. האם יש בטענות כנגד חד"ש - שהיא מדברת בשפות השונות בשני קולות: בעברית בשפת שמאל מתונה ומאחדת, ובערבית בשפה לאומנית וקיצונית יותר - מן האמת? שמעתי על מוחמד ברכה, לא שמעתי על התבטאות שלו בנושא כל שהוא אי פעם. מי מספר שתיים ברשימה אינני יודע כלל.

תשובה: אני גאה בחבריי לסיעה. הם ח"כים פעילים שנמצאים הרבה מאוד בשטח, מלווים מאבקים חברתיים ופעילות גם בציבור היהודי וגם בציבור הערבי. אנחנו לא זהים, יש בינינו הבדלים בדגשים ובצורת הפעולה, אבל חבר הכנסת ברכה זכה להרבה מאוד שבחים כיו"ר וועדת הכנסת לטיפול בבעיות הסמים. מצער שהתקשורת לא מצאה אף פעם לנכון להתייחס לכך. ח"כ חנא סויד, הממוקם במקום השני ברשימתנו, היה מרצה בטכניון לתכנון ערים, אדם מקצועי ורציני ביותר, שהשתתף יחד איתי במאבק נגד "רפורמת המרפסות" של נתניהו, מהלך חקיקתי ענקי אנטי דמוקרטי, אנטי חברתי ואנטי סביבתי, שהצלחנו לבלום בכנסת היוצאת. ח"כ עפו אגבארייה, רופא, תושב אום אל פאחם, הוביל את המאבק שהצליח להקים חדר מיון קדמי בעירו. אלה הם שלושה דברים עליהם לא שמעתם.

דב חנין במערכת הארץתומר אפלבאום

לא שמעתם גם על זה שמוחמד ברכה, בראש סיעת חד"ש, השתתף בהלוויה בשדרות של גברת פאינה סלוצקר, שנהרגה מפגיעת קסאם שם. רק חברי חד"ש השתתפו בהלוויה הזו והיא הייתה קשה. הרבה כעס הופנה כלפי ח"כ ברכה, אבל היה חשוב לו להוביל אותנו להשתתף בהלוייה הזו כביטוי של התנגדות לפגיעה באזרחים. בתקשורת העברית זה לא סוקר. בתקשורת הערבית ברכה דווקא קיבל ביקורת רבה על כך שהחליט לנסוע דווקא להלווייה בשדרות שבוע אחרי שאזרחים נהרגו בעזה מירי של צה"ל.

על ח"כ חנא סוייד לא שמעתם כי הוא למשל מוביל בכנסת שדולה לטיפול במחלות נדירות. שדולה שיש לה עבודה עצומה, אבל מתעסקת במקרים מאוד נדירים שאינם זוכים לפרסום. הובלת נושא כזה דווקא ראוייה להערכה.

חבר הכנסת עפו אגבארייה, המתגורר באום אל פאחם, עיר שמרנית, יזם והוביל יחד איתי חוק שהעברנו נגד הפלייה מטעמי נטייה מינית בשירות התעסוקה. עבורי לא הייתה כל בעיה ליזום חוק כזה, אני נמצא בסביבה ליברלית מאוד. אבל בשביל ח"כ שמגיע מעיר שמרנית, הובלת חוק כזה מבטאת מחוייבות ערכית אמיתית.

חברי הכנסת הערבים משמשים כנציגי ציבור מקופח ומופלה גם במישור נוסף שאינו זוכה לסיקור. הם נציגי ציבור מול משרדי ממשלה ופקידות אטומה בהרבה מאוד עוולות יומיומיות קטנות, שאינן מסוקרות בשום צורה שהיא ואינן נמדדות בשום מדד. זו עבודה רבה ומאומצת והם עושים אותה במסירות מאוד גדולה. 

שאלה מנגה: שלום דב, ראשית אני רוצה להדגיש שאני מעריכה את פועליך ואתה אחד מהחכ"ים היחידים שיש לי אמונה בהם. יחד עם סקרנותי בנוגע לתשובותיך לשאר השאלות אני רוצה לשאול מה עם ייצוג נשי ריאלי - ולא בעוד שנתיים.

תשובה: נגה, תודה על ההערכה. באופן אישי אני תמכתי בשריון נשים בצמרת רשימת חד"ש, ובחרתי לא להתמודד עם המקום השני כי תמכתי במועמדותה של אשה למקום הזה. הרשימה לכנסת אצלנו נבחרת בבחירות דמוקרטיות במועצת חד"ש המונה כ-800 איש, כאשר עד היום לא קיימים שריונים כלשהם ליהודים, לערבים, לגברים או לנשים ברשימה. רוב צירי המועצה לא תמכו בהצעת השריון, אבל המועצה כן החליטה שבסיעת חד"ש בכנסת הקרובה תיכלל אשה בכל מקרה. עכשיו נותר ליישם את ההחלטה הזו.
איך מיישמים את ההחלטה הזו? אפשרות אחת היא שנקבל בבחירות הקרובות כמה אלפי קולות נוספים ואז תיבחר לכנסת כבר ביום הראשון ד"ר נבילה אספניולי, פעילה פמיניסטית מובילה מנצרת. בבחירות הקודמות היו חסרים לנו כמה אלפי קולות כדי להשיג מנדט חמישי, ולכן זו משימה קרובה ואפשרית.

אם לא נצליח בכך, מועצת חד"ש החליטה גם שבכל מקרה שני הח"כים הראשונים ברשימה, מוחמד ברכה וחנא סוויד, יתפטרו עד אמצע הקדנציה כדי לאפשר כניסה של מועמדים חדשים ונוספים בחילופי דורות בסיעה. אנחנו מעדיפים כמובן את האופציה הראשונה (כדי לא להגיע למצב של חצי קדנציה ללא אשה כפי שמרצ הייתה בכנסת היוצאת). אבל זה תלוי גם בך. 

יניב שואל: למה חד"ש ודעם לא רצות ברשימה משותפת?

תשובה: אני בעצמי שואל את אותה שאלה, ושאלתי אותה גם את פעילי דעם. אני מעריך את הפעילות של אנשי דעם ואת המסירות שלהם. הם רצים לכנסת כבר שנים רבות, בבחירות הקודמות הם קיבלו 2645 קולות, וחסרים להם רק 70,000 קולות נוספים כדי לעבור את אחוז החסימה. הצעתי לדעם להצטרף לחד"ש כמרכיב עצמאי, בלי לאבד מאומה מהזהות שלהם ומהייחודיות הפוליטית שלהם.

חד"ש היא, כזכור, חזית פוליטית שמבטאת תפיסה פלורליסטית של שמאל. אנחנו חושבים שבמסגרת שמאלית אחת יכולים להיות אנשים שונים עם הבדלים ביניהם, אבל עם הסכמה על עקרונות וערכים בסיסיים. השוני בינינו לא צריך להיות סיבה לעימותים, אלא מקור להעשרת הדיון והחשיבה. ברוח זו נמצאת בחד"ש למשל קבוצת תארבוט ששומרת על הייחודיות שלה, מביעה בגלוי את עמדותיה וביקורתה, אבל משתתפת במאמץ המשותף של חזית יהודית-ערבית סוציאליסטית רחבה.

בכוונתי גם אחרי הבחירות להמשיך לפעול כדי שדעם תצטרף לחד"ש כמרכיב עצמאי. אבל בבחירות האלה עצמן אני חושב שאין לאף אחת ואחד מאיתנו מותרות להצביע לרשימות שסיכוייהן לעבור את אחוז החסימה מזעריים כל כך. 

שאלה מאורן: אתה מדבר על הלאמת בנקים וחברות אחרות מצד אחד ועל זכויות הפרט מצד שני. כיצד שני הדברים מתיישבים יחדיו? אם המדינה תשלוט בכל, מה ישאר לאנשים פרטיים? מה יקרה לחופש? האם אתה באמת חושב שהמדינה יודעת יותר טוב מה טוב בשבילי ומה גורם לבני אדם להיות מאושרים?

תשובה: אורן, תודה על השאלה. אני מאמין בחופש, אני תומך בחופש הפרט, אני לא רוצה שהמדינה תקבע לך או לי מה צריך לעשות. במאה ה-21 ברור לחלוטין: לא ייתכן סוציאליזם בלי דמוקרטיה. סוציאליזם צריך להיות יותר דמוקרטי מכל החלופות האפשריות האחרות. כפי שלא ייתכן סוציאליזם בלי דמוקרטיה, לא תיתכן דמוקרטיה בלי סוציאליזם. תחשוב על פועלי הטקסטיל שפוטרו בכיתן דימונה: מה הדמוקרטיה אומרת להם? היא באמת אומרת להם משהו? כדי שהדמוקרטיה תגיד להם משהו, היא צריכה לכלול גם ערכים סוציאליסטיים.

אני מתנגד להלאמה של עסקים קטנים ובינוניים. אבל מצד שני אני מתנגד לביזה שמתנהלת בארץ הזאת לטובת קבוצה קטנה של טייקונים. כאשר התגלה הגז במאגר תמר, דרשתי להעלות את הכנסות המדינה ממנו. קראו לי סוציאליסט ואפילו הזוי. בדיוני וועדת הכלכלה של הכנסת (ראה המחזה "אנרגיות טובות". מומלץ) אופיר אקוניס דיבר על צפון קוריאה. משטר אימים שמעורר צמרמורת אצל כל אחד מאיתנו. אני דיברתי דווקא על נורבגיה, מדינה שגם אצלה, בים הצפוני, יש גז. אבל הוא משמש לתועלת החברה הנורבגית: לפנסיות, לרווחה, לתרבות, לחינוך, לדיור.

כמו בכל כך הרבה מקרים בתחילת הדרך היינו כאן לגמרי לבד. אבל כמו בכל כך הרבה מקרים התעורר ויכוח ציבורי, מאבק ציבורי, פעולה ציבורית, ואפילו ממשלת נתניהו נאלצה להקים וועדה. הפלא ופלא, הוועדה הזו, בראשות פרופ' ששינסקי אפילו עבדה, והמליצה להעלות את שיעור תמלוגי הגז של המדינה. תמכנו בכך, אבל לא הסתפקנו בכך. אנחנו מציעים להלאים את הגז. 

אומרים לי שנובל אנרג'י תברח מהארץ? אני עונה - בטח, והיא תקח אתה גם את הגז בתרמיל. אני בעד להחזיר לציבור גם את ים המלח. גם האחים עופר אם ירצו לברוח מהארץ לא יוכלו לקחת את ים המלח, ואפילו לא את הפוספטים שדרומית לשם.
אני בעד לפצות את המשקיעים על ההשקעות שהיו להם, ככל שהיו כאלה באמת, ואפילו לתת להם אחוז רווח מסוים. אבל הזקנה במסדרון של בית החולים בנהריה חשובה לי יותר מהרווחים של האדון ריצ'רדסון. 

שאלת המשך מוואסים: המערב בכלל וארה"ב בפרט הגיבו בחריפות בעבר למהלכים דומים של הלאמה. בסיטואציה כמו הלאמת הגז, כיצד אתה תדאג לשמור על האטרקטיביות של פרויקטים דומים בעתיד למשקיעים שבו יהיו מוכנים לקחת סיכונים כלכליים למרות החשש להלאמה?

תשובה: מדינת ישראל הלאימה בעבר. אפילו הלאימה בנקים. ב-1982, במשבר המניות, המדינה הלאימה בנקים מפסידים. אני מציע לעשות את אותו דבר עם בנקים רווחיים.

אשר למשקיעים הזרים, אני בהחלט מציע לפצות אותם על השקעותיהם ואפילו להותיר להם רווחים. אני לא חושב שישראל צריכה להתנהל כמושבה אמריקאית שבה האינטרסים של בעלי הון אמריקאים חשובים יותר מרווחתם של אזרחי ישראל עצמם. 

דוד בר עוז: האם תציעו להגביל את גובה שכר הדירה?

תשובה: כן. אנחנו בעד פיקוח על שכר הדירה. אבל תוכנית הדיור שלנו רחבה הרבה יותר. אנחנו חושבים שהמדינה חייבת לחזור לתמונה. המדינה חייבת לבנות דירות בתוך ישראל. בשנים האחרונות בנייה ציבורית כזו לא קיימת בישראל, היא קיימת רק בהתנחלויות.

בנייה ציבורית תקציבית בהיקף גדול צריכה ליצור במהירות מלאי גדול של דירות להשכרה, מסובסדת וזולה. אנו קוראים לזה "דיור חברתי". דיור חברתי צריך לתת מענה גם לקצה של העניים חסרי הדיור, וגם לכל אותם רבבות משכבות הביניים הנשחקות שלא מצליחים לעמוד בתשלום שכר הדירה כי הוא בשמיים, בזמן שהשכר ברצפה.
מודלים כאלה קיימים ועובדים בעולם. באמסטרדם רוב האנשים גרים בשכירות בדיור חברתי. היקף התמיכה שהם מקבלים הוא פונקציה של רמת ההכנסה שלהם. זה אפשרי גם אצלנו. זה עולה הרבה כסף, אבל יש אותו. אפשר לקחת אותו מהטייקונים, אפשר לוותר על מלחמות, אפשר להפסיק להשקיע בהתנחלויות. זה עניין של סדר עדיפויות. על כך בדיוק הבחירות האלה. לתוכנית הדיור החברתי שלנו ראו כאן
בכנסת האחרונה עסקנו רבות בענייני דיור. עמדתי בראש השדולה למען דיור ציבורי, הצעתי להקים וועדת חקירה פרלמנטרית שתבדוק איך כספי הדיור הציבורי התגלגלו לסוכנות היהודית ולהתנחלויות. הממשלה התנגדה לדרישה הזו. היה להם ויש להם הרבה מה להסתיר. 

שאלה: האם יש משהו שאתה חושב שנמצא בידי המדינה וצריך להפריט, והאם יש משהו שהולאם והיה טעות.

תשובה: הלוואי שהיה משהו שהולאם, אז הייתי יכול לבחור בין אופציות ולהתלבט. הדבר היחידי שהתחילו להחזיר למדינה, בעקבות מאבק קשה שאנחנו ניהלנו בכנסת, הוא שירותי הבריאות לתלמיד שהופרטו ועכשיו מוחזרים למערכת הציבורית במחוזות הנגב ואשקלון. התוצאות מצויינות. זה מעיד שאחיות בתי ספר צריכות להיות עובדות ציבור בדיוק כמו המורים והמורות. אגב, גם מערך ההוראה במשרד החינוך עובר תהליך הפרטה מסוכן שפוגע בזכויות המורים וכן באיכות החינוך שמקבלים ילדינו.

מאחורי החשש מהלאמה עומד הנסיון של מערכות ציבוריות לא יעילות או מושחתות. מערכות כאלו קיימות. איני מגן על חוסר יעילות וודאי לא על שחיתות. דוגמא אחת מוכרת לכולנו היא רשות מקרקעי ישראל ("המנהל"). גוף ביורוקרטי ומעוות שגורם הרבה סבל למי שנתקל בו. בתחילת הקדנציה נתניהו הציע פשוט להפריט את מקרקעי ישראל. אנחנו התנגדנו והצלחנו לבלום במידה רבה את הפרטת הענק הזו שהייתה מעבירה בסוף גם את האדמות שלנו לשליטתם של בעלי הון מעטים.

אבל עשינו את זה לא מתוך מקום של הגנה על מנהל מקרקעי ישראל כפי שהתנהל. הטענה שלנו הייתה שהבעיות במנהל מקרקעי ישראל אינן בגלל שהוא ציבורי, אלא בגלל שהוא לא מספיק ציבורי. בדקתי ומצאתי, למשל, ש-99% מהחלטות המנהל לא מתפרסמות בשום מקום. זה פתח עצום להתנהלות ביורוקרטית, להפלייה, ולשחיתות. מה באמת ציבורי בכך שקליקה של מינויים פוליטיים יושבת בחדר סגור ומחליטה לבדה מה לעשות ב-90% מהאדמות בארץ?

לכן העברנו בכנסת, סיעת חד"ש, חוק מהפכני שמחייב פרסום מלא באינטרנט ובעיתונים של כל החלטות רשות מקרקעי ישראל (המנהל - המועצה, ההנהלה והוועדות). גוף ציבורי חייב להיות דמוקרטי. שקיפות, מעורבות אמיתית של הציבור, פיקוח הם דברים שחיוני להשליט במערכת הציבורית. 

דלית ואילון: האם אתם בעד לעגן בחוק שירות אזרחי למי שאינו משרת בצבא? חד"ש בעד ביטול חוק גיוס החובה לדרוזים אבל אם מבטלים את החוק הזה זה לא לגיטימי שגם חרדים לא יתגייסו?

תשובה: לפני שנה וחצי יצאנו בהמונינו לרחובות הערים כדי לדרוש צדק חברתי ושינוי אמיתי במערכת. אסור לתת לספינים כמו "שוויון בנטל" להפריד בינינו ולהסית את הדיון מהשאלה הגורלית של אחריות המדינה לאזרחיה. למשל בעניין החרדי: הבעיה האמיתית עם החרדים איננה שהם לא מתגייסים לצבא, אלא שהם לא נמצאים מספיק בשוק העבודה. מדיניות הממשלות היא שאחראית לכך.

שני הסבים שלי, משני הצדדים, היו יהודים חרדים מאוד, והם עבדו. מה שקורה אצלנו הוא שחרדים מקבלים שחרור מהצבא בתנאי ש"תורתם אמנותם" - הם מביאים אישור מהרב שהם אינם עובדים אלא לומדים בישיבה. כך המדינה הופכת את הציבור החרדי לבן ערובה של הרבנים ותורמת למצב שעשרות אלפי אנשים אינם יכולים להשתלב בשוק העבודה ודנה אותם לחיים של עוני.

שאלה מדפנה: כיצד חד"ש פועלת למען שוויון זכויות בין נשים לגברים במגזר הערבי?

חד"ש מאוד מחוייבת למאבק הפמיניסטי גם בציבור היהודי וגם בציבור הערבי. זה איננו מאבק פשוט. יש כאן שאלות של הפלייה בשכר ובמעמד. יש נושאים של פגיעה בנשים בגלל שליטת הדין הדתי אצל יהודים וערבים כאחד. יש סוגיות של אלימות נגד נשים. בכל הנושאים האלה פעילות ופעילי חד"ש ממלאים תפקיד מרכזי. זה נכון גם בציבור היהודי וגם בציבור הערבי.
בציבור הערבי הפעילים והפעילות שלנו הובילו במשך שנים את המאבק באלימות נגד נשים. בכנסת העברנו חוקים פמיניסטים החל מהארכת חופשת הלידה בשבועיים, וכלה בחוקים המגנים על נשים במקלטים לנשים מוכות.

שאלה מיוני: לא מצאתי במצעכם דבר על לגליזציה של סמים קלים. מה עמדתך?

תשובה: אנחנו מתנגדים להחלת החוק הפלילי על נושאים שיש בהם מחלוקת ציבורית ממשית. בכנסת פעלנו להרחבת ההכרה והשימוש בקנביס רפואי, ונמשיך לעשות זאת גם בכנסת הבאה.

שאלה: איך מר חנין מתכוון להשפיע על התהליך המדיני מהאופוזיציה. מה המצע המדיני בכלל של חדש והאם הם מקבלים את מתווה שתי מדינות לשני עמים או מאמינים במדינת כל אזרחיה ואם כן איך תבוא לידי ביטוי הייחודיות של כל עם באוטופיה אליה חדש רוצה להגיע. במקרה וחדש מאמינה במתווה שתי המדינות האם לדעת חנין יש פרטנר גם בעזה או שצריך לנהל מו"מ רק מול הגדה?

תשובה: חד"ש היא זו שהמציאה את הסיסמא "שתי מדינות לשני עמים". זו אפילו הייתה סיסמת הבחירות שלנו בשנות השמונים - ראו כאן. אנחנו עדיין חושבים שזה הפתרון, למרות שהושמו מכשולים לא קלים בדרך ליישומו. אבל העיקרון שלנו הוא נורא ברור - הסדר שלום ייתכן כאן רק אם הוא יהיה באמת הוגן לשני העמים.

אנחנו לגמרי תומכים בזכות ההגדרה העצמית של שני העמים. באותה נשימה אנחנו מתנגדים גם לכל צורה של הפלייה לאומית. ההגדרה העצמית של שני העמים מצאה לעצמה תמיכה עקרונית באותה החלטה היסטורית של האו"ם של הקמת שתי מדינות, שאותה צריך לממש. אבל צריך להבין גם שמדינת ישראל לא הייתה לא תהיה ולא צריכה להיות אף פעם מדינה "טהורה אתנית". 

לשמחתי, יש כאן מיעוט לאומי ערבי-פלסטיני שצריך לקבל הכרה ככזה ושוויון מלא. זה לא משהו שפוגע בחברה, זה מעשיר את החברה והופך אותה להרבה יותר טובה. אני שמח שבמדינה הזו חיים יהודים וערבים. אני רק רוצה שהם יחיו באמת ביחד בשוויון, וירגישו שזה באמת הבית שלהם. 

בנוגע לשאלת הפרטנר בעזה - השאלה האמיתית היא הפוכה. הליכוד מדבר רק עם החמאס. הוא עשה עם החמאס הסכם הפסקת אש. הוא עשה עם החמאס הסכם החלפת שבויים ואסירים. כך חזר גלעד שליט הביתה. תמכתי בדברים האלה. אני בעד הפסקת אש, ואני בעד החלפות שבויים ואסירים. אבל, במקביל לזה ששמים תחבושת על פצע כדי שהדם יפסיק לזרום, צריך לטפל גם בפצע עצמו. כאן הליכוד לא עשה שום דבר. הוא לא דיבר עם אש"ף. הוא לא היה מוכן למו"מ עם אבו מאזן. במקום הידברות, ממשלת נתניהו מציעה לפלסטינים בגדה רק עוד ועוד התנחלויות.

שאלה מדני: מה ההבדל האידיאולוגי העיקרי בין מרצ לחד"ש?

במערכת הבחירות הזו החלטנו שלא נתקוף מפלגות שנמצאות בסביבתנו. ואני מתכוון לעמוד בקו הזה. האויב שלנו נמצא בימין: נתניהו. לכן לא אומר שום דבר רע על מרצ, אבל אומר כמה דברים טובים עלינו: אנחנו סוציאליסטים. אומרים את זה בגלוי וגם מציעים פתרונות סוציאליסטים באמת לבעיות הקשות שלנו.

אנחנו תנועת שלום שיודעת להתנגד למלחמות הרסניות גם ברגע שהן פורצות ולא רק בדיעבד.

אנחנו תנועה יהודית-ערבית, לא רק בסיעה בכנסת אלא קודם כל בשטח. תנועה של פעילים יהודים וערבים שעומדים ונאבקים יחד, ומתעקשים לתת ביחד תשובות לשני העמים. בשתי השפות, אבל במסר אחד.

דווקא בימים האלה, כשהגזענות והלאומנות מתפשטות, כשהמרחק בין שני העמים כל כך מעמיק, הבחירה בשותפות יהודית-ערבית היא הבחירה המוסרית. אני אומר לעצמי תמיד שבעוד הרבה שנים, כשהמציאות פה תהיה נורמלית יותר, ויבואו וישאלו אותי איפה אתה עמדת בימים האפלים האלה? אני רוצה להיות מסוגל לענות שאני עמדתי כאן, ביחד עם החברים הערבים שלי, ואנחנו ניסינו לתת לשני העמים שלנו תשובה אחרת. ייתכן שאנחנו לא מצליחים. אבל אנחנו לפחות מנסים. אנחנו לפחות משתדלים במקום הזה שכל האחרים כבר לגמרי ויתרו עליו.

מה שאני אומר לעצמי אני אומר גם לכם ולכן - דווקא היום צריך לעמוד ביחד. דווקא היום, מול הגזענות והלאומנות - שותפות יהודית ערבית. 

מרצ מסרה בתגובה לדברי דב חנין: "מרצ מתנגדת למלחמות ברירה. תמיד. במקום לתקוף את מרצ היה עדיף לו דב חנין היה מסביר את כפל הלשון של חד״ש בכל הנוגע לסוריה. את אסד מגנים בחד״ש בעברית ותומכים בו בערבית. חנין יודע היטב שראשת מרצ, זהבה גלאון, התנגדה למלחמות ברירה מעופרת יצוקה ועד למלחמה האחרונה בעזה, גם במקרים בהם דב התנגד אבל בשקט בשקט בלי לעורר תשומת לב מרובה".

 

***************************************************

עד כה אירחנו שורה של פוליטיקאים: יו"ר העבודה שלי יחימוביץ'עפר שלח, מס' 6 ברשימת "יש עתיד" של יאיר לפיד, הרב חיים אמסלם, יו"ר "עם שלם". משה גפני (יהדות התורה), יו"ר ועדת הכספים, יו"ר התנועה, ציפי לבני, יו"ר מרצ, זהבה גלאון והשר משה (בוגי) יעלון מהליכוד.

גללו מטה לצפות בשיחה המלאה עם ח"כ חנין
כל העדכונים, הפרשנויות והסקרים לקראת בחירות 2015 אצלכם במייל
נא להזין כתובת מייל חוקית
ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 58
  אני מצביע חד"ש - כי שותפות יהודית ערבית זה מה שהימנים הכי מפחדים ממנו!
 2. 57
  מתי תמר תחזור לכנסת???
 3. 56
  השקעות זרות לא הופכות מדינה ל"מושבה אמריקאית", דב חנין. אנחנו כבר לא בעידן המלחמה הקרה. אולי כדאי שתתבגר. השקעות זרות הן דבר שמביא לצמיחה ושגשוג. הן כמובן צריכות להיות ממוסות כראוי, כדי להפיק את המירב למען אזרחי המדינה. אבל הרצון המודחק שלך שלא יהיו כאן השקעות של בעלי הון מחו"ל הן, איך לומר, פשוט ילדותיות.
 4. 55
  איש מדהים ישר דרך למרות שאני בצד השני בדעותי,היחידי שפעל בנושא בריאות הסביבה הכנסת היוצאת!!!
 5. 54
  די לטמטום

  חד וחלק: בוגד

 6. 53
  לדפנה בן-צבי שהתלבטה בין רשימה יהודית-ערבית לרשימה יהודית

  לידיעתך דפנה, אם לא ידעת, ולתשומת-לבך אם לא שמת לב: המועמד החמישי ברשימת מרצ הוא ערבי ! בלי הצהרות על "מפלגה יהודית-ערבית" המדברת אחרת אל המצביעים הערבים ואחרת אל היהודים. אני מאד-מאד משבח לדב חנין על פעולותיו בכנסת, כמו ששיבחתי את פועלה של תמר גוז'נסקי שקדמה לו. אבל מרצ מתייחסת אל כולם באופן שווה, ואל בודקת ב'ציציותיהם' של מועמדת או מועמד. כבר בעבר היו למרצ ולרצ לפניה חברי-כנסת ערבים, וזה שאת אולי לא זוכרת זאת מוכיח שבמרצ "לא עשו מזה ענין", אלא שזהו פריה של השקפת-עולם בסיסית. ברוך בואך לקהל מצביעי מרצ. הביאי איתך עוד לפחות 2 מצביעים, ותוכלי להגידלעצמך "עשיתי את זה", ובזכותך מרצ אולי תגדיל את סיעתה לסיעה עוד יותר משפיעה ונשמעת.

 7. 52
  דב ,אאם חנין זועבי תרצה להצטרף למפלגה שלך ובאמת , היית מסכים ? אנא תשובתך ,
 8. 51
  אתם מפלגה שמדברת בשני קולות

  הקול של חנין השפוי הסוציאליסטי שיכול לסחוף אחריו לפחות 10 מנדטים
  לעומת זאת מפלגה שרוצה קולות של מצביעים שיביאו מנדטים ,לא יכולה להרשות לעצמה ,אדם עם גישה כל כך מתנשאת ,כמוחמד בארכה .
  לא ,שמענו אותו מעולם מדבר על העוול שעושים להמיעוט הערבי בישראל.
  רק על הפלסטינים הוא מדבר ובגישה פטרנליסטית ,שמקומה לא במפלגה שרוצה
  להגדיל את כוחה בכנסת..
  המצב האידאלי עבורי היה להצביע למרץ ברשות דוב חנין

 9. 50
  רוצים שקט הצביעו לעוצמה לישראל
 10. 49
  מדינה ע ב ר י ת

  לדרור קוסינובסקי ישראל הוקמה כמדינה ע ב ר י ת אילו היינו סבורים שתהיה זו מדינה יהודית היינו מכנים אותה "יהודה"

  1. אתה טיפש או מה

   מה זה מדינה עברית , מאיזה ענף היא באה
   עברי זה תנכי אברהם בצד אחד וכל העולם בצד אחר
   אתה לא מאמין בזה
   לפחות תשתוק ואל תרה טימטום משווע

 11. 48
  שתי מדינות לשני עמים - לא "הומצאה" בחד"ש..

  אניתומך בחד'ש ואצביע עבורה - יחד עם זאת, מכעיס אותי המנהג הקומוניסטי
  להתיימר בראשיונותם בעת ש"שתי מדינות לשני עמים" הייתה במצעה של של"י
  ב1977 וגם לפניה במצע "העולם הזה - כוח חדש"
  דב הוא סיפור הצלחה פרלמנטארי וגם מחוץ לכנסת - כמעט והדיח את חולדאי
  ועומד בראש הסיעה הגדולה ביותר במועצת העיר
  אלה הם השגים שאין צורך להוסיף עליהם בדיות

  1. הסיסמא "שתי מדינות לשני עמים" אכן נכנסה לשיח הפוליטי כסיסמת בחירות של חד"ש בשנות ה-80. באשר לעצם רעיון שתי המדינות - הוא הומצא כבר על ידי ועדת פיל בשנות ה-30.
 12. 47
  עמדת מנהיגי חד"ש בעניין סוריה - שערורייה

  שוב הסיפורים והמעשיות על התערבות אימפריאליסטית אמריקאית בסוריה, כאילו נשיא ארה"ב אינו אובמה וכאילו ההתקוממות העממית בסוריה איננה חוליה נוספת בהתעוררות העמים במזרח התיכון נגד האולגרכיות השולטות המורכבות מאצולה צבאית ובורגנות גבוהה.

 13. 46
  נתניהו לא הנושא...

  אם אין לחדש מצע נורמאלי אז להאשים אנשים אחרים זה ממש מגוחך ומעורר גועל ולא לשכוח שרוב העם בחר בו אז נכבד את מי שנבחר לא משנה איך קוראים לו או איך יקראו לו בעתיד

 14. 45
  לגבי השאלה האחרונה וההבדלים בין חד"ש ומרצ

  אין ספק שגם מרצ היא מפלגה ראויה מבחינת תפיסה חברתית-כלכלית. אך הבכורה בתחום הסוציאליזם שייכת לחד"ש.

  לגבי התנגדות למלחמות: מרצ צודקת בתגובתה - וטועה. היא צודקת בכך שמרצ התנגדה, ובצדק גמור, למבצע "עמוד ענן" וקראה מהרגע הראשון להפסקת אש. בכך עמדתה הייתה נכונה וראויה. אך בשנת 2006 תמכה מרצ במלחמת לבנון השנייה בראשיתה, והיו"ר שלה, ביילין, אף קרא להרחיבה לסוריה. ביילין פרש, חיים אורון נבחר, וב-2008-2009 מרצ הביעה תמיכה מסויגת בפעילות צבאית ובראשיתו של מבצע עופרת יצוקה. אני מוכן להאמין לזהבה גלאון שהיא הייתה נגד המלחמה, אך לא כך עשו חבריה לרשימה. מבחינת אלה שהתנגדו למלחמות אלה כל העת, זו בעיה.

  אין זה נכון ואין זה ראוי שמרצ תאשים את דב חנין בהתנגדות "בשקט". ח"כ חנין השתתף בהפגנות נגד כל המלחמות האלה, התבטא נגדן ופעל נגדן - וכך גם חד"ש כולה. זאת, הרבה יותר ממרצ.

  טענתו של ח"כ חנין לגבי שותפות יהודית-ערבית - היא ראויה. אך גם פעילותה של מרצ היא ראויה. השותפות היהודית-ערבית בה אמנם אינה גדולה, אך עמדותיה מקרבות ולא מרחיקות, קוראות לסובלנות ומתנגדות לגזענות.

  אני אצביע למפלגת חד"ש. אך עמדותיה של מרצ טובות וסבירות ולא הייתי מצטער על בחירה להצביע לה - אם לא תשוב לסורה ותתמוך במלחמות בראשיתן. ההבדלים בין המפלגות אינם גדולים, אך די בהם כדי להכריע. אני מאחל הצלחה לשתיהן.

 15. 44
  הכותרת לא תואמת בכלל את דברי חנין

  הוא לא תקף את מרצ, למה אתם מתסיסים?

  1. די להגן עליו, פעילים אנוכיים שלו!
  2. מה שכן, התגובה של מר"ץ הייתה על הכותרת, ולמי שקרא את הדברים עצמם נשמעה מביכה ביותר (כי ניכר שבמר"ץ לא טרחו לקרוא אפילו קמצוץ מהטקסט לפני שהגיבו).
 16. 43
  הראו לי קומוניסט - אראה לכם שקרן עלוב נפש המלקק בעכוזי רוצחי המונים. חד"ש לא תומכת באסד? באמת?! בבקשה, ציטוט: במאמר תחת הכותרת "העם, המשטר בסוריה ועימם כל האנשים ההגונים בעולם בכוחם להכשיל את המזימה" שפורסם ב-13 בספטמבר 2011 באתר חד"ש בערבית, כתב מזכ"ל מק"י, ח"כ לשעבר מוחמד נפאע, כי "בשורות האופוזיציה בסוריה גורמים שהם סוכנים ישירים של האימפריאליזם האמריקאי והריאקציה הערבית". לפי נפאע, מדובר "במזימה המכוונת נגד איראן, סוריה, תנועות ההתנגדות הלבנונית והפלשתינית, תנועת ההתנגדות העממית בעיראק, המתנגדים לכיבוד באפגניסטן, כשמאחוריה ארה"ב וישראל, ועימן הממלכה הערבית הסעודית… הקריטריון החשוב ביותר לאנושיות, לפטריוטיזם, לנציונליזם, למעמדיות הוא מידת ההתנגדות לאימפריאליזם האמריקאי, לציונות ולהכשלת מזימותיהם הנפשעות. זה תפקידו של הפטריוט האמיתי, והמשכיל בעל ההכרה". וזה בדיוק דב חנין זועבי, אם שאלתם את עצמכם - "משכיל בעל הכרה", משרתם היהודי של עבדי אסד הערבים. ועכשיו, עורכי "הארץ" החביבים, צנזרו את התגובה... כולנו יודעים למי אתם מצביעים, חברים. חד"ש (אסד) דעם (דרך הניצוץ) או בל"ד (בשארה)!

  הראו לי קומוניסט - אראה לכם שקרן עלוב נפש המלקק בעכוזי רוצחי המונים. חד"ש לא תומכת באסד? באמת?! בבקשה, ציטוט: במאמר תחת הכותרת "העם, המשטר בסוריה ועימם כל האנשים ההגונים בעולם בכוחם להכשיל את המזימה" שפורסם ב-13 בספטמבר 2011 באתר חד"ש בערבית, כתב מזכ"ל מק"י, ח"כ לשעבר מוחמד נפאע, כי "בשורות האופוזיציה בסוריה גורמים שהם סוכנים ישירים של האימפריאליזם האמריקאי והריאקציה הערבית". לפי נפאע, מדובר "במזימה המכוונת נגד איראן, סוריה, תנועות ההתנגדות הלבנונית והפלשתינית, תנועת ההתנגדות העממית בעיראק, המתנגדים לכיבוד באפגניסטן, כשמאחוריה ארה"ב וישראל, ועימן הממלכה הערבית הסעודית… הקריטריון החשוב ביותר לאנושיות, לפטריוטיזם, לנציונליזם, למעמדיות הוא מידת ההתנגדות לאימפריאליזם האמריקאי, לציונות ולהכשלת מזימותיהם הנפשעות. זה תפקידו של הפטריוט האמיתי, והמשכיל בעל ההכרה". וזה בדיוק דב חנין זועבי, אם שאלתם את עצמכם - "משכיל בעל הכרה", משרתם היהודי של עבדי אסד הערבים. ועכשיו, עורכי "הארץ" החביבים, צנזרו את התגובה... כולנו יודעים למי אתם מצביעים, חברים. חד"ש (אסד) דעם (דרך הניצוץ) או בל"ד (בשארה)!

  1. ראשית כל הרגע. שנית, כפי שאתה רואה, לא צנזרו אותך, ושלישית, לראשונה בהיסטוריה אתה צודק!
 17. 42
  הפעם הערבים ו׳ סמולנים יצביעו בהמוניהם וכל הסקרים יפלו
 18. 41
  עיתון הארץ הפך לישראל היום? למה אתם נותנים כותרת שקרית שכביכול דב תקף את מרצ?

  מקריאת תשובתו של דב - הוא הדגיש שלא יתקוף את מרצ ואכן לא עשה זאת!!
  הארץ - גם אתם תקשורת מכורה ורקובה.
  אותי הפסדתם.

  1. מדוע עשו עלינו "כוכב נולד בפוליטיקה" "המחאה החברתית"?

   זה אף פעם לא באמת

  2. כי זה בדיוק מה שהוא עשה, אולי? חוץ מלהזכיר את המילה מרצ הוא אמר הכל. אבל כדי להיראות לבן וקולגיאלי, הוא רק השמיט את המילה..
 19. 40
  A useful idiot
 20. 39
  דב חנין, יש לך הזכות ואפילו החובה לבקר את המפלגות מסביב, אבל אם אתה עושה את זה, רק אל תתייפיף ותגיד שאתה "לא אומר דברים רעים על מרצ, אלא דברים טובים עלינו". יש מקום לביקורת שלך על ההססנות של מרצ תחת אורון להתנגד למלחמות, אין מקום ליורים ובוכים שעשית כרגע.
 21. 38
  לא, מר חנין, המשטר הצפון קוריאני לא "מעלה צמרמורת אצל כל אחד מאיתנו". למעשה, קרוב מאד אליך, אצל מזכ"ל המפלגה בה אתה חבר הוא מעלה חיוך על הפנים. כבר שכחת שמוחמד נפאע איחל "בהצלחה" למשטר הצפון קוריאני, בשל עמדתו האנטי אמריקאית?
 22. 37
  אם אתם מתנגדים לאחים המוסלמים, מדוע חתמתם עם התנועה האיסלאמית בישראל על הסכם עודפים?
  1. כדאי לבדוק לפני שכותבים תגובות

   לא נכון, חד"ש חתמה עם בל"ד

 23. 36
  מר"ץ תמכו בלבנון השנייה, גם בעופרת יצוקה ( בהתחלה בכל אופן ) וגם בעמוד ענן. רק בדעיבד הם נזכרים להתנגד. בדוק. תבדקו הצהרות של ראשי מר"צ בתקופות הללו ותגלו שזאת אמת לאמיתה.
 24. 35
  "...את אסד מגנים בחד״ש בעברית ותומכים בו בערבית"... ואני תוקף לי את הבית היהודי :)
 25. 34
  הנה דוגמא להבניית מציאות של התקשורת - חנין אומר דבר אחד והכותרת משהו אחר

  חנין מתבטא באופן מפוייס וענייני, ואילו הכותרת מחרחרת ריב ומדון. גם בקשת התגובה ממרצ לא מתייחסת כלל לדברים עצמם, אלא רק לכותרת המניפולטיבית. זה ברור מפני שהתגובה כוללת נושאים שחנין ענה עליהם באופן ברור לאורך כל הראיון.

  אפשר להבין באיזו מפלגה תומך העיתון, בעל האג'נדה הליברלית. זאת גם הסיבה שהסיכוי שתגובה זו תתפרסם הוא קלוש.

  1. ואתה אולי רק דוגמה לפעיל פוליטי שרק רוצה כיסא?
  2. אכן תגובת מרצ היתה מוגזמת ושגויה. חבל שנכללה בה השמצה של יריב. זה היה מיותר.
 26. 33
  חד"ש אכן לא מתנגדת בדיעבד למלחמות, אך מתנגדת להן מראש, באופן אוטומטי ודוגמטי. זה הרבה יותר גרוע
 27. 32
  שאלה חשובה מאוד - דווקא לגבי אלון-לי גרין והחברים הפוליטיים שלו - כמו סתיו שפיר \ יונתן לוי: אם איני עונה - אפילו רק על אחד מהקריטריונים הבאים: בן-עשירים (קריטריון חובה לעניות דעתי) \ "צפונבון" \ גיי או לפחות גיי-פרנדלי \ עם תואר, או לכל הפחות בדרך - לפחות לאחד \ אשכנזי או משתכנז - לכל הפחות, אז אולי (רק ואך ורק אולי... ואני אך ורק שואל בתמימות מוחלטת) פשוט לא יכולתי להתקרב לעשייתם \ אליהם? אולי כלל וכלל אל-לנו לשאול איפה השמאל, החבר האזרח דב חנין... ראית ת'סדרה ההיא החדשה? לא מראים שם בעצם שהשמאל מת, אם הוא בכלל היה אי-פעם???
  1. מה אתה צריך אותם בכלל?! הם רק חיזקו את הימין!
 28. 31
  כל בעל נכנס כלשהו שישמור את ידו על הדופק, כאשר ילאימו פה את חיינו זה יהיה הזמן לברוח עם הכסף.
 29. 30
  אילן לאור כותב בזיוני...

  מדהים אותי איך שהתאמצת להוציא את דברי דוב חנין מהקשרם רק בשביל קצת פלפל לכתבה שלך... עיותנאי אפס.. תתאמץ קצת יותר ותראה ללא צרמך לצבןע כתבות אפשר להשאיר אותן כמו שהן והן עדיין מעניינות ובטח כשאתהה מראיין את אחד האנשים היחודיים ביותר בפוליטיקה הישראלית. תתבייש.

 30. 29
  נראה שאתה בוגד ומזויף

  לא ברור מה האינטרס שלך כבן להורים חרדים

  1. אבל מדוע, בבקשה?

   "לא ברור מה האינטרס שלך כבן להורים חרדים"? חנין לא אולי רק נכד לסבא חב"דניק? ואם אתה חרדי נניח, אז מה הקשר ההורים בכלל? אתה מבין? אפילו אם אתה בעצמך חרדי, תוכל בקלפי לעשות מה שאתה רוצה, ואיש לא אמור לדעת... אם יותר מידי אנשים יעשו כך, אז אולי הפילוח עשוי להיות מיותר. אם לדוגמה רבים בבני-ברק יבחרו במשהו ממלכתי לדוגמה, אז לפי מה שאני יודע - בסוף יודעים. ואולם, לעולם ועד לא יוכלו לדעת - מה אתה בעצמך שמת בתיבה, ואת הפילוח עוד יצטרכו אולי לבטל...

  2. מה הקשר, טמבל. למה שההורים שלו יקבעו את האינטרסים שלו?
 31. 28
  הלאמה

  בוא נלאים גם את הקרקעות שנמכרו בנזיד עדשים למר נמרודי וגם את אדמות הקיבוצים
  הצהרות פופוליסטיות

 32. 27
  לא חשבתי שגם דב חנין ישקר. חד"ש תומכת בגלוי באסד

  חפשו בגוגל "מחמד ברכה ואסד" ותראו אותו מגונן על משטר אסד בטלוויזיה הרשמית של המשטר הרצחני. אז מר חנין, תתיחס בבקשה בכבוד לקוראים. אנחנו לו טמבלים

  1. "אנחנו לו טמבלים". ענק.
  2. זהו, שהוא חושב שאנחנו כן טמבלים, ושאפשר לעבוד עלינו במתק שפתיים.
  3. נראה אותך כותב כמה משפטים בערבית בלי אף שגיאת כתיב, ואז נדבר.
  4. מסכים. ב-2009 איש לא חשב בישראל שהפלת משטר אסד בסוריה תהיה נושא בבחירות הבאות; אבל על חד~ש היה להסתגל למצב ולהתנער מאסד; ועכשיו קצת מאוחר מדי!
 33. 26
  הוא פשוט משקר וכן אתם תומכים באסד
 34. 25
  נכון גם לדעתך, מר דב חנין, שלי יחימוביץ' צבועה, שכן היא יצאה נגדך בעבר - על פרו-ערביות ופוסט-ציוניות, ואילו כעת יש לה מירב מיכאלי, ואולי גם סתיו שפיר?
 35. 24
  באמת? אתם נגד אסאד? וואו, איזה יופי, אז אני רץ להצביע לטובתכם. אז נכון שיש את העניין הקטן הזה, שאתם גם נגד קיומה של ישראל כמדינה יהודית ובעד הפיכתה ל"פלשתין כל תושביה" על ידי הכפפתה ל"שיבה" של 5 מיליון נכדי וניני פליטים, אבל בינינו, מה זה לעומת התנגדות לאסאד ?
  1. אז זהו, שהם לא ממש נגד אסד. הם לא מתים עליו, אבל הם כן שונאים יותר את האופוזיציה (מלבד את הקומוניסטים המעטים שבה), ומעדיפים שאסד יישאר בשלטון, בתקווה שיהפך לדמוקרטי יותר עם הזמן...
  2. נכון; פה קבור הכלב. אני מאמין בקו האידאולוגי של חד~ש ובחנין באופן אישי וגם בח~כים האחרים; אבל זו בעיה רצינית מאוד שיש לי לאחרונה עם חד~ש; ולכן איאלץ להצביע שוב פעם עבור מרצ למרות כל הסימפטיה לחנין; השקפותיו ופעלו.
 36. 23
  ח"כ דב חנין, אלון-לי גרין שלך עבד לצד סתיו שפיר בצמוד. האם ככל הידוע לך - גם שפיר שמאלית מאוד - כמו אותו גרין? גם הוא (אלון-לי גרין) ניסה להיבחר (אצלכם) כדי להיות ח"כ... נראה לי מר חנין, שאנשים עושים פוליטיקה מזה שלאחרים רע. מה דעתך בעניין, בבקשה? נראה שאתם בעצמכם שיתקתם את המחאה, כדי שהיא תעבור לכנסת, ואז למערכת בחירות!!!
 37. 22
  שלום במזרח התיכון לא אפשרי - האם לא הפנמת את זה ?

  לא ניתן לקיים שלום בין חברה של מיליארד אנשים לבין חברה של 6 מיליון אנשים. האוכלוסיה הגדולה יותר תמיד תשאף לבלוע את האוכלוסיה הקטנה יותר. מדוע אתה מתחמק מכך ?

 38. 21
  האם אתה תומך בתכנית אלון?

  ח"כ דב חנין, האם את תומך בתכנית אלון ואם כןמה תעשה כדי לקדמה?

 39. 20
  ח"כ חנין, מה עמדתך בנוגע למדינה יהודית דמוקרטית?

  בתור ח"כ יהודי שנמצא באחת מהמפלגות שמתיימרות לייצג את הציבור הערבי, אשמח לדעתך מה עמדתך בנוגע למדינתי שראל כמדינה יהודית דמוקרטית. האם צריכה להישאר כך לעד? ואם כן, איך? האם חוק השבות צריך להישמר? האם סמלי המדינה צריכים להתחלף כדי שלא יכללו בתוכם סממנים דתיים? האם "יהדות" היא בכלל עניין דתי או לאומי? האם קואליציה משותפת של יהודים וערבים יכולה לנהל את *כל* ענייני המדינה? (ולא רק במסגרת 4 מנדטים, אלא במסגרת ממשלה חזקה שתדאג לפתח הן את האיזורים הנחשלים היהודיים והן את הערביים)
  מה עמדתך בנוגע לזכות השיבה של פלסטינאים?
  תודה

 40. 19
  שאלה חשובה לח"כ חנין: האם אני יכולה להיות בטוחה שהקול שלי לחד"ש הוא קול למען אסד?

  האם חד"ש מתכוונת להאבק בכנסת הבאה, וכיצד, במזימה של האימפריאליזם הציוני-אמריקאי כנגד האריה מדמשק?
  איך אני יכולה לדעת כהומניסטת, מיגדריסטית, סוציאליסטית ואשת שלום, שיו"ר הרשימה שלך, מוחמד ברכה, שהיום מדבר גבוה גבוה בזכות השלטון הנאור של אסד, לא יתהפך יום אחרי הבחירות ויזחל לקואליציה האיסלמיסטית של האמיר הקטארי?

  1. את אמיתית??
 41. 18
  רווחת בעלי חיים - מה בכוונתך לעשות כדי להביא לשינוי?

  ח"כ חנין שלום רב, אני יודע כי היית בין חברי הכנסת שפעלו רבות למען בעלי החיים. יחד עם זאת, נראה כי שום דבר מהותי לא השתנה בתחום הזה. התרנגולות עדיין כלואות בכלובים וסובלות מהרעבה מתמשכת, חזירות כלואות גם הן בכלובים קטנים, אין אכיפה ונראה שבתחום הזה, יותר מכל תחום אחר, אין שום מחשבה על רווחה - אלא רק על רווחים. מה בכוונתך לעשות כדי להביא לשינוי אמיתי בתחום הזה בקדנציה הבאה?

 42. 17
  מה ההבדל ביניכם לבין מרצ? חוץ מזה שהרשימה שלכם היא יהודית- ערבית (בעיקר ערבית). ומה מק"י עושים בחד"ש? הרי יש הבדלים עמוקים בין סוציאליזם לקומוניזם. האם אתם שואפים בעתיד שישראל תהיה מדינה קומוניסטית? תודה.
 43. 16
  אפשר בבקשה להחזיר גם את תמר גוז'נסקי?
 44. 15
  האם לדעתך יש לשמור על "חוק השבות או לבטלו? ואם לבטלו ( נא להביא נימוקים במקרה זה) - האם יש לשלול אזרחות מכל מי שעלו ארצה במסגרת החוק ומצאצאיהם?
 45. 14
  האם לדעת מר חנין דיני המשפחה בישראל הוגנים כלפי גברים, מדוע רק גברים מחוייבים במזונות על ילדיהם שלהם

  מדוע אין אפשרות לגבר שנישא בנישואים דתיים לבצע בדיקת אבהות גנטית כדי לוודא שהילד שבגינו הוא נתבע לשלם מזונות אכן מזרעו שלו.
  מה דעתך בשינויים הצפויים שדיני המשפחה (ועדת שניט וועדת שיפמן = הארכת תקופת תשלום דמי המזונות מ 18 שנה+שליש מדמי המזונות בעת השירות הצבאי החובה שזה המצב כיום ל 21 שנה דמי מזונות מלאים, ומזכות האב לראות את ילדיו שזה המצב כיום וחיוב ההורהבהסדרי ראיה עם ילדיו וקנסות במקרה של אי קיום הסדרים שזה השינוי המוצע, וחיוב חיוב האישה והגבר במזונות ע"פ זמני הורות וגובה המשכורת, במקום חיוב במזונות על פי מגדר שזה המצב כיום)

 46. 13
  איש טוב
 47. 12
  האם חד"ש היא מפלגה לא ציונית? ואם כן, מה המשמעות של זה

  האם תוכל לפרט קצת את המצע שלכם, מי הנבחרים בשלושת המקומות הראשונים, ובמה כל אחד מהם מתרכז.
  נראה לי שיש הרבה מדי דעות קדומות בקשר לחד"ש

 48. 11
  מר דב חנין, נכון חתמת ל"יש גבול", שזה סרבנות לצה"ל?
 49. 10
  ח"כ ד"ר דב חנין, כמה אתה קשור לקרן החדשה, והאם היא לא אולי סתם חתרנית עלינו?
  1. נכון סתיו שפיר קיבלה מהקרן כסף?
  2. אם הקרן החדשה היא כסף קפיטליסטי, אז מה פתאום לקחת כסף כזה???

   העם היה תורם הרבה יותר - לו היו התרמות לצד עשיית-אמת!!!

 50. 9
  שאלה לחבר הכנסת דב חנין

  איך מר חנין מתכוון להשפיע על התהליך המדיני מהאופוזיציה. האם חבר הכנסת. מה המצע המדיני בכלל של חדש והאם הם מקבלים את מתווה שתי מדינות לשני עמים או מאמינים במדינת כל אזרחיה ואם כן איך תבוא לידי ביטוי הייחודיות של כל עם באוטופיה אליה חדש רוצה להגיע. במקרה וחדש מאמינה במתווה שתי המדינות האם לדעת חנין יש פרטנר גם בעזה או שצריך לנהל מומ רק מול הגדה

 51. 8
  איך בכוונתך לטפל בקומוניזם החזירי שקיים בההסתדרות?

  נמלים, חברת חשמל ומקורות. והאם תנקוט באותה כפפת משי בהם כמו שאתה תנקוט עם הטייקונים שכן שניהם אנשים שונים, לאחד יש קרניים ולשני מגבעת אדומה.

  1. זה לא קומוניזם, זו שחיתות ארגונית בחברות ציבוריות. תנוח, או לחילופין צא ולמד הסטוריה וכלכלה
 52. 7
  שאלה לח"כ חנין

  ח"כ חנין היקר שלום!
  שאלה לי אלייך: אם שלי יחימוביץ' תזכה להקים את הממשלה הבאה, האם אתה רואה את המפלגה שלך בתוך הקואליציה?
  ושאלה נוספת: אין ספק שאתה חבר כנסת מצטיין, ואולי הטוב ביותר, אבל ביקורת רבה נמתחת כלפי שאר חברי הכנסת מטעם המפלגה שלך, שלא רק שהנוכחות שלהם בכנסת מועטה ביותר, אלא בקושי העבירו חוקים או הציעו הצעות חוק. מה יש לך להגיד בתגובה?

  בהצלחה!

 53. 6
  מספר שאלות לגבי רעיון ההלאמה

  אתה מייצג מפלגה עם השקפה כלכלית קומוניסטית ומציע להלאים חברות שהופרטו. המערב בכלל וארה"ב בפרט הגיבו בחריפות בעבר למהלכים דומים לאורך ההיסטוריה והתערבו בענייניה הפנימיים של המדינות היוזמות מחשש להתפתחות קומוניזם ושוק לא חופשי. ללא יחסים נורמטיביים או לכל הפחות חוסר התערבות מצד מדינות המערב, הסיכוי שמפלגת חדש או הצעותיה יצברו כוח נראים לא אפשריים. האם ההלאמה שאתה מציע מוגבלת למספר מצומצם של חברות, מדוע ואילו? האם היו מהלכים דומים במדינות אחרות שהתקבלו דווקא בעין יפה במערב? בסיטואציה כמו הלאמת הגז, כיצד אתה תדאג לשמור על האטרקטיביות של פרוייקטים דומים בעתיד למשקיעים שבו יהיו מוכנים לקחת סיכונים כלכליים למרות החשש להלאמה?

 54. 5
  בא נקווה שכן
 55. 4
  למה חד"ש ודעם לא רצות ברשימה משותפת?
 56. 3
  לו ייכנסו מקום 5+6 בנס- הכנסת כולה תהיה מקום טוב יותר בכל החשכה הזאת
  1. לא יקרה.

   השלטים שלכם היו מפחידים ולגמרי מיותרים

  2. כבר היו סקרים שנתנו לנו 5

   חפש סקר מכון גאוקרטוגרפיה משבוע שעבר (נדמה לי שסוקר באתר "עניין מרכזי").
   מכניסים את נבילה לארבע שנים!

  3. ואם יגמר רק 2, אז אנא אל תתפלאו
  4. יאללה נבילה, יאללה!
 57. 2
  חבר הכנסת מספר 1' ללא צל של ספק.
 58. 1
  לא, הוא לא ילאים את הבנקים, אבל עצם הנוכחות שלו בכנסת תכניס את השוק החופשי לפרופורציה. הטייקונים יחשבו פעמיים, הבנקים ירסנו את ההתפרעות, המגזר הציבורי יימנע מהעסקה קבלנית וכו'.


  לא הייתי רוצה לראות את מפלגתו מרכיבה את הממשלה, אבל בהחלט הייתי רוצה לראות הרבה חברי כנסת ברמתו המוסרית והאינטלקטואלית.

  1. אני מחכה לקרוא את דברי חנין

   מהניסיון, תמיד כשאני נחשף לדבריו אני נהנה :)

  2. הפעם מרצ בממשלה!

   רק מרצ גדולה יכולה להמליך את שלי יחימוביץ' לראשת ממשלה של השמאל!

   זה טוב לישראל וטוב לאזרחים.