המאזן של אובמה

האמריקאים נאלצו לעבור ביומיים האחרונים שיעור מזורז על יאיר לפיד. אם ימונה לשר החוץ, הוא ייתפש בעיני הנשיא אובמה כגורם הממתן את נתניהו

גם אם לא יקבל לבסוף את התפקיד, יאיר לפיד כבר עשה את שלו בתור שר חוץ. הצלחתו המפתיעה בבחירות, והפרשנויות הנלוות לה, שוות לפחות מיליארד דולר או שניים בתקציב ההסברה הישראלי. בזכותו, טורים דיכאוניים על הקצנתה ימינה של ישראל הפכו בתוך יממה לצהלות שמחה על התמתנותה מרכזה; בגלל 19 המנדטים שלו, פתרון שתי המדינות לבעיה הפלסטינית קם לתחייה שעות בלבד לאחר שנקבר סופית.

כמו אצל רבים מעמיתיהם בישראל - בפרפרזה פרועה על ג'ון לנון - לפיד הוא מה שקרה לפרשנים בתקשורת האמריקאית בעודם מתרכזים ב- ונבהלים מ- הבית היהודי של נפתלי בנט. לא רק שהישגיו של לפיד לא נחזו בסקרים, אלא שהוא והתופעה שהוא מייצג אינם נכנסים לרובריקות הבינאריות והפלקטיות של כן-לא, שחור-לבן, ימין-שמאל, מסייע-לתהליך-השלום-או-מחבל-בו, המקובלים על רוב משקיפי ישראל באמריקה. גם למעמדו הרם והנישא של לפיד בלב הקונצנזוס התרבותי בישראל אין למעשה מקבילה אמריקאית, למעט אופרה ווינפרי אולי, עם קורטוב של תומס פרידמן, יחד עם השחקנית יפת התואר אשלי ג'אד, השוקלת עתה להתמודד על משרת הסנטור הדמוקרטי מקנטאקי.

לפיד, במיוחד אם יקבל על עצמו את תיק החוץ, עתיד להשתבץ ללא קושי בתפקיד הקלאסי של הפוליטיקאי הישראלי שהאמריקאים תולים בו את יהבם כדי לאזן ממשלות ימין, שבעבר לוהקו בו אישים ביטחוניים בדרך כלל כמו אהוד ברק, איציק מרדכי ויצחק רבין. אפשר להעריך כבר עכשיו שבפגישתו הראשונה של יו"ר מפלגת יש עתיד עם היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, הנשיא אובמה יחלוף לגמרי במקרה במסדרון וייכנס לשיחת נפש שתימשך לפחות 20 דקות עם הפוליטיקאי הישראלי המבטיח.

מוכרת עיתונים בוושינגטון ביום השבעת אובמה לנשיא, השבוע. החדשות על החלשות נתניהו הסבו נחת בוושינגטוןאי-אף-פי

קשה לדעת, עם זאת, איזו תחושה היתה חזקה יותר בוושינגטון השבוע לנוכח תוצאות הבחירות בישראל: השמחה על הצלחתו של לפיד, או השמחה לאיד על מפלתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בשבוע שבו הנשיא ברק אובמה חגג את השבעתו השנייה ברוב הדר ופאר בטקס מרהיב בוושינגטון, והרפובליקאים בקונגרס ביצעו נסיגה חפוזה מאיומיהם ללחוץ על הנשיא בדיונים על העלאת תקרת החוב - החדשות על היחלשותו של נתניהו, גם אם אין להגזים בתהודתן, הוסיפו עוד מנה של נחת לנשיא ולעוזריו, בבחינת הדובדבן בקצפת. ואם ההתערבות הקטנה של אובמה בדקה ה-90 בדמות הדלפת ביקורתו על נתניהו לעיתונאי ג'פרי גולדברג סייעה במשהו להשגת התוצאה, אז אדרבא ואדרבא, הצדק גם נראה וגם נעשה.

אובמה לא יקדם יוזמה מדינית חדשה

מצד שני, אף שקשה לראות את אובמה ונתניהו מתחילים בידידות מופלאה, משקיפים בוושינגטון משוכנעים שלנשיא אין עניין מיוחד לשמר את העוינות והקרירות ביחסיו עם ראש הממשלה. על פי דיווח בניו יורק טיימס אתמול, גורמים בוושינגטון מצפים שחולשתו של נתניהו דווקא תסייע לשיקום היחסים בין שני המנהיגים, בין היתר בשל ההערכה - הטעונה הוכחה, כמובן - שממשלה ישראלית חדשה שבה לפיד ממלא תפקיד מרכזי תשקיע פחות בבנייה חדשה בהתנחלויות ותיטה פחות לפעולה צבאית חד-צדדית נגד מתקני הגרעין של איראן.

על אף שדובר הבית הלבן ג'יי קרני ייחד את תגובתו הראשונית לתוצאות הבחירות בישראל לצורך לחדש את המשא ומתן על הסדר קבע בין ישראל לפלסטינים, מקורות יודעי דבר עדיין סבורים שלאובמה אין כל כוונה להטיל את יהבו על יוזמה מדינית חדשה. את המלאכה העיקרית של ניהול המגעים השוטפים עם ישראל יותיר אובמה בידי שר החוץ המיועד, ג'ון קרי, שהביע השבוע תקווה שהבחירות בישראל "יאפשרו לפתוח מחדש" במשא ומתן, ובידי שר ההגנה צ'אק הייגל, שמינויו השנוי במחלוקת לתפקיד נראה כמעט מובטח. מועמדו המיועד של אובמה לתפקיד ראש מטה הבית הלבן, סגן היועץ לביטחון לאומי דניס מקדונו, ירכז עבורו את המידע השוטף על זירת החוץ ויאפשר לו להתפנות לניהול מהפכת הפנים.

זה המקום שבו אובמה מתכוון להשקיע את רוב האנרגיה שלו, כפי שהבהיר בנאום ההכתרה שלו: בקידום רפורמות ליברליות בהגירה, בפיקוח על כלי נשק, במלחמה בשינויי האקלים ובייצוב החוק לביטוח בריאות שהעביר בכהונתו הראשונה. לשם כך הוא זקוק ל"שקט תעשייתי" במדיניות החוץ והביטחון. המשמעות היא שאובמה ימשיך לנהל מלחמת חורמה בארגוני טרור ג'יהאדיסטיים מבית היוצר של אל-קאעדה, יחתור לפתרון הסוגיה האיראנית באמצעות מקל וגזר של הגברת הסנקציות וניסיון להגיע להסכם, וישתדל, בעזרת שריו, "לתחזק" את הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולשמרו על אש נמוכה כדי שלא יהפוך לגורם מפריע.

לפיד, במובן הזה, נתפס עכשיו כבן ברית פוטנציאלי בהשגת הרגיעה, גם ביחסים בין אובמה לנתניהו וגם בניהול המתיחות בין ישראל לפלסטינים, אולי אפילו כמי ששותף לאותן מטרות, בזווית הישראלית כמובן: הרגעת הזירה החיצונית כדי לאפשר שינויים עמוקים בענייני פנים. גם ישראל תתקשה להתמקד בשוויון בנטל, בהורדת מחירי הדיור או בשיפור מצבו של המעמד הבינוני אם הזירה האיראנית תתלקח, או שמעמדה הבינלאומי יתערער כתוצאה מהידרדרות המצב המדיני או הביטחוני בשטחי יהודה ושומרון.

לא מן הנמנע, כמובן, שהאמריקאים תולים יותר מדי תקוות בלפיד, כפי שתלו בקודמים שמילאו את תפקיד השוטר הישראלי הטוב. נתניהו הרי נשאר אותו נתניהו, הליכוד ביתנו היא אותה מפלגה שלטת שזזה חזק ימינה והרוב המוחץ של חברי הכנסת בקואליציה של נתניהו, יהא הרכבה אשר יהא, ימשיך לתמוך בהרחבת ההתנחלויות ולהתנגד לכל רמז של התקדמות עם הפלסטינים. האמריקאים עלולים לגלות שהזוהר של לפיד הוא רק אשליה אופטית בתוך מציאות שנותרה אפורה, עקשנית ומאכזבת כתמיד.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 53
  לפיד-וינפרי

  בס"ד
  איך אפשר בכלל להשוות בין אופרה ווינפרי, מגישת תכנית אירוח בעלת מוניטין בינלאומיים של 25 שנה, למגיש חדשות מקומי כמו יאיר לפיד?

 2. 52
  חמי, תרגע עם ההשוואות.
 3. 51
  תנו לו ג'וב שבו אפשר לחפף ואין צורך להתאמץ.
 4. 50
  הבחירות האלה סימנו את המהפכה האשכנזית השנייה. אם המהפכה הציונית הייתה המהפכה האשכנזית הראשונה, המהפכה האשכנזית השנייה היא מהפכה ניאו-ציונית שבמרכזה עומדת הבורגנות האשכנזית ונספחיה: הדתיים הלאומיים והמזרחיים המובליים. יחד הם מהווים בבחירות האחרונות 68 מנדטים (בנט, נתניהו, לפיד ולבני). הליכוד-ביתנו הוא מפלגה אשכנזית שטיהרה סופית את כל מרכזי הכוח של המזרחים בתוכה. אבל זה לא כל הסיפור. למחנה האשכנזי הניאו-ציוני יש לצרף עוד שתי מפלגות אשכנזיות לא-ציוניות: אגודת ישראל ומרצ: 13 מנדטים. ובסה"כ 81 מנדטים (כמעט 70% מאזרחי ישראל) תמכו בבחירות האלה במפלגות אשכנזיות למהדרין. אכן, מהפכה אשכנזית.
 5. 49
  תומס פרידמן זה האיש הטועה תמיד-טיפש שהנבואה שלא מתגלה כטעות אחרי שבוע.
 6. 48
  רק לא שר החוץ ! בישראל זה התפקיד ליריב שצריך לכבד ולנטרל - דוד לוי, ליברמן ובלתי רצויים אחרים שטוב לשים במשרד "חשוב" אך לדאוג היטב ששירות החוץ ינטרל אותם טוטאלית. יאיר לפיד לא נבחר כדי לייצג את מעמד הביניים באירופה וניו יורק. הוא גם לא נבחר כדי להיות בתפקיד שהשר הנוכחי בו טס בעיקר לבלרוס ואף אחד לא מרגיש בהיעדרו.
 7. 47
  לפיד ירסק את השכבות החלשות
 8. 46
  כתבה מעולה. מכסה את כל האפשרויות. ייתכן שיהיה ככה, אבל למרות זאת ייתכן שיהיה להיפך. כן, אבל אולי לא. לא, אבל אולי כן כן.
 9. 45
  התקוות המופרכות מיאיר לפיד, מזכירות לי בדיחה על חנות חדשה שהציבה שילוט זוהר : מבצע: בשר על האש . מיד הופצה השמועה ורבים התגודדו בפתח החנות. לא חלף יותר מדי זמן, עד שפרצה מהומה, כשהסתבר שהיתה זו פרסומת לשילוט זוהר..
 10. 44
  לדעתי מי שמציג את מועמדותו להוביל מדינה צריך להוכיח שיש לו קבלות על הצטיינות בשטח ראוי. צריך להוכיח שהוא נבון, חכם, מהיר תפיסה ומוכן לעבוד קשה כדי להשיג תובנות מעמיקות ואחר כך להגיע להחלטות מושכלות. מבחינה זאת אהוד ברק, בנימין נתניהו ואף נפתלי בנט עולים על יאיר לפיד. לאחר מבחן זה צריך לשאול מה דעת המועמד על נושאים שונים. בשלב זה אני מעדיף את יאיר לפיד אך אני מודאג מכך שהוא כשל במבחן הראשון.
 11. 43
  לפיד הוא חבר של נוני ושל אולמרט
 12. 42
  בחרתי באבא שלו בגלל פר' אמנון רובינשטין שהביא לשינוי חוקתי אמיתי ולשינוי תרבותי אמיתי והצעיד את המדינה לעתיד טוב יותר
 13. 41
  יש לנו לפיד עם חיתול על הראש (לספוג את כל מה שעלה לו לראש) והוא אולי יהיה שר חוץ ועדיף שיחייך ויגיד כל הזמן שום דבר
 14. 40
  לפיד נבחר בגלל בעיות פנים, לא בעיות חוץ !
 15. 39
  אם לפיד חפץ חיים (פוליטיים) עליו להזהר כמו מאש מהמלצות מהסוג המתואר במאמר זה. חמי שלו חי בארצות הברית מזה זמן ומנקודת הראות שלו ברור כי הוא רוצה לראות את לפיד כשר חוץ. תפקיד שר החוץ ללפיד היא מלכודת דבש, נסיעות, פמליות, כיבודים אך כלום מעבר לזה. ממילא מדיניות החוץ מול ארה"ב נקבעת על ידי ראש הממשלה ומה שישאר ללפיד לעשות הוא להתפתל ולהסביר את ראש הממשלה. לבד מזאת אין כל קשר בין מה שלפיד הטיף כל השנים ובמיוחד בשנה האחרונה לתפקיד שר החוץ - בתפקיד זה לא יוכל להשפיע ולממש אפילו מעט ממה שרצה לעשות. לפיד צריך להעמיד את מה שקרה לאמיר פרץ כדוגמא מול עיניו - עיניו סונוורו מתפקיד שר הבטחון שהוצע לו על ידי הפוליטיקאי הערמומי אולמרט ושם הוא נגרר לשתי מלחמות ונקבר והדבר היחיד שזוכרים לו הוא המשקפת האטומה. אה כן, גם היתה לו ריהלביטציה מפוקפקת בדמות כיפת הברזל לאחר הכיה האדומה שעשו לו. היום הוא מבלה את ימיו במקום שלישי במפלגה של 6 מנדטים,לאחר שעזב את מפלגת העבודה בתואנה שלא ישב עם נתניהו עם גברת יהירה שלא סופרת אותו.
 16. 38
  יאיר לפיד - קיבלת קרדיט מאתנו ! אל תאכזב !!!
  1. הצבעת ללא כלום הגדול , היכון לאכזבה הגדולה
 17. 37
  מי הוא הווזיר נורי משעאל?

  בתרגום חופשי, השר יאיר לפיד.

 18. 36
  לפיד = שבתאות 2013

  לפיד: "לא אשב עם כל הזועבי'ז האלה"
  כסיף: "מזכיר "מוישלאך", הלא כן?
  לפיד: לא הייתי בשיעור ההיסטוריה הזה ...דא?:) :) :)
  כסיף


  רגע אחד לפני...או משיח צדקנו בן מוטי
  מוקדש לבני משפחתי הקרובים, "השבתאים" מודל 2013

  כשנכנסתי היום הביתה , זרקתי מבט לעבר מסך הטלוויזיה. מזווית העין ראיתי את יאיר לפיד שר לרעייתו איזה שיר אהבה של רמי וריטה שמאלצי עם כל העויתות והעוויות שהוא רגיל בהם. "הרי זו אותה שפת גוף המשמשת את חקיינו של ביבי בארץ נהדרת כאחד מסימני הזיהוי המשניים של אותו "קוסם טלוויזיוני" העובר מסך באופן מדהים כל כך." אמרתי לעצמי בחטף.

  "אין ספק," זרקתי לאשתי "כמו שאמרה אופרה, הוא הרבה יותר סקסי מזהבה גלאון ומשלי יחימוביץ'. רק בגלל הסקסיות הזאת ראוי לו לעמוד בראש ממשלת אחדות הסקס עם ליברמן (לא סקסי), נתניהו (סקסי-קלטת) , דרעי (סקסי-סקסי), אלי ישי (סקסי מבד"ץ) אטיאס (סקסי עם אישור מחפוד) ובנט (סופר סקסי- תשאלו את איילת שקד). הרי אם יצלצל הטלפון האדום בשלוש לפנות בוקר, אין לי ספק לרגע, שמר אובמה ירצה לדסקס כמה נושאים סקסיים במיוחד עם גבר סקסי עם עבר של מתאגרף ולא עם איזו עיתונאית בעלת תפיסת עולם מעמדית, פסאודו סוציאל-דמוקרטית , רחמנא לייצלן..."

  "עזוב את הפוליטיקה" מהרה רעייתי להרגיעני. "לחמם לך מעט מרק?"

  הזדרזתי להסב את עיני מנתח השמאלץ הנוטף כולסטרול , דבש וצוף והינהנתי בראשי. אחרי הכול חזרתי מנסיעה של כמה שעות טובות ועיני פשוט בקשו להיעצם מעצמן.

  עליתי למיטתי ורגע לפני שאשכב לישון ניגשתי למסך ולמקלדת והקשתי את המילים:

  "רגע אחד לפני..." המקלדת הגיבה בצלילים יבשים. "אשוב לזה בבוקר," אמרתי לעצמי אך מקשי המקלדת המשיכו והתנגנו מעצמם.

  רגע אחד לפני שיסבירו לי כמה יאיר לפיד שנון, פיכח וחכם באופן טבעי...אמנם הוא לא קפץ כיתה אבל זה בגלל מערכת החינוך הדפוקה ברמת אביב ג והמורה הרוסיה הזאתי - סבטלנה מבאקו שעדיין חושבת שתלמיד צריך לעשות שיעורי בית....

  רגע אחד לפני שיספרו לי כמה מסכן הוא היה כאשר יצא לו החצ'קון מעל השפה העליונה ולמרות זאת המשיך להגיע ל"במחנה" כאילו אבא לא התקשר למפקד גלי צה"ל...

  רגע אחד לפני שיציגו לנו אותו מטייל עם רעייתו יד ביד בשבילי גן צ'ארלס קלור כשמאחוריו שמש אדומה שוקעת לים...

  רגע לפני שהשכנה הזקנה תראה לנו את שברי קופת החיסכון ששבר יאיר הקטן כאשר נודע לו כי לשכנתו נגמר הקוויאר ואורחים צפויים להגיע מרחוק....

  רגע לפני שיראו לנו אותו מחליף גלגל מפונצ'ר בכיסא גלגלים עליו יושב נכה מלחמת יום הכיפורים בלי להפוך את הכיסא....

  רגע לפני שיצלמו אותו על רקע הטאפט בדוגמת גביהם של ספרים לטיניים, כשהוא קורא שתי שורות בספר הפתוח על רגליו ואחר כך נושא מבטו למרחק...אל ההרים התכולים...

  רגע לפני שנשמע אותו מראיין את שגריר ארצות הברית באנגלית, את אשתו של סרקוזי בצרפתית ואת אנג'לה מרקל בגרמנית מצוחצחת...

  רגע לפני שכל חולצותיו תהפוכנה כחולות פרט לחולצות הניקי השחורות שהולכות כל כך טוב עם הג'קט השחור...

  רגע לפני ג'קט העור עם צווארון פרוות-כלב ומשקפי רייבנד בתרגיל אוגדה בצאלים כשהוא נושך את העט מלא האבק וחושב על משפט פתיחה נוקב למאמר....

  רגע לני שנראה אותו יושב לרגליה של אמו, תמונתו של אביו בחיקו והוא מניח את ראשו המתולתל משהו על ברכיה...

  רגע לפני הצילום האולטימטיבי שלו משחק דמקה עם ילדים במתנ"ס בראש העין/אור יהודה ו/או סביוני מוסקבה באשדוד...

  רגע לפני שהוא חומק בחשיכה עם תשע עשרה מאבטחים לאופרה הישראלית כדי להתענג על רגעי חסד של שינה לצלילי נאבוקו....

  רגע לפני שהוא נתפס מחובק עם אייל גולן, כששלומי סרנגה לוחש לאוזנו כי הוא בעצם אחד מילדי אתיופיה שנחטף מהוריו בעת הירידה מהמטוס ב"מבצע משה"...

  רגע לפני שהוא מחבק את כלבו (אותו הציל מטביעה בהנשמה מפה לפה) כשהוא מצפצף קלות לכנרית שלו תוך שהוא קורץ לחתולת הרחוב הפצועה שאימץ...

  רגע לפני שהממשלה נופלת, המפלגה עם העתיד הופכת לעבר, האיש נרשם כמרצה בכיר ברשות המרצים, האיש שב לעשות לביתו ובודק אפשרות לקבל את תפקיד מזכיר האו"מ....

  בקיצור רגע לפני...לפני שכל עיתונאי ישראל ההגונים, המלומדים וישרי הדרך מעוניינים רק בגלל הגינותם, למדנותם ויושרתם, לחשוף בפנינו את היהלום הנדיר, את הפנינה החבויה, את התבלין יקר הערך ממנו עשוי מר לפיד שהוא כבר ממש, אבל ממש-ממש, חומר גלם לראש ממשלה. קוסם, עובר מסך, נואם בחסד, בעל ליטוש אמריקאי, איש מכירות מדהים, גיבור ישראל מרתק, בקיצור "הו הא מי זה בא" שלם. "יאיר- מללללך ישראל!!!" "ליהי, בואי אנחנו הולכים!" כזה אוטנטי.

  שהרי בשניפישוק אנחנו מדברים, בעירת הפריץ שבין יהופיץ, חלם וקוטצינקא ... ונכון,שצריך עוד לארגן בביוברפיה שלו איזה "שיפוצון קטנצ'יק" לגבי שירות בסיירת ו/או בשווה ערך (סיירת גל"צ או דובדבן במחנה), ואולי תוארצ'יק פצפונצ'יק (אולי נובל ע"פ תקדים אובמה) ואנחנו מסודרים. אבל היי, זאת הרי קוסמטיקה שכל טייקון מתחיל היה מארגן במחי שיק אחד קטן.

  כי אם כל זה יקרה רגע אחד אחרי, כולכם תגידו לי "איפה היית רגע אחד לפני?"

  אז ובכן, אני הייתי פה ואתם?

 19. 35
  מסכן לפיד. רואים שהוא טירון פוליטי. בשביל מה הוא היה צריך את היציאה הזאת עם חנין זועבי. מה זה נתן לו. ממש מיותר. זה דומה לניר ברקת שנבחר לראש עיריית ירושלים. הדבר הראשון שיצא לו מהפה זה שצריך לבטל את גשר המיתרים(?!). הרי הוא בחיים לא יצליח לקיים את מה שהבטיח לבוחריו, אז לפחות בימים הראשונים. קצת צניעות והוא לא חייב להגיד כל מחשבה שעוברת לו בראש.
 20. 34
  מגיע לו יותר מתיק אחד חשוב!!! זה לפי המנדטים שיש לו , חשבון פשוט

  ליברמן יכול לעשות חשבון(נפש) בבית סוהר)

 21. 33
  מתחילה לחשוש מלפיד ,אולי בחרנו בחתול בשק,עכשיו שיוצא מתברר כי הוא שורט ולא כפי שרצינו אותו ?
 22. 32
  יאיר לפיד, בבקשה, שר החוץ ומיד. דחוף, הכרחי, מתבקש, ומעורר תקוה.
 23. 31
  עדיין מוקדם מידי להיתלות על לפיד כמושיענו מנתניהו, אני חושש כי לפיד הנושא עיניו לכס רה"מ בקדנציה הבאה , ישמור על הקו הנוכחי בנושא המדיני בדומה לביבי כדי לרכוש את אהדת העם לקראת השגת מטרתו .
 24. 30
  לפיד הוא עלה התאנה שתחת כסותו ימשיך נתניהו להובילנו אלי קבר - עם חיוך על שפתיים ובמצהלות משחקים.
 25. 29
  לפיד יטייל בעולם ובוחריו ימשיכו לחיות באשליות שיש עתיד בפוליטיקה הישראלית ושיהיה שינוי במספר השרים בממשלת ישראל לפיד התחייב ל 18 שרים ושלא יהיו שרים בלי תיק לנושא החינוך לשוויון בנטל וגיוס חרדים ולפוליטיקה אחרת כן כן פוליטיקה אחרת ימים יגידו האם יש כיסוי להבטחות של יאיר לפיד
 26. 28
  "קורטוב של תומס פרידמן"?!?!? בזכות מה?!? אופרה ווינפרי, וגם זה לא.
 27. 27
  לפיד הוא איש ימין מדיני וכלכלי ודי להזכיר את אמירתו על ירושלים המאוחדת בריבונות ישראל ״אם ישראל תתאמץ אז הפלסטינים יוותרו על מזרח ירושלים״ כדי להבין מי האיש ולאן מפלגתו חותרת.
 28. 26
  לפיד, כעת עליך לפרוע אשראי. רצית צדק חברתי-האוצר עליך!
 29. 25
  הבעיה תהיה כאשר יאיר לפיד ירואיין ללא יועציו - קשה יהיה לקבל משמיכת פוך לקבל תשובות ענייניות. לנוצות אין משקל.
 30. 24
  בתור שר חוץ הוא יהיה עלה התאנה של כנופיית פייגלין. כמו אהוד ברק בממשלה הקודמת
 31. 23
  כל הקרקס הרקוב של הפוליטיקה .. תאגידים מרמים אותנו

  כל כמה שנים עושים ״בחירות״ ואז בכל זאת אין לנו שום ביקורת או זכות תגובה - דיקטטורה פאשיסטית גזענית מלאה בנציגי הקרטל הבנקאי תאגידי.. משקרים עלינו, גונבים אותנו ומסיתים את ילדינו לשנאה וגזענות ואלימות. בזה בחרנו.. לפיד ביבי אובמה- בובות סמרטוטים של התאגיד. הם בובות ואנחנו עצי הסקה.

 32. 22
  לפיד ולבני- אנשי ימין

  שניהם אנשי ימין! לפיד אשר הקים מפלגה בצורה דיקטטורית ללא בחירות פנימיות ואת פגישת המפלגה עשה בהתנחלות גדולה ומבוססת- אינו איש שמאל! לבני יוצאת הליכוד, איננה התחברה מעולם למפלגה שמאלנית, אלא הצטרפה/הקימה מפלגות חדשות ללא אג׳נדה חדשה ותפקדה כשרה בזמן שתי מלחמות- איננה אשת שמאל! נתניהו הצליח ללא רוב בבחירות הקודמות להקים ממשלה יציבה. גם הפעם עם רוב גדול- יוצלח לו. חבל!

 33. 21
  מה זה חשוב אם הלפיד זוהר או לא. העיקר שהמשיח הגאון האדמו"ר אובמה ימשיך לזהור ולדהור מעוד הצלחה כלכלית מסחררת לנצחון נוסף בדמות השלטת האחים המוסלמים בעוד מדינה ערבית. ואז חמי שלו, תומס פרידמן ושאר החסידים השוטים ימשיכו לצהול ולסגוד. האם זה באמת משנה להם אם הלפיד מבריק או לא? אילו אני הייתי לפיד, וחמי שלו היה מגדיר אותי כווריאציה של תום פרידמן, הייתי תובע אותו לדין על הוצאת דיבה, ואפילו זוכה במשפט. תום פרידמן הוא עיתונאי שהיה פעם מוכשר והשתן עלה לו לראש עד שהוא חושב שהוא היחיד שמבין את העולם. בשנים האחרונות כל תחזית שלו, ללא יוצא מן הכלל אחד, התבררה כחסרת שחר. אם רצונך לדעת מה יקרה, קרא בעיון את תום פרידמן והנח שההיפך המדויק יקרה. תצדק בכל מקרה ובמקרה ובכל נושא. שבת שלום
  1. העיקר שאיזה ימני מזדמן מישראל יסביר לעולם איך להסתובב
 34. 20
  ימין לכל דבר ועניין
 35. 19
  אבל לפחות יש תקווה לעתיד טוב יותר

  העובדה שיש כל כך הרבה חברי כנסת חדשים חדורי תחושת שליחות , שרוצים לשנות את העתיד ולעשות את החיים טובים יותר לכולנו, ללא ציניות באמירה זו, היא שמשרה עלינו תחושה טובה. נקווה שיהיו גם נבונים ושיצליחו . ההצלחה תהיה של כולנו.

 36. 18
  חמי,מישהו צריך לעדכן את האמריקנים שה-New kid on the block הזה,מייצג את הלך הרוח השולט בישראל ,ומדובר כמובן ברצונם העז של אזרחי מדינת ישראל-כולל ויתורים בשביל המוטו של 2 מדינות ל-2 עמים.
 37. 17
  אתה מיטיב לתאר את הקטנוניות שבה מנהל אובמה את עניני העולם. בין שמחה לאיד על נתניהו לתקוות שווא ביאיר לפיד - רדוד, שטחי ותלוש מהמציאות
 38. 16
  אופרה וינפרי עם קורטוב תומאש למפל.
 39. 15
  אפשר גם להעריך

  שבדיוק כשאובמה יחלוף במסדרון, לפיד, שהתאפק כבר שעתיים, יזוז קצת בכורסא שלו ויעשה פוק קטן בלי רעש. אובמה בדיוק ייכנס, אחרי עשר שניות הוא ישאל ״מי הפליץ? ״ ולאחר שהיועץ לביטחון לאומי ימלמל משהו באי נוחות, אובמה יחשוב שזה מין מנהג ים תיכוני כזה. להפליץ בפרהסיה. הוא ייצא מין בחדר וכך נפספס הזדמנות לפגישה ראשונה שהכתב שלכם כל כך בטוח שתקרה.......

 40. 14
  אפשר גם להעריך

  שבדיוק כשאובמה יחלוף במסדרון, לפיד, שהתאפק כבר שעתיים, יזוז קצת בכורסא שלו ויעשה פוק קטן בלי רעש. אובמה בדיוק ייכנס, אחרי עשר שניות הוא ישאל ״מי הפליץ? ״ ולאחר שהיועץ לביטחון לאומי ימלמל משהו באי נוחות, אובמה יחשוב שזה מין מנהג ים תיכוני כזה. להפליץ בפרהסיה. הוא ייצא מין בחדר וכך נפספס הזדמנות לפגישה ראשונה שהכתב שלכם כל כך בטוח שתקרה.......

 41. 13
  "מעמדו הרם ונישא בתרבות"? איזה חותם הוא השאיר בתרבות? כתבות מלוקקות? פרסומת לבנק? פני הדור כפני הלפיד
 42. 12
  ניתן לקבוע שבניגוד לטענת הפרשנים הסמולנים, לפיה הטייה התקשורת (שכלל אינה קיימת לדידם) אינה משפיעה כמעט על הבוחר הישראלי, היא כן. אפילו הרבה מאוד. לפיד הוא תוצר ריק וחלול של תקשורת ההמונים שוטפת מוח. העובדה שדווקא בקרב צעירים נטולי נסיון חיים זכה "הטאלנט" להישגים מרשימים מוכיחה כי התקשורת אכן קובעת גורלות. היא אפילו לא חייבת לרומם את מר לפיד, מספיק שהיא פוגעת במתחריו (בנט, ליכוד). כדי להחזיר את דמוקרטיה למסלולה הבסיסי ביותר: קביעת גורלנו בדעת רובנו-לא דעת רוב הפרשנים, הגיעה הזמן להגביל את התקשורת למה שמקובל עבור כל בן-תמותה. חסר סדר "אמת לשעתה", יבוטל עניין "החסיון העיתונאי", יקבעו עונשי מאסר למחזיקי חומר סודי שלא ברשות, תוקם רשות ממשלתית שתתבע בהליך מיוחד עיתונאים שהוציאו דיבה על אנשי ציבור. ומייד!!
  1. לך תאכל עמבה - מחר מרכיבים אותך על שיפוד השווארמה, ועוטפים יפה את המנה בעמוד הראשי של "ישראל-היום".
 43. 11
  בשנה האחרונה מר שליו הוכיח שהוא לא מסוגל לחזות או להעריך אם מחר תזרח השמש בוושינגטון, לא כל שכן מה יהיה על יחסינו עם ארה״ב. תלה את הנעלים.
 44. 10
  לא לשמוח כל כך. רפליקה חלשה של ד"ש מ 77. החמור הבורגני של המשיח הימני.
 45. 9
  מה פתאום שר חוץ ? הוא הבטיח רפורמות פנים. תפקידו הוא שר האוצר. רק שם יוכל לקיים מה שהבטיח. אם יקח את תיק החוץ יהיה זה סיפור חוזר של עמיר פרץ כשר ביטחון
  1. אתה באמת חושב שלכלומניק הזה יש כישורים להיות שר האוצר? דווקא שר חוץ מתאים לו יותר - זה תפקיד שלא צריך לעשות בו הרבה, בעיקר לפטפט ( וזה מה שהבחור יודע לעשות).
 46. 8
  אזרחיה הערבים של ישראל אינם לגיטימים בעיניו של לפיד.
  1. קודם שיחליטו שישראל לגיטימית בעיניהם.
 47. 7
  אין לנתניהו שום אפשרות להקים קואליציה לקידום תהליך מדיני ( גם אם שמים בצד את העובדה שהוא עצמו לא מעניין בו).
 48. 6
  ביטול חוק גיוס חובה. התגייסות לצה"ל: רק מתנדבים ומקצוענים
  1. ביטול גיוס חובה=ביטול צה"ל, ביטול מדינת ישראל, ביטול העם היהודי.
 49. 5
  לפיד

  לפיד זה אשליה פר אקסלנס! הוא ההגדרה של המילה אשליה, והלוואי הלוואי ואתבדה

 50. 4
  שר החוץ?

  מה קשור לפיד ושר החוץ? כל האלקטורט של לפיד הוא על נושאי פנים. אם הוא יהיה שר חוץ הוא לא יוכל להמשיך במומנטום של השינוי בארץ.

 51. 3
  יש כבר שלום

  אם אתה נמצא בג'נין ואתה רוצה BMW גנוב מתל אביב, אדון הפשע המקומי קורא לשותפו בתל האביב, ולמחרת הרכב יהיה גנוב, ויעבור דרך כל המחסומים, משמן כפות לאורך הדרך, והגנב מג'נין יחלוק את רווחיו עם שותפו בתל האביב - בכנות, בלחיצת יד. אז יש כבר שלום בין העולם התחתון שלנו ושלהם.
  וגם, תזכרו, קזינו יריחו היה בבעלות לכאורה על ידי המשפחה המובילה שלנו (אז), ועל ידי ערפאת וכמה מעוזריו, באמצעות בנק אוסטרי מסוים. לכן אפילו באינתיפאדה החשוכה ביותר הקזינו תמיד היה שקט, כי זה היה טוב לעסקים - של המנהיגים שלנו, ושלהם.
  כלומר:
  שלום כבר יש ברמות הנמוכות ביותר של שני העמים, וברמות הגבוהות ביותר. רק האמצע נדפק. אבל זה תמיד היה ככה במזרח התיכון.
  כלומר:
  "שלום" רק אומר שאמצע קטן יותר יהיה דפוק. אבל זו היא מטרה די שולית...

 52. 2
  לפיד הוא תואם אובמה - Change we can believe in.
  1. רק לא כמו אובמה חביב שלא משנה הה.רבה
 53. 1
  השאלה האמיתית היא מה יעשה האיש באופן שונה מאביו ומשאחר חברי הכנסת ששמרו את השיטה

  האם נתעורר לבוקר של יום חדש ? או שנמשיך ללעוס את אותו מסטיק ונקווה שאיש חדש ישנה את חינו, ראינו הרחנו וטעמנו כל כך הרבה מפלגות האופציה האחרת, האם זה יהיה הפעם או שאפקט מפלגת הגמלאים יתן לנו הופעה חוזרת ויעלם תוך כמה שנים.

  1. פרזנטור של בנק הפועלים ומנכ"ל סלקום הם לא מייצגים סוציאליזם