כל הסיבות (כמעט) לכאבי בטן

מקור גניקולוגי, אבנים בדרכי השתן או כיב קיבה - מהם הגורמים האפשריים לכאבי בטן, איך מזהים אותם וכיצד מטפלים

שאול הוא ידיד משפחה ותיק, שתמיד מזגו עליז וטוב. לכן התפלאתי לשמוע את קולו בטלפון באותו יום והוא רווי כאב וסבל. "תשמעי, מהבוקר יש לי כאבים חזקים בבטן, אני יודע מה זה, אלו האבנים הידועות שיש לי בכיס המרה. מה עושים?"

לאחר חצי שעה קיבלתי טלפון נוסף, שבו שאול הודיע כי רופאת המשפחה הפנתה אותו למיון. הוא אכן הגיע לחדר מיון עם התקף של כאבי בטן חזקים שנמשכו כבר כמה שעות. הכאבים היו בבטן השמאלית התחתונה, ובהמשך הופיע גם חום. לא, זה לא היה התקף של אבני מרה אלא דווקא דיברטיקוליטיס - דלקת המתפתחת מ"כיסים" שנוצרים לפעמים במעי הגס. כבר לאחר יום של טיפול אנטיביוטי הרגיש הרבה יותר טוב, ולאחר שלושה ימים שוחרר ללא כאבים. מאז לא חזרו ההתקפים יותר, אבל שאול למד שלא כל כאב בטן נובע דווקא מאבני מרה, גם אם הן קיימות.

התקפים חוזרים או חד פעמיים של כאבי בטן יכולים לנבוע מגורמים רבים ושונים, כמספר האיברים שיש בבטן. הסימפטום יכול להיות דומה אך הסיבה שונה, וחשוב לזהות ולאתר אותה בזמן על מנת לתת את הטיפול הראוי.

להלן פירוט גורמים אפשריים לכאבי בטן, דרכים לזיהויים והטיפול בהם.

* מקור גינקולוגי. מאופיינים בתחושת כאב ואי נוחות בבטן התחתונה, ולעתים קרובות מוקרן הכאב גם לגב. אם מדובר בכאבי מחזור, הם מורגשים בסמיכות אליו. לרוב, כאבים מסוג זה מוכרים לנשים שסובלות מהם באופן קבוע והן יודעות לזהות אותם. במקרים כאלה רצוי להתייעץ עם גינקולוג, הן על מנת להגיע לאבחנה והן משום שלעתים קרובות יש אפשרות להקל על הכאבים הללו באמצעות טיפולים גינקולוגיים שונים.

* תוצאה מאבנים בכליות או מזיהום בדרכי השתן. אבנים בכליות יכולות לגרום כאבים חזקים מאוד, אשר מתחילים בגב ומקרינים למפשעה. לעתים, כאבים אלו ילוו בהופעה של דם בשתן. במצב כזה מומלץ לשתות הרבה מים ולהקל על הכאב על ידי תרופות מסוג וולטרן. זיהום בדרכי השתן מלווה לרוב בכאבים בבטן התחתונה, בצריבה ובתכיפות במתן שתן ולעתים גם בחום.

זיהומים מסוג זה שכיחים יותר אצל נשים, לעתים קרובות אך לא תמיד הם מופיעים לאחר קיום יחסי מין. אחת הדרכים למנוע אותם היא מתן שתן לאחר קיום יחסי מין, כדי לשטוף את השלפוחית. דרך נוספת למניעה ולטיפול היא אכילת מאכלים כמו חמוציות, פרי הדר וכדומה. מאכלים אלה גורמים לכך שהשתן נעשה חומצי יותר, וכך הם מקשים על קיומם של החיידקים.

לרוב מטפלים בזיהומים אלה באמצעות אנטיביוטיקה, אבל אם הזיהום חוזר לעתים קרובות יש לברר עם רופא מומחה אם הוא אינו נובע מפגיעה אנטומית בדרכי השתן. בקרב גברים, הסימפטומים יכולים להעיד על דלקת של הערמונית.

* תוצאה מכיב קיבה או כיב תריסריון. מאופיינים בכאבים בבטן העליונה המרכזית. לרוב הם מחמירים בזמן רעב ואכילה מקילה עליהם, אך עלולים להחמיר אחרי אכילת מזונות חריפים במיוחד, אלכוהול או קפה. הכאבים אינם בהכרח חזקים מאוד, ובשל העובדה שמזון גורם להקלה ייתכן שהסובלים מהם יגיעו לרופא רק לאחר כמה שבועות. בעוד שבעבר נחשב כיב למחלה כרונית שסובלים ממנה לתקופה ממושכת, כיום ידוע כי מדובר במחלה זיהומית הנגרמת על ידי החיידק הליקובקטר אשר טיפול בו מרפא את הכיב אחת ולתמיד.

* עקב בעיות בדרכי המרה והלבלב. הסיבה השכיחה לבעיה היא אבנים בכיס המרה, אשר עלולות לגרום לדלקת של כיס המרה עצמו ובמקרים חמורים יותר, לנדוד לתוך דרכי המרה וצינור הלבלב, לחסום אותם ולגרום לדלקת של דרכי המרה והלבלב.

דלקת של כיס המרה באה לביטוי בכאבים בבטן ימנית עליונה. לרוב הם חדים מאוד וחריפים, לעתים מלווים בהקאות או בחום ומגיעים בהתקפים של כמה שעות. ההתקפים מופיעים לעתים קרובות לאחר אכילה, ובעיקר כשמדובר בארוחה שמנה במיוחד.

האבחנה נעשית הדרך כלל באמצעות אולטרסאונד של הבטן העליונה, שיכול לזהות את האבנים ואת החסימה. אם מדובר בהתקפים חוזרים, יש צורך לכרות את כיס המרה שכן אין אפשרות להוציא רק את האבנים. דרכי המרה נותרות לאחר הניתוח ללא פגע וממשיכות לתפקד.

דלקת של הלבלב, לעומת זאת, מאופיינת בכאבים בבטן שמאלית עליונה, המוקרנים סביב הבטן בצורת חגורה. גם במקרה זה קיימים סימפטומים של כאב בהתקפים, חום והקאות ולרוב מדובר בכאבים חזקים. לבד מאבנים, דלקת בלבלב יכולה להיגרם עקב שתייה מרובה של אלכוהול, רמת שומנים גבוהה בדם, ולעתים אף עקב שימוש בתרופות מסוימות, כמו למשל תרופות למחלת הסוכרת.

* תוצאה מדלקת בתוספתן. הכאבים האופייניים מתחילים באזור הטבור במרכז הבטן, ובהמשך נודדים לבטן הימנית התחתונה. בדרך כלל חולפות כמה שעות מתחילת הדלקת ועד שהכאבים מגיעים לעוצמה כזאת שמחייבת למהר לבית החולים. בדרך כלל, לחיצה על הבטן הימנית התחתונה תגרום כאב חד משום שזהו האזור המודלק. כמו כן, בזמן ההתקף לא מתקיימת פעילות של המעיים, ולכן אין רצון לאכול ולא יהיו יציאות באותו זמן. דלקת תוספתן שאינה מטופלת בזמן עלולה להסתיים בהתפוצצות של התוספתן ופיזור מוגלה בחלל הבטן. לכן הטיפול הוא כריתה מיידית של התוספתן.

* דלקת של סעיפים במעי הגס. סעיפים (דיברטיקולי בלעז) הם מעין "כיסים" אשר נוצרים לאורך המעי הגס במשך השנים. לעתים סעיפים אלה מזדהמים ונעשים מודלקים, דבר הגורם לכאבי בטן ולפעמים גם לחום. המיקום השכיח של סעיפים כאלה הוא במעי השמאלי, ולכן הכאבים יהיו לרוב בבטן שמאלית תחתונה.הטיפול הוא אנטיביוטי, אך במקרה של דלקות חוזרות ונשנות יש צורך לכרות את קטע המעי המודלק כדי למנוע סיבוכים.

* כאבי בטן שלא נמצא להם הסבר. תסמונת המעי הרגיש מאופיינת על ידי כאב כרוני המלווה בתחושת הקלה לאחר יציאה, יציאות לא סדירות ולעתים גם גזים או נפיחות של הבטן. מצב זה הוא לרוב בעל אופי תנודתי. תחושת הכאב מופיעה למשך כמה חודשים ואחריהם היא נפסקת לזמן מה.

הגורמים לתסמונת הם רבים ושלובים זה בזה. נראה שמדובר באי סדירות של פעילות המעיים, המשולבת ברגישות יתר או בסף כאב נמוך (הסובלים מהתסמונת מרגישים יותר בקלות את תחושת הכאב שנובעת מפעילות של המעיים, כמו התכווצות). העובדה שאין ממצאים בבדיקות מקובלות יכולה לגרום תחושת תסכול וחוסר אונים הן אצל המטפל והן אצל המטופל, אך יש תרופות רבות המקלות על תסמונת המעי הרגיש, כמו קולוטל, קל-בטן ופאפאברין, וכן טיפול פרוביוטי. במקרה של מעי רגיש חשוב מאוד להתאים את הטיפול באופן ספציפי למטופל. התאמה כזאת היא תהליך שדורש סבלנות ונכונות להשקעה גם מצד המטפל וגם מצד המטופל.

הכותבת היא גסטרואנטרולוגית בבית החולים מאיר בכפר סבא

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  כאבי בטן

  אני ידועה כסובלת ממחלת קרוהן בדרגה קלה אני מקבלת התקפים בדרך כלל בצד ימין בבטן התחתונה ב3 ימים האחרונים אני סובלת מאותם כאבים בדיוק אך בבטן השמאלית התחתונה האם יתכן שיש קשר לקרוהן?

 2. 20
  קיבה

  יש לי מדי פעם התקפים של בטן עליונה / אזור הקיבה.. למי מכם יש רעיון??? דחוףףף

 3. 19
  כאבי בטן

  ישלי כאבי בטן ברמה בלתי נסבלת גם כמה ימיים זה יכול להיות קשור לזה שאני אוכלת המון מוקרמים ופיצות וחטיפים ?

 4. 18
  ה

  יש לי כאבי בטן מאוד מאוד חזקים אני שוקל 65 גובה 183
  הכאבים מגיעים עם בחילות ושלשולים ככה כבר כמה ימים הרופאה שלי לא יודעת מה זה אולי מישהו יוכל לעזור ?

  1. כאבי בטן

   תבדוק אם יש לך מחלה ים תיכונית

 5. 17
  תולעי מעיים

  כאבי בטן עם יציאה דביקה ויציאה שנראית לו טוב זה טפילי מעיים או תולעי מעיים

 6. 16
  לגבי כאבי מחזור- הפתרון הכי יעיל שמצאתי

  הוא נטילת גלולות. אני לוקחת כבר חצי שנה גלולות פמינט והכאבים כמעט ונעלמו!
  הייתי שנים מתפתלת מכאבים בזמן מחזור עד כדי כך שאני מוציאה חופש מהעבודה. חבל שגיליתי את הפתרון הזה מאוחר מדי

 7. 15
  אבנים בכיס המרה

  ברפואה האלטרנטיבית- סינית- ניתן להוציאבקלות אבנים מביס המרה- אני עברתי את עי חן ושני פרופסןרסקי- מרפאים בשיטה סינית- נמצאים ביקנעם.
  השיטה קיימת הרבה שנים- וחבל שלא מאמצים אותה ברפואה הקונבנציונאלית- כי היא קלה ומועילה.
  שיהיה לכם בהצלחה -כרמלית

 8. 14
  לבלל ולפורד יש להם נוסחאות נפלאות לרפא עניים.
 9. 13
  אבני כיס מרה. ונפיחות בבטן

  מזה כמה שנים יש לי אבנים בכיס מרה .הציעו לי להוריד אותם כרגע ברוך השם ללא כאב אבל שמעתי הרבה מקרים שאנשים קיבלו התקף חזק מאד , ואני עוד לא החלטתי לא רוצה להגיע למצב זה, דבר שני יש לי נפיחות בבטן עליונה הציע לי הגסטרו לעשות גטרו : צינור לקיבה. ובגלל שיש לי אנמיה באותו יום לעשות לי קונסקופיה מה דעתכם? רק מי שמבין ויודע. תודה.

 10. 12
  הכותב שכח רגישות לגלוטן / חיטה או רגישות לדברי חלב.
 11. 11
  לעיתים מסוימות התקף לב מקרין כאבים לרום הבטן
 12. 10
  כאבי בטן שלא נמצא להם הסבר.. פחח הצחקתם אותי !!! אילו הכאבים שיש לרב האוכלוסיה שסובלת מקנדידה ופטרייה מערכתית.

  הבעיה היא שרופאים בכלל לא מתייחסים ל"מחלה" הזו (כי היא לא מכניסה כסף לחברות התרופות) ובכלל לא מקשרים את הבעיה לעובדה שכשפטרייה משגשגת בגלל אנטיביוטיקה, אוכל לא נכון, הורמונים, קורטיזונים וסטרואידים
  אז ישנם כאבים "בלתי מוסברים" לא רק בבטן אלא בכל האזורים בגוף!
  לכ לעניין ודבר - מיד נדחפת אנטיביוטיקה, שרוב הפעמים רק מזיקה.

 13. 9
  לא לאכול זבל ולהפסיק לשתות חלב. זו כל התורה
 14. 8
  כאבים בקיבה

  לאחרונה גילו אצלי אבנים בכיס מרה עם פוליפ ומדי פעם כואבת לי הקיבה האם יש קשר לזה ברוב המקרים זה לא אחרי אוכל או כשאני רעבה מה לעשות יש לי חומציות

  1. @מיכאלה

   מה עושים לכאבים באזור הבטן העליונה/קיבה.?

 15. 7
  דבר מה

  הרפואה האפקטיבית ביותר היא הרפואה המונעת, אבל אז תמנע מהרפואה המערבית כל הפרנסה שנובעת מהרגלי האכילה הקלוקלים והמזון המורעל הנהוגים בעולם המערבי ובכלל זה ישראל. דוקטורים יקרים, אנא האירו את עיניהם של האנשים שאתם אמונים על בריאותם. הדגישו את חשיבות האכילה המתונה ואת החשיבות שבצריכת מזון נקי ובריא.

  1. תתשאל את הרופא שלך והוא יסביר לך. כולם יודעים את ההמלצות- לאכול פחות בכלל, פחות שומן מהחי ויותר דגנים מלאים,הרבה ירקות, פעילות גופנית, לא לעשין. אין שום סוד. רק שאף אחד לא עושה את זה כי עצלנים ואכלנים
  2. לא תמיד זה הגורם לכאבי בטן חוזרים ונשנים

   יש לי חברה שעושה את כל מה שכתבת ובכל זאת יש לה כאבי בטן חוזרים ונשנים וכל הבדיקות מראות שהכל בסדר, היא אוכלת דגנים מלאים , ירקות, לא אוכלת בשר ועוף, אוכלת דגים ועושה ספורט והליכה באופן יום יומי ובכל זאת יש לה כאבים

 16. 6
  צליאק לא מוזכר

  ומשום מה, למרות המודעות המתגברת, יש אנשים שסובלים שנים, והרופאים לא מפנים לבדיקות המתאימות.

 17. 5
  גסטרו - קללה שרופאים לא יודעים לטפל בה טוב ...
 18. 4
  רק צריך להוסיף לגבי החמוציות - הן גם מונעות היצמדות של חיידקים

  שסייעת, בחמוציות קיים מרכיב שמונע מהחיידקים להיצמד לדפנות השלפוחית ולכן חמוציות והרבה מים,בעיקר עם הופעת הסימפטומים, יכולה להעביר את הדלקת אפילו בלי אנטיביוטיקה.

 19. 3
  אין את כל הנ"ל אבל הגזים משגעים אותי עד צרחות
 20. 2
  חובה לציין דלקת כרונית באפנדיציט, שהכאב שהיא גורמת בלתי נסבל

  אתה מגיע לחדר מיון חוץ מכאבים בלתי אפשריים במשך שעות וימים אף רופא לא מזהה מה יש לך. מסתבר שמשהו סותם לך את התוספתן, אבל זה לא בדרגה כזאת שינתחו אותך,רואים בct "קצת״ שינוי של התוספתן, נותנים לך משהו נגד כאבים,וככה זה נמשך שבועות, כאבים איומים, והרופאים אומרים לך שאין לך כלום. כדאי שרופאי ישראל יכירו מצב כזה. אולי ד״ר תמנע תוכל בבקשה לכתוב משהו על הדלקת הכרונית הזאת.

  1. הייתי 11 פעם במיון , ונשארתי עם נזק כרוני...

   כן, כאבי תופת תקופה ארוכה, כן, התוספתן קצת נפוח, תיאבון אין, חום אין, הייתי אצל מומחה גסטרו טיפסתי על הקירות מרוב כאבי תופת, והוא אמר שאין לי כלום. איך את מתמודדת עם הכאבים הנוראים הללו ? אודה לך אם תוכלי לענות. בתודה מראש, ירדן. אני לא אשה שמחפשת מחלות, ואני לא יודעת למי לפנות. לא מתייחסים לזה ברצינות, הכאבים מחרידים ואומרים לי ״אין לך כלום״.

  2. ההודעה שלך היא מראה מדויקת למה שאני חווה

   לפני כשנה התחיל דיברטיקוליטיס ועשיתי ניתוח והכאבים עברו לבטן העליונה. אני משתגעת מרוב כאבים וכל הבדיקות יוצאות תקינות. ב"ה ותודה לאל שהן יוצאות תקינות אבל החיים נהיו בלתי אפשריים.

  3. הכאבים שלך הם מראה מדויקת לכאבים שלי

   לפני כשנה התחיל דיברטיקוליטיס ועברתי ניתוח עקב מצב דלקתי. אמנם הכאבים לא עברו ואחרי הניתוח כל הבדיקות (ועשיתי כמעט את כל הבדיקות האפשריות) יצאו תקינות ב"ה אבל עדיין יש לי כאבים איומים. זה פשוט איום ונורא שאני רואה עוד אנשים שמתמודדים עם חוסר האונים הזה.

  4. מקווה שאת עוד קוראת

   בדקת אנדומטריוזיס? אצל רופא נשים המתמחה בעניין

  5. תוודאי שעשית את כל הבדיקות במידה וכן תנסי דברים פשוטים

   אם עשו לך קולוסנקופיה גסטרו ומעי דק וכל האברים הפנימיים
   תעשי שיקול פפשוט איך להקל על המצב
   תחזרי לטיפול מאוד פשוט
   קוד כל להוריד פירות להוריד חומ ץ לימון אוכל פשוט מבושל ריקות אמודים ללא תיבול מיוחד
   מעט מכל דבר פיזור ארוחות
   שתית תה ומים בלבד
   עכשיו תנסי
   להקלה על עוויתות
   כדור פשוט פפברין במינון נמוך
   יתכן ויעוזר בתנאי שאין לך עיות לחץ דם
   לי היתה בעיה דומה
   חשבו אפנדציט בעיות מעי
   עשיתי רוב הבדיקות
   פפברין עוזר מאוד
   זה כדור ישן אבל פשוט
   לא קולוטל לא אחרים

 21. 1
  כנראה שבכוונה לא מופיעה המחלה שמפחדים להזכיר, ויכולה לגרום לכאבים בקיבה, במעי הגס או בתריסריון, בכבד, בלבלב ובעוד אברים. זה מחוץ לתחום
  1. גסטרולוג הוא לא אונקולוג, ולא אמור לכתוב על משהו שאיננו המומחיות שלו.