שיעור האחיות בישראל - מהנמוכים במערב

מדו"ח משרד הבריאות עולה כי בשנת 2010 היו רק 476 אחיות למאה אלף נפש בישראל; בתוך כך, האחיות מאיימות להשבית מחר את הפעילות בוולפסון

שיעור האחיות המועסקות ביחס לאדם בישראל הוא מהנמוכים במערב. כך עולה מדו"ח של משרד הבריאות המציג נתוני סקר מקיף בנושא כוח האדם הרפואי במוסדות הרפואיים במדינה. אתמול נרשם שיעור תפוסה של 114% במחלקות הפנימיות בישראל. שיעורי תפוסה חריגים דווחו במחלקות הפנימיות בבתי החולים הדסה הר הצופים, מאיר, הדסה עין כרם, שערי צדק, לניאדו ונהריה.

בשנת 2010 היו מועסקים בשירותי הבריאות בישראל 181 אלף בני אדם - 102 אלף מתוכם אנשי מקצועות הבריאות. מתוך אלה, 26 אלף היו רופאים ו-35 אלף אחיות. לפי הדו"ח, שיעור האחיות המועסקות בישראל עמד בשנת 2010 על 476 למאה אלף נפש. הנתון מציב את ישראל במקום השלישי הנמוך ביותר ביחס למדינות המפותחות - מתחתיה מדורגות רק דרום קוריאה (451 למאה אלף) ומקסיקו (246).

מעל ישראל, בפערים משמעותיים, נמצאות שאר המדינות, לרבות בריטניה (946), גרמניה (1,098) ושווייץ (1,520). גם יחס האחיות לרופאים בישראל נמוך ביותר ועומד על 1.4 אחיות לרופא, בהשוואה ליחס של שלוש אחיות לרופא בגרמניה, 3.5 אחיות לרופא בבריטניה ו-4.4 אחיות לרופא ביפאן.

לחצו לייק וקבלו את מיטב חדשות "הארץ" ישירות לפייסבוק

אחיות ואחים שובתים בוולפסון, בחודש שעבר
אחיות ואחים שובתים בוולפסון, בחודש שעברמוטי מילרוד

יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן אמרה אתמול כי "יש בארץ מחסור אדיר באחיות ודיברתי כבר עם האוצר על כך. לא ניתן להיכנס לסופר ולקנות אחיות, זה תהליך שדורש הכשרה ותכנון לטווח ארוך". כהן הוסיפה ואמרה כי "בזמנו הוכרז הסיעוד כמקצוע מועדף וצריך לחזור ולהפוך אותו למקצוע מועדף. צריך גם לראות איך מתגמלים אחיות כדי שיישארו במוסדות הבריאות הציבוריים. אני מקווה שימצאו פתרונות בהידברות, אך אין לי ספק שנצא בקרוב למאבק מקצועי אם נידרש לכך".

פחות רופאים במוסדות

מהדו"ח עולה כי גם שיעור הרופאים המועסקים במוסדות הרפואיים בישראל נמצא במגמת ירידה של 9% בעשור האחרון (משנת 2000) ועמד בסוף שנת 2010 על 350 רופאים למאה אלף איש. ואולם, שיעור הרופאים בישראל דומה לממוצע המדינות המפותחות וגבוה מהשיעור בארה"ב (241 למאה אלף) ובריטניה (271 למאה אלף). עם זאת, הוא נמוך מהשיעור בגרמניה (364 למאה אלף) ואוסטריה (477 למאה אלף). מנגד, שיעור הרופאים המומחים בישראל בעלייה של 16% לאורך עשור.

במקביל, עומסים חריגים נרשמו ביומיים האחרונים בחדרי המיון בבתי החולים רמב"ם, בני ציון וכרמל שבחיפה. בשלושת בתי החולים דווח על זמני המתנה ארוכים מהרגיל בשל ריבוי בחולים ומחסור במיטות אשפוז. בבתי החולים ממליצים לפנות לשירותי המרפאה בקהילה במקרים חמורים פחות או להתאזר בסבלנות בביקור במיון.

לפי נתוני משרד הבריאות, שיעור התפוסה במחלקות הפנימיות בבית החולים רמב"ם הגיע אתמול ל-144%, בכרמל ל-105% ובבני ציון ל-107%. במשרד הבריאות מבהירים כי הצפיפות "מקומית וזמנית", ומינהל הרפואה במשרד שולח חולים מהאזור הזקוקים לאשפוז לבתי חולים חלופיים באזור הצפון. ברמב"ם עמד אתמול מספר החולים במיון על 109 - 40 מהם המתינו לאשפוז במחלקות. בכרמל דווח על ירידה בעומס במיון לעומת הלילה הקודם, מ-90 חולים ל-70, ובמיון 43 מיטות בלבד.

לדברי סמנכ"ל בית החולים רמב"ם, ד"ר מיקי הלברטל, "לא צריך לקרות הרבה כדי שנקרוס. אנחנו יודעים שהצפיפות נוראה וגם הצוות שלנו באי- ספיקה. האחות האחראית במיון כבר ביקשה לעזוב את תפקידה".

על פי תוכנית משרד הבריאות, בשנת 2012 תיפתח ברמב"ם מחלקה פנימית נוספת ובה 25 מיטות, אולם עדיין מדובר במספר קטן ביחס למספר התושבים באזור הצפון. "המציאות לא חדשה", אמר ל"הארץ" סגן מנהלת בית החולים כרמל בחיפה ד"ר אלדר ברקוביץ'. "כל מנהלי בתי החולים בחיפה עשו שיחת ועידה עם משרד הבריאות וכולנו הבנו שיש פה תהליך ולא איזה אירוע מקרי. מערכת הבריאות לא נתנה את דעתה או שלא ידעה לתכנן את העתיד מספיק טוב".

בקרוב צפוי להיפתח במקום חדר מיון חדש ממוגן בהשקעה של 15 מיליון דולר. יחד עם זאת, מספר המיטות יישאר על כנו - 43 מיטות בלבד. לדברי ברקוביץ', "יש כל הזמן ניסיונות לגייס תרומות לממן הרחבה של בית החולים, אך מדובר בסכומים מאוד גבוהים שנאמדים לפחות ב-50 מיליון דולר. הכסף הזה לא יגיע מהמדינה, לפחות מהניסיון שלי".

האחיות בוולפסון נטשו את המחלקות

בשבועות האחרונים נמשך המשבר סביב העסקת האחיות בבית החולים וולפסון. אתמול דווח על עשרות אחיות שנטשו את המחלקות הפנימיות וחדר המיון הפנימי בתשע וחצי בבוקר ושבו למחלקות לקראת אחת בצהריים. בוועד האחיות של וולפסון מתריעים כי "יש שם עשרות חולים מונשמים וחולים במחלות חורף. האחיות פשוט קורסות".

בהסתדרות האחיות מאיימים להשבית ביום חמישי את כל הפעילות הסיעודית בוולפסון אם לא יחול שיפור במצב. מהנהלת וולפסון נמסר אתמול כי "ההסכם עם האחיות מתיר לנו לאשפז 42 חולים בלבד בכל מחלקה פנימית. הנהלת בית החולים עושה מאמצים כבירים לעמוד בהסכם. כשהתקבלו לבית החולים מטופלים רבים, הפקיר ועד האחיות את חדר המיון הפנימי ולאחר מכן את כל המחלקות הפנימיות. ההנהלה לא תסגור את שערי בית החולים ותמשיך להעניק את השירות הרפואי הטוב ביותר שניתן".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 14
  תנאיאביתר האי קבלה

  אני מכיר יותר מ5 גברים אשר רוצים ללמוד סיעוד ולא מתקבלים בשל תנאי הקבלה למקצוע. יתרה מכך מדובר בחובשים קרביים אשר שירתו איתי והוכיחו את עצמם לא פעם אחת. מקווה שהאחות הראשית תקרא את התגובה הזו.

 2. 13
  דווקא לי יש 7 אחיות ואפילו לא אח אחד
 3. 12
  מה חדש - ככה זה כשחוסכים על חשבון חיי החולים וגבם של האחיות והרופאים

  וכשהם שובתים או פורשים כולם מרימים גבה ומופתעים
  נבחרי הציבור אינם סובלים, הם מקבלים טיפול אישי צמוד וחדר ניפרד

 4. 11
  אחיות ורופאים? באמת??? וואו
 5. 10
  שיעור האחיות

  כדאי שתלמדו גיאוגרפיה
  אנחנו לא במערב

 6. 9
  לאסור בחוק שביתות של רופאים ואחיות

  כפי שאסור למשטרה ולצבא לשבות, כך גם אסור לרופאים ולאחיות ולסיעוד לשבות. לצערי, ראיתי מה קורה בוולפסון- ובעוד מחלקות פנימיות- מחסור בכוח אדם משווע
  צריך להוסיף תקנים ולעלות משכורות כדי שהחולים בעיקר בפנימיות
  יקבלו טיפול ראוי כדי שלא יחזרו בתכריחים. מערכת הבריאות קורסת חייבים להשקיע בה את כספי המיסים

 7. 8
  הסיבות להזנחת חולים במיטותיהם ולגניבות במחלקות

  המחסור הוא אחת הסיבות לכך שחולה הלוחץ על לחצן המצוקה שליד מיטתו יכול לחכות עד בוש שאחות תגיע אליו. המחסור הוא גם אחת הסיבות לכך שבלילה מחלקות מופקרות ומי שרוצה- נכנס ומשוטט ואף גונב דברי ערך מחולים חסרי ישע.

 8. 7
  תנו לאחות שכר הולם ותראו כמה יחזרו

  כל זמן שאחות מקבלת שכר מחפיר על גבול שכר המינימום לא פלא שאחיות נוטשות את המקצוע. ואילנה כהן לא מבינה זאת

 9. 6
  במערב הן מקבלות 8000$ לחודש ומה כאן? גורנישט
  1. אמנם מצבן רע, אבל לא צריך להקרית נתונים מופרכים. 8000$??? זה למעלה מ-25,000 ש"ח בחודש!
 10. 5
  המערכת יורה לעצמה ברגליים

  אחותי חיה בפינלנד כבר 20 שנה, משמשת כאחות חדר ניתוח למעלה מעשר שנים, אך כדי לעבוד בישראל עליה לעבור שנת לימודים... לכאורה בסדר, אך כיצד יתכן שבמקומות אחרים בעולם דוגמת שוויץ, לונדון או אפילו ערב הסעודית היא יכולה להשתבץ בעבודה מיידית עם הניסיון שצברה? וכי למה שתבוא לארץ לשנה בלי עבודה? כיצד תחיה וכיצד תפרנס משפחתה?
  נדמה כי הקריטריונים של המערכת בארץ לוקים בחסר, מישהו צריך לבחון הדברים מחדש למען ישראלים החיים בחו"ל ורוצים לשוב ארצה ובעיקר למען החולים המשוועים לידיים מקצועיות פנויות.
  תחשבו על זה רגע.....

 11. 4
  אחר כך לך תוכיח שאין לך אחות
 12. 3
  אני אחות עם תואר שני מזה חמש שנים ומרוויחה בקושי 4500 ש"ח

  איזו סיבה יש ללכת להיות אחות? המקצוע מחזיק מעמד רק בגלל שמדובר בנשים מהדור הישן שהתרגלו לשאת בנטל ולא להיות מתוגמלות על העבודה שלהן כראוי,זה לא יחזיק מעמד עוד הרבה זמן.

  1. כמה שעות את עובדת בחודש

   האם את עובדת בבית חולים. האם זאת משרה מלאה? כל כך הרבה דברים חשובים לא כתבת. כי במשרה מלאה עם תואר שני , לכי תספרי לסבבתא בת 77 שנים שאת באמת דוברת אמת.

  2. תתפלאי סבתא אבל זו אמת לאמיתה למשרה מלאה !!!
 13. 2
  אין שום מחסור במיטות או ציוד. הכל אשמת המתמחים.

  מעולם לא היה מצבנו טוב יותר. לחזור מיד לעבודה, מהר לפני שנגיד אותכם לנילי.

 14. 1
  הבריאות והרווחה והחינוך לא בסדר העדיפיות !

  הכל הפך לעניין של רווח אפילו אם זה על חשבון הבריאות והחיים!