הרבנות הראשית מקדמת 'שומרי כשרות' לתרומת איברים

מכרז חדש של הרבנות לתפעול מערכת הלכתית לקביעת המוות ולעידוד תרומת איברים מתעלם מההבנות שהושגו בין רופאים לרבנים

קו ישר מחבר בין האופן שבו חדרה לחיינו הדרת הנשים לאופן שבו הולכים ונכפים חוקים ונהלים בתחום קביעת רגע המוות, המקנים דריסת רגל בוטה למשגיחי כשרות. הדברים הגיעו לשפל חדש החודש, עת התברר כי הרבנות הראשית פירסמה מכרז להקמה ולתפעול של מערכות הלכתיות לאשרור קביעת המוות ולעידוד תרומות להשתלת איברים.

המכרז תפור בדיוק לפי מידותיה של עמותת "בלבבי" והגוף הרבני-הרפואי שלצדה, "ערבים", שהוקמו באחרונה כיוזמה פרטית של רבנים המצהירים בגלוי כי ברצונם למנות משגיחי כשרות מטעמם להליך הרפואי של קביעת המוות, מתוך "חוסר אמון שהרופאים אכן קבעו את המוות המוחי-נשימתי כראוי" (כפי שנכתב באתר העמותה). כך נזכה, כנראה בקרוב, לחזות בפעילות של גוף משגיחי כשרות רבני שיפקח על הרופאים במימון הציבור.

לא הייתי טורח למחות על התנהלות מקוממת זו, אלמלא היא היתה הגורם הישיר העיקרי לכך שמדי שנה מתים עשרות ישראלים, שחייהם יכלו להינצל באמצעות השתלת איבר בגופם. זה יכול היה לקרות לו פעלו כל אותם משגיחי כשרות כדי לעודד את הציבור לתרום איברים לאחר המוות, במקום לטפח בו את הספקנות והרתיעה מפני פעולה אצילה זו.

שנים ארוכות ניטש בין הרבנות הראשית והקהילה הרפואית מאבק באשר לנוהל מוסכם לקביעת מוות מוחי. בבסיסו של המאבק עמדה דרישת הרבנים לצרף משגיח מטעמם לצוות הרפואי שיקבע את רגע מותו של אדם, ולהוסיף בדיקה באמצעות מכשירים לבדיקות המקובלות לקביעת המוות. הרופאים טענו, מנגד, כי קביעת המוות היא הליך רפואי לכל דבר ולכן, כמו בכל הליך רפואי אחר, רק רופא מוסמך יכול לבצעו. עוד טענו הרופאים, כי בשום מדינה בעולם אין חובה לבצע בדיקה מכשירנית כחלק מהליך קביעת המוות המוחי וכי בדיקות כאלה מבוצעות רק במקרים מסוימים לפי הצורך הרפואי.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הידיעות והפרשנויות לפייסבוק שלכם

ב-2008 הצליח ח"כ עתניאל שנלר מקדימה להביא לפשרה בין הצדדים. בעקבות הפשרה גובש חוק מוות מוחי-נשימתי, שאושר בכנסת. בבסיס הפשרה היתה הסכמה של הרבנים להסתפק בפיקוח על ההליך הרפואי של קביעת המוות המוחי בדיעבד, באמצעות ועדת פיקוח רפואית מרכזית, שבנוסף לרופאים יהיו בה נציגי הרבנות הראשית. הרופאים הסכימו לקבל על עצמם בחוק את הדרישה לבצע בדיקה מכשירנית בכל מקרה של קביעת מוות מוחי.

הרופאים הסכימו לפשרה לאחר שהובטח להם מפורשות, כי לאחר קבלת החוק יחול מהפך בעמדת הרבנות הראשית לנושא קביעת המוות המוחי והיא תצא בקריאה ברורה לציבור לראות בתרומת איברים לאחר המוות ערך עליון ביהדות ומצווה גדולה.

מפח הנפש של כל העוסקים בתחום ההשתלות בישראל היה גדול, לאחר שלמרות יישום החוק החדש מצד הרופאים, לא חל כל שינוי בעמדת הרבנות הראשית. לא רק שלא נשמעה קריאה של הרבנות לתרום איברים, אלא שכעת שוב אין היא מסתפקת בפשרה שהושגה, דורשת את פיקוח הרבנות ואף מתארגנת ליישמו.

ישאל השואל, מה רע בהקמתו של גוף פיקוח רבני שכזה על פעילות הרופאים? התשובה ברורה: המסר העולה מדרישות הרבנות הראשית הוא של חוסר אמון מוחלט במערכת הרפואית. זהו מסר המקבע את הגישה השלילית של חלקים נרחבים בציבור לתרומת איברים ומציב את ישראל בתחתית רשימת מדינות המערב בתחום.

במסווה של רצון להקפיד על יישום הדרישות שנקבעו בחוק לקביעת המוות המוחי, ומתוך גלגול עיניים מתחסד, משדרת הרבנות הראשית בעצם פרסום המכרז מסר ברור לציבור, כי יש מקום להטיל ספק באמינותם של הרופאים הקובעים מותו של אדם וקיים הכרח לבדוק בקפדנות את מעשיהם, שמא ימהרו ויקבעו מותו של אדם בעודו בחייו.

הקמתו של גוף משגיחי הכשרות לנושא קביעת המוות במימון הציבור גוזרת, במשתמע, גזירה שווה בין פעילותם של טבחים או יצרני מזון הנדרשים לפיקוח הלכתי לקביעת כשרות, לבין פעולות הרופאים. גזירה שווה זו טופלת במשתמע אשמת שווא נוראה על הרופאים, כאילו יעזו לקצר חייו של אדם למען הצלת זולתו. היא גורמת לחלקים נרחבים בציבור להימנע מלהתגייס לתרומת איברים, ובכך גוזרת כליה על מאות חולים הזקוקים להשתלה.

כמו בתחום הדרת הנשים, גם בתחום קביעת המוות טוב היה לו נמנעו ראשי הרבנות מלהקצין את עמדותיהם ולהתאימן לאלו של הקיצוניים שברבנים החרדים, המתנגדים לחלוטין לקבלת המוות המוחי כאחת משתי צורות מותו של אדם. מוטב היה לו היו מתאימים את עמדתם לזו של רבנים רבים, התומכים בהשתלות איברים בישראל ומעבירים לציבור מסר של אמון ברופאים ובחשיבות של תרומת איברים להצלת חיי אדם.

בתגובה לטענות במאמר מסר מנכ"ל הרבנות הראשית, עודד וינר: "מתוך ראיית חשיבותו הרבה של הנושא, פועלת הרבנות הראשית לקידום עניין תרומות לצורך השתלת איברים". לדבריו, המכרז הוצא לאור חוק מוות מוחי-נשימתי, שנחקק בתיאום בין הרבנות הראשית לבין משרד הבריאות, והוא "נועד לקדם את הנושא בדרך הטובה ביותר. ברור כי קביעת המוות נעשית רק על ידי רופאים, ואילו הליווי ההלכתי למשפחות המעוניינות לתרום, הינו בהתאם להנחיות הרבנות.

"הרבנות הראשית תפעל לשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות ומרכז ההשתלות", נמסר, "המכרז פתוח לכל העומדים בתנאי הסף, ואינו נועד להעמיד משגיחי כשרות כביכול על ההליך הרפואי וקביעת המוות, אלא אדרבה, ללוות, לעודד ולעדכן הלכתית את המשפחות המעוניינות לתרום".

הכותב הוא מנהל היחידה להשתלות לב במרכז הרפואי שיבא בתל השומר ויו"ר ועדת השתלות הלב והריאות בוועדת ההיגוי של המרכז הלאומי להשתלות

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  פרופ' לביא, בוש והיכלם!

  הרי אתה לא טטרח להמתין שש שעות, כנדרש, בין נפטר שאכל בשר לחולה ששתה חלב. ומי יודע אם כלי הניתוח שלך כשרים לפסח, ואם כפפותיך מיוצרות במפעל שומר שבת.

 2. 31
  איך יבחינו בין איברים כשרים או לא, תהייה חותמת כחולה?
 3. 30
  חוק האדם וחרותו

  בחוק מדובר על כך שהאדם יוכל לנהוג לפי אמונתו ומנהגיו אם כן למה לצאת נגדם הרי הם בסה״כ הולכים לפי אמונתם .ועוד דבר זה חלק מהדמוקרטיה -שגם למיעוט יש זכויות ואפשרות לקיים דרך חיים לפי אמונתו . ואם לפי דעתם יש רופאים ש״מחפפים״ או לא מקצועיים בתחום הזה אז שיבוסם להם שישימו משגיחים .

 4. 29
  מאגר אבו כביר

  חבל מאוד על מי שתרם ואינו כבר בעולם הזה שאינו יכול לראות את אבריו מונחים על המדף באבו כביר במקום לראותם מושתלים במי שזקוק להם באמת על זה נאמר חבל על דאבדין ולא משתכחין

 5. 28
  כול הכבוד- פששש' הגענו לשפל חדש!!

  ביזיון, ששבר שיא חדש! ישראלים תתעוררו! תראו אך המדינה שלכם נשמטת תחת רגלכם! ישראל 2011 הופכת למדינת עולם שלישי שנשלטת בידי "דרקונים ונחשים" ואתם תהיו הקורבנות של אותן מפלצות שאוהבות דם!!!!

 6. 27
  נקודה למחשבה

  מה קורה לנו? במקום להילחם באיבים שלנו אניחנו נלחמים זה בזה?!וחוץ מזה צריך לזכור שיהדות של רוב תושבי מדינת ישראל ואנחנו חיים במדינה יהודית שמוקרטית שכל הקיום שלה ועצם הקמתה הוא על בסיס היהדות.אז אם המדינה הזאת לא תפעל לפי העקרונות של ההיהדות אז מה הטעם במדינה???

 7. 26
  לסמוך על הרפואה המודרנית???

  אולי ורק אולי לרופאים יש נטייה להעשיר את הונם הפרטי או את תאורם המקצועי על חשבון חיי אדם שמה איכפת שימות "פחות אחד יותר נחמד" ואם אפשר להתעשר או לקבל כבוד מכך מה רע בכך וכי חסרים אנשים בעולם? כמה סיפורים כאלו על רשלנות רופאים וניצול מערכת הרפואה לטובות פרטיות יש??? ואם יבוא משגיח שאינו שותף לשחיתות הרצחנית הזו ויפקח שלא ירצחו אדם (שאפ' נותרה לו רק שעה לחיות אבל אולי הוא רוצה לחיות ומי הרשה לנו לשלול זאת ממנו רק כדי להציל אחרים?)מה רע בכך?? אלא שהרופאים זועמים על האפשרות שיערבו במעלילהם ולא יתנו להם את תאוות ליבם שלעיתים גובלת ב"לא תרצח"
  נקודה למחשבה פתוחה ומשוללת מהההסתה הגזענית (שלמרבה הפלא מנוהלת ע"י אנשי השמאל שלכאורה אמורים להיות סמל לסובלנות ודו קיום - לפחות על "ידידנו" הערבים שלרצוח אותנו זה פחות חמור מלהשליט דת במדינה).

 8. 25
  מה אתה עושה בארץ שבנו בה בית מקדש וכל יום מתפללים שיבנה
  1. מה שהוא עושה פה

   זה לברוח מאנשים חשוכים וצרי אופקים בערך מאותו סוג שמחשיב את עצמו לעם הנבחר... אתה יודע, אלה שחושבים שהדבר הכי נורא שיכול לקרות לילדים שלהם זה שחס וחלילה יתחתנו עם מישהו שהוא לא יהודי.... בכל אופן, הבנתי שמה שאתה רוצה פה זה מדינת דת, אז שיהיה לך בהצלחה ושלום....

 9. 24
  ההיבט הכלכלי

  הפרופ' המלומד מתעלם מההיבט הכלכלי של עמדת הרבנות. הבנת ההיבט הכלכלי תאפשר מציאת פתרון לבעייה. למשל למנות משגיחי כשרות בשכר שיאשרו את כשרות קביעת המוות בפקס או בדואר אלקטרוני מהבית ולא יפריעו בנוכחותם בחדרי הניתוח.

 10. 23
  הנוסחה צריכה להיות פשוטה: מי שהצהיר תרומה יקבל קדימות בקבלה

  ממשלה, נא לחוקק

 11. 22
  שאלה בסטטיסטיקה, בישראל יש כ25% דתיים וחרדים איך יתכן ש 70% חילונים אינם תורמים?

  אחוזי תרומת האיברים בישראל הם כ 15% (מזכרון, תקנו אותי אם אני טועה) איך יתכן שהרוב הלכאורה נאור לא תורם וכולם באים בטענות לדתיים החשוכים?

  משהו כאן לא מסתדר לי.

  1. צודק - במדינה שלנו לא רק הדתיים הם חזירים. יש גם מסורתיים ומצביעי ימין - יחד 70% לפחות.
 12. 21
  רק לי יש תחושה שהמדינה עלתה על נתיב השגעון?

  מזכיר את הסיפור שפנחס שדה המנוח הביא פעם בדבר הנבואה שהחיטה של השנה הבאה תהפוך את כל מי שיאכל ממנה למשוגע.

 13. 20
  בכל מקרה שבו הרופאים יקבעו את מותו של אדם אך הרבנים יקבעו שהוא חי, יתקבל הנ"ל אוטומטית לישיבת "מחיה מתים". נכון, תלמיד חכם לא יצא ממנו, אבל תרומתו למדינה במיסים וימי מילואים לא תהיה פחותה מזו של שאר תלמידי הישיבות, והוא לא יתקיף ילדות בנות 8.

  כך יקום דור חדש של חרדים שאיתם כן אפשרי דו קיום.

 14. 19
  אני לא אחתום לעדי עד שלא יעבירו חוק שתרומה תלך רק לאחד אחר שחתם
  1. אדי

   אני חתום על אדי כבר שנים, ואני לא מוכן לדון אדם למוות בייסורים, גם אם בעיני הוא חשוך וצא אופק.

 15. 18
  הפיתרון פשוט

  רק מחזיק כרטיס אדי ובני משפחתו יוכלו לקבל איברים להשתלה.

  השאר - שיפנו לרחמי שמיים...

 16. 17
  הבהרה: "משגיחי הכשרות" לא נועדו לעודד דתיים לתרום איברים, אלא רק לאשר להם לקבל איברים מהחמור החילוני. נא לא להטעות את הציבור!

  הרי הבעיה של הדתיים היא שכשיבוא המשיח והם יקומו מקברם (דא!) האיברים האלה יחסרו להם. לכן מעולם לא שמענו על דתי או חרד שתרם איברים. לכן לא חתמתי ולא אחתום על כרטיס אדי בישראל למרות שחתמתי על כרטיס מקביל כשחייתי בחו"ל, אלא אם יעוגן בחוק שרק מי שהסכים לתרום את איבריו מספר שנים לפני שנזקק להשתלה יהיה עצמו זכאי לקבל תרומת איברים.

  1. דמגוגיה זולה!!

   עד מתי ימשיחו עם הפזמון הזה? סיפור תחיית המתים הוא אגדה אורבנית של אנשים שאינם יודעים על יהדות דבר או של מתחזים לדתיים.
   אין למיתוס הזה שום מקור ספרותי. המקור היחיד שלו הוא בדיבורי סרק של בורים.
   יבוא נא העולה הישן ויספר לי מהיכן המקור שלו 'לבעיה של הדתיים'

  2. אל תיפגע אבל אתה מדבר שטויות

   פעם הבאה תבדוק דברים לפני שאתה רושם אותם...
   תחשוב קצת בהיגיון איך יכול להיות שאיבריו של אדם שמת מלפני 3000 שנה ישמרו עד להיום?! העצם היחידה שתישאר זאת עצם בעורף ששמנה 'יתפח' הגוף(דא שמעת על די.אנ.אי ?)לכן הסיבה היחלידה שאנשים נגד תרומת איברים היא שהם פוחדים שיקבעו את מותם לפני שהם באמת מתו

 17. 16
  החרדים פשוט צבועים - אם כבר אז להם אסור לקבל תרומה ולא להיפך

  הטח שלא תרומת דם - כי הדם כידוע הוא הנפש וכיצד יתנו לנפש נכרי לטמא את דמם. אבל כשרוצים לחיות מותר הכל.
  ואם כ"כ מדקדקים הם, האם ידחו תרומה שמגיע מתורם חי ע"פ דעת רבנים, שזה בבחינת יהרג ובל יעבור, אבל מת ע"פ דעת רופאים?

 18. 15
  נראה כי רק כובד עומד בראש הפרופ' המכובד...

  האמת המצערת היא שכיום אין אמון גדול ברופאים. זו עובדה.
  לכן אדם כמו הרב פירר קורס תחת עומס של אנשים הפונים אליו (ולא כל הפונים הם דתיים, כל שכן חרדים). הוא איננו חכם יותר מכל הרופאים, הוא פשוט משדר אמינות רבה יותר. הוא נותן את התחושה שהאינטרס היחיד שלו הוא טובת החולה, ואף אחד עדיין לא מצא מניעים זרים שיכולים להשפיע על עצתו. כמות האנשים שמשחרים לעצתו מעידה על זה כאלפי עדים.
  אז יכול הפרופ' המלומד להתעקש שפוגעים בכבודו, והוא יכול למחול קצת על כבודו למען החזרת האימון למשפחות הנפטרים, ובכך להצלת חיים רבה יותר.
  בסופו של יום, מה יותר חשוב מבין השניים?

  1. פופוליזם זול

   הדוקטור היקר צודק. אני מבין את התרעומת והכעס שהוא מבטא.
   מספיק לפלוש לכל חלקה טובה ולהרוס אותה! לא רוצה שועדת ממבו-ג'מבו תקבע את מותי, לא רוצה שימשיכו להנשים אותי כשאהיה צמח!!!
   תעזבו אותנו ותנו למי שמבין בבריאות להתעסק בבריאות. ומי שאין לו אמון גדול ברופאים, שימצא רופאים טובים שיש לו אמון בהם או שלהבדיל ילך ביוזמתו לעובדי אלילים ולפסאודו-מרפאים למיניהם ויעזוב את כל השאר בשקט.

  2. חבל שאתה עסוק בלכעוס, להתעצבן ולהשמיץ, במקום לנסות ולהציל חיים. די כבר לרדיפה אחר הכבוד כשחיים תלויים על הכף!

   לצערי אני מכיר את הנושא מקרוב.
   משפחה שצריכה למצוא איבר להשתלה בגוף של יקירה. היא נאבקת כנגד הזמן.
   לפתע מגיע הפתרון בדמות אדם אחר שהולך לעולמו, אולם משפחתו אשר סבלה מקוצר רוח הרופאים ויחסם איננה בוטחת ברופאים. היא לא בטוחה אם אין סיכוי לחלוטין, ואם הם הגיעו לנקודה ממנה אין חזרה.
   אתם עסוקים בלהשמיץ ולרשוף כעס במקום לחפש פתרונות.
   אנחנו רוצים להציל חיים!! מספיק עם הרדיפה הילדותית אחר הכבוד!

  3. הייתי הולך עם ההגיון והחמלה שלך - אלמלא אותה המשפחה החוששת לתרום לא היתה לרגע מהססת לקבל תרומה מכל מאן דהוא.

   הצביעות וההתיימרות, אח שלו, הם-הם אלה הבעייתיים - ולפעמים צריך לדעת לשים קו אדום, גם במחיר חיים. הרי זה מה שהדתיים עושים, לא? אז אולי תבין אותנו ולא אותם?

  4. צביעות? בוא ותענה בכינות על שאלה אחת...

   אם אדם היקר לך היה על שולחן הניתוחים מחכה להשתלה, ופתאום היו מודיעים על אפשרות של אדם אחר שעומד לקפח את חייו שיתרום איבר, ושלפי כל הבדיקות (דם וכדו') יש התאמה, רק שמשפחתו של אותו אדם דורשת נוכחות דתית כדי לתרום - האם גם אז היית אומר "לא, תודה. טובות של שכמותכם אינני רוצה", או שבשביל לקבל את התרומה מהם היית מוכן להקשיב למשפחה ברגעים הקשים שלה? עכשיו בוא ותספר לי מי כאן הצבוע, ומי כאן מחפש עקרונות איפה שלא צריך אותם

 19. 14
  צריך למנוע מהחרדים להרוס כל חלקה טובה, שיכולה להציל בני אדם ולתת חיים!
 20. 13
  כאשר הדתיים זקוקים להשתלה, עמדתם שונה. יש ליצור מצב בו רק מי שמוכן שאבריו יושתלו והא זכאי לקבל תרומת איבר
 21. 12
  הייתי שולח את החרדים להתרפא אצל הרופאים שלהם - אם יש כאלה
 22. 11
  הריני להצהיר שאינני מוכן לקבל שום איבר של חרדי שומר כשרות.
 23. 10
  להלכה היהודית יש עמדה בעניין קביעת רגע המוות, שילוב נציגי הרבנות הגיוני בהחלט.
  1. מדינת הלאום היהודי או מדינת הלכה?

   ישראל קמה כבית לאומי ליהודים - לבני הלאום היהודי. היא הוקמה בהסתמך על עקרונות חילוניים מודרניים, ולא על אלו של ההלכה היהודית. חבל שעד היום לא קמה הממשלה שתאות לדון בעניין הזה ביתר רצינות, ולהפריד אחת ולתמיד את הדת מהמדינה, וכך תוכל אתה לשאול את הרב מתי אתה מת, ואני אסתפק ברופא.

 24. 9
  צריך להתנתק מהרבנות, ולתת אברים שנתרמו רק לבני משפחות שחתמו על כרטיס אדי. מה לאבנות ולקביעת מוות?
 25. 8
  אין מנוס מהנהגת שתי מערכות בריאות. רפואה לחרדים ורפואה לציבור המתקדם

  סרוב הרבנים המחמירים של העדה החרדית להכיר במוות מוחי כמות הגוף ולאפשר לציבור הדתי ושומר המסורת בישראל לתרום איברים אחרי המוות היא רק אספקט אחד של רתיעת הדת מהרפואה המתקדמת והמכשולים שהיא מציבה על דרכה. המתווכים, "המאכערים", כדוגמת הרב פירר, שבלעדיהם לא יעבור אדם חרדי שום טיפול רפואי, ארגון פוע"ה שבלעדיו לא יתחיל אף זוג חרדי בטיפולי פוריות, שתדלני העדה המונעים ניתוח שלאחר המוות, שהוא חיוני לפעמים לא רק לקביעת סיבת המוות, לפעמים מוות אלים, אלא גם לשיפור הידע הרפואי, ושאר תופעת שהסכנו להן כבר והשלמנו אתן מחוסר ברירה, כל אלו מובילים למסקנה שבמקום לחבל ברפואה הישראלית, המעסיקה מטובי הרופאים בתבל ולהעמיד מכשולים על דרכה, מוטב להפרד מהחרדים. שיקימו לעצמם מערכת רפואית נפרדת, שרופאיהם ירכשו את השכלתם בישיבה, לא בפקולטה לרפואה. נראה לכם אבסורדי? ומה דעתכם על משגיחי כשרות המוות במחלקה לטיפול נמרץ? על חללי הטומאה שמותקנים בבתי החולים? על העיכובים בהקמת חדרי המיון החדשים בבי"ח "ברזילי" באשקלון בל חשש לטומאת המת? על חטיפת גופות ושאר תופעות מטורפות שהתרגלנו אליהן?

 26. 7
  די כבר להסתה חסרת השחר איך אתא מעיז כרופא ללבות שינאה בגלל האגו שלך מה זה משנה משגיחי כשרות או לא אם זה יגרום לציבור החרדי לראות בתרומת איברים מצווה כולם ירויחו והם יהיו הראשונים לתרום ולהתגייס רק מה זה לא מקובל על כבוד הוד רוממות הפרופסור שלעוד מישהו יש דעה אז תספור עד עשר ותרגע ואל תכשיל מהלך שיכול להעמיד את ישראל בראש המדינות התורמות . בציבור החרדי אין אמון במערכת הרפואה זה אינו סוד צעדים בוני אמון רק יועילו
  1. מעניין מאד שכאשר מי מהציבור החרדי חולה הוא הולך לרופא

   ועוד שאלה - יש רופאים רבים - בינהם רופאי האישי שהם חובשי כיפה ושומרי מיצוות - גם בהם אין לך אמון?

   או אולי מדובר רק בהליך כוחני של שליטה ושל משרות ("ג'ובים") ??

  2. או, סוף סוף מישהו אמר את מילת המפתח: ג'ובים ושלמונים.
 27. 6
  כפייה דתית,באמצעות ספסרות ג'ובים,גניבת כספים והאדרת כוח-סרטן המחלחל לכל תחום,בדיוק כמו הכיבוש.לכן,יש לסיים כיבוש,להביא לארץ שלנו גבולות בהסכמה,ומשם-לגבולות בהסכמה למקום הדת בחיינו.אנחנו עוצמים עיניים והגרורות מתפשטות
 28. 5
  יאיר לפיד

  אני רואה שהאם סקפטי לגביך.
  אם אני לא מסתכל עליך אני לא רואה תקווה בפוליטיקה הישראלית.

  חייבים לנטרל את החרדים מכוחם הנוכחי.
  הם פשוט שולטים בנו ביד רמה.

  כתושב ירושלים שכמעט כל משפחתו עזבה את העיר, אני מתריע בפני כל מי שקורא מודעה זו - החרדים הם הבעיה העיקרית של מדינתנו.
  הם גורמים להשמדה של כל חלקה טובה עליה קמה הארץ היפה הזאת.
  ראו את ירושלים כמשל - עיר שהייתה יכולה להיות מס' 1 בתיירות עולמית הפכה לעיר הכי ענייה ומוזנחת בישראל.

  זה יכול לקרות גם אצלכם- וזה יקרה.

  גילוי נאות- שוקל להצביע יאיר, כנראה אצביע יאיר כי הוא הכי דומה לאביו, היחיד שיצא במוצהר כנגד המגזר המאיים הזה.
  לא קשור לפוליטיקה בשום צורה.

 29. 4
  יש דרך להתפטר מהרבנים אחת ולתמיד

  וזה להתנצר. אמנם היהדות והנצרות הן שתיהן מגוחכות ומתועבות, אבל הנצרות בימינו היא יחסית הגיונית. אחרי לישו ולמריה הקדושה.

  1. You are a pure idiot - Christianity is much worse. Come to visit.
 30. 3
  משגיחי כשרות= פרוטקשן

  רבנות זה רע. חייבים להפריד דת ומדינה... אני לא מוכן לממן בכספי את גובי החסות האלה שקוראים לעצמם משגיחי כשרות

  1. אולי שכחת שישראל זאת מדינה יהודית דמוקרטית
 31. 2
  נמאס כבר מהחרדים האלה. בכל דבר שהם נוגעים הם פוגעים
 32. 1
  בהמשך יבוצעו ניתוחים על ידי משגיחי כשרות על פי ההלכה בגגל חוסר אימון ברופאים