העידן הרב תרבותי הגיע לבתי החולים בישראל

תליית תמונות קיר של ילדים לא בלונדינים, הקמת חדרי תפילה ותרגום מכתב השחרור לצרפתית - כך נערכים בבתי החולים לנוהל המחייב התאמה תרבותית

בפברואר 2013 ייכנס לתוקף חוזר מנכ"ל משרד הבריאות המחייב התאמה תרבותית במוסדות הרפואיים בישראל. במסגרת החוזר חויב כל מוסד למנות חבר הנהלה לאחראי כשירות תרבותית, האמון על יישום הנהלים החדשים במוסד. הדרכות ראשונות למתאמים שהועברו בחודש האחרון, חושפות כי המהלך אינו כולל שינויים קוסמטיים בלבד, המסתכמים בהצבת שלטי הכוונה בערבית, אלא מבקשים להפוך את סביבת בית החולים כולה לנגישה לתרבויות השונות במדינה, דווקא בתקופה בה המרקם החברתי בארץ יוצר אין ספור קשיים.

אחד הארגונים שהחלו בהדרכות למתאמי הכשירות התרבותית הוא המרכז הבין-תרבותי לירושלים, המקדם את הנושא מאז 2007 בבתי החולים בבירה, בתמיכת הקרן לירושלים והקרן החדשה לישראל. החודש העביר המרכז קורס הכשרה בבית הספר האקדמי לאחיות ע"ש שיינברון שבבית חולים איכילוב ל-17 מתאמים מ-14 בתי חולים.

לדברי מנהל המרכז הבין-תרבותי לירושלים, ד"ר חגי אגמון-שניר, "התאמה תרבותית היא מעבר לשילוט ותרגום טפסים. מטופלים צריכים לקבל את כל השירות הרפואי במוסד, כשהוא מונגש לשפתם ותרבותם, אם זה אומר להוסיף עיתונים בשפות שונות בחדרי המתנה או להתאים תרבותית את התמונות על קירות המחלקות. כשמצוירים על הקירות רק תמונות של ילדים בלונדינים מהולנד, זה בעייתי ביותר, וחשוב לשלב תמונות של ילדים ממוצאים שונים, כדי שאנשים ירגישו שהמקום שלהם כמה שאפשר".

איור: אילה טל

אחד הנושאים שמבקש המרכז הבין-תרבותי לירושלים לשלב במהלך החדש כולל הנגשה לשירותי דת לתרבויות השונות במוסדות הרפואיים. "פתיחת חדרי תפילה לדתות השונות אינו נושא פוליטי, אלא מקצועי", אומר אגמון-שניר. חדרי תפילה מוסלמים פועלים כיום רק במעט בתי החולים במדינה, לרבות רמב"ם, אלי"ן והלל יפה. "בכל בית חולים שמכבד את עצמו במערב נהוג לתת מענה לשירותי דת שונים. נמצא שמענה דתי עשוי להשפיע לטובה על הטיפול הרפואי, וחשוב לקדם זאת גם בארץ", אומר אגמון-שניר.

התאמה תרבותית כוללת גם שימוש נכון בטרמינולוגיה רגישה לתרבויות השונות. דווקא בעת הזו, שבה המתח החברתי בשיא, בין אם ביחס למגזר החרדי ובין אם ביחס לעובדים הזרים והמהגרים מאפריקה, נדרש מצוותים רפואיים עודף רגישות. "חשוב לדעת את הטרמינולוגיה המתאימה לכל תרבות. במגע עם האוכלוסייה החרדית נדרשת צניעות בשפה. בקהילה החרדית, למשל, לא נהוג לומר ‘קקי' או ‘צואה'. צריך גם לדעת איך להתייחס לדעות של רבנים העשויים להשפיע על אופי הטיפול, כמו שצריך להסתגל למטופלים חילונים שמגיעים לרופא עם מידע שהשיגו באינטרנט". רגישות מושגית גם נדרשת כלפי מהגרי עבודה. "בהכשרה אנו מלמדים כיצד להיות רגיש לכל תרבות באשר היא, גם למטופל עובד זר מאריתריאה", אומר אגמון-שניר, "בחלק מהתרבויות, למשל, ‘לא' אינו סירוב מוחלט, אלא בקשה לשמוע עוד מידע לפני קבלת החלטה. בחלק מהתרבויות, כשהמטופל מרכין את הראש הוא נותן כבוד למטפל, ולא מדובר בהכרח בסימן של סירוב לקבל טיפול".

קורס נוסף למתאמי כשירות תרבותית החל החודש מטעם משרד הבריאות, באמצעות חברת דורטל, לאחראי כשירות תרבותית מ-24 בתי חולים. לדברי ד"ר אמה אוורבוך, מרכזת תחום צמצום פערים בבריאות במשרד הבריאות, "הגישה שלנו מעט שונה. למשל, בכל הקשור לבתי תפילה, להערכתנו ההחלטה היא של מנהל המוסד הרפואי, ולא הנחיה מלמעלה. בכל הקשור בהנגשה תרבותית, יש לזכור כי מטרת מוסדות הבריאות להעניק שירות רפואי, ואנו משתדלים להימנע ככל האפשר ממתחים".

גישה שונה בין הגופים ניתן למצוא גם בהקשר לתרגום טפסים למטופלים. במרכז הבין תרבותי מבקשים לפעול לתרגום כלל הטפסים שמקבל המטופל, לרבות מכתבי שחרור, לשפות שונות. אוורבוך מדגישה כי "הנוהל מחייב תרגום של טפסים הדורשים את חתימת המטופל בלבד, אם כי לא נעצור בית חולים שיציע תרגום של טפסים נוספים. לאחרונה יש קופת חולים שמתארגנת עם מידע רפואי מתורגם לצרפתית בנתניה, שבה ריכוז גדול של עולים יהודים מצרפת. אנו רק מברכים על כך".

לחצו להגדלה
לחצו להגדלה

בקורסי ההכשרה מתקיימות בין השאר הדרכות למניעת מתחים חברתיים בטיפול הרפואי. "מדובר בנושא רלוונטי בעיקר בארץ, כי כאן אנשים נוטים לחצות גבולות בין המקצועי לפוליטי. הרבה פעמים מטופל אומר לרופא או לאחות מה הוא חושב, למשל ‘את רוסייה, ולכן מתנהגת ככה'. המגע בין התרבויות מייצר דינמיקה מאתגרת הכוללת שימוש בסטריאוטיפים, ואנשי צוות במוסדות בריאות צריכים ללמוד כיצד לשמר אינטראקציה מקצועית ככל האפשר", אומר אגמון-שניר, "יש לזכור כי הכי חשוב זה טובת המטופל, ובהמשך תפקידה של מערכת הבריאות לא לחנך את המטופלים. זה לא תפקידם של רופא או אחות ללמד את המטופל נימוסים והליכות. אחות אמנם יכולה להעמיד מטופל מתחצף במקומו, אך בהקשר מקצועי. משפט שנאמר למטופל כמו ‘אתם האתיופים תמיד מאחרים' אינו במקום".

התייחסות ממוקדת ניתנת לחדרי המיון. לדברי אגמון-שניר, "אמנם הלחץ במיון מסבך את היכולת לתת הסבר מפורט למטופל, אבל לפעמים עוד שלוש דקות של השקעה בהסבר יוכלו לחסוך מהומה וזמן רב בהמשך".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  האירופאים רצו רב-תרבותיות ותרא איפה הם עכשיו

  תקועים עם עשרות מליוני אפריקאים שלא משתלבים בתרבות ובשפה וסגורים בגטאות פשע ועוני.

  ישראל - מדברת בשתי השפות הרשמיות: עברית וערבית.
  כל השאר - יגורשו למולדתם. אין לנו כסף לעניים שלנו - אז לעניים של אחרים? יש לנו מספיק בעיות חברתיות משלנו ועוד לא מצאנו את הדרך לחיות בשלום ובשוויון עם הערבים. למה להוסיף בעיות?

  הפעלילם בארגוני הסיוע למהגרים הם אידאליסטיים תמימים שלא מבינים דבר בכלכלה וגם לא משלמים מיסים בעצמם כי הם בתחילת חייהם הבוגרים. רובם סטודנטים תפרנים שחיים מהיד לפה (או מהארנק של אבא ואמא).

 2. 31
  "בארץ ישראל קם העם היהודי" ......הרב-תרבותיות באירופה נכשלה קל וחומר דו-תרבותיות של ערבים ויהודים שמסוכסכים למעלה ממאה שנים !!!
 3. 30
  אני מקווה שכספי המיסים שלי לא מוכוונים לגחמות "הקרן החדשה לישראל"
 4. 29
  ומתי ירגילו את "המיעוטים" שלא לבוא עם כל החמולה הרעשנית לביקורי חולים

  גם המיעוטים חיבים להסתגל למקובל על אחרים.............

 5. 28
  שישקיעו את הכסף במתרגמים

  במקום לבזבז כסף על תמונות של ילדים מכל הצבעים, והדרכות יקרות למתאמים, שדבר ראשון ישכרו מתרגמים, כך שאוכל להבין על מה בדיוק הפציינטים שלי מתלוננים ולא אצטרך לעשות שמיניות באוויר כדי למצוא אחות שפנויה ל5 דקות בתוך כל הלחץ שלה שבמקרה מבינה את השפה.
  הבעיה התרבותית הגדולה בבתי החולים אינה בשילוט כי אם בכך שחולים שלא מבינים עברית מקבלים טיפול פחות טוב כי לא מבינים אותם וכי הם באים עם מסמכים שאף אחד לא יודע לקרוא.
  בבית חולים בר הצופים יש מתרגמים לערבית ורוסית, וקשר טלפוני עם תרגום לאמהרית, וזה אמנם לא מושלם אבל זה סך הכל עובד יפה מאוד.
  בתי החולים הגדולים צריכים לפעמים ללמוד משהו גם מה"פריפריה" הירושלמית

 6. 27
  טוב לראות, כל הכבוד
 7. 26
  עזרה הדדית זו המדינה היהודית שלי!

  להבין את השפה והקוד התרבותי של המטופלים
  הכרחי וחיוני ביותר לטיפול הרפואי , יישר כוח!

 8. 25
  רק עכשיו נזכרו שלא כל הילדים בישראל נראים כאילו נולדו בהולנד? קצת מעליב....
 9. 24
  ומה לגבי העובדה שאין בחוזר הזה התייחסות אחת לתקצוב הפעלת הנוהל? יפה למשרד הבריאות לשדר מסרים רב תרבותיים בלי לדאוג לתקצב את הדברים בהתאם?
 10. 23
  תמונות עם ילדים בלונדינים

  אפשר לחשוב שכולם בארץ בלונדינים ושחורי השיער הם מיעוט...
  איך תמונות של ילדים בלונדינים קשורים לפה מלכתחילה!?
  אנחנו לא הולנד ולא שבדיה, כמה שלא נרצה.

  1. הגיע הזמן שבפרסומות יראו בניאדם מכל הגוונים - החשיפה של ילדים מגיל 0 לפרסומות עם ילדים בהירים בלבד היא פשע
 11. 22
  לא פעם נתקלתי בקשיי שפה מול מטופלים. יישר כח!
 12. 21
  לתשומת לבכם: אני המצאתי דת חדשה שבה אסור ללכת. האפשרות היחידה לעבור ממקום למקום היא לקפוץ על רגל אחת. אם הכלל החשוב הזה אינו מתקיים אני נעלב!

  כמו כן, בימי שני חובה ללכת עם דג על הראש. כמובן אין זה מבטל את חובת הקפיצה על רגל אחת!

 13. 20
  תתעסקו ברפואה ולא בחרטא.
 14. 19
  אתם לא מעודכנים...צריך לתלות 50% שלטים בסודנית במחלקת יולדות.
 15. 18
  אותי אישית כתובות בערבית וסמלים איסלמיים מלחיצים


  בית חולים צריך להיות סביבה רגועה. במקום לתלות על הקירות תמונות של ילדים אפשר לתלות סמלים מרגיעים כגון תמונות של מיקי מאוס, ציורים מופשטים צבעוניים וכדומה.

  בית חולים צריך להיות מקום מזמין לכל האנשים מכל הלאומים ולכן עליו להיות חף מסמלים לאומיים מכל סוג ומכתובות שמעוררות לחץ או גורמות לרתיעה.

 16. 17
  למה לשגע גויים בפסח?

  ואולי סוף סוף יפסיקו לחטט לערבים ודרוזים בשקיות האוכל שלהם בפסח, כדי שיוציאו משם כל בדל חמץ?

 17. 16
  חתירה תחת יסודות המדינה היהודית והפיכתה למדינה מוסלמית

  ככה הקרנות הסרטניות במימון זר פועלות לקיעקוע האופי היהודי של מדינת ישראל דרך השטח ולאט ולאט במסווה של מילים מתייפיפות וגבוהות.
  והמדינה המטומטמת נותנת להם דריסת רגל

 18. 15
  גם משרד הבריאות שורץ משת"פים של הקרן להשמדת ישראל?! מה יהיה הסוף? אנחנו צריכים להתאים את עצמנו לפולשים ערבים ואפריקאים? המדינה ירדה מהפסים!

  כמובן שתצנזרו. מגעילים.

 19. 14
  אמרתי לה ששלחתי שאלה לפורום הארץ, ואשתי (הלא יהודייה) מבקשת לשאול עוד

  מה שאני יודעת משיעורי ההסטוריה (בחו"ל...) היהודים היו נרדפים בכל העולם והנה הצלחתם לייצר מדינה. זה לא הערבים שהם האויבים שלכם? אז למה אתם עוזרים להם? מה יקרה ליהיודי שיילך לארץ מוסלמית - הרי ברור ששם לא תקבלו מידע בעברית. אז למה אתם מתנהגים כך לגבי עצמכם??"

  1. תישאר בחו"ל
  2. לא האירופאים הם האויבים שלנו בעלי מורשת ארוכה של אנטישמיות
 20. 13
  אשתי היא לא יהודייה. הקראתי לה את המאמר הזה והיא שאלה אותי, אנא עיזרו לי לענות לה

  "אני לא מבינה. מדינת ישראל היא מדינת היהודים. לא ידעתי שגרים שם ערבים. מה הם בדיוק מחפשים שם? אם זו מדינה יהודית, למה אתם צריכים לתת מידע שהוא לא בעברית? למה הערבים שם בכלל? למה הם , לא עוברים למדינה ערבית? הארץ הזו שלכם כבר 6000 שנה ונלחמתם כדי לשחרר אותה מהערבים שתפסו אותה, אז למה אתם עוזרים להם להשאר? האם הישראלים לא יודעים את המקור של המדינה שלהם? תסביר לי, זה מאוד מוזר"

  1. תסבירעזרה סביר לה שהערבים היו כאן קודם ושהם 20% מהאוכלוסיה
  2. היא בטח מתכוונת לעיראק, משם הגיע אב האומה
  3. 50% כולל שיטחי המולדת המשוחררים
  4. באיזה חו"ל בדיוק? ניגריה של שנות השישים? כמו בואשים אתם, הסרוגים, מריחים אתכם מתחת לכל שכבת הסוואה מטופשת.
 21. 12
  השפות היחידות שצריכות להישמע הן ערבית ועברית. אמאהרית לא שייכת לכאן
 22. 11
  יותר חשוב שהרופא שמטפל בנו לא יהיה תורן 30 שעות !!!!!
 23. 10
  איכס אחד גדול... ישראל הופכת לג'ונגל תרבותי דוחה ומגעיל
 24. 9
  בהדסה עין כרם אין הכונה לבית הכנסת , רק ל"חלונות שגאל"
  1. בהדסה עין כרם יש שני בת כנסת ובית תפילה מוסלמי בביס לרפואה
 25. 8
  דרוש שירות של תרגום לשפות שונות שיהיה זמין ואמין ולא להסתמך על טובות של המנקים במסדרון
 26. 7
  כל הכבוד. כך יאה וכך ראוי.
 27. 6
  How about sensitivity to those of us who hate political correctness?

  I wonder if equal sensitivity will be shown to people who despise indoctrination and political correctness.

  If the Treasury is looking to save money, this type of postmodern wankage is a good place to start. Mrs. Agmon-Snir can find gainful employment emptying bedpans and changing diapers.

 28. 5
  פועלים לחיסול המדינה היהודית.....
 29. 4
  איך אומרים בא לי להקיא מההתיפיפות באמהרית?
 30. 3
  על מי הם עובדים? קודם שילמדו את הרופאים להתייחס למטופלים בכבוד

  יפה שיוצאות הנחיות לדבר אל המטופלים בשפות האקזוטיות שרק אותן הם מבינים ולתלות תמונות של ילדים בכל צבעי הקשת, לא רק בלונדים כחולי עיניים, במחלקת הילדים, אבל..מדוע הרופא בסניף קופת חולים הכללית בגבעתיים אינו מסוגל לדבר עם הורי, 75 שנים בארץ, בשפתם, עברית? האם בגילם עליהם ללמוד רוסית? מדוע הרופאים בבתי החולים לא מסוגלים לפנות ישירות לחולה שעבר את שנתו השמונים והם מדברים עם המלווה שלו מעל לראשו? האם רגשות עדינים יש רק לפציינט חרדי, או אתיופי, לא לקשיש? הלא במקום ההצגה המטופשת הזו של התאמה, התחשבות, תקינות פוליטית, די היה בחינוך הרופאים הצעירים להתייחס בכבוד וברגישות לכל מטופל, והשאר כבר יבוא מעצמו.

  1. Funny you should say that

   The kind of doctors you refer to are the ones who did not study in Israel and the system never had an opportunity to teach them "manners".
   So they are doing it now.

 31. 2
  השלב הבא הוא החזרה בתשובה (כולל לאיסלם) לכל מי שמגיע למיון, איראן זה כאן
 32. 1
  יפה שיוצאות הנחיות לדבר אל המטופלים בשפות האקזוטיות שרק אותן הם מבינים

  ולתלות תמונות של ילדים בכל צבעי הקשת, לא רק בלונדים כחולי עיניים, במחלקת הילדים, אבל..מדוע הרופא בסניף קופת חולים הכללית בגבעתיים אינו מסוגל לדבר עם הורי, 75 שנים בארץ, בשפתם, עברית? האם בגילם עליהם ללמוד רוסית? מדוע הרופאים בבתי החולים לא מסוגלים לפנות ישירות לחולה שעבר את שנתו השמונים והם מדברים עם המלווה שלו מעל לראשו? האם רגשות עדינים יש רק לפציינט חרדי, או אתיופי, לא לקשיש? הלא במקום ההצגה המטופשת הזו של התאמה, התחשבות, תקינות פוליטית, די היה בחינוך הרופאים הצעירים להתייחס בכבוד וברגישות לכל מטופל, והשאר כבר יבוא מעצמו.

  1. צודק/ת באלף אחוז

   באנגלית קוראים לזה אייג'יזם - אפלייה על בסיס גיל, והגיע הזמן שהרופאים והאחיות יבינו שלא כל קשיש הוא בהכרח סנילי. בכלל, הרופאים ממהרים לאבחן "שיטיון בית חולים" אצל קשישים, במקום להתייחס ברצינות לטענות של בני המשפחה.
   זה מה שקרה לסבא שלי, איש צלול וקוהרנטי בן 98, שנכנס לבית חולים, ושם בגלל שנתנו לו מינונים שגויים של תרופות שייבשו אותו לגמרי, הוא הלך ושקע בתרדמות והרופאים סירבו להקשיב לנו וטענו שוב ושוב שמדובר בשיטיון בי"ח.