מחקר: תפילות הפחיתו ב-50% את הסיכון לאלצהיימר

לפי המחקר שנעשה בקרב נשים מוסלמיות, התפילות מגנות אף מהפרעות זיכרון קלות. לא ניתן היה לבחון את הקשר לגברים משום ש-90% מהם מתפללים

ממצאים עדכניים של מחקר ממתמשך, בשיתוף חוקרים ישראלים ואמריקאים ובמימון המכון הלאומי לבריאות בארה"ב, מבהירים כי תפילות עשויות להגן מפני התפתחות אלצהיימר ואפילו מפני הפרעת זיכרון קלה. החוקרים, בראשות הפרופ' רבקה אינזלברג, מרצה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב ורופאה במחלקה הנוירולוגית ובמכון סגול למדעי המוח במרכז הרפואי שיבא, בחנו בשנים האחרונות גורמי סיכון להתפתחות אלצהיימר.

בניתוח ממצאי המחקר, שהחל בינואר 2003, נכללו 892 נבדקים מעל גיל 65 המתגוררים בכפרים ערביים בוואדי ערה, בסמוך לחדרה. הנבדקים סווגו לאלו המצויים במצב זיכרון נורמלי (497 נבדקים), אלו הסובלים מהפרעת זיכרון קלה (303) ואלו המאובחנים עם אלצהיימר (92). זאת, בהתאם לאבחנה קלינית של רופא נוירולוג, המבוססת על שני מבחני זיכרון: מבחן בינלאומי המכונה ‘מינימנטל' שתורגם לערבית ומבחן נוסף, שפותח במכון ברוקדייל בירושלים, לבדיקת זיכרון בקרב אנשים עם מעט שנות לימוד, שאינו דורש מיומנות בקרוא וכתוב.

תחילה נמצא כי נשים סובלות מהפרעות זיכרון ב-50% יותר מאשר גברים, ממצא העולה בהיקפים משתנים גם במחקרים אחרים בעולם. מאחר שחלק מהנבדקים במחקר לא למדו כלל בבתי ספר, המחקר מצא כי השכלה במוסדות חינוכיים מפחיתה ב-24% את הסיכון להפרעות זיכרון ואלצהיימר. מבדקי הזיכרון העלו כי נשים עם 2-1 שנות לימוד בעברן מגיעות לרמה של גברים עם ארבע שנות לימוד.

כמו כן, יתר לחץ דם העלה את ב-69% את הסיכון להפרעת זיכרון קלה ופי 2.08 את הסיכון לאלצהיימר. בקרב הנבדקים, ללא הפרעות זיכרון, סבלו 49% מיתר לחץ דם; בקרב הנבדקים עם הפרעת זיכרון קלה עלה השיעור ל-62% ובקרב הנבדקים שאובחנו עם אלצהיימר כבר 75% אובחנו גם עם יתר לחץ דם. ברשימת גורמי הסיכון, בשיעורים נמוכים יותר, נכללו גם סוכרת, עודף שומנים בדם ומחלות לב.

בהמשך בדקו החוקרים את הרגלי הפנאי של הנבדקים, כשהיו בשנות העשרים והשלושים לחייהם, ומניתוח הממצאים עלה כי תפילות הפחיתו ב-50% את הסיכון לפתח הפרעת זיכרון קלה ואלצהיימר בקרב נשים מבוגרות, אף יותר מההשפעה המגינה של לימודים במוסדות חינוכיים. המחקר לא בחן את אופיו של הקשר בין תפילות לזיכרון, אולם לדברי הפרופ' אינזלברג, "תפילה היא מנהג שמושקעת בו חשיבה, והפעילות האינטלקטואלית בתפילה, מעבר לתוכן התפילות, עשויה להוות את הגורם המגן מפני אלצהיימר".

החוקרת, הפרופ' רבקה אינזלברג
החוקרת, הפרופ' רבקה אינזלברגאלון רון

החוקרת הסבירה כי "לא ניתן היה לבחון את הקשר בקרב גברים באוכלוסייה הנחקרת, כיוון ש-90% מתוכם התפללו, אולם בקרב נשים 60% נהגו להתפלל חמש פעמים ביום, כנהוג באיסלאם, ו-40% לא התפללו בקביעות, כך שניתן היה להשוות את הממצאים".

המחקר בוצע במימון המכון הלאומי לבריאות בארה"ב (NIH), בשיתוף חוקרים מבתי החולים שיבא והלל יפה ואוניברסיטאות תל-אביב ובן גוריון וחוקרים אמריקאים מאוניברסיטאות קליבלנד, לואיסוויל ובוסטון. הממצאים העדכניים הוצגו באחרונה בכנס ה-20 למחלת האלצהיימר באוניברסיטת תל אביב.

מחקרים בעבר כבר קשרו בין תפילות לבין מצב בריאותי משופר. חוקרים מבית החולים הרצוג בירושלים מצאו באפריל 2005 כי אימוץ אורח חיים רוחני או דתי מסייע בהאטת קצב התקדמות האלצהיימר. חוקרים מבית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית והדסה קבעו לפני 16 שנים כי שיעורי התמותה ממחלות לב וגידולים בקיבוצים חילוניים גבוהים מאשר בקיבוצים דתיים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 36
  לרופאה החוקרת : בתפילה לא רק מושקעת חשיבה אלא גם כשסמים את הראש על האדמה למשך כמה שניות כל יום 4-9 פעמים בכל תפילה זה מעלה את אספקת הדם למוח יחד עם זאת שי "הארכה" למוח וכשאנחנו פונים למכה שהיא מרכז העולם שמה השדה החשמלי 0 ..
 2. 35
  קורלציה וסיבתיות

  אני מציע לכותב הנכבד, וגם לחוקרים הנכבדים עד מאד, לחזור על תכני סמסטר א' בקורס בסיסי בשיטות מחקר. ולשאר הקוראים אני מציע לחשוב על הדוגמה הבאה: מחקר חדש "הוכיח" שאכילת גלידה גורמת לטביעה בים. מדוע? כי גילו קורלציה מובהקת מאד בין כמות הגלידה הנמכרת לבין מספר הטובעים בים (ככל שנמכרת יותר גלידה טובעים יותר).

 3. 34
  אם -" תפילות הפחיתו ב-50% את הסיכון לפתח הפרעת זיכרון קלה ואלצהיימר בקרב נשים מבוגרות, אף יותר מההשפעה המגינה של לימודים במוסדות חינוכיים" - נכון - אז זה תומך מאד בחיי דת פעילים ובורים.
 4. 33
  הניסוי נכון, המסקנות מוטעות

  המסקנה הנכונה מהניסוי היא שיש אלוהים. פשוט לגמרי. לא צריך לחפש הסברים מפולפלים. הנשים התפללו,

 5. 32
  חסרה ההשוואה של יעילות התפילה מול פתרון תשבצים...

  יכול להיות שמדובר בסה"כ בפעילות של קריאה וכו ללא צורך בהקשר דתי כלשהו

 6. 31
  עובדה...

  אנו רואים נסים ובטח שמדובר בתפילות שלנו יהודים, אז אל תזלזלו ...

 7. 30
  הבדל בין מתאם לסיבתיות

  הכתבה גדושה במילים המתארות סיבתיות, לדוגמה "השכלה מפחיתה את הסיכון לחלות באלצהיימר", "יתר לחץ דם מעלה את הסיכון להפרעות זיכרון ואלצהיימר" וכן הלאה.
  בכתבה הזאת, ואני מניח שגם במקור, לא מתואר מחקר של המנגנון שיכול לתמוך במסקנות סיבתיות. המחקר הזה הראה רק מתאם.

  ועדיין מעניין לקרוא.

 8. 29
  מחקר: קריאת טקסטים דתיים שנכתבו ע"י גברים, גורמים לנשים נטיה להתאבדות

  כל פעם כשאני קוראת טקסטים דתיים שנכתבו ע"י גברים..ובעיקר במאות הקטעים שבהם מבזים, משפילים ומנאצים נשים באופן אכזרי מובהק או מרומז - בא לי כ"כ להתאבד. אני מרגישה כאילו אין טעם לחיים (אם קיים כזה רוע וכאלה שקרים והיפך יוצרות..דברים שבעברי לא הייתי מאמינה שקיימים או התקיימו איי פעם). מעניין אם זה היה האינטרס המקורי שלהם והאם גברים מתענגים על עובדה זו.

  גברים הרסו את כל העולם המרהיב הזה והחיים המדהימים והמשגעים מעונג, יופי, חופש ורומנטיקה שהיו יכולים להיות בו.

 9. 28
  מענין הכתבה '' האהדת'' לנשים מוסלמיות מתפללות ואם היו אלה יהודיות המחקר היה מזלזל
 10. 27
  תפסיקו לעודד את הדת!!!

  בטח מדובר בתפילות אישיות ולא בתפילות עם תכנים דתיים-אנטי נשיים.

  אנשים יכולים להתפלל לעצמם (לאותו איזור במוח) גם בלי דת.

  דת זה שקר, ערמומיות, שפלות, אטימות ושנאה עצומה.

 11. 26
  הממצא הזה ידוע באיסלאם

  על פי דברי הנביא מוחמד, תפילות וקריאה בקוראן מונעות ומגנות מפני דמנצייה ובעיות זיכרון. המחקר הזה חשוב כח הוא תומך בדברים שנאמרו ע"י מוחמד, עליו השלום , לפני 1400 שנים. יישר כוח לחוקרים.

 12. 25
  ברית המילה של המוסלמיות בגיל צעיר, הוא הגורם לכך,ולא תפילות.
 13. 24
  נו מה הגילוי הגדול

  זה בגלל שתפילות צריך לשנן, ושינון זו פעילות שכלית שמגנה מאלצהיימר, וזה כבר ידוע.

 14. 23
  מזל ששהמחקר לא נערך אצל יהודים,כי אז היו המתייונים תוקפים את "הפרימיטביות" של הנשים.
 15. 22
  יתרה מזאת, המחקר הצליח להוכיח שאלוהים קיים

  רוב הנשים המתפללות נוהגות למלמל "אלוהים, בבקשה תעשה שלא יהיה לי אלצהיימר, אני מתחננת בפניך, אני מבטיחה להתפלל כל יותר אם תגן עליי מפני אלצהייר, בחייייאת אלוהים, אל תהיה זבל".

 16. 21
  תפילה תפקידה להרגיע את השכל מהקשקשת הבלתי פוסקת

  אחרי תפילה תמיד תהיה הרגשה טובה כי התפילה היא בעצם
  היפנוט עצמי

 17. 20
  אני רצה להתפלל למוחמד-לישו-ולאלוהים האחד והיחיד,התפילות עוזרות גם למחלות אחרות?
 18. 19
  גם יוגה ואכילת תרד עוזר אז למה לא עושים מחקר על זה
 19. 18
  זו עוד סיבה טובה מדוע אין לגייס חרדים לצבא. שימשיכו להתפלל וכך יהיו פחות חולי אלצהיימר בישראל
 20. 17
  קשר מקרי בהחלט. היה צריך לבדוק גורמים אחרים, כמו עבודה בגינון ובבית, קשר עם בני משפחה ועוד ועוד. הייתם נוכחים שיש גורמים שהיו יוצאים - במקרה או לא - "מגינים" מפני אלצהיימר.
 21. 16
  זו תופעה מוכרת היטב. שימוש בכישורים קוגניטיביים דוחה ומפחית דמנציה. זה כל-כך מוכר ושחוק, שיש לזה כבר מזמן כינוי ידוע במחקר: use it - or loose it.
 22. 15
  זה תורם מאד לרבנים , כל הכתות משתמשות בזה לביזה של תשושי נפש
 23. 14
  כתיבת טוקבקים מפחיתה עד 75% את הסיכון לאלצהיימר

  ממחקר שנערך לאחרונה ב YESHIVA UNIVERSITY בניו יורק עולה כי כתיבת טוקבקים מפחיתה את התחלואה באלצהיימר עד 75% יחסית לאלו שאינם שולחים טוקבקים.
  כל טוקבק ביום מפחית אלצהיימר ב 5% ומי ששולח 15 או יותר טוקבקים ביום סיכוייו לחלות באלצהיימר פוחתים ב 75%.
  המחקר יתפרסם בחודש הבא בכתב העת המכובד
  JOURNAL OF IRREPRODUCIBLE RESULTS.

 24. 13
  באמת,,, איזה קשקוש
  1. אם אתה חושב שכתיבת טוקבק זה מפחיתה אלצהיימר. טעית!!
 25. 12
  עזרה מאלוהים

  ברגע שהדלקתם נר זיכרון עזרתם לחברת החשמל לחסוך
  מחקר חדש שיצא מהפתיליה ...

 26. 11
  תפילה מועילה לכל הבעיות=מי שמאמין לא מפחד
  1. מי שמאמין לא מפחד - בגלל זה קוראים להם חרדים...
  2. מי שמפחד מאחד לא מפחד מאף אחד!
 27. 10
  זה תורם מאוד פילטר

  רצוי להוציא את הגזים בבוקר השכם

 28. 9
  מחקר מאונברסיטה ניו יורק

  בכדי לדעת היטב חשוב לא לסנן וגם לא פילטרים.גם פלוצים זה טוב מאוד לזכרון.נסו ונראה מה אתם זוכרים

 29. 8
  הפוך-אתם מקדימים תוצאה לסיבה-רק אלו שזוכרות להתפלל-מתפללות,בניגוד למה שאתם קובעים שאם הן מתפללות-זה משפר את הזיכרון שלהן. מזכיר לי את המחקר שאלו שאוכלים שוקולד-מרזים-הרי זה הפוך-אלו שרזים-אוכלים שוקולד.
  1. נכון. אב לכל ההנמקות כאן נראות בכוון הפוך מההגיון - אז למה שאת לא?
 30. 7
  בשביל לקבוע שיתר לחץ דם הוא גורם סיכון לאלצהיימר צריך לשאול מה שכיחות אלצהיימר בקרב הסובלים מיתר לחץ דם, ולא כמה סובלים מיתר לחץ דם יש בקרב חולי אלצהיימר.
 31. 6
  ל1

  תפילה היא מדיטציה,אולי תנסי ,כך תדברי פחות שטויות

 32. 5
  ממתי לחזור על אותם מילים שוב ושוב זו פעילות אינטלקטואלית?
  1. מעניין! אתה יודע מה זה תפילה? מי אמר שאנחנו אומרים אותם דברים?
 33. 4
  90 אחוז מתפללים? מעניין מה יאמר המחקר על כך....כי לעזור זה לא בדיוק עוזר....
 34. 3
  שאלו חולת אלצהיימר אם התפללה בצעירותה והיא לא זכרה, אלה שלא חלו זכרו
 35. 2
  "תפילה היא מנהג שמושקעת בו חשיבה, והפעילות האינטלקטואלית בתפילה, מעבר לתוכן התפילות, עשויה להוות את הגורם המגן מפני אלצהיימר".

  הנבדקות בנות 65 שנים ויותר, שחלקן סובלות מדמנטיה, מסוגלות לזכור כמה פעמים ביום התפללו כשהיו בנות עשרים? הפחות דמנטיות פשוט הבינו שעדיף לומר לחוקרות שהן היו אדוקות גם בעלומיהן והתפללו חמש פעמים ביום. האמת היא שאורח חיים דתי, תלותי, אינפנטילי, המסיר את האחריות הבלעדית לחיים ולארועים הרעים שמתרחשים בהם מהאדם ומעביר אותו לידי ההשגחה העליונה, הוא רגוע יותר. ואם כבר תפילה אז מדוע לא להשוות לאנשים העוסקים במדיטציה?

  1. נכון!הפעילות בתפילה היא ההיפך מאינטלקטואלית היא מדיטטבית!!

   לא יעזור לפתור תשבצים,תתחילו להתפלל

  2. ולי אמרו לעסוק הרבה בספורט.
  3. ייתכן שבדתות מסויימות תפילה היא מדיטיבית

   אני מכירה רק נצרות ויהדות, אז אני לא כל כך יודעת להשוות לדתות אחרות - אבל ביהדות ודאי שזה לא נכון. מי שחושב שתפילה היא מדיטציה - מעולם לא התפלל באמת.
   אגב, גם בנצרות (לפחות בחלק מהזרמים), במידה רבה אין שום קשר בין תפילה למדיטציה.

  4. גם ביהדות תפילה יכולה להיות מדידטיבית.

   תלוי באדם, במעמד בתפילה בהלך הרוח.
   ניורקית - מדוע הקביעה המוחלטת הזו?

 36. 1
  ונשארתם בארץ?

  רק שלא תקשרו את זה לזהות יהודית או לזכות כיבוש שטחי הקיבוצים!