הושג הסכם בין משרד האוצר לאחיות: יקבלו תוספת של 13% לשכרן

17 ימים לאחר תחילת השביתה, חתמו הצדדים על הסכם הבנות, ומערכת הבריאות תשוב לשגרה הבוקר. הערכות: יידרשו חודשים להדבקת הפערים

בתום שעות של משא ומתן בחסות נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, הושג הלילה (חמישי) הסכם בין הממונה על השכר במשרד האוצר, עו"ד קובי אמסלם, לבין יו"ר הסתדרות האחים והאחיות, אילנה כהן. במסגרת ההסכם שהושג, יועלה שכר האחיות בהיקף של 13% וכן יוקדשו 1% נוספים לפתרונות למצוקת המחסור באחיות במערכת הבריאות הציבורית.

ההסכם מתייחס לתקופה של ארבע וחצי שנים, ובמסגרתו יקבלו האחיות תוספות רוחביות לשכר הבסיס בגובה של 1,100 עד 1,600 שקל, ובממוצע 1,350 שקל תוספת. מעבר להסכם זה יזכו האחיות לתוספת שכר בהיקף של 3.25% בשתי פעימות שטרם שולמו מתוך הסכם המסגרת במגזר הציבורי. כמו כן, התוספות הללו לאחיות אינן כוללות את תוספת השכר שתושג במשא ומתן שיחל עם ההסתדרות על תוספות לשכר עובדי הציבור לאחר הבחירות עם תום תקופת הסכמי השכר במשק.

לדברי עו"ד אמסלם, "אני מברך על השגת ההסכם עם הסתדרות האחיות, מדובר בהסכם שיעודד כניסה למקצוע הסיעוד, ויביא לתקופה משמעותית של שקט ויציבות למערכת הבריאות, לרווחת החולים. ההסכם מיטיב עם בעלי השכר הנמוך, ומתגמל בעד עבודה נוספת". סגן הממונה על התקציבים, משה בר סימן טוב, הוסיף כי "ההסכם משקף איזון ראוי בין הצורך לתמרץ כניסה למקצוע ולעודד עבודה נוספת לבין האתגרים הצפויים בתקציב המדינה בתקופה הקרובה".

הפגנת האחיות מחוץ למשרד האוצר, ביום שניאמיל סלמן

המשא ומתן בין הסתדרות האחים והאחיות לאוצר ידע עליות ומורדות ב-17 ימי שביתת האחיות. בתחילת השבוע דווח על פריצת דרך בין הצדדים, אולם בהמשך הודיעה הסתדרות האחיות כי המשא ומתן על סף פיצוץ. נשיאת בית הדין הארצי לעבודה החליטה בתחילת השבוע לפרוס חסותה על המשא ומתן כצעד מקדים לפני דיון בבקשת המדינה להוציא צווי מניעה לאחיות השובתות.

בבוקר צפויה שביתת האחיות לבוא אל סיומה ולהותיר נזקים קשים למערכת הבריאות המוערכים במיליוני שקלים על רקע ביטול ניתוחים וטיפולים אבחנתיים בבתי החולים ובקופת חולים כללית. במסגרת השביתה ההערכות כי בוטלו קרוב ל-7,000 ניתוחים וטיפולים אבחנתיים בבתי החולים ברחבי הארץ, וכן בוטלו מעל ל-90% מהבדיקות בטיפות החלב הממשלתיות.

בקופת חולים כללית בוטלו מעל ל-3,000 תורים לחיסוני תינוקות, מעל ל-2,500 מעקבי היריון, מעל ל-4,000 בדיקות לאבחון מוקדם של סרטן (לרבות משטחי צוואר הרחם וביופסיות), לא פחות מ-20,000 תורי מעקב לחולים כרוניים, וכן בוטלו מעל ל-6,000 ניתוחים קטנים ו-5,000 מעקבי אחיות אחר קשישים. לפי הערכות, מערכת הבריאות הציבורית תידרש למספר חודשים כדי להדביק את הפערים שנוצרו ולבצע את כלל הניתוחים והטיפולים הנדרשים.

בסוף 2011 נמנו בישראל 58,360 אחיות, מהן כ-28,000 המאוגדות בהסתדרות האחים והאחיות ושותפות במאבק הנוכחי, בהן אחיות בתי החולים, אחיות קופת חולים כללית, אחיות טיפות החלב ולשכות הבריאות ואחיות בתי הספר, עליהן חל הסכם השכר הנוכחי.

ההסכם שהתגבש הלילה מגיע על רקע דיווחים בשנים האחרונות על מחסור באחיות בישראל, דיווחים שנמצא במוקד שביתת האחיות. בהשוואה למדינות המפותחות (OECD) שיעור האחיות בארץ העומד על 476 למאה אלף איש, ומצוי בתחתית הטבלה, כשמתחת לישראל רק דרום קוריאה (451 למאה אלף) ומקסיקו (246 למאה אלף) ומעליה מרבית המדינות, לרבות בריטניה (946 למאה אלף) וגרמניה (1,098 למאה אלף).

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 26
  שכר אחיות

  האם האחיות הגימלאיות יקבלו תוספת לשכר .

 2. 25
  בושה וחרפה !!!!!!

  17 ימים שבתו האחיות, שביתה צודקת !!!!!
  בכל התקופה הזו לא ראינו ולא שמענו את שר הבריאות- על- ביבי נתניהו !!!!!!
  תוספות שכר מדהימות ניתנו לחברי כנסת, לעובדי נמל אשדוד, כלאחר יד.
  תחשבו היטב לפני שאתם בוחרים: האם אתם רוצים מדינה של מאפיה ?????
  האם זה מה שמגיע לאדם הפשוט שנותן זמן רב לשרות בצבא, עובד קשה, משלם מיסים כחוק. האם מגיע לכם שיזלזלו בכם? ואל תגידו לי שאין מישהו אחר במקום נתניהו. הוא הרי לא עושה דבר למענכם !!!!!!!!!!!!!!!11

  1. למה ביבי?

   כי הוא חתיך, כי הוא יודע אנגלית,כי הוא נואם מצליח, כי הוא יודע לבלבל מבלי למצמץ,
   צריך עוד משהו??

 3. 24
  לפחות השביתה הזאת לא מזוייפת כמו שביתת הרופאים. המתמחים הצהירו שהם רוצים "להציל את הרפואה הציבורית" וברגע שנתנו להם משכורת 13 בנוסף ל15-16 אלף שמתמחה מרוויח ממילא, הם חזרו לעבודה - והזקנה עדיין במסדרון בלי תרופות בסל. האחיות לפחות מעולם לא העמידו פנים שמטרתן היא טובת החולה, ומהרגע הראשון דרשו העלה במשכורת (הגבוהה גם היא , אחיות רבות מרוויחות מעל 12 אלף שח) על חשבון תקציבים אחרים שיכלו לשמש להוזלת תרופות, ניתוחים וטיפולי שיניים וסיעוד לקשישים ושיקום נכים. הצרה האמיתית היא שזה מראה על מה הרופאים והאחיות חושבים בזמן המשמרת, ואולי אפשר להבין את היחס שקיבלו , לפי הפרסומים, אנשים כמו אלי הורוביץ ואביו של דני רופ במחלקות הפנימיות
 4. 23
  ביזיון

  אני אח בבית חולים עם 8 שנות ותק. עדיין מופיע לי בתלוש סעיף "השלמה לשכר מינימום" ע"ס 1400 ש"ח לערך. העלאה של שכר הבסיס אומנם תמחוק אולי את הביזיון הזה, אבל בפועל, לא תיתן לי אגורה אחת לנטו.
  הגיע הזמן לנער את האבק בהסתדרות ולהחליף את אילנה כהן.

  1. וכמה הברוטו שלך??? אל תעבוד עלינו
 5. 22
  "כן יוקדשו 1% נוספים לפתרונות למצוקת המחסור באחיות במערכת הבריאות הציבורית. "

  איך נוכל לראות שזה באמת קורה?

 6. 21
  תוספת מכספי חולים

  אחיות אים בעלהם ביחד מבאים מעל 25 אלף שקלים והם עובדים על מדינה ועל בריאותם של חולים אין שמץ חמלה לחולים תמיד מכסחים אותם בניבולי מילים גסות חולים לו מקבלים שום יחס הוגן ורוב הזמן יושבות בחדרי ישיבות משוחחות על יחסי מין אים בעלהם אחיות הם מקרובים נגועים במחלות עור גרדת סיפיליס אקזמות

 7. 20
  הממשלה כיבתה שריפה קטנה,אבל מע׳ הבריאות בוערת כולה
 8. 19
  ההסכם מסתיר את המחסור החמור בתקנים
 9. 18
  האוצר מרמה את האחיות כמו שרימה את המכללות הטכנולוגיות

  האחריות יגלו שמתוך התוספת שהובטחה להן 90% ממילא היה שלהן בשל כל מיני הסכמים קיימים.

 10. 17
  וכמובן אין לשכחוח - האוצר בדרך כלל גם לא מקיים את הסכמיו. ראו ההסכם עם המרצים השובתים על החזרת תקציב האוניברסיטאות. הבטיחו 700 מליון, נתנו 150 אחרי עוד שביתה!
 11. 16
  הישג הסטורי !!!! 350 ש"ח ברוטו לחודש !!! ( או במילים אחרות: הייתן צריכות לנטוש כליל את המחלקות, כמו עובדי נמל אשדוד, ולא להסתפק בפחות מ-50% מייד )
 12. 15
  העלו חרס בידן
 13. 14
  חברי הכנסת לוקחים לעצמם יותר מדי כסף.
 14. 13
  תלמדו מהאחיות: לארגן שביתה לקראת הבחירות הבאות..אמנם לא הוסיפו תקנים, אבל נתנו 3 אחוז תוספת לשכר.
 15. 12
  הסכם מביש את האחיות

  אילנה בבקשה לא לחתום על הסכם מביש

 16. 11
  בשיטת הסלאמי הרגילה - "בפריסה" ! ה-13% תוספת חלקי 4.5 שנים = 3% לשנה ~ כמו האינפלציה. לא רע אבל אין העלאת שכר משמעותית אלא פשוט הצמדה לאינפלציה.... גם אין תוספת תקנים ועידוד פריפריה --- האחיות קיבלו זובי בריבוע.

  אין על האוצר. איזה "כיפיים" הם, אה ?

 17. 10
  לפטר את עובדי הנמלים! ואותם להעסיק רק כעובדי קבלן.
 18. 9
  1350ש״ח התוספת השנתית ! בושה וחרפה .

  ממש בושה וחרפה , יעני אני אקבל עוד מאה שקל ליסוד . בשביל זה שובתים !

  1. 1350 על פני 4.5 שנים זה 300 ש"ח בחודש לפני מס.

   תוכל לשלם עם זה את חשבון? אולי מים. בטל לא חשמל, גני ילדים, ארנונה.

 19. 8
  בושה לכולנו שלא עצרנו את המדינה. מתמחים אחיות מורי

  החברה שלנו הפכה לקורסי מדמם של הסכסוך המבוים והמסריח הזה שלא ״הצלחנו״ לפתור ב60 שנה של ״שיחות שלום״. כמה זמן עובר עד שמישהו מה8 מיליון יקלוט את הפואנטה של הסלט הרקוב הזה שמקרא ממשל?

  1. אכן מאחל לכולם שיתעוררו ויבינו כבר שאין שום תועלת ב"שיחות שלום".
 20. 7
  עבודת קודש. צריך להחזיר את התפקיד לימעמד ראוי

  לא מכבדים במדינה הזאת עובדים שעוסקים בעבודת קודש. ביבי מבזה

 21. 6
  חולי נפש

  מדובר ב-770 מליון שקל מדי שנה ובעשר שנים 7.7 מליארד שקל. זאת כאשר הגירעון השנתי הוא 40 מליארד שקל !

  יחד עם תוספות היוקר הצפויות לעובדי המדינה כפי שמוצהר, ועוד דרישות שכר ממגזרים אחרים הרואים כי טוב, מדינת ישראל תפשוט רגל בשנתיים הקרובות.

  עם חשבון אי אפשר לשחק ולרמות. בסוף מישהו משלם את החשבון. הציבור.

  1. הפקרות הבריאות

   בינתיים הציבור משלם בדמו, כי השירות לקוי כי אין מספיק ידיים עובדות. אין מספיק אחיות, הדרישות עולות, גיל הזקנה עולה. גם עם התוספת הזו, פשוט לא משתלם להיות אחות אם רוצים גם משפחה.
   ושעובדי רכבת קיבלו 25% ועוד מענק 40 אלף, שעובדי נמלים קיבלו עוד 3500-5000 ש"ח באופן מיידי, זה בסדר?
   פה זה חיי אדם, והם עדיין מופקרים.

  2. ואם יעלו לאחיות ולרופאים את המשכורות שבין כה היו גבוהות מאד עוד קצת, איך זה בדיוק ישפר את תנאי האשפוז של החולים? אל תתבלבל - לא מדובר על תוספת כח אדם למחלקות , אלא על תוספת כסף לחשבון הבנק של העובדים שם (על חשבון ציוד, תרופות והקצאות ניתוחים.)
  3. מה העלויות של מערכת בריאות מתפרקת?
  4. המשכורת גבוהה רק אם עושים משמרות יקרות

   זה לא משכנע מישהו לבוא להיות אח, כי אי אפשר כל החיים לעשות רק משמרות יקרות (לילה, סופ"ש). צריך לתת לאחים ואחיות משכורות כמו עובדי חברת החשמל, שאנשים ילחמו לעבוד במקצוע. רק כך יהיה תוספת כוח אדם. אחרת, עוד כמה שנים, כשאחיות ותיקות יפרשו, מי ישאר?

 22. 5
  חוץ מזה שההסכם טוב לכיס האחיות, איך זה יעזור לציבור שתמך בהן? יותר תקנים?

  יותר מיטות? לא. המצב בבתי החולים ימשיך להיות על הפנים.

  1. מי אמר שבאמת טוב לכיס ? 13% תוספת חלקי 4.5 שנים = 3% לשנה ~ כמו האינפלציה
 23. 4
  בזיון

  איזה בזיון לא לחתום בשום אופן אילנה תתפטרי תני לאחרים אם את לא יכולה !!!

  1. ומי שלא עושה משמרות? זה תוספת של 500 ש"ח על פני 4.5 שנים

   ההסכם מנציח את העובדה שבלי משמרות אי אפשר להכניס משכורת סבירה הביתה. בקופ"ח, בתי ספר, טיפת חלב אין תוספת משמרות או סופ"ש.
   זה לא יעודד אנשים ללמוד סיעוד כי עדיין המשכורת זוועה בלי המשמרות ומי רוצה להתחייב ל- 40 שנה לעבוד לילות? דברים משתנים, ובגיל מבוגר קשה גם פיזית לעבוד בכל שעות היממה. בנוסף, אין שינוי שהפנסיה מבוססת רק על בסיס, אין תיקון שאחיות בי"ס הן עובדות קבלן, אין שינוי שאחיות קופ"ח מקבלות יותר עבודה ללא תגמול.
   ההסכם טוב רק לאחיות צעירות, בריאות, ללא ילדים, שיכולות לעבוד סביב השעון.

 24. 3
  לא ברור מה העלאת השכר תפתור לאחות לוי את הבעיה. היא צריכה לדרוש תוספת תקנים ולא תוספת שכר
  1. תחשוב שנית, שוקי על דבריך......

   אחות בעלת וותק של 15 שנים מקבלת , לאחר שעשתה משמרות אינסוף, 14.000 ש"ח ברוטו. חבר כנסת (רובם) שאינו עושה דבר מקבל בין 20 ל- 30 אלף שקל. עובד נמל , שאמנם עובד מעט יותר מחבר הכנסת, אבל לעולם לא יגיע לשעות, למאמץ ולמקצועיות שנותנות האחיות , מקבל בין 20 ל- 40 אלף ש"ח.
   התחלת להבין?????? בדבר אחד אתה כן צודק: יש להוסף תקנים ומייד !!!!!!!

  2. בדיוק! האוצר מצליח למשוך את הויכוח לאזור הנוחות שלו - משכורות במקום תקנים נוספים לעובדי מדינה

   בקרוב בטח תועלה הצעה להפריט את האחיות, להוסיף דור ב' של אחיות שלו ידעו לעולם רווחה כלכלית.
   על האחיות והרופאים לצעוק לתקנים, לפתיחת בתי ספר לרפואה ולסיעוד, ולא להעלאת שכר ולהשארת המצב על כנו. יותר מכך, עליהם לסרב להעלאת שכר אם אין הוספת תקנים משמעותית, בכיוון של הכפלת מצבת כח האדם.
   ובנשימה זו - חובה לאומית: שילוש מספר תקני הפסיכולוגים והפסיכיאטרים ושאר העובדים בבריאות הנפש.

 25. 2
  לאחיות: חזקו ואימצו. חברי הכנסת מושכים לעצמם יותר מדי כסף
 26. 1
  שביתת האחיות

  אסור ואין להפסיק את השביתה ויהי מה--הנזקים יש ליחס לחובתם של נערי האוצר הדוגלים באיפה לאיפה---"לא להפסיק את השביתה הצודקת"

  1. דוגמא להתלהמות מכוערת