גרמן הכריעה: תוך שנה תופסק החובה להחדיר פלואור למים

נושא הכנסת הפלואור למי השתייה נחשב לשנוי במחלוקת. ארגונים רפואיים מדגישים את יתרונותיו בהפחתת עששת, בעוד שארגוני סביבה חוששים מנזקיו

שרת הבריאות החדשה יעל גרמן חתמה הבוקר (חמישי) על תקנות המים, שחתימתן מעוכבת במשרד הבריאות מאז שנת 2009. הסעיף החותם את התקנות קובע כי החובה המוטלת על רשויות מקומיות בישראל להחדיר פלואור למי השתייה תסתיים תוך שנה. התקנות הוגשו עתה ליועצים המשפטים של הממשלה והכנסת כדי לוודא אם חתימתה של גרמן תקפה, לאור העובדה שנוסחו בתקופת כהונתה של הכנסת הקודמת. לדברי גרמן, אם תקפותן תאושר, "חובת ההפלרה תיפסק תוך שנה מהיום החובה להפליר מי שתייה".

נושא הכנסת פלואור למי השתייה נחשב לשנוי במחלוקת, ולמול ארגוני הבריאות המדגישים בשנים האחרונות את יתרונות הכנסת הפלואור למים בהפחתת התחלואה לעששת בישראל, ארגונים סביבתיים מתנגדים להכנסה גורפה של פלואור למי השתייה.

במארס 2007 הוגשו המלצות הוועדה שמונתה על ידי מנכ"ל משרד הבריאות עוד בשנת 2003 לעדכון תקנות מי השתייה בראשות פרופ' אבנר עדין, שהמליצה על ביטול החובה הממלכתית הגורפת להכנסת פלואור למי שתייה. הוועדה קבעה כי יש לאמץ מדיניות של הפלרה בהתאם לצורכי הציבור בכל מקום. המלצות הוועדה אומצו בוועדת הבריאות של הכנסת באותו החודש, אולם בהמשך עוכבו במשרד הבריאות לאור התנגדות הסגל המקצועי להפסקת החדרת פלואור למי השתייה. זאת בעוד במרבית מדינות המערב כבר הופסקה הכנסת פלואור למי הברז, והפחתת הסיכון לעששת נעשית שם על ידי חינוך לטיפול בשיניים מגיל הילדות המוקדמת והמלצה על צריכת בפלואור בטיפות, באופן שאינו מחייב חשיפה לפלואור על ידי כלל האוכלוסייה.

במדינות נוספות, כגון צרפת, גרמניה, קוסטה ריקה וקולומביה, נמנעים מהחדרת פלואור למי הברז, אך מעשירים את המלח השולחני בפלואור. המתנגדים למדיניות הפלרת מי הברז אף מצטטים מחקרים המצביעים על סיכונים בריאותיים מחשיפת יתר לפלואור - הן בשתיית מי ברז והן באופן עקיף בצריכת תוצרת חקלאית (פירות וירקות) המושקת במי ברז המכילים פלואור. מעבר לתופעה של התפתחות כתמים על שיניים על רקע חשיפה לעודף פלואור, מחקרים מצומצמים הצביעו על סיכון מוגבר להתפתחות סרטן העצם מסוג אוסטאוסרקומה.

יעל גרמן
יעל גרמןמוטי מילרוד

גרמן עצמה התבטאה בעבר בתפקידה כראש העיר הרצליה כנגד מדיניות המחייבת הכנסת פלואור למי השתייה, ובאחרונה אף שבה על עמדתה בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה. לצד החתימה על התקנות הנחתה גרמן את מנכ"ל משרדה פרופ' רוני גמזו, לבצע מיפוי של אזורים בעלי סיכון יתר להתפתחות עששת ולפעול בהם באופן ממוקד להורדת הסיכון.

במפגש עיתונאים אמרה היום גרמן כי "במשרד הבריאות האמינו מסיבות מקצועיות שהפלרה טובה. קיימתי בנושא דיון מקצועי, וזה לא שחור ולבן. השאלה האם יש דרך למנוע נזקים בשיניים מבלי להחדיר פלואור למי ברז באופן גורף. המשרד ייתן מענה לאוכלוסיות מוחלשות שזקוקות ללא ספק לתוספת פלואור". המנכ"ל גמזו הוסיף כי "החלטת השרה נותנת פתרון לבריאות השן שהוא אמנם מורכב יותר, כי ידרוש העמקת התערבות באזורים מסוימים בהם ימצא צורך, אולם אנו מקבלים את המדיניות החדשה וניישם אותה".

באיגוד רופאי הילדים מתחו ביקורת על הכוונה להפסיק את הכנסת הפלואור למי השתייה, וראשי האיגוד פרופ' אלי סומך וד"ר צחי גרוסמן, מסרו כי "ההפלרה הלאומית בעוד שנה עלולה לפגוע בבריאות השיניים של הילדים". לעומתם, עמותת אדם, טבע ודין ברכה על התקנות, ומסרה כי "אישור התקנות יבטיח צדק סביבתי וחברתי, ומדינת ישראל תבטיח מי שתייה באיכות ראויה לכלל התושבים".

שני מחקרים ישראלים מצאו בעבר רמת עששת נמוכה יותר בקרב ילדים בגילאי 5 ו-12 באזורים עם הפלרה של מי הברז. באחד המחקרים אותרו 24% יותר מקרים של עששת באזורים בהם לא בוצעה הכנסת פלואור למי השתייה.

בדו"ח איכות מי השתייה לשנת 2011, שהתפרסם באוקטובר (2012), דווחו ממצאי הסקר הראשוניים המעלים, לטענת המשרד, כי באזורים בהם מוחדר פלואור למי השתייה ברמה הנדרשת על ידי המשרד נרשמת ירידה של 30% בתחלואה בעששת, וכי השיפור בבריאות השיניים מורגש בעיקר ביישובים עניים. עוד נטען כי שיעור הפגיעות בשיניים כתוצאה מחשיפה לריכוז גבוה מדי של פלואור, מצב המכונה פלואורוזיס ועלול להתבטא בפגיעה במבנה השן - נמוך בארץ מזה המדווח בארה"ב. בשנת 2011 בוצעו 3,707 בדיקות לרמות פלואור ברשתות המים של הרשויות המקומיות ב-591 יישובים, ורק ב-56% מהבדיקות אובחנו רמות פלואור התואמות את הנחיות משרד הבריאות.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  זה צדק חברתי זה?

  כלומר מי שגר באזור "מוחלש" יחטוף בנוסף לכל הצרות שלו גם תוספת פלואוריד במים? למה?! תנו את זה בטיפות למי שרוצה וזהו. תעזבו אותנו כבר בשקט.

 2. 31
  החלטה מצוינת

  כל הכבוד על ההחלטה להעיף את הטינופת מהמים מי שרוצה שיניים בריאות שפשוט יצחצח אותם בשיטה הישנה והטובה בנוסף פלואוריד ידוע גם בתור משבש תפקודים במוח

 3. 30
  הונאת הפלואור: תקנה שתפסיק חובת הפלרה אך לא תאסור הפלרה

  כלומר לא תהיה חובה אך ניתן להמשיך בהוספת הפלואור. אחד היסודות התוקפנים והאלימים בטבע. מישהו מרויח כסף על יבוא החומר והכנסתו למים, לכן יהיה קשה לעצור זאת, גם אם זה לא חובה.
  למפעלי תעשיה אסור כיום לפי חוק לשפוך לביוב חומר זה עקב רעילותו הקיצונית וחובה לפנות לרמת חובב, אך מותר לדחוף אותו לנו לגרון בכוח

 4. 29
  הדיוטות מקבלים החלטות. שרת בריאות שמקבלת החלטת בניגוד לדעת מומחים.
 5. 28
  ריכוז פלואור במי שתיה

  במי שתיה יש ריכוז שהוא מתחת ליכולת האנליזה המדוייקת של המיכשור הקיים במעבדות כימיות.
  במשחת שיניים המכילה פלואוריד למשל שלCOLGATE יש 0.32%W/W במילים אחרות 320 PPM חלקים למיליון.0.32גרם ל-100 גרם משחה.
  החברות ליצור משחת שיניים קונות את חומר הגלם הר"מ ומיצרות ממנו את התרכובת הנמצאת במשחת השיניים נתרן אשלגן אמוניום הקסהפלואוריד או פלואוריד של הקטיונים הר"מ.
  במי השתיה המופלרים יש פחות מ- 5 חל"מ פלואוריד - לא פלואור אלמנטארי - והוא קשור לאותם היונים המצויים בשפע במים הקשים של ישראל.
  ותחשבי על זה עם כימאי לידך, שיסביר לך.

 6. 27
  stupid decision

  ask a chemist why

 7. 26
  כל הכבוד לשרה ונקווה לעוד רפורמות מבריאות

  נהדר זו טיפה של אופטימיות במי הברז המוכלים. חברי בחול הפסיקו להפליר לפני שנין רבות. תודה

 8. 25
  כל הכבוד לשרה ונקווה לעוד רפורמות מבריאות

  נהדר זו טיפה של אופטימיות במי הברז המוכלים. חברי בחול הפסיקו להפליר לפני שנין רבות. תודה

 9. 24
  תקראו בזהירות: היא לא אמרה תופסק ההפלרה, היא אמרה תופסק "החובה" להפלרה

  מה שאומר שמשפחת עופר תמשיך להרוויח מלהרעיל את המים של ילדים שלכם
  ברוב הערים הגדולות, כנהוג בין הון ושלטון. אולם הבשורה הטובה תהיה
  של המועצות והישובים הקטנים שיסרבו למרות הפיתוי הכלכלי,
  וכמה כאלה יהיו כבר לדעתכם?... נחיה ונראה.

 10. 23
  טעות היא להפסיק את הפלרת מי השתייה! כל אחד מוזמן לקבל את הדוקטורט בפילוסופיה שלי כדי להשתכנע

  גב' גרמן, שרת הבריאות, עם כל הכבוד את טועה. הקדשתי לנושא הזה את הדוקטורט שלי בפילוסופיה. המסקנות שלי ברורות והן בעד הפלרת מי השתייה, הן מסיבות מקצועיות כרופא שיניים, והן מסיבות אתיות. את הסכנות לסביבה יש לנתר ולעקוב אחריהן, כפי שהחליט בג"ץ. טענות אלה לא הוכחו בינתיים. כל מי שיבקש ממני את פירוט הטענות יקבל אותן (מסמך אורך: דוקטורט בפילוסופיה, כאמור...)

 11. 22
  יש הרבה מה לשפר במשרד הבריאות

  יש בעייה של תורים ארוכים לרופאים.מישזקוק להגיע לחדר מיון מפחד להגיע אם לא יושפז יחוייב במאות שקלים על ההגיעו לשם.אם חס וחלילה אדם מתעלף ברחוב האמבולבנס ידרוש ממנו 700 שקל על הפינוי..זה ידוע שתקציב הבריאות ירד כל הזמן לפי האחוזים בתקציב המדינה.על האניברסיטאות המכשירות רופאים להקדיש יותר תשומת לב לנטייה הגוברת בציבור הרופאים לעשות הרבה כסף ממקצועם אם בעבודה פרטית רבה או בצורות אחרות.מנהל בית חולים קרא לזה התקרנפות במאמר בעתון.

 12. 21
  ברכה על הפסקת ההפלרה של מי השתייה.

  תודה וברכה לגב יעל גרמן שרת הבריאות על הפסקת תהליך הפלרת מי השתייה של אזרחי ישראל.החלטה זו תשפר את בריאות אזרחי המדינה.להחלטה זו צריכה להתלוות החלטות נוספות להפסקת השימוש בזרחן בחקלאות התעשיתית ולמניעת אחיזת תאגיד מונסאנטו במרחב הישראלי. אזרחי ישראל ראויים למזון טבעי נטול הנדסה גנטית וללא ניכוס תאגידי של זרעיו.

 13. 20
  להפסיק גם את הכלור-אקונומיקה במים. הרסתם לי את מע' העיכול, הריאות, העור...........
 14. 19
  כל הכבוד לטלויזיה! הכל בזכות תוכנית.
 15. 18
  הערצתי ותודתי לשרת הבריאות !
 16. 17
  מי עדיין שותה מהברז???
  1. כולנו צורכים כל הזמן. כולם שותים. בבישול. ברחיצת ירקות ופירות. במקלחת נושמים דרך הריאות והעור. החקלאים משקים באותם מים את האדמה ואת כל התוצרת החקלאית. גם האורגנית. את הפרות ושאר בעלי חיים. אז צורכים או לא צורכים?
 17. 16
  למי שאין כסף לקנות משחת שיניים ומברשת לילד שלא יעשה ילדים.

  מה זה השטיות האלה. עוד מעט נוסיף סבון למים כי יש איפה שהוא בארץ משפחות שאין להם כסף לקנות סבון לרחצה

 18. 15
  הכתבה נראית כמו עששת

  כדאי לעשות הגהה.

 19. 14
  כל הכבוד על ההחלטה של השרה. תקנון הפלרת מי השתייה מקומם, כיסוי תחת למערכת שלמה מנוונת ומתפקדת רע. גם אם תוספת פלואור מגינה מפני עששת (וגם זה שנוי במחלוקת) יש מחקרים רבים על נזקים בריאותיים מגוונים שגורמת צריכת פלואור. רשויות נכבדות תפסיקו להתצשא עלנו ולמען כיסוי התחת שלכם להוסיף לנו חומרים למוצרי צריכה בסיסיים, תספקו לנו למיים נקיים, זהו!
 20. 13
  כל הכבוד לכרמן. הגיע הזמן שיפסיקו עם החרא הזה.
 21. 12
  כניעה לפופוליזם של הירוקים לעומת אנשי המקצוע הרפואי
 22. 11
  בשם החופש מדינת ישראל תפגע באזרחיה

  אותם אגודות לחופש הם שמות אחרים לרפובליקניזם אוכל אזרחיו.
  שם אחר לקניבליזם חברתי. תן לכל אזרח את הזכות לפגוע בעצמו.
  מדינת ישראל עושה את ההפך מהנדרש במדינה מתוקנת. פוגעת בבריאות האזרח, בשם החופש.

 23. 10
  הפלואור הזה הוא לא פלואוריד. אלא חומצה מזיקה.
 24. 9
  רק משטרים אפלים "דוחפים" תרופות לנתיניהם
 25. 8
  פופוליסטית! נמאס מאזרחים בעמדות השפעה-ראה ערך אברי גלעד- הניזונים ממיתוסים שונים ומשונים של מומחים לכאורה ורואי שחורות. כמובן שיש קהל גדול לשטויות אלה- אנשים נהנים להאמין שאפשר בלי פלואור, חיסונים, סידן, ובכלל כל מה שרופאיים ממליצים עליו ואינו גדל בחצר הביתית נחשב לשקץ. לצערנו פוליטיקאית קטנה ודי בורה החליטה לפעול לפי אמונותיה האישיות בעניין שנוי במחלוקת. המחקר האמין ביותר כרגע הוא עוסק בהפחתה הדרסטית של עששת בילדים ששתו מים מופלרים. כל השאר מוטל בספק. אם אלה ההחלטןת שגברת גרמן מתכוונת לקבל בקדנציה שלה, כבר עדיף ליצמן שהצליח להכניס את שעון הנוכחות לבתי החולים לאחר שהתפלש חודשים ברפש.
  1. תרגיע

   אז תשת/י פלואור! אסור לכפות לצרוך תרופה, אסור להזרים פלואור למי השתייה. בלי קשר לאם זה מזיק או לא מזיק. כל אחד את הטוב בעיניו יעשה.

 26. 7
  למה שנה, למה? כדי להגדיל את מספר החולים?
  1. חולים במה?? אתה מבין בכלל מה Zה אומר סיכון מוגבר ובאיזה ריכוזים מדובר?!
  2. די לזריעת פאניקה

   אין מדובר בריכוזים גבוהים של פלואוריד העלולים להזיק לבריאות. ריכוז הפלואורד במים מופלרים נקבע שאופן שהוא תורם לבריאות שיני הילדים (והם יהיו אסירי תודה גם בגיל 80, כשייחסכו מהם תותבות) אך אינו מזיק. וההחלטה של שרת הבריאות החדשה (החלטה חפוזה למדי, האם בקרוב נלך שוב לבחירות?) היא פופוליסטית, לא מקצועית.

  3. מגיבים טפשים מטעם. לא אפרט את התרכובות המסרטנות שיוצרת הוספת החומצה הזו למים

   פשוט תנו לנו לשתות מים מהטבע ואל תתיימרו לטפל בנו דרך המים.

  4. מגיבים טפשים מטעם. לא אפרט את התרכובות המסרטנות שיוצרת הוספת החומצה הזו למים

   פשוט תנו לנו לשתות מים מהטבע ואל תתיימרו לטפל בנו דרך המים.

  5. כמובן שלא תפרט. הרי אין לך מושגץ אתה סתם קשקשן

   התועלת מההפלרה גדולה מהנזק. במדינות המפותחות בהן רוב הילדים מצחצחים ישניים אין בהפלרה כבר צורך. ישראל מדינה נחשלת עם איי ציויליזציה ולכן ההפלרה עדיין נחוצה.

 27. 6
  כרגיל יש לכל מטבע שני צדדים.

  יש שיקולים רפואיים חשובים לכאן ולכאן. אסור להתפס לגישה פשטנית. אנסה להרחיב בהמשך.
  ד"ר אירית יעקבי, רופאת שיניים.

 28. 5
  הארץ מה קרה? נגמר הכסף למגיה? קוצץ העורך הלשוני?
 29. 4
  מעולה!

  הנזקים עולים בהרבה על התועלת (הלא ברורה). ולמי שאין כסף לקנות משחת שיניים (אם בכלל יש מי שלא קונה משחת שיניים בגלל כסף) אפשר לסבסד.

  הבעיה היחידה היא שרק תבוטל החובה, אני מניח שהלחצים של תומכי ההפלרה ימשכו ורבות מהרשויות המקומיות ימשיכו להוסיף פלואור, ויהיה צריך להמשיך להיאבק על זה ברמה המקומית, ולכלול את זה כשיקול לבחירת מקום מגורים.

  1. לא ברור
 30. 3
  כל הכבוד לשרה! סוף סוף!
 31. 2
  כל הכבוד! מי שלא מבין לא ידוע עד כמה הפגיעה בבריאות שלנו משמעותית

  הסיבה שלא הופסקה ההפלרה עד כה - אינטרסטנים שמוכרים למדינה את הפלואור...

 32. 1
  סוף סוף תשוחרר כפר סבא

  החלטה ברוכה של השרה גרמן