רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אישום: אמיר מח'ול סיפק מידע על בסיסי צה"ל לחיזבאללה

לבתי המשפט בחיפה ובנצרת הוגשו הבוקר כתבי אישום נגד אמיר מח'ול וד"ר עומר סעיד. השניים מואשמים במגע עם סוכן זר ומסירת מידע רגיש

תגובות

לבתי המשפט המחוזים בחיפה ובנצרת הוגשו הבוקר (חמישי) כתבי אישום נגד שני ערבים ישראלים, הנאשמים בסדרת עבירות ביטחוניות חמורות ובראשן ריגול עבור חיזבאללה. עם הגשת כתב האישום, הוסר איסור הפרסום על חלק מפרטי ההאשמות כנגד השניים, אמיר מחול בן ה-52 מחיפה וד"ר עומר סעיד, בן 50 מכפר-כנא. כתב האישום נגד מח'ול מסתמך במידה רבה על הודאתו של מח'ול אותה מסר במהלך חקירתו. אולם כעת טוענים פרקליטיו של מח'ול, כי הודאתו הוצאה ממנו תחת הפעלת לחץ בלתי סביר, אולם בשב"כ דחו טענות אלו.

ד"ר סעיד נעצר ב-24 באפריל השנה. מח'ול נעצר בעקבותיו, ב-6 במאי. מח'ול, ששימש כמנכ"ל "אתאג'ה" (איחוד העמותות הערביות) הוא הנאשם המרכזי בפרשה. על-פי כתב האישום, השניים גויסו כסוכנים לחיזבאללה בידי חסן ג'עג'ע, איש עסקים לבנוני החי בירדן ופועל שם מטעם הארגון. מכתב האישום עולה כי הקשר עמו נוצר על רקע העברת כספים לאגודות צדקה ערביות ישראליות.

מחו'ל. טוען כי מסר את הודאתו תחת לחץ החקירה. איציק בן מלכי

מח'ול הודה בחקירתו כי נפגש בדנמרק ב-2008 עם איש חיזבאללה, שהגיע אליו דרך ג'עג'ע. הוא הסכים לאסוף מודיעין עבור הארגון בישראל, וכן להצביע על מועמדים פוטנציאליים נוספים לגיוס לשורות חיזבאללה, מקרב ערביי ישראל. מח'ול העביר רשימה של שישה סוכנים אפשריים. כל השישה נחקרו בשב"כ ובמשטרה, והכחישו כי קיבלו פנייה כלשהי מחיזבאללה. הם שוחררו בלא שננקטו נגדם צעדים.

מכתב האישום: מח'ול העביר מידע על שני מתקנים ביטחוניים

מח'ול קיבל ממפעילו בחיזבאללה רשימת סוגיות שבאשר להן התבקש להעביר מידע. בין השאר, התבקש להעביר מידע על מיקום מתקני שב"כ בצפון הארץ, כתובתם המדויקת ואמצעי האבטחה במקום. מכתב האישום עולה כי הוא דיווח על שני מקומות שכאלה.

עוד עולה מכתב האישום כי מח'ול התבקש לדווח למפעיליו על מיקום מפעל רפא"ל בצפון, מתקן של המוסד במרכז הארץ, בסיס נחשונים של צה"ל (שעליו ערך תצפית) ומידע על אתר בחיפה שבו נפלו רקטות שירה חיזבאללה במהלך מלחמת לבנון השנייה. בנוסף, הוא התבקש לנתח את הלכי הרוח בישראל, את עמידות החברה הישראלית על רקע האפשרות למלחמות בעתיד. על פי כתב האישום תיאר מח'ול את העורף הישראלי כנקודת תורפה.

על פי כתב האישום, מח'ול התבקש גם למסור מידע על מיקום מגוריו של ראש השב"כ, יובל דיסקין, וכן על סידורי האבטחה סביב ראש הממשלה ושר הביטחון, אולם לדברי השב"כ, ניסה מח'ול בלא הצלחה לברר היכן גר דיסקין. עוד עולה מכתב האישום כי מח'ול קיבל מחיזבאללה תוכנה, שבאמצעותה העביר מידע באינטרנט למפעילו בצורה מוצפנת.

גורם בשב"כ: חלק מהמידע אפשר למצוא בגוגל

מחלקת ביטחון מידע בצה"ל טוענת, על סמך החומרים שנתגלו בחקירה, כי המודיעין שהועבר היה בעל ערך ביטחוני גבוה. גורם בכיר בשב"כ אמר כי "חלק מהמידע שמח'ול העביר יכול להעביר כל אדם שיש לו זוג עיניים ותוכנת גוגל ארת'. אבל למח'ול, כערבי ישראלי, יש חופש תנועה ונגישות רבה ברחבי הארץ. גם יכולת ניתוח של החברה הישראלית, מבפנים, אין לכל אחד".

ד"ר סעיד הודה בחקירתו כי נפגש לפני שנתיים בשארם א-שייח בסיני עם סוכן חיזבאללה, גם כאן בתיווכו של ג'עג'ע, עמו עמד בקשרים במשך כמה שנים. הוא העביר לחיזבאללה שני שמות של ערבים ישראלים המועמדים לגיוס. לטענת סעיד, הוא סירב למסור מידע בעצמו ולא המשיך בקשר עם חיזבאללה. לעומת זאת, עמד בקשר מתמשך עם ג'עג'ע. מעט לפני מעצרו, ביקש ממנו ג'עג'ע להעביר מסר בהול למח'ול כי קיים חשש שנחשפה פעילותו וכי עליו לברוח מהארץ. מח'ול ניסה לצאת לירדן, אולם נעצר בגשר לאחר שהמשטרה הוציאה צו עיכוב יציאה נגדו. מאוחר יותר נעצר סעיד ואחריו גם מח'ול.

השניים אמרו בחקירתם כי לא קיבלו תמורה חומרית מחיזבאללה. מח'ול, לדברי השב"כ, הסביר את מעשיו בנימוקים אידיאולוגיים: הזדהות עם חיזבאללה, כגורם ערבי שמסוגל לעמוד מול "היישות הציונית".

בתו של ד"ר סעיד: זה ניסיון להכניס את כל המגזר לפאניקה

"מטרת כתב האישום להכפיש ולהפחיד את הציבור הערבי בישראל", אמר היום ד"ר סעיד בתגובה לכתב האישום שהוגש נגדו. "מדובר במשפט פוליטי וברדיפה פוליטית", הוסיפה ביום בתו, ביסאן סעיד, "הכל שקר - כך גם יתברר בבית המשפט. מדובר בניסיון להפחיד את האזרחים הערבים ואת המנהיגים שלהם ולהכניס את כל המגזר לפאניקה, אבל אנחנו לא מפחדים".

ד"ר סעיד זומן לחקירה בשב"כ כבר ב-2007, על רקע קשריו עם ג'עג'ע. הוא הוזהר שלא לפעול עבור חיזבאללה ונאמר לו שעליו לדווח לרשויות אם תעשה פנייה אליו מטעם הארגון. נראה שמאז היה תחת מעקב מודיעיני כלשהו, אולם הדבר לא מנע מחיזבאללה ליצור עמו קשר ובמקביל גם לגייס את מחול. עבדו ומחול היו מיודדים, אולם ככל הנראה הופעלו בנפרד בידי חיזבאללה.

אחיו של מח'ול: לפני שנה וחצי השב"כ אמר לו 'נעלים אותך'

מארגון עדאלה נמסר כי מח'ול מכחיש את המיוחס לו בכתב האישום. "לאחר שהוסרה מניעת המפגש עם עורך דין, שנמשכה 12 ימי חקירה רצופים, הצהיר מר מח'ול בפני בית משפט השלום בפתח תקווה שהופעלו עליו אמצעי חקירה קשים ביותר, שפגעו בו נפשית ופיזית וגרמו לו להודות בחשדות שהוטחו בפניו על ידי חוקרי השב"כ ואשר אותם כלל לא ביצע", נכתב בהודעה שפרסם הארגון. "אמצעי חקירה פסולים אלה כללו, בין היתר, מניעת שינה במשך כל ימי החקירה הראשונים, בהם הוא נחקר כמעט ללא הפסקות וכשהוא כבול".

"יש כאן ניסיון לנפח, כל פרט נגבה על בסיס עינויים ושיטות פסולות, וכתב אישום כזה הוא פסול" אמר היום עיסאם, אחיו של מח'ול וח"כ לשעבר. "חקירה של 36 שעות, אדם מטר תשעים על כיסא בגובה 45 ס"מ, לא יכול לזוז בתנוחה של בננה, ובנוסף מונעים ממנו מים. אמיר סיפר כי זו הייתה הפעם הראשונה שבו הצליח לשחזר את תמונת בנותיו ואשתו. מי שצריך לשבת על ספסל הנאשמים הוא השב"כ, אנחנו תובעים לחקור את השיטות, אם יתברר כי אינן חוקיות, כל כתב האישום לא חוקי", אמר אחיו של מח'ול שסיפר כי "לפני שנה וחצי הוא (מח'ול) הוזמן לחקירה של 15 שעות, בסופה נאמר לו כי אם לא יירגע 'נדאג לתפור לך תיק ולהעלים אותך'. אמרו לו לחדול מפעילותו החוקית".

גורם בכיר בשב"כ דחה הבוקר את טענת מח'ול כי השירות הפעיל נגדו אמצעי חקירה בלתי חוקיים. "אין שחר לטענות הללו", אמר. "החקירה בוצעה על-פי החוק והכללים והיתה נתונה לביקורת שיפוטית". הוא ציטט מתוך דיון בבית המשפט בפתח תקווה, שבו אמרה השופטת כי שאלה את מח'ול כמה פעמים בדבר מצבו, אולם נענתה רק כי הוא סובל מכאבי גב ומתגעגע הביתה, ולא שמעה ממנו תלונות על עינויים.

בשב"כ מזהים בעשור האחרון מאמץ גובר של חיזבאללה לגייס ערבים ישראלים, הן לצורך איסוף מודיעין והן כ"סוכני השפעה". היעדים העיקריים לגיוס הם עבריינים וכן פעילים פוליטיים בעלי קו אידאולוגי בדלני. יחד עם זאת, הדגיש גורם בכיר בשב"כ כי הרוב המוחלט של ערביי ישראל הם אזרחי שומרי ראש חוק שרוצים להשתלב בחברה הישראלית. "אינני מזהה מגמה של הקצנה בחברה הערבית", אמר הגורם.אמיר מח'ול, היום בבית המשפט. טוען שהודאותיו הוצאו ממנו תחת לחץ לא סבירתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות