רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

העליון: חובה לדון במינוי אשה לוועדת טירקל

ביהמ"ש העליון הורה לממשלה לדון בצירוף אשה לוועדת טירקל, והדגיש כי עבודת הוועדה לא תיפסק בזמן התהליך

תגובות

בית המשפט העליון הורה הבוקר (חמישי) למדינה לדון עד ה-29 בחודש בצירוף לפחות אשה אחת לוועדת טירקל.

השופטים הוסיפו כי אם עד מועד זה, יסרבו 5 נשים לכהן בוועדה, הרי שהמדינה "תצא ידי חובתה". בנוסף, הדגיש בית המשפט כי עבודת הוועדה לא תיפסק בשל התהליך.

מוקדם יותר היום, הודיעה המדינה כי היא מסרבת לשנות את עמדתה ביחס למינוי אשה לוועדה. על פי תשובת המדינה, יו"ר הוועדה לבדיקת אירועי המשט, השופט בדימוס יעקב טירקל, סבור שצירוף מועמדת בשלב זה יפגע בעבודת הוועדה. "מאחר שהוועדה סיימה כבר לשמוע את העדויות הראשיות של ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל, היו"ר עומד על דעתו שצירוף חברה או חברות נוספות לוועדה, לא יתרום לעבודתה ואף יכביד עליה", נכתב בתשובת המדינה. "לאור ההתפתחויות הבינלאומיות בנושא זה - ובמיוחד הקמתה של הוועדה הבינלאומית של האו"ם - ישנה חשיבות מיוחדת לסיום מהיר ככל האפשר של עבודת הוועדה".

אתמול הביע בג"ץ אי שביעות רצון מהעובדה כי לוועדת טירקל לא צורפה ולו אשה אחת. בדיון בעתירה של ארגוני נשים נגד הרכב הוועדה, הורו השופטים לפרקליטות להודיע עד הבוקר אם תצורף אשה לוועדה או לא, ורמזו כי הם צפויים לחייב את המדינה לעשות כן.

החודש עתרו שדולת הנשים, עמותת איתך - משפטניות למען צדק חברתי, ועמותת כוח נשים להכללת אשה בין חברי ועדת טירקל לבדיקת אירוע המשט. לטענת העותרות, העובדה שלא נכללה אשה בין חברי הוועדה מנוגדת לחוק שווי זכויות האשה, שלפיו בכל ועדה ציבורית או צוות לעיצוב מדיניות לאומית יינתן ביטוי הולם לנשים.

בדיון שהתקיים אתמול בבג"ץ רמזו השופטים מרים נאור, סלים ג'ובראן ועוזי פוגלמן כי הם צפויים לחייב את המדינה למנות אשה לוועדה במקום אחד החברים או בנוסף להם. נציגת הפרקליטות בדיון, עו"ד חני אופק, טענה כי יו"ר הוועדה, השופט בדימוס יעקב טירקל, מעדיף כי הוועדה תמנה מספר אי זוגי של חברים. המשמעות - גריעת חבר ומינוי אשה במקומו או הוספת שתי חברות לוועדה.

בדיון התברר לשופטים כי בפני הממשלה לא הוצגה רשימה של מועמדות פוטנציאליות לוועדה, בטרם נבחרו פרופ' מיגל דויטש וראובן מרחב. "הממשלה היא הגוף המחליט", אמרה השופטת נאור, "והשאלה היא האם רשימת נשים בסעיף היתה בפניה? האם הממשלה ראתה רשימת נשים ואמרה שאף אחת מביניהן אינה יכולה לתרום לוועדה כמו פרופ' דויטש ומר מרחב?". עו"ד אופק השיבה כי אינה בטוחה שהרשימה הוצגה בפני הממשלה.

השופט פוגלמן הקשה ושאל: "בסיטואציה שבה אחד המועמדים הוא פרופ' למשפט אזרחי (הכוונה לפרופ' מיגל דויטש, ת"ז), ההנחה היא שאין במדינה שום אשה ששמה יכול לעלות לדיון? האם אפשר להגיד שאפריורי אין מועמדת שאפשר לשקול לתפקיד? זו בעצם המשמעות של העובדות שעתה התבררו".

כשעו"ד אופק העלתה את הטענה כי הרחבת הוועדה עלולה לפגוע ביעילות עבודתה, השיב לה השופט ג'ובראן: "באיזו צורה? אותן שתי נשים ישאלו כמה שאלות וזה יעכב את עבודת הוועדה בעוד חצי שנה?".תצלום: דניאל בר אוןתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות