רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

המחוזי פסק: שב"ס מקפח עצירים ביטחוניים בנוגע להיוועצות עם עורכי דינם

מח'ול ייוועד לראשונה עם עו"ד בלי מחיצה

תגובות

בית המשפט המחוזי בנצרת מתח בסוף השבוע ביקורת קשה על הפקודה בנציבות שירות בתי הסוהר שמאפשרת הטלת מגבלות על פגישה בין עציר ביטחוני לבין עורך דינו ועל עצם ההבחנה בין עציר ביטחוני לעציר אחר, בכל הקשור למפגש עם עורך דין. השופט אברהם אברהם קבע כי מדובר בפקודה פסולה ודינה להתבטל, משום פגיעה בזכות ההיוועצות עם עורך דין וציין כי אינו רואה כל טעם המצדיק הבחנה בין שני סוגי העצירים בכל הנוגע לפגישה עם עורך דין בשטח בית הסוהר.

החלטה זאת התקבלה בעקבות עתירה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בנצרת בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים על ידי העציר אמיר מח'ול, המואשם בעבירות ביטחוניות קשות, בהן ריגול וסיוע לאויב בעת מלחמה. מח'ול מוחזק במעצר זה כחמישה חודשים. הוא טען בעתירה, באמצעות סנגורו, עו"ד אביגדור פלדמן, כי כל הפגישות שהתקיימו עם עורכי דינו בבית המעצר נערכו כשמחיצה מפרידה בינו לבין הסנגור והתקשורת המילולית ביניהם נעשית באמצעות טלפון קווי. עו"ד פלדמן הסתמך בעתירה על זכות מרשו להיוועץ עם עורך דין, זכות שהוכרה כזכות יסוד וטען שהמגבלה שמציב שירות בתי הסוהר אינה מאפשרת פגישה ראויה בין העצור לסנגור והייצוג נפגע פגיעת אמת.

מנגד טענו בשירות בתי הסוהר כי המגבלה המוטלת על הפגישה בין עציר ביטחוני לעורך דינו מעוגנת בפקודת הנציבות ואם נפגעת איכות המפגש, מדובר בפגיעה זעומה. בפסק הדין, שניתן ביום חמישי, קיבל השופט אברהם את העתירה והורה לשירות בתי הסוהר לאפשר למח'ול לפגוש את עורכי דינו ללא מגבלה, בחדר המיועד לכך בבית המעצר.

בפסק הדין קבע השופט כי פגישה בין עורך דין לבין לקוחו העציר, כשבין השניים מפרידה מחיצה, פוגעת פגיעה של ממש בטיבה של ההיוועצות. לדבריו, העיון יחדיו במסמכים אינו מתאפשר והעברת המסמך נעשית באמצעות הסוהר המשגיח על הפגישה. "חשובה בעיני השיחה הבלתי אמצעית, הישירה. שלילתה מהווה פגיעה בטיבו של הייעוץ ופגיעה זו גוררת אחריה פגיעה בזכותו של העציר להליך הוגן. אדגיש שוב, אנו מדברים על מי שמוחזק כחף מפשע ונלחם על חפותו בעודו שוהה בבית העצורים", כתב השופט אברהם.

השופט הקפיא את ביצוע פסק הדין למשך 15 יום כדי לאפשר לשירות בתי הסוהר לערער.



אמיר מח'ול. מואשם בריגול



תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות