מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

העליון יכריע במחלוקת שמסעירה את עולם האמנות

בית המשפט העליון יכריע במחלוקת בין צלם שצילם את רה"מ המנוח לבין פסל שעיצב מטבע לפי אותו הצילום

הצלם אמיר ויינברג יגיש היום לבית המשפט העליון בקשת רשות ערעור על פסיקתו של בית המשפט המחוזי בתל אביב, שקבע ביולי כי מדליה שעיצב הפסל והמעצב אליעזר ויסהוף, ובה מוטבעת דמותו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, המבוססת על תצלום של ויינברג, אינה מפרה את זכויות היוצרים שלו בתצלום. בית המשפט קבע כי מאחר שנשואו של התצלום הוא דמות ציבורית והיא צולמה בנחלת הכלל הוא זכאי להגנה פחותה על זכויות היוצרים. לטענת ויינברג, פסיקה זו מנוגדת להלכות בית המשפט העליון ומהווה הפיכה של ממש בהתייחסות בית המשפט לצילום העיתונאי והדוקומנטרי. עוד הוא טוען כי הפסיקה מפחיתה באופן בלתי נסבל במעמדו כיצירת אמנות.

תחילתו של הסיפור בצילום שצילם ויינברג בטקס יום הזיכרון לחללי צה"ל ב-1991. בתצלום נראים פניו של רבין כשראשו מוטה והוא מישיר מבט לנקודה רחוקה. תצלום זה נהפך לימים ללוגו של מרכז רבין. ב-1998 נתבקש ויסהוף מהמטבעה המלכותית הנורווגית ליצור מדליה הנושאת את דיוקנו של רבין, כחלק מסדרת מדליות של זוכי פרס נובל לשלום. המטבעה הנורווגית הנחתה את ויסהוף לפעול על פי הנחיותיה של רעיית ראש הממשלה, לאה רבין, והיא העבירה לידיו את התצלום כדי שיעצב את המדליה על פיו.

ב-1999 נתקל ויינברג בפרסום של החברה הממשלתית למדליות ומטבעות בישראל, שהציעה למכירה את המדליה, הנושאת את דמותו של רבין שהועתקה לכאורה מצילומו. הוא פנה אל ויסהוף אך זה דחה את טענותיו. ב-2005 הגיש ויינברג תביעה לבימ"ש השלום בתל אביב, אשר קבע כי דמותו אכן הועתקה ללא רשות, תוך הפרת זכויות היוצרים של ויינברג, ופסק כי ויסהוף ישלם לויינברג פיצוי בסך 65 אלף שקלים.

ויסהוף לא ויתר, ועירער לבית המשפט המחוזי בתל אביב. השופט ישעיהו שנלר הפך את קביעת בית משפט השלום, ביטל את הפיצויים שנפסקו לטובת ויינברג וקבע כי יש להבחין בין תצלום שבוים על ידי הצלם לבין תצלום שנשואו הוא נחלת הכלל. במקרה השני, קבע, השימוש בצילום לצורך יצירת יצירה במימד אחר עשוי שלא להיחשב כהפרה של זכויות היוצרים בו. שנלר הוסיף כי מידת ההגנה הראויה לתצלום של דמות ציבורית פחותה ממידת ההגנה שיש להעניק לתצלום של דמות מקורית.

ויינברג יבקש היום רשות לערער על פסק הדין. מאחר שזהו ערעור שני בתיק הוא זקוק לאישורו של בית המשפט העליון. בבקשת רשות הערעור שיגיש באמצעות עורכי הדין דורון רצאבי ושרגא צייגר יטען כי בהחלטתו כירסם בית המשפט במעמדו של הצילום העיתונאי וקבע כי הוא נחות מסוגי צילום אחרים. לטענתו, הצילום העיתונאי ראוי לעמוד בדרגה אחת עם כל צילום אמנותי אחר, ומשכך זכאי להגנה דומה.



המדליה הנושאת את דיוקנו של רבין




הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
פרוייקטים מיוחדים