רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

חקירת יעקב טייטל: ההודאה, האליבי המוזר והתוכניות לרצח הבא

9,000 עמודי חומר החקירה נגד יעקב טייטל, שהגיעו לידי "הארץ", מתארים את השעות הארוכות שבילה בחדרי השב"כ. טייטל מתאר את ביצוע מעשי הרצח - אלה שהודה בהם וגם אלה שנטל עליהם אחריות ולאחר מכן חזר בו

תגובות

"מה, כולם פה בשבילי?", זה היה המשפט הראשון שהוציא מפיו יעקב טייטל, שנעצר בירושלים לפני כשלושה חודשים, ונאשם בשני מעשי רצח ובהנחת שורה ארוכה של מטעני חבלה נגד ערבים, הומוסקסואלים, אנשי שמאל ושוטרים. חומר החקירה בעניינו, שהגיע לידי הארץ וכולל כ-9,000 עמודים, מלמד על התנהלותו מול חוקרי השב"כ.

כמעט מהרגע הראשון לאחר שנלכד, לא הפסיק טייטל "לזמר" בחדרי החקירות של השב"כ. הוא הודה במעשים שכבר עשה, הודה במעשים שלשוטרים לא היה מושג שביצע והודה גם במעשים שכנראה לא עשה, דוגמת אירוע הירי בבר-נוער שהביא למותם של שני אנשים באוגוסט 2009. בתחילה, הכחיש טייטל שהוא האחראי למעשה, אבל בשלב מסוים החל להודות. לפי זכרון דברים של חוקר מהשב"כ המכונה "סהר", "טייטל ציין כי הסיפור אינו שלם, אך אין בכוונתו להמציא דברים. הוא אמר שהאירוע התרחש רק לפני מספר חודשים, אך הוא אינו זוכר פרטים. עוד אמר שחרג גם מהגבולות שהציב לעצמו, ועל כן חש כי טעה באופן התנהלותו והחליט לעשות מאמץ ולשכוח מהאירוע". טייטל גם ציין כי הוא זוכר את המחשב הנישא הקטן שבאמצעותו אסף פרטים על פעילים בקהילה ההומו-לסבית.

החוקר מציין שטייטל תיאר שזכר צעירים וצעירות שרועים על הרצפה ומתחננים על חייהם, וצעירה המתחננת על חייה נהרגת בסופו של דבר. עוד זכר ריח של דם ושל בשר חרוך, אך לא את ציר ההגעה ואת ציר המילוט מזירת הירי. כשנשאל מה היתה מטרת הירי, השיב כי רצה לפגוע בדמות בולטת בקהילה ההומו-לסבית, ולעשות כן "בפני אנשים ובתל אביב כמעשה של יראו וייראו מול כל בני הקהילה". לדבריו, על ביצוע הירי בבר התל אביבי לא מגיע לו לחיות כלל. בשלב הזה, שאל אותו "סהר" מה היה עושה אם אחד מילדיו היה הומוסקסואל. הוא השיב כי אינו מאמין שאפשרות כזאת סבירה, אבל היה ממשיך לאהוב את הילד.

לאחר מכן, חזר בו טייטל מהודאתו. בחקירה אחרת אצל חוקר המכונה "יהל", אמר כי המעשה הוא ראי המעביר מסר חשוב ולכן שיבח אותו בכרוזים שחילק. כטרוריסט מקצועי, ניתח טייטל יחד עם חוקריו כיצד היה צריך לעשות את המעשה, הוא היה מבצע את הפיגוע בבר של ההומואים באופנוע כדי לאפשר הימלטות מהירה מהמקום, והמשיך לתאר באילו עזרים היה משתמש לו הוא היה מבצע הפיגוע.

במהלך חקירותיו, ציין עוד כי תכנן לרצוח מנהל של מועדון של הקהילה הגאה בתל אביב, לצלם את הגופה ולהפיץ באינטרנט. בסופו של דבר, אימת השב"כ את האליבי שלו לאירוע, שלפיו הסיע אשה שעמדה ללדת לבית חולים בירושלים. אליבי אחר שמסר לחוקר "פטריק" הוא שקיים סיכוי סביר שגלש באתר ticklingmediaforums.com, אתר פורנוגרפי המתמחה בקשירות ובדגדוגים, באותו ערב במוצאי שבת. בבדיחות הדעת הוסיף, כי לא האמין שאתר פורנוגרפיה יכול אולי להציל אותו ולשמש לו אליבי. אגב, הסיסמה של טייטל באתר היתה "להרוג את ערפאת".

בחקירתו אמר כי הבחירה בשם "הדוב השחור" לא היתה מקרית בעיניו, וראשי התיבות של השם באנגלית BB היוו מעין מסר לראש הממשלה, בנימין נתניהו, שעליו לפעול נגד הפעילות ההומוסקסואלית לסוגיה.

מחקירתו של טייטל בשב"כ עולה גם, כי לאחר הנחת המטען סמוך לבית של פרופ' שטרנהל בירושלים, הוא זומן לשיחה שטיבה אינו ברור. מזכרון הדברים של החוקר עולה כי "לאחר מקרה שטרנהל, הוא ראה שהשב"כ מתעניין במתנחלים באזור שלו, אז הבין שהשאיר אחריו סימנים. כשיצא מהשיחה הבין שהוא בצרות, והרגיש שהחוקר חשד בו באופן חזק".

עורך דינו של טייטל, עדי קידר, מסר בתגובה: "כבר מעיון ראשוני ורפרוף ניתן ללמוד על סימני השאלה שמרחפים מעל הראיות הנוספות, מעבר להודאות החשוד שאיננו יודעים כיצד נגבו".

11 שנים חלפו מאז החל השב"כ לחשוד בטייטל, עד שנעצר

כבר בשנת 1999, היתה למשטרת ישראל אינדיקציה משמעותית לכך שג'ק טייטל הוא זה שרצח את עיסא מחאמרה שנתיים קודם לכן, סמוך לכרמל בדרום הר חברון. עם זאת, חקירתו בידי המשטרה והשב"כ לא הצליחה להביא להרשעתו, הוא שוחרר והמשיך לבצע את מעשיו ללא הפרעה.

ביולי 1999, במסמך סודי ביותר, ניתחו שירותי הביטחון את הראיות שברשותן: "סימנים מעידים על מוערבות של טייטל ברצח ערבי: אליבי לא מדויק לגבי שעת הגעתו לסוסיא, סימני ירי שנמצאו ברכב פיאט פונטו ששכר, מועד עזיבתו את הארץ טרם הזמן שתוכנן, פער של 200 בקילומטראז' של האוטו שלא יכול היה להסביר, רכישת נשק שביצע טרם הפיגוע - שעליה אין הסבר".

תפנית בחקירה הגיעה כאשר בחור מיצהר, שהופעל כמקור בשם יעקב ראו ונעצר יחד עם טייטל בעבר, בעבירה של ניסיון למכור כרטיס אשראי גנוב, סיפר למשטרה כי מיד לאחר האירוע בכרמל התוודה טייטל בפניו על הרצח. טייטל נעצר שוב בשנת 2000, כאשר נחת בישראל, ונלקח לחקירת שב"כ על בסיס המידע הזה.

בשנת 2000, כשחזר טייטל לארץ, הוא נעצר. בשיחה שערך ראש צוות החוקרים עם פרקליט המחוז דאז והיום, פרקליט המדינה משה לדור, סבר השוטר כי יש מספיק ראיות להעמדה לדין. לדור הורה להמשיך לחקור ולא לשחרר את העצור, למרות הבטחה שקיבל שישוחרר לאחר בדיקת פוליגרף. בבדיקת הפוליגרף נקבע שטייטל דובר אמת. בחקירתו בשב"כ אמר שהצליח לעבוד על הפוליגרף, בכך שהפסיק לנשום וכיווץ את שרירי ישבנו בעת שנשאל שאלות.

אגב, בחקירה זו, התרחש ניסיון הטעיה של המתנחלים באזור: הם התקשרו מטלפונים ממזכירות היישוב מעון וממזכירות שכונת אברהם אבינו, ומסרו כי "הרצח נעשה על רקע סכסוך משפחות". הודעה שקרית, כמובן.

למרות חקירות רבות, לא הודה טייטל ברצח השוטרים בבקעה

כפי שנחשף לראשונה ב"הארץ" בחודש שעבר, טייטל היה חשוד גם בביצוע פיגוע הירי בבקעת הירדן בחודש מרץ, שבו נהרגו שני שוטרי תנועה. מתיק החקירה לא ברור אילו ראיות, אם בכלל, יש בידי המשטרה, אך טייטל נחקר על כך שוב ושוב. בסופו של דבר, לא הודה במעשה.

באחת החקירות אמר, כי הכביש מצוי במרחק של שישה ק"מ מביתו בשבות רחל, והמרחק ממקום הפיגוע אינו גדול, אולם אין בידיו כל פרטים על הפיגוע עצמו. בהזדמנות אחרת אמר שהיה מתאים לו לבצע את הירי בשוטרים יותר מאשר את הירי בברנוער, אך לא עשה זאת.יעקב טייטל בבית המשפט המחוזי בירושלים. ''מה, כולם פה בשבילי?''


עו''ד עדי קידרתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות