בפורום תקנה נשמו לרווחה - עם עצם בגרון

ראשי פורום "תקנה" שחררו אתמול אנחת רווחה, פעולה שהתבצעה שעה שעצם תקועה בגרונם. הגשת כתב האישום נגד הרב מרדכי אלון מוכיחה לכאורה את צדקת הטענות שטען הפורום במשך כמה שנים בשם קורבנותיו של הרב אלון. בשנים שחלפו הואשם הפורום בידי חסידי הרב אלון כי בחר לנהל מסע שקרי אחרי בחיר בניה של הציונות הדתית, רב כריזמטי ומשפיע, וכעת מתברר כי לחשדות על ניצול המרות הרוחנית והחינוכית של הרב יש גם תוקף פלילי. האישומים נושאים כעת חותמת של מדינת ישראל.

אתמול הסתיים איפוא תפקידו של הפורום בתיק אלון, אבל לא בכדי הטריבונל הפנים-קהילתי שספג ביקורת רבה בבית וגם בחוץ שומר בינתיים על שתיקה תקשורתית נוכח כתב האישום, ולא לחינם רבניו המובילים סירבו להתראיין. סיבה אחת עשוייה להיות נפח האישומים, שהצטמק מאוד מאז יצא לדרך מידי הרבנים כתיק עב כרס המכיל תלונות על מעשים קשים ביותר שיוחסו לרב אלון. כתב האישום נשען על שני מתלוננים, היחידים שהסכימו להעיד נגדו, עם מקרים מינוריים יחסית למה שייחס הפורום בתחילת הדרך.

מקורבי הרב אלון טענו אתמול, כי "ההר הוליד עכברוש", וכי את מרבית האישומים ניתן לפטור כ"חוסר הבנה תרבותי" של יחסי רב-תלמידים, הכוללים חיבוקים ונשיקות - גם על הצוואר.

אבל גם אם כתב האישום היה חמור יותר, ייתכן שראשי הפורום היו מעדיפים לשתוק ולא להיראות כמי שחוגגים על דמו של הרב אלון. הפורום מגיע אל הרגע הזה חבול ומבולבל, כשהקרדיט שלו בתוך הקהילה הדתית נמצא במבחן. קל היה להשתכנע, כי הפורום מגונן על צאן מרעיתו - עד שלפני שנה, בעיצומה של חקירת המשטרה, ניהל "תקנה" התכתשות תקשורתית נגד הרב אלון, שהתפרשה כניסיון לעשות וידוא הריגה לרב.

כזכור, הפורום נגרר אחרי "תחקיר" של תלמידי הרב אלון שהופץ באינטרנט, וזאת על ידי חשיפת פרטים על הרב אלון בכתבה בידיעות אחרונות, שאותה הצדיק בשורה של הודעות שהתפרשו כקמפיין אישי. "לא היינו נזקקים לענות על טענותיו של אדם פרטי, אלמלא הבנו שהמתקפה המתוכננת והמתוזמנת על ידי אחדים ממקורבי הרב אלון נועדה לזרות חול בעיני הציבור על ידי הפצת דברי שקר, הן על חברי הפורום והן על המתלוננים, ועל ידי כך להסיר מעל הרב אלון את האחריות למעשים החמורים שעשה, ולהחזירו לבמה החינוכית והציבורית כאילו לא היו הדברים מעולם", כתב הפורום. אבל הפגיעה נעשתה. בעקבות הפנייה לעיתונות, יצאו רבנים מתוך הפורום נגד הנהלתו וחבר הפורום ד"ר אביעד הכהן אף בחר לפרוש.

כעת, בעקבות הגשת כתב האישום, קשה להגיד שהפורום יוצא מחוזק. בציבור הדתי עדיין תלויה נגדו הביקורת על ההתנהלות האגרסיבית בפרשת אלון וגם ביקורת שהעלו כמה רבנים על כך שהליכי הבירור והחקירה לא נעשו על פי דין תורה ולא על פי החוק במדינת ישראל. מבחינתם של חסידי הרב אלון, ברור כי האשם היחיד בפרשה הוא פורום תקנה. בעבור רבים בציבור הדתי, מפלתו של הרב היא רגע של משבר, איך שלא הופכים את זה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 4
  מה לעזאזל עלה בגורל הערעור של קצב? מישהו יודע?
 2. 3
  אחוז ההתאבדויות בקרב בני נוער דתיים נמוך יותר

  אין ספק שהוצאת הנוער לישיבות בגיל כה צעיר והרחקתו מן הבית זו בעיה חמורה של החברה הדתית. אין ספק שהיעדר מנגנון להכרות בין צעירים וצעירות (כמו השדכניות בחברה החרדית) הוא דבר נורא. מאידך גיסא, לחילונים אין מה להתפאר ביחס המתירני למיניות בשוק הבשר מרגע שמקיימים יחסי מין בין בני נוער וצעירים, בכמות העצומה של אמהות יחידניות וילדים שלא יודעים מי אבא שלהם, באמירה שאורח חיים הומוסקסואלי הוא טוב שעה שאנו יודעים שמגע מיני הומוסקסואלי גברי לפחות מקצר לגברים את החיים בעשרות שנים (אבל אסור לכתוב זאת כי זה "הומופובי". יש דרך ביניים בין היחס החרד"לי למיניות ובין היחס החילוני. מעטים מוצאים אותו. ההתקפה על הדת אינה נכונה במקום הזה. יש בדת דברים נכונים ויפים אבל צריך לאזנם. מוסכם עלי שפורום תקנה נגרר אחרי אנשים שרצו ככל הנראה להתנכל לרב אלון וגם ייתכן שהוא לא ידע להפעיל גבולות ביחסיו עם תלמידיו. ייתכן שלא היה כל עניין מיני בינו ובינם אבל נראה שגם בלי מיניות מעשיו חצו גבול בין תלמיד ומורה.

 3. 2
  הלא תודו שפורום "תקנה" אינו אלא האינקויזיציה במהדורה דתית לאומית

  לפורום אין שיניים, הוא אמנם יכול לגזור על המורשעים בחדרי חדרים עונשי הגליה או התנזרות, אפילו לא מלקות, אך הוא יכול להרוס את חייו של הנאשם בלי שאיש מבחוץ ידע על מה הוענש, כי הכל מתנהל בחשאיות. אני מעדיף בית משפט השומר על עקרון פומביות הדיון מאינקויזיציה שיוניה סודיים. לו הייתי דתי לאומי, חבר בפורום, הייתי דווקא מתבייש בפרשת אלון, סיפור שיכול להתרחש רק בחברה לא בריאה ומתרחקת מהטבע. ילדים רכים בשנים נשלחים לישיבות בתנאי פנימיה, שם אינם רואים אף דמות נשית, רק גברים. ובנוסף, כל היחס למיניות האדם בחברה הזאת מודחק ומעוות, "קול באשה ערווה", שלא לדבר על מרפק או שוק נשית שהם תועבה ממש. מה הפלא שתופעה כהומוסקסואליות מודחקת בכוח ומתפרצת דווקא כלפי החלשים בחברה הזאת, נער דחוי שחבריו לועגים לו, ואין לו אפשרות לתנות את צרותיו בפני איש בעולם מלבד הרב המנצל את חולשתו.

 4. 1
  תמיד, אבל תמיד כדאי להקליט יותר מפעם אחת את הנאשם