בית המשפט הצבאי בגדה: רק שליש מהערעורים של ההגנה מתקבלים

דו"ח של בתי המשפט הצבאיים בגדה, לשנת 2010, מגלה ששיעור ההרשעות בהם מתקרב למאה אחוז

בית המשפט הצבאי לערעורים במחנה עופר, בגדה המערבית, מעדיף באופן מובהק את ערעורי התביעה ומקבל אותם בשיעור הגבוה פי שניים משיעור ערעורי ההגנה. כך עולה מהדו"ח השנתי של בתי המשפט הצבאיים שהגיע ל"הארץ". נתון נוסף העולה מהדו"ח ששיעור ההרשעות בבתי המשפט הצבאיים בגדה הוא 99.76%.

בית המשפט הצבאי לערעורים בעופר משמש למעשה בית המשפט העליון של יהודה ושומרון. הערכאה הוקמה רק בשנות השמונים, בעקבות ביקורת של בית המשפט העליון. מאיישים אותה שופטים ותיקים, בדרגת סגן אלוף ומעלה. השופטים בערכאה העליונה נחשבים ממסדיים מאוד.

נתונים הדו"ח השנתי מראים כי הערכאה העליונה של בתי המשפט בגדה נוטה במובהק לטובת התביעה: מתוך 240 ערעורים על הכרעות דין וגזרי דין שנדונו בשנת 2010, השופטים קיבלו 67% מערעורי התביעה, לעומת 33% מערעורי הסנגוריה.

מ-605 ערעורים שהוגשו על החלטות בעניין מעצר, התקבלו 40% מערעורי התביעה ו-17% מערעורי הסנגוריה. מ-695 ערעורים שהוגשו על מעצרים מינהליים, הוא קיבל 39% מערעורי התביעה, לעומת 18% מערעורי הסנגוריה.

הערעורים במספרים. לחצו להגדלה
הערעורים במספרים. לחצו להגדלה

שופט צבאי בערכאה הנמוכה אמר ל"הארץ", כי "הרבה פעמים אני משחרר עצורים שמגיעים אלי, והערעור מחזיר אותם אלי בחזרה. אני בעיקר משחרר עצורים שהואשמו בעבירות שבישראל הם היו משתחררים בוודאות. אני לא רואה סיבה להפלות. אבל הופכים לי את ההחלטות בנימוק של הנסיבות המיוחדות ששוררות באזור".

בדו"ח מפורטים מקרים, שבהם הפך בית המשפט בעופר החלטות. המקרה הבולט הוא של פלסטיני שהואשם בחטיפת סטניסלב סנדומירסקי, שהוכה לאחר מכן למוות בידי פלסטינים. בערכאה הראשונה, שני שופטים הרשיעו אותו בהריגה ושופט אחד הקל והרשיע אותו בסיוע להריגה. ערכאת הערעור פסקה נגד כל שלושת השופטים, והרשיעה את הפלסטיני ברצח.

בישראל אין נתון רשמי מקביל לזה של בתי המשפט הצבאיים. ביחס לבית המשפט העליון, למשל, שהוא ערכאת הערעור הגבוהה בישראל, מחקרים אקדמיים נקבו בשיעורים שונים של סיכויי הצלחה לערעור פלילי, מ-6% ועד 25%.

בתי המשפט הצבאיים, בראשות אל"מ אהרון משניות, מטפלים בכל העניינים הביטחוניים והפלילים הנוגעים לפלסטינים, החל במעצרים וכלה בערעורים על החלטות משפטיות. רק מקרים חריגים ובעלי חשיבות סמלית מועברים למשפט בישראל. בבתי המשפט יש ועדות עררים על החלטות המפקדים הצבאיים, ועדות לאישורים מעצריים מינהליים וועדה לאישור צווי גירוש. הרוב המוחלט של המעצרים המינהליים נוגע לפלסטינים בגדה המערבית, וחלק קטן מהמעצרים המינהליים מטופל בקציעות.

לפי הדו"ח בשנת 2010 הסתיים הטיפול ב-9,542 תיקים: 2,016 מהם תיקי פעילות חבלנית עוינת (פח"ע), 763 תיקי הפרעות סדר, והשאר תיקי שוהים בלתי חוקיים, עברייני תעבורה ועבריינים פליליים. מכל התיקים שהטיפול בהם הסתיים ב-2010, 25 בתיקים היה זיכוי מלא. פירוש הדבר ששיעור ההרשעות הוא 99.76%. בתי המשפט מציגים פילוח של הסעיפים השונים ומראים, עם זאת, כי ב-4% מהמקרים היה זיכוי חלקי בסעיף אחד לפחות מהסעיפים שהוגשו.

לפי הדו"ח, ערכאת המעצרים המינהליים טיפלה בשנת 2010 ב-714 צווי מעצר מינהלי. 98.77% מהם אושרו, ורק תשעה צווים בוטלו. בבתי המשפט מוסרים עם זאת כי 49% מהמעצרים המינהליים אושרו, בקיזוז ימים או מתן הנחיות מגבילות למפקד הצבאי.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 14
  זה לא שונה מהותית מהמצב בבית המש]פט הישראלי הלא צבאי. מה אחוז ההרשעות בבית משפט ישראלי ומאה אחוז הערעורים שמתקבלים? ישראל איננה דמוקראטיה לא בשטחים ולא בתוכה. כתבות כאלה יוצרות את ההשלייה כאילו השלטון הישראלי דמוקראטי בניגוד למציאות. בית המשפט הישראלי איננו הצד הגרוע של השלטון. אולי אפשר לומר הצד היותר טוב שלו. ועדיין הוא פועל במסגרת של חברה שאיננה דמוקראטית לפי קריטריונים סבירים כמו שיוויון של כולם בפני החוק וכד'. יש פה חופש דיבור יחסי וחופש תנועה. מי שאיננו מאמין לזה יעיין נא במדדי דמוקראטיה שבהם ישראל היא במקום לא מי יודע מה.
 2. 13
  כששופט עם תואר על הכתפים שולח מבטים לעבר השליט.
 3. 12
  עיוות של האמת

  אני מבין שהכותב מאמין גדול באמרה: "אם נגיד שקר מספיק פעמים הוא יהפוך לאמת".

 4. 11
  שקרנים!

  http://www.latma.co.il/article.aspx?artiId=5647

  1. הוא לא שקרן, הוא כתב "אמת לשעתה"

   חובה להיכנס לקישור כדי לראות כיצד מכונת השקרים עובדת.

 5. 10
  כנראה שלגוי אין סיכוי לקבל צדק בבית משפט יהודי
 6. 9
  גם בבתי המשפט בתוך הקו הירוק זיכוי אינו שכיח-הכותרת צדקנית ומגמתית
 7. 8
  הסיכוי הוא אפס לבקור הצלב האדום אצל שבוי ישראלי

  הסיכוי הוא אפס לבקור הצלב האדום אצל שבוי ישראלי

 8. 7
  נתון נוסף מעניין: אחוזי הרשעה דומים (98%) בתיקים הפליליים בבתי המשפט האזרחיים (לא ערעורים)

  הסיכוי של נאשם ישראלי שהפרקליטות סימנה לקבל משפט צדק הוא באזור שני אחוזים, ולא משנה אם קוראים לו רמון או בוזגלו, קצב או מרגלית.

 9. 6
  וזה אומר............

  זה אומר ...שהשב"כ עושה עבודה מקצועית ...ולכן אין זיכויים ,מי שמחליטים "להביא" אותו לכאן.פירוש הדבר שהוא מחבל !!!!!!!!!!!

  1. הפנמת יפה את שטיפת המוח שעשו לך
  2. בדקת כל מורשע?
 10. 5
  אירן זה כאן
 11. 4
  הגיע מזמן......

  הצורך שהיד הנוקשה הנהוגה בשטחי יהודה והשומרון תונהג גם במדינת תל-אביב והלווינים שלה.

 12. 3
  בתי המשפט

  גם בארץ שיעור הזיכויים שואף לאפס,כנס למשפטי תעבורה ותווכח

 13. 2
  מה שעור ההצלחה של עירעורים בביהמ"ש העליון? בבג"ץ?? ממתי השפיטה הפכה לסקר סטטיסטי= ראוי ששופטים יקפידו בתהליך השפיטה ויעשו דין צדק, אחרת יהיו לנו משפטים ופסקי דין שהם "צחוק מהעבודה". כנראה שנפתחה תחרות "שופט נולד"- המשתתפים עורכי דין שהגישו עירעורים........
 14. 1
  אחוז הרשעה כמו בדיקטטורה חשוכה
  1. לידיעתך אחוז ההרשעה במדינות מערביות גבוה יותר!