חוק גרוניס סולל דווקא את דרכו של ריבלין לנשיא העליון

הנשיאה ביניש נדהמה לגלות, בעקבות פניית "הארץ", כי יוזמי החוק התעלמו מקיומו של המשנה שלה, השופט ריבלין; יכהן בתפקיד רק 3 חודשים

הנשיא הבא של בית המשפט העליון - אם יאושר "חוק גרוניס" בנוסח שהעבירה אתמול ועדת החוקה, חוק ומשפט לקריאה שנייה ושלישית בכנסת - לא יהיה השופט אשר גרוניס, אלא מי שמכהן כיום כמשנה לנשיאה דורית ביניש, השופט אליעזר ריבלין. תקופת כהונתו של ריבלין תארך בדיוק שלושה חודשים.

ביוזמת יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), הצביעו על אישור הצעת החוק רק שבעה חברים שהגיעו לישיבה. ההצעה אושרה ברוב של ארבעה חברי הקואליציה נגד שלושת חברי האופוזיציה.

ביניש, ריבלין ואחרים במערכת בתי המשפט ובכנסת נדהמו אמש לגלות, בעקבות פניית "הארץ", שיוזמי ההצעה במתכונתה הנוכחית התעלמו במהלכיהם מקיומו של ריבלין. לפי הנוהג הקיים, עם פרישת נשיא בית המשפט העליון, בהגיעו לגיל 70, מתמנה לנשיא ותיק השופטים בעליון - באישור הוועדה למינוי שופטים. בהנחה שהוועדה למינוי שופטים תשמור על נוהג הוותק, ה"סניוריטי", הרי שגרוניס יתמנה רק אם ריבלין יודיע כי הוא מוותר על הנשיאות.

המשנה לנשיאת העליון ריבלין. עשוי לכהן כנשיא שלושה חודשים ליאור מזרחי / באוב

ריבלין לא השיב במישרין לשאלה, אם בכוונתו לכהן כנשיא, לפרוש עם ביניש או להישאר שלושה חודשים כמשנהו של גרוניס.

הוא הסתפק בתגובה שמסרה דוברות בתי המשפט, על דעת ביניש: "החוק המדובר טרם עבר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, ובכל מקרה, בחירת נשיא בית המשפט העליון נעשית על ידי הוועדה לבחירת שופטים".

לפי "חוק גרוניס", צפוי ריבלין לכהן כנשיא מ-28 בפברואר, יום הולדתה של ביניש, עד ל-28 במאי, יום הולדתו ופרישתו. אז אמורה הנשיאות לעבור לגרוניס, שיהיה ותיק השופטים. שווה לו בוותק השופטת מרים נאור, שהתמנתה לעליון באותו יום ב-2003, אך גרוניס בכיר ממנה מתוקף גילו. סדר הבכירות בין השופטים, לפי החוק, הוא "בין בעלי ותק שווה - הקשיש שבהם". על כן הגיל הוא שובר השוויון גם בשלישיית שופטי העליון עדנה ארבל, אליקים רובינשטיין וסלים ג'ובראן, שהתמנו באותו יום ב-2004.

מאז 2007 מגביל חוק בתי המשפט את יכולתו של השופט הבא בתור הוותק להתמנות לנשיא בית המשפט העליון בסעיף פז"ם, פרק זמן מזערי. למועמד לנשיא נדרש פז"ם של שלוש שנים, קודם פרישתו. אם יישאר החוק בתוקפו ולא יתוקן, למרות ההצבעה בוועדה אתמול, תיפסל מועמדותם של ריבלין וגרוניס. במקרה כזה תתמנה נאור לנשיאה.

גרוניס. אם החוק יעבור, מינויו תלוי בוויתור של ריבלין על התפקידתומר אפלבאום

ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי), שהציע לתקן את החוק, ביקש להפחית את הפז"ם לשנתיים. שינוי זה היה פוסל את ריבלין, מכשיר את גרוניס ומחייב את נאור להמתין לפרישת גרוניס ב-2015. בבית המשפט העליון הניחו עד אמש שזהו אכן הנוסח שהתקבל בוועדת החוקה ושיובא לקריאה שנייה ושלישית.

אלא שבפועל, בשלב כלשהו בין הצעת כץ לבין הקריאה הראשונה בכנסת, בוטל הפז"ם כליל ולא רק קוצר. בדברי ההסבר לתיקון בחוק, שפורסמו ברשומות ב-31 באוקטובר, נאמר כי "בבסיס הצעת החוק עומדת ההכרה כי יש הבדל בין תפקיד נשיא בית המשפט העליון ומשנהו לבין תפקידים (אחרים), המצדיק את ביטול המגבלה בעניין תקופה מזערית לכהונה. באופן זה יורחב שיקול הדעת של הוועדה למינוי שופטים ויבוטל סייג שאינו הכרחי למילוי התפקידים בבית המשפט העליון באופן נאות".

לכאורה, עם ביטול הפז"ם, יאפשר נוסח זה לרוב בוועדה למינוי שופטים לבטל את ה"סניוריטי" ולקדם לנשיא כל אחד משופטי העליון. שלושה חודשים לפני פרישת ביניש, זהות יורשה טרם הובהרה.

לחצו לייק לקבלת כל העדכונים והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

כהונת ביניש תארך כחמש שנים וחצי. אילו נהג לפנים סעיף הפז"ם של 2007, שניים מהנשיאים לשעבר, משה לנדוי (שנתיים וחודש) ויצחק כהן (19 חודש), לא היו מתמנים בשעתם. הכהונה הארוכה ביותר היתה של מאיר שמגר (12 שנים פחות שלושה חודשים) ואחריו שמעון אגרנט (11 שנים וחצי), אהרן ברק (11 שנים וחודש) ויצחק אולשן (10 שנים ושמונה חודשים). משה זמורה כיהן שש שנים ויואל זוסמן - שלוש וחצי.

יש לציין כי אורך הכהונה אינו משקף בהכרח את השפעתו של הנשיא, שאחת מסמכויותיו החשובות היא קביעת הרכבן של ועדות חקירה ממלכתיות. הנשיא אגרנט, שכהונתו היתה כמעט הארוכה ביותר, והנשיא כהן, שכהונתו היתה הקצרה ביותר, העמידו את עצמם בראש ועדות החקירה שהוקמו לאחר מלחמת יום הכיפורים והטבח בסברה ובשתילה.

לפי טבלת השכר של שופטי העליון, אם ריבלין יכהן ברבעון האחרון לתקופתו בבית המשפט כנשיא ולא כמשנה לנשיא, ישופר שכרו בכ-1,000 שקלים לחודש - העלאה שתשפיע גם על גובה גמלתו.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 33
  אפילו לדפוק את הדמוקרטיה הם לא מצליחים
 2. 32
  זה היה ידוע מראש, ואם בית המשפט העליון עקב, הוא היה צריך לדעת זאת

  עמדת הממשלה הראשונית הייתה לתמוך בהצעת החוק כלשונה (קיצור משלוש שנים לשנתיים). בעקבות ערר שהוגש על ידי כמה שרים, שהתנגדו לחקיקה הפרסונלית, הוחלט ביולי השנה שהממשלה תתמוך בביטול מוחלט של יתרת הכהונה, ובכך תבטל חלק זה בחוק שהתקבל ב-2007. הנושא נזכר בדיון בקריאה טרומית בכנסת, והצעת החוק שונתה בהתאם בוועדה לקראת הקריאה הראשונה. מאז החוק עבר קריאה ראשונה ואושר לקריאה שנייה ושלישית.

  אתרי חדשות אחרים הזכירו אף הם שאכן המשנה לנשיאה, ריבלין, ימונה לנשיא בית המשפט העליון לפי ההצעה המעודכנת אם יגיש את מועמדותו (הרי שיטת הסניוריטי לא מעוגנת בחוק, אלא בנוהג לפיו רק הוותיק בשופטים מגיש את המועמדות), אך העריכו שהוא יוותר על המינוי כיוון שהוא לשלושה חודשים בלבד.

 3. 31
  ח"כים קטנים שמנסים להפוך את בית המשפט לפוליטי.

  כל הזמן שומעים מהימין טענות על כך שבית המשפט העליון נוטה בפסיקותיו לשמאל. האם הח"כים (הלא כל כך) מכובדים לא מנסים לעשות בדיוק את אותו הדבר ולהפוך את פסיקותיו של בית המשפט לימניות?

 4. 30
  נמאס מחבורת שופטי העליון הרקובים האלה

  היומהולדת של בייניש? יכהן 3 חודשים?? חבורת רקובים מכוערים - מי קבע שדווקא הוותק מכריע לכהונת נשיא בית המשפט? מה זה פה פז"ם של גולני?? יאללה, הגיע הזמן לנקות את דיר החזירים האלה.
  צריך לקבוע קריטריונים ברורים שיעברו וועדה ושימוע למינוי נשיא העליון - ותק זה לא מספיק !!!

 5. 29
  יוזמי החוק התעלמו מריבלין? אולי אתם התעלמתם, כאשר החלטתם לכנות את החוק "חוק גרוניס"?
 6. 28
  יש להניח שהשופט ריבלין לא יתבזה,ויודיע על וויתורו על הכהונה הזעירה הזו
 7. 27
  אנחנו נמשיך להתנדנד באי נחת בכסא

  כל עוד העם לא יצא לרחובות בצעקה גדולה שנמאס, הם יעשו מה שהם רוצים. יכופפו חוקים, יבטלו מנהגים וינהיגו את מי שהם רוצים.
  אני אומר פה בפה מלא ואין לי בעיה שיבואו לעצור אותי על בזיון איש ציבור.
  אם השופט גרוניס לא פורש לאלתר הוא משת"פ של המערכת הפשיסטית שהשתלטה עלינו. הוא לא יכול לומר אחר כך עשיתי מה שהיה מצופה. על מצבתו ביום לכתו (עד 120) ירשם, "פה נטמן נשיא בית משפט עליון שהיה משתף פעולה עם ממשלה פאשיסטית מהחשוכות שידעה המדינה".

 8. 26
  אם גרוניס יסכים למינויו לעליון הוא יוכיח בכך שאינו ראוי למינוי זה.

  אדם הגון היה פוסל את עצמו מהמינוי אחרי שפוליטיקאים הריצו אותו ואפילו חוקקו חוק מיוחד למענו.
  שופט הגון היה פוסל את עצמו מהמינוי מחשש לניגוד אינטרסים, כי יהיה מחויב למי שהציבו אותו בתפקיד זה.

  1. אוי לו אם יתמנה ואם לא, שאם כן אינו "הגון", ואם לא אינו חכם
  2. נבזי לדרוש מאדם שיקריב עצמו למטרות פוליטיות

   עם כל הכאב לומר זאת כלפי אנשי מעלה כחתני פרס ישראל, חבל שנתפסו לנבזות.

 9. 25
  שיטת הבחירה נתפרה לשרת את אליטה שמאלנית ואשכנזית , גם זה יעבור
  1. למרבה המבוכה - לספרדים [ככלל] יש עוד מה ללמוד בטרם יבואו ללמד.
 10. 24
  העניין פורסם כבר פעמים רבות בעבר, וריבלין כבר הודיע שגם אם החוק יעבור הוא יוותר על התפקיד
  1. ןחבל. אותו הגיון שבויתורו של ריבלין היה צריך להיות גם בבסיס אי מינויו של גרוניס.
  2. ריבלין לא ויתר

   ממש לא נכון. לא ויתר ולא לא ויתר, איש לא שאל אותו ככל הידוע

 11. 23
  יש לבחור בקצב כנשיא העליון, בשל נסיונו הרב כנשיא התחתון(ים)
  1. אם זה לא היה עצוב הייתי צוחק
  2. למה לא.? איך שזה נראה - זה מתאים גם.
 12. 22
  הממשלה והכנסת הפכו למושב ליצים.
 13. 21
  3 חדשים = כהונה מיותרת שכל מטרתה להרוויח זמן
 14. 20
  בעוד 30 שנה הנשיא יבחר על ידי הרבנות הראשית והסנהדרין

  גרוניס - שמוניס , זה הכל זמני..,..

 15. 19
  ריבלין צריך לא לותר על התפקיד

  כדי להראות כמה הצעת החוק הימנית הזו מגוכחת הוא צריך לקחת את התפקיד לשלושה חודשים.

 16. 18
  להתעסקות האובססיבית של הימין הקיצוני בפז"מ של השופטים העליונים יש מטרה ברורה: לזרוק לפח את שיטת הסניוריטי - ולמנות לנשיא העליון לעשרים השנים הבאות את צעיר השופטים שהתמנה זה עתה

  ניחשתם נכון : את השופט סולברג. וכך להשלים את השתלטות ארץ ישראל השלמה על הרשות השופטת. זאת הסיבה לתדהמה שאחזה בביניש.

 17. 17
  סניוריטי לא הייתה ולא צפויה להיות חובה, רק מנהג

  ולכן לא נכון לומר "לכאורה, עם ביטול הפז"ם, יאפשר נוסח זה לרוב בוועדה למינוי שופטים לבטל את ה"סניוריטי" ולקדם לנשיא כל אחד משופטי העליון. שלושה חודשים לפני פרישת ביניש, זהות יורשה טרם הובהרה.". התיקון לחוק רק יוסיף את ריבלין וגרוניס למתמודדים. וזהות היורש אף פעם לא ידועה לפני החלטת הוועדה!

 18. 16
  חייבים לשמור על המעוז האחרון

  של הציבור הנאור. רק אנחנו יודעים מה טוב למדינה.

  1. "הציבור הנאור"

   כן.אתם באמת יודעים מה הכי טוב למדינה...בואו נשאיר מהמדינה חלק קטן,בגודל של סיכת ביטחון,שכולל את:בית הקפה בתל אביב,סינמה סיטי,והאוניברסיטה.מה זה משנה בכלל השאר?אם נסמוך עלייך מר "נאור" ,נמצא את עצמנו בקרוב מאוד על ספינות בדרך לארצות הברית,או יותר גרוע,רפסודות לאוגנדה.יום נעים

  2. להזכירך: דמוקרטיה=שלטון העם, לא רודנות ודיקטטורה של "הציבור הנאור" על הרוב
  3. לכותב הראשון - בשם קודמי, סליחה שלא הבנו את האירוניה בדבריך
 19. 15
  שופט הראוי לכס המשפט היה מסרב לקחת חלק בכיפוף החוק

  איך אדון גרוניס יכול בכלל לשקול לכהן כנשיא הממונה ע"י הממשלה באמצעות שינוי חקיקה אך ורק ע"מ לסלול את דרכו? שופט רציני היה לוקח את חפציו ופורש בכבוד טרם האיוולת.

  1. היה סמוך ובטוח שנועצו בדעתו של כבוד השופט גרוניס לפני תחילת הליך החקיקה.
 20. 14
  אין מנוס ממניפולציות ובכל זאת מדובר בדיני נפשות ממש
 21. 13
  ח"כ רותם מתברר כאפס גמור. גם לתחמן הוא לא יודע. אוי לעם שאלה "נבחריו".
  1. אם הוא היה תחמן טוב יותר זה היה עדיף?

   מה הפגע? שמישהו שמסכים כמו גרוניס לתועבה החקיקתית שנעשית בשמו, יהיה פחות שלשה חודשים נשיא ביהמ"ש עליון?

 22. 12
  לא כל פרופסור חכם

  מי שהיה שר המשפטים פרופסור דניאל פרידמן הוא הוכחה לכך שפרופסורה אינה מתכון לתבונה . את פרי הבאושים של מלחמתו בבית המשפט העליון מדינת ישראל אוכלת כיום. המסקנה המתבקשת? מוטב להשאיר ללא שינוי את ההסדר שעוצב גובש ופעל במשך עשרות שנים והניב בית משפט עליון לתפארת מדינת ישראל.זו הזדמנות לשקול מחדש-להסיר מעל סדר היום-את ההצעה הבאה לשנות את אופן בחירת נציגי לשכת עוה"ד בוועדה למינוי שופטים.

 23. 11
  כל דבר שמזיק לתוכניות הימין הוא טוב
  1. קצת על השמאל...

   כל דבר שיזיק לימין הוא טוב?!אתה רוצה לחיות בתוך קופסת גפרורים?אגב,שמעתי שסרדינים אוהבים לחיות צפוף...אבל יודע מה?בוא ניתן להם להגיע עד לבית שלנו,ולפוצץ אותו.אדיר,הא?

 24. 10
  ריבלין עילוי

  הלואי וריבלין ימונה, ולו לתקופה קצרה. האיש עילוי משפטי, צנוע מאד, עניו, מאיר פניו לבריות, אינו מתלהם ולא צבר יריבים או אויבים. אין לו דיעות פוליטיות המובעות בפסקי דינו והוא אינו מטה משפט. הכי טוב היה אם היו מאריכים את כהונת השופטים לגיל 75 ונותנים לריבלין להנהיג. ביהמ"ש העליון והמדינה היו נראים אחרת.

  1. מסכים איתך - כל מי שזכה ללמוד אצלו יסכים .
 25. 9
  החוק סולל את הנשיאות לריבלין -לשלושה חודשים ואז לגרוניס לעוד שנתיים.
 26. 8
  על גרוניס ללכת הביתה.כל השטיקים שהימין לא בוחל בהם כדי להכשיר את מינויו -מבאישים.בושה לאיש שיוכתר אחרי שכופפו את המערכת למנותו.אבל היות והוא כנראה כמותם,הוא יגלגל עינים למעלה .
  1. השמאלנים הקיצוניים נקראים להרגע.נתניהו הסמרטוט לא יאפשר את נטילת השליטה במדינה מידי חונטת השמאל הקיצונית. מדובר רק במהלכים זעירים וחסרי משמעות.רק כשבוחרי הליכוד יעיפו לכל הרוחות את מנהיגותם הבוגדנית הנוכחית,תצטרכו להתחיל לדאוג. מהלך כזה איננו נראה באופק.
  2. אתה אופטימי מדי. אתה איש של שכל פחות של רגש. זה ענין יצרי!
 27. 7
  לול
 28. 6
  ממש לא רלונטי אם בייניש נדהמה או לא נדהמה. היא לא רשות מחוקקת , לא רשות שולטת ולא רשות נדהמת . חוקים ותקנות נקבעים בממשלה ובכנסת. היא אזרחית ככל אזרח. יש לה מה להגיד ? שתגיד ביום הבחירות ע"י פתק בקלפי.
  1. מותר (עדיין) לאנשים להתבטא במדינה. אם לקקרית כמוך מותר לנשיאת בית המשפט העליון קל וחומר שמותר!
  2. קקרית---לא יפה לקרוא לבייניש קקרית אפילו אם אתה קקר אמיתי וחושב ככה
  3. ל ד"ר אמיתי. אנא חסוך לנו את הצואה שפיך פולט. ולד"ר ברכה-

   תודה על תגובתך העניינית . גרמת לי לחיוך

  4. לשופטים מותר להתבטא בפסקי הדין שלהם,ולא בתיקשורת השמאלנית
 29. 5
  נמאס כבר מההתעסקות בהם כאילו היו קמח מים ושמן ולשים ולשים עד שיצא נשיא לאחר תפיחת התערובת
 30. 4
  נראה שבסוף נשיא העליון יבחר במשחק סנוקר
  1. זה בערך מה שקורה עכשיו
 31. 3
  פז"ם? מתי שולחים את השופטים לבקו"ם?

  למערכת הארץ נגמר אוצר המילים שהיא נאלצת לעשות שימוש באוצר מילים ובראשי תיבות צבאיים?

 32. 2
  "כבוד" השופט גרוניס רוצה לכהן בנציג הימנים והפשיסטים? זה כבוד ?
  1. למה רק לשמאלנים הקיצוניים המשת"פים,המייצגת מיעוט זעיר בעם,מגיעה נציגות בביהמ"ש העליון?
 33. 1
  ביניש היתה צריכה לפרוש כמה חודשים קודם ולמנוע בזיונה,עצמה