משה קצב יחל לרצות היום עונש מאסר: "ייכנס לכלא בראש מורם"

נשיא המדינה לשעבר יתייצב עד השעה 10:00 הבוקר בכלא מעשיהו, שם ירצה שבע שנות מאסר. בראיון לפני כניסתו לכלא אמר: "הכל שקרים"

נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, יחל לרצות היום עונש של שבע שנות מאסר, שנגזרו עליו לאחר שהורשע בשני מעשי אונס ועבירות מין נוספות. את יומו האחרון כאדם חופשי העביר קצב עם בני משפחתו וחברים, שהתפללו עמו ותמכו בו. בבוקר הוא בחר להעניק ראיון לעיתון ניו יורק טיימס, בו שב וטען כי הוא חף מפשע.

"הכל שקרים ואין לי חרטות", אמר קצב לכתב איתן ברונר. ברונר אמר כי קצב "מתנהג כמו אדם שתפרו לו תיק, שמוענש על לא עוול בכפו". הוא סיפר שקצב לא עשה הכנות מיוחדות לקראת כניסתו לכלא, וטרם החליט אם לנצל את תקופת מאסרו לצורכי לימודים. הכתב סירב להשיב לשאלה מי יזם את הראיון - קצב או העיתון.

בכלא מעשיהו הושלמו אתמול ההכנות לקראת הגעתו של קצב. קצב מחויב להתייצב בשערי בית הכלא עד השעה 10:00. הוא יעבור הליך מיון, שבסיומו ייכנס לאגף 8 - האגף התורני.

קצב, לפני יומייםאסייג אילן

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

בשבועות האחרונים פנו בני משפחתו של קצב וביקשו משירות בתי הסוהר לאפשר לו להיכנס לבית הכלא בדרך נסתרת, הרחק מעיני המצלמות. ניסיונות אלה נשללו על ידי השב"ס, וקצב צפוי להיכנס לבית הכלא מהכניסה הראשית. אתמול הציבה המשטרה מחסומים בכניסה למעשיהו, כדי לאפשר לו גישה ללא הפרעה.

בשלב הראשון, ייכלא קצב בתא המיועד לאסירים בעלי נטיות אובדניות, בו מותקנות שתי מצלמות אבטחה. דלת השירותים והמקלחת בתא מאפשרת לראות את רגליו ופלג גופו העליון של האסיר, כדי למנוע ממנו לפגוע בעצמו.

בשב"ס החליטו לאפשר לקצב לחלוק תא עם השר לשעבר שלמה בניזרי, שנעתר לבקשה ללוות את הנשיא לשעבר בתקופה הראשונה של מאסרו. בניזרי ביקש לאפשר לו לשהות עם קצב שלא לעיני המצלמות, ועל כן אלה יופעלו רק כאשר יעזוב. אם בכל זאת יחשבו שירותי הרווחה שקצב עלול לפגוע בעצמו, בניזרי יועבר חזרה לתאו הקודם וקצב יישאר בתא הפיקוח תחת השגחה מלאה.

התחנות האחרונות. לחצו להגדלה
התחנות האחרונות. לחצו להגדלה

נציב שירות בתי הסוהר, רב-גונדר אהרון פרנקו, הורה לתגבר את האגף התורני עם כניסתו של קצב, אולם לפי שעה אין כל כוונה שסוהר יאבטח אותו 24 שעות ביממה.

האגף התורני נחשב אגף "ידידותי" יחסית לשאר האגפים בכלא, אולם חלים בו כללים נוקשים שקצב יצטרך לעמוד בהם. כך, למשל, מדי יום קמים האסירים לתפילה ברבע לחמש בבוקר, ולאחר מכן מתחיל סדר יום תורני שמסתיים בשעה 22:00, עם נעילת דלתות התא. באגף אין מכשירי טלוויזיה.

אווירה קשה בבית קצב

חבריו של קצב שביקרו אתמול בביתו סיפרו כי האווירה בבית קשה. "אשתו ואמו בוכות הרבה, וקצב מנסה לחזק אותן ומבטיח שיעמוד בחוויה הקשה שצפויה לו", סיפר אחד החברים. "הוא מאמין בחפותו. הוא ייכנס לכלא בראש מורם. יש בו כעס רב, אבל כשדיברתי איתו הוא כבר מפנים שהוא נכנס לכלא".

חבר אחר, חיים ברדה מאשקלון, סיפר כי "אשתו ובני משפחתו מלווים אותו כל הזמן ומנסים לחזק את רוחו. הוא דבק בחפותו. צריך לתת לו לרצות את העונש בביתו בקריית מלאכי".

קצב העביר את יומו האחרון כאזרח חופשי מסוגר בביתו בקריית מלאכי. הוא חרג ממנהגו ולא יצא להתפלל בבית הכנסת הסמוך לביתו, כנראה כדי למנוע מהצלמים לצלם אותו ערב הכניסה לכלא. בני משפחה וחברים רבים באו לביתו והתפללו עמו.

מקורביו דחו אתמול את הטענות, שהעלו בעבר בעצמם, לפיהן קיים חשש שקצב ינסה לפגוע בעצמו: "אין שום סיכוי שהוא יפגע בעצמו. הוא איש חזק מאוד. הדבר שהכי מפריע לו זה שכולם מדברים על ‘הנשיא האנס' והוא בכלל חושב שנעשה לו עוול. אין סיכוי שהוא יודה באישומים, אפילו אם בעקבות ההודאה יקוצר עונשו. הוא מסרב לזה בכל תוקף".

בני משפחתו וחברי כנסת מש"ס המשיכו לנסות אתמול לשפר את תנאי מאסרו. בצהריים הופיע נציב השב"ס בפני ועדת הפנים של הכנסת, שדנה בהרכב מצומצם בבקשתו של חבר הכנסת נסים זאב (ש"ס), לאפשר לקצב לרצות את המאסר בביתו. עם זאת, לוועדה אין כל סמכות לקבוע החלטות בעניין זה, והשר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' הבהיר מבעוד מועד כי לא יאפשר מהלך כזה בכל מקרה.

ח"כ זאב ביקש לנצל סעיף בחוק המאפשר לשר המשפטים לאשר לאסיר לרצות את עונשו מחוץ לכותלי בית הכלא. בסעיף הספציפי בחוק מוזכרת האפשרות שייעשה בו שימוש במקרה שהאסיר סובל למשל ממחלה מדבקת. הנימוקים לבקשה היו בין השאר כי קצב נחשף בעבר לסודות מדינה, וכן משום שבכלא שוהים אסירים שקצב דחה בעבר את בקשתם לחנינה. אחד החששות שעלו הוא שאותם אסירים ינסו לפגוע בו, אולם ועדת השב"ס קבעה כי לא נשקפת לו סכנה.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  מתלוננות מופקרות

  בזכות איבר מינם המופקרות הצליחו לשטות במערכת המשפט

 2. 31
  נשיא לשעבר

  משהו השתבש בחקירה הסיפור התחיל עים הפקידה שביקשה מקצב 200 אלף שח אים הם קיימו יחסים בהסכמה אז למה היא בקשה כסף ואים הוא היה משלם לה את 200 אלף שח אז הוא היה ממשיך בתפקידו כנשיא משהו לא ברור

 3. 30
  לא להתבלבל קצב לא רק אנס הוא גם הרס את המדינה בקומבינות ופשע
 4. 29
  finally!

  liar

 5. 28
  אם הוא כל כך סולד משקרנים, מדוע הוא משקר לאורך כל הדרך, דבר שלא עומד לזכותו.
 6. 27
  Nice Headlines!... for a change
 7. 26
  לפחות יודעים שיש לו גם ראש. עד עכשו ידעו אצלו על קיומו של אבר אחר מורם
 8. 25
  במדינה שלא מחפשת סקנדל או פסטיבל, הוא היה יושב בבית. נמאס מכל ההצגה הזו.
 9. 24
  כמו שלא בחל בטענות שוא כמו "סודות מדינה" כך שיקר לגבי האונס
 10. 23
  לא מספיק שהכנסתם, אתם ש"ס הקרקס, בכח את התועבה הזאת לבית הנשיא ועכשו יש לכם עוד הצעות ייעול
 11. 22
  משפט דרייפוס, בייניש דאגה לשופט ערבי ושתי נשים , "שהאמינו " למופקרות ולא לנשיא

  ובייניש עוד מדברת על דמוקרטיה , שלטון כנופיית בגץ, יש להחליף את רוב שופטי בגץ השמולניים שונאי ישראל ,דת ומזרחיים.

 12. 21
  קח איתך ספר טוב! אולי את מלחמות היהודים של יוספוס

  פלאביוס..

 13. 20
  תזכורת

  מלכתחילה היה גלוי וידוע שהאיש הזה אינו ראוי לכהן כנשיא המדינה. זה היום להזכיר שהוא נבחר בחסדי מפלגת ש"ס. האם זה רק מקרה שראשי התיבות ש"ס יוצרים: "שחיתות/וסיאוב"? וראוי לחשוב היום מה הם מכינים לנו להבא?

 14. 19
  סוף סוף ! הגיע זמן !
 15. 18
  לכלא היה צריך להכנס בכל מקרה על עבירות שעבר בתפקידו הקודם

  בחירתו לנשיאות המדינה מספרת לכל מי שמעוניין לדעת על עליבותה של מפלגתו, הליכוד, שדחפוהו לתפקיד הרם

  1. קצב נענש גם על מה שעולל לגילה.
 16. 17
  התערבתי עם א. הארפ על משאוושה שקצב מתאבד על הבוקר. מוזר..
 17. 16
  הבחירה

  לא לשמוח על זה שהוא נכנס לכלא ...איך לא
  תסתקלו באיש ... דמות אינטליגנטית ומכובדת שורשית בהוויה הישראלית מהלוחמים על אלטלנה ..לחם כתף עם כתף עם מנחם בגין איש הדור ומלא כבוד ... לוחם מחתרת ...אתם יודעים מה לוחם בצה"ל ..כלום איש חיל הקשר
  שהיה יותר בבית מאשר בצבא ע"מ לעזור בכלכלת משפחתו בקיצור מסתדרניק
  כזה .. נהיה פוליטיקאי .. ומרוב עשיה יצא שמו ברבים בין מתפללי ש"ס אחרת איך היה מגיע לאן שהגיע ...תצפו בכל קלטת שאדם זה צולם בא ..בולטת בא הבינוניות הליכודניקית הריקנית ... ולא יעזור כלום ...הם בינוניים היכולת השלטונית נובעת מהסדרים כספיים בלבד ..אין שום דבק אחר שיחזיק אותם
  אין אידאולוגיה או ציונות ..יש דתיים ויש אתנן חד וחלק .. ועל זה אנו משלמים

 18. 15
  קצב

  לא רק אנס אלא גם כן שקרן. Not just a rapist, but a liar to boot.

 19. 14
  ראש

  כל עוד זה רק הראש שמורם אז זה בסדר

 20. 13
  שילכו לקנוסה

  היום העצוב שלי הוא זה שאנשי ש"ס שבדחקות הכניסו את השיקוץ הזה
  למוסד הכי מכובד של מדינת ישראל ...ועד היום מנסים לגונן עליו ...הם הם
  שצריכים להכות על חטא ... ודממת מוות שורה ... לאנשי שס אין כבוד למוסד הכי יקר לי (עובדה הם מבקשים רחמים רק על הפושע)..כך לא יהיה לי כבוד לאותו אחד של צא בחוץ שמנהל אותם .וזו צריכה להיות תגובה של כולנו ...
  משאר אנשי הליכוד אינני מצפה לדבר .. תראו לי משהו טוב מהם ..רק בושות

 21. 12
  הוסרה המסכה הממלכתית מהאנס השולף. בעלבונו, בראיון לטיימס האמריקני, הוא מאשים את החברה שהיטיבה עמו ורוממה אותו, כגזענית ועדתית. בעוד, כשהיה ברום ממלכתו, טען שאנו המדינה היפה מבין מדינות תבל. רק בשל צביעותו מגיע לו שיחלוק תא בכלא עם אנשים ברמתו.
 22. 11
  גם אנס, שקרן.... וטיפש. אדם ללא בושה ותקנה ומתימר להיות דתי ומאמין.
 23. 10
  איך אישתו עדיין תומכת בו זה לא ברור לי
 24. 9
  הראש יכול להיות מורם, חשוב שהמשמו יהיה יהיה שמוט....
 25. 8
  בקיצור שיכנס כבר וה"חגיגה" הזו סביבו תסתיים. פוליטיקאים חסרי אחריות מינו אותו לנשיא
 26. 7
  זה יום עצוב מאד למדינת ישראל ועצוב יותר למוסד הנשיאות בישראל

  משה קצב עשה טעות גורלית שלא הסכים לעיסקת הטיעון כי אז כמו מרגול לא היה נכנס לנלא והשאלה הגדולה היא מדוע משה קצב מתעקש להוכיח שהוא זכאי דבר שלא נראה אפשרי

  1. קישקוש ! זה יום שמח על שתוקן עוול

   לבחור מטריד סידרתי להיות נשיא!!!!

 27. 6
  "בראש מורם" איזה ראש?
 28. 5
  אני סומכת על ראש הממשלה נתניהו שכמו שהוא היה קשוב לעם בענין גלעד שהוא גם יהיה קשוב הפעם ושהוא ישתמש ברוב שיש לו בכנסת בשביל שכב' הנשיא קצב ישוב למשפחתו במהרה אמן!
 29. 4
  לשלול מקצב אפשרות של הורדת שליש בגלל ההכרזה שלו.
 30. 3
  אפילו אנשי החונטה הצבאית בבורמה נתנו לאונג סאן סוצ'י לרצות את מאסרה בבית.

  אפילו הבורמיים הגוים מבינים שאי אפשר ככה ביום אחד אישיות כזאת ולזרוק אותו לכלא. זה בושה לשלטון החוק ולמדינה. וגם אפילו יוסי ביילי שהוא אשכנזי אמר כך.

 31. 2
  נכון, היה לינץ' תקשורתי מאסיבי ומזעזע. יחד עם זאת, אנס הוא אנס.
 32. 1
  משה קצב, גם לנו אין חרטות. מגיע לך שתרקב בכלא.