בעקבות חוות הדעת של היועץ המשפטי

נתניהו דוחה את הדיון על חוק העמותות

הדיון, שהיה אמור להתקיים בממשלה ביום א' הקרוב, נדחה בעקבות ביקורתו החריפה של וינשטיין, שטען במכתב ששלח לרה"מ כי לא יוכל להגן על החוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לדחות בשלב זה את הדיון בחוק העמותות ולא לקיים אותו בישיבת הממשלה בראשון הקרוב, כך אמרו הערב (רביעי) גורמים בלשכתו. לדבריהם, נתניהו החליט לדחות את הדיון בשל חוות הדעת שקיבל בנושא מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

"ראש הממשלה מעוניין לשקול את הדברים לאור המכתב שקיבל ולהחליט כיצד להמשיך ולטפל בהצעת החוק הזו", אמר היום גורם בלשכת ראש הממשלה.

וינשטיין תקף בחריפות את הצעות החוק המבקשות להגביל תרומות ממדינות זרות לארגונים הפועלים בישראל, המכונים "חוק העמותות". "לא אוכל להגן עליהן בבג"ץ אם יעברו בכנסת", כתב וינשטיין במכתב ששלח לראש הממשלה בסוף השבוע.

"מדיניות היועץ המשפטי לממשלה היא למעט ככל הניתן בהכרזה על חוקים כלא חוקתיים, זאת בשל הכבוד למלאכת החקיקה של הממשלה והכנסת", כתב וינשטיין לראש הממשלה. "לאור מובהקות המקרה שלפנינו, מוצדק לחרוג ממדיניות זו. משמעות הדבר היא שאם הצעות חוק אלה יבשילו לחוקים לא ניתן יהיה להגן עליהן בעתירות שיוגשו לבג"ץ. כך בכוונתי להצהיר בכנסת ואחר כך בבית המשפט העליון". מדובר בצעד יוצא דופן שבו בחר וינשטיין לנקוט, כאשר הוא מבהיר לנתניהו באופן מפורש כי לא יוכל להגן על הצעות חוק שהקואליציה תמכה בהן, בהנחה שהחוקים יעברו ויוגשו עתירות לביטולן.

עשו לנו לייק לקבלת כל החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

במכתב יוצא הדופן שכתב וינשטיין לנתניהו הוא מכנה את שתי הצעות החוק שגיבשו חברי הכנסת אופיר אקוניס ופאינה קירשנבאום, כהצעות ש"לוקות בפגם של אי חוקתיות" וקובע כי אינן מידתיות. "הן פוגעות פגיעה קשה בשורה של זכויות חוקתיות ובהן חופש הביטוי, חופש ההתאגדות והזכות לשוויון. במקום לאפשר שיח פתוח ו'שוק רעיונות' יעיל, הן מבקשות לחסום את הביטוי. הן מציבות את ישראל בשורה אחת עם מדינות בודדות שנקטו מהלך דומה, אשר ספק אם ראוי שמדינת ישראל תתקנא במשטר הנהוג בהן ותנהג כמותן", כתב וינשטיין.

בתוך כך, היום מתח שר החוץ הבריטי, ויליאם הייג, ביקורת חריפה על הצעת החוק. "בריטניה מודאגת מאד מהצעות החוק להגבלת מימון ארגונים לא ממשלתיים על ידי מדינות זרות. הדבר ישפיע באופן מהותי על פרויקטים הממומנים על ידי בריטניה ומדינות אחרות במטרה לתמוך בזכויות אדם וערכים אוניברסליים ואף יראה כצעד החותר תחת עקרונות הדמוקרטיה שישראל נוסדה על פיהם".

Read this article in English: Netanyahu shelves cabinet discussion on bill to limit foreign funding to NGOs

בנימין נתניהו בישיבת ממשלהאמיל סלמן

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  אף מדינה בעולם לא מרשה התערבות גסה של מדינות זרות בפוליטיקה שלה

  חק העמותות אמור לחייב עמותות המקבלות תקציבים ממשלות זרות לדווח על כך.
  כיום באיצטלה של אירגונים דמוקרטיים מתיחסות ארצות אירופה בעלות העבר הקולוניאליסטי למדינת ישראל כאל קולוניה שלהם,.
  המימון לשטיפת מח ולהתנהלות לפי סדר היום הציבורי המתאים למדינות המחרימות את מדינת ישראל במקרים רבים מגיע ממשלות הרוצות לנהל פה את סדר היום הציבורי.
  מעניין איך יגיבו ממשלות בריטניה וכו' אם מדינת ישראל תפעל בארצותיהם לעודד מפלגות פוליטיות או ארגונים המיצגים אותן.

 2. 20
  החוקים החדשים מצוינים [עם תיקונים מינוריים]

  לדעתי החוקים החדשים מצוינים עם תיקונים קטנים הרי מציעי החוקים רוצים להיטיב עם העם עם האזרח מה רע שיהיה ייצוג לשכבות העם בבתי המשפט?מה רע שחופש הביזוי והשיסוי ירוסן ?ושהתקשורת תיקח עליה יותר אחריות?מה רע שעמותה שחותרת תחת המדינה לא תקבל תרומות ממדינות זרות?

 3. 19
  בקרוב יהיה בית משפט עליון שיגן על חוקים מסוג זה

  בימיןזהב ימין יודעים מה הם עושים. היה להם הרבה ממי ללמוד. ממש ״תורת השלבים״ תוצרת ישראל.זה כאילו שהימין מסתכל על הדמוקרטיה הישראלית ורואה גם הוא קורי עכביש.

 4. 18
  ביבי משחק על זמן שאול.אף אחד במילא לא מאמין לו.לא בארץ ולא בעולם.גם אם לא ייתן יד לחוק הזה,הוא ייתן ידו לאלפי מעשי נבלה אחרים.זה האיש.ששם עצמו שבוי של ליברמן וימין הזוי.
 5. 17
  ממשלת בלה בלה....
 6. 16
  אולי סוף סוף הממשלה הזאת תתחיל לעבוד בשביל מה שנבחרה לעשות: לדאוג לאזרחי המדינה, לעבודה לכלכלה לבריאות ולחינוך - שינוחו קצת מהשקעת כוחות וכספים בפראנויות

  קדימה, לעבודה: שהממשלה תדאג לעניים ולנכים ולשרידי השואה: אין חשוב. מזה

 7. 15
  בישראל שלאחר המהפך, מקובל לעקוף מימין (גם את נואם-המרפסת מכיכר-ציון).
 8. 14
  ותודה לויינשטיין שהוציא לביבי את הערמונים מן האש

  סיכום ביניים. החוק לא יעבור כי...מדינות זרות לא יאפשרו זאת. ישראל חוטפת עוד מכה תדמיתית וביבי נשאר.
  פשוט מושלם.

 9. 13
  מנסים למנוע השפעה של תומכי חיסול ישראל
 10. 12
  שימו לב באיזה עכירות ביבי מוהל לנו את החיים למען עתידו הפוליטי.
 11. 11
  לא יוכל או לא רוצה? יאללה בטלו כבר את הבחירות במדינה הזאת

  תהפכו את בייניש לנשיאה, את ויינשטין לסגן נשיא ותוציאו את הליכוד מחוץ לחוק. וגם את האזרחים שבחרו ימין תשלחו למחנות. אם דיקטטורה אז עד הסוף.

  1. כן כן, התנין הבוכה... רק תזכיר לי מי רצח כאן ראש ממשלה יהודי? ומי לא קיבל הסכמים שממשלה נבחרת חתמה עליהם?
 12. 10
  עוד הוכחה שאם יהיה לנתניהו כח, הוא ירסן את חבורת הצעירים המופרעים שלו. במצב הנוכחי הוא חייב לשחק את המשחק ו"להיאנס" ע"י היועה"מ

  החברים היקרים בשמאל-מרכז חייבים להשלים עם העובדה המצערת שהימין ישלוט בנו עוד הרבה שנים. לכן יש לחזק את הליכוד שהוא המפלגה הימנית היחידה שמגלה סימני שפיות (למעט הצעירים הנ"ל). אם נתניהו יביא 40 מנדטים, הוא לא יצטרך לבזבז זמן ועצבים על המשחקים האינפנטילים שחבורת יושבי הספסלים האחוריים שלו וגם שותפיו הקואליציוניים המטורללים כופים עליו. אולי גם יתעשת ויבעט אותם החוצה. לכן חובה להתפקד לליכוד ולהצביע עבור המתונים ואולי גם בעד נתניהו בבחירות הכלליות. (.) נקודה (.) למחשבה.

 13. 9
  אל דאגה - בקרוב יוחלף היועץ במישהו מהימין הקיצוני - וביבי יוכל להעביר את החוק
 14. 8
  חברי הכנסת שהציעו את החוקים האלה צריכים להתבייש בעצמם
 15. 7
  ראש ממשלה דוחה

  האם יש משהו אחד בקדנציה האחרונה של ביבי שהתקבל בלי להידחות עד הרגע האחרון ? איזו החלטה משמעותית אחת שהתקבלה על ידי הממשלה בלי שהיא תגיע לצומת דרכים מכריע ?
  לכל ועדה מוקמת תת וועדה שחוקרת את מסקנות הוועדה , כדי להגיע למסקנות שניתן יהיה לדחות את הדיון למועד מאוחר יותר , ובטח לא לפני שתיבחר ועדה נוספת שתדון בשאלת הרכב חברי הוועדה שתפקידה לבחון את מסקנות הוועדה . נכון , חמור קופץ בראש ומקבל החלטות לא מושכלות , אבל זה לא עלה תאנה רחב מספיק כדי להסתיר מתחתיו אזלת ידיים פושעת של הגוף המרשה לעצמו להשתמש בשם ממשלת ישראל . קבוצת אנשים שעושים תואר בישיבה על הגדר ומעבירים את הזמן באורגייה של אי עשיה . טוב , זה כמובן קצת מוגזם , מצב הדברים האמיתי הוא כמובן עגום יותר - הלוואי והיינו זוכים לפוליטיקאים שלא עושים כלום באמת , שלא מחליטים כלום , כך היו נחסכים מאיתנו אלו שהופכים את המדינה לכלי למען שיפור חייהם וחיי המקורבים להם . וזה באמת מצב דמיוני .
  את החשבון כולנו מרימים , והלוואי שהיינו יכולים פשוט לשלם ולשכוח מזה , רק שהכסף הוא לרוב המחיר הכי נמוך שאנחנו משלמים .

  אי אפשר לדעת מי צריך יותר להתבייש בעצמו - הם שעושים , או אנחנו שמרשים להם .

  1. אז תתבייש לך.
  2. I agree
 16. 6
  נו, צריך עוד הוכחה לכך שמדובר בגל חקיקה פשיסטי? היועמ"ש בעצמו אומר שהצעות החוק אינן מידתיות, אינן חוקתיות, ופוגעות בשוויון, בחופש ההתאגדות, ובחופש הביטוי. תודה ויינשטיין, שסוף סוף תפסת אומץ
 17. 5
  ביבי אתה תפסיד הרבה קולות לליברמן בבחירות הבאות

  ביבי אתה תפסיד הרבה קולות לליברמן בבחירות הבאות
  ליברמן מחוקק נגד השמאל ואתה מכשיל את החוקים

  1. ליברמן יודע שהשמאל לא ייתן למרוח אותו בתיק שמחכה לו..ואילו בימין שמפר חוק ברגל גסה-יסלחו לו.זו השחיתות של מי שגנב לנו את השם והורס אותו.וביבי-נותן לו יד
 18. 4
  נתניהו מסוכן למדינת ישראל כמדינה דמוקרטית.

  הרוח הרעה הנושבת במקומותינו לאחרונה כולה מבית מדרשו של נתניהו.
  הוא ואקוניס חושים שמק ארתי צדק.
  "בכול מילה"

  הוא שולח את הזומבים שלו - לוין, אקוניס ושאר המטרללים, לנסות לקעקע את הדמוקרטיה הישראלי.
  וכאשר הוא נתקל בהנגדות, כרגיל אצלו הוא נסוג, אחור ומנסה לטשטש את העקבות כדי שלא יובילו אליו.

  מסוכן למדינה. פאשיסט מבית מדרשו של ז'בו, ובגין.

 19. 3
  סופסוף מישהו שפוי בטירוף של הממשלה הזו
 20. 2
  אז ככה מרדימים את קהל הבוחרים

  אז ככה מרדימים את התקשורת ה"עויינת" עד שסוגרים לה סופית את הפה וקהל הבוחרים? הוא הרי לא יעקוב אחרי מה שנעשה בכנסת ולאט לאט מאחורי גבו יסגרו את הכל......
  שימו לב, אזרחי המדינה, הורסים לנו כל חלקה טובה ממה שנבנה במאמצים
  על אנושיים ב- 1948!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

 21. 1
  אל דאגה, חברי כנסת יקרים, אל דאגה, ביבי, אל דאגה, ויינשטיין, לא תוגש שום עתירה לבג"ץ נגד החוק