עתירה לבג"ץ: לפתוח חקירת הפיגוע בשפרעם ב-2005

המשפחות השכולות מהפיגוע בו הרג החייל נתן זאדה 4 מתושבי העיר, טוענות כי למערכת הביטחון מידע חסוי לפיו - בניגוד למה שנקבע בעבר - היו לו שותפים

המשפחות השכולות מהפיגוע שביצע החייל עדן נתן-זאדה בשפרעם ב-2005 עתרו היום (רביעי) לבג"ץ נגד פרקליטות המדינה ודרשו לפתוח את חקירת הפיגוע מחדש. העותרים דורשים עוד למסור לידיהם את תוצאות החקירה שניהל השב"כ בעקבות הפיגוע. המשפחות מתנגדות להחלטת הפרקליטות לסגור את התיק בשל טענתן כי לנתן-זאדה היו שותפים ומשלחים.

ב-4 באוגוסט 2005, בשעות הערב המוקדמות, עלה עדן נתן-זאדה לאוטובוס אגד בקו 165, שעשה את דרכו מתחנת לב המפרץ בחיפה לשפרעם. נתן-זאדה, חייל עריק בן 19 מראשון לציון שהתגורר בהתנחלות תפוח, הגיע לשכונה הדרוזית בשפרעם ופתח באש מרובה M-16 צה"לי. מהירי נהרגו נהג האוטובוס, מישיל בחות' בן 56, ושלושה מהנוסעים - נאדר חאיק בן 55 ושתי האחיות הזאר ודינא תורכי, בנות 23 ו-21. כ-20 בני אדם נוספים נפצעו. האירוע הסתיים בלינץ' שבוצע בזאדה ובעקבותיו הוגשו 7 כתבי אישום בבגין נסיון לרצח כנגד תושבי שפרעם שמשפטם עדיין מתנהל.

ביוני 2006 פורסמו מסקנות חקירת השב"כ והמשטרה בפרשת הפיגוע בשפרעם שהעלו כי נתן-זאדה פעל לבדו. לאחר הרצח עיכב השב"כ לחקירה כמה מתושבי ההתנחלות תפוח. הם נחשדו כי ידעו על תוכניותיו, אולם שוחררו לאחר שלא נמצאו נגדם ראיות. בנוסף נבדקה אפשרות שנתן-זאדה שוחח עם רבנים שנתנו לו הכשר הילכתי לביצוע הפיגוע, אולם גם כיוון חקירה זה לא הוכח. במקביל, נעשתה בדיקה גם בצה"ל כיצד לא אותרו סימנים מקדימים בדבר הסכנה הנשקפת מנתן-זאדה - שביצע את הפיגוע לאחר שערק מהטירונות כשברשותו נשקו האישי. ועדה בראשות תת אלוף (מיל') איקה אברבנל המליצה על שינוי במדיניות העברת מידע בין צה"ל לשב"כ בסוגיות אלה.

כרזת תמיכה ברוצח, שהודבקה בשפרעם אחרי הרצחג'יני

עו"ד מאהר תלחמה, שהגיש את העתירה בשם משפחות השכולות אמר כי מאז הפיגוע המשפחות מעלות שאלות רבות לגבי נסיבות האירוע ובעיקר בעניין שותפיו של נתן זאדה ושולחיו. לדבריו, "החלטת הפרקליטות לפיה נתן זאדה פעל לבד אינה מספקת את המשפחות. ידוע לנו שלצד החקירה המשטרתית, השב"כ קיים חקירה מקיפה אולם משום מה המדינה מסרבת למסור את פרטיה. פנינו בעבר מספר פעימיים לבקש את החומר והתשובה שקיבלנו היתה שהחקירה היתה משותפת למשטרה ולשב"כ, אולם אנו יודעים שיש עוד חומר חסוי שלא הועבר לידינו".

הוא הוסיף כי "אי אפשר לקבל את הקביעה שנתן זאדה פעל לבד ועצם העובדה שהוא מת מהווה עילה לסגירת התיק". עו"ד תלחמה הדגיש כי "הפיגוע בשפרעם היה פעולת תג מחיר ראשונה נגד הציבור הערבי בארץ, מכיוון שהיא היתה ערב ההתנתקות. נוכח אירועי תג מחיר האחרונים בהם כמעט ולא היו עצורים וכתבי אישום - העתירה שלנו מאתגרת את בית המשפט שיקבע כללים ברורים בכל הנוגע לחקירת אירועים מסוג זה ומתן תשובות ברורות, אחרת המגמה שמסתמנת היא טיוח והסתרת מידע".

ב-2007 סיפר אחמד אל-הייב לעיתון "א-סינארה", היוצא לאור בנצרת, כי נפגש עם נתן זאדה בזמן שהשניים שהו בכלא 4 שבצריפין, בין החודשים מארס ומאי 2005. לדבריו, נתן זאדה היה מקושר לגורמי ימין קיצוני והתבטא נגד ערבים. "הוא אמר עלי: 'זה ערבי, זה מחבל, אני רוצה להרוג אותו'", סיפר.

במארס השנה פורסמו תצלומי מטוס ללא טייס ומסוקים משמי העיר שפרעם לפני, במהלך ואחרי הפיגוע. לטענת עורך הדין שייצג את הנאשמים בלינץ' שבוצע בזאדה וחשף את קיום הסרטים, ניתן לראות כי המצלמה עוקבת אחרי האוטובוס שבו נסע המפגע ולאחר הפיגוע ניתן לראות את תושבי העיר מתקהלים בזירת האירוע. עורך הדין מאהר תלחמי, טען כי התצלומים מעידים כי היו גורמים שידעו על כוונותיו של זאדה לבצע את הפיגוע בו נרצחו ארבעה תושבי שפרעם.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 9
  קונספירולוגיה במיטבה - אכן היו לו שותפים - חייזרים בצבע ירוק
  1. כן כן - הם גם מצלמים וידיאו ממטוסיהם.
 2. 8
  ועוד שאלה: איך לא הרסו למשפחה הארורה שלו את הבית כמו לשאר המחבלים?

  דין טרוריס יהודי כטרוריסט מוסלמי - כל הטרוריסטים דתיים הם.. וכל הדתיים הם...

  1. האם הרסו את הבית לכל המחבלים? אם לא, אז תשב בשקט!
 3. 7
  הוא היה המתאבד היהודי האופיני
 4. 6
  ברור כי זו פרובוקציה מתוכננת בכדי לסכסך בין המדינה לתושביה הערבים אבל כמובן שאי אפשר לכנן את הכל אם כי הסוף היה ידוע מראש
 5. 5
  באוטובוס הייתה עובדת במשרדי - בחורה נוצריה, מסורה לעבודתה בצורה יוצאת מהכלל

  כדור של המחבל הנבל בן דת משה (שישרף בגיהינום אמן) פגע בלסתה וריסק את פניה.
  אני מצר רק שאותו הכדור שפגע בה ואלו שפגעו בחפים מפשע באוטובוס היו מפספסים והיו פוגעים במחבלים הללו מהימין הקיצוני.
  גם אלו שהדפיסו את המודעה שמכנה את הרוצח השפל בשם קדוש שלא ימצאו מנוחה כל חייהם.
  ובא לציון גואל.

 6. 4
  הפוסטר הנושא את תמונת הרוצח המכונה צדיק

  מלמד על עיוות הנפש של תומכיו.

  1. בדיוק- חינוך לציונות במיטבו.
 7. 3
  הדבר ברור, מי שעמד מאחורי הנסיון לגרום לפגיעה ביחסים בין

  הדרוזים ליהודים, יכולים להיות רק אנרכסטים ששתולים במערכות הבטחון.
  גם בנושא "תג מחיר", הפרטיזנים היהודים מנוצלים (שלא בידיעתם) ע"י גורמי שמאל, כדי לפגוע במעמד של המתנחלים.
  לא יתכן שהשב"כ לא שולט במתרחש, עובדה שמזלטים ליוו את האוטובוס וצלמו את האירוע. כך היה גם במקרה של יגאל אמיר שצולם ע"י איש שב"כ.
  לאט לאט אבל בהתמדה, הפושעים השמאלנים יחשפו ויועמדו לדין באשמת בגידה במדינה.

 8. 2
  מדוע לא נגזר דינם של הרוצחים שבדם קר רצחו חייל שעד שלא הוכח אחרת חף מפשע!
  1. הנה עוד צדיק שמרחם על הרוצח הטרוריסט. חינוך ציוני במיטבו.
 9. 1
  מדוע לא חוקרים את הלינץ' שעשו תושבי שפרעם בעצימת עין של המשטרה?
  1. ומה עם הלינש שבוצע בנהגי המחפרונים בירושלים? מישהו חקר? כשהמדינה מיישמת את החוק על כולם, תדבר.