המאבק על העליון

הכנסת צפויה לאשר מחר את חוק גרוניס; בשישי ידונו בבחירת שופטים

שבוע של הכרעות על עתיד בית המשפט העליון: מחר יידון גם החוק להגברת השפעת הימין בוועדה לבחירת שופטים

החקיקה לשינוי פני בית המשפט העליון צפויה להגיע בשבוע הקרוב לישורת האחרונה: מחר יעלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית "חוק גרוניס", שיסלול את הדרך למינויו של אשר גרוניס לתפקיד נשיא בית המשפט העליון. במקביל, תדון ועדת החוקה של הכנסת בחוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים, כהכנה לקריאה שנייה ושלישית. גורמים בקואליציה העריכו בסוף השבוע כי החוק יובא להצבעה סופית במליאה ביום שני הבא. ביום שישי הקרוב צפויה להתכנס הוועדה לבחירת שופטים כדי למנות שופטים לכהונה בבית המשפט העליון.

בשבועות האחרונים התעוררו מחלוקות בקרב השותפות הקואליציוניות לגבי החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים - מחלוקות שהביאו להקפאת שני החוקים. היה זה לאחר שיו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), החליט לכרוך את השניים זה בזה ולא להעלות אחד מהם להצבעה עד שיתברר גורלו של השני.

המקור למחלוקת על הצעת החוק לשינוי הרכב הוועדה נעוץ בהתנגדויותיהן של ש"ס ויהדות התורה - בשל הפגיעה הצפויה בנציגיהן בוועדה למינוי דיינים, שהחוק מתייחס גם למבנה שלה. ואולם, בשבוע שעבר הושגה הסכמה בין הצדדים, שעשויה לסלול את הדרך להשלמתו של החוק: על פי הסיכום, נציג יהדות התורה בוועדה למינוי דיינים, מרדכי איזנברג, יישאר בתפקידו ואילו הנציג השני שנבחר יפנה את מקומו לנציג שייבחר על דעתה של ש"ס. בקואליציה מתעקשים שהמינוי השני יהיה של אשה, והנושא ילובן בדיוני הוועדה מחר.

בימים האחרונים הבהיר אלקין כי הוא נחוש להכניס בחוק הקיים סעיף חדש שיקבע כי לשכת עורכי הדין תידרש לקיים בחירות מחודשות של נציגיה בוועדה לבחירת שופטים. הנבחרים החדשים יחליפו את הנציגים שנבחרו רק לפני שבועות אחדים - שניהם מזוהים עם האופוזיציה. אלקין פועל להביא לכך שלפחות אחד מנציגי הלשכה בוועדה יהיה אדם שמזוהה עם הקואליציה, כדי לחזק את כוחו של הימין בבחירת שופטים. גורמים בכנסת העריכו כי אם בג"ץ יידרש לסוגיה, הוא עשוי לפסול סעיף שכופה על הלשכה בחירות מחודשות.

דורית ביניש ואשר גרוניס, בתחילת החודשתומר אפלבאום

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב מאמרי הארץ ישירות אליכם

חוק גרוניס, שיזם ח"כ יעקב כץ (האיחוד הלאומי), מבטל את המגבלה על מועמדים לנשיאות העליון, שלפיה רק שופט בעל יתרת כהונה של שלוש שנים ומעלה יכול להתמנות לתפקיד. המגבלה הוטלה ב-2007 בחקיקה שהוביל שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן.

החוק החדש קובע כי לא תוטל כל מגבלה בנושא כתנאי לבחירת השופטים לתפקיד הנשיא. ביום פרישתה של הנשיאה הנוכחית דורית ביניש בחודש הבא ייוותרו לגרוניס פחות משלוש שנים עד פרישתו לגמלאות.

החוק לשינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים נועד לשנות את יחסי הכוחות בוועדה ולחזק את כוחו של שר המשפטים, יעקב נאמן. ההצעה קובעת כי שני החברים בוועדה מטעם לשכת עורכי הדין יועמדו לבחירת חברי המועצה הארצית של הלשכה ויזדקקו לתמיכת רוב של שני שלישים ממנה. המשמעות: הקואליציה תיאלץ לסגור דיל עם האופוזיציה וכך ימונה בסופו של דבר נציג אחד מכל צד.

ללא קשר ליוזמות החקיקה, צפויה הוועדה לבחירת שופטים להתכנס ביום שישי, ועל סדר יומה בחירת שופטים לבית המשפט העליון. זאת בשעה שבינתיים שיחות של חברי הוועדה לקראת הישיבה טרם הבשילו להסכמות, ועדיין יש סימני שאלה אם בכלל יגובש דיל כלשהו שיאפשר בחירת שופטים לבית המשפט העליון.

הישבה הקודמת של הוועדה בנובמבר הסתיימה ללא בחירת שופטים חדשים. זאת לאחר שנשיאת העליון ביניש, כמו גם השופטים אשר גרוניס ומרים נאור - החברים בוועדה - טענו ש"האווירה הציבורית" לא מאפשרת בחירת שופטים לעליון באותו זמן.

בחודשים שקדמו לאותה הישיבה התגבשו הסכמות סביב "דיל" - שבמסגרתו ימונה השופט המחוזי נועם סולברג, שאת מינויו מקדמים הפוליטיקאים בוועדה, השופט המחוזי צבי זילברטל, המזוהה עם ביניש, וכן נשיאת בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופטת דבורה ברלינר.

מאז התפוצץ הדיל, נוספו לרשימת השמות מועמדים נוספים, ובהם מועמדים ממוצא מזרחי, ובדצמבר הם רואיינו על ידי חברי הוועדה. לישיבת הוועדה במתכונתה הנוכחית, תבוא ביניש מחוזקת יותר מאשר בעבר. זאת לאחר שבנובמבר נבחר אחד משני נציגי לשכת עורכי הדין, עו"ד חאלד חוסני זועבי, במקומו של נציג הלשכה עו"ד פיני מרינסקי. זועבי משתייך למחנה של יו"ר לשכת עורכי הדין הקודם, עו"ד יורי גיא-רון, המזוהה עם ביניש.

אף על פי שלבחירת שופטים לבית המשפט העליון נדרש רוב מיוחד של שבעה מתוך תשעת חברי הוועדה, הצטרפותו של זועבי למחנה ביניש מאפשרת לנציגי השופטים בוועדה כוח מיקוח טוב יותר בהסכמות שיתגבשו.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  לרקוויאם שלי מתווסף רקוויאם חדש: חוק גרוניס: תפילת האשכבה לבג"צ הגוסס.
 2. 20
  במקרה הטוב, הכתבה ספוגה בורות ובערות. במקרה החמור, זו תעמולה לאנשים טיפשים

  הצעת החוק המחייבת ששני נציגי לשכת עורכי הדין לא יהיו שייכים למחנה אחד אלא ייצגו את כל לשכת עורכי הדין, גם אלה שבקואליציה וגם אלה שבאופוזיציה, הוא חוק הגון, מאוזן, הוגן, שוויוני, חוקתי, ובעיקר: חוק שנועד לבער מצב מושחת קיים שלפיו למחצית מחברי לשכת עורכי הדין אין השפעה על בחירת שופטים, ואילו למחצית שבקואליציה, יש רוב חוסם המסוגל לכפות את עמדתו על שופטי העליון ועל הציבור והדמוקרטיה, המיוצגים בוועדה למינוי שופטים על ידי נבחריהם בכנסת.

  לכנות את החוק הזה חוק שכל מטרתו היא לחזק את הימין זו בורות, בערות ומניפולציה זולה.

 3. 19
  האם נתניהו הרופס יאפשר את החלשת שלטון השמאל הקיצוני בכל מערכות חיינו,באמצעות הבג"צ? קשה לי להאמין שזה יקרה...
 4. 18
  מדינות ערב מתקדמות ,וישראל זזה אחורה לימים חשוכים
 5. 17
  קורס בדמוקרטיה - תנאי להבחרות לכנסת

  רצוי לחוקק חוק צינון שימנע מכל אדם להכלל ברשימת מועמדים לכנסת (ולכן להבחר) אלא אם כן יעבור מבחן באזרחות ודמוקרטיה. מי שהתחנך במוסד שאינו ממלכתי (רגיל או דתי) או בחו"ל יהא חייב בקורס מזורז של 30 יום בהלכות דמוקרטיה לפני שהיה רשאי לגשת לבחינה. ללא ציון עובר לא יהא רשאי להיות מועמד. אסור שמועמדים שהמגיעים לכנסת יגרמו לשיטות החינוך שלהם (ברוסיה הקומוניסטית או בישיבות הקיצוניות ובחינוך העצמאי ללא לימודי ליבה) לשנות את אופייה הדמוקרטי של ישראל. אם יש חוק צינון לרמטכ"ל, ועכשיו רוצים גם לעיתונאים ("חוק יאיר לפיד") יש חקיקה כזו לגבי עו"ד שלמדו בחו"ל (בחינה בדיני ישראל, לפני שיוכלו לשבת בבחינות קבלה ללשכת עו"ד. בחינות מיוחדות לבוגרי רפואה בחו"ל לפני שיוכלו להבחן כמו רופאים בוגרי אוניברסיטאות בישראל. לכן הגיוני גם שתהייה חקיקה כזו לגבי מועמדים לכנסת.

 6. 16
  כלל ראשון בהבנת הנקרא - הנח שהכותב יודע מה הוא רוצה להגיד

  מי שמזלזל בכותב אינו יכול לפרש אותו. מכאן עולה המסקנה הפוסלת כל מי שמזלזל בכנסת ובחבריה להיות שופט או עורך דין.

 7. 15
  מה זה משנה

  מה זה משנה, במילא אין חוקה.
  אז ישנו את זה עוד פעם בעוד כמה שנים.

 8. 14
  שביל באמצע, שביל בצד, איזה יופי של מצעד של פוליטיקאים קטנים ועלובים.
 9. 13
  דומה שהמפסיד בעסק הזה יהיה גרוניס עצמו.

  הרי גם ב-1995 שלח הימין "שליח" מטעמו - ואנחנו הרגנו (אסרנו) את השליח, במקום לטפל בשורש הבעיה.

  האם גם הפעם ניטפל אך ורק ל"שליח" בכל פסק-הלכה שיוציא בעליון ? האם גם הפעם לא תראינה עינינו את מי שעומדים מאחוריו ?

 10. 12
  עצם העובדה ששלושת השופטים מתאמים עמדות היא עבירה על החוק, אבל לבייניש מותר הכל ...נו טוף...
 11. 11
  כדאי לקרוא על מועמדותו של השופט השנוי במחלוקת צבי זילברטל: http://www.news1.co.il/Archive/002-D-66564-00.html מאיר את עיני האדם החושב.
 12. 10
  אלן דרשוביץ "סניגורם של ישראל" בלשון אנשי הימין וידיד של נתניהו שהוזכר לא פעם ע"י אנשי ימין כאורים ותומים אמר באמצע דצמבר 2011 במוזיאון הבאוהאוס בת"א (בכנס ידידי המרכז הרפואי "רעות") שהחקיקה הנוכחית בכנסת היא אנטי-דמוקרטית. הוא גם אמר: "אל תגעו בבית המשפט העליון. הוא נכס חשוב לישראל בעולם".
  1. דרשוביץ הליברל תקוע עמוק עמוק בשמאל האמריקאי. עו"ד שייצג במשך שנים רבות את ענף הפורנוגרפיה, יכול להשתייך רק לדמוקרטים הליברלים. בטח לא לרפובליקאים השמרנים.
 13. 9
  ודי לכיבוש המביש כי עם צודק לא כובש
  1. די למשת"פיות של השמאל הקיצוני,כי עם נורמלי מעמיד לדין משת"פים עם האוייב
 14. 8
  השחיטות הפוליטית עושה בושות למדינת היהודים וביהמ"ש הוא בסך הכל מקום שם אנשים קטנים השומרים בגדול על מקום העבודה שלהם
 15. 7
  חוק "חוק גרוניס" ו"החוק להגברת השפעת הימין בוועדה לבחירת שופטים" בעצם צריך להוביל לחוק הפשוט וההכרחי "חוק ביטול בית המשפט העליון" או יותר נכון "חוק ביטול בתי המשפט". יש לאפשר לכנופיות 'תג מחיר' להיות היוזמים,הפורעים,המחוקקים והמוציאים לפועל, ואז אפשר יהיה לבטל את כל המוסדות המפוקפקים ומיותרים כמו כנסת,משטרה ובתי משפט.
  1. יפה דרשת,תקבל בונוס
  2. הגיע הזמן לבטל את שלטון המיעוט השמאלני הקיצוני במדינה, השולט בבג"צ. הכנסת,שנבחרה ע"י העם,היא זו שצריכה להכתיב את אורחות חיינו.
  3. ומי ייגן עליך כשהכנסת תפגע בך ???

   רק בית משפט עליון חזק יכול להגן על זכויותינו !
   אין פה עניין של "שמאל קיצוני", אלא שמירה על המוסד היחידי שיכול לרסן את הכנסת, שכולנו, שמאל וימין, מודעים לכך שמסוגלת לנסות ולפגוע בזכויות כל אחד מאיתנו מטעמים קואליציונים צרים.

 16. 6
  עו״ד איזנברג נבחר בלשכה לתפקיד

  הוא נציג הלשכה שנבחר בבחירות חשאיות ברוב קולות. איננו נציג של מפלגה בכנסת.

 17. 5
  מדינה מופקרת.כל יום הדרדרות נוספת.
  1. נכון מאד!! הגיע הזמן לבלום את שלטון המיעוט השמאלני הקיצוני במדינה!!
  2. לא מדינה אלא ממשלה מופקרת הנותנת לכוחות השחור להשתלט על כל גופי ומוסדות המדינה.
 18. 4
  לא תקין ולא חוקתי שבג"צ ידון בנושא הרכב הוועדה לבחירת שופטים

  הצעד המתבקש שבג"צ ימנה את חברי הוועדה.......או אולי ישירות את השופטים, למה לבזבז כ"כ הרבה אנרגיה, הרי זה מה ש"שומרי החותם" רוצים באמת.

  1. היום כבר שופטי העליון ממנים את עצמם
 19. 3
  כאשר מחוקקים חוק כדי לפתור בעיה פרטנית לאיש אחד מתחילים נוהג שלא יכול להגמר טוב
  1. אבל כשמחוקקים חוק מיוחד ליגאל עמיר,זו כמובן הדמוקרטיה במיטבה...
 20. 2
  אלקין רוצה לשנות את פניה של מדינת ישראל מחופשית לדתית - נתניהו, שים לב!
  1. אל תדאג y!! נתניהו עומד על משמר המשך שלטון החונטה השמאלנית במדינה.
 21. 1
  חוק תמים ועוד חוק 'תמים' נותנים יחד אשר משנה את הקיים,בית המשפט העליון של המדינה יהפוך להיות פוליטי-שיפוטי,וייצג את עמדות הימין שלא תמיד תואמות את הצדק המשפטי.
  1. להפיך, היום בית המשפט הוא פוליטי - שמאלני קיצוני, מטרת החקיקה היא להשיב את השפיות לעליון