פרשת הולילנד: אולמרט מואשם בקבלת שוחד

רה"מ לשעבר מואשם בקבלת כספים לקידום פרויקט הנדל"ן. דוברו: הפרשה מתבססת על עד שידוע כמפוקפק. גם נגד זקן ולופליאנסקי הוגשו כתבי אישום

כמעט שנתיים לאחר התפוצצות פרשת הולילנד, שלוותה בגל מעצרים גדול של המשטרה, הגישה היום (חמישי) פרקליטות המדינה לבית המשפט המחוזי בתל אביב את כתבי האישום בפרשה. בין היתר הוגשו כתבי אישום נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, ראש לשכתו לשעבר שולה זקן, ראש העיר ירושלים הקודם אורי לופוליאנסקי ומנהל מינהל מקרקעי ישראל בעבר, יעקב אפרתי. כולם נחשדים בקבלת ובמתן שוחד, בעיקר לצורך קידומו של פרויקט הנדל"ן הולילנד בירושלים.

על פי החשדות, ש', עד המדינה בפרשה, ששמו עדיין אסור לפרסום, שימש במשך שנים רבות צינור להעברת כספי שוחד משורה של אנשי עסקים ובהם יזם הפרויקט הלל צ'רני ואיש העסקים אביגדור קלנר, בעליה לשעבר של חברת פולאר השקעות - בעלת זכויות לבנייה במתחם - לבכירים במנהל מקרקעי ישראל ובוועדת התכנון והבנייה של ירושלים. בתמורה, זכה הפרויקט ללובי חסר תקדים מצמרת העירייה וועדות התכנון. בכירי גופים אלו קידמו על פי החשדות את הפרויקט שרבים רואים אותו "מפלצתי". זאת, תוך שהעניקו ליזמים הטבות מופלגות ובהן הפחתה של מיליוני שקלים בהיטלי ההשבחה, ויתור משמעותי על בניית מבנים לטובת הציבור וקבלת אחוזי בנייה אסטרונומיים ושלל מחוות מגוונות ששיקפו רווח וחיסכון של עשרות מיליוני שקלים.

בעדותו במשטרה סיפר בין השאר ש', שהיה אחד מבכירי אנשי העסקים בישראל בשנות ה-90 והפך למאכער משגשג: "בשיחות שקיימתי עם ראש העיר דאז אולמרט, עם יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, לופוליאנסקי ועם חברי הוועדה המקומית, הובהר לי שבצורה של תן וקח אוכל לקבל את רצוני (..) אני רוצה להדגיש. הרמיזות היו מאנשים אלי ולא להפך כי אני לא הייתי מעז".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

אהוד אולמרט באולם הדיונים בבית המשפט המחוזי בירושליםפתאל מיכל

בכתב האישום נכתב כי "במחשכים התקיימה מערכת יחסי שוחד מסועפת בהיקפים נרחבים שנמשכה לאורך למעלה מעשור, כשבמתחם הולילנד הולך ונבנה בפועל פרויקט מגורים בעל נפחי בניה והיקף חריגים מאין כמותם בנופה של הבירה ירושלים". במשרד המשפטים אמרו היום "חומרתו של כתב האישום לא נובעת רק מהיקפו, אלא מן העובדה שאין מדובר בעובד ציבור בודד שסרח, אלא במספר רב של עובדי ונבחרי ציבור, החל מחברים במועצת העיר ירושלים, מהנדס העיר, שני ראשי עיריית ירושלים, מנהל מינהל מקרקעי ישראל, וכלה בשר התמ"ת וראש לשכתו".

כנגד אולמרט מתנהל בימים אלו משפט נוסף בפרשת ראשונטורס, הנמצא בשלב סיכומי התביעה. יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, אמר בתגובה כי "בהגשת כתב האישום דווקא כעת, תוך כדי ניהול המשפט כנגד אולמרט, יש לטעמנו ניסיון פסול להשפיע על בית המשפט הדן בימים אלו בעניינו של מר אולמרט ועומד בפני קבלת הכרעות". דן ביקר את יחס הפרקליטות לעד המרכזי בפרשה, ואמר כי התיק, בכל הנוגע לאולמרט, "מופרך מיסודו ומורכב כולו מטענות בעלמא של עד מדינה מפוקפק, אשר אפילו חוקריו חשדו בו כי שיבש ראיות. כתב האישום מתבסס על סיפורי אלף לילה ולילה שנולדו במוחו של עד מדינה זה, אשר בתי משפט שדנו בענייניו כבר ביקרו אותו בעבר בחריפות ואת נטייתו שלא לומר אמת". דן הוסיף כי "אולמרט הצהיר בצורה הברורה ביותר כי מעולם לא לקח שוחד, לא במישרין ולא בעקיפין, והגשת כתב אישום כעת לא תשנה עובדה זו".

כתב האישום שהוגש כולל גם את פרשת חוות הזרע ופרשת בריכות המלח. שלוש הפרשיות קשורות זו לזו, ועוסקות כולן בקידום פרוייקטי נדל"ן שונים בארץ תוך מתן שוחד לעובדי ולנבחרי ציבור שונים, בדגש על עבירות שליוו את הליכי התכנון בעיריית ירושלים ובמנהל מקרקעי ישראל.

כתבי אישום בשלוש הפרשות הוגשו סך הכל כנגד 13 חשודים, ביניהם גם יו"ר דירקטוריון תעשיות מלח ששימש במקביל כסגן יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים דני דנקנר, מהנדס העיר ירושלים דאז, אורי שטרית, וחבר מועצת העיר וסגן ראש העירייה אליעזר שמחיוף. עוד הוגשו כתבי אישום נגד אביגדור קלנר, שהיה מבעלי השליטה בחברה, והלל צ'רני, בעל הזכויות במקרקעין שבמתחם. כנגד חשודים נוספים, שנחקרו בפרשה, להם נשלחו הודעות שימוע, תתקבל החלטה בקרוב.

הולילנד פארק - שאביגדור קלנר נמנה בעבר עם בעלי השליטה בה וכיהן בה במשרה בכירה - חברה ליזם הולילנד הלל צ'רני בראשית שנות ה-2000 כשרכשה זכויות בנייה בחלק גדול ממתחם הולילנד. במאי 2011, חודשיים לאחר התפוצצות פרשת הולילנד, הודיעה הפרקליטות לחברה כי היא שוקלת להגיש נגדה כתב אישום בכפוף לשימוע בחשד לכאורה לעבירות של מתן שוחד, הלבנת הון וחוקי מס בקשר לפרויקט.

Read this article in English: Former PM Ehud Olmert indicted over Holyland scandal
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 14
  אולמרט היה מגיל צעיר נוכל, ומכל תפקיד הפיק טובות הנאה
 2. 13
  מוכן לתת לאולמרט את הספר שיהיה לו מה לקרוא

  יהיה לו הרבה זמן חופשי בעתיד- מתורגם על ידי יוסף יואל ריבלין

 3. 12
  "יועצו" הלך הזרזיר אצל העורב
 4. 11
  אדריכל אורי שיטרית - לאן הגאווה והרשע הובילו אותו, ללקיחת שוחד!
 5. 10
  איזה מסכן יועץ התקשורת אמיר דן.....

  אין איש בירושלים שאינו יודע לבטח שבראש העיריה עמד אדם מושחת
  עד היסוד. גם טומי לפיד ז"ל וגם דנקנר, גם עליזה הרעייה וגם יאיר לפיד
  יודעים בדיוק את מה שיודע כל מי שעיניו בראשו. אז מה יעשה "יועץ
  התקשורת" ? זו פרנסתו ובטח יש לו אשה וילדים....

 6. 9
  סיפורי אלף לילה, אבל בקרוב בתא ליד "אנסי קצב".
 7. 8
  החכי"ם בקדימה ממש מתים עליו הוא עצמו בטוח שיוחזר לראשות הממשלה, השאלה איך יצליח נוכל אם לא יהיה סימפטי/ נחמד אהוד, שאם לא כן איך יפיל בפח אחרים?
 8. 7
  מי נכנס למיטה עם עבריין האפיפיור ? בטח שהעד יהיה מפוקפק
 9. 6
  ואת מי עוד הייתי מעמיד לדין? את תושבי העיר ירושלים אשר בחרו באולמרט, כלומר בליכוד, החל מ1993, אחרי שנים נפלאות של טדי קולק! איך אפשר להיות כל כך חסרי טעם אחרי תקופה כל כך פורייה ומניבה של קולק ולבחור באולמרט? מילא הדותיים, אבל האזרחים החופשיים??? רק משנאת ה"סמול" בחרו בעסקנים ירודים ותרמו להרס העיר, ואחר כך הם ממשיכים גם בבחירות למדינה. ואשמים גם את כל אלה שלא הולכים להצביע "כי אין במי לבחור"- המטומטמים לא מבינים שבכך עוזרים למהרסים דווקא?
 10. 5
  דוברו של אולמרט: הלך הזרזיר אצל העורב
 11. 4
  המכתש בגבעתיים=הולילנד -משטרת ישראל נא לבדוק
 12. 3
  להרוס את המבנה המכוער הזה.סמל השחיתות הישראלית...
 13. 2
  "רק פה שלושה ראשי ממשלה- נחקרים ולא משתפים פעולה..."

  איך הדג נחש קולעים בדיוק למה שקורה בארץ שלנו. יאללה- שלטון החוק.

 14. 1
  איפה הכותרות המפוצצות "הארץ"? אהה מישהו מהקולגות?הבנתי.