ביהמ"ש מתח ביקורת על מחוז ש"י: שוטרים עצרו נערים בניגוד לחוק

באחד המקרים כתבה השופטת "לא ברור מדוע הקטינים נעצרו", במקרה אחר נמתחה ביקורת על חיפוש ללא צו

משטרת מחוז ש"י ספגה בשבועות האחרונים ביקורת נוקבת מצד בתי המשפט, שגינו את יחסה כלפי קטינים שעצרה וקבעו כי בכמה מקרים היא ביצעה מעצרים, חקירות וחיפושים ללא צווים ובניגוד לחוק.

בשבוע שעבר עצרה משטרת המחוז שני נערים במאחז עז ציון, הנמצא על כביש 60. למחרת היא הביאה אותם בפני שופטת שלום בירושלים כדי לשחרר אותם בתנאים מגבילים. בא כוח המדינה טען בדיון כי אחד הנערים, אשר "נגע קלות בכתפו של שוטר", לדבריו, נעצר בחשד לעבירת תקיפה. השופטת עירית כהן קבעה כי המשטרה פעלה בניגוד לנהלים והורתה לשחרר את הנערים באופן מיידי וללא תנאים מגבילים. "לא ברור מדוע הקטינים נעצרו", כתבה, "בנסיבות המקרה ניתן היה להסתפק בעיכוב". שני הנערים יוצגו על ידי עו"ד יצחק בם.

השופטת כהן הוסיפה כי אחד הנערים נחקר בשעות הלילה, מהלך המנוגד לחוק, וכי על אף שקצין מוסמך רשאי להורות על חקירה חריגה שכזו, לא הוצג כל אישור לביצועה. "לא היה מקום לעוצרם, וודאי שלא עמדה לפני השוטרים האפשרות לשחררם לפיקוח הורים", הוסיפה. השופטת ציינה כי העצורים הובאו לבית המשפט על ידי שירות בתי הסוהר בשעה 7:00 בבוקר, אולם חוקר המשטרה הופיע לדיון בעניינם רק ב-12:00 בצהריים.

השופטת עירית כהןאתר בתי המשפט

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בית משפט השלום בירושלים דן לפני כשבועיים במעצר לא חוקי נוסף שביצעה משטרת המחוז בשנת 2004, בביתה של משפחת ארנסטוף מההתנחלות תקוע. שוטרי המחוז הגיעו לבית המשפחה לאחר שבנו של רב היישוב, מנחם פרומן, המתגורר בבית הסמוך, דיווח כי אדם שהשליך אבן לעבר בית אביו נמלט לכיוון ביתה של ארנסטוף. השוטרים נכנסו לבית ללא צו חיפוש והחרימו חפצים שונים, בהם שרשרת עם אגרופן, מחשב, מדפסת וטלפון סלולרי. במהלך הפשיטה נעצרו שני בני משפחה, ואחד מהם טען כי הוכה במעצרו. המשפחה הגישה תביעת פיצויים באמצעות עו"ד ברוך בן יוסף. השופט עודד שחם פסק כי היא תקבל פיצוי בסך 34,000 שקלים ומתח ביקורת על המעצר. "לא הונחה תשתית ולו מינימלית כי באותה נקודת זמן היה יסוד סביר לחשש כי בוצעה עבירה", כתב שחם, "העילות לחיפוש הן נושא אלמנטרי בעבודת המשטרה. אין בפניי הסבר ברור כיצד קרה שחיפוש בוצע בנסיבות המקרה". השופט הוסיף כי החשודות הפוטנציאליות מקרב המשפחה היו נשים, ולמרות זאת השוטרים בחרו לעצור את אחד הגברים בבית, במהלך שהוגדר כ"התרשלות".

במקרה נוסף, שאירע לפני שנה ונדון לאחרונה בבית המשפט הצבאי בעופר, עצרה משטרת ש"י נער פלסטיני בנבי סלאח והעמידה אותו לדין על השלכת אבנים. הנער הודה במעשה, אך עו"ד גבי לסקי ביקשה לפסול את הודאתו מכיוון שהוריו לא עודכנו בדבר מעצרו. בנוסף, טענה כי הופעל עליו לחץ חריג והוא לא זכה לשעות שינה. השופטת, רס"ן שרון ריבלין אחאי, החליטה לקבל את העדות, אך ציינה כי חוקרי ימ"ר ש"י פעלו באופן לא חוקי בכך שלא הסבירו לנער כי הוא רשאי לשמור על זכות השתיקה. "הפגם שנפל בחקירתו של הנאשם הוא פגם חמור", כתבה, "אני מוצאת באי הסברת זכות השתיקה באופן מפורש לנאשם פגם של ממש בהוגנות החקירה".

השופט עודד שחםאתר בתי המשפט

השופטת ציינה כי החוקר טען בביטחון רב בפני בית המשפט כי הסביר לנער את זכות השתיקה, אולם לאחר שעימתו אותו עם העובדה שלא עשה זאת השיב כי פעל בתום לב. "זהו פגם מהותי", הדגישה. בשולי פסק הדין הוסיפה ריבלין אחאי כי "התביעה הצבאית מתבקשת להעביר את ההחלטה לגורמים האמונים על חקירות נוער באזור על מנת שילמדו, יפיקו לקחים וידאגו לתיקון הדרוש תיקון".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 13
  איך לתת אימון במערכת החוק

  אחרי מקרה כזה איך אפשר?!
  האם השוטרים האלה, המחוז , האחראים יקבלו את עונשם על הפשע הזה?

 2. 12
  המלך עירום

  למה אחר מקרה זה אין סנקציה בחוק על מעצר לא חוקי, למה המחווז הזה לא ישלם על כך, למה השוטרים שפשעו לא מטופלים. איך רוצים מאיתנו שניתן אימון במערכות החוק?!

 3. 11
  לית דין ולית דיין. כל המדינה מתפוררת בהנהגת חנטרישיהו שיודע כי רק בדרך זו של הפרד ומשול הוא יצליח להבחר לעוד קדנציה, אך השאלה אם תהיה לו מדינה - והתשובה - כן, יש לו נתיב בריחה לארה"ב, אלא אם יוכרז שם כפרסונה נון גראטה.
 4. 10
  איך הגענו לכך שלמקרא הכותרת (שאין בה אזכור קל אפילו ללאום העצורים) ----- היה ברור כי לא מדובר בפלסטינים
 5. 9
  לגנות את אלימות המשטרה - בלי קשר למחנה הפוליטי

  מי ששתק כאשר המשטרה התנהגה בביריונות בהפגנות טרם הגירוש מגוש קטיף - קיבל את אותה התנהגות בהפגנות הסטודנטים והעובדים.
  מי שלא מוחה על עיכובים ומעצרים שרירותיים במאחזים - בל יתפלא אם התופעה מתפשטת במהירות גם לשכונת רחביה.
  אין 2 משטרות: אחת לימין ואחת לשמאל. כאשר פיקוד המשטרה והדרג הפוליטי הממונה מאשר לשוטרים לנהוג בניגוד לכללים (הסתרת תגים, "לרדת עליהם חזק", וכו'), ההוראות הללו הופכות לנורמה שמופעלת נגד כולם.

 6. 8
  שמים שהנוער הפלסטיני חיי תחת דקטטורה. השבח לאל, עכשיו הדקטטורה נוזלת קצת על היהודים ולכן מערכת-המשפח פתאום מתעוררת
 7. 7
  נו, ימניים יקרים שלי, איפה בית המשפט "השמאלני"?
 8. 6
  כאילו, מדי פעם לנזוף גם במשטרה ובצבא על התעללות בפלסטינים זה חביב, אבל בגדר קוסמטיקה.
 9. 5
  איזה כיף להיות יהודי. ואיזה כיף גדול יותר להיות מתנחל. תקציבי ענק, הגנה צמודה של בית המשפט - וזכות לתקוף אחרים. ושלא יהיו טעויות: צריך לבלום את אלימות המשטרה. אבל גם את אלימות המתנחלים וגם את אלימות המשטרה כלפי פלסטינים.
 10. 4
  מפקד מחוז ש"י כנראה טרם הפנים ביקורת ביהמ"ש על פקודיו, נוכח העובדה ש"התקלות" נמשכות-אחריות מפקד???!!!
 11. 3
  פתאום החליטו לשמור על החוק בגדה המערבית. אבל רק בעניין הזכויות של האוכלוסיה המתנחלת.
 12. 2
  הושלכה אבן על בית ולא נעברה עבירה? השופט הזה עו"ד או לפחות קרא פעם את חוקי מדינת ישראל?
 13. 1
  במגזר הערבי תמיד זה קורה

  במגזר הערבי מעצרים של קטינים וכליאתם על תנאי לימים ללא ליווי ההורים קורים הרבה וכן בשטחי מדינת פלסטין העתידית, חיפושי יום ושחר מתבצעים מדי יום ויום במגזר וגם במדינת פלסטין ללא שום צווים ולא בטיך וכשמגישים תלונה במחש התיקים תמיד נסגרים בעוד שהשופטים לא מתייחסים לנושא של קטינים וצווים. גזענות בבתי המשפט, לא עלינו הרי כולנו ראינו מה קרה בבג״ץ לפני ימים ספורים הנחשב למעוז האחרון למעט צדק במדינה הזו !!!!!

  1. חתרני השמאל הקיצוני ממשיכים להנות מחסינות משפטית,המוענקת להם ע"י רשויות אכיפת הצ/חוק השמאלניות ובברכתו של רה"מ לקקן השמאל.
  2. לדרור כל עוד הם אשכנזים בני טובים עם קשרים ,מסכן המזרחי שיחסום צומת .