משפט הדיבה של "אם תרצו" נדרש להכריע מהו פשיזם

היום יוגשו תצהירי ההגנה במשפט לשון הרע מסקרן שהגישה התנועה נגד קבוצה בפייסבוק שטענה כי היא פשיסטית. הנתבעים: אמת דיברנו

מהו פשיזם? איך נתפשת המלה "פשיסט" בשיח העכשווי בישראל? והאם תנועת "אם תרצו" עונה להגדרות של תנועה פשיסטית? בשאלות אלו יעסוק בית המשפט המחוזי בירושלים בתקופה הקרובה.

היום יוגשו תצהירי ההגנה במשפט הדיבה המסקרן של תנועת "אם תרצו" נגד מפעילי קבוצת הפייסבוק העונה לשם: "אם תרצו תנועה פשיסטית". הפעילים, שנתבעו על סך 2.6 מיליון שקלים, בחרו לנהל את הקרב המשפטי באמצעות הטיעון "אמת דיברתי", בניסיון להוכיח ש"אם תרצו" אכן כוללת סממנים פשיסטיים. בכל מקרה, הם טוענים, כי הם מוגנים על פי עקרון חופש הבעת הדעה.

בין התצהירים שיוגשו יהיה זה של הפרופ' זאב שטרנהל, מומחה עולמי לפשיזם, שקבע כי "קיימים באידיאולוגיה ובפעילותה של תנועת 'אם תרצו' רכיבים פשיסטיים ותצהיר של העיתונאי רוביק רוזנטל, מומחה לעברית מדוברת, שקובע כי בשיח הישראלי העכשווי השימוש במונח "פשיסט" נעשה הן על ידי השמאל והן על ידי הימין והשימוש הזה לא מכוון בהכרח למובנו ההיסטורי של המונח.

הפגנה של "אם תרצו"מוטי מילרוד

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות אל הפייסבוק שלכם

תנועת "אם תרצו" הגישה את התביעה לפני כשנה נגד שבעת מנהלי קבוצת הפייסבוק: רועי ילין, יובל ילין, עידן רינג, דוד רמז, נעם ליבנה, טל ניב (עורכת וכותבת ב"הארץ"), וארי רמז. בתביעה טענה כי מטרת הקבוצה היא להשתיק את פעילותה וליצור לה דה-לגיטימציה. מנגד, טוענים הנתבעים כי פעולותיה של "אם תרצו", ובפרט הקמפיינים נגד הקרן החדשה לישראל וארגוני זכויות האדם הן בעלי מאפיינים לאומניים ואף פשיסטים ובכל מקרה, האמירה שלהם חוסה תחת עקרון חופש הביטוי והיא בבחינת הבעת דעה לגיטימית.

את הנתבעים - כולם פעילי שמאל צעירים - מייצגים עורכי הדין מיכאל ספרד, ישי שינדור ושלומי זכריה. פעילי השמאל מודים כי הנטל הכלכלי של התביעה עלול למוטט אותם, והם מתכוונים לפתוח בימים הקרובים אתר אינטרנט לאיסוף תרומות לכיסוי ההוצאות המשפטיות שלהם.

שטרנהל מסביר בתצהירו שאין הגדרה ברורה וחד-משמעית לתנועה פשיסטית ובכל מקרה אין אף תנועה בהיסטוריה שעונה על כל המרכיבים של ההגדרה. בכתבי שובל מוצא שטרנהל ביטוי מובהק לחשיבה פשיסטית: "את הכלל והפרט היא תופשת כאחדות מושלמת ... בדיוק כשם שגוף האדם איננו סך כל איבריו וחלקיו אלא אורגניזם שלם אחד - כך גם האומה", כותב שובל. התפישה של האומה כגוף אורגני, מסביר שטרנהל, היא מבנה יסודי בחשיבה הפשיסטית. ביטוי נוסף לתפישה פשיסטית היא ראיית העולם המערבי כמנוון ויצירת תחושה של מצב חירום שמחייב מאבק בבוגדים כביכול.

שטרנהל גם מצביע על כך שהקביעה אם מדובר בתנועה פשיסטית צריכה להסתמך לא על השוואה עם המדינה הפשיסטית הקלאסית אלא עם התנועות שהפכו את המדינה לפשיסטית בתחילת דרכן. "אם לוקחים בחשבון ש"אם תרצו" נמצאת רק בראשית דרכה ופועלת בחברה, שבה שלילת ערכי היסוד של הליברליזם נחשבת לחטא, הרי שהיא מציגה סממנים ראשונים ומדאיגים של פוטנציאל פשיסטי", כותב שטרנהל.

פרופ' זאב שטרנהל
פרופ' זאב שטרנהלדניאל בר און

רוזנטל מנתח את השימוש במונח פשיסט בשיח העכשווי בארץ. הוא מביא 21 דוגמאות לשימוש במונח בחוות הדעת שלו, החל מאנשי שמאל שמוחים נגד "יוזמה פשיסטית לחקר אזרחים בידי הכנסת" ועד למשה פייגלין שמאשים כי תקופת ההתנתקות כי המדינה "אימצה מאפיינים פשיסטיים".

רוזנטל מצטט גם טוקבקיסטים ואף עובד בחנות בגדים שמסביר לעיתונאי מדוע לא מיישמים בחנות את נוהלי החברה, ואומר כי "לא מדובר במשטר פשיסטי". השימוש במלה, קובע רוזנטל, אינו בלעדי למחנה פוליטי אחד. הן השמאל והן הימין מאשימים מדי פעם זה את זה בפשיזם. מסקנתו של רוזנטל כי המונח "פשיסטי" בשיח הפוליטי בישראל הוא מונח מקובל שאינו קשור בהכרח למשטרים הזכורים לרע מאירופה.

עו"ד נדב העצני, בא כוח "אם תרצו", הגיב: "מדובר בניסיון של קבוצת אנשי שמאל קיצוני לחסל ציבורית את 'אם תרצו', שהיא תנועה ציונית ודמוקרטית, ברוח משנתו של זאב בנימין הרצל. הניסיון להוציא את 'אם תרצו' אל מחוץ לגדר, תוך שימוש בלשון הרע, הינו בלתי חוקי ולכן פנינו לבית המשפט. מצערת העובדה, אבל לא מפתיעה, שישנם אנשים שנחלצים לנסות להגן על חבורת המשמיצים ולחלץ אותם מהפח המשפטי שטמנו לעצמם. אנחנו מקווים שבית המשפט ישים קו אדום בפני ניסיון החיסול מצד קבוצת הנתבעים".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 144
  בהצלחה לנתבעים
 2. 143
  אין כמו "אם תרצו"

  לא מבין מאיפה מביאים את השטויות האלה!! אני תומך נלהב שלהם ושל הנשים גם :-)

 3. 142
  אם תרצו

  ההצלחה הכי גדולה של ארגוני השמאל זה שהם מצטיירים כרחבי אופקים וליברלים והם לא. אני מקווה מאד שתנועת אם תרצו תזכה בתביעה כי אין מחסום לפה המלוכלך של השמאל נגד המתיישבים ביהודה ושומרון.

 4. 141
  נו, הביאו את שטרנהל כ"מומחה" לפשיזם:

  בכלל לא חשוב מה ההגדרה המדויקת של המונח פשיזם. מה שחשוב - ובכך "אם תרצו" צודקים, זה שבעיני הציבור "פשיזם" זו קללה, זה משהו שלילי. אם בית המשפט לא יאמץ את המשמעות הזאת לכינוי - אין שום תוקף אמיתי לפסיקתו, כי מי שכינה את "אם תרצו" תנועה פשיסטית בכלל לא התכוון לדון במשמעות ה"מדעית", אלא להטיל רפש בלבד.

 5. 140
  פשיזם הסבר משפטי הוא רחב ולא צר?

  איננו אמורים לעסוק בהגדרה של פשיזם? עצם המשפט אנו עם שקופץ לכל אדיולוגיה בהתאם לצרכים של ישראל? אם לבני ועוד כמוה, החרימו את מוחמד בכרי? מה? נשאר? זו רק דעתו היתה, נכון לא נכון ? השילטון צודק תמיד, גם בפשיזם,???????
  סמי אלקיים

 6. 139
  הרצל מתהפך בקיברו...
 7. 138
  מצחיק שפרופ' מוזר שכזה, שונא יהודים - הוא הוא העד של עיתון הארץ
 8. 137
  אם תירצו אולי לא פאשיסטית אבל ברור שכל כוחה מיועד להפוך את ישראל למדינת חמס

  כל פעולתה של אם תירצו מיועדת למנוע שתי מדינות ולהבטיח מדינה אחת מהירדן לים
  מדינה כזו יהיה בה רוב ערבי שרובו יצביע חמס
  ולכן בבחירות דמוקרטיות יעלה החמס לשלטון תפוג מדינת ישראל.
  מכאן יוצא שאנשי אם תירצו עושים את החלום של החמס בחזקת צדיקים מלכתם נעשית בידי אחרים.
  באם לא יאפשרו בחירות חופשיות וימנעו מערבים לבחור משמע שאם תירצו אינה דמוקרטית ואם אינה דמוקרטית משמעה שהיא לאומנית שזה שם אחר לפאשיזם

 9. 136
  לדעתי כולם פספסו פה את ה main idea של הכתבה.

  שלאמר את האמת . זו מקוריות

 10. 135
  בנימין זאב הרצל

  לפחות תלמדו את השם, לפני שאתם נושאים אותו לשווא.

 11. 134
  אני שומעת אם תרצו ומתחלחלת כמו למול חולצות חומות

  רק חסר שיעברו בלילה ברחובות בתהלוכות שירים לאומניים ברחוב דיזנגוף. מה, זה כבר קרה ?

  1. כשאני קורא על מעלליהם אני נזכר בהיטלר יונגד. במה הם שונים?
 12. 133
  אם תרצו- מפאי ההיסטורית.

  אם תרצו היא תנועה ציונית הפועלת ברוח מפאי המודרנית של ציונות ואהבת הארץ .
  כוללת גם התפקחות מרעיונות אנטי ישראלים שלצערנו קיימים בשולי החברה הישראלית .
  חשוב ללמד את הנוער את ערכי הציונות המקוריים שהם אהבת ארץ ישראל , התישבות בארץ .
  להפוך את השונא לאוהב תוך כדי הכפשת הישראליות זה לא יעבוד.
  להפוך את ישוב הארץ בכל מקום בארץ לפשיזם זה פוסט ציונות ומלא ציניות.
  ראוי שכל מכפישי ישראל ילמדו היסטוריה לפני הכל .

 13. 132
  כתבה. ״מאוזנת״ דעות מתקיפה של אם תרצו 90. אחוז מהבמה
 14. 131
  האירוניה, אוי, האירוניה

  אחרי שתנועת "אם תרצו" הוציאה דיבה על ארגוני השמאל וניסתה להשתיק אותם, עכשיו היא תובעת כמה שמאלנים שקוראים לה פאשיסטית??
  סופה של התנועה הזאת שכל מה שהיא מקדמת ישמש נגדה.

 15. 130
  "אין הגדרה ברורה וחד-משמעית לתנועה פשיסטית"

  פרופסור נכבד, ובור, לכל תנועה פשיסטית היה מנהיג שחברי התנועה מילאו את פקודותו בלי ויכוח. Google: El Duce, Führer , Caudillo de España

  ולמד קצת.

 16. 129
  רגע הם לא אלה שציירו את נעמי חזן עם קרני שטן? זה לא לשון הרע?
 17. 128
  יופי. דיברנו. התלהמנו. עכשיו נעשה חידון קטן : מיצאו נא את ההבדלים בין הקליפ הזה http://www.youtube.com/watch?v=vD3NeoYxw_A לבין הקליפ הבא http://www.youtube.com/watch?v=Iw08RExTyY8&feature=related

  אגבבין הפותרים נכונה יוגרל פותר שלא פתר נכונה.

 18. 127
  נשבע להילחם בפאשיזם שמנסה לסתום פיות: אין הוכחה חזקה מזו שהתנועה פשיסטית, אם למישהו היה ספק
 19. 126
  "אם תרצו" אינה ציונית ואינה דמוקרטית ויש בה מאפיינים פשיסטים ברורים

  היכן הציונות ברוח חזון הרצל ב"אם תרצו" מלבד השם הגנוב שאימצה לעצמה התנועה? היכן הדמוקרטיה, כבוד לזכויות האזרח, לחופש הביטוי, לחרות האקדמית? אם "אם תרצו" אינה פשיסטית במלוא משמעות המושג הרי היא כגופים ישראלים רבים בצד ימין של המפה הפוליטית תנועה פרוטו פשיסטית המבקשת לדכא את חופש הביטוי באקדמיה, בעולם התרבות ובחברה הישראלית בכלל, ולהכפיף את השיח הפוליטי לקוד ההתבטאות ה"ציוני" שלהם. אין אצלם מקום לריבוי דעות לגיטימיות. מי שאינו מתיישר לפי הסמן הימני שהם קבעו הוא אנטי ציוני ובוגד במולדת ויש להשתיק אותו , איך תגדירו זאת אם לא פשיזם, רבותי?

  1. תגובה מאלפת. הרי מה שהחריד את הרצל היו ניצני הפשיזם שריחם עלה באפו כשסיקר את משפט דרייפוס עבור עתונו

   עדיין לא היתה תנועה פשיסטית של ממש אולם הכוחות שבראו אותה כבר צפו ועלו על פני השטח והרצל, בגאוניותו, חש בריחם המעופש ובסכנה העצומה לעם היהודי שהם מבטאים. אילו מישהו היה אומר לו שהרעיון שלו יתגשם ותקום מדינה יהודית, אולם יהיה מצורף לה "תג מחיר" - צמיחת ולבלוב תנועות ומפלגות לאומניות קיצוניות בקרב העם היהודי הוא היה מתחלחל ומזדעזע עד עמקי נשמתו.

 20. 125
  לא ברור לי מהיכן שאב עו"ד העצני את ההסתמכות על הרצל? הרי לפי הרצל יש הפרדה בין דת למדינה, בין צבא לעם וכו. ואם התכון לזיבוטינסקי אזי גם אז יש חשש של שוגג כי זבוטינסקי תמך ברוח האדם, חופש האדם ושוויון (בניגוד להרבה ימנים שסבורים אחרתׂ.
 21. 124
  אם תרצו דמוקרטית? נו באמת....

  דמוקרטיה זה שכולם שווים, גם האזרחים הערבים.
  אם תרמו היא תנועה ימנית לאומנית, אפשר לדון אקדמאית אם היא פשיסטית או לא (והיא כן) אבל דמוקרטית היא בטוח לא

 22. 123
  הפאשיזם על פי שטרנהל

  מציעה לכם לקרוא את הביקורת על ספרו - חפשו "יסודות הפאשיזם סופיה ברנוב"

  1. עדיף לקרוא את מה שכתב ג'ורג' מוסה לחמן על הפאשיזם

   ההסטוריון היהודי הבין את גרמניה היטב ולא השתמש בקלישאות.

 23. 122
  ראוי לציין שבימים עגומים אלה הפשיזם מתבטא גם בטרור משפטי כמו תביעה זו שמנסה להלך אימים על הציבור הליברלי. משעשע כמה צביעות מסוגלים לגייס בריוני הימין על מנת להעביר את המסר המרתיע... מפחיד לחשוב למה הם עוד מסוגלים לאור הדוגמאות ההיסטוריות לתנועות דומות...
 24. 121
  "אם תרצו" היא בסה"כ נסיון עלוב

  ליצור תדמית "נקיה" לימין הקיצוני המופרע והיא רחוקה מלהיות דמוקרטית. גם הרצל בטח מתהפך בקברו בכל פעם שנדב העצני מזכיר את שמו בהקשרה.

  1. הרצל ביקש שהוא יפסיק כי יש לו בחילה מרב סיבובים
 25. 120
  בייניש הלכה הבייתה=>קטן הסיכוי של קבוצת הפייסבוק לערעור כשיבקשו כזה
 26. 119
  כלומר ההגנה תטען שהם צעקו פשיזם אבל התכוונו למשהו אחר?

  לא צריך להיות ויכוח על המונח "פשיזם". כל מילון שמכבד את עצמו בעולם מסביר את המילה הזאת.
  רק בישראל - השמאל צועק "פשיזם", ואז טוען שבגלל שהשמאל עצצמו מרבה לצעוק "פשיזם פשיזם" בלי קשר לנושא הצעקות, אז משמעות המונח העכשווית השתנתה.

 27. 118
  והתנועה הקיבוצית שגזלה אדמות וגירשה פלסטינים ,הם לא פשיסטים.הציונות האשכנזית היא גזענית כלפי הערבים והיהודים האתונטים.רק השמאל הלבן חש ברגשות אשם ומאמץ את האומה הפלסטינית.
 28. 117
  'אם תרצו' היא זאת שמנסה להוציא את ה"שמאל הקיצוני", כלשונה, מחוץ לגדר
 29. 116
  אני חושב שמשפחת הרצל צריכה לתבוע את אם תרצו על הוצאת דיבתו

  אין שום קשר בין חזון הציונות ההומני והליברלי של הרצל לבין האלימות הלאומנית של תנועת "אם תרצו". חברי אם תרצו מנסים לבסס אמת בה השימוש במילה ציונות יהיה מנוכס לימין הלאומני בלבד, עלידי אינפלציה בשימוש במילה ציונות , כל מה שלא ימני לאומני לדידם אינו ציוני. מנגד, הם עושים מהלך פוסט מודרני מובהק כאשר הם מסתובבים ומוכרים חולצות של בן גוריון והרצל לצד חולצות של ז'בוטינסקי ובגין שאת כולם הם מנסים לנכס תחת אותה "ציונות" של אם תרצו. מדובר בהזנייה ורדוקציה לעמדות שונות בתכלית כלפי החזון הציוני, הציונות לא הייתה תנועה מונליטית אלא גוף דינמי שתחת כנפיו חסו דעות שונות ומגוונות כלפי אופי החזון הציוני, בדיוק ההפך ממה שחבורת הבנדיטים של אם תרצו מנסה להראות. בכל פעם שאני רואה את הרצל מתנוסס על חולצתם, אני מתבייש בשימוש שהם עושים בשמו.

  1. משפחת הרצל זה סיפור עצוב. עזוב, תאמין לי...
 30. 115
  אם תרצו פאשיסטים בריבוע
 31. 114
  טוב אז הם לא פשיסטים סתם חבורת ביריונים אנטידמוקרטים, מקרטיסטים, שמזכירים לי את הנוער ההיטלראי
 32. 113
  זכויות לגרמנים בחבל הסודטים עכשיו

  אני וחברי לתנועה, נילחם עבור זכויות גרמנים בחבל הסודטים.
  הפשיזם הצכ'וסלובקי יהרס ויעלם.

  1. האומה זקוקה ללבנסראום, למרחב מחיה.
 33. 112
  מקווה שיחלבו את קבוצת פרחחי הפייסבוק עד הגרוש האחרון!!
  1. לדעתך השמאל משתלח מילולית. הימין רוצח גוזל מסית כובש אטום. מה עדיף?!
  2. ווואו- גיבור גדול- מה אתה עוד רוצה שבית המשפט יעשה בשבילך?

   הבנתי-- אי אפשר לענות למישהו שחושב אחרת- צריך שבית המשפט ימציא חוקים חדשים כדי "לחלוב אותו" בשבילך.

 34. 111
  האם מותר להציג תמונה של רבין במדי אס-אס?

  המשיבים לתביעת הדיבה טוענים כי בשיח הישראלי העכשווי השימוש במונח "פשיסט" לא מכוון בהכרח למובנו ההיסטורי של המונח (טיעון הגנתי מוזר לכשלעצמו).
  נזכיר א"כ את התמונה שפורסמה בשנות ה-90 ע"י הפרובוקטור אבישי רביב (ע"ע) בה נראה יצחק רבין במדי אס-אס, או עם כאפייה.
  לאחר זמן, נשמעו טענות שתמונה זו היא שגרמה לרצח ראש הממשלה המתועב.
  אינני מעוניין להיכנס להגיון שבטענות אלו.
  השאלה היא האם פרסום תמונות אלו, שבא בוודאי לא בהקשר היסטורי, אלא כפרובוקצייה - האם מותר היה לפרסם תמונה זאת?
  האם השיח הליברלי שמור אך ורק לאנשי שמאל ולפעילי "זכויות אדם" (כפי שפעילי השמאל אוהבים לכנות את עצמם באירוניה)
  או שמא גם לאנשי ימין, או סתם אזרחים מהשורה, מותר גם כן להתבטא?

  1. שאלה מעניינת מאוד.
  2. שיח ליבראלי פתוח לכל, לרבות לאנשי הימין. אבל יתכן ולא רואים בו את אנשי הימין. למה כך הם פני הדברים?
 35. 110
  לקח להיסטוריונים זמן רב להבין שבמאה ה-16 הביטוי "אתאיסט" היה פשוט מילת גנאי

  עד אז הם מצאו שפע של "ראיות" לכך שדמות כזו או אחרת מן התקופה היתה "אתאיסט", פשוט כי כך כינו אותה. ההיטוריון לה-פברה הראה באופן משכנע שלא היה כלל אתאיזם אמיתי במאה ה-16, כי כולם כינו כך את כולם כמילת גנאי (על הפרוטסטנטים נטען שהם "אתיאיסטים" והם מצדם טענו שאפיפיור הוא "אתאיסט"). כיום נעשה בשיח הישראלי שימוש די דומה במונח "פשיסט". אך הבעיה של השמאל הישראלי אינה בשימוש בביטוי כזה או אחר (יש גם מקרים של השוואות לנאצים) אלא בעצם העובדה שמעומק ליבו הוא אינו מחבב את ישראל, אם להשתמש בשפה עדינה. ולכך אין מקבילה בימין. ועל זה השמאל ייאלץ לתת את הדין - לפחות בפני עצמו - ביום מן הימים - מדוע הוא מתעקש להישאר ולקבוע את סדר היום במקום ובמסגרת שהוא כל-כך לא אוהב ולא מכבד.

 36. 109
  כלום אפשר להאמין למילה שיוצאת לשטרנהל מהפה?
 37. 108
  אם תרצו הינה תנועת בריונים וחבריה מוכנים להרוג להתאבד על בסיס פסוקי תנ"ך אומללים
  1. אני פאשיסט?
  2. אתה אולי לא, אבל ב'אם תרצו' אני הרבה יותר פופולרי ממך
 38. 107
  עוד מעט הלחץ הבנלאומי יתחיל לתת אותותיו, הייתי מציע לא לקחת ברצינות יתרה את החבורה הלאומנית ששולטת פה כרגע .
 39. 106
  נעמי חזן יכלה לתבוע אותם על הכרזות עם הקרן על המצח. אז "אם תרצו" יקרים, סבלו את מתנגדיכם כפי שהם סובלים אתכם
  1. איימתם לתבוע, קיבלתם מכתב מעו"ד ונעלמתם...
  2. מצטער אני סנילי, ההודעה הקודמת שלי היתה שקר
 40. 105
  עצוב מאוד לשמוע כי 66 שנים לאחר השואה שארעה בידי הפאשיזם מכנים יהודים בשם פשיסטים. בושה.
  1. עצוב מאוד לראות כי 66 שנים לאחר השואה יהודים רבים מאמצים את עמדות הפאשיזם
 41. 104
  חולצות חומות זה מה שהם.
 42. 103
  השימוש במילה מחזירני לימיו היפים של הסטאליניזם בקיבוצי השומר הצעיר

  כל מה שאיננו 'למען המעמד' הוא פשיזם.
  אני אשמח לשאול, האם מותר לא להיות ליברל קיצוני פרוגרסיב ועדיין לא להיות פשיסט או שההגדרה החדשה לפשיסט היא 'כל מי שלא מסכים עם עמדות הפרוגרסיבים'.

  הרי כל מה שאיננו מר"ץ יוגדר כפרוטו פשיסטי על ידי שטרנהל תומך הקומוניזם שהיה רצחני יותר מהיטלר פי כמה.

  איפה הימים שמשה סנה לא התבייש לדבר על המולדת...ילדיו ונכדיו היום מטיפים בפני אחרים באותן ההאשמות בדיוק...

  1. למיטב ידיעתי, לא עצם היות 'אם תרצו' ליברלים או שמרנים זיכתה אותם בתואר פשיסטים, אלא רדיפה פוליטית של ארגוני זכויות אדם, אישי ציבור ומוסדות אקדמאים

   זה מאוד פשוט

 43. 102
  תלחמו," באם תרצו?".

  הציבור יחזיר לכם את זה בבחירות . וחזק. הציבור שרואה את ראש ממשלת הרוצחים מעזה באירן מדבר בעד חיסול ישראל. אותו ציבור שרואה איך השמאל היהודי תומך בהם [הוא לא סתם נלחם ב"אם תרצו"] ומבין שהאמת של "אם תרצו"זה האמת. גרם לאותם קבוצות שמאל מטורפות לצאת מדעתם. וזה טוב. מי האיש שלהם "שטרנהל" שמיזמן היה צריך להיות מרושש. אבל אין לנו שום ציפיות מבית המשפט. ולכן נשאר לנו רק הבחירות.

 44. 101
  זה יהיה "משפט הקופים" של ישראל - סיפור שייזכר במבוכה בעוד כמה שנים

  כמו הארגון הקיקיוני "אם תרצו", שנשמע כמו מהתלה.

 45. 100
  אוי, אם תרצו זועקים על ניסיון "השתקה" ו"חיסול"

  הרי הם מומחים בטקטיקה הזו, של ניסיון להשתקה של מי שדעותיו אינם כדעותיהם, ועל כן אין להם שום יסוד להתלונן. יתרה מכך: איש לא פנה כדי להשתיק אותם ואת קריאותיהם (בעוד אנשי "אם תרצו" עושים זאת בהחלט, ומשתמשים לרעה בכנסת ובממשלה בניסיון לרדוף בעלי דעות אחרות ולעשות להן דה-לגיטימציה), אלא רק מותחים עליהם ביקורת ציבורית נוקבת - וכבר מנסים להשתיק אותם בדרך משפטית.

  אם תרצו - תנועה דמוקרטית, פלורליסטית, ליברלית, שמאלנית (לא, חלילה, ימנית - גם זו הוצאת דיבה של ויקיפדיה, טפו, וגם העורך דין שלהם הוא איש שמאל ידוע), המאמינה בכל ערכי היסוד של מדינת ישראל ובזכויות האדם. זו האמת לאמיתה ואין בלתה, כל אמירה אחרת היא הוצאת לשון הרע.

  בניגוד למגיב 1, אני מתנגד לתנועת "אם תרצו", ואף מתנגד לתביעה. אציע למגיב 1 לשקול מחדש את תמיכתו בתנועה שהשתקה של "ויכוח פוליטי לגיטימי", כדבריו, היא עצם ומהות פעולתה.

 46. 99
  כל עוד יש וויכוח אמיתי זה דמוקרטיה,

  מרגע שתנועות שונות מפסיקות לקבל את העובדה שצריך את הוויכוח הזה כדי ליצור איזונים בין הרצונות שלהם מתחילים לחזור למקומות היסטוריים(טיהורי מתנגדים וכדומה) שכבר לא מתאימים לשיח.
  באמת שאני שונא גם את השמאלנים הקיצוניים וגם את הימניים הקיצוניים אבל כל עוד הם איזנו אחד את השני הייתי יכול לחיות עם שניהם.

 47. 98
  מצחיקים החבר'ה האלה ב'אם תרצו'!! אחרי שכיסו את רחובות ירושלים בתמונות של נעמי חזן עם קרני שטן והפיצו דוח פומבי נגד בכירים באוניברסיטת בן-גוריון על סטיות פוליטיות במיני מרצים... ה-ם, מגישים תביעת דיבה על מילה בעמוד פייסבוק! קטעים איתכם, מיטב בנינו, אתם פשוט קורעים!
 48. 97
  אני תוהה למה יש הוצאות משפטיות?

  מדוע עו"ד ספרד לא עושה תיק שכזה פרו-בונו? (ואם כן, אז ההוצאות הן מינימליות- למעט הסיכון שבהפסד בתביעה).
  אם יש הוצאות משפטיות, מדוע לא פנו לאגודה לזכויות האזרח שייצגו אותם ללא תשלום.

 49. 96
  תרמתי
 50. 95
  כמעט בטוח ש"אם תרצו" תפסיד בתביעתה,ולא משנה מה יהייה הפילפול המשפטי של בית המשפח השמאלני,אבל טוב שהתביעה הוגשה כדי שהציבור יראה,פעם נוספת,את המגמתיות השמאלנית של מערכת אכיפת הצ/חוק. לא משנה מה תהייה פסיקת המחוזי,העירעור יגיע לעליון,ושם נראה איך ישפיע מינויו של גרוניש לנשיא ביהמ"ש העליון על הקו השמאלני המובהק של שופטיו

  נסיון שני לעבור את הצנזורה של העיתון הנאור המטיף לחופש הבעת הדעה ולקבלת האחר...

  1. דרור, גם לשרת של 'הארץ' נפח מוגבל. די לספאם.
 51. 94
  אני הצטרפתי לקבוצה "אם תרצו תנועה פשיסטית" כדי לנהל דיון ולנסות להבין באמת האם הם הקבוצה הנ"ל הם באמת דוגלים בחופש ביטוי ודמוקרטיה...........בהתחלה זרמתי עם הדיונים,ובשלב מסוים החלטתי להעמיד למבחן את גבולות חופש הביטוי שהקבוצה הנ"ל מתהדרת,הקבוצה הנ"ל התהדרה בנוצות לא לה,היא התהדרה ב"חופש ביטוי" ב"דמוקרטיה" וב"אנטי פשיזם" משם הקבוצה עלה שהם נגד הגבלת דעות וחופש דיבור,אך בדיונים בהן השתתפתי ובחלקן התנגדתי והיתי נחרץ,הפוסטים נמחקו,אך אף שנוהלו מצידי באופן תרבותי ענייני ומנומק............אז הקבוצה הנ"ל מצד אחד טוענת לפשיזם ומנגד חסמה דעות מנוגדות,
  1. באמת?

   אני בטוח שאם היית יכול להוכיח את זה, הימין כבר היה עושה מזה מטעמים. אבל לצערנו, הימין לא מחוייב לסטנדרטים של השמאל. אפשר פשוט לשקר ולהשמיץ ובסופו של דבר יהיה מי שיאמין לך.

 52. 93
  אמת דיברתם!!!
 53. 92
  מצחיק שעו"ד העצני מתלונן על כך ש"הוציאו מחוץ לגדר" את "אם תרצו"

  הרי זאת פעולתם היחידה - להוציא מי שהם תופסים כלא ציונים או כאנטי ציונים (רחמנא ליצלן) מחוץ למחנה. אה, זה וחלוקת סופגניות לחיילים.

 54. 91
  הגדרת הפשיזם - קראו בספריו של פרימו לוי ניצול השואה
 55. 90
  אם תרצו עוסקת בציד בני אדם שאינם שחושבים אחרת
 56. 89
  אם תרצו תנועה פשיסטית תוכלו להצטרף!

  בנימין זאב הרצל כאיש העולם הגדול, ליברל שוחר שלום כנראה מתהפך בקיברו למשמע הטענה שאלה מתיימרים לייצג את משנתו.

 57. 88
  האם אפשר לתבוע על הכינוי "ימני"

  הרי ימין = פשיזם

  1. אתה טועה בחומר שאני די בטוח שלמדתי בכיתה ב'

   למשל:
   אם: דוב = חיה
   האם: חיה = דוב?
   לא, כי ישנן חיות שאינן דובים

   מכאן, אם: פשיזם = ימין
   האם: ימין = פשיזם?

 58. 87
  עשו מצווה, תרמו לאמיצים שמתייצבים מול הרוע.
 59. 86
  פרו' שטרנהל. "לא לחינם הלך זרזיר אצל העורב"
 60. 85
  במקום להתגונן ולבכות - יתכבד ויגיש כל מי שקראו לו "שמאלן קיצוני" תביעת דיבה....

  או אולי הגיע הזמן לתובענה ייצוגית בשם שכל מי שקראו לו "סתום"...

  1. "סמול הזוי", "אויבי העם", "שמאל רדיקלי"... גם נחשב? כי אם כן, אפשר לרושש את 'אם תרצו' בתביעות דיבה, לתזז אותם בין בתי משפט כל היום... הופה, אסטרטגיה לא רעה בכלל!
  2. אז אתה מודה ששמאלן זה כינוי גנאי...
  3. איציק, למה אתה מפרסם את המייל שלך בכל הודעה?

   בלי קשר להבלים שאתה כותב, זה פשוט רעיון מזעזע וממליץ לך להפסיק.

 61. 84
  פאשיזם כהדחקה של הומוסקסואליות?

  משהו בדורסנות הפאשיסטית מסגיר מאבק פנימי - בפנים אישיותו של הפאשיסט - בדחפים הומוסקסואליים חזקים, אותם הוא משליך החוצה ומנסה לדכאם במושאי שנאה שהוא מתעב. זה "המפתח הגדול" למנגנון הפנימי בחיי הנפש של הפשיסטן. משה שמיר המנוח כתב בספרו "חיי עם ישמעאל" וידוי מאד מעניין על משיכה מינית חזקה בינו לבין ערבי בנערותו. כשאתה מתבונן בדיוקן של כמה ממנהיגי הפשיסטים הצעירים שצצו כפטריות אחר הגשם אתה חש בבירור בהעדר בגרות מינית, באישיות "נערית", בעלת נופך סאדו-מזוכיסטי, פרנואידי שמפגני הגבריות שלה יש להם אופי ראוותני ונשי מובהק.

  מאחר והפשיסט הוא בור ובער, כל מי ששייך לכוחות האור חייב לערער אותו ולהוציא אותו משיווי המשקל ב"מלחמת גרילה" אינטלקטואלית שתפתיע אותו מכיוונים בלתי צפויים.

  1. תחזור לרוסיה
  2. אכן הפתעת בבורותך המפליגה. בכל הדמוקרטיות, ההומואים גם נמנים על הגרעין הקשה של השמאל הליברלי, וגם מהווים מגזר מרכזי של מצביעיו ומממניו.
  3. לא הבנת את הנאמר, מן הסתם. בודאי שיש הומוסקסואלים בכל המפלגות. אולם הטיעון היה שבימין לא אחת התוקפנות האלימה נובעת מדחפים מודחקים ומנגנון השלכה.

   היטלר עצמו הוא הדוגמא הקלסית. הנטיה של הימין להשתמש בסמלים פאליים בחיצים וכיו"ב נובעת מחוסר הבטחון בגבריות. ההצדעה הנאצית, מתיחת הזרוע קדימה היא מעין המחשה קומית להזדקרות האבר הסמוי. הפרנויה של החיפוש הכפייתי אחר בוגדים היא תרגום מוחצן של היראה ממהמרכיב הנשי הסמוי בגבר. התנועה לשחרור העליזים צריכה לחבק באהבה ובעליצות קרנבלית את הנפשות התועות והטועות שנקלעו לעמדה הפשיסטית. הרי אחינו הם וכוונותיהם טובות. ויכוח עם השמאל בסגנון דמוקרטי, ללא איומים והסתה, הוא צו השעה, שהרי השמאל לא בהכרח צודק בכל הנחותיו, כפי שנוכחנו לא אחת.

  4. לאידיוט החביב מהתגובה האחרונה - הומואים נמצאים בכל מגזר
  5. תגובה חמודה. קצת הזוי, אבל חמוד
  6. ניתוח מעולה של מגיב [17:27]. ייתכן ואם 'הגאים' ייזמו פגישה עם 'אם תרצו' ויאמצו אותם אל לבם, אולי חברי 'אם תרצו' יעיזו לחשוף את עצמם ולצאת מהארון וחסל סדר האלימות וביטויי הפאשיזם והפטישיזם.....
 62. 83
  "אם תתבעו" ייפלו בפח המגלומניה שלהם, כי בירור ההתבטאויות וההשקפות של שובל ושות' רק יחשוף ביתר שאת את המאפיינים הפאשיסטים שלהם.
 63. 82
  לתרומות

  https://hrd.org.il/?donate-im-tirzu

 64. 81
  איזה כיף שמאלנים יפסידו כסף
  1. אל תרוצי כבר לקנות בגדים, כי יש חשש שהשמאלנים יתבעו אותנו על כל הפעמים שאנו מכנים אותם 'בוגדים'
 65. 80
  הדוגמה של רוביק רוזנטל למוטכר בחנות היא דמגוגית: גם למשגיחי בחינות קוראים "נאציות" אז מה זה אומר ? שאפשר להגיד שהכינוי הוא כללי? איזה שטויות
 66. 79
  מבחן הברווז, תפאדל:

  If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably is a duck
  ולגופו של ענין, אומברטו אקו ניסח איפיונים מהימנים של תנועה פשיסטית. דבריו מאלפים ומן הראוי שמישהו יתרגם אותם לעברית, למרות דבריו הקולעים של ד"ר נצר כאן, בשובל התגובות.
  http://www.themodernword.com/eco/eco_blackshirt.html


  1. המילה "שובל" בתוך תגובתך גם ראויה למשפט לשון הרע....
 67. 78
  לא ברור מתי זה קרה, או למה קרה, שהשמאל החל לחשוב א
 68. 77
  אם תרצו צריכים רק חולצות חומות והם מסודרים..
  1. מה עיתון הארץ זה בסדר? אותי תצנזרו?

   זה בסדר.
   תכתבו חולצות חומות. תכתבו פשיסטים. אני אומר לכם יש סיכוי טוב שיש אנשים בינינו בימין שלא יודעים למה הכונה. [חולצות חומות. הכונה לנוער ההיטלרי]אבל..........תשלמו. האוירה של השנאה שלכם ברורה. תשלמו בבחירות ובחוקים חדשים. החלאה הפחדנית. שמקלל כך ומסתתר אחרי השם"אי של זבל". יבוא יום שתשלם לא רק בכסף.

  2. בשמאל פינטזו על ניגוב חומוס בדמשק ולגיטימציה לשלטון בעת' של משפחת אסאד

   אבל מוסריות? עזבו,החומוס יותר טעים

  3. מהפך, אל תתרגש זה רק טרול מהימין שמנסה לחמם את האווירה

   הוא רוצה להוציא שם רע לכל איש שמאל. זה אכן מרתיח שמשווים את אם תרצו ל"חולצות החומות" אבל מצד שני, אם תרצו משווים את ערביי ישראל לחמאס וגם צועקים להם "ניפגש במילואים" שזו דרך יפה להגיד נירה בכם. אף אחד לא תבע את הפש... סליחה את לוחמי הציונות על זה עדיין.

 69. 76
  הדיון כלל לא נסוב על פשיזם, הושא שכבר הוכרע בפסק הדין על היודנראט, על על ההטיה השמאלנית של בית המשפט

  כאשר איש ימין כונה נאצי, הוא קיבל פיצוי של שקל. כאשר איש שמאל כונה יודנראט, הוא קיבל 10,000 שקל. היו גם יודנראטים שעמדו בעמידה איתנה מול הנאצים ולא שיתפו פעולה. אבל בית המשפט המחוזי קבע, בהסכמה שבשתיקה של העליון, שהמילה יודנראט לא תבוא בקהלינו בשום מצב. השימוש במילה פאשיסט בשיח הישראלי נועד להכפיש. זה ברור לגמרי. אחרת כלל לא היו משתמשים במילה הזאת. השאלה שנותרה פתוחה היא האם איש ימין יכול לזכות לצדק במערכת המשפט הישראלית. התשובה אגב ניתנה לפני כמה ימים בפרשת סרן ר': לא.

 70. 75
  לקחו פרופ' והפכו אותו למומחה בעל שם עולמי למושג..אולי משהו יכול להגיד מהו פשיסטים

  לא נראה לי שמהו מאנשי השמאל יודעים מה זה ועל מי זה היה ונאמר..אני חושב שהגיע הזמן לעלות רמה בדיון הציבורי ולהפסיק לדבר בצורה כל כך נמוכה במושגים שאלו שאומרים זאת לא יודעים מהו הפירוש של זה..
  זה היה מיועד גם לאנשי ימין קיצוני וגם לאנשי שמאל קיצוני שיפסיקו לדרדר את הדיון הזה של שמאל וימין.והייתי מצפה מעיתון רציני שיגיד זאת לאנשיו לעלות רמה בדיון ולא לזרוק דברים לאוויר שאין להם שום אח וריח בעולם המערבי והדמוקרטי שאתם רוצים להיות כמוהו..תעשו לייק

  1. שי, עיין בהגדרה של 'יהושפט' בתגובה [2].
 71. 74
  שטרנהאל אמנם מומחה אך אינו אובייקטיבי

  מכיוון שדעותיו ידועות. לכן טוב יעשה בית המשפט אם יעיף אותו קיבנימט.
  לא שזה יקרה. בית המשפט מחבב אנשים מסוגו. ראו מקרה אילנה דיין הדורסנית וסרן ר הגיבור.

 72. 73
  בא לי להקיא מ'אם תרצו'. לפרסם בבקשה.

  למה אתם אף פעם לא מפרסמים דברים שיש בהם את הפועל 'להקיא'?

 73. 72
  אז אם לאף-אחד לא ברור מהו פשיזם, האם מותר או אסור לקרוא ל"אם תרצו" פשיסטית?

  עושה רושם שגם הנתבעים יודעים שיש כאן בעיה, שכן כתוב בפרוש "ובכל מקרה". במילים אחרות, הנתבעים טוענים כי פעולותיה של "אם תרצו" "הן בעלי מאפיינים לאומניים ואף פשיסטים", אבל אם יסתבר שלא, אז "בכל מקרה, האמירה שלהם חוסה תחת עקרון חופש הביטוי והיא בבחינת הבעת דעה לגיטימית." או: לא בהכרח "אמת דיברנו".

  ואז באה אמירתו של פרופ' שטרנהל. "שטרנהל גם מצביע על כך שהקביעה אם מדובר בתנועה פשיסטית צריכה להסתמך לא על השוואה עם המדינה הפשיסטית הקלאסית אלא עם התנועות שהפכו את המדינה לפשיסטית בתחילת דרכן." זאת אומרת, נגיד שזה מה שיקרה, אפילו אם אין לנו מושג אם זה מה שיקרה. הבעיה היא שטענה כזו עובדת לשני הכיוונים. מי שיחשוב שבתנועות שמאל מסויימות יש סממנים של הקומוניזם בבריה"מ, למשל, וכולנו יודעים מה עשה סטלין, יזהיר מהפוטנציאל הרצחני הטמון בארגוני השמאל. או שלא. איך נדע? אם נסתמך על פרופ' שטרנהל, מספיק אם נזהה פוטנציאל. וזו מחשבה מפחידה. משטרת המחשבות. "האח הגדול" האמיתי. לא זה מערוץ 2.

  הפסיקה תהיה מעניינת בכל מקרה. אם "אם תרצו" תנצח, כולם פה יצטרכו להיזהר יותר באישומים שהם מטיחים. אם "אם תרצו" תפסיד, מינון האישומים יעלה. הרי מספיק להוכיח "פוטנציאל" מתוך כמה סממנים שדומים לתנועות אחרות בהיסטוריה, ולהגיד "אמת דיברתי".

  1. יפה!
 74. 71
  עיתון הארץ מנסה להכפיש את "אם תרצו" בכל רגע מזדמן

  אה וגם את ישראל היום שהוא בכלל שמאלני
  קומץ שלא שווה יחס

  1. לארז תדמור יש טור כמעט קבוע פה. אבל לאם תרצו יש קופת שרצים שהיא מסתירה, כמו תורמים
 75. 70
  ריבלין קבע שחופש הביטוי הוא חופש ההכפשה - לאם תרצו אין שום סיכוי במשפט!
 76. 69
  איפה אפשר לתרום לקבוצת הפייסבוק שיוצאת נגד אם תרצו. מסירים את מסך השקר מעל התנועה

  נו באמת. כמי שהיה באוניברסיטה בזמן שרונן שובל וארז תדמור ועוד מיליטנטים דוגמאת אם תרצו פעלו ודיברו והלכו מכות עם ערבים (במרבית ההפגנות) אפשר להגיד בכנות שאם תרצו אינה תנועת מרכז ושהרצל היה תובע אותם אם היה בחיים על אזכור שמו ושמם במשפט אחד. אשמח לתרום כסף לקבוצת הפייסובק שחושפת את השקר.

 77. 68
  תנועה פשיסטית ועוד איך.
 78. 67
  שטרנהל הפאשיסט ששולח ערבים לחסל יהודים ביו"ש הוא שיגדיר מה זה פאשיזם

  איזו בדיחה. מי שפה פאשיסט זה הסמול סותם הפיות ומתדביק התוויות והקרן החדשה להשמדת ישראל.

 79. 66
  אם לאיים על דביר בנדק באובדן הכנסה מתוך פזיזות פושעת, על לא עוול בכפו, זה לא פאשיזם אז מהו פאשיזם?

  לא כל שכן לפעול ע"מ לגרום לאובדן תרומות לאוניברסיטה...
  ממש גיס חמישי באיצטלה "ציונית"...

 80. 65
  חכו עד שזה יגיע לסולברג.
  1. סולברג ודאי יכריע ש"אם תרצו" הם חסידי אומות העולם
 81. 64
  השמאל שוב מבולבל. בגידה במדינה אינה ליברליזם
  1. מספר 2 באם תרצו גנב נשק וחומרי חבלה מצה"ל. נשפט והורשע. אכן הימין לא מבולבל
 82. 63
  השמאל שוב מבולבל. בגידה במדינה אינה ליברליזם
  1. השמאל לא התבלבל,עובדה,אף שמאלן לא הועמד לדין בגין בגידה,ואף גורם בימין הסמרטוטי לא דורש זאת.
 83. 62
  מעולה זה יהיה הסוף של אם תרצו. התביעה תחזור אליהם
 84. 61
  אבל פשיסטים הם אלה שלא מכירים בקיומן של דעות שונות, בדומה לתקשורת ולמאמיניה השמאלנים.
  1. ומאיפה אתה יודע על כל הדעות השונות, לא מהתקשורת?
  2. ממש לא
 85. 60
  הגדרת המושגים "פאשיזם" ו"פאשיסטי"

  העיסוק האקמי בפאשיזם, שבו מומחה פרופ' שטרנהל, עסק בניסיון להגדיר אותו במושגים כוללניים-מופשטים ולא במונחים של התנהגות אנושית של אדם אל אדם. שמעתי פעם הרצאה שלמה של שטרנהל שהסתיימה בקביעה שפאשיזם הוא "חוסר נאורות". האמת היא, שה"אידיאולוגיה" של פאשיזם לא הייתה מעניינת אף אחד אלמלא היה המושג קשור בבריונות רצחנית. האגרוף, כמו בתנועת "כך", הוא האידיאולוגיה. פאשיזם הוא פשע-מאורגן במונחים אידיאולוגיים, ולא משנה איזה מונחים מופשטים. וכמו פשע מאורגן הוא מסלק בכוח כל מי שעומד בדרכה של ה"פמיליה" - חמולה, עם, מדינה, גזע -- לא משנה - ומעז להתנגד לה. בהתייצבו בצד הקבוצה שלו נגד כל מי שנראה לו מתנגד לה - הפאשיסט הוא פסיכופאט מוסרי והוא עושה זאת בעזרת שני דפוסים אידיאולוגיים: 1) במלחמה אין מוסר ואין גבולות מוסריים, כל מה שאנחנו עושים למעננו הוא מוסרי (לנין דיבר כך, ובישראל ישראל אלדד ואחרים, ביטאו את ההשקפה הזאת פעמים רבות. 2) אין דבר כזה מוסריות, החזק הוא הצודק. - באוסף הדוגמאות שלי המבטא הבולט של ההשקפה הזאת היה העיתונאי אורי פורת (יש רחוב על שמו בראל"צ) שבזכות "שיעור-קומתו" ה"לאומי" בגין (או שמיר) עשה ממנו מנהל רשות השידור של ישראל. זו ארצנו אם תרצו או לא תרצו. אם בהתבטאויות הפומביות של "אם תרצו" אפשר למצוא דברים על פי כל אחד משני דפוסי-החשיבה והביטוי האלה, תהיה זו הוכחה חזקה לפאשיזם שלהם. אחרת זה "רק" קנאות-עדרית, פנטיזם שאיננו פשע מבחינת החוק, המתבטא באדישות מוחלטת לצדק להגינות ולזכויות-אדם של המעוטים ומתנגדים או לכל מי שלא מסכים איתם.

  1. תגובה חשובה ומאירת עיניים

   א. היה מקום לקצר קצת. ב. צפה להשתלחות מטורפת של הפאשיסטים המגירים ברגע זה את ארסם על המיקלדות.

  2. לדר' אולק, מעניין וחשוב! ישנם טוקבקים מחכימים, זה אחד מהם.
  3. פסיכופאטיות מוסרית כמו גם קנאות עדרית עיוורת הן המאפיין העיקרי של הסמול בארץ ובעולם

   הסמול הוא פאשיזם במירעו.

  4. קבל עוד דוגמא להבדל בין פשיזם אלים לליברליזם הנאור.

   ‏השמאלנים אכן אינם פשיסטים פרימיטיבים. כאלה ששורפים ספרים. השמאלנים משתלטים על הוצאות הס‏פרים ‏ועל התקשורת שמעניקה לספרים את הפירסום החיוני. ואז אפילו גיבור ישראל אריק שרון לא מצליח להוציא לאור בארץ את סיפרו הביוגרפי 'הלוחם', והוא נאלץ לפרסמו בארה"ב ובאנגלית (‏Warrior). זה מה שקרה גם לספרו של פרופ. ורבה 'ברחתי מאושוויץ', לספריה של חנה ארנדט, לספריו של מארק אדלמן, מגיבורי גטו וארשה, לאלה של חוקר השואה היהודי הנודע ראול הילברג ולעוד רבים אחרים.
   כך גם באקדמיה. השמאל הליברלי משתלט על כל ‏עמדות הניהול, ממנה מרצים (בתחומים הקובעים של מדעי החברה והרוח) בעיקר מהמחנה שלו, ואז כל מי ‏שמותח ביקורת על עמדותיהם מוקע בתקשורת כפשיסט ומקארתיסת.

  5. המסביר לצרכן?

   כל הספרים הללו הוצאו לאור בחו"ל לפי בחירת מחבריהם, משיקולים - מוצדקים - של תפוצה. מקצתם תורגמו מאוחר יותר לעברית. כשאתה ודומיך מזדרזים להפיץ דברי שקר, כדאי שתזכרו שישנם מי שמכירים את העובדות על בוריין.

  6. ממשלות שמאל הסכימו לשתוק בסוגיית שואת ארמנים? אז הם פשיסטים?

   מי מכר נשק לדיקטטורות דרום אמריקאיות בשנות השבעים מי?

  7. הימנים מסתפקים בלרצוח שמאלנים וראשי ממשלה. אין להם צורך בספרים ובכל מיני שטויות אינטלקטואליות.
  8. כמעט כל מה שכתבתי פורסם בזמנו ב"הארץ". מהעובדה שאתה מציג עצמך כ"יודע עובדות על בוריין", ניתן כנראה להסיק, שבקודים השמאלנים פרוש הטענה הזו הוא "משקר בלי בושה".

   לדוגמא הספר החשוב "ברחתי מאושוויץ" המתין 34 שנה עד להוצאתו לאור בישראל, עקב סרובן של כל הוצאות הספרים. בסופו של דבר הוא יצא לאור בהוצאה של אוניברסיטת חיפה ביוזמת 2 פרופסורים אנשי חינוך ולא היסטוריונים! ר' בספר עמ' 21. פרופ. ורבה הוא ממחברי המסמך ההיסטורי "דו"ח ורבה וצלר" על מחנה אושוויץ, שבין היתר נודע לו תפקיד חיוני בהצלת מאות אלפים מיהודי הונגריה.
   אשר לטענה שאריק שרון מנע את הפצת סיפרו הביוגרפי בארץ ובעברית מטעמים של כסף, היא לא רק אבסורדית אלא גם יותר ממבישה.


  9. מהעובדה שאתה מציג עצמך כ"יודע עובדות על בוריין" ניתן כנראה להסיק שבקודים השמאלנים פרוש הטענה הזו הוא "משקר בלי בושה".

   לדוגמא הספר החשוב "ברחתי מאושוויץ" המתין 34 שנה עד להוצאתו לאור בישראל, עקב סרוב של כל הוצאות הספרים. בסופו של דבר הוא יצא לאור בהוצאה של אוניברסיטת חיפה ביוזמת 2 פרופסורים אנשי חינוך ולא היסטוריונים! ר' פרטים בספר עמ' 21. פרופ. ורבה הוא ממחברי המסמך ההיסטורי "דו"ח ורבה וצלר" על מחנה אושוויץ, שבין היתר נודע לו תפקיד חיוני בהצלת מאות אלפים מיהודי הונגריה.
   גם הטענה שאריק שרון העדיף משיקולים כספיים שבני עמו, ובעיקר הנוער, לא יקראו את סיפרו הביוגרפי, היא גם הזויה וגם מבישה.

 86. 59
  מתנהגים כמו טייקונים -- מנסים להפחיד ביקורת בעזרת תביעות אסטרונומיות
 87. 58
  פשיזים

  לפי פרופ' שטרנאל גם הוא סוג של פשיסט.

 88. 57
  בשביל מה בית משפט? אני אכריע: אם תרצו - פשיסטים, ובוגדים בערכי היהדות והציונות
  1. אבל ציונות היא פשיזם.
  2. וארור אתה ושכמוך
 89. 56
  איפה הלינק לתרומה לעמותת זו ארצנו , אולי מילה או שניים על טענות התובעים או שזה לא מעיניינו של עיתון הארץ לספק לקוראיו

  לטובת קוראי הארץ מן הראוי לתת גם מספר משפטים על טענות התביעה הרי גם לתביעה יש בסיס כלשהוא , מדוע לא כותבים על ההקשר הנאצי שנעשה לזו ארצנו תוך העלאת הסרטון שבו מככב היטלר וצמרת המשטר הנאצי כאלוסטרציה לראשי זו ארצנו.
  בוא לא נתבלבל הצד החזק כאן הוא הנתבעים שכל מטרתם סתימת פיות של עמותת זו ארצנו עם הגבוי של עיתון הארץ שמפרסם את הלינק לתרומות (מדוע לא מפרסמים לינק לתרומות לזו ארצנו ג"כ שהקוראים יבחרו למי לתרום) והגיע הזמן שישלמו על שיטות הביזו והשיסוי שבהן הן נוקטות.
  ולא אני לא מאמין שהם בבעיה כספית אני בטוח שאחת ממגוון עמותות השמאל יתמוך בהן .

 90. 55
  לנדב העצני: לא לימדו אותך שזה לא יפה לשקר, או שלא קראת את הרצל?
 91. 54
  Im tirtzu" is indeed a fascist movement"
 92. 53
  החיים כמשל

  בחור צעיר וביישן, שנדרש לשירותיה של זונה, שאל ידיד מנוסה היכן מוצאים אחת כזאת. הידיד הציע לו לשוטט ברחוב הירקון (שהיה אז המקום המתאים). "אבל איך אדע מי מהנשים ברחוב היא זונה?", שאל הצעיר. "כשתראה כבר תדע!", היתה התשובה. כך הדבר גם עם פאשיזם.

 93. 52
  ביהמ"ש, במיוחד"העליון",משרת את הפאשיזם של השמאל.
 94. 51
  פשיזם מיזרחי

  סתימת פיאות ביבי שטיינץ

 95. 50
  "אם תרצו"-עלו והצליחו.מסד נוסף במערכה למיגור הפוסט ציוניים.
  1. מה כזה נורא בפוסט ציונות? אף אחד לא מחריב שום דבר רק מתפתחים הלאה

   פעם לא היתה ציונות אחר כך היתה ואינשאללה נהיה פוסט לאומיות... ונחיה תרבות לצד תרבות

 96. 49
  אז מה הם אם לא פשיסטים?
 97. 48
  " אם תרצו " אינה תנועה פשיסטית ,היא תנועה לאומית

  הפשיזם היא השקפה המבוססת על משטר דיקטטורי

 98. 47
  תביעת הדיבה היא חלק מאופייה הפשיסטי. והניחו לז'בוטינסקי במנוחה
 99. 46
  רק אידיוט מתיחס לשטרנהל ברצינות
 100. 45
  "אם תרצו"=בריונים. נטפלים למבקרים חסרי האמצעים שלהם במקום לשחק במגרש של הגדולים. בושה.
 101. 44
  07... סתימת פיות של השמאל? אתה אמיתי? מי תובע כאן את מי?

  אם תרצו לא אוהבים לשמוע את האמת... אז בצד אירוני משהו, הם מבצעים מהלך פאשיסטי ומנסים לסתום את הפה של המתנגדים שלהם ונטפלים דווקא לחסרי האמצעים. בריונות.

 102. 43
  מחפש מתכון למרק עוף צח // אני קצת חולה
 103. 42
  בושה של תנועה. מנסים בגלוי להשמיץ כל מי שלא חושב כמוהם אבל כשמישהו אומר את האמת הם תובעים...
 104. 41
  ברוח משנתו של הרצל?? הוא היה סולד מאם תרצו! חצופים!!
  1. למי איכפת מה הרצל היה חושב

   הסמול הוא פאשיזם מקארתיסטי במירעו

 105. 40
  פאשיזם הוא אידיאולוגיה שמעלה לא את האומה בראש סדר העדיפויות אלא את המדינה ורואה בה אורגניזם על שהאינטרס שלו עולה על האינטרס הפרטי של מרכיביו . האידיאולוגיה שמעלה את האומה להבדיל מהמדינה לראש סולם העדיפויות היא הגרסה הנאצית של הפאשיזם. זה שונה. אינני יודע אם יש תנועה בארץ שדוגלת באידיאולוגיה כזאת או שכולן או חלקן דוגלות בזה.

  הציונות איננה פאשיסטית במהותה המקורית כי היא איננה מכפיפה את האדם לערך מוחלט של המדינה. בסה"כ מדינת ישראל ככל מדינה אחרת נועדה לשרת את אזרחיה להיטיב את המצבם לא הפוך. השימוש בביטוי פאשיסטי שמרבים מידי להשתמש בו מוזיל את ערכו ושוחק אותו. הייתי מעדיף את השימוש בביטוי "פרוטו פאשיסטי" כלומר מכין תשתית לגישה פאשיסטית.

 106. 39
  חוכמולוגים! (נו, שטרנהל, שהציע לרצוח את מי שלא חושב כמוהו נעשה פתאום "דמוקרט")

  נכינוי "פשיסט" גם בעבר וגם בימינו הוא כינוי גנאי ולא תיאור של אידיאולוגיה. החכמולוגים מתחכמים ודורשים לכלול את המילה ב"חופש הביטוי". מה דעתכם לכלול בקטגוריה זו גם את המילה "זונה"?

 107. 38
  שיודו שהם פשיסטים

  ז'בוטינסקי בגלוי קרא לעצמו נציונאל-סוציאליסט... הם פשיסטים, הם לא באמת חושבים שפשיזם זה רע ושיודו בזה כבר

  1. ומה רע בנציונאל סוציאליזם? עדיף קפיטליזם חזירי?

   זה שהנאצים קראו לעצמם כך לא מוכיח שהרעיון פסול - כי הם אף פעם לא היו סוציאליסטים (את הסוציאליסטים הם שנאו והשמידו עוד לפני היהודים) ולעומת זה הם היו גזענים מהסוג הגרוע ביותר.

  2. למצרים קוראים הרפבוליקה הערבית של מצרים אבל אסור לקרוא לישראל הרפובליקה היהודית של ישראל?

   חס ושלום נפגע בנפשו של אחמד טיזי שמאוד אוהב את קדאפי, מלך המלכים של אפריקה

 108. 37
  אפשר לתרום כאן:

  אפשר לתרום כאן:
  https://hrd.org.il/?donate-im-tirzu

 109. 36
  תשלום האגרה שצריכה לשלם "אם תרצו" עומד על 65,000 ש"ח. לתשומת לב הנתבעים אנא בדקו שהארגון הפאשיסטי שילם את מחצית האגרה עם הגשת התביעה. ועוד יותר חשוב אנו בדקו אם המחצית השנייה של האגרה שולמה לפני דיוני ההוכחות.
 110. 35
  'אם תרצו' היא תנועה פאשיסטית קלאסית

  מצחיק שנזהרים ואומרים שהם לא בדיוק כמו התנועות הפאשיסטיות של שנות ה-20 וה-30 באירופה משום שהיא תנועה קיצונית יותר בדעותיה המוצהרות מזו של מוסוליני. אני מחכה לתביעה, וגם אני אוכיח בקלות בבית המשפט שאתם פאשיסטים, טמבלים.

  1. מי שמכנה את האחרים "טמבלים" הוא לא בדיוק צודק או בן תרבות
  2. אפילו שאתה צודק, לך תדע מי יהיה השופט...
 111. 34
  לא בטוח שכולם יודעים מהו פאשיזם.

  הפשיזם הוא משטר עממי שבמרכזו ה"עמך". הפשיזם מדבר בשפתו של האיש הקטן, וערכיו הם הערכים המסורתיים של חברה ומשפחה העוברים מדור לדור והנהירים והמקובלים על הרוב הגדול של בני אדם. זה בניגוד לדמוקרטיה הליברלית המדברת בלשונה המלומדת של האליטה הליברלית, זו שזורעת בלבול ומבוכה כשהיא ממציאה חדשות לבקרים ערכי מוסר וערכי משפחה חדשים ו"מודרניים", וסה"כ מייצגת מיעוט קטן בקרב הציבור. וזאת הסיבה שהמשטרים הפשיסטים בספרד, גרמניה ואיטליה זכו לפופולריות שהדמוקרטיות הליברליות יכולות רק לחלום עליה. זה שהם סולקו בכח הזרוע וההרס לא אומר דבר על הפופולריות שלהם. רומא העתיקה נכבשה והועברה מעולמנו ע"י הברברים. וזה גם מה שצפוי לחולל באירופה של ימינו השיטפון המוסלמי, אלא אם העמים יתעשתו וישליכו את הליברליזם לפח האשפה של ההיסטוריה. דמוקרטיה אינה בהכרח ליברלית. היא יכולה לפרוח גם בלי "זכות השתיקה" ובלי "הכל שפיט". צריך רק להזכר ולהזכיר שהסעיף הראשון באמנה החברתית בין העם והשלטון הוא חובתו של השלטון להבטיח את בטחונם ורכושם של האזרחים.

  1. לא בטוח שכולם יודעים מהי ציונות...
  2. אבל אתה שולל את ייחודו של כל אדם, את זכותו של היחיד לייצוג לפי תפיסתו העצמית ולא לפי התפיסה הפופולרית

   כגון: חופש מחשבה, חופש פולחן, חופש להגדרה עצמית, החופש למקם את עצמי בסדר החברתי היכן שנראה לי שראוי לי להיות. את כל אלו הפשיזם שולל.

  3. שימו לב לתגובה זו המייצגת את החיבור בין הימין הקיצוני הישראלי לבין הימין הקיצוני באירופה
  4. גם שמאלנים לא פנטים בישראל, מעדיפים אירופה נוצרית על אירופה מוסלמית. בדיוק כמו הימין ה"קיצוני" באירופה. בכל מיקרה, אני לא אשוב כדי להציל את אירופה מהברברים.
  5. לעובר אורח, דבריך נכונים, אך ללא הליברליזם יחזור העולם לחשכת ימי הביניים. הליברליזם משחרר גם את ה"עמך" מכבלי הדתיות החשוכה ומאפשר איכות חיים גבוהה במסגרת המשפחתית והקהילתית. לצד הערכים של בטחון האזרחים ושלום רכושם עומדת הערך הכי חשוב שהוא ערך החירות.
 112. 33
  הפשיסטים נלחמים על שמם הרע.

  ויפסידו כי הם פשיסטים.

 113. 32
  יפי נפש! איכס!

  גם אם תרצו שהחזקתי ממנה תנועה פאשיסטית מחבאת פתאום כמו חולדה, והקרן החדשה שהיא כאילו תנועת שמאל.

 114. 31
  "אם תרצו" היא תנועה פאשיסטית. תתבעו אותי.
 115. 30
  חיזקו ואימצו במאבק נגד הפאשיסטים שחושבים שהם ציונים.

  לא מבין איך הם יכולים להיות כלכך עיוורים לעצמם ולהסטוריה לא כלכך רחוקה. תינוקות שנשבו.

 116. 29
  באמת מצחיק שאם תרצו מתקוממת נגד ניסיון חיסול ציבורי תוך שימוש בלשון הרע...
 117. 28
  אם הם לא פשיסטים אז מה הם? בכל מקרה, לא כדאי לבית המשפט להכנס לסוגיה זו

  אם יכריע לטובת התובעים הרי שהם יקבלו הכשר משפטי שהם אינם פשיסטים וברור, מאידך גיסא, שאין סיכוי שבית משפט יגדירם כפשיסטים. ממתי בית משפט נדרש להגדרות אידיאולוגיות? באפן דומה, אפשר לטעון שלשכת ראש הממשלה עוסקת בתעמולה שמטרתה לשכנע שהפלסטינים חומקים ממשא ומתן ומטרפדים את מאמצי השלום של ממשלת ישראל. הם יכולים לתבע את הטוענים זאת על דיבה אך זה וויכוח אידיאולוגי

 118. 27
  סוציאליסט שמכיר מקרוב את השמאל

  אם תרצו הם תנועה לגיטימית. תנועות השמאל פשוט לא מסוגלות לקבל ביקורת. הן פועלות בדיוק באופן שבו הן מאשימות את ישראל שהיא פועלת: ללא מודעות וביקורת עצמית. אנחנו לא רוצים משפט!!! אנחנו רוצים דיון ציבורי!!! הגיע הזמן שתנועות השמאל יתחילו לתת דין וחשבון על מעשיהם. גם תנועות הימין...דין וחשבון. לא תגובות אוטומאט ובלי הקלישאות. השאלה שתשאלו את עצמכם היא פשוטה- לאור מה שאנחנו מאמינים בו, מה אנחנו עושים במקום הזה?

  1. אם תרצו תנועה לגיטימית כמו הארגונים שהדה-לגיטימציה שלהם היא הסיבה היחידה שבשבילה הוקמה התנועה?
  2. אם תרצו אכן תנועה לגיטימית

   אבל גם לגיטימי לקרוא לה פשיסטית

 119. 26
  איך תורמים? מר העצני, כדאי לך לקרא על אופי הפעילות של התנועות הפשיסטיות, והנאציות, כך תבין שאתם ממשיכים מפוארים וממונים היטב של הפשיסטים!
  1. כדאי שתקרא על נדב העצני, ייתכן ואתה מדבר לקיר כתום
 120. 25
  איזו אירוניה, "אם תרצו" נעלבים כשקוראים להם פשיסטים. אין להם מה לעשות עם כל כספי התרומות האוונגליסטיות, אז הם מגישים תביעות סרק לבתי-משפט שגם ככה עמוסים לעייפה.
  1. עמוסים בתביעות סרק של השמאל והפלשטינים שמקבלים סיוע מהאיחוד האירופי ומהמדינות המפרץ
  2. מה שיותר אירוני: אני לא פשיסט, אני רק דורש ענישה כלפי מי שמבקר אותי, כי אני אף פעם לא טועה, והם תמיד
  3. ג'ון הייגי, התורם הגדול של "אם תרצו" הפסיק את התרומות שלו

   כי הם יותר מדי קיצוניים בשבילו והוא רוצה להתמרכז...

 121. 24
  קבוצת פייסבוק? ניסיון לחסל את אם תרצו? כרגיל, הדמגוגיה של הימין היא של קורבן, בה בעת שהוא מתנהג כבריון שכוחו הולך וגובר
  1. ב-ד-י-ו-ק
 122. 23
  אם תרצו פוגעים בחופש הביטוי בתביעה הזו (וזה סממן פאשיסטי)
  1. לומר שקדאפי הוא מלך מלאכים זה חופש ביטוי? להלל שלטון בעת' בסוריה זה חופש ביטוי?
 123. 22
  אם תרצו כ"כ דמוקרטים כלשון מייצגם,עד שהם מהלכים כל הזמן על הגבול שבין מנוול לחוקי.כמו השתלת דפי יזכור שהם שינו בבתי כנסת ביום הזיכרון לחללי צה"ל.כמו המלשינים שלהם והפוטש שלהם על האוניברסיטאות. הגיע הזמן שפרצופם האמיתי יחשף. די למניפולציות המתועבות שלהם, לטרור ולמשטר ההפחדה, כולל משפט זה.
  1. פשיזים

   אתה מיצג את הפשיזים האמיתי.

  2. ובכל זאת יש איזה אור בתוך השחור שבנשמתם - עצם העובדה שהם מנסים להתכחש להיותם כאלה, משמע הם מתביישים במעשיהם.
 124. 21
  נשאר איזה שמאלן שלא ראיינתם?

  לא צריך לעבוד קשה על ההגדרה לפאשיזם. במקום זה אפשר פשוט לבדוק את ההגדרה לחבורה של שמאלנים שאין להם שום בעיה לשקר ולהשמיץ לעשות דמונזציה ולהכפיש ואז להתבכיין ולזעוק רדיפה ברגע שהם נאלצים להתמודד עם ההשלכות. להשתמש בטיעון "אמת דיברתי" זה כל כך אופייני להם - דו פרצופיות כרגיל , גיבורים במילים חלשים בהוכחות. אמת דיברתם ??? מתי ?

  1. כי הימין לא יכול לטעון "אמת דברתי" אלא רק "לשקר נשבעתי"
 125. 20
  צאו מן האדמות הפלשתינאיות ואם לא דמכם בראשכם
  1. אל תאיים, בצע!
  2. תדרוש שהאו"ם יפסול את מסקנות והחלטות ועדת סן-רמו 1920 ואז נדבר
 126. 19
  האם פאשיזם הוא דבר שלילי? זו אידאולוגיה של תפיסת עולם חברתית מדינתית ללא שום קונוטציה לחיוב או שלילה..
  1. זה בדיוק העניין. וזה בדיוק מה שטוענים הנתבעים. ולכן, לדעתי, הצדק איתם

   וגם עם הם טועים ו"אם תרצו" לא פשיסטים (הם כן...) עדיין זכותם של הנתבעים לחשוב שהם כן.

 127. 18
  מצחיק שתנועה שחרטה על דגלה מקארתיזם ורדיפה פוליטית לא מהססת לתבוע לדין על הרבה פחות ממה שהיא עושה
  1. מקארתיזם= השלטון רודף אזרחים. אם תרצו אינו השלטון!
  2. מצחיק ששמאלנים קיצוניים התומכים בטרור הפלשתינאי,מכנים את עצמם כאנשי שלום הומניסטיים...

   האם התגובה הזו תעבור את הצנזורה?

  3. אז זהו.....שכן!

   בדוק את המושג GONGOS בוויקיפדיה.

 128. 17
  רק בישראל: תנועה פשיסטית בהגדרה מתביישת בזה שהיא פשיסטית!!!
  1. הם לא מתביישים. הם רק מנסים להרוויח כמה לירטות מארנקם הריק
  2. ארנק ריק?

   האיחוד האירופי ושאר אוהבי פלשתין "המדינה שלא קיימת" ממנים אותן מתוך כוונה להשפיע על מדינת ישראל.

  3. אם הם לא פאשיסטים אז מיהו פאשיסט??
  4. הגדרה: שמאלן = רובוט שכל העת פולט את המילים פשיסט ופשיזם.
 129. 16
  אפשר תגובה קצת פחות אוטומטית מצד "אם תרצו"? נראה כמו ירייה קלאסית מהמותן. כמו תמיד בנרטיב שלהם, הם הקורבנות התמימים.
  1. ואם גם אפשר לסחוט עוד כספים אז מה טוב, כי בזמן האחרון מצב העסקים עם האיראנים בכי רע.
 130. 15
  מאחל הצלחה ל"אם תרצו".
 131. 14
  מעניין שבשם חופש הדיבור משתיקים את הרוב ועוד מכנים אותם בשמות,דמוקרטיה?
  1. נראה ש"הרוב" לא קרא את הכתבה
 132. 13
  איך תורמים להגנה המשפטית של הנתבעים?
  1. מעבירים אלי את הכסף ואני דואג לפזור
  2. אפשר לתרום באמצעות הלינק שבכתבה
  3. אל תדאג להם,האנטישמיות הבינ"ל לא מפקירה פצועים בשטח.
 133. 12
  אם תרצו לא מבינים שהם תנועה פשיסטית או שהם פשוט לא מוכנים להודות בזה?
  1. כרגיל אצל הסמולנים, עוד סמולן פאשיסט פוסל במומיו הפאשיסטים
  2. איזו שטות אמרת לאו (צ'ה?)
 134. 11
  האם הציונות היא תנועה פאשיסטית?

  להלן המטרות המוצהרות של "אם תרצו": "לפעול להתחדשות השיח, ההגות והאידיאולוגיה הציונית, להבטחת עתידם של העם היהודי ומדינת ישראל ולקידום החברה הישראלית אל מול האתגרים שבפניה. חלק מרכזי בפעילותה של "אם תרצו" הוא מאבק כנגד תופעת הדה-לגיטימציה של מדינת ישראל ומתן מענה לתופעות פוסט ואנטי ציוניות". זה ציטוט מתוך "אודות" בדף האינטרנט של התנועה. בויקיפדיה מופיע תיאור מטרות קצת שונה ולא ברור מי סילף או תיקן. כדאי לכם לקרוא הדברים בשני המקומות.

  1. אם תעקוב מעט אחר פעילות התנועה, יתברר שאין משמעות למטרותיה המוצהרות

   "אם תרצו" היא ארגון תעמולה אנטי-שמאלני. הם לא עושים שום דבר מעבר לזה. מטרתם היא הפצת דיסאינפורמציה על השמאל וארגוני זכויות האדם, כדי לבצר את היתרון האלקטורלי של הימין. האידיאולוגיה שמשמשת אותם היא העמדת האומה מעל הפרט, שהיא תמצית הפשיזם (גם אם לא ניתן למצוא אצלם את כל הסממנים של פשיזם).

  2. "....ומתן מענה לתופעות פוסט ואנטי ציוניות"

   הבעיה היא בדיוק במשפט הזה, ובמרכזיות שלו בכל העשייה שלכם.

  3. יהיה להם קשה לשפר את תדמיתה של ישראל כשהם מייצגים בדיוק את מה שהעולם מאוד לא אוהב בנו
  4. הפאשיזם השמאלני,מעמיד את הלאומנות הפלשתינאית הרצחנית מעל לערך העליון של "קדושת חיי האדם".
  5. אם תרצו מייצגת גרסא מעוותת של ציונות

   אז מה אם זה מה שכתוב בדף הבית שלהם?

  6. "לפעול להתחדשות השיח"?

   בשיחה יש שני צדדים. אם מבקשים לסתום לצד אחד את הפה, זו כבר לא שיחה אלא מונולוג...

  7. זה אולי המצע אבל מה שצמח לא בדיוק תואם
  8. אין זו אגדה

   אם תרצו היא תנועה שבין הצהרותיה הרשמיות והמצע שלה לבין פעילותה בשטח יש קשר רופף. בעיקר אם הזיהוי המוחלט שהיא מנסה ליצור לעצמה עם בנימין זאב הרצל, שלאיודיולוגיה שלו - שגדלה בשיויון ועוד אין קשר עם האידיאולוגיה של התנועה. ״אם תרצו״ זו תנועה עם הרבה מאד כסף שמפיצה עלונים וחוברות שנועדו כביכול ל״חינוך ציוני״ כשכל מילה שניה בטקסטים שם זה ״ציונות״ על הטיותיה השונות ולא אומרים כלום חוץ מזה. הם טוענים שזו תנועה לא פוליטית מרכזית, כשלמעשה היא מזדהה עם מתנחלים ועם הליכוד ועובדה שאף אחד מהצד השמאלי לא מזדהה איתה. כל מה שהתנועה עושה זה כמה שיותר דה-לגיטימציה לארגוני שמאל ואישי שמאל (כמו הקמפיין נגד נעמי חזן) ולערבים (כמו הקמפיין של נכבה-חרטא) ולאנשים שנוהגים לחשוב באופן עצמאי. הקמפיינים שלהם גובלים בהסתה ומציגים את כל הנ״ל באופן מוטעה, מגחיך ושלילי ביותר כשהמטרה היא לגרום לציבור לשנוא עד מוות חלק אחר מהציבור בלי סיבה סבירה. כשבמרכז הם מעמידים את שאלת הלאום - או הציונות, לדבריהם. מי שמסכים איתנו הוא ציוני, כלומר טוב. מי שלא מסכים, כלומר שלא מקדש את הלאום, אלא דברים אחרים כמו זכויות אוניברסליות, מעמד ועוד הוא אנטי/פוסט ציוני כלומר - בוגד ויש לחסל אותו בדרכים יצירתיות. זו תמצית הפעילות של ״אם תרצו״.

 135. 10
  זאב שטרנהייל שקרא לשלוח טנקים להרוס את עופרה הוא אכן "מומחה" לפאשיזם. הוא פאשיסט מספר אחד !!! ועדת פרס הפאשיזם לישראל אף הכירה בתרומתו הייחודית והעניקה ליקירה את האתנן "היוקרתי"
  1. בגצ עם אג'נדה, נתן חסותו להענקת פרס ישראל לשטרנהל!
  2. נא לא להתיחס זוהי הכבשה הסוררת הפועה של לצורך
 136. 9
  "אם תרצו" התגלמות הפאשיזים,רודף דעות אחרות,מנדה לאומיים אחרים,תומך בגזילת קרקעות וכהנה וכהנה
  1. וכהנא וכהנא
  2. השמאל הקיצוני המעוות הוא האוייב העיקרי של המדינה היהודית
  3. דרור, שחררנו אותך לסוף שבוע, וכבר אתה מתפרע ?
  4. למה לדבר במונחים כל כך רווי שנאה?

   אני חולקת עליך- מדינה יהודית כשלעצמה היא בעייתית משום שעצם המושג נוגד את תפיסת האזרחות ההשוויונית. שנית- שים לב למבחר המלים הקשה והשלילי שלך. אני למשל חושבת שהגישה שלך מסוכנת- אבל אני רוצה שתוכל לבטא אותה תמיד. לצערי, אתה לא מבקש אותו דבר בשבילי.

  5. מצא חן בעיני
 137. 8
  סתימת פיות

  התביעה הזו היא המשך ישיר של מדיניות סתימת הפיות של הימין בעת האחרונה שבאה לידי ביטוי הן בחקיקה והן בהטלת אימה כפי שניתן לראות בתביעה זו. מי אי פעם חשב שיעמוד למשפט על מה שאמר בפייסבוק?! איפה הגבול?! אני אישית מקווה מאוד שבית המשפט יקבע חד משמעית שסתימת פיות אינה מדיניות קבילה במדינה דמוקרטית, אך בכל אופן הליכי המשפט היקרים והסכום הדימיוני שתובעים התובעים מקבוצה של אזרחים (מדובר על אנשים שבסך הכל פתחו קבוצת פייסבוק, לא תאגיד) בהחלט מדאיגים אותי בכל הנוגע לאופיה העתידי של המדינה. אני מודאג. גם אתם צריכים להיות.

 138. 7
  נסיום בוטה דווקא של השמאל והעיתונות שלו לסתום פיות
  1. רגע, עיתון הארץ נותן להם פתחון פה די קבוע, זה אם תרצו שלא יכולים לסבול ביקורת ותובעים להשתיקה בביהמ"ש.
  2. לרונן שובל (מנהיג 'אם תרצו') יש טור קבוע בהארץ
  3. גם נדב העצני כותב במעריב... איפה סתימת הפיות?
 139. 6
  מצדיע לאם תרצו. מיטב בנינו.
  1. מיטב בנינו ?אתה מתכוון לארז תדמור ממנהיגיה

   שגנב פריטים צבאיים ואמצעי לחימה מצה"ל , נשפט ! הורשע ! נידון למאסר בפועל וע"ת , הורד בדרגה ואם אינני טועה שוחרר מהצבא .
   מיטב בנינו ?

  2. יפה שהליכודניק מצדיע להם. הם תנועת צעירי הליכוד.

   לפחות בימין אין ספק שהם תנועת ימין. עכשיו רק צריך לשכנע את אם תרצו להפסיק לשקר בנושא.

  3. גם אני מצדיע - בנקישת עקבים ובמועל יד.
  4. מיטב בניך הם "לוחמי החופש" הפלשתינאים
  5. רק ליכודניק מכבד אנשים שגונבים נשק וחומרי חבלה מצה"ל
  6. צודק, אז ענת קם היא חיילת מספר אחד, לא??
  7. מיטב בנינו?

   כאם בישראל, אני שמחה לומר שאנשי הימין הקיצוני הם ממש לא מיטב בנינו. אני מרחמת עליהם ועל שכמותך שהדלק שלכם הוא שנאה ורגשות שליליים.

  8. רונאלה, השמאל הקיצוני ממש "מיטב בנינו"? מה עם השנאה שלהם

   לכל מה שמריח "ימין"? זה בסדר?

 140. 5
  הצביעות של אם תרצו

  תנועה שמנסה לחסל באופן גלוי ומוצהר ארגוני זכויות אדם, גופי שמאל דמוקרטיים לעילא וגם אנשים פרטיים הפועלים בהתאם לצו מצפונם, מעמידה פנים כאילו ביקורת בפייסבוק היא ניסיון לא לגיטימי לחסל אותה. גם תביעת הדיבה המופרכת הזו היא ניסיון השתקה של השמאל והלוואי שבית המשפט יפסוק לטובת ההגנה.

  1. לשמאלנים יש מצפון? ממתי השמאלנים בעד זכויות האדם?

   איפה היו המצפון השמאלני והפגנות השמאל בזמן מעשי הטבח והאסונות ההומניטריים ההמוניים שפקדו מאות אלפים מבין אוכלוסיות לא לוחמות בלבנון 2 ועופרת יצוקה? נכון, הם יצאו להפסקת פרסומות. ולמה? בגלל שלא היתה בהפגנות תועלת פוליטית, כפי שהיתה למשל בזמן לבנון 1, כשהליכוד היה בשלטון. מסקנה: השמאל הליברלי כולו פולוטיקה. לא מוסר ולא מצפון.
   נ.ב - אולי תסביר מה הקשר בין מצפון וזכויות אדם למאבק חסר הפשרות שהשמאל מנהל מאז ומתמיד נגד צנזורה על כל דבר תועבה?

  2. השתקה של מסמול? "גופי שמאל דמוקרטיים לעילא... פועלים בהתאם לצו מצפונם" כמו התנועה הקומוניסטית בימי סטאלין. הם רמסו כל מי שהיה נגדם.
  3. סיכויי התביעה גבוהים מאוד לצערי הרב

   לא בגלל שאם תרצו צודקת אלא בגלל שבתי המשפח בבירה
   הם סניף של הימין האמוני מתנחלי לאומני וזה נדיר שהשמאל זוכה שם למשפט צדק .זה לא מקרה שקצב נאבק שמשפטו יהיה בירושלים ולא בתל אביב ואולמרט נאבק להעביר את משפטו לתל אביב.

  4. אלחם על זכותך לרשום את דברי התועבה שלך
  5. תמיר את דתך לקרטופל. השמאל והימין זוכים למשפט צדק - בתנאי שהם צודקים.

   אם מישהו יקרא לך "בן זונה" מפני שאתה, נניח, שמאלני, זה יהיה בסדר? זה במסגרת חופש הביטוי? לא נראה לי שזו תהיה תגובתך, ולכן אין לשמאל זכות כלשהי לכנות את "אם תרצו" פשיסטים, שזה בעיני רוב הציבור שלא מתפךסף - כינוי גנאי.

 141. 4
  רק תפרסמו איפה ניתן לתרום

  ואני וחבריי העשירים כבר נדאג להוציא את תנועת אם תרצו (הפאשיסטית) אל מחוץ לחוק. לא נסבול נסיון סיכול-שמאל בדומה לזה. ובהצלחה לנתבעים.

  1. לחמאס ופתח
  2. מחוץ לחוק? למה, כי לא חושבים כמוך? אז מי פה הפאשיסט?
  3. בשם חופש הביטוי - נסתום ל"אם תרצו" אתת הפה!

   בשם חופש המחשבה - נמנע פלורליזם באקדמיה הישראלית!
   בשם זכויות האדם - נרמוס את זכויות המתנחלים בשומרון!
   בשם שלטון החוק והצדק - נהרוס את מגרון ללא הוכחת בעלות של איש!
   בשם השלום - נצדיק מעשי טרור, "קורבנות שלום".

  4. בוא נקבע מקום מפגש
 142. 3
  "ברוח משנתו של זאב בנימין הרצל"? מזמן לא קראתי בדיחה טובה יותר מזו
  1. גם לי זה קפץ. הרצל היה מקיא עליהם. ובטח הם היו משמיצים אותו
 143. 2
  הייתי בטוח שהם בעצמם מגדירים עצמם פשיסטים - הרי זו בדיוק האידיאולוגיה שלהם
  1. עד כמה אביבה צודקת - להלן ההגדרה של פאשיזם, וקשה להבין היכן "אם תרצו" מוצאים בכך לשון הרע:

   עד כמה אביבה צודקת - להלן ההגדרה של פאשיזם, וקשה להבין היכן "אם תרצו" מוצאים בכך לשון הרע:


   "....מבין ההיסטוריונים שנתנו הגדרה מרחיבה למונח "פשיזם" ניתן לציין את קווין פסמור, שנתן את ההגדרה הבאה:

   פשיזם הוא מערכת של אידאולוגיות ופרקטיקות המבקשות להציב את האומה, המוגדרת במונחים ביולוגיים, תרבותיים, ו/או היסטוריים, מעל לכל יתר מוקדי ההזדהות, וליצור קהילה לאומית מונעת. לאומנות פשיסטית היא ריאקציונרית בכך שהיא מבוססת על עוינות חריפה לסוציאליזם ולפמיניזם, מאחר שהאידאולוגיות האלה נתפסות כמציבות את המעמד או את המיגדר מעל הלאום. לכן הפשיזם הוא תנועה השייכת לימין הקיצוני. הפשיזם הוא גם תנועה השייכת לימין הרדיקלי מאחר שתבוסת הסוציאליזם והפמיניזם ויצירתה של האומה המונעת תלויות בעלייתה לשלטון של אליטה חדשה, הפועלת בשם העם ובהנהגתו של מנהיג כריזמטי ומתגלמת במפלגת המונים בעלת מאפיינים צבאיים. פשיסטים קרובים לשמרנים מכוחה של השנאה המשותפת לסוציאליזם ולפמיניזם, אבל הם מוכנים להקריב את האינטרסים של השמרנים - משפחה, קניין, דת, אוניברסיטאות והשירות הציבורי - כאשר הם סבורים שכך דורש האינטרס הציבורי. הרדיקליזם הפשיסטי נובע גם מהשאיפה להרגיע את חוסר שביעות הרצון באמצעות היענות לדרישות מסוימות של תנועת הפועלים וארגוני הנשים, כל עוד הדרישות האלה עולות בקנה אחד עם סדר העדיפויות של המפלגה. הפשיסטים מבקשים להבטיח הרמוניה בין האינטרסים של הפועלים ושל הנשים לבין אלה של הלאום בכך שיקדמו את שתי הקבוצות האלה במגזרים מיוחדים של המפלגה ו/או בתוך המערכת התאגידית. גישה לארגונים האלה ולזכויות שהם מציעים לחבריהם תלויה במאפייניו הלאומיים, הפוליטיים ו/או הגזעיים של הפרט. כל היבטי המדיניות הפשיסטית ספוגים בלאומנות קיצונית."

   ו"אם תרצו" אכן עומדים בכל הקריטריונים.

  2. לא שמעתי שהם עויינים את הפמיניזם ולא את הסוציאליזם

   הרי השתתפו במחאה עד שהפכה להיות שמאלנית. מכאן שהטיעון שלך מופרך והם אינם פשיסטים.
   אתה לעומת זאת כנראה מאוד "ליברל". מנסה להשתיק תנועה אחרת ע"י השחרת ברבים.

  3. הנאצים הגדירו את עצמם כסוציאליסטים וכינו את עצמם (נאציונל סוציאליסטים)

   כך שכל דבריך הם הבל ורעות רוח

  4. הם לא פשיסטים, הם פשוט מגינים

   על זכויות החקלאים בגליל ובנגב כנגד סבוטאז'ים וונדליזם. להיפך זו תנועה חברתית. חיזקו ואימצו גיבורי החיל.

  5. יהושפט, יש הבדל ענק בין סוציאליזם ופמיניזם.

   הפמיניזם, מעצם טבעו, הוא תאוריה מפלה, שכן המגדר הוא דבר מולד. למעשה, אפשר לטעון שלפמיניזם ולגזענות יש נקודות חפיפה, שכן שתי הגישות מתבססות על נתון שאינו בר-שינוי: מין או גזע. הסוציאליזם אינו מבחין בדת, גזע או מין, אלא במעמד. נכון שהסוציאליזם מדבר על מלחמת המעמדות, אבל אפילו בריה"מ לא סיפחה את מדינות-הלווין שלה אליה, בדרך לאיזו מדינה סוציאליסטית עולמית. ככה שגם שם הבינו את כוחו של הלאום. ולהעמיד מגדר מעל לאומיות? זו גזענות. אם "אם תרצו" מתנגדת לזה, וזה אם גדול, אזי הם נגד גזענות (הבדלי מין), וכל הכבוד להם.

  6. גזענות ולאומנות הם בסיס לפאשיזם ול"אם תרצו".
  7. אז שיצהירו את זה וישכנעו אותנו שזה ככה. בינתיים אני רואה תנועה אנטי ערבית
  8. אני פאשיסט גאה
  9. לאליוי ולאורן - פאשיזם מעמיד את הלאום במרכז והסוציאליזם את המעמד.

   היטלר ומוסוליני היו שתיהם נגד הקפיטליזם הליברלי של ארצות הברית.
   מוסוליני התחיל את דרכו הפוליטית כסוציאליסט מושבע..
   את הנאומים של גבלס נגד הקפטיליזם אפילו לנין היה מעריך.
   היסטלר ומוסוליני היו גם נגד הסוציאליזם הבינלאומי של ברית המועצות.
   הם היו בעד שיוויון מעמדי, אבל רק בתוך העם. כל מי שלא שייך לעם, על פי הפאשיזם, לא שווה לשאר האנשים שכן שייכים לעם.

  10. ומניין לך ש"אם תרצו" עומדים בכל הקריטריונים??

   האם יש לך הוכחות לדבר?

   אין אתה יכול להימלט ממתן הוכחות, בשם חופש הביטוי.
   אכן. יש לך את החרות לומר כדעתך. אולם עלייך לשאת באחריות לדבריך, ובמשמעותם הרחבה.
   ומשמעות דבריך, שתנועת "אם תרצו" היא תנועה לוחמתית, התומכת ברצח של אנשים רבים ע"מ להשיג את מטרותיה הפוליטיות.
   אם כך הדבר, הרי שכל אדם צריך לפעול כמיטב יכולתו ע"מ למנוע מתנועה זו לבוא בקהל, ועל ראשיה, ראש הנחש, חל דין מוות.

   האם עומד אתה מאחורי דבריך?
   או שמא מוכן אתה רק להשתלח בדברים, וכאשר יקום האקטיביסט ויפעל ע"פ רוח דבריך, תבקש להתנער ממנו, ולא לשאת באחריות?

  11. "אם תרצו" תומכים בשלטון דמוקרטי, ולכן תביעת הדיבה מוצדקת
  12. אני לא אהיה מאוד מופתע אם יתברר יום אחד שאנשי ׳אם תרצו׳ ניסו לשנות את ההגדרה של המונח פאשיזם בוויקיפדיה למשל... קטעים איתם.

   אהבתי גם את ההגדרה שלהם לכל מי שלא חושב בדיוק כמוהם ״כשמאל קיצוני״

  13. צודק [20:01], "אם תרצו" תומכים בשלטון דמוקרטי אחרי שיצליחו להעביר חוקים המוציאים את השמאל אל מחוץ לחוק..... (כפי שהתחילו באוניברסיטת בן גוריון).
  14. טעות בידך

   האמת היא שתמיד נאמר שהנאציזם הוא הגרסא הגרמנית לפאשיזם האיטלקי גם על ידי בכירי המשטר.

 144. 1
  אני תומך בתנועת 'אם תרצו' - אך מתנגד לתביעה. זה חלק מויכוח פוליטי לגיטימי

  אין לתביעה גם הרבה סיכוי.
  משום שמדובר בהערכה לגיטימית ולא בקביעת עובדה.

  1. כולי תקווה שאם תרצו יזכו בתביעה וימוטטו את האנטיציונים הסמולנים סותמי הפיות הצבועים ומתחסדים שרוממות הדמוקרטיה הישראלית בגרונם אך חיסולה היא מטרתם.
  2. זה שהציונות הצליחה יפה לסנוור את כל העולם לשכנע כי לה המדינה בגלל איזו הבטחה אלוהית דתית, זה יאמר לזכותה. הציונים תמיד ראו בערבים איזה ערעבר, תת אדם, חסרי תרבות שיש להפטר מהם כמו מליכלוך. ב 1948 רק 27% מאדמות המדינה ניקנו, כל היתר סופח. מאות שנים חיו כאן יהודים וערבים... הגיעו הציונים ואמרו, זהו זה, זוהי שיבת ציון, אנחנו נקים כאן מדינה יהודית והערבים יכולים לקפוץ לנו. קבעו עובדות בשטח, בין לילה הקימו ישוב ורקדו הורה עד הבוקר. אם זה היה הפוך לא הייתם מתקוממים?
  3. לנציג החמאס פה - לך לעזה
  4. בראשית כוסברא - אתה רציני עם התיאור שלך? קטעים איתך.
  5. לידיעתך מר כוסברא הציונות נמנעה לעלות מליוני יהודים לארץ ישראל

   קודם עלו החלוצים בעלי האידיאולוגיה ציונית סוציאליסטית
   כדי להכין את הקרקע לעליית המליונים
   אבל כידוע הכל נהרס על ידי הנאצים
   רק בן בליעל יכול להגיד שהיהודים לא ראו בארץ ישראל את מולדתם במשך מאות ואלפי שנים
   הסאגה של היהודים זה הסיפור המופלא ביותר בתולדות העמים
   ומדובר פה בהיסטוריה ולא בסיפורי סבתא

  6. בניגוד לתנועה שאתה תומך בה, אתה לא פשיסט.
  7. בחמש קם צייד
  8. במקומך, לא הייתי בונה על תביעות סרק
  9. אנא הבא סימוכין מההסטוריה שאבות אבותיך חיו כאן. רק אל תביא את התנ"ך שהוא לא יותר מספר דתי. הסאגה של היהודים מופלא יותר מהסאגה של הסינים? משל הערבים? השחצנות היהודית עוד תעלה להם ביוקר.
  10. אין חברה ללא מיתוס, גם לחלק מהזרמים בציונות היה מיתוס שיבה לארץ. המצב מול הערבים היה מסובך, הם היו ברובם פלחים שאיבדו אדמותיהם בסוף המאה ה19 והיוו אז כ800 אלף מתושבי הארץ. השאר היו נוצרים כ 70000 במספר ועוד כ 10000 יהודים. היהודים שבאו מאירופה לא היו היחידים אלה היו חלק מתנועות ענק במערב וכולן דיברו בשפה לאומנית פרטיקולארית או אוניברסלית דוגמת השומר הצעיר והתנועה הקומוניסטית באירופה. בהתאם כולם שם ראו בערבים, שחורים וצהובים תתי אדם, זה היה הבון טון. הכל בסדר עם דבריך, רק שלא תשחיר רק את הציונים אלא גם את המערב כולו. ,
  11. נכון, כולנו הרי שכחנו שלא היו יהודים בארץ לפני 1948...
  12. עלו לארץ ישראל

   כי י ד ע ו שזאת מ ו ל ד ת ם .

  13. הציונות היא תנועה גזענית לשחרור העם האשכנזי ,ועל הדרך עשו פשעים על הערבים והיהודים אותנטים.
  14. תודה, תגובה יפה.

   למדתי משהו

  15. התכוונת שהיו פה 80,000 ערבים לכל היותר
  16. בספרי היסטוריה של מערכת החינוך הישראלית מוגדרת שערב 48

   היו בארץ פי שתיים ערבים לעומת יהודים(כ-750 אלף ערבים יותר)

  17. אבל המגיב טען שהיו 800 אלף ערבים לעומת 10 אלף יהודים. תלמד להבין את הנקרא לפני שתגיב

   גם לפי התעמולה הפלסטינאית היו רק כמה מאות אלפי "פליטים" ב 1948, לעומת 650 אלף יהודים, ולא נשארו בארץ מאות אלפי פלסטינאים במדינת ישראל.

  18. הבעיה היא שאתה לגמרי צודק.