הוונדליזם בבירה מחריף: 9 מקרים ב-3 חודשים

רק בשבועיים האחרונים הותקפו ביה"ס הדו-לשוני בדרום העיר ושתי כנסיות. במשטרת ירושלים מצביעים על כמה חקירות שהסתיימו בתפיסת חשודים

כתובות תג מחיר רוססו שלשום בלילה על מבנה כנסייה במרכז ירושלים. המקרה מצטרף לגל של התנכלויות וכתובות נאצה נגד מוסדות נוצריים, מוסלמיים או מוסדות שנתפשים כ"שמאליים" בחודשיים האחרונים בבירה. במשטרה מעריכים כי במרבית המקרים לא מדובר בגוף מאורגן המוציא לפועל את ההתקפות, אלא ביוזמות פרטיות.

בחודשים האחרונים הוצתו כלי רכב של תושבים ערבים בשכונת קרית משה; רוססו כתובות על קירות בית עלמין נוצרי בהר ציון; רוססו כתובות על משרדי שלום עכשיו במושבה הגרמנית ועל ביתה של פעילת שלום עכשיו, וכן התקבלו איומים על מזכ"ל התנועה; כמו כן נעשה ניסיון הצתה וריסוס כתובות על המסגד העתיק בשכונת גאולה ועוד.

רק בשבועיים האחרונים הותקפו בית הספר הדו-לשוני שבין שכונת פת לשכונת בית צפפה בדרום העיר ושתי כנסיות: במנזר עמק המצלבה ושלשום בכנסייה הבפטיסטית שבמרכז ירושלים. בשני המקרים רוססו כתובות בגנות הנצרות, בגנות ישו ומריה וכן הושחתו כלי רכב שחנו בסמוך. בין הכתובות שרוססו אתמול היו: "ישו מת", "מוות לנצרות", "מריה זונה" ו"תג מחיר".

ונדליזם במנזר עמק המצלבה בירושלים, לפני כשבועיים אמיל סלמן

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

במשטרת ירושלים מצביעים על כמה חקירות שהסתיימו בתפיסת חשודים. כך, במקרה של ההתקפות נגד המשרדים ופעילי שלום עכשיו, וכן במקרה של ריסוס הכתובות על קירות בית הספר הדו-לשוני. בשבוע שעבר נתפס צעיר ירושלמי שחשוד במעשה. לדבריו, הוא עשה זאת כפעולת נקם על תבוסתה של קבוצת בית"ר ירושלים לשתי קבוצות ערביות לפני כשבועיים. בדומה למקרה הזה, במשטרה מאמינים שחלק מהמקרים אינם נובעים מאידיאולוגיה סדורה אלא מוונדליזם או בריונות לשמה. "זו קלות בלתי נסבלת, כל ילד יכול לקחת ספריי ולרסס, אנשים יודעים שישדרו את זה, לא בכל מקרה זה פרופר לאומני", אומר גורם בכיר במשטרת ירושלים.

אבל בעיני קורבנות התופעה אין זה משנה מה המניע. הקהילות הנוצריות בעיר, במיוחד אלו המתגוררות בשכונות היהודיות, חשות יותר ויותר תחת מתקפה. אנשי הכמורה בעיר העתיקה, בעיקר הכמרים הארמנים שעוברים ברובע היהודי, אך גם אנשי כהונה מכל העדות, מעידים על תופעה יום יומית של יריקות לעברם. "כמעט אי אפשר לעבור בשער יפו מבלי לספוג את זה", סיפר איש כהונה בכיר באחת מהכנסיות בעיר. התופעה כל כך נרחבת עד שחלקם מדירים את רגלם מאזורים מסוימים בעיר העתיקה.

אנשי הכנסייה הבפטיסטית שהותקפה שלשום למודי התקפות. כבר פעמיים, ב-1982 וב-2007, הוצתה הכנסייה. "אנחנו בעיקר מרגישים עצובים", אומר ראש הקהילה, צ'רלס קופ, "הם לא מכירים אותנו, אבל הם כנראה מתנגדים לכל מי שלא מזדהה איתם. אני מאחל להם טוב, אין לי שום רצון לנקמה".

"הם מרגישים במצור", אמר אתמול יועץ ראש העיר לעדות נוצריות, יעקב אברהמי, שבאה אתמול לכנסייה כדי לגנות את התופעה. לדבריו, תופעת "תג המחיר" היא לעתים קרובות "לבוש חדש לתופעה ישנה" של התנכלויות לנוצרים. "החשש שלי הוא שיום אחד הם יפגעו במסגד או בכנסייה עם אנשים בפנים ותהיה פה תבערה נוראית", אומר ד"ר גדי גבריהו, רכז ברית חושך לגרש. "בשנתיים האחרונות הוצתו עשרה מסגדים והיום ברור שזה לא רק נגד פלסטינים או מוסלמים, זה נגד זרים בכלל. בסופו של דבר יצטרכו לשים מצלמות בכל המקומות האלו ולשמור עליהם כאילו הם מתקנים רגישים".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 25
  אם הוונדליזם היה מהכיוון ההפוך משטרת ירושלים הייתה כבר תופסת את כולם
 2. 24
  חלקנו גזענים בדיוק כמו חלק מהגויים, וחלקנו אנשים טובים בדיוק כמו חלק מהגויים

  ולכן איננו עם נבחר כמו שפמפמו לנו בילדותנו ועד היום מאכילים את הילדים בארץ בלוקשים כמו שניסו להאכיל אותי בביה"ס היסודי בילדותי (יכול להיות שהמגמה הנוראה רק מתגברת במערכת החינוך נוכח שר החינוך הגרוע שיש לנו). לא "אור לגויים" ולא בטיח. אנו עם כמו כל העמים שתוכו יש אנשים טובים ויש נבלות וחלאות. אלו שכתבו כתובות אלו הם חלאות. ואלו שיורקים על בני אדם אחרים לא משנה מה דתם, מינם או נטייתם גם כן. כל הרוע הזה נובע מהדת ומהבורות שהיא מנחילה לבני האנוש באשר הם. לצערנו המשיכה לדת מאוד פופולריות ברחבי העולם ולכן זה לא ישתנה בקרוב או אולי אי פעם. נכתבו על זה כבר ספרים רבים שמנסים להסביר את המשיכה הפסיכולוגית של אנשים לאמונה מיסטית ולמה רציונליסטים וכופרים כמוני הם במיעוט. דבר אחד ידוע שהדתות הן הגורם הראשי למלחמות רבות והשמדות עם.
  יחד עם זאת להכליל את כל הירושלמים כגזענים או כפשיסטים גם לא כדאי. יש גם שפויים פה. ויש גם גזענים ופשיסטים בת"א.

 3. 23
  אל תאמרו וונדאליזם - פוגרומים וטרור בבירה. על ידי החרד"לים היודו-נאצים

  תפול הקללה על ראש רבני השקר ועוקביהם. מי יתן וידעו רק צער.

 4. 22
  מדוע יותר אלימות בירושלים? כי היא יותר דתית?
 5. 21
  הרי כולם יודעים מי האשמים

  האשמים הם שר החוץ המכנה את ארגוני השמאל טרוריסטים, ראש הממשלה ששותק על אמירה זו, ויו"ר האופוזיציה - שלא רק שותקת, אלא מצהירה שבוע לאחר מכן בראיון שתשמח ששר החוץ הזה יכהן גם בממשלתה אם תזכה בבחירות.

  גם ברצח הפוליטי הבא - ידיהם לא יהיו נקיות.

  1. רצח פוליטי של מי? אין בשמאל אף אחד בעל משמעות

   השמאל מתחנן לאיזה רצח פוליטי שיחזיר אותו לכותרות.

 6. 20
  ומדוע לא מדווחים על ונדליזם ערבי בהר הצופים?

  ועל ניפוץ מצבות בהר הזיתים? ועל הטרדות מיניות חמורות בגבעה הצרפתית ? צבועים..

 7. 19
  אולי זה נכון ש, כדברי אותו גורם במשטרה, לא כל המעשים הללו נעשים על ידי פעילים "לאומניים פרופר". כשאלימות לאומנית נעשית שכיחה ובעלת גיבוי חברתי, כל פרחח מעוצבן יפרוק את זעמו בדרך זו. זה בדיוק מה שקורה כאשר גזענות הופכת לתופעה חברתית רחבה - היא יוצאת מעבר לחוגי "האידיאולוגים הלהוטים" ונעשית נחלת הכלל.
 8. 18
  איכססססס - הדתיים הפנטיים האלה יורקים על האחר ואח״כ כלנו צועקים ״אנטישמיות״
 9. 17
  יש כתובת אחת להפנות את האשמה: הממשלה המתלהמת שבסדרת 'חינוך מחדש' מלמדת אותנו ערכים מהם
 10. 16
  מי שהתיר את הפראות של אוהדי בית"ר קיבל עכשיו בריונות פשיסטית רצחנית כמו של ניאונצים אירופים
 11. 15
  שוב שקרים מאת חסון. מה עם ההתנכלויות היומיומית של

  של ערביי ירושלים לסטודנטים בהר הצופים? מה עם שריפת בית כנסת בשמעון הצדיק כפשע שנאה נגד חרדים. לא צריך להתאמץ חסון פשוט תעשה גוגל

  1. אתה מודה שהוא דובר אמת

   אבל ממציא כל מיני סיפורים שלדעתך צריך לכתוב עליהם.
   לידיעתך, משמעות המילה "שקר" היא משהו שלא באמת קרה. זה שאולי יש עוד דברים לא הופך את זה לשקר

 12. 14
  שמו הוא ישוע המשיח.

  שמו הוא לא ישו !!! עיתון זה צריך לדעת יותר טוב! קוראים לו ישוע jeuses, אנא לא לא לשקוע לרמה של אלה הכותבים על קירות הכנסייה.

  1. אדוני, פה זה לא מדור מדע בדיוני

   עוד מעט תספר לנו שאמא שלו בתולה (למרות שהיתה נשואה) והוא הלך על המים

 13. 13
  מרוב צווי איסור אי אפשר לדעת כלום

  למשל הבחור שריסס בשלום עכשיו בירושלים והשחית רכוש הוא בן של אישיות בשב"כ

 14. 12
  מעורר חלחלה

  פשוט מבחיל. יותר ויותר אני מתבייש בהיותי יהודי וישראלי. ועוד לחשוב אילו צוחות גוועלד כמות בכל פעם כאשר מותקף בית כנסת... לצערי מסתבר שבמומינו אנו פוסלים...

 15. 11
  בושה

  אם היו עושים ככה למוסדות יהודים היינו צועקים ׳אנטישמיות׳, אבל ליהודים מותר להתנהג ככה?

 16. 10
  למה אתה לא מדווח על התנכלויות נגדיות?

  למשל, מדי יום באוניברסיטה העברית. התנכלויות של ערבים ליהודים אשר כוללות השחתת רכבים, זריקות אבנים והטרדות מיניות? אגב, כאן אפילו נשלח מכתב רשמי של אגודת הסטודנטים באוני העברית.

  1. איזה התנכלויות נגדיות? היריקה על הנוצרים בעיר העתיקה היא תגובה להטרדה מינית בגבעה הצרפתית?
 17. 9
  איזו חרפה, איפוא החילוניות המשכילה?
  1. בבית קפה בת"א, מצקצקת בלשון

   מפקירה את ירושלים לחרדים ואח"כ שואלת איך הגענו למצב הזה

 18. 8
  אני מדירה רגלי מכל ירושליים
 19. 7
  פאשיזם בישראל 2012

  הפאשיזם עולה מן הרחובות הפאשיזם של לאומנות מתלהמת של אלימות ללא עונש ודמגוגיה ושנאה.
  אסור להבליג ולתת לזרם של כוחנות ורוע צרוף להמשיך, מדיניות יד חזקה ואפס סובלנות
  אני קורא למשטרה לעצור את הפורעים שיכולים להפוך לאנשי החולצות החומות כמו בזמנים אחרים (ראו "סיירת מתנדבים למלחמה בפליטים")

 20. 6
  יש הגזמה בתיאור התופעה

  קודם כל חשוב לחקור מי המבצע (ולא רק כשזה נגד ערבים או פעילי שמאל)
  ישנו מנהג של חרדים לירוק ליד כנסיות ועל זה אחד מהם כבר חטף אגרוף.
  הייתי שמח אם כל מקרה ייחקר לפני שרצים להצביע על ציבורים שלמים.

 21. 5
  מה נאמר כאשר יפגעו בתי כנסת בחו"ל ?
  1. מה שאתם תמיד אומרים - שזה תגובה למעשי ישראל

   או תגובה לאפיית מצות עם דם של ילדים נוצרים.
   תלוי באיזה מאה אתה חי

 22. 4
  היה מקום להזכיר גם את האירועים בחניוני האוניברסיטה העברית. אה, זה ערבים. הם לא אחראים למעשיהם. רק אוהדים חמומי מוח של ביתר אחראים.
 23. 3
  מה אתם רוצים? זו מדינת היהודים וכל היתר זה חארטות שלא ברא השטן. שהנוצרים יחזרו לאיטליה או שנאכיל את כולם דג מחיר .... לו המדינה רצתה היו מזמן מכניסים לכלא את מופרעי הימין הטרוריסתי.
 24. 2
  עיר של כולם

  הגיע הזמן שהדוסים ידעו שירושלים לא רק שלהם
  גם אנחנו יכולים אחרת

 25. 1
  השיטה

  הפעולות הללו ונועדו להעסיק את המשטרה ,גורמי חוק והתקשורת להפנות תשומת לב למתרחש בתוך ירושלים ובד בבד להסיח את הדעת ממעשי קבוצות 'תג מחיר' 'בשטחים. אל יתפתה הציבור ונציגיו שומרי החוק. מי מהם הגדירם כטרור יהודי.
  ישראל בת 64 ולאן פניה?