זוכה האספן שנחשד בזיוף ארון קבורתו של אחי ישו

עשרות מומחים לא הביאו להרשעתו של סוחר העתיקות עודד גולן באחת מפרשות הזיוף הגדולות בישראל. השופט: לא הוכח שמדובר בזיוף

במשך שבע שנים וחצי התקיים באולמו של השופט אהרן פרקש בבית המשפט המחוזי בירושלים, אחד ההליכים המשפטיים המסקרנים ביותר מאז קום המדינה: התיק שבו האשימה המדינה את אספן העתיקות עודד גולן וכמה משותפיו בעבירות זיוף חמורות של מוצגים וסחר בעתיקות מזויפות. אתמול, אחרי ששמע כ-130 עדים ואחרי קרב מוחות נדיר שעסק כמעט בכל אספקט בארכיאולוגיה, קבע השופט כי המדינה נכשלה בניסיונה להוכיח כי שורה של ממצאים בעלי חשיבות דרמטית שהציג גולן כוללת ממצאים מזויפים. גולן זוכה מחמת הספק מרוב האישומים המרכזיים נגדו, והורשע בארבעה סעיפים זניחים יחסית.

בין הפריטים ששאלת מקוריותם עמדה במרכז המשפט: גלוסקמה (ארון קבורה מתקופת בית שני) המיוחסת ליעקב אחיו של ישו, כתובת מתקופת המלך יהואש שבה מתואר שיפוץ בית המקדש הראשון כמתואר בספר מלכים ב', "חותם המלך" שניתן לפרשו כחותם המלך מנשה, בולות (חותמות טיט) עם שמות ידועים מימי בית ראשון, מנורת חרס מעוטרת מתקופת בית שני, חפצים פרה-היסטוריים וכן קערה עתיקה ועליה כיתוב הירוגליפי מתקופת הפרעונים. כל אחד מהפריטים הללו, אם יוכח כאותנטי, הוא בעל חשיבות שלא תתואר בחקר הארכיאולוגיה של ארץ ישראל ובעל ערך כספי אדיר. לאורך המשפט טענו נציגי הפרקליטות ורשות העתיקות, כי גולן הוא סוג של גאון-אוטודידקט, שהצליח במאמץ של שנים להתמחות בזיוף חפצים עתיקים תוך שהוא מגלה מומחיות יוצאת דופן בארכיאולוגיה, כימיה, גיאולוגיה, פילולוגיה של שפות שמיות עתיקות ועוד. גולן טען שהוא אספן עתיקות תמים שסחר בחפצים אותנטיים שהגיעו אליו על פי חוק.

לאורך 500 עמודי פסק הדין, לא מצליח בית המשפט לפזר את הערפל סביב הפרשה. הוא מפרט שורה ארוכה של בעיות מדעיות, העוסקות בין היתר בצורת האותיות, השפה, הציפוי הכימי והאורגני של האבנים, שלא ניתנות להסבר במקרה שאכן מדובר בחפצים מזויפים. אחת הבעיות המעניינות שעלו נוגעת להימצאותן של כדוריות מיקרוסקופיות מזהב בתוך האותיות של כתובת יהואש. את הכדוריות הללו איתר הגיאולוג אמנון רוזנפלד, שהעיד מטעם ההגנה. לדבריו, הימצאות הכדוריות מעידה על זהב שהותך בטמפרטורה גבוהה - מה שהיה קורה למשל כשבית המקדש, על הזהב שבו, נחרב בשריפה. כדוריות זהב בגודל כזה, גם לא נמצאות בשוק ולא ניתן להוסיף אותן באופן מלאכותי. מכאן הסיק רוזנפלד שהכתובת אמיתית. אלא שהכתובת לא נמצאה בחפירה רגילה, דבר שהיה הופך אותה לאחד הממצאים החשובים מאז ומתמיד, שכן עד היום לא נמצאו שרידים מבית המקדש הראשון.

גלוסקמת "אחי ישו" Paradiso

בוויכוח סביב הגלוסקמה של יעקב, טענה הפרקליטות כי גולן הוסיף לה בתחכום רב כתובות שהופכות אותה לכאורה ליקרת ערך. אין ויכוח שהגלוסקמה אותנטית וכך גם חצי מהכתובת "יעקוב בר יוסף", אולם גולן לטענת התביעה הוסיף את המלים "אחוי דישוע" (אחי ישו). בשאלה זו ניתש ויכוח בין הצדדים: התביעה הביאה מומחים לכתב העברי והציגה בדיקה שנערכה במכון הגיאולוגי המצביעה על ההבדלים בין פני השטח של הגלוסקמה לבין הכתובת. מנגד, גייס גולן שורה של מומחים מטעמו עם ממצאים כימיים שונים. "מסקנתי היא כי גולן הצליח לעורר ספק סביר לגבי אישום זה", כתב השופט פרקש בהכרעתו, אולם מיד סייג את דבריו ואמר: "אין בכך כדי לקבוע כי הכיתוב על הגלוסקמה אמיתי ואותנטי וכי נכתב לפני כ-2,000 שנה. יתר על כן לא הוכח בשום צורה כי המלים 'אחוי דישוע' מתייחסות בהכרח לישו המופיע בכתבי הנצרות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

"אני שמח מאוד מזיכויי השלם והמוחלט מהעבירות החמורות בהן הואשמתי", אמר גולן אחרי פסק הדין, "רשות העתיקות הפריחה בלון והבלון הזה התפוצץ". בפרקליטות וברשות העתיקות הביעו את תסכולם מסירובו של עד מפתח לבוא למשפט, ואמרו כי עקב כך נאלצו להסתמך על ראיות נסיבתיות בלבד. העד, מומחה לזיוף ממצרים, הודה בעבר כי זייף חפצים עבור גולן, אולם סירב לבוא לישראל.

פריטים אחרים שנחשדו כמזויפים. לחצו להגדלה
פריטים אחרים שנחשדו כמזויפים. לחצו להגדלה

למרות ההפסד במשפט, ברשות העתיקות ערים גם לתוצאות החיוביות שהוליד בדיעבד המשפט התקדימי. לדברי מנהל היחידה למניעת שוד עתיקות ברשות, אמיר דנור, משפטו של גולן "שינה באופן מהותי את שוק סחר העתיקות בארץ ובעולם. הארכיאולוגיה הרוויחה, היום אף ארכיאולוג שמכבד את עצמו לא יתקרב לפריט שהגיע משוד עתיקות, שכן כולם יודעים את הסכנה שטמונה בממצאים הללו".

גנור מביא כדוגמה את "רימון השנהב", הוצג עד 2004 במוזיאון ישראל ונחשב עד אז לשריד היחיד שנמצא מבית המקדש הראשון. המוצג הזה הוסר לאחר שבדיקת מומחים שנערכה בעקבות מעצרו של גולן, העלתה כי קיים חשש שהוא מזויף. לדברי גנור, מאז המשפט חלה ירידה דרמטית בפעילות שוד העתיקות באתרים המיוחסים לבית ראשון.

עודד גולןניר כפרי

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 23
  הגיע הזמן לעשות בדק בית ברשעות העתיקות.
 2. 22
  גם המגילות הגנוזות לא הגיעו מחפירה מסודרת ......
 3. 21
  טוב שזוכה גולן מחמת הספק ברוב סעיפי האישום, שהרי במה גרוע אדם זה מאחד משה דיין שעסק בשוד עתיקות שיטתי ומעולם לא הועמד לדין ?
 4. 20
  אין כבוד לארכיאולוגיה ולהיסטוריה של עם ישראל

  ולפיכך - עתידו להיכחד!

  איזו ארכיאולוגיה מדהימה יש לנו במדינת ישראל ובמקום שהמדינה תשקיע בה כראוי, היא מחליטה להזניח אותה ולתת לגיטימציה לשודדי קברים ונבלות כמו עודד גולן לפגוע בממצא הארכיאולוגי שקיים כאן ולצערנו לא משתמר כראוי.

  מה שמעניין בארכיאולוגיה היום, זה כל מיני נושאים פוליטיים מגוחכים כמו ניסיונות נואשים של הארכיאולוגים להוכיח כי ממלכת דוד ושלמה התקיימה וכי התקיים בית המקדש הראשון. לדעתי לא היה ולא נברא אך עדיין זה מה שמעסיק את החוקרים או את יעקובוביץ' החובבן שיצא בשבוע שעבר עם הצהרה שהוא מצא את קברי התלמידים של ישוע.

  הכל חרטא, כולם רודפים אחרי הכסף במקום להשקיע במדע הארכיאולוגיה כראוי, לשמר את האתרים ולהמשיך לחשוף ממצאים נהדרים ששופכים אור חדש על ההיסטוריה. זה לא קורה ובינתיים שודדי הקברים ממשיכים לרוקן את האתרים, להרוס אותם ולמכור את העתיקות בבית לחם ובירושלים לכל מיני תיירים אמריקאים עשירים או שצצים כל מיני יצורים כמו עודד גולן שמזייפים לך עתיקות.

  אני לא זוכר את הציטוט המדויק אבל ביציאה מהמוזיאון של יד ושם יש איזו אמרה בסגנון - אדם שאינו מכיר את עברו, אין לו עתיד.

  מי שמחליט לזייף ולהכחיד את העתיד שלו, אין לו גם הווה!

  יום עצוב למדינת ישראל, אבל בעצם כשאני חושב על זה, למדינת ישראל בכלל לא איכפת מהעתיקות שלה, אז שתלך מדינת ישראל קיבינימט.

 5. 19
  כתובת השילוח אינה ממצא ארכיאולוגי שתואם את מה שכתוב בתנ'ך על מפעלו

  של המלך חיזקיה להכניס את מי השלוח במנהרה לתוך חומות העיר?והכתובות שנמצאו בעיראק על מסעות המלחמה של מלכי אשור ובבל לארץ ישראל שתואמות את מה שכתוב בתנ'ך אינן הוכחות ארכיאולוגיות?

 6. 18
  איפה כאן הבעיה? או שהעתיקות מזויפות או שהן גנובות אז מה זה משנה על מה הוא ישב?
 7. 17
  שיחליף את שם משפחתו לדיין ושלום על ישראל
 8. 16
  פרופ. דן בהט הוא ארכיאולוג ולא עו"ד דין, או שמשתמש בתעודת עו"ד מזויפת.
 9. 15
  בכל ארגון אחר על מחדל כזה היו המומחים מטעם נותנים את הדין. לא ברשות העתיקות. המומחים ימשיכו לקשקש ובדרך לגזור משכורת עתק, נסיעות לחו"ל, רכבי פאר (רצוי ג'יפים) והרבה זמן לחיות את החיים הטובים
 10. 14
  מעצבן לדעת שעל בולשיט כמו זה וכמו כדורגל הולכים כספי משלם המיסים.
 11. 13
  הפראיירים לא מתים רק מתחלפים

  עתיקות שמתיקות, תמיד יש כל מיני גולנים ודומיהם.

 12. 12
  מעומל לא נימצאו הוכחות שאומנם היה ישו, ההסטוריונים כולל יוסיוס פלאביוס בקושי מזכירים אותו, לא הוכח שהיה אברהם אביחוס או דוד המלך. ויותר מכל איש אינו להוכיח כי כאן חיו אבות אבותיו, לא אני ולא אתה. רק הפלסטינים שחיו כאן כמה מאות שנים וכמה יהודים יכולים לעשות את זה. לא ארכיאולוגיה ולא התנך מהווים הוכחה היסטורית. מכסימום 300 שנה אחורה יכול אדם לאתר את מוצאו.
  1. ואתה ?... התצליח להוכיח כי אתה עצמך קיים? אותך פלאביוס מזכיר רבות? אולי איזה הסטוריון אחר?...
 13. 11
  they need to use radiation physics to determine the age

  and blame themselves for not having evidence

 14. 10
  השופט החזיק את החבל משני קצותיו - פחדן
 15. 9
  האמת הצרופה נר בתחת שלי המכובד
 16. 8
  לא זוכה אלא "זוכה מחוסר הוכחות", שפירושו - אשמתו לא הוכחה.
  1. אשמתו לא הוכחה - משמע, הוא זכאי.

   לא זכאי מחמת ספק שעולה מהראיות,
   אלא מהיעדרן של הוכחות...

 17. 7
  גם ישו זאת פיקציה לא היה יצור כזה אלה הוא הומצא ע"י

  יהודים מתבוללים ואנטישמים קדומים מהדת ההלניסטית על מנת לחסל יהודים.

  1. ישו היה פיקציה בדיוק כמו שמוחמד, אברהם ודוד המלך היו פיקציה. כל דת והסיבות שלה. ... תודה לך על הערה הנאורה שלך.
  2. נו שוין. זה כמו לטעון שמרדכי היהודי המציא את אסתר המלכה כי הוא התנגד להשתלטות הפרסית על מאה עשרים ושבע מדינות מהודו ועד כוש - והיה זקוק למרגלת בחדר המיטות של אחשוורושינאג'ד (עליו כזכור נאמר שהוא ישב ב"שער המלך": כנראה שלא היה לו קלירנס מקב"ט פיקוד שושן הבירה לעבור את הבודקהשל הש.ג.

   ואם אתה טוען שישוע היה פיקציה - אזי בין אם תאבה ובין אם תמאן - למעלה מ-2 מיליארד איש ברחבי תבל - חולקים עליך

  3. אכן, ערני המשומד צודק! אותו האיש, יש"ו, הממזר בן הנידה, לא משל היה ולא אגדה, ככל הנראה. גם לא משיח כמובן. סתם - תירוץ לשלב קצת מונותיאיזם עם עבודת אלילים. נו. קשה לגויים בלי לאכול את הבשר של מושיעם, ולשתות את דמו.... הכי טעים!

   אכן, ערני המשומד צודק! אותו האיש, יש"ו, הממזר בן הנידה, לא משל היה ולא אגדה, ככל הנראה. גם לא משיח כמובן. סתם - תירוץ לשלב קצת מונותיאיזם עם עבודת אלילים. נו. קשה לגויים בלי לאכול את הבשר של מושיעם, ולשתות את דמו.... הכי טעים!

  4. אידיוט, הלחם והיין הם הסימן להקרבה שלו.

   אף שופט, חשמונאי או מלך לא מת בעבור אמונתו. חמלה והקרבה הן מעלות שחסרות מאוד ביהדות לצערי.

 18. 6
  חשוב לגייס עורכי דין טובים.
 19. 5
  נצרת

  קוראים למשיח ישוע ולא "ישו" . כפי שאתם רוצים שהאנשים יכבדו הדת שלכם כבדו את דת האחר.

  1. אנחנו היהודים לא רוצים שיכבדו אותנו. אם יכבדו אותנו לא תהיה אנטישמיות ואז בשם מה נמשיך לדרוש יחס מיוחד וזכויות יתר לשיעבוד פלסטין
  2. ג'וני צודק ואמירתו חשובה. הכינוי "ישו" נועד להשפיל ולהדיר את האיש שמליוני בני אדם רואים בו משיח, הוא ישוע מנצרת. עיתון כמו הארץ וכתב המכבד את עצמו צריכים לנקוב בשם הנכון, גם אם זה עולה להם.
 20. 4
  ברכות לעו"ד חגי סיטון
 21. 3
  משונה שכל הגורמים האקדמאים ממש מזיעים קשות להכחשת כל קטע שקשור להיסטוריה היהודית בתקופת המיקרא.
  1. גם לי סיפרו שהמקרא זה היסטוריה. היסטוריה שמקובלת על היסטוריונים בעולם מבוססת על כתבים של היסטוריונים שצפו בנעשה מהצד. הסטוריונים שחיו באותה תקופה וכתבו על שהתרחש. ההסטוריונים היום מחפשים את המשותף בין הכתובים שלהם. שום סיפרי דת לא מקובלים היום כסיפרי היסטוריה. המילה יהודי בכלל לא מוזכרת במיקרא. ההיסטוריה היהודית לוטה בערפל. לא ידוע מתי היתחילה יהדות ספרד ועוד פחות ידוע על יהדות אירופה או צפון אפריקה. מה שבטוח שאין קשר אורגני רציף בין אותם יהודים. לא סבתא שלי שהייתה ס.ט. ונולדה בטורקיה ולא סבא שלי שנולד בפולניה יכולים להוכיח שבמדינת ישראל חיו אבות אבותם.
  2. לא מוזכר יהודי בתנך?

   וַיֹּאמֶר אֶלְיָקִים בֶּן חִלְקִיָּהוּ וְשֶׁבְנָה וְיוֹאָח אֶל רַב שָׁקֵה דַּבֶּר נָא אֶל עֲבָדֶיךָ אֲרָמִית כִּי שֹׁמְעִים אֲנָחְנוּ וְאַל תְּדַבֵּר עִמָּנוּ יְהוּדִית בְּאָזְנֵי הָעָם אֲשֶׁר עַל הַחֹמָה." ספר ישעיהו.

  3. היה בשושן הבירה ושמו מרדכי בן יאיר בן שמעי בן קיש איש ימיני
  4. יהודית היתה שפת שבט יהודה
 22. 2
  הצלחתי לגלות בחפירות בירושלים את השערה של מוחמד....

  האם השופט אהרון פרקש יטען גם במקרה זה שלא ניתן להוכיח שזו לא השערה של מוחמד? ומה בדבר חוט השני מחלונה של רחב הזונה שנמצא ברשותי, והחרב עליה נפל שאול, ותלתל מקורי מהבלורית של שמשון הגיבור.

 23. 1
  האיש הגון ויר כמו פלס. הוא לא השקיע מעולם בחפירות ארכיאולוגיות. הוא הסתובב בשטח והחרס שהוא מצא מעל פני הקרקע שייך לאח של ישו, למלך מנשה, למלך יאשיהו. זה קורה מדי פעם. הסכוי דומה לכך שאריאלה ממפעל הפיס תתקשר אליך באותו החודש ארבע פעמים.
  1. יש חשש שגם אז הוא לא שלו אלא המדינה - ומכאן שניסיון שלו למכור אותו הוא אחזקת/ מכירת רכוש גנוב. איך זיכו אות וגם מזה - לא הבנתי. גם הוספת כיתוב לחרס - זה שיוף שבנסיבות אחרות לא היה השופט מהסס לראות בה זיוף והטעית הקונה.