הסדר פשרה

המדינה תפצה משפחת אסיר שנהרג בפעולה של השב"ס "להעלאת המורל"

במבצע חיפוש בכלא קציעות ב-2007 נהרג מוחמד אשקר, ונפצעו 30 סוהרים ואסירים. המדינה תשלם למשפחתו 1.2 מיליון ש', אך התיק נגד המעורבים נסגר

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר באחרונה הסדר פשרה, שעל פיו תשלם המדינה 1.2 מיליון שקלים למשפחתו של אסיר שנהרג בכלא קציעות - בעת חיפוש פתע שאחת ממטרותיו היתה "העלאת המורל" בקרב סגל בית הסוהר. למרות ההסכם יוצא הדופן הפרקליטות החליטה דווקא לסגור את התיקים נגד אנשי סגל שירות בתי הסוהר שהיו מעורבים - מחוסר אשמה. המדינה הסכימה לשלם את הסכום - להוריו, אשתו ובנו הקטן של ההרוג - כאשר היא מבהירה שהדבר נעשה לצרכי פשרה ומבלי שהיא מקבלת אחריות לאירוע.

באוקטובר 2007 ערכה יחידת העילית של השב"ס "מצדה" - שהיא היחידה המובילה בישראל בשימוש באמצעי "אל-הרג" - מבצע לחיפוש פתע על גופם ובמגוריהם של אסירי אגף 12 ב' בבית הכלא הביטחוני קציעות. מבצע זה הסתיים במותו של מוחמד סאטי אשקר שנורה, על פי דו"ח נתיחת הגופה, באמצע המצח, בפציעתם של 15 אסירים ו-15 סוהרים ובאגף שרוף.

ב-2009 חשף "הארץ" את פקודת המבצע ותחקיר האירוע שנערך על ידי השב"ס. מפקודת המבצע עלה כי היו לו ארבע מטרות. הראשונה, ביצוע חיפוש פתע נציבותי בסיוע יחידת מצדה לצורך "הקניית אלמנט הרתעה" בקרב האסירים; השנייה, "העלאת מורל ומוטיווציה לסגל בית הסוהר"; השלישית, הקניית מקצועיות ומיומנות לסוהרים תוך שילוב יחידת העילית מצדה; והרביעית, ביצוע חיפוש בשעה לא שגרתית לשמירת גורם ההפתעה ותפיסה של חפצים אסורים שעלולים לשמש אסירים לפגיעה בביטחון הכלא.

אחיו של מוחמד אשקר ליד קברו בכפר סיידא, 2009מיקי קרצמן

מפקד הכלא, תת-גונדר שלומי כהן הרחיב במסמך לגבי מטרת הסעיף השני: "חיפוש באגף 12 ב' ולהעלות מוטיווציה בקרב הסוהרים. אם נצליח להפתיע את האסירים מה טוב, אם תהיה חשיפה, יהיו צעקות", הוא אמר. כהן העריך בתדרוך כי "לא יכול להיות שהפריצה תהיה ללא תגובה".

המבצע התחיל כמתוכנן בשתיים בלילה, כשעל פי תחקיר הפעולה, אחרי ארבע דקות החלו התפרעויות שהתפשטו בהדרגה לכלל המתחם. האסירים הציתו את האגף, זרקו חפצים והגיבו באלימות. על פי תחקיר האירוע שערך השב"ס עולה כי בעקבות המהומות וההשתוללות, הורה מפקד היחידה לכוח מצדה לפרוץ למקום. מפקד הצוות שפרץ לאגף עבר בין האוהלים ונתקל ב"כמות גדולה של אסירים", שזרקו עליו חפצים. בלשון יבשה מתאר הדו"ח את נסיבות פציעתו האנושה של אשקר: "בוצע על ידו (מפקד הצוות) ירי על פי הוראות הפתיחה באש לעבר הרגליים, אסיר שנכנס לקו הירי נורה בראשו".

בדו"ח חקירת האירוע נכתב שזמן קצר לאחר המקרה הציע קצין אג"מ של יחידת מצדה לבצע כניסה נוספת לאגפים בזמן הקרוב, "על מנת להבהיר לאסירים מהי מדיניות שב"ס".

בעוד המדינה הסכימה לשלם 1.2 מיליון שקלים מכספי משלם המסים כפיצוי למפשחת ההרוג, בפרקליטות החליטו דווקא לסגור את התיקים של אנשי השב"ס שהיו מעורבים במקרה - מחוסר אשמה. זאת, אף על פי שלטענת משפחתו של אשקר, מותו נגרם בעקבות שורת כשלים וליקויים חמורים של אנשי השב"ס.

מהפרקליטות נמסר אתמול ל"הארץ" כי ההחלטה התקבלה לאחר לימוד מעמיק ויסודי של כלל חומרי חקירה שנאספו והתעמקות בעדויותיהם של קציני השב"ס בפני בית המשפט בהליך חקירת נסיבות מוות: "בין נימוקי הסגירה מחוסר אשמה עלו גם הממצאים לפיהם השימוש באמצעי האל-הרג שבוצע בעת האירוע היה על פי הוראות הפתיחה באש. להדגיש כי במסגרת האירוע הטראגי פעלו לוחמי שב"ס מול איומים ממשיים, ומוחשיים, לפגיעה בגופם, ועדיין עשו שימוש מרוסן, ומובחן באמצעי ההתגוננות, והמנע שעמדו לרשותם".

עוד נמסר כי "העלאת המורל" שאוזכרה בפקודת המבצע, הוסברה בעדויות ובהליך החס"מ, כמכוונת להגברת אמונתם של לוחמי שב"ס ביכולתם לבצע משימות חיפוש, ומשימות אחרות במתקן הכליאה, וזאת חרף התנגדות האסירים לפעולות אלה".

עו"ד דן אסן, המייצג את משפחת אשקר בתביעת הנזיקין לבית המשפט המחוזי, סירב להתייחס לדברים. יש לציין כי רק לפני כחודשיים הסתיים בבית המשפט העליון מאבק משפטי מקביל: עו"ד סמדר בן נתן - שניהלה מטעם המשפחה את ההליך לחקירת נסיבות המוות - הצליחה לקבל לידיה את מרבית צילומי הווידאו שתיעדו את האירוע.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 27
  אין מה לעשות, אסירים צריכים לדעת את מקומם.

  אפילו על חבורה של אהבלים בכלא אי אפשר להשתלט ? מה יהיה!?

  תפרידו אותם, תרססו אותם בגז מדמיע, עד שתצא להם הנשמה. אחרי זה נראה כמה מהם מתנגדים

 2. 26
  זו מדינת החלם. איך אין אשמים אם מפצים?

  ואם אין אחראים להרג (אולי הוא התאבד...) אז לשם מה לשלם פיצויים? ככה זה במדינת הקומבינות.

 3. 25
  שופטים מחלקים מתנות

  זה כבר לא חדש ששופטים שמזוהים עם השמאל מחלקים כספי מדינה למחבלים

  1. רק זה?

   זה כבר לא חדש שמגיבים המזוהים עם הימין מפרסמים דברי הבל חסרי שחר.

 4. 24
  משום מה חשבתי שהריגה בזדון שווה כ 25-25 שנה בכלא ורצח בין 25-מאסר עולם: מדוע האחראים לרצח לא משלמים את חובם לחברה - האם על מנת לעודד מעשי רצח נוספים ע"י גבורי השב"ס ואי לקיחת אחריות למעשי נבלה?
 5. 23
  האלימות בשטחים מחללת לישראל. עוד הוכחה
 6. 22
  נציב שב״ס חייב בהסברים לציבור

  למה מבצע להעלאת המורל עלה לנו כל כך הרבה כסף ולמרות זאת אף אחד לא אשם. תרבות הטיוח

 7. 21
  אהבתי במיוחד את הקטע "להבהיר לאסירים את מדיניות השב"ס", אבל בשביל זה אמור להספיק גם סתם זבנג בריא מטווח אפס במי שמתחצף. אפשר בבקשה להדגים בשרטוט את "קו האש" ממותן היורה לרגלי המטרה, שאליו "נכנס" (או ממש פרץ כשראשו קדימה) האסיר מוחמד?
 8. 20
  המורל באמת עלה

  המורל בקרב עובדי שב"ס עלה - ועכשיו גם ידוע בכמה: 1.2 מיליון ש"ח מקופת הציבור.

 9. 19
  ולזה קוראים "חדשות" וזה "כאילו" ידיעה אוביקטיבית. הכותרת מסיתה ונגועה בהסתה

  בכל בית משפט נהוג להישבע להגיד "את האמת, את כל האמת ורק את האמת", נראה שהכתב לא הבין לגמרי את החלק של "כל האמת" ומה משמעותו. נכון שאחת מהסיבות לפעולה היתה "העלאת המורל" אבל זאת רק אחת מהסיבות. מקריאת הכתבה עצמה ולא רק הכותרת עולה נתון מפחיד ביותר. השב"ס מפחד לבצע חיפוש במגורי האסירים מחשש להתפרעויות. מישהו במדינה שלנו ממש התבלבל!!!! חייבים להתנהג לאסירים כמו לאסירים -לבצע חיפושים, להעניש את המפרים את תנאי המאסר ולהפסיק להתייחס אליהם בכפפות של משי.

  1. את מודאגת גברתי מהדברים הלא נכונים. תהיי מודאגת מויינשטיין המפחד מליברמן ויש סיכוי שיסגור איתו על עסקת טיעון, בדיוק כמו במקרה השב"סץ תהיי מוטרדת מכך שביבי יוצא לבחירות כדי לברוח מסיום סאגת הכיבוש ומהמחאה החברתית ועוד מאיים במלחמה שבה אין לנו סיכוי- עם איראן. השב"ס הוא כסף קטן - ראי קטן לשחיתות הגדולה שמתחילה בביברמן
 10. 18
  למה חמאס והרשות לא משלמים לנפגעי הטרור פיצויים דומים?

  שהמשפחה שלו תגיד תודה שלא הוצא להורג עד לחיפוש וככה לפחות נהנו מהישארותו בחיים. באותו מחיר אפשר היה לפנות תא שלם של אסירים ביטחוניים חפים מתמימות

  1. אוויל אתה. במקום לבוא בטענות לממשלות שעודדו טרור, כי לא סיימו את הכיבוש- אתה יוצא על מי שנפגע שלא באשמתו? זבלי ימין כמוך יש למכביר. והם מובילים בראשות הביבי את ישראל להרס עצמי. שום קיפוח אחרים לא יגדיל לך את מה שאין לך. לך תבנה לך חיים. הרס של חיי אחרים- לא יביא לך שום תועלת. ואת האמת הזו- לא אתה ולא הימין המפגר מבינים. וכן, אני שייך למשפחה שכולה ממלחמה. לא מטרור, ואני רק בעד סיום הכיבוש ושלום. בלעדיו- אין לנו עתיד כאן. כדאי לך להתגייס למען עשיית שלום, במקום לחפש נקם
 11. 17
  להעלות מורל, להגביר אמונה- הורגים בן אדם? מדינה שאיבדה את הצפון. לא פלא שפסקו פיצוי למשפחה. הבעיה, שאף אחד בשב"ס לא משלם על זה, בדיוק כמו ליליפוטין וביבי שמסתובבים חופשי ; דוגמא לכל המושחתים שאיתם בימין.
 12. 16
  עכשיו אחרי ההרג המורל שלנו גבוה.
 13. 15
  הארץ: אתם יורים לעצמכם ברגל עקב המסרים הערכיים

  העולים בכתבות בזמן האחרון ויוצרים חוסר אמינות לעיתון וחבל כי כולנו מפסידים כאן...

 14. 14
  אלימות אנשי שב"ס היא מן המפורסמות
 15. 13
  התמהיל של "הגנה על בטחון מדינת ישראל" מול "סכנה" שמזוהה כערבי מתיר לעשות הכל
 16. 12
  בעבר שב"ס נהג לשלוח את יחידת מצדה ל"התאמן" על מפגינים בבילעין!
 17. 11
  מדינה שנפלה על הראש. מה לא לגיטימי בחיפוש?
 18. 10
  מדינה שנפלה על הראש. מה לא לגיטימי בחיפוש?
 19. 9
  מסכן. הוא הלך ברחוב לתומו ופתאום קפצו עליו והרגו אותו? מסכן. אה, רגע, הוא היה בעצם מחבל שנהרג בטעות מאמצעי אל-הרג בעת שהשתתף בהתפרעות אסירים שהתנגדו לחיפוש אחר חפצים מסוכנים? זה כבר נשמע אחרת. הארץ, הנראטיבים שלכם שקופים שזה פאתטי.
  1. איפה ראית שכתוב שהוא תקף את החיילים?

   ברור שהבחור הנ"ל יושב במאסר בעקבות פעילות לא חוקית אך זה לא אומר שמותר לירות לו בראש ולחמוק בעונש. תחשוב לרגע אם יש מרד בכלא שאתה לא משתתף בו באופן פעיל ובכל זאת ירו לך בראש, מעניין אם תגובתך תהיה דומה במקרה כזה.

  2. סביר להניח שלא...

   0_ס

 20. 8
  באמת שערוריה שמטרידים את מנוחתם של מחבלים

  כל מחבל צריך לקבל תא קטןככל הניתן ואטום. 2 סיבות ליציאה מהתא- ריצוי העונש או מוות.

 21. 7
  מדינת חלם. יורים ומשלמים
 22. 6
  סיפור תמוה ביותר. מאידך, לא תמוה כשהמדובר בשב"ס, במשטרת מולדובה ביתם, בשחיתות ובטיוח. המקרה של ליברמן אצל ויינשטיין אינו שונה. אולי כדאי שויינשטיין יפצה כבר עכשיו את ליברמן . לא פלא שהימין וההונים שבראשו, כמו ההונים בוחריו הולכים לבחור בספטמבר. משלם המיסים הפרייר מאפשר את כל השחיתויות הללו, כולל הבחירות שבאות לטייח עוולות מנהיגי הימין
 23. 5
  סיפור תמוה ביותר. מאידך, לא תמוה כשהמדובר בשב"ס, במשטרת מולדובה ביתם, בשחיתות ובטיוח. המקרה של ליברמן אצל ויינשטיין אינו שונה. אולי כדאי שויינשטיין יפצה כבר עכשיו את ליברמן . לא פלא שהימין וההונים שבראשו, כמו ההונים בוחריו הולכים לבחור בספטמבר. משלם המיסים הפרייר מאפשר את כל השחיתויות הללו, כולל הבחירות שבאות לטייח עוולות מנהיגי הימין
 24. 4
  רק במדינה לא שפויה משלמים פיצוי למחבלים
 25. 3
  "האסירים הציתו את האגף, זרקו חפצים והגיבו באלימות" אז מה שאתם אומרים שגם אסירים פליליים הם לוחמי חופש?

  מה עובר על העיתון הזה?

  1. הבעיה אינה בעיתון איתמר, אלא בשב"ס והתרגילים המסריחים שלו להעלות מוראל ולטייח עובדות
 26. 2
  התפרעויות בכלא הן לא בדיוק פעילות להעלאת המורל

  לכלכתם... בגדול

 27. 1
  מזלו שנהרג על ידי השב"ס ולא צה"ל

  אז משפחתו לא היתה מקבלת אפילו שקל אחד

  1. חייבים להפסיק עם תנאי התפנוקים של אסירי החמאס.

   חייבים להפסיק עם תנאי התפנוקים של אסירי החמאס.
   האסיר מת כתוצאה מהתפרעות אסירים
   והמדינה המטורפת משלמת פיצויים למשפחתו
   על האסירים לשלם פיצויים למדינת ישראל