נסגרה החקירה נגד מחברי "תורת המלך"

לדברי נציג הפרקליטות, הוחלט לסגור את התיק בשל היעדר ראיות: "קשה להגיע למסקנה חד משמעית כי מטרת מפרסמו היתה להסית לגזענות דווקא"

פרקליטות המדינה הודיעה אחר הצהריים (שני) כי החליטה לסגור את התיקים הפליליים נגד מחברי הספר "תורת המלך", הרבנים יצחק שפירא ויוסף ירמיהו, ו"נותני ההסכמות" לספר, הרבנים דב ליאור ויצחק גינזבורג, בשל היעדר ראיות. הספר, שפורסם ב-2009, מוגדר על ידי מחבריו כ-"דיון הלכתי בתנאים בהם מותר להרוג גוי".

במכתב שכתב עו"ד שלומי אברמזון מהפרקליטות לגורמים שהגישו תלונות בעניין הוא כותב כי "היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליט לסגור את תיק החקירה בשל היעדר ראיות מספיקות ברף הגבוה הנדרש במשפט פלילי".

בעניין עבירת ההסתה לגזענות, החליט וינשטיין כי אין די ראיות להעמדת המחברים לדין פלילי בשל הקושי לקבוע כי הפרסום נעשה דווקא מתוך מטרה להסית לגזענות, כפי שמחייב החוק. לדבריו, "הפרסום האמור אמנם כולל תכנים קשים שיש בהם לכאורה כדי לענות על הגדרת "גזענות" שבחוק. ואולם, אין להתעלם מהעובדה כי מדובר בציטוט ובדיון במקורות הלכתיים במתכונת של "ביאור הלכתי"... אין דומה פרסום בעל תוכן גזעני, המעיד על עצמו ללא קושי כי מטרת מפיצו היתה להסית לגזענות, לפרסום ספר בן 230 עמודים, המאגד בתוכו מקורות הלכתיים מגוונים והמקיים דיון הלכתי בסוגיות שונות, אשר קשה בענייננו להגיע למסקנה חד משמעית כי מטרת מפרסמו היתה להסית לגזענות דווקא".

הרב דב ליאור בדיון בכנסת, ארכיוןאמיל סלמן

טקסט לגיטימי או הסתה לרצח? ספרו מה דעתכם על "תורת המלך" בפייסבוק

עוד נטען כי גם בנוגע לעבירת הסתה לאלימות סבר וינשטיין כי קיים קושי להוכיח ברף הנדרש בפלילים את יסודות העבירה. "הספר כתוב בצורה כללית. מופשטת ולא קונקרטית, ואין בו קריאה לביצוע מעשי אלימות". עוד הוא קובע כי "הדברים ראויים בעיני וינשטיין לכל גינוי והוקעה, אך ההתייחסות השלילית לספר ראויה להיעשות במישור הציבורי, כפי שאכן נעשה, מיד לאחר היוודע דבר פרסומו".

עו"ד עינת הורביץ, מנהלת המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי לדת ומדינה, שהגישה את הבג"ץ בנושא, תקפה את סגירת החקירה: "ההחלטה שאין שום עבירה על החוק בפרסום הספר תורת המלך מעידה על ניתוק גמור מהמציאות הישראלית. ההחלטה המנומקת באריכות, כוללת את כל התפלפלויות הרבנים, אך משמיטה כל התייחסות לזהותם של מחברי הספר – רבנים מחנכים בישיבה ביצהר שתלמידיה מעורבים תדיר באירועי 'תג מחיר' ואירועי אלימות אידיאולוגיים אחרים. ההחלטה יוצרת דין חדש, שלא אליו התכוון המחוקק, ולפיו רבנים בישראל יהיו חופשיים להסית לאלימות ולגזענות בלא מורא החוק. אין ספק שזו החלטה חמורה הן מבחינת שלטון החוק והן מבחינת המשמעויות של עליונות הרבנים על פני החלטות המחוקק הריבוני בישראל. בכוונת המרכז הרפורמי לדת ומדינה להגיש ערר ליועץ המשפטי על מנת שישנה את החלטתו, ואם לא תהיה ברירה נחזור ונפנה לבג"ץ".

מתנועת נאמני תורה ועבודה נמסר בתגובה להחלטת וינשטיין כי "אנו גאים במערכת המשפט של מדינת ישראל אשר הבינה מצד אחד את הבעייתיות הרבה שבספר ואת חומרת הדברים הכתובים בו, ומאידך הבינה שראוי לטפל בסוגיות שכאלו במישור הציבורי חינוכי ולא בזירה המשפטית. בהתאם לתפיסה זו תנועת נאמני תורה ועבודה מוציאה השבוע חוברת הדרכה לנוער העוסקת בשאלת היחס לגויים. חוברת זו מהווה תשובה חינוכית וציבורית לספר תורת המלך ואנו מאמינים כי זו היא הדרך הנכונה לפעול כנגד מגמות ההקצנה הבאות לידי ביטוי בספר תורת המלך"

מארגון "לעולם אדם" נמסר כי "מדובר בהחלטה שדגל שחור מתנוסס מעליה. הספר 'תורת המלך' הוא ספר הסתה לרצח חפים מפשע ומהווה תשתית ערכית למבצעי פעולות תג מחיר. הספר כותב שחור על גבי לבן כי יש לרצוח תינוקות גויים שמה יגדלו "מקולקלים" ויהיה צורך להורגם. ההחלטה שלא להגיש כתב אישום מהווה הסכמה של המדינה לדברי הסתה פרועה לרצח. דמם של חפים מפשע שייפגעו כתוצאה מהסכמה זו יהיה על ידיו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין".

לדברי עו"ד הרב גלעד קריב, מנכ"ל המרכז הרפורמי לדת ומדינה, "היועמ"ש קבר בקבורת חמור את האיסור על הסתה גזענית והפך אותן לאות מתה בספר החוקים הישראלי. כל אדם שעיניו בראשו ומצפון בנפשו אשר קרא את הספר מבין כי מדובר בהסתה גזענית איומה ומסוכנת. לכן, יש לתמוה על קביעת היועמ"ש שלא ניתן להוכיח את כוונת המחברים להסתה. די לחשוב מה הייתה תגובת ישראל לפרסום ספר באירופה העוסק בהלכות הריגת יהודים ולהחלטת הרשויות לא לעשות דבר בעניין".

פרופ' אסא כשר, שנמנה על קבוצה שעתרה בחודש שעבר לבג"ץ בדרישה להעמיד לדין את מחברי הספר, אמר בשבוע שעבר ל"הארץ" כי "אני מכבד הרגישות שיש למערכת המשפטית לחופש הביטוי, אך אני לא שותף לצורה שבה מוגבל אצלנו חופש הביטוי כשמדובר על סכנת מוות. צריך להפיק לקחים מרצח רבין בצורה יותר נמרצת מאשר אנו רואים במקומותינו.

"רבנים שיש להם חסידים, כותבים טקסטים תורניים שתלמידיהם מתייחסים אליהם במלוא הרצינות הדתית ורואים בזה הנחיות מעשיות כלליות. נוצר פה מדרון של דיבורים על מוות, מחשבות על מוות ותוכניות על מוות – רצח. את המדרון הזה ראינו ערב רצח רבין, שם המערכת המשפטיות והחברתיות לא התעשתו בזמן".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 23
  שנאת-זרים סוג של הפרעה-ריגשית מסוג "חרדה"?

  קשה לי להבין איך ספרי הפסיכיאטריה לא מזהים את תסמונת "פחד מזרים" כסוג של חרדה שטיפול פסיכולוגי יכול להקל עליה ומותירים את כותבי הספר בסבלם. והחשש? ואם מדובר במחלה מדבקת? יכול להיות שוירוס שעבר מבקר אחראי לתסמונת הזאת וחשוב לבדוק שאיננה מדבקת. חס ושלום.

 2. 22
  וינשטיין יזכר לדראון עולם כמי שהניף דגל שחור מעל ראשינו כולנו. השמים מתקדרים מעלינו והקרקע מתחילה לבעור- אבל הלב ריק. על כנסת ישראל נאמר "כיכר השוק ריקה". חטא חטאה ירושלם – על כן לנידה היתה.
 3. 21
  הרצחת וגם ירשתה?

  אם הספר תורת המלך היה נכתב ביפן, מקום שבו אין להלכה שום קשר לחוק אז היה אפשר אולי להגיד שזה איזה מחקר תאולוגי. אבל בישראל ההלכה לצערי היא חלק מהחוק האזרחי, ההלכה היא כל החוק בענייני נישואין וגרושים של אזרחי המדינה היהודיים. וכיוון שההלכה עובדת היום דרך פירושה על ידי הרבנים, אז הספר "תורת המלך" הופך באופן אוטומטית לחלק מחוקי מדינת ישראל.
  אז אחת משתיים אדוני היועץ המשפטי או שהממשלה תעשה הפרדה בין הדת למדינה ואז לספר תורת המלך אין השלכה חוקית, או שתחרים את הספר הזה כיוון שאין מקום להטפה גזענית בחוקי מדינת ישראל.

 4. 20
  אין ראיות מספקות - והרי הספר פתוח הוא לפנינו ואותי הובלתם להאמין שהם פושעים - מה קורה פה?
 5. 19
  וינשטיין תתפטר!!! אתה מבייש את התפקיד שלך.
 6. 18
  ווינשטיין מתחיל להעציב אותי.

  נדמה לי שהוא מקבל החלטות שגויות, אחת אחרי השנייה. אני לא אוהב את זה.

 7. 17
  ושוב - "הארץ" בשוק. מה נעשה עכשיו בלי הסתה אנטי חרדית/ דתית? איך נשרוד?!
 8. 16
  ליועץ המשפטי יש אקדח מעשן והוא מתעלם ממנו, תקראו את הכתבה מיום 13.12.2011 על הכנס באונ' העברית שם אמר אחד מחברי הספר "הרב" ישראל אריאל: "איש מכם לא מכיר את המציאות כמו שאני מכיר ביצהר. המציאות היא עוינת ומסוכנת בדיוק כמו שהספר תורת המלך מתאר אותה". הוא לא מדבר על דיון הלכתי, הוא מדבר על יישום במציאות.
 9. 15
  stupid argument

  " קשה בענייננו להגיע למסקנה חד משמעית כי מטרת מפרסמו היתה להסית לגזענות דווקא" ???
  So what exactly WAS the point of publishing this book?
  And what will the next book be about - an academic discussion about the justification for a husband to kill a rebellious wife? (not that this will be a call for wife killing, God forbid!!!)

 10. 14
  יש לתבוע בתביעת נזיקין את שי ניצן.
 11. 13
  ויינשטיין תתפטר. אתה ביזיון לחוק בישראל. אתה סמל לטיוח בריונות ושחיתות ימניים. בושה אתה לתפקיד יוע"מ. אנחנו אשמים שאיפשרנו לשקרניהו למנות אותך,. מי שהיה פרקליטו הפרטי. אולי גם את ליברמן ייצגת?
 12. 12
  מצד אחד, אסון כבד, שכן פוגע בדברי קודש חיים מפי גדול הדור, דרור מר"ג, כאילו מע' החוק לעולם נגד יהודים יראי שמיים ובעד עכו"ם רפורמי ובוגדים למיניהם. מצד שני, אושר גדול, שכן התיזה המופתית של החוקר הדגול מודרניסט בדבר אהבתם האירוטית (חו"ח דאגתם הכנה לחופש הביטוי) של אנשי כנופית החוק לאלימות הוכחה לגמרי!
 13. 11
  תורת המלך הרשע

  עד מתי הרשעים יעלזו?!

 14. 10
  מי נתן ההוראה להוביל לביהמ"ש פעם אחר פעם את הרב שפירא אזוק ברגלים ובידים, מי?
 15. 9
  אולי מר ויינשטיין זקוק למשקפי קריאה?

  בהזדמנות חגיגית זו כדאי להזכר בפנינים מתוך "תורת המלך", שהיועץ המשפטי לממשלה לא מוצא בהן הסתה לאלימות. למשל "בכל מקום שבו נוכחותו של גוי מסכנת חיי ישראל - מותר להורגו (גם אם מדובר בחסיד אומות העולם והוא לא אשם בכלל במצב שנוצר)".
  דוגמה חמודה נוספת: "שיש סברא לפגוע בטף אם ברור שהם יגדלו להזיק לנו, ובמצב כזה הפגיעה תכוון דווקא אליהם (ולא רק תוך כדי פגיעה בגדולים כאשר גם הם ניזוקים)". ובהערה מ"ו: "ובאופן פשוט גם הם מרוויחים מזה (מכך שהורגים אותם בעודם קטנים, אור לנו) כי אחרת יגדלו בצורה לא מתוקנת וממילא נצטרך להרגם (בדומה לבן סורר ומורה שנידון על שם סופו)... – הילדים הללו לא יהיו עם קיום, וסופם להיות בני מוות בעולם בו אין להם מקום; ולכן מוטב להרגם כבר עכשיו".
  נכון, מחברי הספר מסווים מפני החילונים הטפשים את כוונתם, השקופה לכל תלמיד בישיבות בהן הם מלמדים, באמצעות תשפוכת מלל ומסתתרים מאחורי ציטוטים מדאורייתא ומרבנן, אך הלא הקריאה להרוג בגויים, וגם בתינוקותיהם, בכל מקרה שניתן להפיק איזו שהיא תועלת או יתרון מכך, זועקת מהספר. איך ניתן להכשיר את השרץ?

  1. אורכי, הבעיה היא לא המחברים אלא ההלכה עצמה.
 16. 8
  בגרמנית, זה נשמע לא טוב. אנחנו, כיהודים, צריכים להיות יותר רגישים מכולם להתרת דמו של הגר אשר בתוכנו.
 17. 7
  מי הרואה את החוט המחבר בין ״תורת המלך״ והפקרת הפצוע למוות, שיקום

  אני מעריך ש״אף אחד לא קם״
  עצוב שאילו מעצבים פני החברה במדינה

  1. אף אחד לא קם!
 18. 6
  למה גאוני הדור אינם כותבים ספרים על דיני הצלת גוי (למשל פליטים סודנים או חקלאים פלסטינים המותקפים על ידי מתנחבלים?) או על מתי מותר להרוג יהודי (למשל, כשאינו חושב כמוך, או כשהוא נכנס למשא ומתן על החזרת השטחים הכבושים?
 19. 5
  למה לא הבאתם תגובה של הרבנים שנחשדו בהסתה ?
 20. 4
  איזה הפתעה מדהימה! אדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון? יוק! נראה אם ערבי יכתוב מתי מותר להרוג יהודי -מאסר עולם על בטוח!
  1. הגזמת!!!

   אם ערבי היה כותב ספר כזה, הוא רדיקל איסלאמי מסית לטרור וגזענות (מה, לא ככה?). אבל למה לתפוס יהודי בצערו? זה רק דיון אקדמי גרידא, שבא לעזור לעם היושב בציון להעביר את הזמן כשאין משחק של בית"ר

 21. 3
  מתנחלים -אחים מוסלמים
 22. 2
  הסטה לגזענות?לא יעלה על דעת;סתמ חיבור אקדמי!כמה עליבות מר וינשטיין
 23. 1
  הבעייה היא לא הספר או מחבריו אלא ההלכה היהודית שהיא אנטי-מוסרית