מינוי דיגיטלי של הארץ - באתר בסמרטפון ובטאבלט - חודש ראשון ב-4.90 ₪ בלבד
מצטרפים ומשדרגים לאחת מחבילות התוכן האיכותי של הארץ. עכשיו במבצע השקה! רק 4.90 ₪ לחודש הראשון. נסו עכשיו >>
הרשמה למערכת
שם פרטי
שם משפחה
דוא"ל
סיסמה
אישור סיסמה
טלפון נייד
 ?נרשמתם בעבר לאתרי קבוצת הארץ התחברו   |   שכחתי סיסמה

פרשת הולילנד, עדכונים שוטפים מביהמ"ש || עד המדינה: ידענו שנשיג את מה שנרצה רק באמצעות שוחד

הסתיים יום הדיונים הראשון בשלב ההוכחות בפרשה, בה נאשמים בין היתר אולמרט, לופוליאנסקי ודני דנקנר. "היקף חסר תקדים של קשרים מושחתים"

15:13: אמיר דן, יועץ התקשורת של אולמרט, מסר מוקדם יותר כי "טענותיו של עד המדינה כנגד אולמרט הן אסופה של סיפורי אלף לילה ולילה ממוחו הקודח של עד מדינה מפוקפק ושקרן. במקום להכניס אדם זה מאחורי סורג ובריח, עשתה עימו הפרקליטות יד אחת,קנתה את עדותו במיליונים... וממשיכה אפילו היום בזמן שהוא מעיד, להסתיר מהציבור את זהותו".

14:50: הסתיים יום הדיונים הראשון בשלב ההוכחות בפרשת הולילנד עקב מצבו הבריאותי של עד המדינה. עדותו תתחדש מחר.

עוד לפני תחילת הדיון, ביקשה התביעה לערוך דיון של 3 שעות, ואז לצאת להפסקה של שעה כדי לאפשר לעד המדינה טיפול בבלון חמצן, ורק לאחר מכן להמשיך לשלוש שעות נוספות. בית המשפט לא אישר את הבקשה, ולבסוף נאלץ העד להפסיק את עדותו לפני הזמן שנקבע כיוון שלא חש בטוב.

14:42: פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, ביקש מבית המשפט לחשוף את הנספח הסודי להסכם עם עד המדינה, כדי לקבל מידע נוסף על ההטבות הכלכליות שהמדינה הבטיחה לו. הפרקליטות הודיעה כי הדבר היחיד שלא נחשף הוא גובה דמי המחייה שהוחלט להעניק לו. לבסוף הוחלט שההגנה תגיש את הבקשה בכתב לצורך דיון מוסדר בה.

14:38: עדותו של עד המדינה הסתיימה להיום עקב סיבות בריאותיות, ותימשך מחר בבוקר. בית המשפט דן כעת בבקשות טכניות של הצדדים

14:27: לבקשת ההגנה, השופט רוזן אישר שחרור של הנאשמים מהדיונים, לפי הסכמה מראש עם הפרקליטות. נאשם המבקש להשתחרר מהדיון יסכם על כך עם התביעה ובהסכמה משותפת יוכל להיעדר מהדיון.

13:14: ש: בוא תספר לבית המשפט מה היו הנסיבות בהן החלטת לחשוף את תשלומי השוחד בפני קלנר.

ת: זה היה בתחילת שנת 2003 כשביקשו האדונים גלאון וספרן להגדיל את מספר יחידות הדיור... ואז נפגשתי עם אביגדור קלנר ואמרתי לו שהדבר תלוי במהנדס העיר, מר אורי שטרית, וניתן יהיה לבצע את הדבר אם אנחנו נשלם תמורה כספית עבור זה...

השופט רוזן: הכרת את שטרית?

ת: כן הכרתי אותו מהעירייה

השופט רוזן: הייתם בקשרי ידידות? איך אתה יודע שזה יכול ללכת, מה... אני לא מבין...

ת: נפגשנו עם גלאון וספרן וגם עם אביגדור קלנר ... אמרתי גם לו את הדבר, כולם היו בשוק. מר גלאון אמר שברומניה הוא רגיל לפחות כשהוא משלם שוחד משלמים לפי דרגות. ידוע כמה שר מקבל, כמה מנכ"ל מקבל.

השופט רוזן: פה בלגאן

ת: אמרתי שאבדוק ואגיד להם בכמה ניתן לקבל את האישור הזה. אחרי בדיקה נחתם הסכם.‬

ש: מה היתה תגובתו של אמנון ספרן

ת: אמנון ספרן היה הכי מופתע מכולם. הוא היה בשוק אם אפשר לומר את זה. לקח לו הרבה זמן לעכל את זה בסוף הוא הסכים. לא יודע אם ברצונו או לא אבל הוא הסכים.

רוזן: מה, הוא הסכים בכפייה?

ת: אני לא הייתי אז אבל אפשר להגיד, הוא הסכים לדבר. רק אמר לי שהוא עושה את זה בלית ברירה או משהו כזה.‬

12:00: התחדשו הדיונים באולם בית המשפט המחוזי בתל אביב

11:25: הנוכחים במשפט יצאו להפסקה, שתיגמר עוד כחצי שעה

9:52: ש: מה היתה מעורבותו של הלל צ'רני בביצוע תשלומי השוחד?

ת: מעורבותו היתה אבסולוטית. הוא זה שאישר את כל התשלומים, הוא זה שנתן את כל הכסף, הוא זה שהעביר 9 מיליון שקלים כשוחד בשנים 94-99.‬

9:40: שאלה: תתאר את הנסיבות שבהן שוחחת עם צ'רני על תשלומי השוחד.

ת: הפגישה הזו התקיימה בשנת 1994 במחצית הראשונה של השנה. היא התקיימה בסביבות הולילנד בירושלים. היו נוכחים בה צ'רני ואני. הוא היה בשוק מההצעה שהצעתי לו, ובסוף, אחרי שקיבל ממני הסברים הוא הסכים לדבר.

ש: ומה סיכמתם ביניכם?

ת: סיכמנו בינינו באותה ישיבה שאני לא אוכל ולא רשאי להוציא אגורה בלי קבלת הסכמתו מראש, על כל דבר אני אפנה אליו ואקבל את הסכמתו".

9:12: החלה עדותו של עד המדינה ש', שתיווך בין היזמים לבין נבחרי הציבור. ש' הודה בעדותו כי הוא טיפל בהגשת הבקשות למוסדות התכנון ועמד בקשר עם עובדי הציבור. "בסופו של יום .. בגלל פעילויות עברייניות שאני עשיתי בידיעת ובאישור הלל (צ'רני, בעל הקרקע, ע"א) ובמימונו הצלחנו להשיג שבמקום 25 אלף מטר, יאושרו סה"כ 311 אלף מטר‬ (כלומר שייעוד הקרקע ישונה למגורים, ע"א).

"מכיוון שבדרך ישרה וביושר לא ניתן יהיה להשיג את מספר המטרים שלדעתי ניתן להשיג... אלא אם נצליח להגיע לשיתוף פעולה עם נציגי ציבור שיהיו מוכנים לשתף איתנו פעולה, כנגד תשלומי שוחד בצורה זו או אחרת. תיאמנו מפגש ארוך מאוד (עד המדינה וצ'רני, ע"א). אולי יותר מאחד, אני לא זוכר, אבל אחד ארוך מאוד כשאני רמזתי שאני מוכן לקבל על עצמי להיות הפרונט, אני מוכן לקבל על עצמי את האחריות לכל הדברים, ושברור לו במה זה כרוך, ברור לו שזה כרוך בעבירות. ברור שזה כרוך בתשלומים ובסופו של יום הלל נתן את הסכמתו לכך.

"את התוכנית הצגתי בשנת 94' גם לפני יו"ר הוועדה המקומית דאז שזה היה לופוליאנסקי, גם לפני ראש העיר דאז שזה היה מר אהוד אולמרט. הם היו האנשים המרכזיים, בידיעה שהיו צריכים לתת את הבלסינג שלהם שבלעדיו לא היתה יכולה לקום התוכנית".

שאלת הפרקליטות לש': מי היה אמור לשאת בתשלומי השוחד?

תשובה: הלל צ'רני

שאלה: בשם מי סוכם שאתה תפעל?

תשובה: סוכם שאני אפעל כנציג של הולילנד כאשר בכל מקום היה ברור גם בעירייה והן בכל מקום אחר שאני מייצג את הולילנד בכל נושא הבנייה.‬

8:55: נפתח שלב ההוכחות במשפט. התובעת, עו"ד ליאת בן ארי מפרליקטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה): "את כתב האישום ניתן לתמצת בשלושה משפטים: האחד - מספר יזמים ובעלי אינטרסים היו מעוניינים בפרויקטים עתירי מימדים. השני - על מנת לקדם את הפרויקטים רקמו היזמים עם עד המדינה תוכנית עבריינית לפיה רכשו את שיתוף הפעולה של עובדי הציבור הבכירים והרבים באמצעות כספי שוחד. כספים וטובות הנאה כלכליות נלקחו על ידי עובדי הציבור בדרכים שונות. השלישי - בתמורה לטובות ההנאה פעלו עובדי הציבור והשיבו לנותני השוחד כגמולם. סיפור השוחד מהווה מסכת מקיפה ומתמשכת של אירועי שוחד פשוטים בהם כספים מועברים מיזמי הנדל"ן לעובדי הציבור באמצעות עד המדינה.

"אל מול סבך הבירוקרטיה מהם חששו הנאשמים, הוטל על עד המדינה לזהות את אותם צמתים וגורמים משמעותיים שניתן היה לגייס את תמיכתם. הגורם שהוצב מלכתחילה כחיץ בין נותני השוחד למקבליו הוא זה שהתייצב בפני רשויות האכיפה ופרס את הסיפור".

היום ייפתח בבית המשפט המחוזי בתל אביב שלב ההוכחות במשפט הולילנד - אחד ממשפטי השוחד החמורים בתולדות המדינה. שלב זה יתחיל בעדותו של עד המדינה ש', ששמו נאסר לפרסום. עדותו של ש' במשטרה ב-2009 הביאה לחשיפת שלוש פרשיות שוחד של מיליוני שקלים ששולמו תמורת קידום פרויקטי נדל"ן. פרשיות אלו תוארו על ידי הפרקליטות כחסרות תקדים בחומרתן. כתוצאה מעדותו הוגש אישום נגד 16 נאשמים, בהם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט בתפקידיו כשר התמ"ת וכראש העיר ירושלים, ראש העיר שאחריו, אורי לופוליאנסקי, ראש לשכתו של אולמרט לשעבר, שולה זקן, ויו"ר דירקטוריון בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר.

עם הגשת כתב האישום טענה פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), עו"ד אלה רובינק, כי "כתב האישום מגולל מסכת מסועפת, מורכבת וחסרת תקדים בהיקפה של קשרים מושחתים ואסורים, בין שורה של יזמים, נותני השוחד, לבין שורה ארוכה של נבחרי ועובדי ציבור, לוקחי השוחד", וכי "לכתב האישום ולהכרעות אשר ייקבעו בו עשויות להיות השלכות ציבוריות ומשפטיות משמעותיות ומרחיקות לכת".  

שלוש הפרשות הכלולות בכתב האישום הן "פרשת הולילנד", הנוגעת לשינוי ייעוד הקרקע לפרויקט הבנייה הגדול על רכס הולילנד בירושלים, "פרשת חוות הזרע" הנוגעת לקרקעות בחוות שלם, חוות מבחור וחוות יבור, ו"פרשת תעשיות מלח" הנוגעת לקרקעות חברת תעשיות מלח שבבעלות משפחת דנקנר בעתלית ובאילת.

על פי האישום הנוגע להולילנד, החל מאמצע שנות ה-90 ובמשך יותר מעשור פעל הנאשם הלל צ'רני, בעליו של מתחם הולילנד, לשינוי ייעוד הקרקע במתחם ממלונאות למגורים לשם הקמת שכונת מגורים עתירת זכויות בנייה. לפי האישום, במשך השנים 1994-2007 העבירו צ'רני וש' שוחד של מיליוני שקלים בשיתוף פעולה עם מאיר רבין, עוזרו האישי של ש'. לאחר שהצליח להביא לשינוי בייעוד הקרקע מכר צ'רני חלק ממנה לחברת "הולילנד פארק" שבהנהלת הנאשמים אביגדור קלנר, אמנון ספרן ושמעון גלאון והפך לבעלים משותפים בקרקע עם החברה.

לטענת הפרקליטות, "במהלך תקופה זו, בפעילות שיטתית, מתמשכת, תוך ביצועה של התוכנית העבריינית, נתנו מעת לעת היזמים, ש' והנאשם רבין טובות הנאה כספיות בשווי מיליוני שקלים לשורה ארוכה של נבחרי ועובדי ציבור בעיריית ירושלים, על מנת להטותם למשוא פנים למען קידום פרויקט הולילנד". בין עובדי הציבור שעמן התפתחה מערכת יחסים של תן וקח מנתה הפרקליטות את אולמרט, לופוליאנסקי, זקן, מהנדס העיר ירושלים אורי שטרית, וסגן ראש העיר אליעזר שמחיוף.
הוספת תגובה
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

 
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
להוספת תגובה בלתי מזוהה לחץ כאן להוספת תגובה מזוהה לחץ כאן

הקלד את הנושא

הקלד את התגובה

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים עם תנאי השימוש של אתר הארץ
תודה על פנייתך, היא תיבדק על ידי המערכת
הצג את כל התגובות פתוחות 01 למה משתיקים פרשיות שחיתות. העיתונות עייפה  (לת) שטרית
 • 06:35
 • 01.07.12

02 עבדתי קשה ביושר בעיריית ירושלים יהונתן שקיבאי
 • 07:08
 • 01.07.12

ופוטרתי על לא עוול בכפי ועד היום אפילו לא שילמו לי שעות נוספות מהשנים שעבדתי שם ! אז עכשיו אתם מבינים גם מדוע ! פשוט כך זה נוהל וגם אם אולמרט לא היה בכל הפרטים הקטנים אחרי הכל עבדתי איתו אז מדוע הוא נתן לאחרים להיתנהל בצורה כזאת

03 מסכנה שולה הנכלולה רמרם65
 • 07:14
 • 01.07.12

תמימה כשייה וישרה כסרגל, אני בטוח שלא חשדה לרגע שמדובר בכספי שוחד. סתם מתנה שנועדה להביע הערכה לאישיותה המקרינה וליופיה המסנוור.

04 הולילנד הארץ הקדושה
 • 09:06
 • 01.07.12

מדוע המשפט מתנהל כל כך מהר? מה בוער? נחכה עוד 10 20 שנה ואז נמשיך לדון בנושא. הפתגם הרי אומר: "המהירות - מן השטן". למה למהר? הפולנים חיכו 1000 שנה עד שהמרשל פילסודסקי הקים להם מדינה - ועד היום הם מצטערים שמיהרו כל כך...

05 כתבת לא מעודכנת! מעדכן
 • 09:46
 • 01.07.12

ליאת בן ארי, היא פרקליטת המחוז.
נאחל לה בהצלחה, הצלחתה היא הצלחתנו ופרצוף המדינה שנותיר לילדינו.

06 אולמרט= הנציג האוטנטי של השמאל בישראל. הנואם המרכזי בג'יי סטריט
 • 09:58
 • 01.07.12

להרוס את הבניינים הללו כפי שהרסו את בנייני גבעת האולפנה.

07 כמה סמלי - ביום שנפטר מנהיג הימין , האציל , הצנוע והישר(שמיר)...... הולך ומסתבך לו מנהיג השמאל (אולמרט) הגנב השקרן ומאחז העיניים  (לת) שר ההיסטוריה שוב מחייך
 • 10:03
 • 01.07.12

08 לעם טיפש מגיע מנהיגים כעסקני הימין של הליכוד/קדימה; אולמרט, שרון,וחבריהם. והעם הטיפש, שרבים ממנו חיים חיי מצוקה בשכר משפיל, המשיך וממשיך לבחור בהם. ואיך זה קורה, הטמטום הזה? דרך הפגיעה האנושה בחינוך ובהשכלה: הימין נשען על בורות הבוחרים, ובשיא של כפיות טובה הוא פוגע באינטרסים של הפרט על ידי הפרטת שירותים חיוניים.באותה שעה, הם, העסקנים, דואגים לעצמם ולבני ביתם היטב היטב: אילו דאגו לנו, האזרחים, רק רבע מכך, היינו ברווחה גדולה. אבל לא!!! לנו ---לא!  (לת) עידית
 • 10:19
 • 01.07.12

09 כמה סמלי...יום אחרי פטירתו של יצחק שמיר ז"ל, רואים כותרת על בינוני המידות שנשארו לנו...בלי קשר להשקפת העולם שלהם...אולמרט, חלוץ, וכל אלה שחוץ מלהישמע יהירים ולנסות להיראות פוטוגניים לא עושים ולא יודעים כלום  (לת) אחד העם
 • 10:21
 • 01.07.12

10 יש למצות את הדין עם חבורת הגנבים הזאת. קוהלת
 • 10:32
 • 01.07.12

רק מאסר ממושך והחזרת כל כספי השוחד בתוספת קנס כספי גדול ירתיעו
גנבים שפלים מן הסוג הזה ממעשים כאלה. אנא, אנא, בלי עסקות-טעון ובלי התחשבות. פשוט למצות את הדין.

 •   אל בפחז! א. דיאבולי
  • 11:47
  • 01.07.12

  כנראה השתכח ממך שאיננו חיים במערב הפרוע, שם היה השריף מכריז: "נתלה אותו אחרי המשפט". ראוי לזכור שאנו נמצאים ביומה הראשון של פרשת התביעה. מיצוי הדין הוא שלב שלאחר הרשעה.

 •   באמת רק אותם?. זה הרי כסף קטן לעומת ג'ונגל ההפרטות בתעריפי הון-שלטון, כולל רווחי העתק והעוולה של כרישי שוק כוח-האדם מבית ומחוץ.  (לת) להחרים לכולם כל מה שאפשר עד המכנסיים והגרביים, כדין סוחרי סמים ונשים!
  • 12:16
  • 01.07.12

 •   רק הפיכת אולמרט לאייקון של שחיתות שלטונית - והושבתו בכלא לשנים רבות - ישים קץ לחוליי הון-שלטון !  (לת) פושעים סדרתיים, בידיעה ובכוונה תחילה, מהכיס שלי ושלך !
  • 13:44
  • 01.07.12

 •   גם אז לא הוא היה ליכודניק מושחת ועכשיו הוא שמאלני מושחת אבל השחיתות היתה עימו תמיד
  • 16:41
  • 01.07.12

  עוד כשהיה ח"כ קטן כבר קיבל ממנכ"ל בנק שעמד בפני פשיטת רגל "הלוואה" ללא ריבית וללא מועד החזרה. יש עוד מישהו בציבור שזכה להלוואה כזו? כשהיה גזבר הליכוד הסתבך במתן קבלות שקר וגם את זה הצליח לעבור בשלום אז למה כולם מתפלאים שהשחיתות שלו רק הלכה וגדלה

11 אפשר בבקשה נתונים קצת יותר מדויקים מענף השוחד, בסכומים מוחלטים, ובאחוזים ממחזור עסקות המקרקעין ועלויות הבניה?. אנחנו לא בעניין הפלילי, אבל המידע דרוש לנו בדחיפות לעדכון מדד תשומות הבניה ומדד המחירים לצרכן.  (לת) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (מחויבים לתמונה נאמנה של המשק וחברה).
 • 10:32
 • 01.07.12

12 חבל על הזמן מאיר
 • 10:36
 • 01.07.12

אני לא מאמין במערכת המשפטית שתעשה צדק וסדר
החוקים נוסחו ע"י עורכי דין
תמיד ינצח בעל האמצעים הגדולים
מאוד מתסכל!!

13 ואולמרט שלח חיילים לא מוכנים להילחם בלבנון. לדעתי,כלא לכל החיים.  (לת) ערן
 • 10:38
 • 01.07.12

14 אולמרט מושחת  (לת) ירון
 • 11:07
 • 01.07.12

15 לנער את האבק מהגיליוטינה!  (לת) Hillel
 • 11:09
 • 01.07.12

16 כעת ניתן להבין למה היה חשוב כל כך לביבי להעביר בשנה שעברה את חוק הוונדאלים. ארכיטקט
 • 11:16
 • 01.07.12

העברת סמכויות תכנון לפוליטיקאים חסרי הכשרה תכנונית (ועל פי רוב חסרי הכשרה כלשהי) מונעת ביזבוז כספי יזמים על שוחד.

17 על מה נחרב בית שני ?! בצע כסף ,גזילת ממון, יהירות,וניצול ההמון !!!! והמבין יבין .  (לת) נביא הזעם.............
 • 11:22
 • 01.07.12

18 בעבור מה נחרב בית שני ?! בצע כסף,גזילת ממון,יהירות,וניצול של ההמון !  (לת) נביא הזעם.............
 • 11:24
 • 01.07.12

19 Real Estate corruption is worse in Zichron Yaaqov  (לת) knows
 • 11:35
 • 01.07.12

20 אולמרט = פח האשפה = זבל !!! אולמרט וזקן לכלא לפחות 10 שנים בפנים - יחד עם הנשיא יחד עם חצי ש"ס יחד עם שר האוצר שלו - הליכוד יצר טינופת (הפרשה החלה עוד בזמן הליכוד שעוד לא היתה קדימה )  (לת) יואב
 • 11:39
 • 01.07.12

21 אולמרט מסר למסר שמסר לשולה צבי
 • 11:45
 • 01.07.12

חיים בללה לנד מאילת ועד מטולה

שריפות בדרום ועד הכרמל
מדינה של מושחתים עם תרמיל ומקל.

22 מחסור בעגבניות מזמין עליית מחירים עונתית (מוגבלת בזמן ובנפח אחסון וקירור).. מאידך אין בעיה בהקפאה (יזומה לרעה) של מגרשים ורישיונות בניה, לצורכי מיקוח עם כל המרבה במחירם העולה בהתאם (ובמעטפות מהצד למי שצריך).. אפילו הוצאת דרכון בשנות החמישים הניבו, כמו כל מחסור אחר, השלמת הכנסה נאה למי שהיה יכול.(וגם העז), אמור לי אלו תחומים (בריאות, חינוך, תעסוקה מוגנת) סובלים מחסמים "מנהליים", ואומר לך היכן פורחים השוחד השחיתות ותרבות "הקבלנים".  (לת) זלמן "סידורים".
 • 12:08
 • 01.07.12

23 לא את בתי האופנה (לנסר ולשנע) לא את מגרון (גילוח יסודי) אלא את המפלצת שקרויה "הולילנד" חייבים לפוצץ בדינמיט ואולי לא רק בגלל השוחד אלא בגלל קו הרקיע.  (לת) פרץ סמולנסקין
 • 12:13
 • 01.07.12

24 אפשר בבקשה לעשות שהמאמר יהיה בסדר כרונולוגי הגיוני ולא הפוך!  (לת) מיכאל
 • 12:20
 • 01.07.12

25 ומה חשבתם? שזה לעולם לא יתגלה? שלכם "זה לא יקרה"? תתביישו!  (לת) סתם אזרחית
 • 12:54
 • 01.07.12

 •   איזהו חכם - הלומד מנסיונו עם שלטון החוק פעם רביעית - ארטיק
  • 16:45
  • 01.07.12

  אז זהו שאולמרט ניסה פעם אחת (הלוואה מבנק פושט רגל) וניסה פעם שניה (קבלות הליכוד) וניסה פעם שלישית (הלוואות ממליונר ללא ריבית וללא מועד החזרה) ובכל המקרים הצליח אז לא עלה בדעתו שדוקא בפעם הזו יכשל

26 בנייני הולילנד הם חותמת מכוערת בנוף העיר לשחיתות שלטונית משוועת - אומנות עכשוית
 • 12:57
 • 01.07.12

- וכמה כאלה יש בישראל ?? מי שיודע בבקשה שיתן רשימה שנוכל לצלם ולהיערך לתערוכת אומנות כשהנושא הוא שחיתות הון ושילטון במדינת ישראל

27 חבל שלא הולכים אחורה בזמן לגלות גם את ימי חברת "כלל" העליזים שם הכירו כל החבר'ה הטובים וכבר אז למדו ולימדו איך לשדוד אותנו ואת המדינה. אין חדש תחת השמש. הגנבים בשטח.  (לת) זכרוני
 • 15:19
 • 01.07.12

28 "הכסף מעוור עיני חכמים". "לא העכבר גנב החור גנב" צידקיהו
 • 17:38
 • 01.07.12

מ25 אלף מ"ר ל315 אלף מ"ר!-לא רע! כדי למנוע "מעידה" כזאת יש לסתום את החור. עובדי ציבור חייבים להיות אנשים הגונים וישרים. את עובדי הציבור שכשלו וקיבלו שוחד יש להוקיע ולהושיבם בכבוד גדול אחר סורג ובריח.

29 שום דבר לא חדש תחת השמש מלבד עד המדינה שנקלע לקשיים ועבר את הקווים  (לת) פלץ, מתכנן
 • 17:46
 • 01.07.12

30 מהסוף להתחלה דוד
 • 19:28
 • 01.07.12

מדוע הכתבה מופיעה מהסוף להתחלה? מי אחראי לכשל הבלתי נעים הזה?

31 יש לי מקירה שאוהבת מותחנים אבל קוראת את הספר מהסוף להתחלה, "אחרת זה נורא מפחיד". כנראה שגברת אידלמן חושבת שפרשת הולילנד נורא מפחידה ובזה היא צודקת. אבל בפעם הבאה בסדר כרונולוגי בבקשה.  (לת) חנן
 • 05:22
 • 02.07.12

פרוייקטים מיוחדים