מפגינים מתלוננים: מח"ש קוברת תלונות על אלימות

פעילי שמאל שהתלוננו על אלימות שוטרים בהפגנות בירושלים טוענים כי מח"ש התעלמה מראיות ומעדים. המשטרה: לא כל הפעלת כוח היא עברה פלילית

אם ללמוד מניסיון מפגיני השמאל בירושלים, למפגיני המחאה החברתית מתל אביב שהגישו באחרונה תלונות למח"ש בעקבות אלימות השוטרים נגדם אין הרבה למה לחכות. בחודשים האחרונים הגיש הוועד נגד עינויים שלושה ערעורים על החלטת המחלקה לחקירת שוטרים לסגור תיקי חקירה נגד שוטרים שהפעילו אלימות. מהערעורים עולה כי בשנים האחרונות סגרה מח"ש תיקים נגד עשרות שוטרים מבלי שטרחה לבצע פעולות חקירה מינימליות.

מדובר בשלוש הפגנות שמאל שהתקיימו ב-2010 ו-2011, שלאחריהן הוגשו תלונות על ידי 35 פעילים בטענה כי הוכו. בתלונות הוזכרו בשמותיהם או בתיאורם כ-35 שוטרים, וניתנו שמות של עשרות עדים נוספים שנכונו להעיד על המקרה. עם זאת, בשלושת התיקים יחדיו נחקר באזהרה רק שוטר אחד ונגבו עדויות רק מחלק קטן מהמתלוננים והעדים.

בערעורים עלו כמה סתירות בין עדויות השוטרים לבין חבריהם ובינן לבין חומר מצולם שסיפקו המתלוננים למח"ש, אך למרות זאת בחרו במח"ש לסגור את התיקים נגד השוטרים. מבין כל עשרות המתלוננים, רק במקרה אחד הועמד שוטר לדין משמעתי. המתלונן במקרה הזה היה כתב "קול ישראל", שי זילבר, שהותקף בהפגנה על ידי קצין יס"מ.

הרקע לתלונות שהוגשו היה ההפגנות השבועיות של תנועת סולידריות נגד כניסת מתנחלים לשכונת שייח ג'ראח שבמזרח ירושלים. חלק מההפגנות באותה תקופה הידרדרו לאלימות קשה לאחר שהשוטרים הסתערו לעבר המפגינים בטענה של הפגנה לא חוקית, או בשל טענה שהמפגינים ניסו לפרוץ לבתי מתנחלים בשכונה.

צפו בסרטון המתעד עימות בין מפגינים ושוטרים בשייח' ג'ראח

לאחר ההפגנות, כאמור, הגישו 35 פעילים תלונות למח"ש, חלקן גוללו אלימות קשה. כך למשל, הפרופסור פרדי רוקם, בן 70, ראש החוג לתיאטרון באוניברסיטת תל אביב, ניסה למנוע משוטר, בהפגנה במארס אשתקד, לנסות ולהכות את אחד המפגינים. "בתגובה", נכתב בערעור, "הסתובב אליו אחד מהם ותפס אותו בחוזקה בשערות ראשו הלבנות תוך שהוא מבקש להפילו ארצה. מספר מפגינים שהיו בסמוך ביקשו לעזור לרוקם והחלו למשוך אותו לכיוונם בזמן שהשוטר אוחז בו בחוזקה ואחרים מפליאים בו מכות מאחור". מאורי עגנון, מהפעילים הצעירים בהפגנות שייח ג'ראח, ביקשו השוטרים לקחת את מקלות התיפוף שבהם תופף במהלך ההפגנה. "תפסו אותי חמישה שוטרים, תופפתי, ניסו לקחת לי את המקלות", סיפר עגנון ל"הארץ". "אחד מהם סובב לי את היד עד שהיא נשברה והמקלות נפלו".

זמן קצר לאחר ההפגנות הגישו הפעילים תלונות למח"ש שכללו ברוב המקרים את שמות השוטרים המעורבים, סרטוני וידיאו שמתעדים את האלימות, מסמכים רפואיים ורשימת עדים פוטנציאליים. אחרי כשנה עד שנה וחצי של חקירה קיבלו כל המתלוננים הודעה על סגירת התיק מחוסר ראיות. כאשר הוועד נגד עינויים ביקש את תיקי החקירה לצורך הגשת ערעור, לא נמצא בהם חומר רב מעבר לחומר שהגישו המתלוננים בעצמם. לרוב הסתמכו חוקרי מח"ש על עדויות השוטרים כפי שהם עצמם כתבו אותם בדו"חות הפעולה לאחר ההפגנה או שמסרו עדות בפני שוטר אחר. רק במקרה אחד נחקר שוטר באזהרה. גם רוב העדים שהופיעו בתלונות לא זומנו למתן עדות. "בתיק כתוב 'התקשרנו לא הייתה תשובה' והם פשוט עברו הלאה, הם לא עשו שום מאמץ", אומרת עו"ד אנו דאועל-לוסקי, שכתבה את הערעורים. "העדר חקירה מינימלית של התלונות שמצביעות על התנהלות אלימה ובלתי חוקית של המשטרה, הביא להתנהלות שראינו לאחרונה גם בתל אביב", הוסיפה.

בבקשת הערעור מצביעה דעואל-לוסקי על סתירות רבות בין הדו"חות המשטרתיים לבין עצמם או בין הדוחות לבין סרטונים שצולמו באירועים. כך למשל, בהפגנה במארס 2011, הסתערו כ- 12 שוטרי יחידת קוראל, לבושים בשחור ועם מסכות סקי על פניהם על המפגינים. לאחר ההפגנה כתב מפקד תחנת שלם בבירה, דוד חיון: "עשרות מפגינים תקפו את דיירי הבית שעמדו בחצר הבית. בשלב זה ניגשתי ביחד עם השוטרים ומפקד תחנת בית שמש... כדי לחלץ את הדייר המותקף ונתקלנו בהתנגדות אקטיבית ופיסית מצד המפגינים". אולם בסרט שתיעד את ההפגנה נראה בבירור שמלבד שני אנשים איש לא נכנס לחצר הבית, וממילא איש לא הותקף או חולץ משם. גם בית המשפט שדן בבקשת המשטרה להאריך את מעצר המפגינים דחה את טענות המשטרה וקבע כי "על פני הדברים נראה כי המשטרה הסלימה האירוע, והחשודים בעל כורחם נקלעו להתפרעות במהלכה ספגו חלק מהנוכחים מהלומות ואלימות מצד השוטרים", כתבה שופטת בית משפט השלום בירושלים, רבקה גרטל, בבקשה להארכת מעצרם, למחרת האירוע.

בתגובה לדברים אמרו במח"ש כי "מצילומי ההפגנה עלה כי היו התנהגויות פרובוקטיביות מצד המפגינים. כמו כן, טענות המתלוננים הופרכו פעמים רבות על ידי הצילומים, ואף נסתרו בתלונות מתלוננים אחרים".

במח"ש דחו את הטענות כלפיהם ואמרו כי הפרטים בערעורי המפגינים "אינם מדויקים בלשון המעטה". "בניגוד לנטען, בכל התיקים שהוזכרו בפנייה בוצעה חקירה ע"י מח"ש, נאספו חומרי חקירה, לרבות סרטים שתיעדו את האירועים וגביית עדויות מעדים ששהו במקום. מדובר באירוע של הפגנות שיצאו מכלל שליטה והפכו לבלתי חוקיות.

"במקרה כגון דא, קמה למשטרה סמכות להשתמש בכוח לצורך פינוי ההפגנה. על כן שימוש בכוח מצד משטרה במצבים אלו אינו מביא בהכרח למסקנה כי מדובר בעבירה פלילית. כמו כן, מטבע הדברים מדובר באירועים דינמיים רבי משתתפים, ועל כן, גם כאשר מתבצעת עבירה לכאורה, לא תמיד ניתן במהלך חקירה, מאומצת ככל שתהא, לאסוף די ראיות שיהיה בהן כדי לבסס כתב אישום פלילי נגד השוטרים. במקרים מעין אלה, לא יהיה מנוס מגניזת התיק בעילה של העדר ראיות".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 34
  אסף פוגל

  המפקדים שלא ידעו הכול וחיפוי עליו זו התוצעה עבריין מין השורה בכלא ידעגו לא

 2. 33
  מח"ש קוברת...

  אם מישהו אי פעם האמין כי מח"ש פועלת בנקיון כפיים חבל. מעולם לא שמעתי על הגשת כתב אישום כנגד שוטר מתעלל.אולי לא פלילי? אבל ישר הביתה כן.!!!

 3. 32
  מסכות סקי בשלג הירושלמי?

  חמור ביותר בעיני זה שהשוטרים לבשו מסכות סקי בחלק מהזמן. לטעמי עצם העובדה שאדם חובש מסכה במפורש כדי למנוע זיהוי שלו צריכה להספיק להפללה מוחלטת שלו, ולו על פי מבחן הכוונה. מי שכוונותיו טהורות לא צריך לחשוש מזיהוי.
  כשם שיש איסור על כניסה לבנק בקסדת אופנוען כל חייב להיות איסור על חבישת מסכות סקי לשוטרים בעת פעילות מול ציבור אזרחים, לא פחות מהדרישה שיש לעובדי ציבור לשאת שלט שם מזהה.

 4. 31
  "שיוויון בין המינים" של מרקס השקרן שלהם - לא דבר בר השגה. לא אפילו אולי הדרת פעילים ראינו אצל הצבועים האלה??? שוויון בפני החוק הוא דבר ישים בהחלט. גם פעילי "סולידריות" וכאלה - אינם מעל החוק! האם "סולידריות" אצלם זה רק פוליטיקה, פוליטיקה ועוד פוליטיקה?! נא לשאול את דב חנין! דב חנין בהחלט יודע לדעתי. דב חנין נוכח במקומות שיש בהם לכאורה הסתה ואף המרדה! את התשובה אולי תקבלו ממי שהוא לדעתי - דובר מחאת השקר הגועלית - יונתן לוי... דב חנין אינו מעל החוק פה (האם הוא יסיר חסינותו בשעת אמת? לעניות דעתי - לא...)!!! איש אינו מעל החוק פה.
 5. 30
  האם דב חנין תומך בפורעי חוק? בשבוע שעבר, אחד מ"מנהיגי המחאה" המריד והסית לכאורה ברבים ("הפגנה" שנקראה "לילה שחור"), אך דב חנין הצדיע לו באצבע!!! דב חנין שהוא מהמפלגה ה"יהודית" הכי הכי צבועה, לדעת רבים... עפ"י רון חולדאי, התנועה שבראשה דב חנין ב"מדינת ת"א" - היא גרעינה הקשה של "המחאה". הורים של "מנהיגי המחאה" גרים בוילות. "המחאה" היא שקר פוליטי גס ומתנשא!!!
 6. 29
  אני המום.

  אני ממש המום. זה לא נראה לי תקין. אם יש עדויות מצולמות של שוטרים שמכים מפגינים, צריך לחקור. אם לא פתחו אפילו בחקירה, יש כנראה משהו מגמתי. הייתי רוצה לחיות במדינת חוק.

  1. האם ה-IP שלך מת"א ולא מירושלים?
 7. 28
  ב1 במאי

  20 שוטרי מג״ב דפקו לי מכות בכיכר רבין, בטוח היה למשטרה תיעוד אבל אני כבר יודע שאין טעם להתלונן כי ברור שזאת לא מדינה דמוקרטית שיהיה אכפת לה..

  1. אבל לכאורה רק המרדה, המרדה, הסתה והסתה היו בכיכר! חד"ש "מתה" כה להתחזק?! מר"צ הזנב המסכן מקנאה בחד"ש?!
 8. 27
  קובלנה פלילית פרטית כפתרון אפשרי

  החוק הישראלי מתיר לאדם להגיש קובלנה פלילית פרטית כנגד אדם שהמדינה החליטה לסגור את התיק נגדו. אמנם לא למקרים כאלה נועד הדבר במקור, אך אין סיבה שהכלי הזה לא ישמש גם למטרה זו. קובלנה פלילית פרטית משמעה הגשת "כתב אישום" (הקובלנה) וניהול המשפט בידי התובע הפרטי, במקום על-ידי המדינה. כמובן שהפרקליטות רשאית להחליט לנהל את התביעה בכל זאת, אך הדבר עשוי לפחות להניע את התהליך.

 9. 26
  להקיא מהמדינה הזו...איבדנו צלם אנוש ומה שנשאר זה רק עבריינות, שחיתות ועסקנות מפלגתית
 10. 25
  החתול והשמנת

  חלק גדול מהשוטרים במחש הם שוטרים לשעבר וכל היחידה מקבלת את הממון שלה מהמשטרה.

 11. 24
  המשטרה והמתנחלים באוסמוזה
 12. 23
  ישראל אינה דמוקרטיה
 13. 22
  אלימות משטרתית

  לפי התיאורים הנמסרים בכתבה מקבלת המשטרה לאחרונה גוון פאשיסטי.לבוש שחור.אלימות כשפה.גיבוי אידיאולוגי כוחני.רוח המפקד המגלמת התנכרות לזכויות אדם.ציניות מקייוליסטית.

 14. 21
  את כל השמות והנתונים נא להעביר להאג ישירות ולחסוך את בזבוז הזמן על מח"ש.. החיסרון- בהאג יטפלו רק בפשעי השוטרים בשטיים הכבושים. במה שהשוטרים עושים בתוך גבולות 67' הם לא יגעו במקל. תשאירו כאן בתגובות פרטים, לינקים וכו'
  1. זאת השאלה- האם כשגם בתוך גבולות הקו הירוק אפשרי לבקש עזרה מבית המשפט בהאג, אם בית המשפט בארץ והמשטרה משקרים? מישהו שיודע יכול להסביר בבקשה?
 15. 20
  ברוכים הבאים למועדון, אחינו מהשמאל
 16. 19
  תגובה איומה של מח"ש

  אם ממח"ש באמת הגיבו כי "מצילומי ההפגנה עלה כי היו התנהגויות פרובוקטיביות מצד המפגינים.", אז זו תגובה איומה ונוראה.
  זו תגובה שאסור לקבל אותה, וצריך לקרא לסדר את מי ששיחרר תגובה כזו.
  לשוטר אסור בשום פנים ואופן להגיב בשימוש בכח על התנהגות פרובוקטיבית.
  זה בדיוק תפקידו וזה בדיוק מה שנדרש ממנו: להשתמש בדיוק בכח המינימלי ההכרחי כדי למלא את תפקידו, בהתעלם מהתנהגות פרובוקטיבית, או ממה שנראה לו כפרובוקציה.
  מתן לגיטימציה לתגובה על פרובוקציה הוא שחרור כל היצרים האפלים שעלולים להתגורר בנשמותיהם של שוטרים מתוסכלים או סתם אלימים,.
  מה שבעיני אחד הוא התנהגות סבירה או אפילו ילדותית של מפגין, יכול, בעיני אחר, להיות התנהגות פרובוקטיבית, ואין לדברים סוף.

 17. 18
  מה אתם מתפלאים? גם בהפגנות של "זו ארצנו" זה קרה. אבל אז זה היה בסדר,

  כי היו אלה מפגיני ימין, הא?...

 18. 17
  קול שפוי

  תשימושפוי שימו לב זה מה שמעניין אותכם באמת כל הכבוד במקום לתת למשטרה לבצע את העבודה שלה אתם רק מתלוננים מוטב שתחשבו בשקט ותעסוק במה שהולך בסוריה שמה יותר קשה ממה שאתם עוברים ילדי שמנת

 19. 16
  תזכירו לי מיהו השר לביטחון פנים .......
 20. 15
  הרי לכם בסיס לשיתוף פעולה בין יהודים לבין שמאלנים לרווחת הערבים ואתם שאר שבטי הניאו-דמוקרטיה הישראלית...מאבק בלתי מתפשר באלימות שוטרים בלתי מוצדקת.
 21. 14
  יופי בואו נקצר את הדרך להיות מדינת עולם שלישית.

  האמון במשטרה גם ככה עלוב. ההתנהלות הזו של מח"ש פשוט פוגעת בסיכוי היחידי שהציבור יכול היה להאמין במשטרה שקיבלה את הזכות להגן עליו. במקום לסלק את התפוחים הרקובים, מח"ש משאירה את הרקב שיפשה בכל הארגז. אז עכשיו סתימת הפיות וניטרול חופש הביטוי מאושר על ידי מח"ש. בשלב הבא אפשר יהיה לרסק את שאר זכויות האדם שאיכשהו הצלחנו להחיל כאן. לא צריך לחכות לפצצה האיראנית. השלטון הנוכחי כבר ידאג לחסל כל מה שעבד פה (בערך) עד כה. מה שהפתיע אותי, זה העובדה שאפילו את גופי הביקורת שאמונים על הזכויות שלי ושלך, השלטון הנוכחי הצליח לאלף ולקשור לחצר ביתו. פשוט עלוב.

 22. 13
  ווידיאו על חקירת אלימות שוטרים

  http://www.youtube.com/watch?v=dLoNdu8fe9M
  עו"ד אנו דעואל לוסקי מספרת על הבעייתיות שבהגשת תלונה בנוגע לאלימות שוטרים במח"ש ועל התהליך שבד"כ לא מניב תוצאות ומביאה לדוגמה את מקרה ההפגנות השבועיות בשיח ג'ראח, שם באופן נשנה מותקפים מפגינים באלימות ע"י כוחות השיטור ואף על פי שהוגשו עשרות תלונות כנגד עשרות שוטרים, לא הועמד לדין אף לא אחד מהם:
  http://www.youtube.com/watch?v=dLoNdu8fe9M

 23. 12
  בוקר טוב ישראל

  דייי!! מח"ש קוברת תיקים? לאאא, אין מצב.
  נו באמת. הרי כל אוהד כדורגל יודע את זה כבר שנים.
  מח"ש הוא גוף שכל מטרתו לקחת את התלונה שלך ולהעביר אותה במקרה הטוב לפח המחזור, במקרה הרע לסתם פח.
  באמת ציפיתם מגוף כמו המשטרה שיחקור את עצמו ברצינות?
  המקרים היחידים בהם שוטר נחקר ברצינות הם מקרים שהגיעו לתקשורת. בדיוק כמו שהמקרים היחידים בהם קצין צה"ל נחקר ברצינות הם אלו שהגיעו לתקשורת. כל זמן שהמקרה לא פורסם ברבים כל תפקידו של מח"ש הוא כסת"ח. שיוכל המפכ"ל להגיד ש"בדקנו את המקרה לעומק והוכח שהשוטרים פעלו כראוי".
  מח"ש? פחש.

 24. 11
  משהו מעוות בעובדה שהמשטרה חוקרת את עצמה!! זה חייב להשתנות, ואז תשתנה מיידית גם התנהגות השוטרים.
 25. 10
  אחרי מה שראיתי ברוטשלד התחלתי להבין מה זה משטרה נאצית ואפרטהייד
  1. מה לעשות, שנים ישבנו ושתקנו מול האלימות הברוטלית בשטחים, והנה - איזו הפתעה! - זה ממש פה, עכשיו.
 26. 9
  יפה, התעוררתם. כשהרביצו למתנחלים - שתקתם, כשהיכו מתיישבים מגוש קטיף - התעלמתם, פתאום אתם כותבים. מאוחר מדי.
  1. המתנחלים חולבים את המדינה יפה-יפה, דבורה. מספיק עם הרחמים העצמיים שלכם.

   אנחנו מסכנים כי היתה פעם שואה. ממש טיעון מנצח

 27. 8
  עכשיו הארץ נזכרים??

  באתי לעמונה למחות בצורה דמוקרטית על הרס הבתים.
  ישבתי בצד כמו ילדה טובה (וגם הייתי ילדה- בת 17).
  פתאום משום מקום מגיח פרש, מעיף אותי ומצליף עם מקל ארוך כזה.
  הסימן על הגוף עבר לאחר כשנתיים, הצלקת בלב עדיין לא...
  ולא זכור לי שראיתי כתבה בהארץ על אלימות השוטרים
  מגמתיות משהו??...

  1. בעמונה נפגעו שוטרים

   בת"א אף שוטר לא נשרט אפילו

  2. די לצביעות

   זה לא משנה, היא (כמו רבות אחרות) לא פגעה בשוטרים ועדיין נפגעה מאלימות! מה עוד שאת עמונה קיבלת דרך מעטה דמגוגיה ודמוניזציה של המפגינים ע"י התקשורת (בערך כמו שעושים לנו עכשיו)... אסור להמשיך להתייחס לאלימות שוטרים כאשר היא מופנית אל מפגינים חברתיים, מפגיני שמאל ופלסטינאים, בו בזמן עם התעלמות מוחלטת והתיישרות עם הגרסה של המשטרה כאשר הקורבן הוא מפגיני ימין ומתנחלים!!!!

 28. 7
  משטרה אלימה ומח"ש שקרנית.

  הייתי שם, חטפתי מכות, לא טרחתי להתלונן.

 29. 6
  טמבלים!!! רק תביעות אישיות, מתי תלמדו ששום גוף רשמי של המדינה תמיד ימוסס תלונות של אזרחים

  ראו מח"ש, המפקח על הבנקים (בדיחה רצינית), המפקח על הביטוח (אחלה בדיחה...) וכו'
  כל מטרת הגופים הללו הינה לתת מראית עין של שלטון חוק ומדינה מתוקנת
  בפועל חרטה ברטה בריבוע, מדינה עולם רביעי!

  רק תביעות אישיות נגד שוטרים

  1. שטויות. האחד לא סותר את השני. אסור לאבד אמון בשלטון.
 30. 5
  מח"ש זה גוף רקוב. חייבים לסגור אותו.
 31. 4
  צריך לפתוח מחלקה פרטית - מה"ש - מחלקת הכאת שוטרים.. שוטר נתפס עושה מעשה כזה - לפוצץ אותו מכות !!!

  אם הם לא יבינו דרך מח"ש... יבינו דרך אגרוף לפנים וברכיות לפנים ולצלעות...
  אולי הם יבינו ככה....

 32. 3
  להוציא את מח"ש אל מחוץ למשטרה

  לא יתכן שגוף מושחת מסואב עם יעילות ששואפת לאפס עוד יבקש את עצמו בגין מעשים פליליים!

  1. מח"ש לא שייכת למשטרה, אלא לפרקליטות המדינה
 33. 2
  כח סביר בהחלט !!! מגיע להם פרס על סובלנות!!!

  הדבר היחיד שרואים בסרטון אלו שוטרים מאופקים שעושים שימוש בכח סביר בהחלט.

  1. מאוד סביר. אני רק מעוניין לדעת אם על הילדים שלך היית מפעיל כוח כזה, ואם כן האם יש לך העדפות לגבי אפוטרופוס מסוים או שכל אחד יכול?
  2. אם אתה באמת חושב שזה כוח סביר

   רק שתדע שאני לא אחרים את על-אל אם הם יטיסו אותך לאיזה ניסוי קטן או שניים.

 34. 1
  מח"ש זו בדיחה עצובה. מראית עין של פיקוח.