תבוסה מוחצת לפרקליטות

אולמרט זוכה בפרשות טלנסקי וראשונטורס; הורשע בהפרת אמונים במרכז ההשקעות

רה"מ לשעבר הורשע בסעיף הקל יחסית של הפרת אמונים. השופטת: הראיות אינן מוכיחות מעל לספק סביר שהנאשם פעל בשיטה מכוונת

9:19 - השופטת ארד: "טענת הנאשם שלא היה מודע לדבר (בפרשת ראשונטורס) לא חפה מקשיים, אבל לא הובאו די ראיות כדי להוכיח שגרסת הנאשם אינה סבירה. לא הוכחה שיטה להנפקת רווחים.. היו נסיעות שנגבו כספים במחיר גבוה ממחיר הטיסה, נסיעות שנגבו בהם מחיר נמוך ממחיר הטיסה...". הזיכוי בפרשה הוא זיכוי מחמת הספק.

9:17 - אולמרט ואנשיו חגגו את הזיכוי בפרשות וההרשעה בסעיף אחד בלבד (הפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות). מתוך הכרעת הדין בפרשת ראשונטורס: "הגענו למסקנות כי הראיות אינן מוכחיות מעל לספק סביר שנאשמים פעלו בשיטה מכוונת להפקת רווחים לטובת הנאשם"

9:13 - אולמרט זוכה בפרשות טלנסקי ופרשת ראשונטורס והורשע במרמה והפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות.

9:10 - השופטת מוסיה ארד: "המשפט היה מורכב וארוך. 157 ישיבות, 19,000 עמודי פרוטוקול, 966 מוצגים. סיכומי הצדדים משתרעים על 4,000 עמודים. שני אירועים שהתרחשו גרמו לעיכוב בלוח הזמנים במשפט- שביתת הפרקליטים וחקירת משטרה בפרשה נוספת (הולילנד)". השופטת החמיאה לאופן ניהול הדיונים על ידי הצדדים

9:06 - השופטים נכנסו לאולם. הנשיאה מוסיה ארד מתחילה באיזכור עדותו המוקדמת של מוריס טלנסקי שהביאה להתפטרות אולמרט מראשות הממשלה.

8:59 - ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, נכנס לבית המשפט המחוזי בירושלים כשהוא מלווה בפרקליטיו ובמאבטחיו.

8:40 - שולה זקן, ראש לשכתו לשעבר של אולמרט החשודה בהאזנות סתר, נכנסה לאולם כשהיא מלווה בפמליה של שלושה בני משפחה ושני עורכי דין. 

שלושת שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים יתנו הבוקר (שלישי) את הכרעת הדין במשפטם של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט וראש לשכתו, שולה זקן. הכרעת הדין, שתינתן ב-9 וחצי בבוקר, נוגעת לשלוש פרשות שבהן הואשמו השניים: ראשונטורס, טלנסקי ומרכז ההשקעות.

בתחילת עדותו במשפט אמר אולמרט, "אני נאבק כאן על חיי ולא על שום דבר אחר", והוא אכן ניהל את הקרב המשפטי בעקשנות, "לאורך כל החזית המשפטית", כפי שציין ראש צוות ההגנה, עו"ד אלי זהר. למרות זאת, נשיאת בית המשפט המחוזי, מוסיה ארד, והשופטים יעקב צבן ומשה סובל, כמעט לא נדרשו להכריע בנוגע לעובדות. רוב העובדות הרלוונטיות אינן שנויות במחלוקת בין הצדדים. המחלוקות העיקריות הן על הפרשנות לעובדות, רוחב התמונה שיש לפרוש כדי להבין את העובדות וה"סטייט אוף מיינד" של אולמרט. כלומר: האם פעל כעבריין מתוחכם כדי להוציא כספים במרמה, כפי שטוענת התביעה, או שהעבירות לכאורה היו תוצאת לוואי של חוסר סדר בלשכתו, עומס עבודה עצום על מי שהיה שר בכיר ורשלנות או אפילו זדון של המקורבים לו.

כך, למשל, בפרשת ראשונטורס, שנחשבת המוצקה ביותר מבחינת הראיות. בא כוח התביעה, עו"ד אורי קורב מפרקליטות מחוז ירושלים, טען שהוכח במשפט קיומה של שיטה מתוחכמת לגביית כספים עודפים מארגונים שמימנו נסיעות לאולמרט ושימשו לצרכיו הפרטיים. לטענתו, אין דרך אחרת להסביר את העובדה שאולמרט ובני משפחתו נסעו בעולם בלי לדאוג לתשלום.

בהגנה ניסו לצייר תמונה שלפיה לא היתה שיטה, אלא במקרה הרע חוסר סדר בלשכה שהביא לגביית-יתר, כפי שהוביל לגביית-חסר במקרים אחרים. עו"ד נוית נגב, המייצגת את אולמרט בפרשה זו, הדגישה שהתביעה בחרה להתמקד רק בחלק קטן מהנסיעות. הרחבת התמונה והצגת נסיעות נוספות ממוטטת, לטענתה, את גרסת התביעה.

בפרשת טלנסקי, שהביאה לסיום כהונת אולמרט כראש ממשלה, הוא הואשם בקבלת מאות אלפי שקלים שלא כחוק. עיקר הוויכוח נסוב על מהימנות העד מוריס טלנסקי: האם היה מקורב שהופעל על ידי אולמרט והפך צינור להזרמת כספים, כפי שטוענת התביעה? או שהוא פנטזיונר, גוזמאי ועבריין שמנסה לחפות על מעשיו, כפי שטוענת ההגנה?

שאלה נוספת היא מה מעמד הכספים שהעביר טלנסקי - האם הם כספים שחורים ששימשו להוצאות פרטיות, או שהם כספי תרומות לגיטימיים ששימשו לתחזוקה הפוליטית של אולמרט בין מערכות הבחירות, ולא חלים עליהם מגבלות חוק מימון המפלגות, כפי שטוענת ההגנה. בתביעה הצביעו בסיפוק על כך שפרקליטי אולמרט, שטענו כי הפכו כל אבן כדי לחשוף את האמת, לא הצליחו להמציא לבית המשפט ולו קבלה אחת על שימוש באותם כספים.

בפרשת מרכז ההשקעות מואשם אולמרט שבהיותו שר התמ"ת קידם את ענייני חברות ששכרו את שירותי חברו, עו"ד אורי מסר. פרקליטי אולמרט מצביעים על כך שאפילו התביעה אינה טוענת שההחלטות שהתקבלו היו בלתי ראויות. בתביעה טוענים, שהעבירה הפלילית מתקיימת מעצם נוכחות עו"ד מסר בחדר. מסר החזיק באותם ימים מאות אלפי שקלים במזומן בשביל אולמרט. "אם זה לא ניגוד עניינים, מהו ניגוד עניינים?" שאלו בתביעה.

בשולי הפרשות הגדולות עלו יש שתי פרשות קטנות וזניחות יותר, שנדמה שאיש מיושבי האולם לא יופתע אם יסתיימו בזיכוי. פרשת האזנות הסתר שבה הואשמה שולה זקן, ופרשת אי דיווח למבקר המדינה על שווי אוסף העטים של אולמרט.

אהוד אולמרט ושולה זקןתומר אפלבאום

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 60
  לדור הביתה מגיע לנו קצת יותר מאיש קטן ורודף פרסום כמוך
 2. 59
  לדור - תתפטר לאלתר, מספיק נזק עשית למדינתנו.

  איזו רדיפה באמוק, איבדת את השפיות סביב רדיפתכם את אולמרט. וגם רדיפת הפרסום מעידה ששיקולים לא היו ענייניים. הסובל הגדול הוא עם ישראל שאיבד ראש ממשלה מכהן , נבלם תהליך השלום ובכל החזיתות מול העולם אנחנו בנסיגה מדאיגה. לפחות לאולמרט האמינו והוא הוכיח יכולת ניהול מדהימה. לדור תתפטר לאלתר.

 3. 58
  הוא שנאמר

  בתי המשפט הם כמו קליעה למטרה. שולחים את החץ ולאחר מכן מציירים את המטרה (את הפרשנות) איך נאמר? הכול תלוי בהתרשמות השופטים.

 4. 57
  תקראו על אלמליח ותרימו גבה.
 5. 56
  יוצא מכך ששולה זקן עשתה מה שעשתה, רק כדי לשכנע עצמה שיש לה כישורים קרימינאלים. הרי בוס שנהנה מפרי עמלה, לא ידע ולא שיתף פעולה.
 6. 55
  על אשמה חמורה בהרבה מאלה שנדונו בביהמ"ש אולמרט וכל המטכ"ל זוכו בדעת הקהל (המטומטם)

  כאילו שבמלחמה הזאת לא נהרגו כ-150 חיילים בחינם, וגם כאלפיים אזרחי לבנון שלא חטאו.

 7. 54
  על אשמה חמורה בהרבה מאלה שנדונו בביהמ"ש אולמרט וכל המטכ"ל זוכו בדעת הקהל (המטומטם)

  כאילו שבמלחמה הזאת לא נהרגו כ-150 חיילים בחינם, וגם כאלפיים אזרחי לבנון שלא חטאו.

 8. 53
  שולה זקן עשתה מה שעשתה כדי לשכנע עצמה שיש לה כישורים קרימינאלים.

  ממילא הבוס לא ידע ולא שיתף פעולה.

 9. 52
  על אשמה חמורה בהרבה מאלה שנדונו בביהמ"ש אולמרט וכל המטכ"ל זוכו בדעת הקהל (המטומטם)

  כאילו שבמלחמה הזאת לא נהרגו כ-150 חיילים בחינם, וגם כאלפיים אזרחי לבנון שלא חטאו.

 10. 51
  על אשמה חמורה בהרבה מאלה שנדונו בביהמ"ש אולמרט וכל המטכ"ל זוכו בדעת הקהל המטומטם

  כאילו שבמלחמה הזאת לא נהרגו כ-150 חיילים בחינם, וגם כאלפיים אזרחי לבנון שלא חטאו.

 11. 50
  מה זה לא פעל בשיטה מכוונת, יש או אין עבירה, לא הרגתי בכוונה, אני זכאי ??!!
 12. 49
  שתו לו את הדם והדיחו ראש ממשלה טוב
 13. 48
  מערכת משפט רקובה. אין ספק
 14. 47
  במדינת הגמדים "חוסר סדר" במשרדים זכה ל"זיכוי מחמת הספק".

  הנאשם זוכה למרות שפרקליטיו, "שטענו כי הפכו כל אבן כדי לחשוף את האמת, לא הצליחו להמציא לבית המשפט ולו קבלה אחת על שימוש באותם כספים". והצדק גם לא נראה כשלפרשת האזנות הסתר, קורא עיתונאי הארץ "פרשה קטנה וזניחה, שנדמה שאיש מיושבי האולם לא יופתע אם יסתיימו בזיכוי".

 15. 46
  האם זה צבע עורו של אולמרט שזיכה אותו - הריי כולם אשכנזים :הוכחה חותכת שהמדינה מנוהלת עי חבורת פולנים באוגנדה אחת הבא נשדוד ונצא זכאים

  יש לערער ולערער ולצאת לרחובות הוכחה חותכת יותר מזו לא יכולה להיות לאיש במדינה המצומקת הזאת שלרשע טוב בה - אתם פשוט מדהימים אין לי מילים

  1. השד השחור יוצא מהארון = כוחם של המתקפחים בהתקרבנותם. כך הם משיגים את הישגיהם. לך ללמוד ולעבוד במקום לעשן נרגילה ולהתבכיין.
  2. זה השמאל ששולט בבתי המשפט ומגן על פוליטיקאים מסויימים. שרון, אולמרט...
  3. השד העדתי נמצא מחוץ לארון. הוא חי ובועט.

   תפנים את זה ותחשוב איך יוצאים מזה.
   תתחיל באפליה מתקנת לאתיופים.
   אם לא - אתה גזען בלי לדעת את זה.

 16. 45
  במדינת הגמדים "חוסר סדר" במשרדים זכה ל"זיכוי מחמת הספק".

  הנאשם זוכה למרות ששפרקליטיו, "שטענו כי הפכו כל אבן כדי לחשוף את האמת, לא הצליחו להמציא לבית המשפט ולו קבלה אחת על שימוש באותם כספים". והצדק גם לא נראה כשלפרשת האזנות הסתר, קורא עיתונאי הארץ "פרשה קטנה וזניחה, שנדמה שאיש מיושבי האולם לא יופתע אם יסתיימו בזיכוי".

 17. 44
  הזיכוי הוא מוחלט! אין פה שום "מחמת הספק"!! מדוע אתם משקרים??
 18. 43
  מדינה בהתפרקליטות.
 19. 42
  לא מאמין לו

  הכספים התעופפו סביבו ורק הוא רחץ בניקיון כפיו - זה נראה too good to be true

 20. 41
  מעולה! עכשיו יש סכוי להעיף את ביבי בחזרה לחיקה של שרה'לה (משתתף בצערו הכפול...)
 21. 40
  במדינת הגמדים "חוסר סדר" במשרדים זכה ל"זיכוי מחמת הספק".

  הנאשם זוכה למרות ששפרקליטיו, "שטענו כי הפכו כל אבן כדי לחשוף את האמת, לא הצליחו להמציא לבית המשפט ולו קבלה אחת על שימוש באותם כספים". והצדק גם לא נראה כשלפרשת האזנות הסתר, קורא עיתונאי הארץ "פרשה קטנה וזניחה, שנדמה שאיש מיושבי האולם לא יופתע אם יסתיימו בזיכוי".

 22. 39
  האם עיתון הארץ יכול פעם אחת לחרוג מהרגלו, ולא להתאים את העובדות לאג'נדה שלו? זה התחיל עם "זיכוי בשני האישומים מחמת הספק", המשיך ב- "לפחות אישום אחד זיכוי מחמת הספק", ועוד מעט גם זה ייעלם, מחמת פחד מתביעה נגד העיתון. ובכלל, כל הכתבה כתובה מזוית של "אולמרט אשם, רק שזה לא הוכח".
  1. הארץ, פעם בשנה, צודק. רק התרגיל המשפטי של זקן שהורשעה מנע מהיומנים מלשמש עדות מרשיע במשפטו של אולמרט. מי שלא מבין זאת לא מבין שאולמרט חמק מהרשעה משפטית אבל לא מהרשעה ציבורית.
 23. 38
  נכון. אם היו קוראים לו "מזרחי" הוא היה יושב עכשיו בכלא.
 24. 37
  מערכת משפט נגועה. "אין חולק על העובדות" מצד אחד "יש פרשנויות שונות" - חברים מה שמריח כמו גניבה, נראה כמו גניבה, נשמע כמו גניבה, ומרגיש כמו גניבה הוא.... "צום יום הכיפורים", נכון? להעיף את השופטים האלה לכל הרוחות ומיד.
 25. 36
  איפה היה מנכ"ל העיריה - רענן די נור? למה מעלימים אותו? איזה מין מנכ"ל זה שהכול נעשה מתחת אפו והוא לא יודע דבר?
 26. 35
  בית המשפט ביזה את עצמו. זיכוי "מחמת ספק" של אולמרט הוא מנוגד להגיון. בית המשפט הישראלי מזכה 2% מהנאשמים, והנה אולמרט, בצורה מעניינת מאד, נכנס לסטטיסטיקה הזאת.
 27. 34
  רוה''מ מורשע זאת מכה לפרקליטות ?
 28. 33
  הדיחו ראש ממשלה על כלום! יש להחזיר את אולמרט לתפקיד במיידי!
 29. 32
  פרקליטות מסריחה, לכו לעזאזל
 30. 31
  נוכל מגעיל

  פרזיט שהתעשר על חשבון הציבור.

 31. 30
  באמת סיבה לחגיגה: הורשע "רק" בהפרת אמונים
  1. "הפרת אמונים" סעיף שכל פקיד יכול להיות מורשע בכל רגע ועל כל דבר
  2. אם היית מבין מה השופטים אמרו אולי היית מתכווץ - עודד מסר ולקוחותיו לא קיבלו דבר שמרכז ההשקעות לא היה מאשר להם, הפגם היה שאולמרט היה צריך להתנגד לפגוש את מסר, כי הוא גם היה חבר שלו. כך שזה ניגוד ענייינים ללא מעשה זדון יותר מהפרת אמונים.
 32. 29
  גם המצב הנפשי של שרון שהבן גלעד קיבל מאות אלפי דולר לגלישה באינטרנט הביא לו זיכוי
 33. 28
  כשר אבל מסריח
 34. 27
  לדור - תתפטר.

  אחרי שנים של רדיפות. סוף סוף בית המשפט אומר לפרקליטות .. הגזמתם. אדון לדור, אתה בושה למערכת המשפט. הרדיפה האובססיבית שלך נגד אישי ציבור גורמת נזק למדינה. שלחת אותנו לבחירות מיותרות וגרמת נזק למדינה. לך הביתה.

 35. 26
  לדור, תתפטר. אתה נזק.
 36. 25
  אולמרט

  חיסלנו רוה"מ מעולה בראבו יחי האופורטוניסטים הזוחלים

  1. ראש ממשלה שהביא עלינו את מלחמת לבנון השניה.
  2. ראש ממשלה 'מעולה' שהביא עלינו את מלחמת לבנון השניה..
  3. "מעולה"?! אתה צוחק עלי? אולמרט הוא גנב קטן ואפס גדול.
  4. נכון ליה, וכעת יש לנו את הביביקינג שמוביל למלחמה כנגד איראן. ראינו כבר את ממשלת הסופרטנקר והאש בכרמל.
 37. 24
  הווי בשלומה של מלכות.
 38. 23
  הפרקליטות עם הטהרנים הפילו ראש ממשלה מכהן ולא פחות מרדפו את אולמרט,מי ישלם בראשו ?
  1. ראש ממשלה שלא נבחר עי הציבור הוא נוכל שיש להכניסו לכלא
 39. 22
  הימין כהרגלו רוצח ראשי ממשלה הפונים לדרך השלום. יגעל עמיר ומוישה טלנסקי אינם שונים אחד מהשני = ההבדל היחידי יגעל השתמש באקדח וטלנסקי במעטפות... רצחו את שני ראשי הממשלה הטובים ביותר שהיו לנו בשנים האחרונות.
  1. בהבדל "קטו" שאולמרט מעולם לא פנה לדרך השלום...
  2. אוי נו באמת ! מה הקשר ?!?! העיקר סתם להשמיץ את הימין !
  3. תגיד לי, אתה שפוי?

   1. טלנסקי לא רצח. רצח זה רצח.
   2. טלנסקי לא גרם לאולמרט ליהיות עבריין. אולמרט ילד גדול. הוא מקבל החלטות מפגרות לבד.
   3. לשים את אולמרט ורבין באותה משבצת זה עוול לזכרו של רבין. אולמרט הוא אדם מושחת מהייסוד. הוא עשה בקריירה הפוליטית שלו סיבוב על כולם בשביל להתעשר. כולל עליך.

  4. איזה מוח מעוות יש לך השינאה לימין מעבירה אותך על דעתך .
  5. אתה לא יודע כמה אתה צודק

   המון שנים שלא היה ראש ממשלה עם אומץ כמו של אולמרט.

  6. אתה לא יודע כמה שאתה צודק

   המון שנים שלא היה ראש ממשלה עם אומץ כמו של אולמרט.

  7. אתה לא העיפרון הכי חכם בקלמר (בלשון המעטה )
 40. 21
  אין צדק במדינה הזאת...אם זה היה בוזגלו כבר היה מקבל מאסר עולם.

  אין יותר אימון במשפט הישראלי.

 41. 20
  מה זה משנה אם זוכה או הורשע? כל המשתתפים חיו היטב 20+ שנה וסדרו חיים לעצמם ולילדיהם ולנכדיהם. השחיתות משתלמת היטב היטב
  1. ואני שאלה, מדוע מעטפות טלנסקי ועניינו של אולמרט כשר התעשיה עלו 15 שנה אחרי האירועים, בדיוק בעת מהלכי אולמרט כראש ממשלה לקראת מו"מ לשלום???
 42. 19
  הוא לא יכול לצאת זכאי.גם אם אין ראיות ממשיות עליו.
 43. 18
  גם אם יורשע. ההפסד כולו שלנו.

  צשאלו את עימד מורניה למי הוא היה מצביע? לאומרט או ביבי. האם האינטרס הציבורי של שמירה על הציונות אינו גובר על הנקמנות של לדור?

 44. 17
  הביטויים האפוקליפטיים של "הארץ " ו"מעריב" מהבוקר עושים רע לבריאותו של מר אולמרט

  גם אם מר אולמרט יורשע , עדיין אלה עבירות צווארון לבן :האיש לא נטל חלילה חיים ולא פגע במישהו.
  וזה ללא קשר לדעות פוליטיות .

 45. 16
  יהיה מעניין, אין לנו משהו חד משמעי
 46. 15
  המושחת הזה קיבל "הלוואות" שלא נדרש להחזיר. מה זה אם לא שוחד? השאלה היא למה מסר לא עמד לדין
 47. 14
  כיצד נתנן לאיש המבולבל וחסר הסדר להיות ראש ממשלה?
 48. 13
  לא דואג לו הוא יזוכה בגלל שעבר לסמאל

  הסמאל עיר מקלט לפוליטיקאים עבריינים

 49. 12
  מעניין איך יצא מזה עכשיו הנוכל הזה - מה שבטוח זה שהוא את החוק יודע וכרגיל יעשה מבית המשפט בית ספר
 50. 11
  חייו כאיש פשע נחשפו לכל, עובדתית, כספים שחורים "נדבקו אליו" סידרתית, שיטתית וכמעט ללא מסווה.
 51. 10
  רשלן יכול להיות ראש ממשלה?

  טענות ההגנה בדבר רשלנות ואי סדר בלשכה מעלות שאלה נוקבת!
  נניח שזה נכון, האם אדם כזה היה אמור להתמנות או נכון יותר להבחר כראש ממשלה?
  משהו פה לא מסתדר. או שהצבור מטומטם או שאולמרט נוכל.

 52. 9
  סטטיסטיקה

  אין צורך להיות פרשן גדול.
  סביר מאוד שבאחד מארבעת התיקים נגדו ימצא חייב.
  אזרח רגיל היה יוצא חייב בארבעתם.

 53. 8
  בדיוק 6 שנים למלחמת לבנון 2......................................
 54. 7
  זה לא שאולמרט שה תמים, אבל על זה הדיחו רה"מ מכהן בישראל??

  כל חבר כנסת, כל שר, כל "בכיר" וראש ועד נוכחי ולשעבר התעסק בקומבינות כאלו ואחרות בתקופת כהונתו. זה בסדר? לא. אולמרט מצטייר כמאעכר משכמו ומעלה וכפוליטקאי תחמן כמיטב המסורת, אבל הוא בהחלט לא "חרג מהנורמה" של הסחי השלטוני בישראל. ההתמקדות באולמרט מעלה שאלות קשות של איפה ואיפה ונסיון אקטיבי של פרקליטות להדיח רה"מ מכהן (או לפחות לנטרל את הלגיטימיות שלו לשלוט). אחת מאבני היסוד של אכיפת החוק היא אחידות האכיפה. כאשר חוק מופעל במקרה אחד ונגנז בעשרה מקרים אחרים, אין עשיית צדק.

 55. 6
  אמי משוכנע שאהוד יצא חף מכל פשע. איש גדול, ראש ממשלה ענק, והמנצח הגדול של מלחמת לבנון
 56. 5
  A good PM though
 57. 4
  אהוד אולמרט חף מפשע.

  עוד תראו,הוא ייצא זכאי בכל ההאשמות.זה היה נסיון כושל של
  הפרקליטות לחפש אותו בפינה ע"י הפנס.אבל אהוד איש חכם לא
  תופסים אותו כל כך בקלות.הוא ייצא זכאי מכל התיקים האלה.

 58. 3
  איש מושחת היה בישראל אהוד אולמרט שמו
  1. שאי אפשר להשתחרר ממלתיעותיה.

   לדור תתפטר

 59. 2
  בעירית ירושלים היה יחזקאל אחד, אחראי על האיצטדיון וכאלה..... איפה הוא נעלם?
 60. 1
  לאן נעלם רענן די נור? היה מנכ"ל צמוד לאולמרט בכל תפקידיו. הוא לא ידע כלום? הוא לא ראה כלום? איך ייתכן? מנכ"ל??????????????