אמריקאית ממוצא פלסטיני ובנה שהוכו במעבר אלנבי יפוצו ב-166 אלף שקל

איש חברת האבטחה במעבר חשד שהבן הוא מחבל והיכה אותו. האם מחתה והוכתה גם היא. לאחר מכן נאזקו האם ובנה, שהגיעו מירדן, ונלקחו לחדר צדדי

בית משפט השלום בירושלים קבע באחרונה תשלום פיצויים על סך 166 אלף שקלים לשני תיירים, אמריקאית ממוצא פלסטיני ובנה, שהוכו על ידי מאבטחים בעת שנכנסו לישראל מירדן דרך מעבר אלנבי ביולי 2006. את הפיצויים ישלמו רשות שדות התעופה - האחראית על מעבר הגבול - וחברת האבטחה הפרטית "שמירה וביטחון".

הפלסטינית שהוכתה היא חנונה טינה ג'ורג', שנולדה בבית סאחור שבגדה המערבית והיגרה לפני כ-20 שנה לארה"ב. היא הגיעה עם בנה מייקל שאהין לירדן בטיסה מארה"ב, ולאחר מכן ביקשה להיכנס לישראל.

לפי כתב התביעה, מאבטחים מחברת האבטחה הפרטית "שמירה וביטחון" שפעלו במסוף אלנבי, חשדו ששאהין – אז נער בן 16 – הוא מחבל, עוד לפני שבוצע עליו בידוק ביטחוני. לטענת האם ובנה, מאבטח בבגדים אזרחיים התקרב לשאהין תוך שהוא צועק עליו ומאותת לו בידיו. שאהין, שאינו מבין עברית או ערבית, לא הגיב. לטענתו, הוא לא ידע שמדובר במאבטח וחשש שהוא מנסה לגנוב ממנו נגן מוזיקה שהיה בכיסו, ושאוזניות השתלשלו ממנו. אמו החלה לזעוק ובתגובה חבט המאבטח בפניה והיכה את בנה. לטענתה, אחד המאבטחים אף כיוון לעברה אקדח ואיים עליה שאם לא תשתוק יירה בה.

נוסעות במעבר אלנבי. למצולמות אין קשר לנאמר בידיעהמיכל פתאל

לאחר מכן אזקו המאבטחים את השניים והובילו אותם לחדר צדדי. כעבור זמן מה התנצל אחד המאבטחים במקום ומנהל המסוף הציע להם להגיש תלונה במשטרה. השניים הגישו תלונה אמנם, אך כעבור חודש סגרה המשטרה את התיק מחוסר אשמה. ב-2008 החליטו השניים לתבוע פיצויים מרשות שדות התעופה.

בתצהיר שהגישה לבית המשפט כתבה ג'ורג': "שום התגרות מצידנו, לא מצדי ולא מצד בני, לא קדמה לאלימות פתאומית וקשה ומשפילה זו שספגנו". בחוות דעת רפואית שצירפה לעתירה, נכתב כי אפה נשבר והיא נזקקה לטיפול רפואי בבית חולים.

אחד המאבטחים שלפי הטענות היכה את שאהין, ערן גוטפלד, תיאר בבית המשפט את גרסתו לאירוע. לדבריו, הוא שאל את שאהין מה הוא נושא בתיקו, אך האחרון לא הגיב. לטענתו, שאהין התנהג באופן "לא טבעי ומחשיד", ובשלב מסוים החל לרוץ. גוטפלד חשד שמדובר במחבל, רץ ותפס את שאהין – שבתגובה היכה אותו.

רשות שדות התעופה טענה כי אין היא אחראית לנזקים, שכן המאבטחים במקום נהגו בהתאם לנהלי המשטרה והשב"כ. חברת "שמירה וביטחון" אף טענה כי למאבטחים מוקנית חסינות שכן זו פעולה מלחמתית.

בין הנתבעים התעורר ויכוח על מי מוטלת האחריות. רשות שדות התעופה טענה כי אף נציג מטעמה לא נכח באירוע ועל כן האחריות היא על המאבטחים וחברת "שמירה וביטחון". מנגד, חברת "שמירה וביטחון" טענה כי הרשות אחראית על המאבטחים, ולכן האחריות לאירוע מוטלת עליה. לבסוף פסק בית המשפט שהרשות וחברת האבטחה ישלמו פיצויים בגובה 136 אלף שקלים לג'ורג' ו-30 אלף שקלים לבנה.

השופטת יעל ייטב כתבה בפסק הדין כי "מדובר באירוע מצער שמקורו באי הבנה בין התובע לבין המאבטח. התרשמתי שהתובעים נהגו בתום לב, ולא בהתרסה, בזדון או מתוך רצון שלא לשתף פעולה. כן התרשמתי שהמאבטחים פעלו כיאות, בהתאם לנהלים. גם על רקע של מצב ביטחוני קשה ומתוח, התוצאה לפיה שני תיירים תמימים, אם ובנה הצעיר הנכנסים לגבולות הארץ, פגועים וחבולים לאחר שנחשדו כמפגעים, כתוצאה מיישום הנהלים שנועדו לשמור על חייהם, הינה תוצאה קשה אשר יש למנעה".

השופטת הוסיפה כי "אין להתעלם מכך שלגבול המדינה מגיעים לא רק מחבלים המבקשים לנקוט פעולות טרור, אלא גם תיירים תמימים המבקשים להיכנס לארץ למטרות שלום". עם זאת, בית המשפט לא קבע כי המאבטחים פעלו ברשלנות או שהופרו נהלי אבטחה.

עו"ד שלמה לקר שייצג את השניים אמר ל"הארץ" כי "מדובר באירוע חמור ומטריד ביותר, שיכול לקרות לכל נוסע תמים בכל מעבר גבול יבשתי או אווירי הנמצא באחריות רשות שדות התעופה".

לקר חלק על קביעת השופטת, לפיה אלימות המאבטחים כלפי התובעת ובנה היתה 'סבירה'. "לאור העובדות שלא היו שנויות במחלוקת בין הצדדים, כפי שגם המאבטחים עצמם העידו בחקירתם במשטרה", אמר, "אין ספק כי הופעל באירוע כחו מופרז לחלוטין ושלא לצורך כלפי שני תיירים תמימים. האירוע הסתיים כאשר שאהין היה על הרצפה אזוק, מוכה ופצוע ואמו היתה אזוקה, דם ניגר בפניה, אפה שבור, חולצתה הייתה קרועה ופתוחה עם כתבי דם".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 30
  ומדינת ישראל עוד מנסה לעודד תיירות

  בריונים במדים שאינם טובים מעבריינים מנהלים את מעברי הגבול

 2. 29
  שימו לב לתגובות של השמאלני . ותשוו לתגובות בכתבה מקבילה באתר זהעל שוטרים שפרצו לבית של ימנים ברחובות והיכו וגידפו ברחובות
 3. 28
  המאבטח "חשב" שהבן מחבל אז הוא מתנפל עליו במכות ושבר לאמא שלו את האף כשניסתה להגן עליו. וכל זה "לא חורג מהתקנות" ולכן תקין לחלוטין. והסיבה היחידה שאתם בכלל שומעים על זה זה משום שמדובר בתיירים אמריקאים, כי להתנפל על פלסטינים זה לגמרי נורמלי.
 4. 27
  פיצוי לרוצחי המשפחה מאיתמר על עוגמת נפש כשהסכינים שלהם נשברו

  בגופם של הילדים היהודים.
  פיצוי לחיזבללה על הטילים שהוא שלח לישראל.
  פיצוי למחבלים המתאבדים על כרטיסיות האוטובוס שרכשו ממיטב כספם כשעלו לאוטובוס.
  החזר דמי כרטיס טיסה למחבל מבורגס
  עד מתי לטמטום...........

 5. 26
  מאבטח מטומטם ופיצוי קטן ואבסורד
 6. 25
  אלו יקבלו 160000 שקל?!

  הלוויות קורבנות הפיגוע בבורגס: היום (שישי) יובאו למנוחות חמשת ההרוגים בבתי העלמין ברחבי הארץ. איציק קולנגי בן 28 מפתח תקווה יובא למנוחות בשעה 10:30 בבית העלמין סגולה בעיר. חברו של קולנגי שנהרג אף הוא, אמיר מנשה, מפתח תקווה, יובא למנוחות בבית העלמין סגולה ב-11:30. כוכבה שריקי בת 44 מראשון לציון תובא למנוחות בבית העלמין הישן בעיר בשעה 12:30. מאור הרוש בן 25 מעכו יובא למנוחות בשעה 12:00 בבית העלמין נחלת אשר שליד כפר מכר, ואליאור פרייס בן 26 מעכו יובא למנוחות בשעה 15:00 באותו בית העלמין.

 7. 24
  כמנהל המרכז לסדיסטים אנונימיים, אני מציע לערן גוטפלד 3 מפגשי היכרות בחצי מחיר

  אנא צור קשר באמצעות המענה האוטומטי שלנו (1-800-800-000) - סודיות מובטחת.

 8. 23
  מדינה מטומטמת, מדיניות מטומטמת, אנשים מטומטמים ולכן הטמטום הופך ביטחון לביזיון!

  קודם כל הכיצד, אם בכלל, ייתכן שבידי מאבטח שלא יודע שפות מפקירים (!) מלאכת בידוק בטחוני במעבר הגבול? האם בשירות לקוחות של חברה פרטית המקיימת קשרי מסחר עם תיירים יועסק עובד שלא יודע שפה זרה?
  מה תועלתו של מאבטח שלא מסוגל לקיים דו- שיח עם אזרח זר? באיזה חלק של הגוף חשבו ה- "גאונים" הן ברשות והן בחב' אבטחה?
  דרך אגב, חוסר מקצועיות של המאבטחים גורמת לא פעם ולא פעמיים לפרסום באמצעי התקשורת על עליבותם וגסותם, גם כאשר מדובר בישראלים תמימים.
  גם לי קרה מקרה דומה ב- נתב"ג: נשאלתי ע"י הבודקת האם נמצא באמתחתי... נשק. הואיל ואני זה שטס ומטבע הדברים אני מעוניין יותר ממנה שהסיטה תסתיים בשלום ואפילו הודעתי לה על כך, תוך שאני מדגיש שההליך הינו לגיטימי ומקובל- השבתי בחפץ לב שאין לי נשק, אך היא לא הסתפקה ושאלה שוב ושוב השבתי בשלילה, אך גם בפעם היא לא "נרגעה" ושאלה בפעם השלישית: "אני שואלת שוב ותחשוב טוב- טוב לפני שאתה עונה". אז פקע סבלנותי ואמרתי לה, תוך שאני מאבד כל עניין בבידוק הבטחוני לנוכח הטמטום שהיא הפגינה, שיש לי... מא"ג, מרגמה, אר.פי.ג'י. הבודקת רצה עם הדרכון שלי לאחמ"שית ותוך שנייה האחמ"שית ממשש תלשה את הדרכון שלי מידיה, באה אלי ואמרה לי: "שתיהיה לך טיסה נעימה, אדוני". לא מעט אנשים בסיבה צחקו על הליצנית בחינם ולא חסרו כאלה שפשוט סובבו את אצבעם ליד רקתם לאות "הוקרה" ל- "מקצועיותה" של הבודקת.
  ראוי לציין שלמרות ה-"בידוק" או שמא הבידור (ללא מרכאות) שום מטוס לא נפל ארצה ונתב"ג לא עלה שמיימה.
  לא בכדי אומרים אנשים חכמים שטיפשות גרועה מפשע ומעצמי אוסיף שלעם היושב בציון ישנן עילות כבדות משקל לחשוש מרמת הבטחון במקומות הרגישים ביותר במדינה כי האנושות טרם המציאה תחליף למקצועיות ושיקול דעת.

  1. גם בארה"ב בטחון הפך לבזיון
 9. 22
  סוף מעשה במחשבה תחילה
 10. 21
  אם לא היו ממוצא אמריקאי...

  אז ברור לכל שלא היו מתלוננים ולא היה קורה דבר. במעברים לא מתייחסים אל הפלסטינים כאל בני אדם - אלא אם כן הוכח אחרת (כמו במקרה הזה) עם ישראל, הכיבוש כבר חלחל והשחית את כולנו

 11. 20
  To gilead

  I think u are the enemy ,I don't think that u know anything about Israel stay abroad ,it's better for everybody u dump

 12. 19
  מה עם להוסיף לנוהל את המילה ׳stop' באנגלית....?
 13. 18
  סיפור מביש!
 14. 17
  אני גם מוכן לקבל מכות בשביל 160 אלף שקל
 15. 16
  זה מה שקורה כשלמאבטחים פרטיים ניתנת סמכות להשתמש ב"כוח סביר"

  ומעכשיו זה מה שיקרה גם בתל אביב. ואגב, לולא היו התובעת ובנה אזרחים אמריקאים הם לא היו רואים אגורה שחוקה.

 16. 15
  מה שמות המאבטחים?
 17. 14
  אירוע חסר יחס אנושי

  לדעתיאנושית דעתי התנהגות המאבטחים בלתי מוסרית ובנוסף אין טעם לחשוד בכל אדם

 18. 13
  לא הבנתי עד העדכון: אז הובהר שאלה אמריקנים ממוצא פלסטיני. פלסטיני ללא אזחות ארה"ב היה גם נכלא לחודשים או שנים לשוא רק ככסת"ח, באישור ביהמ"ש ואולי עוד מחויב בפיצוי המאבטח המסכן.
 19. 12
  לתבוע את המאבטח ישירות.
 20. 11
  אין מקום לאלימות במעבר הגבול.
 21. 10
  להכות בכיס. את השפה הזאת אפילו ליברמן יבין.
 22. 9
  בית המשפט קבע ששני הצדדים פעלו כיאות, כך מופיע בגוף הכתבה, אך משום מה גם הכותרת, גם כל שאר הכתבה וגם ציטוט רק של צד אחד של עורכי הדין במשפט מעוריים תהייה האם כותבי הכתבה בעד שלטון החוק או בעד דברים אחרים
  1. Haaretz is a newspaper that supports the enemy

   close this newsline forever. it supports Israel enemies continuously. almost 100% of the articles in Haaretz are biased to the left who are collaborators with the enemy.

 23. 8
  עוד הצלחה גדלוה של ההסברה הישראלית: ישראל רוצה שלום !
 24. 7
  באמת מוזר שלא רק מחבלים מגיעים לגבולות הארץ אלא גם תיירים תמימים...לפעמים נשמע כאילו כל המערכת יצאה מדעתה.

  "אין להתעלם מכך שלגבול המדינה מגיעים לא רק מחבלים המבקשים לנקוט פעולות טרור, אלא גם תיירים תמימים המבקשים להיכנס לארץ למטרות שלום".

 25. 6
  שתקנה עם הכסף כרטיס הפלגה למרמרה
 26. 5
  לא היתה שום הצדקה לאלימות. פשוט חבורה של בריונים יהודים שהתרגלו להרביץ!
  1. נכון, כי מרביצים לכל מי שעובר שם.... (איפה אתב חי?! בריונים?? גם בלונדון האבטחה הייתה נוקטת זהירות כמו זו שננקטה פה עם כל הצער שבדבר עוד לא מצאו דרך יותר אפקטיבית)
  2. אני יוסי ואתה מתחזה,ומאפה אתה יודע? מהמואזין?
  3. יש יותר סיכוי שהמאבטחים לא יהודים
 27. 4
  אם היה ההיפך שיהודים היו מקבלים מכות מהערבים מעניין מה היה קורה בבית המשפט שלנו????.. שהוא שמאלני מובהק
  1. היו מכנייסים את הערבים ל-20 שנה בכלא

   איפה את חיה? את קוראת חדשות מידי פעם, או שזו הפעם הראשונה שלך?

 28. 3
  בדיוק יום לאחר ש"תייר" שבדי ממוצא פיני פוצץ עצמו. הטעות, גם אם מצערת, לא נגרמה במזיד.
 29. 2
  חון

  ןןם

 30. 1
  מדינה מפגרת שמממנת מחבלים.