שחם מול מח"ש: מבחן המנהיגות של מפכ"ל המשטרה

רב ניצב דנינו ייבחן אם יצליח להתגבר על הרגשות ולנהוג בניסו שחם, שחשוד בעבירות מין, כבמושא חקירה. אמון השוטרים במערכת תלוי במידת הצלחתו

חייכן כתמיד, שום קמט בהבעתו אינו מסגיר ציפייה דרוכה, הגיע אמש רב-ניצב יוחנן דנינו לבסיס המכללה לביטחון לאומי בגלילות. דנינו בא לכבד בנוכחותו את קציני המשטרה, בוגרי המחזור האחרון של המכללה. איתו באו גם ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב יואב סגלוביץ', וראש אגף משאבי אנוש, ניצב ירון בארי. עסקים כרגיל, שידרו גם הם בשיחות חולין.

אלא שבשמונה וחצי, ליד דוכן הקפה, הסתודד דנינו עם עוזרו, יואב תלם, ומפכ"ל המשטרה עבר בשקט למצב חירום. ניצב בארי, שיצא לביתו שבבנימינה, הוזעק לבצע פניית פרסה במכון וינגייט. המפכ"ל ושני הניצבים פרשו לחדר צדדי. את התכונה לא היה ניתן להסתיר, את תוכנה – עדיין כן. ניכר שמשהו חריג מתרחש, עם היבטי כוח-אדם שהצדיקו את הטרחת ראש אגף משאבי אנוש לחזור לגלילות, אך הסוד נשמר. מהו, בדיוק, נודע רק הבוקר.

העניין שבגללו יצאו לחופשה כפויה מפקד מחוז ירושלים ומפקד מרחב ציון הוא המשבר החמור ביותר שפקד את המשטרה בשנה ורבע של דנינו כמפכ"ל. זהו, עכשיו, מבחן המנהיגות שלו – איך להוביל את המשטרה, כלפי עצמה ולנוכח הציבור, בנסיבות אישיות וארגוניות מביכות.

כמו בכל מערכת המבוססת על מידרג ועל שאיפות לקידום, צמרת המשטרה אינה מועדון חברתי. ככל שהקצינים בכירים יותר, הם מתחרים לא פחות מאשר עמיתים. ובכל זאת, הורגש היום בסביבתם של הניצבים צער כן על ניסו שחם. הכל, למעט מי שצולקו בשבט לשונו, דיברו על מקצוען, דעתן, נחוש לממש את השקפת עולמו בלחימה בפשיעה ובהשלטת סדר ציבורי, מחוספס ובוטה אך תכליתי ובקי היטב במציאות הישראלית (והפלסטינית). לא מפקד שניתן לוותר עליו בנקל, בודאי לא בעונה המתוחה של צום הרמדאן.

מפכ"ל המשטרה דנינו (מימין) בטקס מינויו של שחם למפקד המחוזתומר אפלבאום

אישית, צר היה לקציני השיטור והחקירות הוותיקים על שחם ועל רעייתו, תת-ניצב ורדה שחם, שסיימה לפני שבועות מעטים את תפקידה כסגניתו של סגלוביץ' – היא סירבה בתוקף להיות מועמדת לראש אח"ם – ויצאה לחופשת פרישה.

וזהו, בדיוק, חלקו הראשון של מבחן דנינו – איך לאפסן בצד את הרגשות ולהתנהל לפי התקנון. לנהוג בניצב ובתת-ניצב (ניסים אדרי, מפקד המרחב), תהיינה זהותם וקירבתם אשר תהיינה, כמו בכל מושא חקירה. לסכל רושם הרסני של העדפה, ממש כמו הרושם הנגדי, המטעה כמותו, של "סימון מטרות" ו"תפירת תיקים". כחובת התפקיד היה זה דנינו, כראש אח"ם ובלי לדעת תחילה מיהו החשוד, שהוביל את חקירתו של שר המשפטים דאז חיים רמון בחשד (שאושר בבית-המשפט) לתקיפה מינית.

בפרשה הנוכחית סייעה למשטרה העובדה שהחקירה הסמויה היתה חיצונית לה, במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) במשרד המשפטים, שהוכיחה שוב את חיוניות קיומה. מי היה מאמין ליחידה לחקירות פנים של המשטרה, קודמתה של מח"ש. לא נעלמה מהעין האירוניה הכפולה. ורדה שחם היתה, כניצב-משנה, סגנית ראש מח"ש, ואילו עו"ד אורי כרמל, ראש מח"ש בשנה האחרונה, הוא אחד משלושת הפרקליטים (לצד שי ניצן ושלמה למברגר) שדנינו והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ שקלו לייבא לראשות אח"ם, עד שסגלוביץ' נעתר להפצרות ודחה את פרישתו הרחק לתוך 2013, אם לא למעלה מכך.

דנינו הובא באמצע השבוע בסוד החקירה בכללה וכך גם סגלוביץ', אך לא נמסרו להם פרטים – אלה דווחו ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין ולפרקליט המדינה משה לדור, מארחיו של ניסו שחם לעשרות ישיבות עבודה בעניינים משטרתיים בירושלים – והמפכ"ל המתין לעדכון רשמי על גמר החקירה. רק אז, בין רביעי לחמישי, סוכם כי צאו לחופשה שחם ואדרי, שהיה קצין האג"ם המחוזי לפני קידומו למפקד מרחב, ויוחזר לירושלים את הניצב הטרי מני יצחקי, שהיה עד לאחרונה סגן מפקד המחוז. תפקיד זה טרם אויש. בין המועמדים לו תתי-ניצבים במשמר הגבול וראש מחלקת ההדרכה במטה הארצי, דורון ידיד.

החלק השני והחשוב יותר במבחן דנינו יעסוק בתרבות הארגונית במשטרה ובמידת האמון שהשוטרים – והשוטרות – רוחשים למערכת. דנינו יידרש להוכיח שהמשטרה אינה נוהגת במשוא פנים: תלונתה של סמלת נשמעת כמו תגובתו של ניצב. וחשובה לא פחות מעניין היחסים האישיים, בהסכמה או בלעדיה, החומצה המאכלת של השקר, הטיוח והחיפוי, המאפיינים בדימוי העממי את המשטרה וששום מפכ"ל טרם הצליח לבער.

זהו מבחן פתע, המוטל על שולחנו של דנינו בפתאומיות דומה לזו של הופעת חוקרי מח"ש אצל שחם. הוא מוכרח להתייצב כבר היום או מחר בפני אזרחים ושוטרים ולסמן את כיווני מנהיגותו. אין לו זמן רב. אם חופשתו של שחם תתארך, יהיה עליו, באישור אהרונוביץ, למנות מפקד קבוע למחוז ירושלים – ניצב כמו יוסי פריינטי מהמחוז הדרומי או ברונו שטיין מאגף התנועה. במבצע "עופרת יצוקה" עבר דנינו מאח"ם לדרום, בעת חופשתו הכפויה של ניצב אורי בר-לב. בסוף השנה הנוכחית, באמצע תקופת כהונתו כמפכ"ל, אמור להתמנות סגנו השני, במקום ניצב ישראל יצחק. קצת אחר כך תתלהט ההתמודדות על כהונת המפכ"ל. אם המועמדים הפנימיים לא ילהיבו את השר לביטחון פנים, יהיה מי שיהיה לאחר הבחירות לכנסת, ואם סגלוביץ' יעמוד במריו וימאן לשקול תזוזה לכיוון לשכת המפכ"ל, כסמפכ"ל או כמפקד מחוז, עשויה המשטרה – לראשונה מאז האלוף הרצל שפיר – לחזות במפכ"ל חיצוני, כדוגמת האלוף אבי מזרחי.

פרשת שחם מאתגרת את דנינו לפעול באיזון עדין בין זכויותיהם של כל המעורבים בה, של המשטרה ושל הציבור. ברגע נדיר של פנאי, הוא עשוי להיזכר שלולא פרשה אחרת, מי שהיה יכול להימצא במקומו ולהידרש להחלטות רגישות אלה הוא בר-לב, שפרש בינתיים מהמשטרה, ועושה חיל בעסקיו.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  האומנם דין אחד לניצב ושוטר ?

  כשלת במבחן המנהיגות דנינו

  עומד אחרי רוני עטיה השקרן
  אבל השוטרת מבאר שבע ששקרה הודחה מיד

  שקר זה שקר

  ולא נזכיר עוד פרשיות קצת פחות לוהטות שהציבור
  אינו יודע עליהן

  אך במשטרה יודעים

  מבחן המנהיגות אינו רק אינו רק בנושאים שמגיעים לכותרות הראשיות בעיתון
  בדק בית אמיתי מתחיל מבפנים ותוך מתן דוגמא אישית.

 2. 31
  אמיר אורן מופעל עי ניצבים מטעם, בדימוס..וכו אותם מושחתים שיצאו להגנת עטייה וחבר מרעיו.
 3. 30
  רוני עטיה שיקר משקר ויישקר זה מקובל? אדוני המפכ"ל?
 4. 29
  מבחן מנהיגות המפכ"ל הוא בהדחתו המיידיית של רוני עטייה לאחר שטעה חמורות במינויו.
 5. 28
  המפכל הנוכחי כבר נכשל פרשייה ותקלה רודפת תקלה מקרי הרצח משתלוללים למשטרה דרושה מהפכה אמיתית כזאת שיכול להביא רק מישהו מבחוץ
 6. 27
  שוטרי זבל יוצרים משטרה זבל - הרי ידעו מיהו מראש .....
 7. 26
  ניצב שניצב לו

  ומודה כי הוא ניצב שבועל שוטרות

  1. מסתבר שיש מקרים שמצב תת ניצב עדיף על ניצב :-)
 8. 25
  רוני עטייה גרם למותם של 44 בני אדם- שיקר טייח וקודם בדרגה-זוכה לגיבוי המפכח והשר-שערוריה מטורפת
 9. 24
  ניצבים בדימוס מתגייסים להגנת ניסו שחם=ניצבים בדימוס התגייסו גם להגנת רוני עטייה ושמעון קורן
 10. 23
  תוצר של שיעמום

  מסכן ניצב ניסו שחם: השתעמם אז מצא לו עיסוקים צדדיים. סימן שמחוז ירושלים שקט ורגוע...

 11. 22
  מח"א שהיה ראש העיר ב"ש גם הוצנח למשטרה (לא ישר מפכ"ל ) אך לא רחוק

  מכך (שו אסמו?)

 12. 21
  גבר לא מסופק האם זה משפיע על עבודתו ,איך בוחרים אדם קצין לתפקיד ניצב

  האם השיקולים לבחור קצין בכיר לתפקיד רגיש זה לא אמורים לכלול את אשיותו ולא רק מקצועיתו ,משהו רקוב בממלכה

  1. איך בוחרים ? לפי הניצב שלו !
  2. לפי גודל הניצב
 13. 20
  היבלית ניצחה את החיטה

  ניסו שחם הוא רק דוגמא לתרבות המינויים במשטרה בה יבלית אחת ממנה את אחותה וכך נובלים כל הקצינים המוכשרים.
  פעם אחר פעם מגיע עשב שוטה לפיסגה ואז נופל בגלל תכונות שהיו ידועות תמיד וכולם בחרו להתעלם מהן.
  רוצים דוגמא הפוכה? ראו את אלוף פיקוד המרכז בצהל. גם הוא התמודד עם מתנחלים ופלסטינאים ושמר על כבוד האדם.
  את ניסו שחם אפשר היה לעצור כשהיה קצין זוטר. אבל אצלנו כל מי שמדבר בגסות נחשב גבר. ומי שמציע חשיבה אחרת הוא חנון שלא יתקדם.וכך בריון ממנה בריון. והאיש שמייצג את מדינת ישראל בירושלים הוא בוקי נאה עם דרגות ניצב. המנהיגות של המפכל תימדד בעוד כמה שנים כשיפרוש ואז נראה את מי הוא בחר לקדם.

 14. 19
  מה יהייה ?
 15. 18
  אולי מישהו ילמד את אמיר אורן לכתוב

  משפטים כתובים עקום ולא ברור. איך עתונאי כותב בצורה שאי אפשר להבין מה הוא רוצה לומר

 16. 17
  תרבות ארגונית במשטרה ? נכשלת יום יום בבתי המשפט. שם שוטרים משקרים חופשי חופשי

  המשטרה סופגת כשלון אחר כשלון ב"תרבות האירגונית". שלל פסקי דין המעלים על המוקד התנהגות שוטרים - שוטרים שאינם תפוחים רקובים. הם תוצאה של תרבות ארגונית קלוקלת בה השקר, האלימות הברוטלית, הפרת זכויות אזרח מתקבלים בשתיקה ובהבנה ע"י דרגים נמוכים וגבוהים. ודנינו ? לא ראה, לא שמע, לא עשה. ממש ביביהו של המשטרה.

 17. 16
  עוד מטריד

  מתי תבינו כבר שאין אפוטרופוס לעריות והיצר המיני הגברי הוא פי 20 מהנשי ולכן הפיתרון מקומות עבודה נפרדים וכך יחסך משתי שליש מהנשים עגמת נפש ע"ע במחנה הכתבה חיזור ממוקד ואינספור הטרדות וכו' ולפני שאתם מטפלים בהדרת הנשים בציבור החרדי עניי עירך קודמים

 18. 15
  אגב,ורדה שחם היתה פעם בכירה במח"ש.מעניין מה עוד יצוף ביחס לכוכבים בפרשיה מהתקופה ההיא..ציון הוא עו"ד הממלא שליחותו.אדרי עבר על החוק שלא דיווח:גם החוק הפלילי וגם המשמעתי.ניסו יכול להשלים את "ל"ו הצדיקים שבכלא".והיתר סתם קישקושים של חברים ומקורבים.
 19. 14
  יש הרבה קצינים שיש להם בעיה עם הניצב שלהם

  אם חשבתם שהוא היחידי זו טעות כל קצין בכיר יש לו מישהי מהצד

  1. לא עומדים בלחץ התפקיד
 20. 13
  אישתו ורדה שחם בכירה באגף החקירות במשטרה. איך בדיוק יוציאו נגדו כתב אישום במדינת הפרוטקציות שלנו?
 21. 12
  כמו לאולמרט תפרו לו תיק בגלל ההתנתקות הצודקת

  הוא יפוטר ויצא עוד 4 שנים זכאי

 22. 11
  "ניסו שחם: נמצה את הדין עם האחראים להדרת נשים"


  מפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, אומר כי המשטרה תפעל למצות את הדין עם האחראים להדרת נשים. "אנחנו לא מפחדים, מי שינסה לאיים עלינו או על נשים ימצא את מקומו בבית הסוהר", דברי שחם בתדרוך לעיתונאים.

  שחם הוסיף כי "התופעה של הדרת נשים היא נוראה ואיומה. לא נחיה איתה בשלום ונפעל באפס סובלנות כלפי מי שפוגע בזכויות נשים". שחם ציין כי בבחירות למינהלים הקהילתיים בירושלים, הנערכות היום, לא מצאה עד כה המשטרה הפרדה בין גברים לנשים. הוא הבהיר כי המשטרה לא תאפשר הפרדה מסוג זה.

 23. 10
  בשביל הבין את אמיר אורן צריך לקרוא כל משפט 3 פעמים וגם אז לא בטוח שהבנת

  כל פרשנות שלו מלווה פרטי טרוויה לא חשובים. מה רלוונטי ה"אירוניה" על ורדה שחם, או עו"ד שמונה או לא מונה לתפקיד.

 24. 9
  לפעול במלוא הכוח נגד האלימות והכוחנות

  צריך לפעול בכל הכוח נגד מי שמתבלבל ושוכח שהכוח שניתן לו מיועד אך ורק כדי לשרת את האזרחים ואת המדינה, לא את מטרותיו האישיות או את נטיותיו הכוחניות.

  קשה שלא להזכיר את תנ"צ אוחיון הבריון, שרק לפני חודש בכיכר רבין הפעיל אלימות חסרת פרופורציה - לא כלפי אנרכיסטים, לא כלפי פורעי חוק - כלפי עשרות אזרחים מן השורה.

  ועל הדרג המדיני אין מה לדבר.

 25. 8
  עוד אחד שחושב שיכול לנהל את חייו עם מה שבולט - גם אם זו נקמה של שוטר מתוסכל עם לא היה מציץ איפה שלא צריך לא היינו יודעים אל זה כלום
 26. 7
  יש לוודא שקצינים במדים שומרים על משקל וכשר גופני
  1. זה דוקא מאד פשוט לביצוע, פשוט שיעברו לטבעונות, ללא בשר וחלב ומוצרים מן החי יהיה להם כמעט בלתי אפשרי להעלות במשקל.
 27. 6
  אף מילה על ההסטוריה של האיש

  לא מפתיע שעיתון כמו ״ הארץ״ לא מזכיר בכתבה את התנהגותו של שחם בעבר. כל בר דעת מבין שהתנהגות זו היתה אמורה לפסול אותו מלקבל תפקיד בכיר. מדוע זה לא מפתיע? כי הבריונות המגעילה שלו היתה נגד מתנחלים.

 28. 5
  שחם מול מח"ש - נשמע כמו בסיס להגדרה בתשבץ הגיון.
 29. 4
  לא מבין מה החטא "להתחיל" עם פיקודה שאף היא נמנית על מערכת הקצונה הלא זוטרה.
  1. אי ידיעת החוק אינה פוטרת !

   עיין בחוק העונשין בערך בעילה אסורה

 30. 3
  ושוב אנו ניצבים בפני חידת חמיצר חדשה הידועה גם בשם: כתבה של אמיר אורן

  אורן יכול היה גם לחשוף את זהות המתלוננת וספק אם מישהו היה קולט את זה בתוך גיבובי המשפטים התמוהים. למה צריך לקרוא כל משפט שלוש פעמים בכתבה חדשותית?

  1. אותי הכי הצחיק: חיכיתי לראות מי יישבר ראשון וייתן כותרת עם משחק המלים השנון שחם-מח"ש
 31. 2
  ולמגרשים לא תיהיה תיקווה !!!
 32. 1
  ברונו שטיין מפקד ראוי!!!