חמישה כתבי אישום בפרשת שחיתות חמורה בעיריית ת"א

שוטה חובל, ראש מחלקת רישוי הבנייה בעירייה, נחשד במתן היתרים תמורת שוחד. גם נגד בנו ואחיינו יוגשו כתבי אישום במסגרת הפרשה שנחשפה ב-2008

פרשת השחיתות הגדולה שהשחירה את פני עיריית תל אביב עומדת להגיע בקרוב לבתי המשפט. הפרקליטות תגיש בקרוב, בכפוף לשימוע, כתב אישום חמור נגד שוטה חובל, ראש מחלקת הפיקוח ורישוי הבנייה בעירייה, החשוד בקבלת שוחד תמורת מתן היתרי בנייה. הגשת כתבי האישום בכפוף לשימועים צפויה גם נגד בני משפחתו של חובל, בנו שי ואחיינו עו”ד יוסי חן, וכן נגד עו”ד איתן סגל ואיש העסקים יאיר צברי, שהתמודד בעבר למועצת עיריית תל אביב.


חובל, המכהן כבר 22 שנה כראש מחלקת הרישוי על הבנייה, נחשב לאיש החזק בכל הקשור לנדל”ן בעיר, שעל פיו יישק דבר – החל בהיתרי בנייה ועד לאישורי סגירת מרפסות. לפני ארבע שנים, בספטמבר 2008, הוא נעצר בחשד לשורה של עברות, בהן הפרת אמונים, קבלת שוחד ולקיחתו, קבלת דבר במרמה וקשירת קשר לביצוע פשע. 


כעת נראה שהחשדות הבשילו לכתבי אישום. החשדות המיוחסים לחובל נוגעים להיתרי בנייה או אישורים לחריגות בנייה שניתנו על פי החשד שלא כדין בשבעה מקרים. למרות החשדות החמורים, הוא המשיך לכהן בתפקיד בעל העוצמה. יתר על כן, הגשת כתבי האישום צפויה רק לאחר שכבר יסיים את תפקידו, עם הגעתו לגיל פרישה בתחילת בנובמבר. 


יחד עם חובל נעצר ב-2008 גם איש העסקים יאיר צברי, מקים ה”צפארי” בגני יהושע, אשר התמודד בעת המעצר כמספר שתיים ברשימה שהוביל אז אורן שחור למועצת העיר. צברי נחשד כי תיווך לכאורה במתן שוחד בין יזמי נדל”ן שונים לבין בכירים בעירייה, לצורך מתן היתרי בנייה בלתי חוקיים והוצאת רישיונות לניהול עסקים שלא כדין. הוא חשוד בקשירת קשר לקבלת דבר במרמה, ניסיון לקבלת דבר במרמה, תיווך לשוחד, מרמה והפרת אמונים. 


שוטה חובלמוטי קמחי

כחלק מחקירת המשטרה, נבדקו גם שורה של נכסי נדל”ן בשווי מיליוני שקלים שהוחזקו על ידי משפחתו של חובל ועל ידי מקורבי המשפחה. בנו של חובל, שי, שחשוד בקבלת שוחד והפרת אמונים, היה בעת חשיפת הפרשה בן 23, והתמודד אז בראש רשימת הירוקים על מקום במועצת העיר חולון – עיר מגורי המשפחה. 


התפתחות ניכרת בחקירה חלה במאי 2010, אז ניצל חובל משני ניסיונות התנקשות. שנה לאחר מכן עצרה המשטרה חשוד באחריות לניסיונות החיסול - עו”ד גור פינקלשטיין – שטיפל בנכסי כת הסיינטולוגיה בעיר. החוקרים חשדו כי הוא ביקש לנקום בחובל, על רקע חריגות בנייה שנמצאו במרכז הכת ביפו, והוצאתו של צו להפסקת עבודות השיפוץ במבנה. יחד איתו נעצרו בני משפחה בשם בכרי, שפינקלשטיין שכר לכאורה כמוציאים לפועל. המעצר הוליד חקירות חדשות, לאחר ששניים מהנחקרים הזכירו בקשות שוחד לכאורה, שנקשרו בשמו של אחיינו של חובל, עו"ד יוסי חן. מהנדס המרכז, גיל ויינלס, העיד במשטרה כי פינקלשטיין סיפר לו כי שילם “סכום גדול” לעו”ד חן תמורת השגת האישור, ואחד העצורים, רמזי בכרי, טען כי “גור לא רצה לתת (את הכספים, ש”ש). שוטה רצה כמה מאות אלפי דולרים, אבל הוא לא מקבל כסף ישירות כדי שלא יעלו עליו, הוא מקבל דרך גיסו, מישהו מהמשפחה שלו”. 


לחצו להגדלה
לחצו להגדלה

עדויות אלו העלו חשד כי חובל גובה שוחד באמצעות אחיינו - וזה זומן שוב לחקירה במשטרה. חן הציג את עצמו כעורך דין עצמאי “המעניק ייעוץ וייצוג בפני ועדות התכנון” - ונשאל אם הוא נהנה ממעמד דודו בעירייה. הוא ענה בשלילה והשיב כי פינקלשטיין שכר את שירותיו משום ש”נדרשה הוצאת היתר לשימוש חורג לבניין (הסיינטולוגיה, ש”ש) לצורך מכללה”, אך טען כי הוא מסוכסך עם דודו מאז מות אביו, שנה לפני, וכי הקשר “רק מפריע ומכשיל אותי”. 


חובל וחן הכחישו באופן גורף את הדברים בחקירותיהם. כתב האישום נגד חן כולל עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, וכן מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה. 


יאיר צברי. חשוד כי תיווך במתן שוחד בין יזמי נדל"ן לבכירים בעירייהמוטי קמחי

כתב אישום צפוי להיות מוגש גם נגד מעסיקו לשעבר של עו”ד חן, עו”ד איתן סגל, בגין הפרת אמונים, קשירת קשר לביצוע פשע, וקבלת דבר במרמה. סגל, שנחשב מקורב למשפחת חובל, היה בעבר שותפו של עו”ד ישראל פרי המרצה כיום עונש מאסר בפרשת הפנסיה הגרמנית. הוא עובד היום בשיתוף פעולה במשרד איתן סגל אנד אקסלרוד-שטיינהרץ-אוחנה. 


המשטרה העבירה את התיק לטיפול הפרקליטות כבר לפני כשנתיים – אך זו ביקשה מן המשטרה לבצע השלמות בחקירה. בהמשך התעכבה ההחלטה בתיק מאחר שמעורבים בו שני עורכי דין ולכן נדרשה הפרקליטות לאשר את ההחלטה להגיש את כתבי האישום. מאז גם הצטרף בנו של חובל, שי, לשורות עורכי הדין, מה שמצריך גם כן את התערבות הפרקליטות. 


בלשכת עורכי הדין סירבו תחילה להעניק לו רישיון עריכת דין בטענה כי נמנע מלציין את העובדה שמתנהלת נגדו חקירה פלילית בתצהיר ההתמחות. ערעורו על ההחלטה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נדחתה, ואולם השופט מודריק קבע כי מתן הרישיון יתעכב בשנה. ביוני השנה הוענק לו הרישיון לאחר שהפרקליטות עדכנה בסוף 2011 כי “נכון לשלב זה לא צפוי נגדו כתב אישום”. כעת מתברר כי הפרקליטות הפכה את החלטתה, אך חובל כבר עוסק במקצוע. 


פרקליטם של שוטה ושי חובל, עו”ד ציון אמיר, מסר כי “אני משוכנע שהפרקליטה בשימוע תהיה קשובה לחלוטין לטענות כבדות המשקל שיושמעו, ויש לנו יסוד להאמין שבעקבות השימוע מרשיי לא יועמדו לדין”. עו”ד דבורה חן, המייצגת את צברי מסרה כי “בכוונתנו להעלות טענותינו ולשכנע את הפרקליטות בחפותו”. עו”ד נבות תל-צור, המייצג את עו”ד סגל, מסר כי הוא “פעל בתום לב ולא דבק רבב בהתנהלותו. בידיו תשובות מלאות לטענות. אנו מאמינים כי לאחר שתשובות אלו ייבחנו בפרקליטות, במסגרת השימוע, ייגנז התיק בעניינו, ללא הגשת כתב אישום כלשהו נגדו”.תגובת עו”ד יוסי חן לא התקבלה. 


תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 47
  אימפריית הפשע- שוטה חובל בתפקדי נאקי תומפסון

  במה הוא לא נוגע- סמים, זנות, שוחד, בנייה לא חוקית, נסיונות לרצח
  פשוט מגעיל מה שקורה במדינה הזו- אחד כזה היה צריך ללכת אל הקיר

 2. 46
  מזעזע לקרוא על שורת הפקידים והעורכי דין הסוררים , פינקלשטיין גם ניסה לחסל בחיפה את בן זוגה של גרושתו - איפה זה עומד!!!?
 3. 45
  יד רוחצת יד ואני לא מאמין/ה לא לשוטה חובל ולא לשום בוררות
 4. 44
  אבל הכרתי אותו כאדם שעזר באופן מקצועי ומהיר ולא בקש דבר
 5. 43
  ומה אם אלה ששילמו את השוחד (יזמים) ואלה שהלבינו את כספי השוחד (אדריכלים שמוציאים חשבוניות על ״שכר תיכנון״)?
  1. לבקשתה של הגב' אליס, נכלול מעתה גם את "דמי הייעוץ" לוועדות הרישוי, ואת תכולת המעטפות המועברות לבכיריהן במדד תשומות הבניה.. איך לא חשבנו על זה קודם?
 6. 42
  שלטון מקומי זה שלטון מקומי זה שלטון מקומי, מדמנה
  1. מדמנה, מדמנה, אבל בפיקוח "אגף בכיר לביקורת ברשויות מקומיות" במשרד הפנים! יש לך טענות? יש גם "ממונה פניות הציבור", אז למה שלא תפנה?
 7. 41
  עוטה עור הנמר הוא לא!
 8. 40
  צריך להציב שלט ליד כל שטח שנבנה כתוצאה ממעורבות פלילית
 9. 39
  בוקר טוב
 10. 38
  שחיטות

  כל כלב בא יומו כל הכבוד למשטרת ישראל היה לכם הרבה סבלנות

 11. 37
  לבדוק איזה חריגה אישר בקדם 75 ביפו. להעמיד לדין גם את המהנדסים שנתנו יד לפשע הזה כי הם אלו שנתנו שוחד.
 12. 36
  עיסקת טעון 6 חודשי עבודות שרות. מתערבים?
 13. 35
  להלאים כל כסף/רכוש שהוכח בבית משפט ששימש לשוחד ושחיטות.
 14. 34
  חולדאי המושחת לכלא
 15. 33
  שוטה חובל
  1. לגבי "שוטה" קיימות שתי גרסאות: האחת מלשון FOOL, והנועזת יותר מלשון SHOOT. באשר ל-"חובל" יתכן שמרמז על חלום של עובד ציבור ליאכטה פרטית, ולאו דווקא לעסקי הנדל"ן העשויים להגשימו.
  2. כנראה רמז לגורלו
  3. שבתאי "שוטה" חובלשבילי

   בכבוד שלך בוא נגמור את זה כמו ביז'ו

 16. 32
  האריה והכפר

  אריה הטיל חתיתו על הכפר. הכל הסתגרו בבתיהם מפחד. אך ניצוד הארי והובל כפות על מוט בכפר, כולם יצאו לירוק ולבוז לחיה. כך מקרה שוטה חובל. אך יצא לגמלאות, כולם יוצאים מהמאורות וממצים עימו הדין. יושר ציבורי למופת. פעולה מהירה ונחרצת של כולם למיגור השחיתות. שלושה ראדי עיר לרבות חולדאי הגדול ידעו על מעשי האיש ולא העזו לנגוע בו. עתה הם "גיבורים נועזים".

 17. 31
  ממש כולם תמימים ולא עברו על שום חוק סתם ניסו לפוצץ אותו בביתו משיעמום וסתם עורך הדין גור פינקלשטיין טוען ששילם להם שוחד של מאות אלפי שקלים הכל סתם האשמות שווא פשוט מסכנים איך מעלילים עליהם עלילות כאלה.תאבי בצע מושחטים הגיע הזמן לשלם.
 18. 30
  היה עסוק,ומי שלא שיחד/משחד, מחכה להיתר שנים.

  אגף הרישוי בעיריית תל אביב, כל קבלן יודע. להשאיר תכנית ולחכות שנים.

 19. 29
  צריך לעקור מן השורש את תופעת השחיתות בסקטורים הממלכתיים וברשויות מקומיות המצב הוא רע לכולנו..
 20. 28
  עיריית תל אביב ארגון פשע.

  עיריית תל אביב ארגון פשע.

 21. 27
  משהו שם לך תיק מלא כסף על השולחן, מה תעשה??
 22. 26
  שחיתות במחלקת רישוי הבניה בעיריית תל אביב

  תסמכו על ה"שיטה"- גם מחליפיו יאמצו את השיטה . שלטון רקוב

 23. 25
  וכמובן כת הסיינטולוגיה

  שמבוססת על שקרים ושטיפת מוח, מעורבת. משהו איתם.

 24. 24
  דווח קנס על רחצה בים כי אין מציל, ועל חניית רכב להעברת דירה

  אתמול העברתי דירה ברכב שחנה בר"ח צייטלין בתל אביב עם תו חנייה

  ופתק לפקח על הרכב הועמסה מיטה ובתוכו היו חפצי זה לא מנע מהפקח לרשום לי דווח

 25. 23
  כתבה מהימנה ??

  תמצו את הדין ! שפושעים אלו יתקיימו על סעד וביטוח לאומי.זה העונש במדינתנינו הנאורה.:-)

 26. 22
  הצחקתם אותי, ברמת גן ינפיקו בקרוב טופס רשמי לתשלום שוחד בקופה ..... מי שלא ישלם שוחד מעבירים למח הגבייה של העיריייה
  1. גם אני שמעתי ממקור ראשון על בקשה לשוחד במחלקת אישורי

   הבנייה בר"ג. ממררים לבונים את החיים כדי להכניס כמה (וכמה) שקלים לכיס הפרטי

 27. 21
  הצעה לשרון שפורר

  למתחיל אומרים גמור ולמה הכוונה? הרבה מאוד כספים עוברים מיד ליד במסדרונות הבניין בו עובד/עבד אדון שוטה.
  מציעה לך לערוך ביקורי פתע ותגלה שם "עולם ומלואו" .
  הכוונה לא לעובדי העירייה, חלילה, אלא לכל מיני אינטרסנטים המעורבים בקבלת היתרי בנייה וזרוז התהליך.
  מס הכנסה יגלה שם הרבה מאוד שטרות אדומים שלא נרשם דבר קבלתם.

  1. שוטה קונה נכסים על שם בני משפחה ומעניק לעצמו זכויות בנייה

   אסור לאדם במשרה כזו להיות כל כך הרבה זמן בתפקיד. כל הפקידים שלו "מאולפים" , הוועדות מאשרות כל מה שקשור אליו, עורכי הדין לא מגינים על העשוקים בתהליך כי הם פוחדים ממנו

 28. 20
  שוטה שוטה

  איך זה תמיד חוזר על עצמו,???,כל 5 שנים רוטציה כנ״ל פקידי המס. גובה ראשי 10 20 שנה , איך לא יגנוב ??? אכן עולם שלישי בנוהלים

  1. זה נכון, כל מי שסובל בגללו יודע שכולם פוחדים ממנו

   כל עורכי הדין בתל אביב לא לוקחים תיקים נגדו, הם יודעים שהוא יתנקם בהם כאשר יגישו בקשות היתר בנייה עבור לקוחותיהם

 29. 19
  אז? זה יהיה לאחר הפרישה? שהמסכן יהנה מהפנסיה? ופיצויים שחובה לשלול לו?
 30. 18
  סוף סוף, חיכינו לזה שנים והתפלאנו איך לא תופסים אותם

  עשו לנו את המוות באישור בניה והרבה זמן לא הבנו שבעצם הם רוצים שלמונים.

 31. 17
  ברור שברור!

  למישהו יש ספק לגבי השוחד? הדבר היחיד הטוב שאני יכול למצוא בנושא, זה שבלי שוחד העיר היתה נתקעת, ולא מתקדמת לאן שהגיעה.

 32. 16
  ואנחנו עדיין חיים באתר בניה בגל שלקח לנו עשרות אלפי שקלים ושלוש שנים להוכיח שההיתר שניתן על ידי חובל אינו חוקי
 33. 15
  סוף סוף. מתמטיקה פשוטה- פקיד, בכיר ככל שיהיה, מרוויח כמה עשרות אלפי שקלים ויושב על שיבר של החלטות ששוות מיליארדים. לבדוק את כל מינהלי ההנדסה בכל הערים בישראל ב-7 עיניים.
  1. כל מנהל ההנדסה בתל אביב מושחט ,הגיע הזמן שהמשטרה , תעשה סדר בית בעיריה

   בדירה מתחתי הורידו עמוד בטון , והמהנדס שהגיע טען שאלה שיפוצים ולא זקוקים לאישור העיריה, לאחר שהייתה לי צניחת הרצפה וסדק אלחסוני מהתקרה עד הריצפה ןעשיתי סקנדלים בעיריה הגיע מהנדס התעוררו בעיריה לתבוע את הדייר.ומשום מה לא היה משפט לדייר. מאחר ולא שמחתי על מחדלי העירייה עלה לי לקחת מהנדס פרטי והדייר
   שם עמוד ברזל וגם אחרי התיקון הופיע שוב הסדק.
   אז על מי לסמוך שכולם מושחטים , העיקר משלמים כסף לקבלנים
   לתמא 38 שחוץ מקישוט מכוער לבית לא מחוזק דבר , אלא את הכספים הנכנסים לעיריה ולקבלנים.

  2. הבכירים האלה קונים רכוש (לא על שמם) מעבירים ליזמים ועושים מיליונים
 34. 14
  המגדל המכוער שהרימו מעל נווה צדק הוא תורן ספינת השחיתות של העיר

  מסתבר ששוטה הכפר הוא בחור ממולח ביותר, וחולדאי הזחוח מתנמנם לו על סירת פדלים דולפת בירקון ומשוכנע שהוא רב החובל של העיר.
  עורה, שוטה! שוטה, הוא הרב חובל!

 35. 13
  הטייס לא ידע ? לפני 6 שנים קיבל מכתב מפורט , תראה למשטרה !!!!

  אל תעלים ראיות תראה למשטרה את התלונות שקיבלתה בנושא !!!

 36. 12
  אז למה חולדאי לא מעיף אותו?

  ומשחרר אותנו מהמושחתים?מי בודק את חולדאי?

  1. שחיטות

   כי הוא פוחד כך זה ניראה

  2. החקירה נמשכה שנים-חולדאי לא יכול להעיפו טרום כתב אשמה
  3. חולדאי יצטרך לתת תשובות בעניין לתושבי העיר
 37. 11
  אל חשש , המשפט יסתיים בשנת 2062 .

  לנאשמים אין מה לדאוג ( למעשה הם בנו על כך) שהמשפט יסתיים עוד 50 שנה לאחר שכולם כבר יהיהו בעולם שכולו טוב :))
  החטא ועונשו ? בישראל יש רק חטא ללא עונש

 38. 10
  22 שנה בתפקיד

  איך לא יתקלקל וייקח שוחד, איך?!?!

 39. 9
  כל השחיתות בארץ סביב הנדל"ן
  1. ועדת חקירה על מפעל הפיס
 40. 8
  22 שנה באותו תפקיד במדינת ישראל ( מדינת עולם שלישי ) = ביזיון ,הפקרות ,שוחד ,שחיתות ....
  1. נכון מאוד! זו נקודה עקרונית - איך נותנים לאדם להיות בעמדת כוח במשך 22 שנה, זו משרה ציבורית צריך לקבוע בחוק 4 שנים בתפקיד.

   צריך להיות אימא תרזה כדי לא לקחת שוחד בעמדה כזו במשך זמן כה רב, וכדי להימנע מהאפשרות יש לקבוע 4 שנות כהונה. לא יותר!

 41. 7
  עיריית תל אביב העירייה המושחתת ביותר בארץ

  כעובד לשעבר בעירייה אני יודע כי עיריית תל אביב היא אחת המושחתות בארץ ,העסיקה עבריינים כעובדים פיקטיבים בעירייה ושילמה להם דמי חסות

  1. תל אביב הכי פחות, היתר גרועים פי כמה
  2. זה מה שגם אני חשבתי "כשהציעו" לי במחלקת ההנדסה להיעזר במאכער המקומי כזי "להזיז" תיק בקשה ץקןע (תוספת בניה להשלמת אחוזי בניה שלא נוצלו). אמרתי "לא לסחטנות" ועברתי לרמת-השרון, אבל שם...ואי, ואי, ואי, אל תשאלו !!! יש ראש העיר (בתחלופה דמוקרטית) ויש וועד עובדים שעושים שם מה שבא להם!
  3. בקיצור כל המנגנונים בכל עיר מושחתים !!!! צריך רפורמה ביבי !!!!
 42. 6
  נו מה חדש?כל מי שגר בתל אביב יודע שממלכת אישורי הבנייה בעיריה רקובה מיסודה,ושהשוחד שם זה לחם חוקם

  וחולדאי-אתה כעומד בראש הפירמידה ,אפשרת לאיש הזה למלא את תפקידו כל כך הרבה שנים?למה?

  1. למה רק בתל אביב?

   ניסית פעם לקבל אישורי בניה בערים הסמוכות בלי שוחד? אמנם השוחד לא הולך ישירות לקובעים, אלא דרך מאכער אבל הכסף הוא אותו כסף

 43. 5
  כבר לר מפתיע. ישראל מהמדינות המושחתות בעולם. כל התודות לביבי.
 44. 4
  שתגמר כבר הפארסה הזו ושיכניסו שוטה המושחת הזה לכלא

  פשוט תעודת עניות לכל המעורבים. הרי שנים כולם יודעים מה הוא עושה....

  1. מה שאת יודעת זה רק קצה הקרחון

   המחדל הגדול הוא של העירייה שמשאירים אדם בתפקיד עם כוח אדיר 25 שנים!! אז מה הפלא? אפילו מהנדס העיר מתחלף כל כמה שנים... כל מי שאין פעם עסק בייזום בעיר הזאת קורא את הכתבה הזאת ולא מופתע בכלל

 45. 3
  כל הפושעים הרציניים שגנבו כסף רב, יכולים לשכור את ציון אמיר. ליברמן, חובל. מעניין מאד איך לאנשי ציבור עם משכורות ציבוריות יכולים לשכור את שירותיו.
  1. באמת אינך יודע???

   כל פקידון ציבור שסרח זכאי לכיסוי הגנתו. ככל שהדרגה שלו גבוהה יותר הוא יכול לשכור את שרותי עורך הדין ה"שווה " יותר.
   מי משלם? הציבור שנפגע. מי אשם בכך? הציבור המטומטם שרואה את זה פעם אחר פעם ולא מעיף את השלטון המושחת שמרשה את זה.

 46. 2
  כל הפושעים הרציניים שגנבו כסף רב, יכולים לשכור את ציון אמיר. ליברמן, חובל. מעניין מאד איך לאנשי ציבור עם משכורות ציבוריות יכולים לשכור את שירותיו.
  1. גם אני מוכן תמורת היתר לפתוח את החלון בבוקר.

   הוא חובל אבל לא שוטה.

 47. 1
  אז לא סתם ניסו לפגוע בו, האיש מושחת מהיסוד, ועוד הרוויח מזה בגדול, הפשע משתלם, ובתי המשפט משתפים פעולה