בית משפט אישר בפסיקה תקדימית גירושים של זוג הומואים

פסק דין חלוצי אפשר לזוג עוזי אבן ועמית קמה להתגרש בהליך אזרחי, שלא דרך הרבנות. הפסיקה עשויה להשפיע על כלל הזוגות שנישאו בנישואים אזרחיים

לראשונה בישראל אישר בית משפט גירושים של זוג הומואים. בית המשפט לענייני משפחה ברמת גן קיבל את תביעתם של הפרופ' עוזי אבן והד"ר עמית קמה, והתיר את נישואיהם. פסק הדין התקדימי התקבל בניגוד לעמדת המדינה, שלפיה הסמכות הבלעדית לאשר גירושים נתונה בידי בית הדין הרבני. בישראל אין הליך רשמי לביטול נישואים אזרחיים ובית הדין הרבני כלל אינו מכיר בברית הזוגיות בין בני אותו מין. השופט יחזקאל אליהו הבהיר בפסק הדין כי הוא מתבסס על בג"ץ בן ארי, שבו הורה בית המשפט למדינה לשנות את רישומם במרשם האוכלוסין של חמישה זוגות גברים, שנישאו בקנדה, מרווק לנשוי.

"משהורה בג"ץ על רישום הנישואים אין הדעת נותנת וסובלת כי התובעים אשר החליטו בהסכמה משותפת לפרק את קשר הנישואים יישארו כבולים זה לזה. הדבר נוגד את זכויות וחירויות הפרט, מנוגד לחוקי היסוד ולערכים בסיסיים של צדק ושוויון", כתב השופט אליהו בפסק הדין. "במקרה זה, אך טבעי כי בית המשפט יעשה שימוש בסמכות הטבועה הנתונה לו ויורה על התרת הנישואים. בנסיבות אלה כאשר בית הדין הרבני נעדר סמכות לדון בתביעה ובכל מקרה אינו הפורום הנאות לדון בה, חובה על השופט היושב בדין להפעיל את הסמכות הנתונה לו וליתן לתובעים את הסעד לו עתרו", סיכם.

אבן וקמה נישאו בנישואים אזרחיים בקנדה לפני שמונה שנים. בשנת 2009 עלו נישואיהם על שרטון ומאז הם חיים בנפרד. לפני כשנה וחצי אישר בית המשפט לענייני משפחה הסכם פירוד שערכו במסגרת ההליכים לסיום קשר הנישואים. בהיעדר הליך מסודר לביטול נישואים אזרחיים בישראל, הם ביקשו מבית המשפט להמליץ למשרד הפנים למחוק את הרישום. השופט פאול שטרק נענה לבקשתם: "כיום אין כלים כדי להתמודד עם המצב הנוכחי, אולם בקשת באת-כוח הצדדים נראית הגיונית ביותר. ממליץ למשרד הפנים למחוק את הרישום. הרישום היה על פי בקשת הצדדים בעקבות הליך בחו"ל וכיום התרוקן מכל תוכן", קבע.  

ד"ר עמית קמה ופרופ' עוזי אבן. "פסק הדין מראה על התחלת הערעור של הרבנות"דודו בכר

אולם חרף המלצת בית המשפט ופניות חוזרות ונשנות במשך תקופה ארוכה, סירב משרד הפנים למחוק את רישום הנישואים. לאבן וקמה לא היתה אפשרות לפנות לבית משפט בקנדה, משום שבניגוד לנישואים, הגירושים הם הליך שיפוטי שאינו מתאפשר לזרים. במצב זה, פנו לבית הדין הרבני בתל אביב. לדבריהם, בית הדין הרבני סירב לקבל את התביעה ולפתוח תיק גירושים. הם מעידים כי פנו מדי יום לבית הדין הרבני, אך ללא הועיל – בית הדין סירב לפתוח את התביעה ולקבלה מאחר ודין תורה אינו מכיר בנישואים של בני אותו מין. לבסוף, עתרו לפני כחודשיים לבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, באמצעות עו"ד יהודית מייזלס.

הנתבע, משרד הפנים, דחה את טענותיהם. "היות והמבקשים משכו בקשתם מבית הדין הרבני לאחר שלושה ימי עבודה בלבד, לא ניתנה לבית הדין הרבני האפשרות לפתוח תיק ולהידרש לבקשת המבקשים לגופו של עניין. בדיקתנו העלתה כי בית הדין הרבני לא סירב לפתוח את התיק ולהידרש לבקשה, וכי אין כל מניעה מצד בית הדין הרבני לקבל את תיקם של המבקשים לרישום", נכתב בתגובת המדינה. משרד הפנים סבר כי על אבן וקמה לפנות שוב לבית הדין הרבני. השופטת אליהו קבע כי אין טעם בפנייה חוזרת לבית הדין הרבני, אשר ממילא אינו מכיר ב"משכב זכר" ולכן נישואים אלה בטלים מעיקרם.

"העובדה כי בית הדין הרבני לא פתח את התיק לתובעים, מיד עם הגשתו וביקש שהות לבדוק את העניין, מדברת בעד עצמה. בית הדין הרבני, על פקידיו, לא ידע כלל כיצד להתמודד עם התביעה. בנסיבות אלה טענות המשיב/הנתבע כי התובעים מיהרו להגיש התביעה בבית המשפט כעבור שלושה ימי עבודה בלבד ובטרם ניתנה כל החלטה בעניינם – טוב אם לא היתה נטענת כלל", כתב השופט אליהו. "כלום דבר רגיל הוא שבית הדין הרבני או כל ערכאה אחרת מבקשת שהות כדי להחליט אם לפתוח ולקבל את התביעה המוגשת בפניה?", תמה. הוא קבע כי בעצם ההשתהות הפקיע בית הדין את סמכותו לדון בתביעה.

אבן וקמה מבהירים כי זו לא רק החלטה סמלית והיא תשפיע ישירות על חייהם. כך למשל, אבן מנהל זה שנתיים וחצי מערכת יחסים עם אזרח הולנדי, המתגורר עמו בארץ. לדבריו, כאשר ביקש להעניק לבן זוגו אשרת שהייה קבועה, דחה אותו משרד הפנים – בטענה שאבן כבר נשוי לאדם אחר. במצב הקיים, נדרש בן זוגו לחדש את אשרת השהייה בארץ לעתים תדירות והוא אינו יכול לעבוד בישראל. אתמול העריך אבן כי זה לא סוף המאבק. "זה עוד נדבך, אבל בוודאי זה יסתיים בבג"ץ, אלא אם כן משרד הפנים יגלה פתאום פתיחות ונאורות, שהוא הסתיר עד היום", אמר. 

"בפן האישי, הרגשות שלי מעורבים", אמר קמה. "מצד אחד אני שמח שהיה לי את האומץ ואת החוצפה לעשות את הצעד הזה. מצד שני, מדובר בגירושים, בסיום של פרק שהיווה מחצית מחיי. יש בזה מידה מסוימת של צער וכאב". לדבריו, "הדבר החשוב ביותר זה שהצלחנו לסדוק את ההגמוניה של הרבנות בישראל. מבחינתי, גם אם מדינת ישראל תערער וגם אם הדרך תימשך הלאה, פסק הדין מראה על התחלת הערעור של הרבנות. השמחה הגדולה שלי היא בזה שאנחנו אולי פרצנו דרך לא רק עבור הקהילה ההומו-לסבית. אם ישנו זוג הטרוסקסואלי שייעזר בתקדים שלנו, ארגיש שהשגתי הישג יפה".  

פסק הדין עשוי להשפיע לא רק על זוגות חד-מיניים, אלא גם על בני זוג הטרוסקסואלים שנישאו בנישואים אזרחיים בחו"ל. "לראשונה בישראל, בית המשפט לענייני משפחה מכיר בגירושים אזרחיים ובזכותם היסודית של אנשים לא רק להיכנס למוסד הנישואים אלא גם לצאת ממנו. זו זכות יסודית ובסיסית של כל אדם", אמרה עו"ד יהודית מייזלס, המייצגת את אבן וקמה. לדבריה, פסק הדין קובע שני תקדימים: "זו פעם ראשונה שערכאה שיפוטית דנה באופן מהותי בתביעת גירושים בין בני זוג חד- מיניים שנרשמו כנשואים בישראל. זו גם פעם ראשונה שבני זוג, ששניהם יהודים, התגרשו בישראל שלא בפני בית הדין הרבני".

אבן הוא ממייסדי הכור הגרעיני בדימונה והיה חבר הכנסת ההומוסקסואל המוצהר הראשון, מטעם מרצ. קמה הוא מרצה בכיר לתקשורת במכללה לתקשורת עמק יזרעאל והיה המנכ"ל הראשון של האגודה ההומו-לסבית. זו לא הפעם הראשונה שהם קובעים תקדימים ופורצים דרך לקהילה הגאה. בשנת 1996 זכו בתביעה נגד אוניברסיטת תל אביב ובית המשפט הורה לה להעניק לקמה את הזכויות המגיעות לבן זוג של חבר סגל. בשנת 2009 אישר להם בית המשפט לאמץ רשמית את יוסי אבן-קמה, שהתגורר עמם משנת 1994, לאחר שנזרק מביתו בשל נטייתו המינית. זאת היתה הפעם הראשונה שבית משפט בישראל אישר לזוג חד-מיני לאמץ ילד שאינו בן ביולוגי של אחד מהם.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 76
  עוזי, תעשה לי ילד!
 2. 75
  סיפור מבחיל מא׳ עד ת׳.
 3. 74
  יפה מאוד וכל הכבוד, נעים לקרוא משהו שפוי בטרוף שמסביב
 4. 73
  בתיהמ"ש נוטלים לעצמם חירויות שלא ניתנה להם בחוק
 5. 72
  תקדים!!!

  כל הכבוד לשופט הצעיר והמוכשר על הפסיקה! צריך הרבה אומץ ותעוזה לפסוק בניגוד לחוקי ההלכה ועשית זאת בגדול.
  אני מאמינה שנזכה לשמוע על פסיקות אמיצות נוספות על ידך.
  ישר כח ובהצלחה!

 6. 71
  מה ההתרגשות ? הסכמי פירוד כאלו אושרו לא פעם בעבר, כדבר שבשגרה.

  אין סיבה שעניין פרוזאי כל כך, וברור כל כך יגיע לעמוד הראשון בעיתון, ובכלל שיפורסם.
  אלא מה, אחד מבני הזוג הפרודים הוא פוליטיקאי, ועכשו אנחנו ערב בחירות.
  עצוב לראות שאין בושה לנצל נושא אישי כואב כמו פירוד , לצרכים אישיים.

  1. זה לא הסכם פירוד- אלא גירושים!!
 7. 70
  קודם כל הוא צריך לעבור לגור באוהל ולא בקיסריה

  חרם כלכלי של מדינות רבות יביא לחורבן כלכלי

 8. 69
  הגיע הזמן לנישואין ולגירושין מחוץ לרבנות

  מאחר ו66 אחוז לפחות תומכים בנישואין אזרחיים, ומאחר ורף שביעות הרצון מהרבנות נוסק בתחומים רבים (כגון הכשרות), באמת הגיע הזמן ללגיטימציה של נישואין אזרחיים. מי שרוצה גם "הכשר" הרי יוכל להשיגו. הידעתם למשל כי כבר לפני שנים לצלם ברבנות מסמך כגון תעודת גירושין עלה כ 500 (!) ש"ח? ולמה? כי הם יכולים. חבל שהפסיקה כאן היא דוקא במקרה של קשר של בני אותו המין, ענין שמעלה אנטגוניזם בחלק מהציבוריות.

 9. 68
  יש לי הרגשה שהזוג הזה התחתן והתגרש רק כדי לבדוק את תגובת משרד הפנים

  ואם הם התחתנו מאהבה אז כנראה שהם התעסקו יותר מדי בזכויות האזרח ולא הקדישו זמן אחד לשני.

  1. הם ביחד משנות ה80 לפחות, כך שזו פרידה אחרי 30 שנה פלוס.
 10. 67
  איזו חולצה של גייז...
 11. 66
  בהחלט פריצת דרך נוספת ביחסים שבין חד מיניים למערכת המשפט האזרחית בישראל. אשרי שמצב זה יגיע להסדר בחקיקה ברור וחד משמעית
 12. 65
  חבל

  הגם שעלפי מבחן התוצאה השיגו את מטרתם נראה לי כי עצם הפניה בתביעת גירושין לבית הדין הרבני שמטה את הקרקע מתחת למאבק האידיאולוגי של עוזי אבן במהלך השנים ועל כך חבל.

  1. פורמליות הדרושה לצורך ההישג
 13. 64
  עצוב כ"כ שתחנות חיים כ"כ ברורות צריכות לעבור דרך תקדימי בג"ץ
 14. 63
  אז מי מהם חייב למי את כתובתו?
 15. 62
  עמית ועוזי היקרים

  לבד מפריצת הדרך המשפטית שעשיתם אני איתכם בעצב הזה של סיום פורמאלי של מערכת יחסים מופלאה שהייתה לכם, ומאחלת לכל אחד מכם בהצלחה וחיים טובים ולא כאובים בהמשך.

 16. 61
  המשיח בדרך???

  "פסק הדין עשוי להשפיע לא רק על זוגות חד-מיניים, אלא גם על בני זוג הטרוסקסואלים שנישאו בנישואים אזרחיים בחו"ל. "לראשונה בישראל, בית המשפט לענייני משפחה מכיר בגירושים אזרחיים ובזכותם היסודית של אנשים לא רק להיכנס למוסד הנישואים אלא גם לצאת ממנו."

 17. 60
  בדיחה איך שני זקנים נרגנים יכולים לחיות יחד כשכבר ... נו באמת

  הדבק והדלק שמתחזק זוגיות בתחילת הדרך היא המשיכה המינית כשמדובר בגבר ואישה ואחרי זה ההצאצאים שבאים לעולם מחברים

  והמבין יבין סתם רעש מלאכותי ממשהו שאינו בגדר טבע האנוש שרודף אחר כותרות

  נסו לדמיין שני גברים מזדקנים יחד עם מקל סבא הולכים יד ביד להצגת תיאטרון או יושבים על הספסל בגן עם מסרגות משקפיים ועיתון

 18. 59
  יש להודות להם על פתיחת התקווה לנישואין וגירושין אזרחיים
 19. 58
  למה מערבים את הרבנות?אפשר היה לחיות יחד/אחר כך להיפרד

  אבל הם חיפשו תרבות חדשה להכעיס את המימסד הדתי.
  לעורר שנאת חינם שבגינה עם ישראל הלך לגלות.

 20. 57
  גירושים חשודים

  "אין הדעת נותנת וסובלת כי התובעים אשר החליטו בהסכמה משותפת לפרק את קשר הנישואים יישארו כבולים זה לזה. הדבר נוגד את זכויות וחירויות הפרט, מנוגד לחוקי היסוד ולערכים בסיסיים של צדק ושוויון", כתב השופט אליהו בפסק הדין. "במקרה זה, אך טבעי כי בית המשפט יעשה שימוש בסמכות הטבועה הנתונה לו ויורה על התרת הנישואים."
  זה משפט כל כך תמוה במציאות הישראלית - לא מספיק רוצונו של צד אחד בפירוק קשר הנישואין? מה עם נשים עגונות או מסורבי גט? מי שומר על חירויות הפרט הבסיסיות שלהם?

 21. 56
  כל הכבוד! עוד צעד קטן בדרך למדינה חופשית מדת

  עוד יקח זמן אבל בסוף נגיע לשם.

 22. 55
  סוף סוף מראים לרבנות שהיא מפסיקה להחזיק אותנו ב...

  מי שרוצה - שיתחתן ברבנות.
  מי שרוצה - שיתחתן במסיבה ויסדיר זאת בבית משפט.

  כנ"ל לגבי גירושים.

  1. תן לי לנחש: ביצים? אשכים? גונאדות? זאת המילה שחיפשת?


 23. 54
  תקדים שיאפשר גירושים אזרחיים לזוגות סטרייטים יהודים?

  מי שטוען שמדובר בתקדים פורץ דרך לשבירת המונופול הרבני על המעמד האישי של נישואים וגירושים אינו יודע מה הוא סח. הטאבו הגדול בהלכה הוא בעילת "אשת איש". ילדיה של יהודיה הנשואה ליהודי מגבר שאינו בעלה הם ממזרים על פי ההלכה ואסורים לבוא בקהל ישראל עד עשרה דורות. רק גט רבני יכול לחלץ יהודיה הנשואה ליהודי מכבלי הנישואים ולהתיר לה להינשא לכל אדם (למעט הגבר אתו נאפה בעת היותה נשואה, אם יוכח שהיה לה בן זוג מחוץ לנישואים). אין דרך לעקוף את המימסד הרבני בשאלת הגירושים כל עוד מעוניינים באופציה הרבנית לנישואי הצאצאים. מי שאינה מקבלת גט דרך הרבנות תאלץ להשלים עם העובדה שילדיה, נכדיה וניניה לא יוכלו להנשא בפני רב, לא בישראל ולא בשום מדינה אחרת.

  1. בין זוג גברים אין אישה שתהרה מחוץ לנישואים... בין זוג נשים אין גבר שהוא בעלה....
  2. מי בכלל רוצה שילדיו יתחתנו ברבנות?

   אני חושב שטיעון חופש הבחירה של הילדים הוא בריחה מהמציאות, בעוד אנו מצרים את צעדיהם העתידיים בכל בחירה שלנו, קטנה כגדולה, מודעת ולא מודעת (בהחלטה לגור במקום זה או אחר, בחינוך, אפילו במה שמוגש לאכול בארוחת הבוקר).

   מומלץ בהקשר הזה לקרוא ספר מקסים, אבל לא בהכרח קל רגשית - "הדרמה של הילד המחונן"

  3. האם יש מי שחולק על נכונות דברי?

   אבקש לחדד את הנקודה. בכל מדינות המערב קיימת הפרדת הדת מהמדינה וקיים מוסד הנישואים האזרחיים, שרק הם תופסים לפי החוק (הטכס הדתי הוא סמלי וחסר תוקף חוקי ואנשי הדת אינם רשאים לערוך טכסי נישואין למי שטרם נרשמו כנשואים אזרחית). ובכל זאת מי שנישא בנישואים קתוליים שאינם מכירים באופציה של גירושים אינו יכול לשוב ולהנשא שנית בטכס קתולי. אך בעיית "אשת איש" אינה קיימת בכנסיה הקתולית. הקתולים אינם מכירים בסנקציה של ממזרות וילדים מחוץ לנישואים אינם מוקצים ורשאים להתחתן בכנסיה.

  4. חישבי על הסצנריו הבא

   תארי לעצמך שננטשת ונותרת עגונה או מסורבת גט. החברה בה את חיה מקבלת בהבנה את זוגיותך החדשה ואת החלטתך להביא ילדים לעולם עם בן זוגך לחיים. יום אחד ילדיך יגיעו לפרקם וירצו להקים משפחה, כמובן שתעמוד בפניהם האופציה של נישואי קפריסין (בנושא הנישואים האזרחיים לא יחול שינוי במדינת ישראל) אך גם אם בן הזוג העתידי יבין וישלים עם העדר חתונה של ממש, איך יסביר הילד לחמותו לעתיד שהוא מנוע מעריכת חופה בנוכחות רב "אמיתי" כי הוא מוגדר ממזר ולא תהיה חתונה כזו שהיא חלמה עליה כל חייה? האם זה מה שאנחנו מאחלים לילדינו?

 24. 53
  החלטת השופט אליהו בית דין למשפחה

  כל הכבוד לשופט על שכאדם נאור הבין את האבסורד שבחוקי המעמד האישי ניתנה הגמוניה לרבנות וחוקי הדת שאיבדו מהרלוונטיות שלהם, כל הכבוד לבני הזוג שפנו בבקשה ובכך אפשרו את התקדים במדינה בה הכפייה הדתית הולכת ומתחזקת והציבור עסוק בבעיות הרות עולם כמו הגרעין האירני בעוד חיי היום יום שלו וזכויותיו נרמסות ברגל גסה ע"י ממשלת הימין ההזויה

 25. 52
  רק לי הם נראים כמו זוג שלדים??? איכסה.....
  1. התבלבלת, זו לא כתבה על דוגמניות, או נשים באשר הן...

   אלה גברים, ולכן אין צורך להתייחס למראה החיצוני שלהם.

  2. אני מאחל לך לא להזדקן אף פעם. אבל אם זה בכל זאת יקרה, צר לי.
 26. 51
  לכבוד כבוד השופט

  יישר כוח, נתת פסיקה אמיצה, ישרה, אמיתית ובעלת תבונה רבה! מי יתן ויהיו לנו עוד כאלו שופטים נכבדים במדינתנו. גאה להיות אזרחית במדינה שלנו היום ;)

 27. 50
  אני מתה על האייפון שלי, האם מישהו נאור יסכים לחתן אותנו ?

  אני פשוט חוששת מהגירושין כשהוא יהיה זקן ולא מעודכן עוד 4 שנים , ולכן לא פונה לרבנות.

  מי שחושב שזה מוזר זו בעיה שלו , חשיבה דוגמטית חסרת מעוף ויצירתיות היא עדות לשמרנות מתקופת האבן !

  1. הועד להגנת זכויות האייפון לא תאשר פגיעה שכזו באייפון. איך הצלחת בכלל להשיג אייפון מקצבת המוגבלים שלך?
  2. מבחינה חוקית ואתית לא ניתן לחתן אייפון קטין עם האפוטרופוסית שלו

   כאשר לאייפון תהיה עצמאות ויכולת לבחור עם מי להתחתן, אשמח להשיא אתכם, וזו אף תהיה איוולת מצידי למנוע משניכם את הנישואין.

   אגב, אם תקיימי יחסי מין עם האייפון (שמעתי שיש לו פונקציה של רטט), תימצאי אשמה בתקיפה מינית ותשבי שנים רבות בכלא.

  3. חיבור

   החיבור שלך לאייפון יהפוך את נישואיכם לגילוי עריות.....

 28. 49
  חולצה מהממת ד"ר קמה

  איפה קנית?

 29. 48
  כל הכבוד לבית המשפט שלא נרתע ולזוג לשעבר שסלל הדרך
 30. 47
  הרבנות עדיין מנהלת את ימי הביניים האפלים במדינה
 31. 46
  ממתי בני אותו מין יכולים להיות "נשואים" ???

  נישואים זה רק במתכונת הנורמלית של גבר ואישה.

  שני סוטים יכולים לגור ביחד, לעשות חוזה בניהם שאחד הוא יכול להחליט שהוא גינגיס חאן והשני שהוא קליאופטרה ... ממש לא מעניין אותנו.

  אבל נישואים ? מגוחך והזוי.

  1. להתווכח איתך זה כמו להתווכח עם שולחן, אין עניין בזה.
  2. משנות ה90 ועד היום יש 9 ארצות ומספר מדינות-מחוז שמשיאות זוגות מאותו המין.

   זוגות מאותו המין יכולים להתחתן כיום במדינות הבאות:

   איסלנד, ארגנטינה, בלגיה, דנמרק, דרום-אפריקה, הולנד, נורווגיה, ספרד, פורטוגל, קנדה, שוודיה.

   ישנן 9 מדינות בארה"ב שמאפשרות נישואין לבני אותו המין פלוס מחוז וושינגטון DC. במקסיקו יש מדינת מחוז אחת שמאפשרת זאת וכן מחוז מקסיקו סיטי.

   ישנן גם מדינות שמאפשרות רישום "שותפות" רשמי שמקביל ברובו או בכולו לנישואין והן:

   אנדורה, אוסטרליה, אורוגוואי, אירלנד, אקוודור, ברזיל, בריטניה, גרמניה, הונגריה, ליכטנשטיין, לוכסמבורג, ניו-זילנד, סלובניה, צרפת, צ'כיה, קולומביה, שוויץ.

   כמו כן יש ישויות אטונומיות שרושמות שותפויות אזרחיות: לדנמרק יש את גרינלנד, ולבריטניה ישנם את ג'רזי והאי מאן.

   ברובן המכריע של המדינות המערביות ישנה דרך חוקית לזוג מאותו המין תושב המדינה להתמסד.

   הסיבה שהזוגות הישראלים נישאים בקנדה היא ששם הרשויות משיאות ללא קשר לתושבות.

   ברוך הבא לעולם המודרני.

 32. 45
  שימו לב מה קרה

  אחרי שקמה תבע את אונ' ת"א... הוא לא נשאר חבר סגל להרבה זמן...

 33. 44
  עוד צעד לשיוויון במציאות לא שיוויונית
 34. 43
  עצוב שהזוג הנפלא הזה התגרש.
  1. מאין לך ש"הזוג כל כך נפלא"? הדימוי התקשורתי? משאלת לב שלך? חלום מעולם הפנטזיה? אבן וקמה פוליטיים להפליא: נישואים, תביעות כלכליות מוצדקות, אימוץ נער, גירושים - הכל ב"רעש", פוליטיקלי קורקט למהדרין, אתגר לממסד, תקשורת מגוייסת. מנגד, קמה מסכם: "יש בזה מידה מסוימת של צער וכאב". מידה מסויימת...משמע, לא הכל היה נפלא. איכשהוא מצטייר כאן מנגנון של גודש בהצהרות המנסה לפצות ולחפות על חסימות רגשיות. בקיצור, בתחום ה"פוליטי" - ביצועים מעולים. בהיבט האישי והרגשי - בעייתי הרבה יותר.
  2. הכרתי את הזוג באופן אישי.
 35. 42
  קשה לי להאמין שפרופ' אבן יצליח להיכנס להיריון בגילו המתקדם...אולי רק אם יתרום שחלותיו לפונדקאית!
 36. 41
  בקרוב ממשלת נתניהו בן-ארי תשנה את כל השמאליות הזאת
 37. 40
  על הומואים ולסביות,,מסכנים,אומללים,רק רחמים,

  לדעתי הם צריכים להסתתר ,ולא להבליט מדי יום את הפגמים הגנטיים שלהם.במילה אחת רחמים,.

  1. ואתה מסתיר הפגמים הגנטיים שלך?

   שיצרו אותך בעל מוח צר מהלכיל מחשבה הגיונית?

 38. 39
  אלה ואלה תועבה, גועל ושאת נפש!!
 39. 38
  מצעד האיוולת של שר הפנים

  שר הפנים יורה לעצמו ברגל. במקום לתת לבן הזוג ההולנדי אשרה קבועה הוא החליט להתעקש. מה פתאום? הרי אתה נשוי לגבר אחר, ויש לשמור על קדושת הנישואין ועל חרם דרבינו גרשום, (שאסר על גבר לשאת שתי נשים),
  הוא הכניס את הזוג ההומו למצב של אין מוצא, עד שהיה צריך לפרוץ את סמכויות בית הדין הרבני ולקבוע תקדים.
  סוג של איוולת המכחישה את המציאות ומופתעת ממנה בכל פעם מחדש.

 40. 37
  מהומואים תבוא הישועה לעונש הרבנות הקתולית
 41. 36
  If homosexual marriage is legalized in Israel, some poor kid will have two Jewish mothers
 42. 35
  עוד דבר שעשה פ. אבן - הדליף תוכנית התקיפה באוסיראק לשמעון פרס.

  והשאר היסטוריה

  1. ??? פרטים ??? - תודה ---
 43. 34
  צעד אחד קדימה במדינה אירנישראל
 44. 33
  Well Done Judy M
 45. 32
  מאח לכל חבריי ההומואים נישואים אמיחיים ונטולי פסאדה ריקה מתוכן כמו במקרה דנו
 46. 31
  קרה גם לשכן שלי כשהכלבים שלו התגרשו...

  גם כן בתי הדין הללו... בשבוע שעבר החליטו הכלב והכלבה של השכן שלי להתגרש וגם שם בית הדין הרבני לא ידע מה לפסוק. בשביל מה מחזיקים שם את הדיינים אם הם לא יודעים כלום???

 47. 30
  הגיע הזמן שנפסיק עם האיוולת הזאת ונאשר לכולם להתחתן ולהתגרש אזרחית ללא רבנים
 48. 29
  אתה טמבל

  גם בין דוד ויהונתן הייתה אהבה

 49. 28
  כל הכבוד להם

  שמחה בשמחתם ושיש אנשים כמותם שגורמים לנו לעצור ולחשוב פעמיים על מצבים אבסורדיים שנובעים מאי הפרדה של דת ומדינה. מקווה שזה יהווה גם תקדים לזוגות שנאלצו להתחתן בחו״ל כי בארץ החוק האבסורדי לא מאפשר להם להתחתן. זו זכות בסיסית שלי כאזרחית להתחתן עם מי שאני רוצה ללא קשר דת גזע או מין. למדינה אין זכות לקבוע לי עם מי להתחתן, וחייבת לתת לי להתיר את ברית הנישואין אם זו בחירתי. ולא, אני לא לסבית, אני סתם אחת שנשואה למישהו שהמדינה לא מגדירה כיהודי. שירתתי בצבא, שילמתי מיסים ועזבתי את המדינה לטובת מדינה אחרת שכן מכבדת את זכויותי הבסיסיות. לי לא היו את כוחות הנפש להלחם כמוהם ולכן אני מעריכה אותם ומודה להם על האומץ.

 50. 27
  כל הכבוד לשופט אליהו על פסק דינו המאלף....
 51. 26
  מה פתאום תקדים?

  כל זוג שמתגרש יכול ללכת לבית הדין לעניני משפחה על מנת לדון בגירושים שלהם.
  כיום בית הדין ישלח אותם גם לביה"ד הרבני על מנת שיקבע אם יש צורך בגט לחומרא.
  לפי הנסיבות ביה"ד הרבני יפסוק גט לחומרא או לא ויחזיר את התיק לביה"ד לעניני משפחה.

  מן הסתם זוג הומואים אינם זקוקים לגט לחומרא ולכן ממילא אין כאן סיפור.
  כבר היו בעבר מקרים שביה"ד הרבני סבר שאין צורך בגט גם בנישואים אזרחיים בין גבר לאישה, אין כאן שום תקדים.

  1. אתה טועה

   כל זוג שמתגרש יכול לאשר בבית משפט למשפחה את ההסדרים שקשורים לגירושין (משמורת, הסדרי ראיה, מזונות, חלוקת רכוש) - אבל לא לעשות שם את הגירושין עצמם. גירושין (התרת נישואין) יכולים להיעשות בבית משפט לענייני משפחה רק עבור זוגות מעורבים, כלומר כאשר לא שניהם בני אותה דת מוכרת.
   כאשר שני בני הזוג הם בני אותה הדת, במקרה זה יהודים, על פי החוק הקיים עליהם להתגרש רק בבית הדין הדתי של העדה שלהם - במקרה זה, בית הדין הרבני.

   נכון, קיימים מקרים שבהם בי"ד רבני פסק שאין צורך בגט, למשל במקרים של נישואין אזרחיים פיקטיביים "על הנייר"... אבל זה לא המקרה. כאן, בית הדין הרבני לא רצה בכלל לקנות סמכות שיפוט, ובית משפט למשפחה - שלא מוסמך לעשות גירושין בין שני בני זוג יהודים - נטל לעצמו את הסמכות הנ"ל. אז יצא תהליך שהוא לא "לפי הספר", אבל בהחלט אי אפשר לומר שלא היה כאן תקדים!

 52. 25
  הם היו יכולים לבקש מביהד"ר להצהיר שאינם נשואים זל"ז ו/או פנויים לנישואין - והוא וודאי לא היה מתנגד לזה.

  לתת גט במקום שאין נישואין שהוא מכיר בהם - הוא לא יכול.

  1. זה מה שקורה כשרצים להגיב בלי לקרוא היטב
  2. אז איפה ההחצנה?
 53. 24
  ה" ישמור
  1. אלוהים מסר: אני שומר, בני, אני שומר

   שומר על כל האנשים שיצרתי, בין אם הם הומואים ובין אם רק יודעים לכתוב טוקבק.

  2. ה' ישמור מבני
 54. 23
  ההליך פגום - אבל כל הכבוד לבית הדין לענייני משפחה !!!

  המדינה צריכה להפסיק למרר בשיטתיות את חייהם של אנשים חד מיניים.
  וגם של זוגות רגילים - אסור שלבית הדין הרבני תהיה סמכות בלעדית בשום תחום הנוגע לחיי האזרחים כאן. במיוחד על רקע העובדה שמנהיגי הציבור החרדי ממשיכים לדגול באי גיוס לצה"ל ויצירת מעמדות גזענית על רקע שיוך דתי בתוך החברה היהודית. בגישה זו הם שומטים כל זכות מוסרית לאחוז בכל סמכות ייחודית בענייני נישואין, גירושין, קבורה וכל נושא אחר.

  ההליך פגום - כי משרד הפנים אינו "נתבע" נגד משרד הפנים אמורים להגיש בג"צ או עתירה מנהלית....

 55. 22
  חס ושלום! בכל מקום שבו נותנים למוסד הנאצי הקרוי ביה"ד למשפחה (בפרט בר"ג) להתערב צפויים רק מרורים!
 56. 21
  טוחעס התנגש בטוחעס ורוצים שם "זוג"

  מה זה לעזאזאל הנישואים של מין עם בן אותו מין?
  אם אני אוהב את הטוחעס של המקרר שלי אני יכול לקרוא לזה נישואין?
  נישואין שייך רק בין גבר לאישה.
  ואם מישהוא רוצה לחיות עם אותו מין, אז שיחתום חוזה עם מי שרוצה, אבל אין מצב שיקראו לזה "נישואין".

  1. מה, היית בתרדמת בשלושים שנה האחרונות?

   או שפשוט לא התפתחת קוגניטיבית אחרי גיל 5?
   חוצמזה, יא אנאלפבית, כותבים תוכעס. זה בא מהמילה העברית "תחת", רק בהגייה יידית.
   יווווו, כמה דברים חדשים למדת היום. לך תנוח שמונה שעות ואז תחזור על החומר.

  2. טהוחע'ס , יש לך לסגור פער של הרבה מאות שנים עד שתגיע למאה הנוכחית
  3. הודעתך מעידה אלפי מונים עליך וכלל לא על נשואים בני אותו מין

   הם אהבו אחד את השני. הם בני אדם. היה להם חשוב, כמו כל הזוגות שמתחתנים שמעדם יוסדר כלפי המדינה והחברה.

   ואם בשבילך לאהוב את ה"טוחעס של המקרר" שווה ערך לאהבה עמוקה בין אנשים. יש לך בעייה עמוקה. אין לך מושג מהי אהבה. ורואה בהומוסקסואלים לא בני אדם, אלא אובייקטים.

   אה, כן, קראו לזה נישואים. לך אל מאחורי המקרר.

  4. כל הכבוד , זה מסוג התגובות שמצופה מאדם נורמלי

   אף פעם , לעולם, אי אפשר יהיה לקבל את השטויות האלה ברצינות.

   ל ע ו ל ם !!!!

   אחלה תגובה , אהבתי.

 57. 20
  בהצלחה

  ו...מה קורה עם קהל הקוראים של הארץ?!
  is the world going med allready?!

  ושיהיה בהצלחה ורק טוב

 58. 19
  כל הכבוד לזוג הזה שכל צעד שהוא עושה מקדם את החברה הישראלית לנאורות ושיוויו.
  1. יש בהומואים משהו מאד בעייתי...

   אילו אנשים שאינם יכולים או אינם רוצים או אינם מסוגלים או אינם בנויים לקיים קשר אינטימי עם בני מין אחר.
   "כמה שהם יפים, כמה שהם דומים"

  2. אצל הסטרייטים, לעומת זאת, היחסים תמיד נפלאים, מלאי רגש ואינטימיות...אתה בכלל מקשיב למקבץ השטויות החשוכות שלך??? באיזו מערה גדלת? באיזה עידן?
 59. 18
  חבל אני אוהבת את שניכם ביחד וכל אחד לחוד...

  כולל המעשה היפה של אימוץ יוסי. שיהיה לכם בהצלחה בחיים הנפרדים.

 60. 17
  ווווה הווווו !
 61. 16
  ברכות.......הצלחתם לכופף את "מוסד" הרבנות שפועל על פי חוקים מתקופת האבן

  מי ייתן ותמצאו שוב את דרככם בתוך הציוויליזציה ההזויה של מדינתנו
  עלו והצליחו

  1. למה להשמיץ? לא רק תקופת האבן

   בעיקר תקופת הברונזה, ימי הביניים, וקצת גם של העת החדשה.

  2. יש לך עוד הרבה הרבה לאכול בשביל להבין את תקופת האבן

   הכל הרי בחיים מתבסס על אבות אבותינו ומי שמתכחש לשורשים שלו אין לו זכות קיום

  3. חוקים מתקופת האבן באמצעות התנהגויות מימי התולעים

   וחסרי חוליות פרה-היסטוריות.

 62. 15
  כל הכבוד לשניים האלה. על מה שעשו בשביל עצמם, על כל העזרה לאחרים, ועל המאבק בכנופייה הדתית שמתיימרת להשתלט לנו על הנשמה.
 63. 14
  נישואי הומואים הוא משהו פטתי, מין התחזות למה שהם לא....לדעתי כמובן.

  אני מכיר זוג הומואים חי יחד לא נשואים וגם זה נראה לי מוזר וללא תכלית.

  1. אנחנו זוג סטרייטים. נשואים וחיים ללא תכלית.

   אנחנו כמו כולם - נולדים, חיים, מתים. אין משמעות לקיום שלנו ואיש לא יזכור שהיינו פה. לא הותרנו חותם, לא המצאנו דבר וככה אנו חיים, מיום ליום, מודעים לסופיות הקיום (כמה שאני מקנאה בכלבים שלי על העדר מודעות) וכל יום מקרב את הסוף. סליחה על המורבידיות אבל הרי כך אנו חיים, הומואים או סטרייטים או מה שלא נהיה.

  2. גם החייים שלך ללא תכלית

   אז מה?

  3. רונה,תכלית מהי?

   תכלית:
   כלי:כהן לוי ישראל
   תת:תפארת

   לא ניתן לאדם פה אלא לשבח את בוראו

  4. בטח התחזות. כי הרי לא ייתכן שהם בני אדם כמוני וכמוך. עם רצונות,

   שאיפות, אהבות, שנאות, שמחות ועצב. פשוט ללא ייתכן? נכון.

   אז זהו שלא נכון, אדם הוא אדם. ואם כך למה זה נראה לך ללא תכלית?

  5. דודי,תכלית מהי?

   תנו
   כבר
   לחיות
   יפה
   ת'חיים

   ומוסיף ואומר- שחררו!
   וגו'.

   נו באמת...

 64. 13
  סחטיין על הגברים האלה!! בחיי שמגיע להם מינימום רחוב או שדרה...

  אנשים שנלחמו בשביל הצביון הליברלי של כולנו. מגיע להם לקבל אות שבח מהמדינה בחיי.

 65. 12
  על זה אמר פעם הווארד סטרן, שהוא בעד נישואי הומואים כי זה לא הוגן שרק הסטרייטים יסבלו
 66. 11
  משמח :)
 67. 10
  בשביל מה הם התחתנו מלכתחילה? מעין אקט מחאה?

  בטח הסתבר להם שזה לא כל כך כלכלי...

  1. מאותה סיבה שאתה התחתנת עם אשתך

   או אותו אחד שהיה דפוק מספיק כדי להתחתן איתך, במקרה שזאת בחורה שכתבה.

  2. הם חיו המון שנים יחד ובשלב כלשהו רצו להתחתן. מה לא ברור? רק לסטרייטים מותר?
  3. כן, כמו 30% מהסטרייטים. מילא שכתבת תגובה דבילית לפחות שתהיה נכונה עובדתית.
  4. אולי כי הם חשבו שהם יחיו יחד לנצח מאושרים?

   בדיוק כמו שהזוגות הסטרייטים שמתחתנים חושבים שיהיה.

  5. ממש לא. היו זוג, נגמר. קורה לרבים (מדי), גם סטרייטים. הם אפילו אימצו ילד, בוגר. אני חושב שהוא בן 16 כשהם אימצו אותו. אנשים טובים ויקרים.

   ועצה קטנה, נסה לברר, לקרוא, להבין, לפני שאתה כותב דברים שעשויים להתברר כשטות.

  6. מה כל כך קשה להבין? שינוי מצב משפחתי תופס לא רק בחברה אלא

   יותר מכל כלפי המדינה. כמו רבים מהאנשים שרצו להקים עתיד ביחד ושרצו שהמדינה תראה בהם זוג נשוי, הם נישאו.

   מה כל כך קשה *לך* להבין?

  7. מדוע כל המגיבים פה לא הולכים לישון בשעות הלילה הנורמאליות?!

   מה לעזאזעל את עושים כל הלילה ערים (וערומים)?!
   לכו להתפרנס - לקום בבוקר לעבודה!

 68. 9
  טוב מכדי להאמין שזה ילך גם עם זוגות אחרים
 69. 8
  לא לחרצץ ולא לחצרץ לחצצרץ
 70. 7
  מזל טוב

  אפשר לברך :)

 71. 6
  תאבי פרסום
  1. פחחחח

   לפי התגובה שלך, אני בטוח שלא שמעת עליהם מעולם וחבל אגב,
   היית לומד מהם משהו אחד או שניים (באלפים)

 72. 5
  לפי ההלכה נישואין בין בני זוג מאותו המין אינם תופשים ומימלא לא שייך פה ענין גירושין.
  1. ההלכה היא לחרדים. שייצאו לנו מהחיים ויתירו לנו להתחתן ולהתגרש ולהיקבר באופן אזרחי, עם תחבורה ציבורית בסופי שבוע.
  2. באיזה זכות נתת את ההלכה היהודית לחרדים ?

   את והחרדים באותו צד - שניכם חושבים שההלכה, המסורת והחוכמה היהודית שייכים רק להם.

   ההיסטוריה והחוכמה היהודית שייכת לכל מי שהוא יהודי-ואם מישהו מחליט שהוא מעדיף לנשוך כריות ולוותר על היסטוריה ותרבות בת אלפי שנים ... זו בעיה שלו.

  3. כל כך פשוט. בית הדין הרבני היה יכול לכתוב מותרים להתחתן עם כל אשה שירצו.

   כנראה שלא בכך רצו
   גט ודאי לא היו צריכים
   סוטים

  4. יוסי, התגובה שלך מוטעית מיסודה

   בוודאי שלא בכך הם רצו. הם רצו לפרק את קשר הנישואין בינהם בצורה פומבית ומכבדת. ללא שום היתר שקובע להם שהם יכולים להתחתן עם כל אישה שירצו (הם לא רוצים להתחתן עם אישה). אז כן, לשם כך הם זקוקים לקביעה של בית הדין. שסירב לתת להם את שירותיו, לכן פנו לבית המשפט.

  5. הם התחתנו אזרחית ולכן דעתה של ההלכה על נישואיהן אינה נחשבת.

   הרבנות נותנת גירושין לזוגות שנישאו אזרחית, ולכן הם פנו אליה כי היא הכתובת הראשונה אליה מפנים זוגות יהודים מישראל שהתחתנו אזרחית בחו"ל.

 73. 4
  מגעילים! תזדיינו עם מי שאתם רוצים אבל אל תהפכו את הסטייה שלכם לתרבות.
  1. ה"סטיה" הזו קיימת עוד מימי רומא העתיקה. מאות אלפי הומואים ולסביות בישראל. מליונים בעולם. זה כבר מזמן חלק מהתרבות, בין אם אתה מסכים/נגעל או לא. תתרגל או תסתום.
  2. מגעיל! תחשוב מה שאתה רוצה, אבל אל תהפוך את הגיגיך לטוקבק.
  3. גם צרעת , שחפת וסרטן קיימים מימי הרומאים , אז מה ?

   לסתום ? אולי עדיף לנסות להבין מה השתבש , לנסות לטפל ?

   אף אחד לא מאשים אותך שאתה חולה, אבל מאשימים גם מאשימים שאתם מנסים ליצור מציאות כאילו זה "בסדר".

   זה לא - זה חולני בצד הפיסיולוגי ומחליא בצד הפסיכולוגי.

  4. "מימי רומא העתיקה"? למה מימי רומא העתיקה? למה לדעתך זה התחיל דווקא אז? וקודם היו כולם הטרוסקסואלים?
  5. ליקיר: ואיך זה מפריע להתנהלות חייך? ומה לא בסדר בזה ששני אנשים בוגרים

   שאוהבים זה את זה רוצים הכרה מהמדינה והחברה?

   שום דבר לא השתבש, חוץ מאצלך. ולנסות לטפל? אולי בך? כי איך זה באמת מפריע לחייך?

 74. 3
  איזה נודניקים, מעסיקים בלי הרף את משרדי הממשלה ובתי המשפט בעניינים הפרטיים שלהם, כאילו הם האזרחים היחידים במדינה. העובדה שאדם הוא הומוסקסואל אין פירושה שכדור הארץ צריך להסתובב סביבו.
  1. מה נודניקים?! בדיוק בשביל זה קיימים בתי המשפט. העובדה שישראל מפלה בתחומים רבים כנגד להט"בים היא הסיבה שה"עניינים הפרטיים שלהם" מגיעים לשם. זה לא אומר שכדור הארץ מסתובב סביבם.
  2. רציני איתי?

   בוא תחשוב כמו בן אדם הגיוני- אם מדינת ישראל הייתה מדינה מתוקנת, והייתה מאפשרת לזוגות חד מיניים להתחתן, להתגרש ולאמץ ילדים בלי שילכו לבית משפט- אז הם לא היו הולכים לבית משפט!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. נחום אתה דביל

   קודם כל לא מדובר בעניינים פרטיים שלהם, בכך שבית משפט התיר נישואין שלא דרך בית הדין הרבני נפתחה דלת לכל מי שנישא נישואים אזרחיים, כמו למשל הבת שלך שהתחתנה עם ערבי.
   שתיים, מה אתה מקשקש במוח, מי חושב שכל העולם מסתובב סביבו, ואיך בדיוק פחות חשוב גירושים בין שני אנשים, מכל דבר אחר שמותר להפנות לבית משפט? זכותו של כל אזרח לפנות לבית משפט ככל שהוא רוצה, לשם כך הוא משלם מסים, ובעיקר - הם זכו - כלומר עשו בצדק.

   הקיצר נחום תתאפס על החיים שלך, אתה הומופוב וטמבל מוחלט ואני מקווה שכל הילדים שלך יהיו הומואים כדי שתלמד קצת סובלנות מהם

  4. לו המדינה היתה מתייחסת אליהם בהגינות מלכתחילה, לא היו מגיעים לבית משפט
  5. זה יותר גרוע מסתם נודניקים , זה מסיט אנרגיות ומשאבים

   מאלו שבאמת צריכים אותם.

   מדובר בקמצוץ של חולי נפש שיש להם יכולות כלכליות בד"כ ולכן הם מקבלים כל כך הרבה תשומת לב מהמערכות הציבוריות , שמעדיפות לא לטפל בזקנים, חד הוריות ויתומים.

   מדובר באחת התופעות הבזויות ביותר, לא רק ברמה המוסרית אלא גם ברמה החברתית.

  6. נחום אתה רציני?!? אולי מוטב לסתום את הפה לפני..

   ... לפני שפולטים קיטונות טמטום, שנאה, ורוע בכזו קלות.
   ממתי נישואים הם עניין "פרטי"? כשגבר ואישה מעוניינים להינשא, האם הם לא נדרשים גם לפנות לרבנות, או, רחמנא ליצלן, לנסוע לקפריסין לנישואים אזרחיים, ואז לפנות למרשם האוכלוסין בישראל כדי לשנות את הסטטוס שלהם? זה ניכר שנדמה לך כי כדור הארץ מסתובב סביבך וסביב רק אלה הדומים לך. בושה וחרפה על התגובה שלך, ועל הקלות שבה אתה מרשה לעצמך לפלוט שטויות מבלי לחשוב תחילה

  7. like!

   טיפה חריף בהשוואות ואיחולים, אבל העברת את המסר יופי וגם הצלחת לקרוע אותי מצחוק בבוקר אפרורי. גדול.

 75. 2
  כל הכבוד לכם, ובהצלחה בהמשך . לפחות יצא משהו טוב מחוויה לא

  נעימה כגרושים..

  1. ברוך השם "הרבנות" לא מיצגת את כל היהודים באשר הם
 76. 1
  איכס! זו המילה היחידה שמתארת את ה״נישואין״ הללו! א
  1. איך זה משפיע עליך בדיוק?! באיזו זכות אתה מכתיב להם לא להתחתן? כי זה מגעיל אותך? מה זה קשור בכלל
  2. איכס! זו המילה היחידה שמתארת את הרגשתי כשקראתי אותך.
  3. הוא לא מכתיב להם, זאת התגובה הרגשית שלו

   מי אתה שתסתום לו את הפה?

  4. הכל אצלם מתוכנן כדי לשבור את הרבנות!

   זה לא נישואין ולא בטיח. בית המשפט מוכיח לכל העולם, שעם הספר הוא הראשון לזרוק את ספר חוקי התורה ל.........
   בארה"ב אנשים נלחמים בחירוף נפש לשמר את הערכים המקודשים (אם כי לא תמיד מצליחים) ופה בראש חוצות, שופט ישראלי, מצפצף על מורשת עמנו של 2000 שנה, ומאמץ בשמחה חוקי תועפה, שרב העם סולד מהם.
   יום עצוב לעם ישראל!

  5. המעניין שגם חתמת בתור "איכס!".
  6. מי שאומר איכס על נישואי שני גברים יגיד איכס גם על נישואי אישה לכלב האהוב שלה.
  7. אכן יום עצוב לעם ישראל...

   כאשר אחת כמוך שופכת את בורותה ושנאתה בכזו קלות, עזות מצח, וללא טיפה של בושה. יום עצוב לעם ישראל שאת ואחרים שטופי שנאה, המתעטים באצטלת "מורשת עמנו של 2000 שנה", נמנים עליו

  8. זאת המילה היחידה שמתארת את המשפחה שלךואת הרב הפרזיט שלך
  9. יהודית, בארה"ב שאת מהללת

   אפשר להתחתן במגוון דרכים, ורק מיעוט בוחר להתחתן בכנסייה.

  10. כשבתך/בנך יודיעוך על זהותם המינית תיאלץ להתאפק
  11. לא הכל סובב סביב הדת

   את צודקת, כי אצל הרבנות שום דבר לא מתוכנן והם מוכוונים להתגמש. באיזה עולם את חיה?

  12. מה זה מקודשים (למי שאינו מאמין באלוהים)?
  13. הבעיה היא לא בבית הדין הרבני. בית הדין הרבני היה צריך לומר לעותרים:״היד שהכירה את כבילתכם בכבלי הנישואים, ואנו כבית דין המושתת על דיני ההלכה, לא נכיר לעולם בתקפותם של כבלים אלה, וכן ובכן אותה יד תתיר את כבלים אלה. צא ולמד עכשיו לאן הגיע האבסורד וההיגיון ההוטנטוטי של הערכאות בישראל. בית הדין הגבוה קבע כי זכותו של אזרח כי קביעת בי דין מחו״ל מקנה לאזרח את הזכות כי קביעה זו תירשם בתעודת הזהות שלו. היום זה נישואין בין שני בני אדם מאותו המין (כלומר גבר עם גבר או אישה עם אישה) ומחר זה מה שיכול להתקרא ״נשואים״ בין אדם לחמורו.נמבחינת ההגיון היורידי החילוני ההוטנטוטי אין מאי נפקא מינא. וגם קביעתו כב׳ השופט מבית המשפחת לענייני משפחה, מבוססת על היגיון רב, אך אל בשל כך להפנות את הגיגיו לעבר בי הדין הרבני, יען כי בית דין זה בכלל אינו במשחק. במקרהשלפנינו התברר עוד משהו: זה לא רק לשחק אותה עד הסוף, אלא המרצע יצא מן השק יען כי הפרופסור הנכבד רוצה ברישום את בן זוגו כנשוי לו לשם האהבה בלבד אלא להשגת תכלית מאד מעשית: השגת זכות התושבות לארוסו החדש. וכאן נדלק, לעניות דעתי,האור אדום גדול ומהבהב. המחוקק חייב לקבוע, אם איכפת לו מפריצת פריצה ענקית בחוקי המדינה, כי נפקות אזרחית כלכלית המושתתת על מצב הזוגיות כגון, אך לא רק, גובה קצבת הזקנה, תוכר, אם רק אם זוגיות זו מושתת על עקרונות ההלכה. בקיצור, אם יוכרו נישואים בין אדם לחמורו, אין לחייב את הביטוח הלאומי לשלם קצבה מוגדלת בשל רישום הוטטנוטי בין אדם לחמורו. מלבד זאת אני מאחל לפרודים אורך ימים ואושר.
  14. איכס! זו המילה היחידה שמתארת את התגובה הזו!
  15. רב העם הוא ממוצע, מתוקף היותו רוב. שום דבר להתגאות בזה

   שאת בינונית פרימטיבית כמו רוב האנשים