לא רק באמריקה: הקלות שבה נקנה נשק חם בישראל

בסמטה חשוכה, בתחנת דלק ואפילו בבית קפה. מתברר כי כמעט בכל מקום בישראל ניתן להשיג כלי נשק לא חוקיים, בהזמנה אישית ולפי מחירון משתנה

במאי 2012 נמצאה גופת נער בן 16 ועליה סימני ירי בשדה פתוח בפאתי הכפר עילוט, הסמוך לנצרת. חקירה מהירה של שוטרי המחוז הצפוני של המשטרה הובילה לנער אחר, בן גילו של הנרצח, המתגורר בכפר. התברר כי באותו היום הוא הסתכסך עם תלמיד בבית ספרו והחליט לרכוש אקדח כדי להתעמת עמו. אולם, כאשר הלך "להתאמן" עם חברו, נפלט כדור מהאקדח והביא למות החבר.

בישראל אמנם לא היו מעולם אירועי ירי המוני בבתי ספר, אך אין זה נדיר שסכסוך בכיתה מוביל לאירוע חמור מחוצה לה. כך, במאי 2009, הסתכסכה קבוצה של נערים מג'לג'וליה עם חבריהם לאוטובוס ההסעות מבית הספר. באחד הימים החליטו הנערים לעשות מעשה: אחד מהם הצטייד ברובה מסוג קלצ'ניקוב, ויחד עם חבריו ארבו לאוטובוס בסמוך למטע זיתים (בין כפר ברא לכפר קאסם).

כאשר זה עבר במקום, פתח הקטין באש על חלקו האחורי של הרכב, והרג את אחד מיושביו, נער בן 15 מכפר קאסם, אמג'ד שעאוונה. ''התנהגותו של הנאשם מעידה על תופעת האלימות הקשה הרווחת בחברתנו", נכתב בגזר הדין, שבו נשלח הנער ל-25 שנות מאסר. "על הקלות שבה מיישבים סכסוך באמצעות אלימות ובענייננו מדובר באלימות החמורה מכל - שימוש בנשק אוטומטי שקטל חיי אדם".

אין זה סוד שבמגזר הערבי קל יותר להגיע לסוחרי נשק בלתי חוקי, שכן בדרך כלל שמותיהם ידועים לתושבי העיר או הכפר. כך, גם בעבור צעירים הדרך לאותם גורמים או מקורביהם קצרה יחסית. ואולם, השיטה במגזר היהודי לא שונה בהרבה, ואף כי התהליך עשוי להיות ארוך יותר, התוצאה זהה. "היום אם תלך למקומות מסוימים ותשאל אדם אחד כיצד להשיג נשק הוא יפנה אותך לשני ובאדם השלישי כבר תמצא את מבוקשך", אומר קצין בכיר במשטרה, "מי שרוצה היום להשיג נשק באופן בלתי חוקי בישראל יכול להשיגו בקלות".

במרבית המקרים, סוחרי הנשק עובדים מול מתווכים, האמונים על איתור הלקוחות הפוטנציאליים, ואשר מנהלים מטעמם את המשא ומתן עם הסוחר - כך שלרוב אין כל מגע ישיר בין ה"לקוח" ל"מפיץ". זה אף דורש מהמתווך "לחתום" על הקונה ולהבטיח שאינו שוטר או גורם אחר שעלול להסגירו. רק בסופו של הליך זה יוצאת העסקה לדרך והמתווך מסכם עם הלקוח על המקום שבו יקבל את נשקו. לצד בתי המתווכים וסמטאות חשוכות, העברת הנשק יכולה להתרחש גם במקומות צפויים פחות, לרבות תחנות דלק ואף בתי קפה. פעמים רבות האתר נבחר בשל קרבתו לסליק שבו מוחבאים כלי הנשק.

כך, לפני כחצי שנה הופתעו במשטרה לגלות סליק באזור השרון ובו כמות גדולה של כלי נשק מתקדמים - שלא היו מסומנים או ממוספרים. בין השאר, היו שם רובי תבור עם משתיקי קול, נשקי צלפים, תתי מקלעים ואקדחים. מהחקירה התברר כי שניים מעובדי התעשייה הצבאית בשרון נהגו לגנוב כלי נשק ממקום עבודתם ולמכור אותם לעבריינים.

עלייה ב-2012

נתוני משטרת ישראל מלמדים כי בשנת 2011 אירעו לא פחות מ-1,060 אירועי ירי בלתי חוקי, אך ההנחה היא שהמספר גדול עוד יותר, שכן אלה רק המקרים הידועים למשטרה. יתר על כן, מספר אירועי הירי הלא חוקי צפוי להיות נמוך יותר ב-2012, אולם נתוני הסחר הלא חוקי בנשק, הגשת כתבי האישום והמעצרים עד תום ההליכים בגינו, צפויים להיות גבוהים הרבה יותר. במשטרה מייחסים עלייה זו להגברת פעולות אכיפה נגד התופעה  בשנה האחרונה. לכך תורמת העובדה שבתקופה האחרונה הולכים וגדלים מקורות הנשק של הסוחרים, כשבראשם זמינות המידע וההיצע דרך רשת האינטרנט. אף כי גם בעבר כלי נשק נגנבו בפריצות לבתים, הרי שבעת הזו יכולים הסוחרים לדעת מראש לאן לפרוץ.

אתר המכירות "יד 2" מסייע בין השאר לאזרחים המעוניינים למכור כלי נשק שהם מחזיקים ברישיון ועל פי חוק - כאשר המסירה נעשית על פי כל הנהלים. אלא שחבורות פורצים - המתפרנסות מסחר באמצעי לחימה - ראו בכך חלון הזדמנויות: שיחת טלפון אחת עם בעל הנשק מגלה היכן הוא גר ומכאן המרחק לפריצה לביתו וגניבת כלי הנשק שלו קצרה.

נשק בלתי חוקי מגיע גם מגניבות רבות שמבוצעות בבסיסי צה"ל, מהברחות מהרשות הפלסטינית (בעיקר מהגדה המערבית), ומהברחות ממצרים ומירדן. באחרונה אף תפסה יחידת 101 של משמר הגבול בדירה ברמלה, נשק שהגיע במשלוח ישיר מטורקיה - אקדח שנקנה ככל הנראה באמצעות האינטרנט.

זירת ירי בטירהאלון רון

בינואר השנה הוגשו שורה של כתבי אישום באחת מפרשות הסחר בכלי נשק הגדולות ביותר של השנים האחרונות, שזכתה לכינוי "רכבת אווירית". במרכזה: שני תושבי לוד, חמיס דסוקי (24) וג'דוע אזברגה (31), שבכתב האישום נגדם לא פחות מ-36 סעיפים העוסקים בסחר באמצעי לחימה. בנוסף לשניים הואשמו עוד 13 בני אדם נוספים שהיו שותפים ברשת הסחר. על פי האישום, במשך כשנה הם נהגו למכור מדי יום כלי נשק לעבריינים בכל אזור המרכז. דסוקי לא היה בררן גדול, ומכר לכל מי שרק הביע עניין, מעבריינים גדולים, דרך אנשים שרצו נשק לחגיגות בשמחות ועד ילדים בני 16 שרבו עם חבריהם לכיתה.

"אני חייב שני אקדחים טובים להיום, אני חייב שזה יהיה להיום", תועדה שיחת טלפון שנעשתה למכשיר הטלפון של דסוקי בדצמבר 2011, עת נעשו לו האזנות סתר. דסוקי הציע לו שני רובים מסוג אמ-16 במקום זאת. המתווך מצדו השני של הקו קיבל את ההצעה וסיכם גם על רכישת רימוני יד במחיר מוזל. "כל אחד עולה 1,000 שקלים, אבל אם תיקח קופסה שלמה אני אעשה לך ב-750 שקלים כל אחד", הבטיח דסוקי. במקרה אחר פנה לדסוקי נער בן 16 שהסתכסך עם נער שלומד עמו, וביקש לרכוש אקדח כדי לפגוע בחברו לבית הספר. דסוקי התחשב במצבו הכלכלי של הנער והציע לו "אקדח מלוכלך" (אקדח שכבר נעשה בו שימוש פלילי ועשוי להביא ללכידתו של הקטין, י"ק). הנער השתכנע והשלים את העסקה.

לרוב, כאמור, מקורם של כלי הנשק שבידי הסוחרים בגניבות שונות. ואולם בפשיטה שערכה השנה היחידה המרכזית של מחוז הצפון בנצרת, התגלתה מעבדה לייצור כלי נשק ומטענים בכמויות גדולות, שסיפקה את הללו למתווכים בכל חלקי הארץ. עוד התברר כי את ההוראות המדויקות לייצור כלי הנשק והמטענים הקטלניים  - הזהים לאלו הנמכרים בעולם - השיגו הסוחרים באינטרנט.

במקרה אחר, בשנת 2010, עלו שוטרי ימ"ר מרכז על עקבותיהם של סוחרי נשק מרמלה ומלוד, שקיבלו אספקה של אמצעי לחימה המתאימה לסוחרים שעובדים בשוק החוקי. בסופה של החקירה התברר כי מפעל קטן בשטחים, בבעלות שני פלסטינים המתגוררים בסמוך לשכם, סיפק להם את כלי הנשק על פי הזמנה, לרבות תתי מקלע מסוג "קרלו", דגם של "קרל גוסטב" הוותיק, ואקדחים. בסיום אותו מבצע שקיבל את השם "איש הברזל", התברר כי סוחרי הנשק מרמלה ולוד הספיקו להבריח לישראל עשרות כלי נשק עד שנעצרו. בשנים האחרונות ביצעה המשטרה עוד שורה של מבצעים דומים, אך עבריינים תמיד מוצאים עוד דרכים להשיג כלי נשק.

במשטרה טוענים שאנחנו עדיין רחוקים מהמצב של ארה"ב בכל הנוגע לרובים ואקדחים שמסתובבים ברחובות, אבל מודים שהתופעה מדאיגה. "כשיש ביקוש, אז יש גם מי שיציע", אומר קצין משטרה. "אנחנו פועלים בנושא הזה קשה מאוד ויש גם תוצאות, אבל מי שחושב שהנושא הזה הוא רק בעיה של משטרת ישראל טועה. יש פה גם עניין של משרדי ממשלה וארגונים נוספים שאמורים לקחת חלק במיגור התופעה הזו".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 41
  החצר האחורית

  ח"כ פריג ממר"צ דבר על זה בכנסת והציג את המחירון לפני כמה חודשים , השר לביטחון פנים נכח במליאה ושמע , מה יצא מזה ? כלוםםםםםםם

 2. 40
  לצערי עוד ניווח עד כמה זאת הייתה טעות להגביל מכירת נשק לאנשים פרטים

  ......ממממ.....
  ומה עם המצאת עילה לצורך קבלת רשיון נהיגה :) בכביש נהרגים יותר אנשים.

 3. 39
  כל הכתבה מדברת על נשק ועבריינות של המגזר הערבי.. לא מפתיע
 4. 38
  מי שרוצה להשיג נשק בישראל יכול ללא בעייה.

  הכול עניין של כסף שלא חסר לפשעים אבל חסר מאוד לאנשים ישרים.
  כשחסר נשק לפושעים הם משתמשים במטענים מאולתרים לחיסולים של פושעים אחרים וכך נפגעים אזרחים.

 5. 37
  קלשניקוב, לא "קלצ'ניקוב"
  1. אולי בשביל מי ששרת בקרייה
 6. 36
  סוחר שמכר נשק ששימש לרצח - רוצח! יש כוונה, זדון תכנון ותוצאה.
 7. 35
  העבריינים והשודדים חוגגים עם נשק שהם קונים בקלות, והאזרחים שומרי החוק חסרי כל הגנה כי החוק משאיר אותם חשופים לחסדי העבריינים בלי יכלת להתגונן
  1. זה בדיוק ההגיון שמנחה את האמריקאים וראינו לאן זה מוביל אותם
 8. 34
  הבדל הוא שאמריקה היא מדינת חוק, כאשר כאן זה בית זונות אחד גדול. מי שאמור לפחד משוטרים, משתין עליהם בקשת.
 9. 33
  So how much for my beloved UZI????does anyone know
 10. 32
  האמת מונחת תמיד אי שם באמצע!

  המצב בארצות הברית אינו מזהיר, אולם קלות נתינת הנשק היא התוצאה ולא הסיבה. ישנה בעיה בסיסית בחברה האמריקאית ויש לה הסברים ,אך זה לא המקום .בשכנתה הצמודה קנדה יש כמות עצומה של כלי נשק פר אוכלוסיה ,ואחוז הרציחות שם נמוך ביותר כמו גם הפשע הכללי. חוקי נשק קשוחים, ישפיעו אך ורק על הנורמטיבים וישרי הדרך שבבני האנוש ,עבריינים וחורשי רעה תמיד ישיגו את מבוקשם, כך שמדינה מושכלת תדאג לאיזון המתאים כי מצב בו רק לעבריינים יש נשק הוא לדעתי אסון לא פחות מהמצב ההפוך.

 11. 31
  זה ביבי מביא לנו את כל החרא מארצות הברית אבל לא את הדברים הטובים
 12. 30
  מה ? בארה"ב הרבה יותר זול !

  בכל מקרה עדיף לרכוש בארה"ב, פה שוחטים מכל הכיוונים..

 13. 29
  נכנס גם אקדחים דרך נתב"ג, וגם נשק דרך 19 הפרצות עם לבנון.

  מלבנון רק בימים שיש ארפל והמצלמות לא עובדות,
  19 הכוונה ל19 קפלי קרקע שרק מצלמות רגילות עובות אחרי הנעשה שם.
  משם למשל עברו הרוצחים בפיגוע ליד מצובה, משם עוברים סמים ומטענים בימים אלו,(היה מזג אוויר נכון להברחות)

 14. 28
  הכותרת שגויה. עדיין יש הבדל עקרוני בין פעולה לא חוקית לבין מצב שבו כל אזרח שומר חוק יכול להכנס לחנות ולקנות רובה סער
 15. 27
  כתבה המחזקת את התומכים במכירה חופשית וחוקית של נשק

  המצב הנוכחי טוב רק לעבריינים שיכולים להשיג נשק בקלות בסמטאות חשוכות. אדם נורמטיבי שרוצה לקנות אקדח להגנה עצמית לא יכול לעשות זאת בצורה חוקית, והוא גם לא יילך לשוק השחור מפחד הרישום הפלילי.

 16. 26
  כותרת שגויה לכתבה טובה.

  ההתמחות של הארץ הוא להצמיד כותרת מגמתית לכתבות. המסר העיקרי בכתבה הוא שהמגזר הערבי אחראי לרוב הפשיעה בארץ. אבל זה לא משרת את האג'נדה של הארץ להגיד דבר לא שוויוני לרעת הערבים. אז הכותרת הפכה להיות השואה הזויה לארה"ב. בגלל המגמתיות הבולטת הזאת הקיראים מדירים את עכבריהם מהארץ, כמה אפשר לטייח?

 17. 25
  ואיך ניתן לדעת שמי שמוכר לך את הנשק הוא לא סוכן משטרתי סמוי?
 18. 24
  ההבדל התהומי הוא כמובן החוק

  אבל למה לפספס הזדמנוות להשמיץ

 19. 23
  כרגיל, ה-״מגזר״ עושה מה שבא לו
 20. 22
  ההבדל הוא שבארה"ב רכישת נשק חוקית בישראל לקנות נשק באופן חוקי קשה הרבה יותר

  הכתב התבלבל עם עצמו. בישראל לא ניתן לרכוש רובים למעט ציידים עם רשיון.
  גם אקדחים קשה לרכוש בישראל באופן חוקי.
  באופן בלתי חוקי ניתן. אך בארה"ב ניתן לרכוש הנשק באופן חוקי. וזהו ההבדל המהותי.

 21. 21
  כמו בכל דבר גם בנשק המחירים מופרכים בארץ! תפתחו את השוק לתחרות ותראו איך המחירים יורדים!

  בארה"ב המחיר ל-M16 הוא כאלף דולר. בארץ זה פי 15!! פשוט שערוריה.

  1. זה עסק טוב,לחסל מישהו עם נשק במבצע.כמה שזה פיוטי.
 22. 20
  כתבה הזויה! בארה"ב נשק חופשי וחוקי, בישראל נשק חופשי בשוק השחור!

  כתבה הזויה!
  בארה"ב נשק חופשי וחוקי, בישראל נשק חופשי בשוק השחור!
  קודם כל צריך לעזוב את ההשוואה האוטומטית עם ארה"ב ובמקום זאת לבוא בטענות קשות למשטרה שלמרות שהיא יודעת מי סוחר בנשק הלא חוקי- ממשיכה להתמקד ברישום דוחות.
  בנוסף לכך יש לבוא בטענות ל- צה"ל שמפקיר אמל"ח ולגבות את המחיר הכבד לא מה- ש"ג- אלא מ- "הקודקודים".
  בכל מקרה נשק לא חוקי לא נופל בדומה למן מהשמיים וזאת יש לזכור!

  1. כל מילה בסלע חקוקה
 23. 19
  הפושעים מתחמשים כאוות נפשם

  ורק אזרחים צייתנים מפורקים מנשקם על פי חוק.

  אין שכל אין דאגות.

 24. 18
  עצם העובדה שבישראל זה "נשק לא חוקי" ואילו בארה"ב מדובר בנשק חוקי מראה על הבדל מהותי.
 25. 17
  עץ האשוח של הישראלים,אין עדיפות עדתית,אהוב ע׳׳י כולם.כמו אלוהים.
 26. 16
  ההבדל הוא במחיר! בארה"ב אתה זקוק ליום עבודה בשביל נשק, ובישראל חצי שנת עבודה.... סססאמק הכל יקר במדינה הזאת :)
 27. 15
  כל מקרי האלימות והירי לפחות עפי הכתבה קשורים לאזרא
 28. 14
  סליחה על הגזענות

  אבל 95% או יותר מהמקרים והשמות בכתבה הם ערבים, זה מרמז על משהו?

  1. כן, זה מרמז על כך שנשק לא חוקי נפוץ במגזר הערבי
 29. 13
  השוואה מופרכת. קניית נשק לצרכים עברייניים מעברינים קיימת בכל העולם, נעשית במסתרים, נרדפת על ידי החוק והמחיר לכן גבוה בהרבה. בארה"ב יש 130 אלף חנויות לממכר נשק ואפשר לקנות ארסנל לגדוד כמו שקונים פיצה. גם השימוש באלימות מנשק חם היא לא באותם סדרי גודל, אפילו לא קרוב.
 30. 12
  נסו להשיג רשיון לנשק: בכלל לא קל

  המדינה שפוחדת מאזרחים יהודים עם נשק לא ממהרת להעניק
  רשיונות לכלי יריה. המדינה דווקא מנסה לאסוף את הנשק מהאזרחים.

  כמו בכול סיפור יש שני צדדים למטבע. אם יהיה קל להשיג נשק
  יהיו מקרי טבח דומים בישראל אבל אזרחים יהודים יוכלו להגן
  על עצמם במקומות שהמשטרה לא עושה את זה.

 31. 11
  על פחות מזה הורידו את פרסומת של "עוצמה לישראל" - ערבים מעורבים ב70% של מקרי רצח

  פתאום "הארץ" ימניים

 32. 10
  לפחות כאן זה לא עולה בזול בסופר, לא כל אידיוט קונה ארסנל שלם
  1. הבעיה היא שמי שכן קונה נשק הוא בדרך כלל פושע

   בזמן שאזרחים שומרי חוק לא יכולים לרכוש נשק באופן חוקי, ובישראל, כשהמשטרה היא חסרת אונים ולא מתפקדת, זה משאיר אותך לחסדי העבריינים

  2. ומה עם הממשלות שמחמשות אזרחים לנשל חפים מפשע ?
 33. 9
  רק שבארה"ב החוק מתיר לאזרח לרכוש נשק, בישראל - לא. יחי ההבדל הקטן.

  ומעניין: רוב האזרחים שומרי החוק בישראל אינם מחזיקים בנשק, וכל הסחר הזה הוא בין ערבים (שהם בדרך כלל גם הקורבנות) ופושעים פליליים. לכן כל ההשוואה הזאת חסרת כל בסיס.

 34. 8
  אבל המשרד לביטחון פנים נטפל רק

  לבעלי הנשק הפרטי שברישיון. בכלי הנשק שבמגזר ובנושאי הנשק הארגוני הוא לא נוגע, בין אם מפחד ובין אם מניגוד עניינים. מיותר לציין שכל הבעיות הן בשני מגזרים אלו.

 35. 7
  זה רק אני, או שכל המקרים

  קרו ב"מגזר"? הכותרת הייתה צריכה להיות: הקלות שבה ניתן להשיג נשק במגזר הערבי

  1. הרצון לחסל להתנקם לשרוף לגמור אותם

   הבעיה היא ,שהנקמה והשנאה שיושבים בראש של האנשים הגיעו לשם לא במקרה .אנחנו מופצצים ע׳׳י אמצעי התקשורת שאין דרך אחרת ,רק אלימות תפתור את הבעיה .ואף אחד לא זוכר שבמשך שש עשורי שנים שום דבר לא השתנה ולא השגנו כלום דרך האלימות.
   יותר נשק פחות בטחון,יותר נשק יותר ממון,
   שתו מים המון מים.

 36. 6
  איזו הפתעה!
 37. 5
  כתב טפשית - כמדומני בישראל עדיין לא פאשרי להיכנס לסופר ולצאת עם חיתולים, חלב ורובה ציד עם מספיק כדורים בשביל לחסל צוות עובדים במשרד.
 38. 4
  הארץ , הפכתם לצהובון . אם זו קלות אז מה זה קושי ?!

  ממש ניתן לקנות בקלות בארץ נשק חם . קשקשנים !

 39. 3
  אם בארץ קל להשיג נשק לא חויק, אז באמריקה שינוי החוק ימנע פסיכים מלהשיג נשק?
  1. ההגיון ושיטת הסקת המסקנות שלך ממש מעוררים הערצה. איפה למדת את זה?בישיבע?
  2. אולי העובדה ש"קל" בישראל = רבע מכמות כלי הנשק לאדם שיש בארה"ב
 40. 2
  בישראל בתחבורה הציבורית ובקניונים יש מעל ל 80 אחוז של נושאי נשק וחלקם במדים אפילו
 41. 1
  איזו כתבה מפגרת ..

  גם בארצות סקנדינביה לעוסקים בפשע יש גישה לנשק לטובת המקצוע זה לא אומר שקיימת הפקרות בנושא וההשוואה עם ארה"ב על גבול האבסורד ..דווקא מדינת ישראל בה יש סיכון ביטחוני חמור לכל אזרח יש קושי לרכוש נשק ללא תכלית ייעודית.

  1. כן, הקשר לארה"ב ולויכוח בדבר הזכות לשאת נשק אכן קלוש
  2. כן יש קושי,אבל יש המון סנטימנטים של נקמה.