פרקליטת השוטר שהפקיר שב"ח: למנוח אחריות למותו

בדיון שנערך בערעור השוטרים שהורשעו בגרימת מותו ברשלנות של אבו ג'ריבאן, טענה הפרקליטה שלקורבן "אשם תורם" מאחר והיה שוהה בלתי חוקי

לעומר אבו ג'ריבאן יש אחריות על מותו מכיוון שהיה "שוהה בלתי חוקי ולא שיתף פעולה עם השוטרים", ולכן יש להקל בעונשו של הקצין שהורה להשליך אותו בצד הדרך - כך טוענת הסנגורית של פקד ברוך פרץ, עו"ד נטלי שטרול.

ביום חמישי נערך דיון בערעורו של פקד פרץ והשוטר אסף יקותיאלי, שהורשעו במאי האחרון בכך שב-2008 גרמו למותו ברשלנות של עומר אבו ג'ריבאן. פרץ, שהיה המפקד התורן של תחנת רחובות, אישר ליקותיאלי להותיר בצד הדרך את אבו ג'ריבאן, באישון לילה, כאשר הוא לא מסוגל ללכת ומחובר לקטטר. אבו ג'ריבאן התייבש למוות. על השוטרים נגזר עונש חמור של 30 חודשי מאסר בפועל.

בדיון שנערך בבית המשפט המחוזי בירושלים, בפני השופטים יורם נועם, משה בר-עם וכרמי מוסק, טענו באי-כוח הצדדים גם לעצם הרשעתם וגם לעניין העונש. עו"ד רונאל פישר, המייצג את פרץ, טען שאין להרשיע את לקוחו מכיוון ששופט בית משפט השלום קבע שאלמנט הרשלנות הינו שהפקודה שנתן, להותיר את אבו ג'ריבאן בצד הדרך במצבו, היא בלתי חוקית בעליל, בעוד שבמח"ש (המחלקה לחקירות שוטרים) לא טענו זאת. שם טענו כי מדובר ברשלנות מצד פרץ שלא מילא את הפקודות שקיבל ממפקדו, מפקד תחנת רחובות, נצ"מ בכר.

לכן, טען פישר, יש להחזיר את התיק לבית משפט השלום, כדי לדון אם הפקודה היתה בלתי חוקית בעליל או לא. עו"ד שטרול טענה לעניין העונש, ואמרה כי הוא חמור מאוד, וכי העונש הראוי הוא עבודות שירות. היא נימקה את טיעוניה בכך ש"העובדה שמדובר בשוהה בלתי חוקי, שעשה תאונה בכביש 6, פצע 6 אנשים (עובדה לא נכונה - ח"ל), לא משתף פעולה, מהתל בשוטרים. האם אין לו אשם תורם? האם אין לו אחריות? אי אפשר להתעלם".

עומר אבו ג'ריבאן
עומר אבו ג'ריבאן מוחמד סבאח / בצלם

עו"ד אבי חימי, המייצג את אסף יקותיאלי, טען כי בנסיבות האירוע לא מדובר היה בפקודה בלתי חוקית בעליל. לטענתו, אם אכן מדובר בפקודה כזו, היה על מח"ש להעמיד לדין גם את שוטרת השח"מ ומתנדבת המשמר האזרחי שלקחו חלק בביצוע הפעולה. השופט נועם, כך נראה, לא השתכנע מטענות הצדדים. בעת הדיון הוא העיר להם, בין היתר: "לא צריך נוהל לטיפול בשב"ח חסר ישע. אדם פצוע מדמם, להשאיר אותו בבית חולים או בשדה?! לא צריך נוהל".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 39
  תגובה

  בסוף. מגיע. העונש. האמיתי. של. אלוהים

 2. 38
  תגובה

  בסוף. מגיע. העונש. האמיתי. של. אלוהים

 3. 37
  הסנגורית: "לא משתף פעולה, מהתל בשוטרים. "

  איזה עונש מגיע לפרקליטה המדברת כך על אדם פצוע, חולה, נכה, שאינו מסוגל לאכול בכוחות עצמו, ללכת, לעשות את צרכיו (מחובר לקתטר ומחותל), וכנראה גם פגוע במוחו, אם מותר להסתמך על הדברים שרשמה האחות בתעודת השחרור מבית החולים: "התמצאות - לסירוגין. תקשורת - לסירוגין. ניעות: לא יציב לדריכה. מבולבל לסירוגין. סיכון רב לנפילה. אופן אכילה: עזרה חלקית. החולה נרחץ וטופל במיטה. שתן נותן דרך סופרה פוביק (צנתר. ח"ל). החולה מבולבל. זקוק לעזרה באכילה ושתייה"?

 4. 36
  מי הוא יהודי? מי שאישיותו נהרסת אם הוא נשאר אדיש לעוולות לנעשות לבני אדם.
 5. 35
  היהדות מתנוולת
 6. 34
  מה שמעורר חלחלה זה לא הטיעונים של עורכי הדין.

  תפקידו של עורך דין הוא להגן על לקוחו, ולכן מוטל עליו או עליה להביא נימוקים שישכנעו את השופט לזכותו או להקל בענשו. מה שמעורר חלחלה זה שבמקרים רבים טיעונים מסוג זה אכן מתקבלים בקרב מערכת המשפט ולא כל שכן על ידי הציבור הנבער. בחברה נאורה לא היו טיעונים מסוג זה מתקבלים ולא היו מובאים בידי עורכי דין ולו מתוך הסיבה העיקרית שהם לא היו יעילים. מה שצריך לעורר חלחלה בקרב אדם נאור זה לא הטיעונים של עורכי הדין עמצם, אלא העובדה שאלה הם טיעונים יעילים בחברה שלנו.

 7. 33
  השב״ח אחראי למותו

  גם שב״ח גנב הוא בן אדם, כל אילו שטיפלו בעינינו לא חשבו שהוא בן אדם לכן זרקו אותו למות!!!!!רבים היו צריכים לעמוד לדין על כך. לדעתי ראוי שיהיה זה כתב אישום לחברה הישראלית מזעזע ליראות שיש יורשת לפליאה עלבק ושעורכת הדין לא דרשה שמשפחת השב״ח תממן את הוצאות המשפט אני מתביש שבחברה שאני חי בה אפשר להגיד דבר כזה בבית משפט ולא להענש על כך!

 8. 32
  גם היא קבעה שהורים לנער פלסטיני שנהרג מרוויחים ממותו

  כי יש להם פחות מעמסה כלכלית...

  שם התחילה הרעה החולה שלנו.

  1. גם פליאה אלבק קבעה שהורים לנער פלסטיני שנהרג מרוויחים ממותו כי יש להם פחות מעמסה כלכלית.

   ופליאה אלבק היתה , יעני, יהודיה שומרת מצוות.

 9. 31
  עו״ד יקרה, למה הצניעות הזאת - ״ אחראי שותף״, דברי ישר - ״המנוול התאבד״(!) 1984 מחוויר מבושה ומגועל
 10. 30
  כל הכבוד לפרקליטה הנבונה

  סוף סוף לוקחים אחריות במערכת המשפטית בישראל. מי שכתב שהפרקליטה אינה בת אדם לא מבין דבר או חצי דבר בעניין.

 11. 29
  המנוח בכלל התאבד. הוא קודם ניסה להתאבד ע'י שמיעת השטויות של הפרקליטות

  אבל בגלל הדרת הבנות שם לא הצליח להגיע אליהן.
  אז הוא התאבד בזה שהושלך מהגיפ אל שולי הכביש.
  =
  זו התנהגות בסגנון שמאוד מזכיר מפלגה לאומנית (דוגמת הליכוד בעיתנו) במדינה מרכז אירופית במאה שעברה.

 12. 28
  תפסיקו להתיפייף! מדוע לא האשימו את ה-2 נוכחים ברכב הנוספים??? ברור שזו רדיפת שוטרים נטו!
 13. 27
  לא מבין

  איך הערבים בכלל והפלסטינים בפרט, נהנים ממעמד דיפלומטי, גם אם הם גנבי רכב בכלל. הם לא שמים קצוץ על החוק בישראל, ועל ישראל. מצב זה נוצר ע״י שנים של הזנחה שיטתית של טיפול ראוי והולם בבעיות פשיעה מכל המגזרים ומהמגזרים הערביים בפרט, וכמו ילד מוזנח, כך מתנהג עם מוזנח. תתחילו להיות מקצועיים יה חבורת זבלות, מדינת ישראל מגייסת חרא אנושי לשרת במשטרה, הם לא מצליחים לעשות כלום, מאשימים אותנו בכל השאר שהם לא מצליחים לפתור, הורגים אנשים שלא צריכים למות ומשחררים פושעים מסיבות עלומות. בדק בית במשטרה!!!. מבחנים לשוטרים בנושאי שיטור, המשך לימודי האתיקה במשטרה ולא מפקידים, אלה מפסיכולוגים. ובבקשה, משרת שוטר ומשרת ברמן לא יכולות מקור להשוואה! היום, לברמן יש יותר כלים(חכם יותר) משוטר ממוצע. אנחנו דורשים יותר מאלה שבבוא הזמן צריכים להחליט (לדון) לחיים או למוות. זה קשה, כמו להכין שיעורי בית בבית הספר, אין חשק, אני יודע, אבל אלה שמכינים שיעורי בית מגיעים מוכנים לשיעור הבא. אנחנו כחברה נהנים(עדיין) מפרותיהם של אבותנו, שכן הכינו שיעורים. בעת הזאת אנחנו לא יותר טובים משכנינו, ועדיף לנו להתאמץ להיות טובים יותר, או להתנהג אתם כשווה בין שווים. ושיהיה בהצלחה ;o)

 14. 26
  רוצים את ראשו של הרופא ששחרר אותו

  מי הוא דוקטור מנגלה ששחרר חולה כזה אל מותו??!! הוא דימם והיו לו קשיים בנשימה! מי הנבזה שלא מכיר את שבועת היפוקרטס ? למה אין ולא היתה תגובה של אירגון הרופאים של מדינה שמתגאה ביכולת הרפואית שלה וברמת רופאיה?! אני רוצה לשמוע מה יש לרפואה לומר על זה

  1. צודק בהחלט
 15. 25
  מי שאשם זה בית החולים ששיחרר את גנב הרכב לידי המשטרה. ברגע ששוחרר ללא המלצה ברורה לאישפוז מיידי במתקן רפואי מתאים מבחינת השוטרים הוא כשיר כי להם אין כל סמכות לקבוע את כשירותו
 16. 24
  "אין לו למנוח אלא להלין על עצמו על שמצא עצמו בצדי הכביש, ביום קר במיוחד, כשהוא במצב חמור. אין למרשי ולא כלום עם מצבו זה ומן הדין לזכותו, ועם זאת לשקול הענקת צל"ש, שהלא המנוח שב"ח היה ומרשי השיבו לאזור מגוריו שלא על מנת לקבל פרס"
 17. 23
  לא רק שב"ח - גם גנב רכב. הוא קיבל בדיוק מה שמגיע לו.
  1. איזה ימני מתוק. פרצופה של המדינה הופך להיות כמו הפרצוף של רעמסס ודומיו. מי מוכן להיות חבר של מדינה שממשלתה שנבחרה על ידי 'רעמססים' כאלה?
  2. איזה ימני מתוק. פרצופה של המדינה הופך להיות כמו הפרצוף של רעמסס ודומיו. מי מוכן להיות חבר של מדינה שממשלתה שנבחרה על ידי 'רעמססים' כאלה?
 18. 22
  הגיון מושלם

  אם אתה עבריין, אז מותר לשוטרים להרוג אותך, כי אתה עבריין. איזה עו״ד נעל, אלוהים ישמור. מערכת המשפט על הפנים במדינת ישראל.

 19. 21
  זה נכון

  כל אידיוט בישראל יכול להפוך לעורך דין. ממש כל מפגר חסר כישורים

 20. 20
  מאסר

  לא 30 חודשי מאסר אלא 300. אולי זה יהיה עונש הולם. התנהגות חייתית!! ואני לא שמאלני! אני בן אנוש.

  1. אם אתה בן אנוש אין מצב שאינך שמאלני.
  2. אתה באמת בן אנוש. ואם אתה לא שמאלני, נסה להבין, שהאווירה שיצר הימין נגד פלסטינים, היתה הרקע לזוועה הזו.
 21. 19
  מי כתב את הכותרת? ומי לא עשה הגהה?

  לפי הכותרת, לשוטר היתה אחריות למותו של השב"ח....

  1. תמשיכי לקרוא בקפה, כי בהבנת הנקרא את גרועה.
  2. תמשיכי לקרוא בקפה, כי בהבנת הנקרא את גרועה.
 22. 18
  ככה זה כאשר הפרקליטות משתפת פעולה עם מדיניות הכיבוש האכזר
 23. 17
  אין ספק שהמעשה היה בלתי חוקי,לא מוסרי ופסול-רק מוזר העיסוק האובססיבי בו

  בדין האמריקאי כל מעשה פשע הקטן ביותר שעשה אדם ובעקבותיו ארע פשע אחר, האדם יורשע בפשע השני, אפילו אם לא השתתף בו.
  השוהה הבלתי חוקי אכן בצע עבירה בעצם שהותו, ואפילו בצע גניבה, ולכן יש לו בהחלט אחריות מסויימת להשתלשלות.
  הטיעון של הסניגורים אינו הזוי, ובכל מקרה, זה תפקידם, ולא ברור מדוע העיסוק האבססיבי בו ?
  יש תחושה שהכתבים מחפשים רק כתבות שליליות על המדינה, חייליה ושוטריה - אוייבי המדינה הם מל"ו צדיקים, כל מעשיהם טהורים ונשגבים.

  1. אלוהים, איזה הגיון מעוות!

   גנב נתפס בגנבה, השוטר ירה בו והרגו למרות שהגנב לא נשא נשק ולא הווה שום איום על השוטר. לשיטתך הגניבה, הפשע הראשון גרמה לפשע השני, הריגתו של הגנב. לא נשמע לך מעוות? .
   בזה הינך מתיר את דמם של כל מי שבצע עברה ולו הקטנה ביותר.
   ובכן ג,ם את הדין האמריקאי אינך מפרש כראוי-מהרגע שהפושע הוא במשמורת השוטר, הפשע הראשון אינו יכול להיות הסיבה לפשע של שוטר כנגד אסירו .אחרת אתה מתיר את דמו של כל אסיר. חוצמזה צריך שיהיה קשר סיבתי בין הפשע האשון לפשע השני- ואין כאן שום קשר סיבתי בין שב"חותו של העצור ואפילו העובדה שביצע גנבה, לבין זריקתו לשולי הדרך כשהוא בקטטר.
   אפילו שתפקידו של הסנגור להגן על לקוחו בכל מאודו הוא אינו יכול למצוץ תירוץ מהאצבע בתקוה שמשהו ידבק-הטעון של הסנגורים במקרה זה הוא הזוי באבו אבוהה- אינו נסמך ואינו אתי!
   ןחומזה2, בישראל שופטים לפי החוק הישראלי ולא לפי החוק האמריקאי, ומעניין שלא מצאת שום סימוכין בחוק הישראלי על מנת לבסס את טענתך, והרחקת "עדותך" עד לאמריקה.

   ולידעתך, אין כאן שום עסוק אובססיבי- העסוק הוא ענייני. טקבוק נוגע רק בפני השטח, כך שאין כאן שום אובססיה.
   וכיצד העובדה ש "אוייבי המדינה" אינם מל"ו צדיקים, וכו' קשור לעניין?
   דורון, אתה מאכזב!

  2. אלוהים, איזה הגיון מעוות.

   גנב נתפס בגנבה, השוטר ירה בו והרגו למרות שהגנב לא נשא נשק ולא הווה שום איום על השוטר. לשיטתך הגניבה, הפשע הראשון גרמה לפשע השני, הריגתו של הגנב. לא נשמע לך מעוות? .
   בזה הינך מתיר את דמם של כל מי שבצע עברה ולו הקטנה ביותר.
   ובכן ג,ם את הדין האמריקאי אינך מפרש כראוי-מהרגע שהפושע הוא במשמורת השוטר, הפשע הראשון אינו יכול להיות הסיבה לפשע של שוטר כנגד אסירו .אחרת אתה מתיר את דמו של כל אסיר. חוצמזה צריך שיהיה קשר סיבתי בין הפשע האשון לפשע השני- ואין כאן שום קשר סיבתי בין שב"חותו של העצור ואפילו העובדה שביצע גנבה, לבין זריקתו לשולי הדרך כשהוא בקטטר.
   אפילו שתפקידו של הסנגור להגן על לקוחו בכל מאודו הוא אינו יכול למצוץ תירוץ מהאצבע בתקוה שמשהו ידבק.
   ןחומזה2, בישראל שופטים לפי החוק הישראלי ולא לפי החוק האמריקאי, ומעניין שלא מצאת שום סימוכין בחוק הישראלי על מנת לבסס את טענתך, והרחקת "עדותך" עד לאמריקה.

   ולידעתך, אין כאן שום עסוק אובססיבי- העסוק הוא ענייני. טקבוק נוגע רק בפני השטח, כך שאין כאן שום אובססיה.
   וכיצד העובדה ש "אוייבי המדינה הם מל"ו צדיקים" קשור לעניין?
   דורון, אתה מאכזב!

  3. דניאל דורון, אתה באמת לא מבין???

   היום זה איש השב"ח האומלל, מחר זה אתה !!!!!
   כך מתנהלת מדינה, שמזמן שכחה מה זו דמוקרטיה, מה זה חוק, מה זה מוסר, מה זה יושר. האם במדינה כזו אתה רוצה לגדל את ילדיך??????

  4. העובדה שאינך מבין את גודל הזוועה מוכיחה מי אתה ומי העורכת דין החושבת כמוך. אם הוא היה מתנחל גם הייתם מגיבים ככה??
  5. העובדה שאינך מבין את גודל הזוועה מוכיחה מי אתה ומי העורכת דין החושבת כמוך. אם הוא היה מתנחל גם הייתם מגיבים ככה??
 24. 16
  בתי הדין בישראל שומרים על שפיות המקום הזה

  חמלה לאדם זה מה שישאר לנו

 25. 15
  אלוהים אדירים !!!!!!

  על המוות הנורא של האיש הזה , שב"ח או לא שב"ח, קודם כל הוא בן אדם, צריך לתת עונש מירבי. מי ששלח את האדם הזה למותו המזוויע הוא איש משטרה, שאנו, כולנו, אמורים להאמין בו, לבטוח בו ולא להרגיש פחד וגועל נפש ממנו. כדאי שעו"ד הדין שלו תחשוב שנייה לפני שהיא אומרת משהו כל כך נורא כמו מה שהיא אמרה: המת אשם במותו.

 26. 14
  נטלי שטרול אולי עו"ד אבל לא בת-אדם

  גב' עו"ד נטלי שטרום, התבלבלת! אפילו במקצוע שלך ישנם בני אדם..

 27. 13
  מרכז

  שהשוטרים האשמים יקבלו עונש וישתקו. לא זורקים ככה בן אדם פצוע לכביש ולא משנה מה

 28. 12
  צודקת הפרקליטה. שוהה בלתי חוקי אחת דינו למות! צריך להוציא אותו מבית חולים עם הקטטר ולהניח אותו בצידי הדרך שיגסוס. מה הוא חשב לעצמו?! זוכרים שהיה פעם שיר "יהודים רחמו רחמו" צודקים, זה לא נכתב על הישראלים.
 29. 11
  בהיותו ערבי כבר תרם למותו
 30. 10
  הם יורים גם בסוסים,,, ובשב"חים
 31. 9
  עו"ד נטלי שטרול, את לגמרי לא אדם. הטיעון הנבזה שלך מוציא אותך מחברת האדם.
 32. 8
  יודן נאצי!!!

  אני שמח שעזבתי את המדינה הזאת בה " אשם תורם" הוא בסיס מורשה לרצח בלי חמלה של אדם צעיר. זוועות נאצים של המאה הזאת. לבית הסוהר קודם הרופא - מנגלה שלא הגן על החולה שלו ואחריו השוטרים המזעזעים!

  1. כואב - אבל יובל צודק!
 33. 7
  גם היהודים שנספו בשואה אשמים. הם לא עלו לארץ לפני השואה.....
 34. 6
  העו"ד שטרול הזו כנראה למדה משפטים, יעני, יחד עם פליאה אלבק באותה מדרשה לבנות (בר אילן או אריאל??!). טענתה דומה לטענת פליאה אלבק לפלסטיני שתבע את צה"ל על שהרגו את אשתו: "פרט לכל ההגנות הרגילות, צריך לטעון שהתובע רק הרוויח ממות המנוחה, שכן בחייה היה חייב לפרנס אותה ועתה איננו חייב בכך - לכן נזקו הוא לכל היותר אפס". שתזהר שסופה לא יהיה כסופה.
  1. ואם כבר בפליאה אלבק עסקינן, היה גם הצעיר שאולץ להסיר דגל אש"פ מעמוד מתח גבוה, התחשמל, איבד את שתי כפות ידיו, אבל "נמצא" כשיר להתפרנס כמוכר פלאפל.
 35. 5
  ישראל של היום מדינה מנותקת ,שלא מבינה איך פועל חוק וסדר....

  בעולם .ברוב מדינות העולם לא זורקים אדם חולה מחובר לקטטר בצידי הכביש.ברוב מדינות העולם הפרקליטות לא מאשימה בכלום חולה שנפטר בגלל שהופקר בצידי הכביש. משטרת ישראל והפרקליטות קובעים במקרה הזה רף שמאד קשה לרדת נמוך מימנו ,וחבל כי המשטרה פועלת כך גם כלפי פנים מול האזרח שנזקק לשירות ועזרה .סיפורים כאלה זכורים מתקופות אפלות של ההסטוריה האנושית.

  1. משטרה בחסות ליברמן = וזו התוצאה.
 36. 4
  השוטרים טעו אבל גם המנוח לא טמן ידו בצלחת
  1. המנוח לא טמן ידו בצלחת כי לא נתנו לו צלחת אפילו לא כוס מים!! טעות עושים במתמטיקה, לא כשמדובר בחיי אדם. השוטרים גרמו למותו! או במונחי המאפיה, כפו עליו מצב שהוא לא יכול היה לסרב לו.
 37. 3
  כן. נימוק רציני בהחלט. המנוח גם אשם שבכלל נולד. כן נכון.
 38. 2
  מוזר שטענת "האשם התורם" לא עלתה בשלבים מוקדמים יותר של ההליך המשפטי נגד הנאשמים. הרי עובדת הבסיס בתיק הזה היא, שהמנוח, מר אבו ג'ריבאן, היה ערבי. אם זה לא "אשם תורם", אני לא יודע מה כן.
  1. עתון הארץ מלא בתגובות של אנשים עם יצר הלקאה עצמית מפותח. אנשים עם שנאה עצמית ותיעוב אישי. בקיצור, אנשים שצריכים טיפול רפואי.
 39. 1
  חבל שהמנוח לא ביקר לפני שנעצר בביתה של צפי סער

  מצד שני, יש מצב שמגע איתה היה גורם לו למוות מהיר יותר משולב בהלם אנאפילקטי

  1. זו תגובה לא ראויה ועל מערכת "הארץ" להסיר אותה בהקדם.
  2. למה לא ראויה? זו תגובה גזענית האופיינית לרוב הציונים. רגיל.