קצר בתקשורת

המשטרה אישרה חשיפת פרטי חקירת הבר-נוער בטרם הסרת צו איסור הפרסום

בשל טעות במשטרת מחוז תל אביב, התבשרו כלי התקשורת כי הם יכולים לפרסם פרטים נוספים פרט לזהות החשודים. בשעה האחרונה פורסמו הפרטים בכלי התקשורת

משטרת ישראל אישרה אחר הצהריים (שני) לחשוף את פרטי חקירת הרצח בבר-נוער, אך כעבור זמן קצר התברר כי השופט דחה את הסרת צו איסור הפרסום למחר בצהריים. פרטי החקירה שהותרו לפרסום על פי הודעת המשטרה, פורסמו באתר "הארץ" ובכלי תקשורת נוספים בישראל אך כעבור כמחצית השעה, התבקשו כולם להסיר את הדיווחים מאתרי האינטרנט שלהם. 

מבירור פרטי המקרה התברר כי היה קצר בתקשורת בין נציגי המשטרה שנכחו בדיון בבית המשפט לבין אנשי המשטרה במחוז. במחוז סברו כי איסור הפרסום המחודש נוגע אך ורק לשמות החשודים ולכן יידעו את כל גופי התקשורת בפרטי הפרשה. כעבור זמן קצר לאחר מכן, התבררה הטעות והתקבלה ההנחיה להסיר את הידיעות. עם זאת, מידע רב על הפרשה, זהות החשודים ופרטי הרצח עדיין מצויים באתרים שונים ברשת.   

פארסת פרסום פרטי הפרשה החלה אתמול, כאשר השופט עידו דרויאן החליט להותיר את צו איסור הפרסום על כנו עד יום שלישי ב-13:00, ללא פרסום שמו של הפעיל בקהילה הגאה שנעצר. הבוקר ביקשה המשטרה להסיר את הצו מוקדם מהמתוכנן. בית המשפט נעתר לבקשה וקבע את שעת הפרסום ל-15:30. 

עקב בקשת סנגורי החשודים ברצח נערך בשעה הייעודה דיון בבית משפט השלום בתל אביב על הסרת הצו, בהשתתפות נציגי המשטרה. בשעה 16:30 ערכה משטרת תל אביב תדרוך לכתבים, שבו הודיעה כי פרטי החקירה יותרו לפרסום בשעה 17:00. סמוך לשעה זו דחה השופט דרויאן את בקשת הסנגורים והתיר לפרסם את המידע. ב-17:00 פורסמו פרטי החקירה בכלי התקשורת, למעט שמות החשודים, ואילו זמן קצר לאחר מכן ביקשו הסנגורים לערער על החלטת הפרסום. כך השופט דרויאן עיכב את ביצוע הסרת הצו עד למחר ב-13:00. ב-17:50 נמסרה החלטתו לכלי התקשורת, שהחלו להסיר בהדרגה את הפרסומים הנוגעים לחקירת הפרשה. 

עורך דינו של אחד החשודים במעורבות ברצח, שמשון וייס, טען בבית המשפט שכדי להסיר את הצו במועד מוקדם מזה שנקבע בבית המשפט היתה אמורה היחידה החוקרת להציג התפתחות משמעותית בחקירה. לדבריו, "ביקשתי להשאיר את הצו על כנו עד מחר בעשר בבוקר, מאחר שהמשטרה לא הציגה שום התפתחות בחקירה"

שי דויטש, יו"ר האגודה למען הלהט"ב, אמר כי ההתנהלות סביב צו איסור הפרסום תמוהה ומטילה צל על הקהילה הגאה. "אנחנו לא חיים יותר בעידן יוני הדואר והעיתונות המודפסת בלבד", אמר, "כמעט כל פרטי הפרשה מופיעים בכל הרשתות החברתיות, התקשורת הזרה דיווחה, הכל בחוץ".

לדברי דויטש, נכון להתיר לפרסום את כל פרטי הפרשה. "הפרסום סייע לנו, כי פתאום יש לנו יכולת להגיב לדברים ולהתייחס אליהם", הוסיף, "העובדה שזה נעלם שוב לכאורה מעיני הציבור, על אף שבטוח אין אדם בישראל שלא ישרשר את זה בפייסבוק בשעות הקרובות, מאוד תמוהה בעיני. העיתוי של זה, אחרי שהכל כבר פורסם, קצת הזוי".

דויטש הזהיר כי הערפול משחק לידיהם של אלה המעוניינים להכפיש את הקהילה הגאה ולפגוע בה. "יש לא מעט אנשים שמנצלים את העובדה שיש ערפול על החשדות", הסביר, "זה מחזק את אותם אנשים, בחלקם הומופובים, שיש להם אינטרס לשים את כל הקהילה במקשה אחת – תחת ההנחה שכולנו פדופילים, כולנו אנסים. מנצלים את השבוע האחרון להגיד שאין בעיה ואין הומופוביה".

הידיעה שפורסמה והורדה מאתר "הארץ"

בעת שבכירי המשטרה התייצבו מול המצלמות והמיקרופונים, התכנסו בבר-נוער ברחוב נחמני בתל אביב כמה פעילים מובילים בקהילה הגאה, ובהם גם חן לנגר, אחד מפצועי הירי. הם צפו יחד בעדכונים ולאחר מכן העניקו אחדים מהם ראיונות לכלי התקשורת, בהם התייחסו בין השאר לראשונה לחשדות המיוחסים לאיש הקהילה.

הם הדגישו כי החשדות נגדו הפתיעו אותם והזהירו מפני עריכת משפט שדה, אך הוסיפו כי יוקיעו את האיש אם ממצאי המשטרה נכונים. האגודה למען הלהט"ב אף פרסמה הודעה לעיתונות בחלון ההזדמנויות הקצר שבו פורסמו הפרטים, בה התייחסה לפרטי החקירה והדגישה שוב כי הירי הוא פשע שנאה ולא נקמה אישית. 

ביום רביעי האחרון הותר לפרסום כי שלושה חשודים נעצרו בחשד למעורבות ברצח בבר-נוער. ביום חמישי הותר לפרסום דבר מעצרו של חשוד רביעי, פעיל בקהילה הגאה, שלטענת המשטרה ידע את המניע לרצח אך לא שיתף את המידע עם החוקרים. מלבד זאת נודע כי הפעיל חשוד גם בשיבוש הליכי חקירה. אתמול אחר הצהריים הוארך מעצרו של הפעיל ביומיים. 

בימים האחרונים נפוצו ברשת שמותיהם של החשודים ופרטי החקירה במלואם. בדיון על הארכת מעצרו של הפעיל אתמול הגישו נציגי התקשורת לשופט עידו דוריאן בקשה להסרת צו איסור הפרסום על שמו של הפעיל וחלקו בפרשה. השופט החליט לקבל את הסכמת הסנגור ונציג המשטרה שלא לפרסם את פרטי החשוד עד היום. 

השופט ציין בהחלטתו כי "לי עצמי הגיע פרסום מזעזע למדי מתוך אתר שלכאורה מציג עצמו כאתר של שוטרים, שוטרים במדים, שבו פורסמו פרטים מלאים לרבות גילאי החשודים, והידיעה נחתמה במלים 'באדיבות דוברות מחוז תל אביב'. תקוותי היא שמדובר במעין רצון להסתיר את שם הכותב אף שכל המעיין בידיעה יכול היה למצוא את שם המפרסם".

לפני כשבועיים, הודיעה משטרת ישראל על מעצרו של אביהן של שתי הבנות שנרצחו בשבוע שעבר ביישוב אל-פורעה, אך כעבור זמן קצר חזרה בה וטענה כי "מדובר בטעות בזיהוי". מוקדם יותר באותו בוקר טענו במשטרה כי חדד מטיראת, החשוד ברצח הילדות, נעצר באחד היישובים במרכז הארץ. בהודעת המשטרה המתוקנת נכתב: "היתה טעות בזיהוי ואין מדובר באביהן של הפעוטות. צר לנו על כך. פרטים בהמשך".

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 35
  חילוני,שמאלני, תל אביבי כנראה חשוד בביצוע הפשע הנפשע

  תמיד שומעים על חרדי שעושה מעשה פלילי, או דתי-לאומי, או מתנחל - בקיצור ניסוחים שאינם קשורים לעצם המעשה הפלילי אולם הכותבים מתכוונים לפגוע בקבוצה שלמה . אז זה הזמן להתחיל להתנסח נכון לגבי כו----לם :

  מדובר בחילוני, שמאלני, כנראה תושב תל אביב וסביבתה, כנראה פמניסט, כנראה הומו, ומן הסתם גם אשכנזי....

  מעתה נדרוש זיהוי גאוגרפי-פוליטי-חברתי על כל חשוד כיאה לחברה פתוחה מכילה ליברלית הדואגת לזכות הציבור לדעת...

 2. 34
  למה הם נקראים קהילה?
 3. 33
  מדינת חלם!!!
 4. 32
  טעות של השופט. לא של המשטרה.

  השופט היה צריך לדעת שיבקשו עיכוב ביצוע, ולכן לעכב את ההחלטה בחצי שעה, כדי לאפשר לבקש עיכוב ביצוע.

 5. 31
  שוטר ממהר

  מי שלא בודק מי שלא מקשיב לשופט מגיע לו שיתנהג כמו אידיוט יש חוק ויש כללים לא צריך ישר לרוץ לפרסם מה עוד שזו לא עבודה מבריקה זה יותר מזל משכל

 6. 30
  עין
 7. 29
  איסור הפרסום עכשיו כשכל פרטי הפרשה כבר פורסמו ומופיעים באתרים כמו זה של עומרי חיון ואחרים הוא איוולת
 8. 28
  ימר

  איזו בושה זו יחידת עלית להעיף את הטמבלים

 9. 27
  למה לנו לסבול

  לפטר את כל הטמבלים שרצים לספר סיפורי פוגי בושה למשטרה

 10. 26
  משטרע

  תאוות הפרסום החולנית של המשטרה עכשיו הבנו עם איזה טיפשים אנו נותנים להם לשמור עלינו בושה וחרפה חבורת ליצנים שעושה רוח אבל הריח כמו של בואש

 11. 25
  על פי פרסומים זרים

  תוכלו למצוא את הפרטים המלאים שמדינת החושך שלנו מסתירה מכם באתרים בינלאומיים

 12. 24
  על מי מחפה בית המשפט??

  מוזר מאוד האיסור פרסום הזה.
  לפני הפענוח אפשר להבין שלצורך חקירה יש צו איסור פרסום. אבל עכשיו שהחשודים כבר בידי המשטרה, ולפי דבריה יש ראיות חזקות נגדם, מה הטעם בהמשך איסור פרסום?
  על מי מנסה לחפות בית המשפט? האם ה"בכיר בקהילה" הוא מישהו שרוצים להסתיר את זהותו? האם בגלל שמדובר בהומואים רוצים להשכיח את הפרשה? האם הרוצחים גם הומואים ורוצים להשאיר בציבור את הרושם שמדובר בפשע שנאה?
  יש לציבור זכות להיווכח שהומואים לא כולם יפים ונחמדים כמו שרוצים להציג לנו

  1. ליבנת, גלאון, ליבני ולפיד זוחלים על ארבע לפני הקהילה אז אתה רוצה שהאמת תצא לאור?
  2. לפיד על 4 מובן אבל מה מעניין אותם הנשים על 4?
  3. לפיד תזחל ברוורס
 13. 23
  אפשר להסיר את הטשטוש ששמתם די בקלות...

  קראתי הכל מהתמונה המטושטשת ע"י שימוש בדקונבולוציה פשוטה...

 14. 22
  יש לסגור את הברנוער, שמהווה כר נרחב לניצול של צעירים.
  1. הקהילה צריכה להקיא מתוכה את העבריינים ולדאוג שהמעשים האלה לא יקרו שוב
  2. אתה לא מכיר את המקום ואתה לא יודע מה יש שם

   איך שהמקום הזה מקבל נערים ומהווה כר נרחב לפתיחות ותחושת בית, דבר שהרבה נערים להט"בים לא זוכים לו. סוטה אחד (אם בכלל יתברר שאנס) לא הופך את המקום הזה לפחות ערך, תשאל כל מי שהיה שם.

 15. 21
  התנהלות מביכה.

  ברוכים הבאים לישראל.

 16. 20
  מזה ימים כל מי שעשה חיפוש בגוגל יודע את כל השמות והפרטים.
 17. 19
  ולחשוב שלגנון הזה הגיעו נערים מבולבלים ?
  1. אם החשד נגד הבכיר נכון - אין יותר בר נוער
  2. אז ככה קוראים לזה בימינו.
 18. 18
  כל העולם ואשתו כבר יודעים מזמן טרק הארץ מפרסם בטישטוש מביך את כבר מה שהוא פירסם. בגלל זה אני מעדיף אתרי חדשות פחות מתכופפים.
 19. 17
  אל תהרסו את העיניים, אין צורך. תעשו חיפוש פשוט בגוגל ותקבלו את כל המידע כולו חד וברור 6:6.
 20. 16
  כל כך ברור ....

  המשטרה משתמשת בכלי התקשורת כחלק מחקירת האירוע. לא ברור מהיא האסטרטגיה אבל כל כך שקוף שמדובר בעוד כלי בידי המשטרה. אולי לגרום לאחרים להפליל עצמם, אולי כלחץ על הנחקרים. שיהיה בהצלחה

 21. 15
  כל כך ברור ....

  המשטרה משתמשת בכלי התקשורת כחלק מחקירת האירוע. לא ברור מהיא האסטרטגיה אבל כל כך שקוף שמדובר בעוד כלי בידי המשטרה. אולי לגרום לאחרים להפליל עצמם, אולי כלחץ על הנחקרים. שיהיה בהצלחה

  1. סוף כול סוף משהו עם שכל

   זה כול כך נכון @!!1
   ברור שיש כאן עד מדינה שרוצים שיתחילו להפיל על אנשים אחרים את התיק כי "פתאום, מפרסמים לרבע שעה עדכון ואז שוב צו איסור פרסום
   רוצים להוציא הודאה ממשהו מהם
   מסכנים הנרצחים אבל מה שעוברים ה"נאשים" מסכנים פי אלף ברור שאין שום קצה חוט וזה סתם תיק ענק שהמשטרה רוצה כבר להיות מאחוריו אז מסכנים הילדים ה"נאשמים"
   חרב העולם לא נשאר שום צדק כול הטכנולוגיה הזאת שבן אדם (סליחה על הביטוי)מפליץ כולם כבר מעודכנים בפייסבוק ובוואצאפ
   אך אך אך איזה דור מסכן רחמנות

 22. 14
  זה מעיד על הפרימטיביות הטכנולוגית של בתי המשפט. בעולם המודרני אין זכויות לחשודים ואין סוביודצה.
 23. 13
  די זה לא אמית
 24. 12
  לצחוק או לבכות? השופט באמת חושב שאחרי שמשהו מופיע ברשת אפשר להעלימו?
  1. זו לא הוראה של השופט. זו תוצאה של זה שפורמלית טרם ניתנה החלטה דמסירה את הצו שהיה שם מלכתחילה.

   ואגב - זה לא אומר שיש היגיון ממשי בהוצאת צו איסור הפרסום מלכתחילה...

 25. 11
  מישהו מפיץ שקרים על אונס שלא היה!

  גם לפי טענות הרוצחים לא היה אונס.

  נראה שכהניסטים מציפים את מערכת התגובות.

  1. חייב להיות. אפילו אם הקטין הסכים אין להסכמתו שום ערך וזה נחשב אונס.
 26. 10
  אוי א ברוך
 27. 9
  טוב, בוואלה וישראל היום הפרטים מופיעים

  וגם בהחלט יכול להיות שהנער לפני 4 שנים סיפר שנאנס כדי להגן על עצמו ממשפחתו הלא-כל-כך נאורה.
  נראה שהמשטרה תעשה הכל כדי לשבור את הנאשם הרביעי באונס, גם אם יש סיכוי שלא היה דבר כזה.

  1. אז מה הפרטים? מי זה הבכיר?
  2. בן 49 לפי התמונה
  3. גם בידיעות פורסם (והוסר) מידע שמרמז כי הנער כופר בכך שנאנס

   זה נשמע שאמר מה שאמר כשפטרוניו (משפחה?) ההומופוביים שאלו אם אכן היה "בברנוער"

  4. אפילו אם הנער ביקש את זה אסור היה לנצל אותו ומבחינה משפטית להסכמתו אין שום ערך
  5. גם אם זה היה בהסכמה - הוא היה קטין בן 15 ולכן נחשב פשע, בכל מקרה
 28. 8
  וזה לאחר שהודעת דוברות המשטרה, עם זהות החשודים ומהות החשדות, פורסמה באיזשהו פורום כבר לפני שבוע... יכול להיות שעובדים שם אנשים לא כאלה אינטלגנטים?

  וזה לאחר שהודעת דוברות המשטרה, עם זהות החשודים ומהות החשדות, פורסמה באיזשהו פורום כבר לפני שבוע... יכול להיות שעובדים שם אנשים לא כאלה אינטלגנטים?

 29. 7
  לא פשע שינאה

  לא היה פשע שינאה כי הרוצחים ועד המדינה הם הומואים בקיצור
  הומואים רצחו הומואים?

  1. מה הקשר? אז,טלי פחימה לא יכולה לבצע פשעי שינאה כלפי ישראלים כי היא ישראלית? גם אדם שחולק מאפיינים עם אלו שנגדם ביצע את הפשע יכול לבצע פשע שנאה
  2. ברבו מתרוממים תמשיכו לקנא זה טוב זה בריא
 30. 6
  משטרה פושעת ונפשעת.
 31. 5
  הפרת הצו,אי הבנה או זילות הצו לנוכח הפרסומים ברשת האינטרנט.

  כבר היתה הפרה של הצו והפרסום היה גורף אז לחזור אחורה אחרי שהצו הופר והסוסים ברחו מהארווה...
  ממילא אפשר יהיה לקבל עדכון מלא במרשתת[אינטרנט]כך שהפרת הצו היא לכאורה בלבד.

 32. 4
  עדיין אפשר לקרוא את הכותרת המטושטשת.
 33. 3
  חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

  לא נותר דבר אחר להגיד....

 34. 2
  עד שהמשטרה מצליחה משהו היא נלהבת שיתפרסם

  גם אם לקח 4 שנים

 35. 1
  האם אנס הבכיר ההומו את הצעיר בניגוד לחוק ?
  1. לא נדע עד שהנער ימצא דרך להשמיע את קולו מבלי לפחד מפטרוניו ההומופוביים
  2. ואולי לא היה אונס אלא כוונת זדון לפגוע מסיבה כלשהיא

   אחרת בפעיל ?!! יש אפשרות כזו?!!