ישראל ביתנו יוזמת חוק לביטול המועצות הדתיות

ישראל ביתנו יוזמת לבטל את המועצות הדתיות הפועלות כיום בישראל ולהעביר את הטיפול בשירותי הדת לאוכלוסיה היהודית למועצות המקומיות. הצעת החוק, אותה הניח ח"כ רוברט אילטוב לקראת מושב הקיץ שייפתח בסוף החודש, קוראת לבטל כליל את קיומן של המועצות הדתיות במדינת ישראל.


על פי ההצעה, רק הסעיפים שעניינם שירותי קבורה יוותרו בחוק הקיים, ואלו יסופקו באמצעות חברות קבורה שתוקמנה על ידי הרשויות המקומיות. האחריות לאספקת שירותי הדת, אשר כיום מוטלת על המועצות הדתיות, תועבר אל הרשויות המקומיות, והן תוסמכנה לגבות אגרות למטרה זו.


ההצעה קובעת תקופת מעבר, אשר במהלכה ימשיכו המועצות הדתיות להוות אישיות משפטית כשרה לכל דבר ועניין, עד להקמת חברות קבורה חלופיות להן. 


כלל החובות והזכויות, המשפטיות והקנייניות, של המועצות הדתיות, יועברו לרשויות המקומיות. 


על פי ההצעה, שר הפנים יוסמך לקבוע הוראות בכל עניין הנוגע לשינויים הנובעים מביטול המועצות הדתיות, לרבות בעניינים של העברת קניינן של המועצות הדתיות לרשויות המקומיות, קביעת הרשות המקומית שתחליף כל מועצה דתית בכל הליך משפטי, קביעת הרשות המקומית שתדון בהליכים שהיו תלויים ועומדים ערב יום הביטול בפני המועצות הדתיות, והטיפול בעובדי המועצות הדתיות וגמלאיהן.


ביטול המועצות הדתיות היתה אחת ההבטחות של יו"ר המפלגה, אביגדור ליברמן בקמפיין הבחירות האחרון, לצד חוקים אחרים להפרדת דת ומדינה. 


בתחילת הקדנציה פעל ליברמן לקידום חלק מהחוקים, אולם נאלץ לדחות את העיסוק בהם עקב אילוצים קואליציוניים.

אביגדור ליברמן מיכל פתאל

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 10
  כבר מזמן הגיע הזמן לפרק את המועצות הדתיות!
 2. 9
  בדומה למדינות אחרות צריך להחיל מס דת. למה שחילונים ישלמו על משהו שלא מאמינים בו.
  1. מאותה סיבה שדתיים משלמים על מופעי מחול ושירת

   מאותה סיבה שיהודים משלמים את המשכורת החודשית של אנשי דת מוסלמים ומוסלמים מממנים פעולות צבאיות שהם לא מסכימים להן.
   אף אחד לא מרוצה - זוהי דמוקרטיה

 3. 8
  אם יצליח, יהיה לו את הקול שלי
 4. 7
  ומתי תפסיקו להצביע נגד נישואים אזרחיים?

  מפלגת ישראל ביתנו טובה בתעמולה כאילו הם בעד חופש דת. אבל בפועל כל פעם שהייתה הצבעה על דברים חשובים כמו נישואים אזרחיים הם הצביעו נגד השינוי. למי שלא מאמין אפשר לבדוק את זה באתר הכנסת או בכנסת פתוחה.

  1. אתה טועה ומטעה

   נישואים אזרחיים במלוא מובן המילה לא ניתן להעביר כיום מסיבות קואליציוניות (שיטת ממשל גרועה מאוד), אבל ישראל ביתנו דרשה והצליחה להעביר את ברית הזוגיות - שזהו תקדים, וצעד ראשון לקראת נישואים אזרחיים בעתיד.

  2. ברית הזוגיות היא ספין

   מדובר בנושאים לחסרי דת בלבד שלא עוזר לאנשים הרוצים להינשא אזרחי, או לכאלו שאפילו לאחד מהם יש דת. ברית הזוגיות אולי פותרת את בעית חסרי הדת, אבל גם זה רק חלקית, לדוגמא אם אחד מהם רוצה להתחתן עם מישהו שיש לו דת.
   זה בעיקר גורם לישראל ביתנו לטעון שהיא עושה משהו בנידון בזמן שהיא לא מנצלת את הכוח שיש לה בנושא הנישואים האזרחיים וכול הצבעה בנושא חברי המפלגה מצביעים שוב ושוב נגד.

 5. 6
  לא אוהב את ליברמן אבל הוא צודק. התורה אינה קרדום לחפור בה.
 6. 5
  עיוות ליברמן ומולדובה ביתם מריחים את הבחירות הקרבות......
 7. 4
  מה ההבדל בין מועצה דתית למועצת העיריה, נהול זה נהול זה נהול. הכל פופוליסיטי, כך ליברמן שנוא השמאל הופך להיות יקירם.
 8. 3
  אם הוא מצליח, הקול שלי שלו - אין שום דבר כשר במועצות הדתיות
 9. 2
  אם זה קורה אני מצביע ליברמן
 10. 1
  נו שויין, ביטול המועצות הדתיות. לפני הבחירות הוא הבטיח (ליוצאי חבר העמים) הרים וגבעות. פסולי חיתון, שרות אברכים, תקצוב ישיבות, תקצוב אברכים, הכשרת כל המרכולים (שלהם) עם חותמת הבד"ץ ומה לא. המפלט האחרון: ביטול המועצות הדתיות. אגב, גם זה לא יעבור. רחב לא תאשר.