משבר המאחזים מערער את ממשלת נתניהו

הפינוי הצפוי בעוד 9 ימים של גבעת האולפנה בבית אל הביא בסוף השבוע להחרפת העימות בין שרי הממשלה ולחילופי האשמות הדדיים

עתידה של שכונה אחת קטנה, שחוקיות קיומה מוטלת בספק, מוציא כעת מדעתה את ממשלת ישראל. תשעה ימים לפני מועד פינויה של גבעת האולפנה בבית אל, זימן סוף השבוע החולף שתי התפתחויות פוליטיות יוצאות דופן: המשנה לראש הממשלה, איש מפלגת השלטון, ספק־איים ספק הזהיר מפני פירוק הממשלה, אם תפונה גבעת האולפנה; בתגובה, שר הביטחון, איש סודו ושותפו הקרוב ביותר של ראש הממשלה, תקף בחריפות חסרת תקדים, ולא אופיינית, שניים משרי הליכוד, והדביק להם כינוי גנאי שאין מגונה ממנו: "פייגליניזם קשה".

אין אלה עניינים של מה בכך: השר משה (בוגי) יעלון, מספר 2 רק לראש הממשלה, מצא לנכון, באירוע שבת תרבות בבאר שבע, להתריע מפני פירוקה הקרוב של הממשלה. הוא אף נשמע כמי שהשלים עם רוע הגזירה. דבריו בוודאי היו כשמן בעצמותיהם של המתנחלים. אבל יעלון אינו פרשן. הוא גם אינו נמנה עם הח”כים יושבי הספסלים האחוריים בליכוד (שאפילו הם לא העזו להתנבא בלשון זו). הציפייה מפוליטיקאי במעמדו ובתפקידו, היא להתייצב לימין הממשלה ולשדר רוגע, ביטחון עצמי, יציבות ונחישות. על מי בעצם יעלון מאיים? על בנימין נתניהו? על שרה נתניהו? על עצמו?

גם תגובתו של ברק, שבחר להסתתר מאחורי הכינוי “גורמים בסביבת שר הביטחון”,מאותתת על הבאות: אם הוא החליט להסתער חזיתית על אחד מהשרים החזקים ביותר בוועידת הליכוד, ישראל כץ, סימן שהוא ויתר, לכל תכלית מעשית, על אופציית השריון ברשימת הליכוד לכנסת הבאה. אופציה שממילא היתה בעלת סיכוי קלוש ביותר. ברק נערך לריצה עצמאית בראש מפלגתו עצמאות, ואחריו המבול.

ההתקוטטות הבין מפלגתית על גורל היישובים הלא חוקיים בגדה המערבית, תהיה כרטיס הביקור העיקרי שלו במערכת הבחירות, שלאחריה הוא ישמח לחזור ולכהן כשר ביטחון בממשלת נתניהו השלישית - אם תקום.

שכונת גבעת האולפנה בבית אלאמיל סלמן

וכל זה היה כנראה רק הקדימון לקראת ישיבת שרי הליכוד הבוקר, שם מתחרים השרים בינם לבין עצמם מי יחבוט חזק יותר באהוד ברק (כאילו אין ראש ממשלה ששמו נתניהו), ולישיבת הממשלה אחריה, ובעיקר למפגן התמיכה שמתכננים ח”כים ושרים מן הליכוד לקיים בשכונה עצמה. מילא הח”כים שחייהם אינם חיים בלי הגימיקים האלה, אבל מה לשרי מפלגת השלטון לחפש במקום שבית המשפט העליון הכריז עליו שדינו הריסה ופינוי? הם אינם מבדילים בין תמיכה מנומקת, שקולה ולגיטימית בהמשך קיום השכונה, לבין תחרות ריצה פרועה שתכליתה לקרוץ למחנה המתנחלים החזק שבין חברי הליכוד. ערב חידוש כנס הקיץ של הכנסת, בעוד 8 ימים, לא רק אווירת שכונה יש לנו, אלא גם אווירת בחירות.

קשה לראות את נתניהו מצליח לקיים את הקואליציה שלו כגוף פרלמנטרי שפוי ומתפקד עד סוף יולי. ענייני היישובים, האולפנה ומגרון, החלופה לחוק טל, והקושי הגדול באישור התקציב בממשלה - כל אלה הן משוכות גבוהות מדי, כמעט בלתי אפשריות, לממשלה ישראלית בשנתה הרביעית.

Read this article in English: Discord over West Bank outpost threatening Netanyahu coalition
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 21
  הלאה ממשלת נתניהו. יאללה תתפנו בעצמכם.

  מה לא הבנתם? הלאה ממשלת נתניהו. יאללה תתפנו.

 2. 20
  Hey, you're the goto exerpt. Thanks for hanging out here.

  Hey, you're the goto exerpt. Thanks for hanging out here.

 3. 19
  "שכונה אחת קטנה, שחוקיות קיומה מוטלת בספק" - למיטב הבנתי אין שום ספק, וברור שקיומה איננו חוקי.
 4. 18
  שום דבר לא מערער את ממשלת רכיכיהו.כסאות כל כך נוחים לא נוטשים בקלות.אפילו לא ישי "שר הכרמל".
 5. 17
  מדינת ישראל כולה בנויה על קרקעות של ערבים. לא רק המאחז הזה. זוהי אמת כואבת שנכפתה עלינו היות ויישבו אותנו בחלקת האדמה שנקראת היום ישראל. הפלשתינאים לא אשמים במה שקרה בשואה ולעומתם יש מדינות אירופאיות רבות וגם ארה"ב שידעו על השואה והתמהמהו הרבה זמן לפני שפעלו. אז למה הענישו את הפלשתינאים? למה לא קיבלנו חלקת אדמה באירופה או בארה"ב? במדינות שהאחריות שלהם למה שקרה לנו היא אמיתית? זוהי מציאות עגומה
  1. רתה מוזמן לקום וללכת
 6. 16
  בתי פאר על חשבון הציבור באדמות שדודות הניתנות בחינם בתנאי שאתה לא ערבי.
  1. "זכרנו את הדגה"

   אתה, כנראה, מתכוון לעין-חוד? הידועה כיום בשם עין-הוד?
   כולה מושרצת באנשי שמאל מובהקים. מושרצת זו מילה קשה כאן. התכוונתי לזוגות הומואים ולסביות עם כלב או חתול.
   אכן השאירו לערבים את עין-חוד (מוקטנת), זכר לחורבן. בשייך מוניס אפילו זה לא. שלא לדבר על ברעם ואיקרית. על חורבותיהם הוקמו, ניחוש? נכון קיבוצי שמוצניקים.

 7. 15
  אכן כן. את אשר יגור - בא! העליה על הבסטיליה (ולא עם קלשונים) בא תבוא. התאמתו דברי הנביא ירמיהו שאמר "וכיתתו קילשונותיהם ל אם 16 - ולא יפלטו ולא כדור אחד, רק יישתמשו בקת - ועוד איך"
 8. 14
  אם יוקדמו הבחירות ביבי נופל. "המחאה 2" - תהיה בקלפי. הפעם אנחנו יוצאים מהבית להצביע.
 9. 13
  לדעתי תושבי 48 מחרבנים עוד יותר את המדינה, מה דעתכם?
 10. 12
  רק לפני זמן קצר כתבת אתה וגם פרשנים אחרים לענייני מפלגות שיציבותה של ממשלת נתניהו היא עובדה בטוחה, וודאית ולא ניתן לחזות את התפרקותה. כמה מהר משתנות הערכות שנקבעו כאכסיומות. ואיך אפשר לקחת ברצינות הערכות אחרות של הפרשנים לענייני מפלגות ששגו עכשיו בעניין כל כך חשוב.
 11. 11
  להרוס את המאחזים באותה איבחה שתהרס ממשלת הזדון המכהנת.
 12. 10
  תקוות שוא שהממשלה תיפול.... הצחקתני
  1. הסרעפת בסדר? הממשלה לא תיפול זה בטוח - שב בשקט!!. מה שגם בטוח הוא סיפור מצדה של שנות האלפיים, שער הניצחון ברומי, שלשלאות הברזל. כדאי לנתניהו לשכור כבר היום את שירותיו של יוספוס פלביוס.
 13. 9
  ה"מונסטר" קם על יוצרו

  קודם מאפשרים למפלצת הרב ראשית לכרום עור וגידים באופן שכריתת ראש אחד משאיר את האחרים לנגוס בבטחונה של המדינה ובאפשרות קיומה. חייבים לפעול כאשר הם קטנים.
  בכל זאת אני מקווה שברק יתעשת ולבו של ראש הממשלה לא יחלש ושיקיימו כלשונו וככתבו את החלטות בית המשפט. או שילכו לבחירות (למרות שרצוי שהכנסת תמלא את מלוא ימיה) והעם יאמר את דברו - אם הוא הולך עם הראש בקיר לקראת התחסלות או יפרוץ לחיים חדשים שיבטיחו קיומה של מדינת ישראל לדורות.

 14. 8
  ספק?

  שכונה אחת קטנה שחוקיות קיומה מוטלת בספק?
  מהיכן הספק המנקר הזה, כאשר הגוף היחיד במדינת ישראל המוסמך לקבוע חוקיות, באינסטנציה הגבוהה ביותר שלו, הכריז עליו שדינו הריסה ופינוי?

 15. 7
  שרי הליכוד מלקקים לפייגלין ע"ח שלטון החוק במדינה!!!

  הימין מוביל אותנו לאבדון!!

  מיליארדי שקלים שנשפכו בהתנחלויות ייירדו לטימיון כפי שקרה בגוש קטיף והעם האדיש הזה ממשיך להיות רדום!!

  רק לחשוב מה היה ניתן לעשות בכל הכסף הזה!!!

  1. כל מילה שלך בסלע דן. ראויה להיקרא במלואה. התוספת- שהכספים הנשפכים, הם כסף קטן לעומת השחתת המערכת הערכית שהייתה כאן פעם, כולל שלטון החוק והדמוקרטיה.
  2. כרגיל, המשך לשמור על החוק, המשך להשתמש במטבעות לשון העוברות לסוחר (מילה בסלע). הגולש הממוצע (מושחטים נמאסתם) לא מקבלים את הסחורה הזו. הם רוצים לחקוק כל מילה בסלע. עבודת סיזיפוס) .
 16. 6
  נתניהו מגשים בשיטת הסלאמי את חלום הבלהות משמאל
 17. 5
  הסיבות בגללן יעלון לא מאיים בפירוק

  הזקנה במסדרון מערכת החינוך תחבורה ציבורית נורמלית ובשבת מחירי המזון עמלות הפנסיה מחירי הדיור מה כן? שכונת האולפנה...

 18. 4
  ממשלת נתניהו?

  לא !! ממשלת ישראל .

 19. 3
  אין מה "לדאוג" ביבי לא יעשה שום דבר שיזעזע את הממשלה

  זו ממשלה לאומנית על כל המשתמשע מכך. אין שם אף אחד שאיננו כזה. כל המתחזים ל"מוסריים" שותפים לכל החלטותיה הגזעניות והאנטיי דמוקרטיות. אם הם עושים קצת "גלים" של מוסריים, לא להתרגש מהם. בסוף הם לא יוותרו על תענוגות הישיבה בממשלה והשלכותיה על עושרים, כבודם וכו

  1. כל שאת כותבת חורש נכון. הבעיה- שמבסגרת הגלים- הבריונות המכה ומחרבנת על החוק, מהרסת את הארץ. די לראות איך חזירות ושחיתות הליכוד, ממנה אדם שלהם, אפס מוחלט- לנהל את נמל ת"א. את המדינה שבה ביבי לא מלך.
 20. 2
  האם התהפכו שמות הישובים

  הולכת ונבנית בין המתנחלים אידיאולוגיה שבסופה תהפוך "בית אל" ל"בית אוון"
  וקרית ארבע ל"קרית ערווה".
  מה שהתחיל תחת הכותרת של אהבת ארץ ישראל הופך לשנאת מדינת ישראל וכל היהודים החולקים בדעתם על המתנחלים ותומכיהם

  1. התכוונת כנראה שבית אל תהפוך לבית עוון. תיקון טעות?
  2. התכוונת כנראה שבית אל תהפוך לבית עוון. תיקון טעות?
 21. 1
  פושעי ההתנחלות הורסים את הממשלה שלהם ואת במדינה של כולנו
  1. הגדרת את זה מעולה צבי.
  2. הגדרתכם גרועה צבי ושומר חוק.
  3. כל עוד השמאל תומך בהישארות בשיח מוניס השדודה, אין לא זכות מוסרית לדבר על התנחלויות "לא חוקיות" אחרות