לפיד מציג את משנתו

שירות לכל בעוד חמש שנים

הציג תוכנית להקמת תשתית לשירות אזרחי, שיקלוט צעירים שלא יתגייסו. ש"ס: "רוב הציבור הדתי-מסורתי שירת בזמן שאתה הסתערת על ג'בלאות ב'במחנה'"

המתמודד לכנסת יאיר לפיד הציג היום (שלישי) את החלופה שיציע לחוק טל. על פי המתווה, במשך חמש השנים הקרובות יקבלו חרדים פטור משירות, שיאפשר להם לצאת ולעבוד. במהלך תקופה זו תוכן תשתית לשירות אזרחי, שתקלוט את כל הצעירים שלא יתגייסו לצבא.

לפיד הציג את הדברים בכנס היסוד של מפלגת "יש עתיד" בבית התפוצות בתל אביב. לדבריו, "המודל שאנו מציגים שונה מזה של קדימה והליכוד. הוא תוצר של עבודה שנמשכה חודשים ארוכים". לחרדים אמר לפיד כי "אנחנו לא שונאים אתכם. אין פה מסר אנטי חרדי. אנחנו פשוט לא יכולים לממן אתכם יותר ולא יכולים לשרת לבד את המדינה". הוא אמר כי המודל שמציג צריך לכלול גם את הערבים, באופן השתתפותי. " אנחנו מאמינים שאתם אזרחים שווי זכויות, אבל שיוויון זכויות כולל בתוכו נשיאה משותפת בנטל".

לפיד אמר כי לפי ההערכות, במהלך חמש השנים הראשונות בהן לא יגויסו חרדים, כ-50% מתוכם ינצלו את ההזדמנות ויצאו לעבוד. "אנחנו מעריכים כי זה יחסוך לפחות 1.5 מיליארד שקלים בשנה למדינה. זה לא ייבלע בקופת האוצר, אלא יהפוך לכסף ייעודי שיעבור למשכורות ומלגות לאלה שמשרתים בתפקידי לחימה ותומכי לחימה". לפיד הוסיף כי "אולי מפלגה שרק רוצה למשוך קולות היתה צריכה למשוך את השלב הזה. אבל זה הדבר הנכון לעשות וזאת פוליטיקה חדשה".

לדברי לפיד, במהלך חמש השנים יוקם השירות האזרחי, שיקלוט צעירים "שישנו את עולם הרווחה". בתום התקופה כל צעיר בן 18 יגיע ללשכת הגיוס, ומי שהצבא לא יהיה זקוק לו, או שאורח חייו לא יאפשר לו שירות צבאי, ילך לשירות אזרחי. "מי שהצבא לא יגייס ילך לשירות אזרחי של שנתיים. המודל לא רק הגון, אלא גם כלכלי, להבדיל מכל הצעות הפופוליסטיות, שאומרות - בואו ניתן ללוחמים משכורת, אבל לא אומרים מאיפה הכסף. פה יש היתכנות כלכלית, כי קודם חוסכים 1.5 מיליארד שקל בישיבות, ואחר כך עוד מיליארדים כי הצבא מגייס רק מי שהוא צריך".

לפיד נואם בפני פעילי מפלגתו, הערב
לפיד נואם בפני פעילי מפלגתו, הערבאלון רון

באשר למתגייסים, לפי תוכנית לפיד הם יקבלו מהשנה השניה משכורת מינימום, ומלגת לימודים מלאה עם יום השחרור.

"יותר מ-60 אלף ייכנסו למערך הרווחה", אמר לפיד. "תחשבו איזה מהפכה. אין בית חולים שלא זקוק לכוח עזר. מתי בפעם האחרונה ראיתם בבית חולים מישהו שפשוט יושב ליד המטה של חולה ומחזיק לו את היד? בישראל חסרות 30 אלף אחיות כדי להגיע לממוצע ה-OECD. ביישובים מוכי פריצות יסתובבו בלילה אנשים צעירים עם פנס ואלה. במד"א ובחינוך המיוחד אלפי סייעים וסיעות יעזרו לילדים עם צרכים מיוחדים בתוך הכיתות. תחשבו איזו מהפכה זו תהיה אם יהיו 5,000 אנשים צעירים שתפקידם ללכת לניצולי שואה הביתה ולרחוץ להם כלים. האם יש במדינה חרדי אחד רב אחד שלא יסכים אתי שזו מצווה גדולה וראויה?"

"אני יודע שיהיו אנשים שאפילו בתנאים האלה לא ירצו להתגייס. והמדינה תאמר להם – החיים במדינה זה לא תוכנית לבקשתך", אמר לפיד. "לא כל אחד יכול וצריך להיות החזון איש או הרב אלישיב. יכולה להיות מכסה כמו לספורטאים מצטיינים, אבל אתם יכלים לעשות עם חייכם מה שתרצו ולא תהיו במילימטר פחות יהודים וחרדים, כי יהדות זה תורה ועבודה".

תוכנית ראויה או אחיזת עיניים? דברו על זה בפייסבוק

בש"ס הגיבו הערב בחריפות לתוכנית שהציג לפיד. "לומדי היהדות אינם מקבלים קצבאות מיוחדות, ורוב מוחלט של הציבור הדתי-מסורתי שירת בצה"ל ביחידות קרביות ובסיירות מובחרות בזמן שאתה הסתערת על עיתונים בג'בלאות עיתון במחנה", נכתב בהודעת המפלגה. "מר לפיד אנחנו לא שונאים אותך, אבל הציבור לא עומד יותר במשחקי הלשון הצבועים שלך".

ממפלגת העבודה נמסר כי "בכל מערכת בחירות נולדת מפלגת אופנה בעלת תכנים עמומים, אשר אנשים טובים מתפתים להצביע עבורה, אולם מתמלאים מפח נפש ואכזבה תוך זמן קצר. מפלגות כאלה נולדות ונעלמות ותאריך תפוגה מוצמד אליהן. בעבודה קוראים לציבור לא לבזבז את קולו על מפלגת אווירה. כל מי שמבקש סדר יום של כלכלה הוגנת וחברה צודקת שיש בה ערבות הדדית ואחריות הממשלה לאזרחיה יכול להצביע למפלגת העבודה שהיא מפלגה אמיתית".

זהרה ברגר צור, דוברת הפורום לשוויון בנטל, אמרה כי המתווה מהווה אחיזת עיניים. "המשמעות של פטור לחמש שנים איננה עומדת לזכותם של אוכלוסיות אחרות בחברה הישראלית, שעליהם חל חוק שירות ביטחון. לא נסכים בשום פנים ואופן למצב שבו ינסו לעשות רווחים פוליטיים על גב המשרתים". עוד הוסיפה ברגר צור: "הצעת לפיד איננה מתייחסת לסוגיית ערביי ישראל, מה ששוב יוצר בידול בינם לבין שאר אזרחי המדינה".

גם בעמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון יצאו נגד תקופת המעבר שהציע לפיד. מנכ"ל העמותה הרב עו"ד אורי רגב מסר כי הוא "מביע דאגה עמוקה מתוכנית הפטור הגורף לתלמידי הישיבות של לפיד וקורא לו לחזור ממנה לאלתר". לדברי רגב, "כוונותיו של לפיד טובות אבל אם התוכנית לפטור גורף לחמש שנים תיושם זה יהיה סופו של צבא העם והנצחה של האפליה בין דם לדם. המפלגות החרדיות לא יכלו לקוות למתנה גדולה יותר". רגב ציין, ש"לא רק שהתוכנית עומדת בסתירה מוחלטת לפסד הדין של בג"צ ולפיכך אף חוקיותה מוטלת בספק, הסיכוי שאחרי חמש שנים של פטור גורף לבחורי הישיבות, יגוייס אפילו בחור ישיבה אחד אינו קיים". לדבריו, "אין מניעה לקיים תקופת מעבר, אבל יש להחיל מיד את העיקרון לפיו תיקבע מכסות פטורים מצומצמת והצבא הוא שיקבע על פי שיקולים ענייניים את מי הוא רוצה לחייל. רק כך יש סיכוי שנגיע לשירות שוויוני לכל".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 46
  אין בגרות, זה לא אומר שאי אפשר להצליח - מבריק!

  תוכנית מבריקה, מדוע ולמה ?
  כי באותם 5 שנים - כל שנה ושנה הם לא מביאים שום קצבה לישיבות
  ובאותם 5 שנים, אנחנו חוסכים מעל ל 1.5 מיליארד ש"ח.
  אותם חרדים יצטרכו לעבוד, כדי להביא כסף הביתה .. (זה עובדה)
  אין מי שיממן אותם, אין כסף, אין אוכל ..ילכו לעבוד!

  ולא רק זה, שלאחר מכן הוא בעצם יגרום להם להתגייס או לשרת את המדינה מבחינה אזרחית וזה מדהים.
  חברים גם חוסך כסף כדי ליצור מלגות לחיילים קרביים וגם כדי לתת משכורות נורמליות סוף סוף!

  זה גאון - גם אם אין לך בגרות, אפשר להצליח ..זה ההוכחה.

 2. 45
  חמש שנים יותר מדי

  עדיף צבא סדיר של משרתי קבע. כל אזרח בגיל גיוס, פרט למוגבלים פיזית או נפשית, יעבור טירונות ברמת קושי סבירה והמתאימים יגוייסו לשירות בצבא הסדיר לשירות קבע כאשר המגוייסים החדשים ישתכרו את השכר הממוצע במשק. כל השאר יילכו לשירות לאומי בשכר מינימום של כשנה עד שנתיים (לפי גודל האוכלוסיה) ויועסקו בעבודה נדרשת בשירות הציבור. צבא המילואים יורכב ממסיימי הקבע ובוגרי שירות לאומי ויוכשר בהתאם לצרכי הצבא.

 3. 44
  אחלה תוכנית
 4. 43
  יוביל את המפלגה

  יאללה בהצלחה

 5. 42
  כמו בר רפאלי

  יפה ומלא תוכן

 6. 41
  יופי של תוכנית
 7. 40
  האם נדמה לי או שהארץ מיתנו את ההתקפה על היורש לבית לפיד??
 8. 39
  אבל חז"ל אמרו אל תסכל בקנקן אלה במה שיש בו,,ואם לא תסתכל אתה עלול למות מוות אטומי הצורר האירני מלקק שפתיים שרואה את היפה הזה בא לו תאבון כמו תאוות נשים!!
 9. 38
  הוא חושב שכולנו מטומטמים

  בחמש שנים יכולות להיות כאן שתי מלחמות, ולפי הצעתו, החרדים יהיו פטורים כחוק משירות, והם יישבו בחיבוק ידיים ויצפו בנו נהרגים. גאוני ממש.

 10. 37
  לכתב המחנה.

  אל תעלה את נושא הצבא מי שהתסתגר בקריה ולא נגע בנשק שלא יטיף לשרת למה לא הציידת לקרבי תענה לעם כי הפרוטקציה שחקה תפקיד אני אחי וילדי שרתו משרתים וישרתו ביחידות עליות ואתה ?

 11. 36
  יש לי תוכנית עוד יותר טובה, מהיום חובה על כל חרדי להתגייס, איך התוכנית שלי? אה?

  אם לא יתגייס לא יוכל לקבל אף שירות קיצבה ביטחון בריאות, כלום, מהמדינה.
  יתפנו המון תקציבים.

  יש אלטרנטיבה נוספת והיא תשלום סכום כסף גדול לחרדים ספציפים, כדי שילשינו על חרדים אחרים שעובדים בשחור, וכך לאלץ את החרדים להתחיל לשלם מיסים, כי הם ברובם בין כה וכה עובדים, רק בשחור. התשלומים לחרדים המלשינים יחזירו את עצמם תוך זמן קצר ע"י כך שהחרדים יתחילו לשלם מיסים.

 12. 35
  יאיר - קבל רעיון בחינם: שרות צבאי/אזרחי שווה וחובה לכולם. מי שלא משתתף מאבד את זכות הבחירה ולא יקבל שום הטבה מהמדינה
 13. 34
  ההר הוליד עכברון - אלו הרעיונות המהפכניים שפללנו להם? המטרה לרכב על האגנדה החרדית באופן לא מחייב

  פשוט זלזול בציבור, אולי בצדק. לפיד חושב שמספיק לנופף במילים "חרדים" , "גיוס" ו"נטל", ללא חשיבות לאופן החיבור ביניהן יספיקו בכדי לגרוף את קולות שכבת הביניים הממורמרת. אני מקווה שהוא טועה.

 14. 33
  לפיד אומר בקול רם את מה שכל הציבור החילוני חושב!
 15. 32
  גם שנתיים זה עדיף בהרבה על המצב הנוכחי

  גם שנתיים זה עדיף בהרבה על המצב הנוכחי.
  ובנוסף יהיה שכר לחיילים + מלגת לימודים.
  זה יוצר לפחות תגמול נאה על שירות של שנה נוספת (50,000 ש"ח שכר + כמה עשרות אלפי ש"ח מלגת לימודים)

 16. 31
  לא בעוד 5 שנים ולא בעוד 50 שנים . יאיר לפיד ריק . מדבר בססמאות !
 17. 30
  לא אלטרנטיבה , מקסימום יחמם כיסא באופוזיציה או איזה שר לעינייני כלום לאחר שימכור את קולו תמורת בוכטה ...
 18. 29
  ל10

  גם שירות אזרחי , גם פקיד בצבא, וגם להיות לוחם

 19. 28
  חרטא ברטא. עוד חמש שנים נשאל יאיר who? זה כל כך פטאתי. לא יאיר לפיד אלא אנחנו שמתייחסים אליו ברצינות תהומית. זה גם משעמם ברמות. לא אנחנו אלא הוא. אבל מה הוא פוטוגני. חבל שיתבזבז בכנסת. אם ילך לקולנוע אולי הוא יהיה כמו ג'ורג' קלוני. גם הוא קצת עושה פוליטיקה בזמנו הפנוי.
 20. 27
  שני שקרנים מתווכחים.

  והמדינה בידיהם

 21. 26
  האם לילד הזה פיללנו??

  עכשו אני בטוח שביבי יזכה לעוד קדנציה

 22. 25
  לא חידש ולא גילה כלום

  אפילו שם המפלגה של לפיד לא חדש,לענין חוק טל אין חדש הרי הממשלה מטפלת בזה ועכשו זה לא רק חרדים והרי יש גם ערבים ישראלים,לפחות היה בא ואומר לא הולכים לבחירות ללא שינוי שיטת הבחירות, הממשל, המבנה הפרלמנטרי,בקצור טירון שלא מסוגל לדבר בעל פה אלא באמצעות מסכים.

 23. 24
  ולמה האזרחים הערבים "רק בהתנדבות אבל הדתיים חובה?

  בסך הכל הסתבכתם כל השמאל.הערבים אומרים יהייה מרד אזרחי

 24. 23
  תוכנית מצויינת

  ההתנגדות של הארגונים האחרים (כגון: חדו"ש ו"שוויון בנטל) נובע מטעם יחיד, בכדי לא לאבד את הרלוונטיות שלהם. אך למעשה לפיד מציע פתרון פרקטי שיכול להתקבל בשמחה על ידי הציבור הדמוקרטי ולהתקבל בלית ברירה ע"י החרדים.
  רק מי שמכיר את החרדים טוב יודע שהם יכולים ללכת על כל הקופה במידה שאתה הולך נגדם ראש בראש. בנוסף לכך כל בר דעת יודע שאין זה מציאותי לגייס מגזר שלהם בעל כורחו.
  ההצעה של לפיד היא מבריקה משום שהיא אינה הולכת להתנגש עם המגזר החרדי ראש בראש. אדרבה היא הולכת לפורר אותו מבפנים. החברה החרדית נשלטת ע"י הרבנים רק משום שחרדי אינו יכול לצאת לעבוד. יציאה לשוק העבודה מצריכה עשיית צבא, דבר שיגרום לו לנידוי ע"י הקהילה. כך מוצא עצמו החרדי לכוד בין הצורך לעבוד לבין הנטייה הטבעית לשמר על מעמדו בקהילה.
  כאשר החרדי הצעיר יוכל לצאת לעבוד אפילו במשך מספר שנים בודדות, דבר זה יוביל לריפוף שלטון האימים שמשרים אנשי הדת על קהילתם.

 25. 22
  במקום שירות לכל אני מציעה: שירות למתנדבים ולשכירים בלבד.
  1. צודק 100% ! לישראל יש הרבה כסף ועוד מעט מאגרי נפט,ומוחות, וצבא מקצועי יותר חזקו ויותר חסכוני ,כרבע מהצבא אוכלי תינם קוראים להם בג'רגון הצבאי,,,והדבר החשוב ביותר יהיה שלום בעם ישראל ונראה מלכות שמיים,עם הרבה מים ,ושפע רוחני ושלום עולמי ,אם לא יהיה שלום בנינו אל תחפשו שלום בעולם או עם שכנינו,,"שבת שלום עכשיו" !
 26. 21
  שס מגיבים לגופו של אדם ולא לגופו של עניין

  הם מגיבים לגופו של אדם ולא לגופו של עניין.
  האם הם מכחישים שיש הרבה חרדים שלא מתגייסים ולא תורמים למשק?

 27. 20
  יאיר לפיד מציג: "שידורי המ-ה-פ-כ-ה" !

  גיוס חרדים וערבים!!!

  ולהלן עיקרי התוכנית:

  1. פסק זמן של חמש שנים.

  2. ואחרי זה-אלוהים גדול.

  1. דרכו של לפיד "ללכת עם ולהרגיש בלי" לקרוא לגיוס שווה, אבל לא בימנו...או לפחות בשתי מערכות הבחירות הבאות שבפוליטיקה זה נצח...
 28. 19
  גנטלמן אירופאי

  אנחנו במלחמה
  יש!!

 29. 18
  יש לי תוכנית טובה יותר

  חפשו "ראיון עם ירון לרמן" בגוגל

  1. ומה קורה עם מילואים?

   ומה קורה אם אין מספיק לוחמים ואין ביקוש?
   ומה קורה עם נוער שאין לו מה לעשות עם עצמו והצבא מעמיד אותו על הרגליים?

 30. 17
  ליאיר לפיד הטרקטוריסט מנובי סאד אין אפילו תעודת בגרות

  סתם תרנגול נפוח כמו אבא שלו
  פקה פקה

 31. 16
  יאיר אתה לא תנצח בבחירות אז חבל על הזמן

  אנחנו הספאניולים לא נצביע עבורך
  האמת אני לא מצביע עבור אף אחד
  בשבילי קדימה ליכוד ומערך -אין הבדל
  אם כבר יש הבדל זה מרץ ובלד

 32. 15
  תיקון קטן לתוכנית יפה.עוד חמש שנים לא יהיו ניצולי שואה לסייע להם .
 33. 14
  אם רוב הציבור הזה אכן התגייס הוא צריך לשמוח על היוזמה המבורכת
 34. 13
  ״משנתו״ זו מילה גדולה מדי; אולי צייץ...
 35. 12
  לא ולא לשרות אזרחי, צו פוקד לשרות צבאי לכולם
 36. 11
  הפיתרון פשוט להחזיר את קיצבת יוצאי צבא ולהקטין דרסטית את שאר הקצבאות

  יאיר נתנו לך עצת חושי הארכי. הרעיון גרוע כי בתום חמש שנים תהיה שוב ממשלה עם החרדים. יש לטפל בבעיה בעוצמה וכעת. אם יקטינו את קיצבת הילדים לרבע ויעלו את קיצבת יוצאי הצבא החרדים יתגייסו לא רק לסדיר אלא גם לקבע.

  1. זה גזענות!
 37. 10
  פרופסור-דוקטור לפיד מדבר על "לשרת את המדינה"? הוא, שבשירותו הצבאי חרף את נפשו ביפו ככתבן של בטאון הצבא שם שפך דיו ולא דם, חושב שהוא ופרוטקציונרים שכמותו שירתו את המדינה? האיש הזה, שכולו פוזה וזיוף, חסר בושה!

  פרופסור-דוקטור לפיד מדבר על "לשרת את המדינה"? הוא, שבשירותו הצבאי חרף את נפשו ביפו ככתבן של בטאון הצבא שם שפך דיו ולא דם, חושב שהוא ופרוטקציונרים שכמותו שירתו את המדינה? האיש הזה, שכולו פוזה וזיוף, חסר בושה!

 38. 9
  אחרי 5 שנים, בגיל 23 לחרדי יהיו 4 ילדים...וצה"ל לא יגייס אותו...
  1. כנראה שלא הבנת

   אחרי 5 שנים שבהם יהיה פטור גורף לחרדים, אז יתחילו לגייס בגיל 18

 39. 8
  על כל הדתיים והחרדים חובה להתאחד מול כל המיני בליעל ושעה אחת קודם לפני שיהיה מאוחר !!
 40. 7
  בואו נניח שכל הרעיונות של לפיד טובים (הם לא), אבל השאלה האחת שאליה הוא מעולם לא התייחס היא: למה אתה, לפיד? מה עושה אותך, אדם בן 50 כמעט, חסר השכלה (אפילו בגרות אין לך), חסר ניסיון פוליטי וניהולי, ששנותיך הרבות בעתונות היו מאחורי המקלדת או לפני הטלפרומטר אך לעולם לא בשטח, שהתמחותך העיקרית היתה ב"לעשות בוכטה" (ביטוי שלך, בתגובה לביקורת על כך שמעלת באתיקה העתונאית כשהלכתי לפרסם בנק) - מה עושה אותך למנהיג? כי אתה רוצה? זו השאלה החשובה ביותר שעליה אתה חייב לתת לבוחרים תשובה.

  בואו נניח שכל הרעיונות של לפיד טובים (הם לא), אבל השאלה האחת שאליה הוא מעולם לא התייחס היא: למה אתה, לפיד? מה עושה אותך, אדם בן 50 כמעט, חסר השכלה (אפילו בגרות אין לך), חסר ניסיון פוליטי וניהולי, ששנותיך הרבות בעתונות היו מאחורי המקלדת או לפני הטלפרומטר אך לעולם לא בשטח, שהתמחותך העיקרית היתה ב"לעשות בוכטה" (ביטוי שלך, בתגובה לביקורת על כך שמעלת באתיקה העתונאית כשהלכתי לפרסם בנק) - מה עושה אותך למנהיג? כי אתה רוצה? זו השאלה החשובה ביותר שעליה אתה חייב לתת לבוחרים תשובה.

  1. למה לפיד לא וכל ח"כ אחר שאת רובם אינך מכירה כן?

   האם את מכירה את הרשימה של ליברמן? למה אורלי לוי , כן? מה היא עשתה בחייה? הבת של דוד לוי?
   למה אחרים ברשימה כן? וזאת ששפכה מים על ח"כ אחר היא טובה יותר? הם באו עם תוכנית כלשהי?
   אלפים רבים הצביעו לליברמן בלי שום ידע את מי הוא מביא.
   ואת כל חברי הכנסת של הליכוד וקדימה את מכירה? מה הם עשו בחיים שלהם לפני כן שמצדיק שיהיו בכנסת? התחברו לקבלני הקולות הנכונים?
   לכן, אם יש אזרח הגון וגישתו והשקפת עולמו מתאימה לך הצביעי לו אם לא

  2. ואת כל חברי הכנסת של הליכוד וקדימה את מכירה? מה הם עשו בחיים שלהם לפני כן שמצדיק שיהיו בכנסת? התחברו לקבלני הקולות הנכונים?

   האם את מכירה את הרשימה של ליברמן? למה אורלי לוי , כן? מה היא עשתה בחייה? הבת של דוד לוי?
   למה אחרים ברשימה כן? וזאת ששפכה מים על ח"כ אחר היא טובה יותר? גם היא היתה קריינית רצף בטלויזיה . הם באו עם תוכנית כלשהי?
   אלפים רבים הצביעו לליברמן בלי שום ידע את מי הוא מביא.
   והרשימה של הכלום בכנסת עוד ארוכה ארוכה לפחות מאה.

  3. תשובה: ראשית, אני לא מצביעה בשבילם. שנית, וזה יותר חשוב - האנשים האלה אינם מנהיגי מפלגות המתיימרים להציג "בשורה חדשה". צריך להדגיש אגב שכל הרעיונות של לפיד משומשים כמו השטיקים שבהם הוא משתמש בכתיבתו הטרחנית, ול-95% מהם אין סיכוי להתקבל. מה שמוכיח שהוא לא מבין את ה-א"ב בפוליטיקה: לא יוצאים לקרב שאי-אפר לנצח בו.

   תשובה: ראשית, אני לא מצביעה בשבילם. שנית, וזה יותר חשוב - האנשים האלה אינם מנהיגי מפלגות המתיימרים להציג "בשורה חדשה". צריך להדגיש אגב שכל הרעיונות של לפיד משומשים כמו השטיקים שבהם הוא משתמש בכתיבתו הטרחנית, ול-95% מהם אין סיכוי להתקבל. מה שמוכיח שהוא לא מבין את ה-א"ב בפוליטיקה: לא יוצאים לקרב שאי-אפר לנצח בו.

 41. 6
  מה שלא עשה לפיד

  זה עדיין פי כמה וכמה מכם,פרזיטים המוצצים לשד המדינה.
  אתם מייצגים את חליפות ארמני,שעוני רולקס ומכוניות ב.מ.וו ולא את עלובי החיים הנותנים לכם את העוצמה להמשיך לגנוב.

 42. 5
  אם תציג מודל שיחייב ערבים וערביות לשרת שירות לאומי של 3 שנים, אני מצביע לך

  למרות שאני רחוק מדעותיך.
  די, אנחנו לא יכולים לממן עוד מיליון וחצי ערבים שאינם תורמים מאומה למדינה, הגיע הזמן שגם הם יתרמו את חלקם ולא יגיעו בגיל 18 לאוניברסיטה.

  נ.ב
  שירות לאומי של 3 שנים גם לנשים ערביות, בחברה המערבית שלנו אין הבדל בין גברים לנשים, כולם צריכים לתרום באופן שווה ללא הבדלי מין.

  1. אתה נוטף גזענות

   איך אתה מצפה מאיתנו, מהאנשים שאתה כובש אותם כאן בפלסטין שישרתו אותך? על הנכבא שמעת?
   אתה גם כובש וגם רוצה שנשרת אותך? איך אומרים אצלכם - הרצחת וגם ירשת.

  2. לא מדובר על שירות בפלסטין - אלא בישראל, המדינה שלך, לטוב ולרע.

   אמנם בינתיים בעיקר לרע, אבל הגיע הזמן לשנות זאת - ושירות אזרחי לכלל ערביי המדינה, לתד שיוויון זכויות וקצבאות אמיתי - הוא דרך טובה להשאיר את הנכבה וזוועותיה מאחור, ולהתקדם הלאה.

  3. סמיר, תפגין כבוד לעצמך, וותר על אזרחותך הישראלית ולא תצטרך לשרת את מדינת ישראל
 43. 4
  כל הכבוד

  סופסוף הצעה חושבת. אני לא נגד חרדים במידה ואין כפייה דתית ויש שיוויון בנטל, ואני אשמח מאוד אם הם גם יעבדו בשביל עצמם חמש שנים (הם ילמדו בישיבה אבל בכל זאת) ואני מקווה שאם הצעה זו תעבור יצליחו ליישם אותה

 44. 3
  חשיבה מעוותת ופופוליסטית

  הרעיון נואל ומאפשר את המשך ההשתמטות. מדוע לחרד יאפשרו לשרת רק שנתיים? ולחילוני שלוש. מדוע חרד פטור ממילואים. לפיד עדיין לא בשל לנהל מפלגה.

  1. תגובה לא חכמה

   האם עדיך שחרדי ישרת שנתיים או 0 שנים (כמו היום)?
   ומה לגבי ערבי?

   להגיד "הכל או לא כלום" זה לא תגובה חכמה, לא לחיים, לא לעסקים, ובטח לא לפוליטיקה.

   בנוסף - ההצעה כוללת שכר מינימום לחיילים למשך השנה השנייה והשלישית, כלומר הם מקבלים שכר על עבודתם + מלגת לימודים.

 45. 2
  יאיר - העם איתך, שא ברכה ולך עם מה שאמרת בכל הכח
 46. 1
  אולי התגובה של הפורומים השונים תשכנע את החרדים שמדובר בהצעה שהולכת דרך ארוכה לקראתם

  אני רחוק מלהיות תומך של לפיד, ולא אצביע לו גם אם יהיה מתמודד יחיד.
  ההצעה שלו מלאה חורים ובעייתית, עם זאת היא מעידה על הבנה של המורכבות ועל כך שכל הצדדים ידרשו לעשות ויתורים, ולכן זו הצעה בכיוון הנכון (בניגוד להצעתו הפופוליסטית של אהוד ברק, למשל).
  עצה ללפיד - אם ברצונך לעבור בג"ץ, עבוד בשיתוף פעולה עם משפטנים ופרסם את שמותיהם.