זה שעולה, זו שיורדת: חילופי ראשים בהנהגת השבט הלבן

דרכיהם של יאיר לפיד וציפי לבני הצטלבו אתמול על מרקע הטלוויזיה, אך ספק רב אם יצטלבו גם בהמשך. האחד יהיה בממשלה, השנייה אפילו לא בכנסת

בעיתוי מקרי לגמרי, הצטלבו אתמול על מרקע הטלוויזיה דרכיהם של שני פוליטיקאים: זה שעולה, יאיר לפיד, עם זו שיורדת, ציפי לבני. הוא צעיר, רענן, אפס קילומטרים, חדש מהניילונים, עתידו לפניו, תרתי משמע. היא חבולה, מובסת, כואבת, עתידה לוט בערפל. וכאילו לא היה די בכל מה שעבר עליה בחודש האחרון, גם נאום הפרישה שלה נדחק במהדורות החדשות למקום השני אחרי נאום השירות לכל של לפיד. אפילו הבכורה הזו נלקחה ממנה.

לפיד ולבני הם הפוליטיקאים שקורצים יותר מכל אחד אחר למה שמכונה "השבט הלבן". ההבדלים ביניהם הם כעוביו של מסך הטלפרומטר המשוכלל שממנו קרא לפיד את דבריו. בנקל ניתן לראות אותם משתפים פעולה באותה מפלגה, מה שלא צפוי לקרות. כמה אירוני שביום שבו היא יורדת מן הבמה, הוא עולה עליה. כאילו אין ואקום בפוליטיקה.

ההופעה המסוקרת הראשונה של לפיד אתמול בבית התפוצות בתל אביב, היתה ללא דופי. הוא מזכיר את בנימין נתניהו הצעיר, בראשית דרכו בפוליטיקה: אותן מניירות, אותה מיומנות, אותה בלורית שיער. הוא הציג את תוכניתו לגיוס חרדים וערבים. מן הצד האחד, זו תוכנית מציאותית, לא מתלהמת, ולא מתחנפת; היא מכירה בעובדה שבעוד 3 חודשים, ב-1 באוגוסט השנה, עם פקיעת חוק טל, לא ניתן יהיה לגייס אלפי חרדים לצבא.

הפתרון של לפיד הוא פטור גורף משירות של חמש שנים. הגיוס - לצבא או לשירות אזרחי - יחל רק ב-2017. עד אז יעבדו על "המודל הקבוע" כלשונו.

יאיר לפיד בכנס הפעילים בבית התפוצות, אתמולאלון רון

מה דעתכם על תוכנית לפיד לגיוס לכולם? דברו על זה בפייסבוק

מן הצד האחר, זוהי גם בריחה מהתמודדות. למה חמש שנים? למה לא שנתיים? העם דורש שוויון בנטל כעת, לא בעוד חמש שנים, אחרי שתי מערכות בחירות וחילופי כנסות וממשלות וראשי ממשלה, ואולי גם אחרי מלחמה שמצפה לנו באופק המתקדר, עם חללים ופצועים חילוניים ודתיים בלבד.

בכל מקרה, התוכנית של לפיד תישאר בגדר תשדיר תעמולה בבחירות הקרובות. הוא כבר הודיע רשמית, שיהיה חלק מכל ממשלה שתקום אחרי הבחירות. בהנחה שהממשלה הבאה אכן תטפל אחת ולתמיד בפצע הפתוח של ההשתמטות לדורותיה, תוכנית לפיד תהיה אחת מני רבות שיועברו לוועדה, איזושהי ועדה, שתוקם מן הסתם אחרי הבחירות כדי לנסח את הצעת החוק הקואליציונית. כפי שאפשר להתחיל ולהתרגל לנוכחותו של לפיד סביב שולחן הממשלה הבאה (בפגישות האישיות, הוא ונתניהו יוכלו לעשן להם סיגרים בנחת, להדליק אותם פעם אחר פעם אחר פעם, ולצקצק בלשון) כך ניתן להעריך שלבני לא תהיה שם.

מקורביה הבהירו אתמול לכל המתעניינים שמבחינתה "כל האופציות פתוחות". אבל בואו נודה על האמת: האופציות בירידה. אין לה קלפים אמיתיים בשרוול. היא עדיין מספיק פופולרית כדי להקים מפלגה, לחצות את אחוז החסימה, ולהיות בכנסת ה-19. אבל זה לא מעניין אותה. נדמה שהאופציה היחידה שהיא באמת בונה עליה זו אופציית ה"געוואלד" של מפלגתה: דהיינו שבעוד כמה שבועות, קדימה תצנח בסקרים, לנתון חד ספרתי, הח"כים המבוהלים יעלו אליה לרגל, ורגע לפני סגירת הרשימות והגשתן לוועדת הבחירות המרכזית, הם ידיחו את שאול מופז, ויציבו אותה מחדש בראש המפלגה.

Read this article in English: Lapid and Livni: Israel's rising and falling stars

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 104
  http://cafe.themarker.com/media/t/150/300/file_0_big.jpg נראה כמו איזה קבלן חולות אשדודי , על מי הוא מנסה לעבוד הרי ברור שהטמבל הזה הולך לאן שנושבת הרוח אחרת לא היה ממציא את הפאסון האימפוטנטי הזה עם הסיגר-טיפש מצוי שקופץ מעל הפופיק
 2. 103
  אין שבט לבן. זה נשמע הרבה יותר ממה שזה יכול לתת באמת - כי זה פשוט לא נדבק לשום דבר אמיתי. מצביעי המרכז הם במובהק חסרי עדה, הערב רב הזה היה מת להיות שבט, אבל הוא לא שבט ולא לבן. גם בשמאל יש ערב רב של צבעים - ו"שבט" זה הכינוי האחרון שיתאים לקבוצת האינדבידואליסטים הזו. רבותי, השבט הלבן הוא פיקציה ומעולם לא היה.
 3. 102
  להלן הגדרת ה"שבטים":

  לבן ושחור הן הגדרות שטחיות ולא נכונות. יש פולנים שנראים "שחורים". יש מרוקאים בלונדים עם עינים כחולות (שטרית). אבחנות על פי צבע עור וכ' זו שטות.
  אבל יש הבדלים במישור התרבותי. האתוס ה"לבן" מטפח השקעה (בלימודים ועבודה) אחריות אישית, איפוק וכ' וכ'. האתוס ה"שחור" מטפח תלות, חפיפניקיות, מזג חם ומתפרץ, וכ'. יש "לבנים" השייכים לתרבות השחורה, ויש "שחורים" השייכים לתרבות הלבנה.

 4. 101
  איך אפשר להשוות בין נתניהו (סיירת מטכ"ל + תואר שני) לבין לפיד (סיירת במחנה - תעודת בגרות)?
 5. 100
  בלי ליבני אין אלטרנטיבה לביבי

  לפיד ישב בכל ממשלה- לכן אין מה להצביע עבורו. הוא לא יהווה משקל נגד לשום דבר. עדיף להצביע לליכוד או לש"ס במקום להצביע למפלגה שתמליך אותם שנית.

 6. 99
  תפסיקו את הפרסום בשירות לפיד!

  העם הזה ידוע, אמנם, בתור קונה לוקשים נלהב, אבל את יאיר לפיד הוא לא יקנה.
  אתם כבר הכתרתם אותו לשר? בושה לכם, מה יוכל לתרום?

 7. 98
  יכול להיות שאם במקום מופז היה מתמודד מול לבני מועמד שקבוצת ההשתייכות שלו היא השבט הלבן והיה מנצח בפריימריז, לבני לא הייתה פורשת מקדימה!? לבני עשתה את מעשה פרס שפרש מהעבודה כאשר פרץ נבחר ליו"ר העבודה.
 8. 97
  אולי במקרה שמתם לב כמה "מזרחיים" זכו השנה לקבל את פרס ישראל?
  1. וזאת למרות שמזרחי המציא את פצצת הניוטרון וכתב את הפסיון של יוחנן הקדוש! אין קץ לאפליה
 9. 96
  מילא לבני עור וישבן, אם נדייק לפיד מהבלקנים שזה אשכנזי לא מהזן המשובח. ולמרות זאת אצביע עבור יאיר ולא עבור צ'ינגצ'גוק מטופז שלהסתכל בו זה כמו להציץ במראה. ואת זה יש לי בבית. לכן הצבעתי כל השנים לבגין ולאריק, חיוורי הפנים
 10. 95
  למה לגייס חרדים רק עוד 5 שנים?

  5 שנים זה הרבה זמן אולי הכלב ימות, אולי הפריץ ימות אולי שניהם.
  מי יודע אולי בכל זאת הכלב ילמד לדבר

 11. 94
  כותרת מכוערת וגזענית. תבינו...אתם כבר לא שולטים פה...לא לבן ולא שחור...יש פה דור שלא חושב כמוכם! לא שייך שחור או לבן
 12. 93
  כמיהה לפוליטיקה אחרת

  שוב המונח המבחיל הזה, ״השבט הלבן.״ הוא לא רק מפלג ויותר ממרמז שלאלו שאינם שיכים לא אין כניסה, שיח וסיג, אלא שהוא מסיט את תשומת הלב מהגורם לעניין בלפיד ומקור התמיכה בו. הכמיהה לפוליטיקה אחרת, שאינה נכנעת לסקטורים ושאינה מנציחה את הפלגנות בחינת הפרד ומשול שהשיטה הקואליציונית הביאה עלינו.

 13. 92
  חידה... מי הביא חורבן על יהדות אירופה הל ב נ ה והתרבותית ?.
 14. 91
  בעוד החילונים הציוניים רבים ומתפלגים, החרדים והערבים מתרבים ומתאחדים. יש עדיין בישראל רוב למחנה השפוי החילוני ציוני, ועל כן הם צריכים להתאחד אחרי הבחירות ולמשול ע"פ מדיניות של רוב!!!!! העם בישראל!
 15. 90
  בושה על בושה, לא רק הביבים אלא עכשיו גם הקריינים הופכים לקובעי גורלות שלנו. עד אנא נדרדר
 16. 89
  בלון נפוח
 17. 88
  לכתב מלא גזענות ושנאה-בז לך בכל ליבי
 18. 87
  זה מה שה"שבט הלבן" שווה? או לבני או לפיד? אופרטוניסטית נלעגת, או מנחה טלוויזיה מלוקק? נו. לא מדאיג במיוחד.

  זה מה שה"שבט הלבן" שווה? או לבני או לפיד? אופרטוניסטית נלעגת, או מנחה טלוויזיה מלוקק? נו. לא מדאיג במיוחד.

  1. או שלי הקריינית.
 19. 86
  יוסי, מה קרה?

  מה קרה ,יוסי ? שעברת מלהיות שופר של יחצני בית הנשיא והתחלת לכתוב דברי סרק על "השבט הלבן".

 20. 85
  יש כמה שבטים לבנים, וזה לא קשור בדיוק לעדתיות, מחקרון אנתרופולוגי

  השבט הלבן היה בשטח הרבה לפני שהמונח נזרק לחלל האוויר בפעם הראשונה. בהתגבשות השבטית שמתחוללת בעשור האחרון בשולי ה"מיין סטרים" היה זה אך עניין של זמן שה"מיין סטרים" הישראלי ההיסטורי, שעד כה ראה את עצמו כמייצג הישראליות העל שבטית, יכריז על עצמו כעל שבט נפרד.

  השם הנבחר רומז לאשכנזיות, חוסר רצון להתלכלך, השקול אולי לאיסטניסיות מסויימת, יורמיות אם תרצו ןצווארון לבן, ויש בו מכולם.

  אבל בעצם הישראלי העל-שבטי רחוק מלהיות שבט, כיוון שיש בו שונות גדולה מדי. דווקא הנסיון להגדירו לפי מנהיג זה או אחר או מפלגה זו או אחרת חושף את הקושי.

  האם השמאל ("""סמול""") כלול בו?

  האם כלולה הקבוצה הגדולה והולכת של ישראלים שפיזית אינם שייכים לעדה זו או אחרת, בזכות נישואי תערובת, או שמנטלית אינם יכולים להזדהות עם אחת העדות?

  ומה עם הרבזיוניזם ההיסטורי שרק חוטים דקים עד בלתי נראים מחברים אותו עדיין לליכוד?

  ואיפה חותכת ההגדרה את מעמד הביניים של מחאת קיץ 11 שכורע תחת העול ונמצא פה רק כי הוא נולד כאן ואוהב כאן, אבל מתלבט אם לשאת בעול או לחתוך לחו"ל? ואחוז ניכר ממנו לא חילוני, לא אשכנזי ולא שמאלני?

  ואולי לפי התרבות? אחד ממאה שם מתעניין במוסיקה קלאסית וכולם שומעים מוסיקה מזרחית מעורבת עם שלמה ארצי. זו הגדרה?

  שורה תחתונה - ספק אם ניתן להגדיר שבט כזה. ייתכן שדווקא העלאת השם תקבור את הרעיון שניתן להגדיר את הישראליות היהודית הלא-עדתית, לא-פנטית ולא-ענייה כשבט כלשהו.

 21. 84
  גזענות דוחה ומחפירה

  שמקומה בתהומות הנשייה יחד עם שלטון מפא"י הגזעני והמשוקץ.
  בוש והיכלם לך מר ורטר, השימוש בביטוי ה"שבט הלבן" מעיד על נבערות וגזענות חסרת תקדים שנדמה כאילו לקוחה ממניפסט במדינת מיססיסיפי בארה"ב.

 22. 83
  מה שיש להרבה מועמדים לבנים זו החוצפה והיהירות. אצל לפיד ולבני במקרה הזה זה בולט. חוץ מיהירות הם אנשים פשוטים פרובינציאלים וחלולים.
  1. מדויק בבר, מדויק

   הזעיר בורגנות האשכנזית נטולת שכל. מי שהצביע לציפורה יצביע יאיר המציע לנו תוכנית חומש, כמו בברית המועצות. אולם היתרון של לפיד הוא במה שהוא אינו: הוא לא פנאטי, הוא לא חרדי, הוא לא עדתי והוא גם לא חכם במיוחד - אך לא שוטה גמור. הוא לא הדבר הכי גרוע למדינה אם ייכנס לכנסת ויגייס קולות מהימין. גם אביו היה גורם מייצב - ובערוב ימיו - אפילו שקול ונבון.

 23. 82
  זה מזכיר את ההפסד של שמעון פרס לעמיר פרץ בבחירותליור המפלגה, אז הוא אמר שהשבטים הצפון אפריקאים השתלטו על המפלגה (של השבט הלבן כמובן), את תלינו על וורטר הוא אומר אמת. הבעיה היא שהלבנים נאמנין שבטית יותר מהשחורים שכ"כ רוצים להיתפס כאוניברסלים. הצביעו מופז!!! דוקא!
 24. 81
  מה כ"כ לבן ביאיר לפיד? הוא נראה מאוד ים-תיכוני עם העור הכהה שיער מתותל ועיניים כהות יכול היה בקלות להיחשב כטורקי אז מספיק עם השטויות
  1. כמעט הלכה המדינה בגלל שגיאות של רמטכ"לים מהבלקן.

   אבל העם שוטה - והאלטרנטיבות לא מרנינות.

 25. 80
  בבחירות הקודמות ורטר עסק באינטנסיביות בקידום קדימה ובמיתוס "השבט הלבן". המון טוב יצא לנו מזה.

  אמור מעתה -"השבט הלבן" זה מצב תודעתי של מרכז-שמאל מתון שלא מתחשק להם להצביע לעבודה (הרי הם לא סוציאליסטים ר"ל). וכל פעם נופלים באותו פח עצמו - ראה ד"ש\שינוי\קדימה ואחרי כן מבכים את מר גורלם.

 26. 79
  על 6 תאגידים ועל צבע העור הלבן.

  6 תאגידים ליברלים השולטים בתקשורת הבינלאומית, וכוחם הפוליטי נשען על השחורים למיניהם, מנסים כעת לשכפל את "הצלחתם" בדרא"פ גם באירופה וצפון אמריקה. תגידים אלה הם שאחראים לכך שלצבע העור הלבן של מי שתרבותם אירופית, נודעת בימינו בתקשורת הבינלאומית קונוטציה שלילית.

 27. 78
  אם השבט הלבן מוגדר לפי מנהיגיו לפיד/לבני הוא לא מוגדר כאשכנזיות אלא כבורגנות שבעה וחסרת מצפן
 28. 77
  מסקנה לפי הכתבה היא: שכל הספרדים צריכים להתאחד ולהצביע לשאול מופז
  1. יש יותר ספרדים מאשכנזים כך שהספרדים יוכלים להדיח ת'שבט
 29. 76
  הבה נניח שכל הרעיונות של לפיד טובים (הם לא), אבל השאלה האחת שאליה הוא מעולם לא התייחס היא: למה אתה, לפיד? מה עושה אותך, אדם בן 50 כמעט, חסר השכלה (אפילו בגרות אין לך), חסר ניסיון פוליטי וניהולי, ששנותיך הרבות בעתונות היו מאחורי המקלדת או לפני הטלפרומטר אך לעולם לא בשטח, שהתמחותך העיקרית היתה ב"לעשות בוכטה" (ביטוי שלך, בתגובה לביקורת על כך שמעלת באתיקה העתונאית כשהלכתי לפרסם בנק) - מה עושה אותך למנהיג? כי אתה רוצה? זו השאלה החשובה ביותר שעליה אתה חייב לתת לבוחרים תשובה.

  הבה נניח שכל הרעיונות של לפיד טובים (הם לא), אבל השאלה האחת שאליה הוא מעולם לא התייחס היא: למה אתה, לפיד? מה עושה אותך, אדם בן 50 כמעט, חסר השכלה (אפילו בגרות אין לך), חסר ניסיון פוליטי וניהולי, ששנותיך הרבות בעתונות היו מאחורי המקלדת או לפני הטלפרומטר אך לעולם לא בשטח, שהתמחותך העיקרית היתה ב"לעשות בוכטה" (ביטוי שלך, בתגובה לביקורת על כך שמעלת באתיקה העתונאית כשהלכתי לפרסם בנק) - מה עושה אותך למנהיג? כי אתה רוצה? זו השאלה החשובה ביותר שעליה אתה חייב לתת לבוחרים תשובה.

  1. הבחור מחפש משרה נוחה עם משכורת טובה, מלא פגרות וחופשות, נסיעות לחול על חשבון הציבור, פנסיה טובה, רפואה פירסט קלאס חינם, מסודר לכל החיים, הוא וכל משפחתו. מה רע? ולמה לעבוד קשה?
 30. 75
  כמו בטלוויזיה - לפיד ממשיך לקרוא מהטלפרומטר טקסטים שאחרים כתבו בשבילו. הכל פוזה!

  כמו בטלוויזיה - לפיד ממשיך לקרוא מהטלפרומטר טקסטים שאחרים כתבו בשבילו. הכל פוזה!

 31. 74
  להודיע מראש שיהיה חלק מכל ממשלה - פתטי!!!

  בדיוק מתאים ללפיד הריקני. הקולות של לפיד בקלפי יגיעו מיהודים-חילונים שפוחדים מערבים וחרדים. לפיד יודע את זה ולכן גם מלבה את הפחד והשנאה. בושה.

 32. 73
  כתבה שערוריה: איפה העורך של העיתון ?
 33. 72
  ולפיד טוב יותר מליבני?

  אני בספק רב

  1. ההבדל הוא שליבני הוכיחה שהיא טיפשה+וללפיד יש עדיין זמן לחשוב
 34. 71
  נתניהו

  עוד 10 מנדטים לנתניהו הוא כבר אוחז לפי הסקרים ב70 מנדטים השמאל נמחק

 35. 70
  מי שהמציא את המושג "השבט הלבן" הם פרענקים עצמם

  כגינוי גנאי נגד המחאות של קיץ 2011.
  עכשיו הם מלינים עליו?

  1. להשתמש במילה פרענק זו שיא הגזענות וההתנשאות .
  2. טעות! מי שהמציא את המושג היה שמעון פרס

   כששמון הפסיד לפרץ בבחירות לראשות המפלגה, הוא חשף את צביעותו ולקח קבוצת לקקנים ועבר איתם לקדימה, בחדרי חדרים אמר פרס: " כי השבטים הצפון אפריקאים השתלטו על המפלגה" הוא או אחיו גרשון לא משנה. בכך הוא בעצם הגדיר את השבט הלבן. ההצבעה לבחירות בארץ עדיין מסומנת שבטית אצל הלבן יותר מאשר אצל השחור. חבל שהשחורים לא מתעוררים. אני אצביע למופז רק כי הוא שחור!

  3. אתה טועה בגדול! 36. 69
  מה קורה עם שבט הנבאחו - גזען שכמוך
 37. 68
  טעות - בכותרת מדובר על "השבט הוורוד", וורוד זה מגעיל !
 38. 67
  שמתם לב למשאלת הלב הלא כמוסה של הכותב: "האחד יהיה בממשלה"..

  קודם הוא צריך להבחר, לקבל מספיק מנדטים, שיואילו להזמין אותו לממשלה, ושהוא יסכים...

  או שהכתב יודע משהו שאנחנו לא יודעים עדיין, או שהוא מתנבא, וכידוע הנבואה ניתנה לשוטים.

  נ.ב. גם ציפי יכולה אולי לחזור לכנסת לפי דברי מקורביה (עוד חלומות בהקיץ).

  1. כגודל הציפיות כך גודל האכזבות .
 39. 66
  לבנה וגאה! ואתם פשוט גזענים באיצטלא של ...

  בתור מנויה על הארץ ודה מרקר ואחת מ "הגזע הלבן" אני מ ו ח ה נמרצות נגד הנימה הגזענית העולה המכותרת. סורו לכם ותתבביישו, אתם שרודפים כל מריח גזענות ומעלים אותו על מוקד משל הייתם שופט עליון בארץ נבערי הדעת, מתנהגים גרוע פי אלף- "הגזע הלבן"?, זה נשמע כמו התעמולה הנאצית

 40. 65
  מי שיצביע לפיד יצביע למעשה לקואליציית הימין של נתניהו - ראו הוזהרתם
 41. 64
  אפילו לנאום כמו שצריך לא הצליחו ללמד אותו

  ידעתי שלפיד זה רק דיבורים אבל אתמול התברר שגם לדבר הוא לא יודע. הרמת הקול ושפת הגוף שידרו משהו מלאכותי. בכל זאת שקלתי להצביע לו כי אני סבור שנושא הטפילות החרדית והכפיה הדתית הוא בנפשה של המדינה. אבל אחרי הזיבול של בעוד חמש שנים הבנתי שמהתיש הזה לא נראה חלב.
  תצביעו לשלי או לביבי כל השאר חרטא ברטא.

  1. אכן, חציר העם ובמקרה הזה - קש וגבבא

   בכנס הפומבי הראשון של מפלגת "יש משהו"
   הקסים יאיר לפיד בחליפה, עניבה וטבעת עבה.
   אין ספק – שיניו במצב מצוין.
   מן העיתונות.

   הָאֲבוּקָה שֶׁבְּרֹאשׁ הַמַּחֲנֶה

   זוֹ עוֹנָה כָּזוֹ אֶצְלֵנוּ - הַחֹרֶף עוֹצֵם אֶת עֵינָיו.
   כְּבָר שׁוֹלֵף הָאָבִיב הָעוֹלֶה – מִתַּחַת הַכֶּסֶת רַגְלָיו.
   שַׁרְשְׁרוֹת הָאוֹרוֹת כְּבָר כֻּבּוּ – הַדְּגָלִים שָׁבִים לְמַחְסָן
   עוֹד לֹ"ג וְאַחַר שָׁבוּעוֹת – וְהַחֹפֶשׁ יִפְרֹץ כְּחַמְסָן.

   בְּפִנַּת הָרְחוֹב הֵם יוֹשְׁבִים – רְעֵבִים וּצְמֵאִים כְּשָׂטָן,
   מְחַפְּשִׂים אֵיזֶה סוּס אוֹ חֲמוֹר - לַעֲלוֹת עַד זָנָב וְיַשְׁבָן.
   וּמִשָּׁם כְּבָר הַדֶּרֶךְ קָצְרָה – קוֹרְצִים הָאֻכָּף וְהַשּׁוֹט
   עַד עָלֵינוּ יַתְחִילוּ לִרְכַּב - לְמַמֵן גַּם מָלוֹן גַּם טִיסוֹת.

   כִּי פִּשְׁפֵּשׁ אֵינֶנּוּ פּוֹעֵל – שְׁרִירִים לֹא בָּרָא לוֹ הָאֵל.
   רַק הִגְדִּיל לוֹ שִׂפְתֵי יְנִיקָה, בָּם נִדְבַּק כְּכָל עֲלוּקָה.
   וּכְשֶׁתִּתְעוֹרְרוּ מִשִּׁרְבּוּט חֲלוֹמוֹת – הִבִּיטוּ הֵיטֵב מִסָּבִיב
   בַּבִּקְעָה עֲצַמוֹת יְבֵשׁוֹת - וְנָבִיא מִתְלַהֵם שֶׁהִכְזִיב.

   וְלָמַדְנוּ בַּשָּׁנִים שֶׁל שֵׁרוּת – לְכָל חֵפֶץ שְׁלֹשָׁה חֲלָקִים.
   הָעַם לֹא יוֹצֵא מִן הַכְּלָל - בָּתֵּי עַלְמִין, עֲבָדִים וְשׁוֹטִים.
   וְאַתֶּם, עַלוּבֵי הַחַיִּים, הַמְחַפְּשִׂים שׁוּב וַשׁוּב מְשִׁיחִים
   לִכְפָר חַבָּ"ד סְעוּ יְדִידַי, אוֹ לִבְרוּקְלִין שְׁבַע-מֵאוֹת-שִׁבְעִים....

 42. 63
  הכותרת הינה מבט נוקב במדיניות הארץ

  הכותרת הינה מבט נוקב במדיניות הארץ.במדינת היהודים זה כואב במיוחד .

 43. 62
  אני דווקא מעריך את לפיד. היחידי שהקריב משהו על מנת לתרום

  זה יפה מאד שמישהו שיש לו קריירה משגשת גם תקשורתית גם אומנותית(ספרות)וגם כלכלית קם יום אחד ומוותר על כל זה למען אידיאלים שהוא מאמין בהם ומתוך ציונות אמיתית.
  לא יודע אם אבחר בו, אשמע את דעותיו ואת תוכניותיו. אבל הוא בטח לא פחות טוב מכל הפוליטיקאים שצריכים את הפוליטיקה למחייתם ולקריירה שלהם(כולם חוץ מלפיד)

 44. 61
  יאיר וציפי : 2 אפסים מול נתניהו הענק.
 45. 60
  זה אותו שבט לבן שלא רצה למנות את עמיר פרץ לראש מפלגת העבודה.
 46. 59
  נתניהו הוא לא מאותו שבט????
 47. 58
  שבט לבן? בושה

  מה רמת הרדידות הזו ?
  אני אשכנזי שנשוי ל"מזרחית"
  האם אני שייך ללבן והיא לשחור?
  אולי די לפלג!!!
  נ.ב
  האם ילדי שייכים לשבט המוקה?

  1. זה תלוי אם אתם גרים באופקים הם נסקפה עם חלב, אם אתם גרים בת"א הם בפירוש יכולים להיות מקיאטו
 48. 57
  אלה תקוותך ורטר? שיעלו לרגל לבקש מהיהירה ציפי לחזור? כי היא מהשבט הלבן שלך?
 49. 56
  עוד ימני ממש מיותר! וכל הארץ גזענית ומפלה
 50. 55
  אני לא מצליח להבין את זה, מה עיתונאי מנסה להשיג בזה שהוא מכנה אותם "השבט הלבן". אם ככה גם מרצ היא חלק מהשבט הלבן, וכך גם העבודה. ובעצם, השמאל הוא השבט הלבן. מה אמורים לחשוב על כך אלה מ"השבט השחור". אם הניסיון כאן הוא לפגוע בסיכוייו של לפיד (וזה כנראה מה שקורה כאן לפי הנימה המזלזלת גם בהמשך הכתבה), אזי הצלחת, אבל על הדרך פגעת בכל השמאל, והרחקת מעט או הרבה מהמצביעים הפוטנציאליים. אבל כנראה שהרבה יותר חשוב להתפלצף ולהראות כמה אני חכם, ולעזאזל כל השאר. קצת מזכיר חלק מאנשי השמאל שבוחרים לעתים קרובות לדבר דווקא ברגעים שהם הכי פחות נדרשים לכך. כלומר ברגעים שמוטב היה אילו החרישוו כי הציבור הבין כבר בכוחות את עצמו את מה שכל אחד רואה. וברגע שנציג שמאל פוצח בהטפה, גם אלו שבימין מייד מחליפים צד, כלומר תופסים את הצד שכנגד.
  1. אני אסביר לך בקצרה. נכון שרוב מצביעי העבודה ומרצ הם אשכנזים. אבל האשכנזיות אינה עומדת במרכז עולמם.

   לעומת זאת, הנימים שלבני ולפיד פורטים עליהן הן נימים של השתייכות: "הם" לקחו את הכסף, "הם" לא מתגייסים, "הם" לא ישראלים מספיק, וכן הלאה. אף אחד לא אומר "אנחנו בלונדינים מרמת אביב ורעננה והם פרענקים עם כיפה ושערות באף", אבל זה הסבטקסט בכל מה שנאמר. אני מעיד על כך מאחר ואני חלק מקהל היעד שלהם ובתוך עמי אני יושב. הטקטיקה לא שונה בהרבה משנאת הערבים המחוצנת של ליברמן. לכן המפלגות האלו שבטיות ולא לאומיות או ארציות. מי שנותרה בו הגינות ואיזושהי מידה של מחוייבות לכלל, שיצביע לליכוד, לעבודה, למפדל או למרצ. בוודאי שלא לתנועות השנאה האלו.

  2. לפי תוכן התגובה שלך אפשר לחשוב שאין דתיים אשכנזים ....

   כיאלו כל הדתיים הם ספרדים "הם פרענקים עם כיפה ..."
   הכי מצחיק זה שהספרדים תמיד היו מתונים בקשר ליהדותם ז"א הם אף פעם לא לבשו שטריימל שחור וכובע שחור/ כיפה מכתיפה וזה בגלל האקלים החם שיש
   במדינות ערב מי שלבשו שטריימל היו אותם אנשים שבאו מהארצות הקרות באירופה.

   מפלגת ש"ס קמה בגלל האפליה שהייתה ועודנה במגזר החרדי האשכנזי.

  3. לתמוך במורשת קצב, איציק מרדכי, דן חלוץ - דור העתיד ויפה הקרחת

   אנשים נהדרים, משכמם ומעלה, ממש ממש מיצגים את החברה הישראלית החדשה.
   =
   בוז לישראל של פעם בוז לישראל של נעמי שמר

  4. קתו הזקן=אתה ממש לא נחמד. הציניות שלך שקופה ומכוערת.
 51. 54
  טוב הבנו שאתה והעיתון נגד לבני ובעד יחימוביץ, זה שקוף
 52. 53
  ראו כמה הקוראים לא יכולים להכיל את האמת הפשוטה הזאת שליבני ולפיד הם מנהיגים עדתיים. ותו לא.
  1. "נכבדי העדה".
  2. האמת שלך אולי ...

   מי שמצביע לליכוד או לעבודה , נראה לך שיש קשר לעדתיות או משהו ארכאי ולא מעניין כמו מאיפה הגיעו ההורים שלו ?

   זו פריבילגיה של כאלה שאין להם מה להביא באמת לציבוריות הישראלית.

 53. 52
  מופז. ישאר

  לעד . קדימה 9 מנדטים עבודה 12. ליברמן 18 . ליכוד 38 עצמאות 4 יאיר. 22 . 100 מנדטים ליהודים לעשות סדר במדינה לשנות את החוקה ממשלה בלי הדתים רווח נקי למדינה

 54. 51
  פיקציית ואשליית מפלגות המרכז בישראל

  מפלגת מרכז הינה אוקסימורון ייחודי לישראל. למעט בחירות 2006, שהעלו את קדימה לראשות הממשלה, בעקבות שילוב של התלהבות מההתנתקות בשילוב עם אשפוזו של שרון, לא היתה תקומה למפלגות מרכז בארץ - לא ד"ש, לא שינוי, לא מפלגת המרכז וכעתת גם לא קדימה ויש עתיד.
  יאיר לפיד, שרוממות הפופוליזם בוקעת בקול ניחר מגרונו, מדבר בסלוגנים ובסיסמאות, מטיף באמצעות המדיה המתאימה לו (פייסבוק, בתי ספר, טור קבוע בידיעות אחרונות) וקורא לפתרונות הזויים (דחיית גיוס בחמש שנים? נו באמת...) "המשיח החדש" יתגלה במערומיו יום לאחר כינון הממשלה, ממשלת ליכוד- ישראל ביתינו- ש"ס- לפיד, שלא יהיה ספק לכל אנשי השמאל ששוגים לתמוך בו.
  ציפי ליבני- סיפור עצוב על פוליטיקאית שהנאמנות לדרכה השאירה אותה בודדה ועזובה, חסרת דרך וחסרת עתיד במפלגתה היא.
  אין כל צורך או הגיון בריבוי המפלגות הללו בארץ, ורצוי לחזור לשיטה הדו-מפלגתית ששלטה פה לאורך עשרות שנים.

 55. 50
  שבט לבן? אין מינוח יותר בעייתי מזה !
 56. 49
  הגדרהחיים גדרה מאוד מאוד בעייתית ! שבט לבן???

  הגזמתם !

 57. 48
  גם בשבט השחור יש חילופים? דרעי עולה וישי יורד? כותרת מגעילה
 58. 47
  בעניין "יהיה בממשלה" - עוד ארוכה הדרך, ומצד שני זו לא בדיוק תעודת כבוד בימינו.

  מבחינת הקומבינות וחוסר הרצינות עד עתה- הוא מתאים להם בול.

 59. 46
  השבט הלבן?? עם הנשמה השחורה... חזירים ללא ערכים

  לשר הבטחון יש אפשרות לפטר משירות צבאי כל מיני צעירים, כמו ערבים למשל. לשר החינוך אין הזכות לפטר מחינוך חובה אף לא אחד ולמרות זאת החרדים מצליחים לחמק. לפני שמגייסים את הבדלנים האלה יש תחילה לאכוף אצלם את חק חינוך חובה ולבחן מחדש את מימון "תעשיית" הלימודים בישיבות

 60. 45
  פרי עיתון הארץ

  יעוד לא הבנתם בעיתון הארץ שדיעותיכם ככתבים מענינות כקליפת השום? כמה מנויים עוד נותרו לעיתון?

 61. 44
  הכותרת

  למה כותרת פרובוקטיבית ? למה להעיר שדים ?י

 62. 43
  חשבתי שמופז הוא מנהיג השבט הלבן הנכנס.
 63. 42
  אז מה הבשורה של יאיר לפיד ? "אני בממשלה ודחיית שרות חמש שנים ? "

  שיחפש.......

 64. 41
  הנהגת השבט הלבן? איכס, הארץ, אתם גזענים

  יאיר לפיד וציפי לבני מכוונים לכלל מעמד הביניים ללא צבע או לאום.

 65. 40
  השבט הלבן...

  אמרו לי מי מנהיגכם ואומר לכם מה אתם.....

 66. 39
  הנהגת השבט הלבן? איכס, הארץ, זו גזענות מבזה

  יאיר לפיד מייצג בעמדותיו את כל מעמד הביניים, ציפי לבני ייצגה אלקטורט דומה. אין כאן קשר לצבע עורם, הם מעולם לא פנו למגזר או אוכלוסייה מבוססת עדתיות או רקע אתנו-עדתי.

 67. 38
  השבט הלבן?

  נשמע גזעני קצת, לא?

  1. קצת הרבה....
 68. 37
  אצביע לשאול מופז רק כדי לחזק אותו כנציג השבט השחור
  1. וזו בכלל לא גזענות.
  2. בהחלט, אני תומך, לחזק את השבט של קצב, איציק מרדכי, דן חלוץ

   אנשים נהדרים, משכמם ומעלה, ממש ממש מיצגים את החברה הישראלית החדשה.
   =
   בוז לישראל של פעם בוז לישראל של נעמי שמר

 69. 36
  מפלגת העבודה היא המפלגה החברתית היחידה בלי טריקים,ובלי שטיקים!!
  1. חחחחחחחחחחחחחחחההההההההה חחחחחחחחחחהההה
 70. 35
  אני ממוצא מזרחי , משכיל וכלכלית שייך למעמד הביניים

  האם לדעת העיתונאי הדביל שעורך את הכותרות כאן אני שייך או לא
  שייך "לשבט הלבן" ?

  מה זה "השבט הלבן" בדיוק ?

  מדוע ניחוחות של גזענות שנות השישים ותפיסת עולם רדודה לגבי הישראליות עולה מהכותרת הזו ?

  חבל , אני דווקא רוצה להצביע ליאיר , אבל אם הכותרת מייצגת את השבט
  האומר את דברו .... יש פה בעיה

  1. זה אומר שאתה צריך להצביע לשאול מופז
  2. חבל לאשתכנז ולטשטש את הבעיות האמתיות

   נפלא שרכשת השכלה ומעמד כלכלי, אבל להצביע ליאיר לפיד זה כמו להתנכר למקום ממנו באת, לבעיות האקויות היותר של החברה הישראלית, ולירוק אל תוך הבאר ממנה צמחת. יאיר לפיד שייך פח ההיסטוריה, והפופוליזם שהוא מוביל הוא אסון לכולנו.

  3. כמה פעמים בשבוע אתה יושב בבתי קפה?

   אם יותר מפעם ביום-אתה יכול לישון בשקט,אתה משלנו.אם פחות,מתחיל להיות בעיה...אז קח עצמך בידיים חביבי,וכמובן אל תישכח הסמרטפון או האיפד!! כבר אתה בהיר יותר...

 71. 34
  ליבני ראש הממשלה הבא של ישראל
  1. כן בטח ... מאיזו מפלגה רק תזכירי לי .....
 72. 33
  כלומניק
 73. 32
  בשביל מה לבחור בלפיד שהולך להיות סרח עודף של ביבי והליכוד?

  לא מבין את זה
  אפילו הוא אומר שהוא לא אלטרנטיבה לכלום

 74. 31
  אין ביטוי גזעני ומתעקש להישאר גזעני וגם לגיטימי מן הביטוי "השבט הלבן"כאילו לא כוונת זדון מנציחים איזו שהיא קונצפציה על שחור ולבן ומחלקים את בני האדם לשני צבעים שכולנו יודעים היטב מה הקונוטציה של כל אחד מהם..פשוט לא יאמן שבישראל של היום ישנם עיתונאים שמצליחים לכבס את הכביסה המלוכלכת של הגזענות הישראלית בלגיטימציה של סטיגמה מושגית כגון "השבט הלבן" ועוד בלי מרכאות.אני דווקא שייך לשבט הפנשה..עם דומיננטיות לשחור נומר... קפה ,אבל עם הרבה חלב...
 75. 30
  עיתונו של השבט הלבן רואה הכל בשחור-לבן, חבל
 76. 29
  לפיד טוב לישראל כי יאפשר לנתניהו להעביר רפורמות שוק מיבניות, כמו שאביו איפשר לנתניהו לעשות זאת בשנים 2003 עד 2005

  בנוסף, הצטרפותו למירוץ מפלגת את השמאל ההזוי ובעיקר את קדימה וזה תהליך חיובי לאוהבי ישראל.

 77. 28
  אין דבר כזה "שבט לבן", ותפסיקו להשתמש בביטוי הדוחה הזה.
 78. 27
  שפת הגוף של יאיר לפיד? קופי של שפת הגוף של נתניהו. בלי הכריזמה...
 79. 26
  חוסר האונים של השבט הלבן יגרום להכתרתו של ביבי לעוד 4 שנים
 80. 25
  הכותרת גזענית ומרגיזה

  איזה שבט לבן? למה אתם חייבים את התיוגים האלו והפיצול הזה של הציבור לקבוצות?

 81. 24
  כותרת מדויקת.

  שלמה מעוז לא יכל לנסח את זה טוב יותר.

  1. שלמה מעוז צדק הוא לא סתם "התבכיין" ....לפחות עכשיו
 82. 23
  אני מאמינה בציפי ליבני

  היא יכולה לאגד סביבה אנשים מהשורה הראשונה בחברה הישראלית כמו סטף וורטהימר, ינאי מטבע גליה מאור ועוד. אני מאד מקווה שהיא תקים מפלגת חלומות
  שתוכל להוליך את המדינה למקומות הנכונים.

  1. כלומר, היא יכולה לאגד סביבה בעלי הון.

   העם שבע משלטון בעלי ההון, ואנחנו נסתדר טוב מאוד בלי ציפי לבני וחבריה העשירים. הגיע הזמן להצביע למשהו אחר. תודה לאל על שלי יחימוביץ'.

  2. יחימוביץ' חברה של חולדאי ודומיו

   כל קשר בינה לבין שמאל חברתי, כלכלי או מדיני, מקרי בהחלט.

  3. עם ידידים כמוך ליבני לא צריכה שונאים - תראי כמה המגיבים אוהבים את רשימת הטייקונים שניסית להצמיד לבכיינית המפונקת שמנסה להעלם מהחיים הציבוריים
 83. 22
  מה זה הביטוי הגזעני הזה? השבט הלבן? למה שלא נכנה את ביבי או את אלי ישי השבט השחור?

  בושה וחרפה להארץ שמאפשרים ביטויים גזעניים כלפי עדות אשכנז.

  1. ביבי מאותו השבט של ישי ? מתי עשית בדיקת צבעים לאחרונה - ביבי מהשבט של ברק, ליברמן ושאר נציגי הימין בכנסת, שהשבט השחור יעמוד בגשם בשביל להצביע בשבילם (כמו בשביל המזרחי מנחם בגין).
 84. 21
  יהיר לפיד מסוכן

  שרלטן חסר ניסיון

 85. 20
  המפלגה - זה אני

  מאז לואי ה-14 (("L'État, c'est moi) לא היה ביטוי אינטרנטי למגלומניה זו יותר מאשר העובדה שאתר הליכוד מפנה לאתר "ארגון נתניהו" ואתר "ארגון יאיר לפיד" הוא הבית של המפלגה "יש עתיד"

 86. 19
  למה משתממש במינוח שבת לבן ולא עדתי ?

  האם זה יותר רך?מקובל?יפה יותר?

 87. 18
  השבט הלבן - התנשאות מקוממת!

  השבט הלבן - התנשאות מקוממת!

  1. לפחות עכשיו לא תוכלו להכחיש שיש גזענות ....

   כהספרדים טוענים שיש דבר כזה שבט לבן אתם אומרים שזו בכיינות עכשיו שזה בא ממכם לא תוכלו להכחיש אותה יותר...לפחות עכשיו אני אדע למי להצביע בבחירות הקרובות.

  2. טוב תמיד זה היה ברור שהארץ הוא עיתון כזה עכשיו זה ברור.
 88. 17
  שניהם נסיכים ריקים מתוכן יחסית למופז שהוא ביצועיסט מוכח אין בכלל מה להשוות עם האיכות האנושית המוכחת של מופז, אבל אין ספק שלפיד לא יעשה הרבה יותר מהכלום הגדול שאבא טומי עשה עם המנדטים הרבים שקיבל?

  שניהם נסיכים ריקים מתוכן יחסית למופז שהוא ביצועיסט מוכח אין בכלל מה להשוות עם האיכות האנושית המוכחת של מופז, אבל אין ספק שלפיד לא יעשה הרבה יותר מהכלום הגדול שאבא טומי עשה עם המנדטים הרבים שקיבל?

  1. מופז ביצועיסט מוכח??? זוכרים את ליל הבריחה מלבנון?

   שהצבא הסתלק באישון לילה והשאיר אחריו הכל, מסק"ש ועד נגמ"ש? זה היה הלילה של מופז הרמטכ"ל. אכן, ביצועיסט מוכח.

  2. נו, בוא תפרט איזה ביצוע שלו כשר. תחבורה למשל
  3. חה חה אני זוכר את מופז "הביצועיסט" בורח מהליכוד דרך החלון
 89. 16
  בני היתה כשלון ובזיון מהדהד.אדלר לקח נפל והפך אותה לאייקון של הסמול. אישה ריקנית. רדודה ואובססיבית שגנבה בחירות והיום הוקאה ע"י בוחריה
 90. 15
  יהודים אינם "לבנים" ללא כל קשר למוצאם הגלותי.מוצאנו המשותף הוא שמי ואין כל צורך להתבייש בכך.יהודי החש צורך להבדיל עצמו ומשתמש במאפיינים אירופאיים גזעניים,מביך ומעלה עצב
 91. 14
  מופז,עוד יפתיע את השבט הלבן הגזען,תנו לו צ׳נס,רבק,,,
 92. 13
  לפחות מודים שמדובר בהנהגת השבט הלבן- גם זאת התקדמות עבור העיתונות הישראלית. פעם האנשים הלא ממש מוכשרים האלה ליבני ולפיד היו רק " ישראלים", אף פעם לא אשכנזים
  1. וואלא, אין לא מוכשרים "ישראלים"! רק אשכנזים! איך לא שמנו לב!
 93. 12
  השנאה שלך לליבני נמאסה. אם אתה מתעב אותה, אולי פשוט אל תכתוב עליה?
 94. 11
  לפני כל ירידה יש עליה - כמו זו של לפיד - שרצה להיות ד"ר
 95. 10
  מאמר דיעה של ורטר כותרת ראשית? הארץ הופך לעוד בלוג
 96. 9
  השבט הלבן???????????? מה זאת הגזענות הזאת???????????
 97. 8
  כל זה לא משנה. למחנה המרכז שמאל יש מנהיגה אחת בלבד ושמה שלי יחימוביץ'

  לפיד הוא כלי ריק, נוד נפוח, שילוב התכונות השליליות של נתניהו ושל אבא שלו בבן אדם אחד. מופז לא רלוונטי. יש רק את שלי, היא היחידה מביניהם שקורצה מחומרים של ראשי ממשלה. והיא היחידה שמביאה מספר יציב של מנדטים. אין לי ספק שהיא היחידה שתעבור את ה-20 מבין כל המפלגות האלו.

  ולמה? העבודה היא מפלגה אמיתית, שורשית, אידיאולוגית. והם סתם אופורטוניסטים שרוצים שלטון ללא אידיאולוגיה.

  ממתי גיוס חרדים הפך להיות הנושא המרכזי במדינה? מה עם הפערים? מה עם מכירת המדינה למיליונרים? מה עם הרס השירות הציבורי? מה עם התהליך המדיני?

  לכל אלו לפיד ומופז לא נותנים שום פתרון. שלי דווקא כן.

  1. צודקת, גם על אריאל שרון ואהוד ברק אמרו שהם שמאלנים
  2. תמיכה בועדים מושחתים זה לא "מרכז-שמאל"
  3. ממש נכון

   צודקת מאה אחוז.מבטאת את מחשבותי.

  4. שלי שלך תומכת בהתנחלויות, ולא מוכנה להתחייב שלא תצטרף לממשלה של ביבי. איזה שמאל זה בדיוק?!
 98. 7
  שתי הערות: מספיק עם הביטוי הגזעני "השבט הלבן". ברור שמי שמשתמש בביטוי הגזעני הזה חושב במושגים של "שבט שחור" ו"שבט לבן" . האמירה שבט לבן היא גזענית והפחד להגיד שבט שחור אף כי חושבים שהוא קיים - הוא צביעות והתחסדות גזענית מכוערת. עניין נוסף: בעוד 5 שנים יאיר לפיד יהיה במקרה הטוב ציפי לבני של היום, במקרה הצפוי יותר - דמות נלעגת, נשכחת, חסרת כל ערך וחשיבות פוליטית.
  1. נכון, זה לא יפה. במקום זאת יש לומר: פקאצות פולניות מגבעתיים.

   ככה יוצאים גם שוביניסטים.

  2. עד היום תמיד חשבתי שהביטוי 'השבט הלבן' מכיל בתוכו כבר את הבוז ומצביע על הצביעות של אותו שבט, שמה שמאחד אותו באמת הוא הצבע, ולא רוממות הערכים שבפיהם.

   ואז ברור שאין בו כל פסול.
   אני מודה שהעובדה שורטר עושה בו שימוש, מעלה בי ספקות. אבל אפשר להיות פתוחים לפרשנויות.

  3. Mr. Verter how about "Supreme white tribe" Sounds even better
 99. 6
  "קדימה" הפודל של ביבי

  קדימה היא "כאילו" מפלגת אופוזיציה, למעשה היא הפודל של ביבי. ראו למשל את ההצבעה הקרובה לכנסת לבחירת מבקר המדינה. דליה איציק גוררת את קדימה (בעידודו הבולט של רוני בר-און) להצביע בעד השופט יוסף שפירא מועמדו של ביבי. זה אופוזיציה לוחמת או להקת נמושות נגררות? אולי איציק מקווה ששפירא אם ייבחר יגנוז סופית את הדו"ח הקטלני על ביזבוזיה על שיפוץ דירתה כשהיתה יו"ר הכנסת? אולי היא טועה ושפירא ינהג כמו נשיא העליון גרוניס שהימין סידר לו חוק מיוחד להבחר ואז בהזדמנות הראשונה הוא הראה שהוא לא הפודל של אף אחד?

 100. 5
  ואז מה ?

  שוב תשב באופוזיציה, כשהפעם יהיו מן הסתם באמתחתה פחות מנדטים מאלה שגרפה בבחירות האחרונות ? או שהפעם כן תצטרף לממשלת נתניהו, נתמחל על כבודה ותמחק את עקרונותיה ? לא עדיף לפתוח דף חדש ? להשקיף מן הצד במופז המתענה והמתייסר, יכול להיות תענוג לא קטן.

 101. 4
  אוסלו ואתאטורק

  הו, כמה שאני אוהב קביעות כאילו מוכחות אבל בעצם לא. "לא ניתן לגייס חרדים תוך שלושה חודשים". למה??? מכירים את הסיפור על אתאטורק? הוא רצה להחליף את האלפבית הטורקי מערבי ללטיני. קרא אליו את המומחים אמרו לו חמש עד עשר שנים. אמר שמונה חודשים - וכך היה. בקיצור - אפשר לגייס חרדים מהיום להיום. מי שיסרב - ייכלא. כמו שיש מחנה מעצר לסודאנים יהיה גם לחרדים. מספיק עם הרפיסות - גם של י. לפיד. אנחנו מדינה עצמאית ולא שטעטעל בפולין של המאה השבע עשרה.

  ולעניין תוכנית לפיד - זה כמו הסכמי אוסלו ויוזמת ז'נווה. הרעיון הוא פשוט - בואו כאילו נתמודד על ידי זה שנדחה את פיתרון הבעיה האמיתית מעבר לאופק. כמו שאוסלו התפוצץ לנו בפרצוף תרתי משמע - כך גם התוכנית של לפיד.

  גיוס עכשיו, ויפה שעה אחת קודם.

  1. ראשית חכמה נגייס את נשות ביתך לשם מכירתן לשפחות בסעודיה - את זה אפשר לעשות בשעתיים. אחר כך נגייס אותך לשבור סלעים בנגב עם מכוש - עוד שעה. אחר כך נדבר על החרדים. טוב חמוד? יופי.
 102. 3
  על הבוקר יאיר לפיד?? בא להקיא

  למה לא להחליף את השם ישראל במאפיה-אל? יותר הולם ובטח יותר מדויק

 103. 2
  קשה לי להבין איך אתם מכתירים אתץ הכלומניק הזה. כבר הוא יהיה בממשלה? על פי מה? על פי יחוס האבות המפוקפק שלךו? על פי השכלתו הרחבה? חוכמתו הנסתרת? מי ממן את האיש הזה? פאסדה של מי הוא ? אולי כעיתונות חוקרת תפשפשו שם קצת?
 104. 1
  די עם הפילוג

  כדאי שבעיתון אחראי ו"בוגר״ כמו הארץ, יפסיקו עם הביטוי המופרח והמפלג הזה - ״השבט הלבן״ זה ממש לא לרמתו של העיתון ולו לטובתה של המדינה. מי הוא השבט הלבן? מי החליט שזה שמו? ומי שמו לתת שמות ולהפריד בין ציבור לציבור? וחשוב יותר, למה עיתון הארץ נותן   לזה במה??

  1. פלגנות מביאה רייטינג, ורייטינג חשוב יותר מאחריות ציבורית ועתיד המדינה