הממשלה אישרה: בחירות ב-4 בספטמבר

נתניהו: "הייתי שמח להשלים הקדנציה"; מופז: נתניהו הונה את הציבור בעניין חוק טל, זה תרגיל מסריח. אחה"צ הכנסת צפויה להצביע על פיזורה

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הבוקר (שני) כי הבחירות לכנסת ה-19 יתקיימו בעוד ארבעה חודשים - בארבעה בספטמבר. השרים פנו לכנסת בבקשה לקדם את ההליכים בקידום הצעת החוק בעניין ולהביאה עוד היום להצבעה במליאה בקריאה שניה ושלישית. ועדת הכנסת קיבלה את הבקשה לאחר שרק סיעת קדימה הביעה התנגדות למהלך ודרשה להצביע על חלופה לחוק טל קודם לפיזור הכנסת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג את התאריך בפתח ישיבת הממשלה, ואמר כי לאחר הבחירות "הכוונה שלי היא לכונן ממשלה רחבה ככל האפשר על מנת להביא יציבות והובלה מוצלחת של מדינת ישראל".

נתניהו אמר כי "בשלוש השנים האחרונות שרי הממשלה עסקו בפתרונות ולא בבחירות ולכן היציבות הפוליטית היתה מרכיב חשוב בעבודת הממשלה. עשרות שנים לא היתה ממשלה יציבה כזאת בישראל אבל זה גם לא סוד שעם תחילת השנה הרביעית לכהונת הממשלה יש התרופפות מסוימת ביציבות הקואליציונית, יש חוסר יציבות בין מפלגות וגם בתוך מפלגות.

"זה מביא תמיד לסחטנות ופופוליזם וזה פוגע בביטחון, בכלכלה ובחברה. הייתי שמח אם היינו יכולים להשלים את הקדנציה עד תומה, אבל ההתרופפות הזאת מציבה סימן שאלה ולכן נראה לי כי הדבר הנכון לעשות הוא ללכת למערכת בחירות קצרה", כך נתניהו.

בוועידת הליכוד שהתקיימה בתל אביב אתמול התייחס נתניהו להקדמת הבחירות אך לא נקב בתאריך. היום אחר הצהריים צפויה להתקיים בכנסת ההצבעה על פיזורה.

נתניהו אתמול בוועידת הליכוד
נתניהו אתמול בוועידת הליכודמוטי מילרוד

יו"ר הקואליציה, שאול מופז, התייחס אף הוא הבוקר להקדמת הבחירות. "אין לנו בעיה עם התאריך המוקדם, אבל אנחנו דורשים קודם חקיקת חוק שיבטיח שירות לכל", אמר במסיבת עיתונאים בכנסת. לדבריו, "הממשלה לא רוצה לשנות את חוק טל ולכן היא רוצה לפזר את הכנסת פיזור מוקדם".

מופז הוסיף: "ממשלת נתניהו פספסה הזדמנות היסטורית לשינוי חוק טל. מדובר בתרגיל מסריח, בתרגיל הונאה ציבורית, כמוהו לא ראה הבית הזה. נתניהו ברח מהכרעות בשלוש השנים וחצי האחרונות והיה צריך לקבל הכרעה היסטורית". מופז תקף גם את יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', ואמר כי היא "מכרה את מחאת המשרתים בעבור טובתה האישית, מכרה את האידיאולוגיה בעבור מנדטים".

מפלגת העבודה מסרה בתגובה: "צר לנו על כך שמופז מאבד עשתונות במצוקתו הרבה, ומתעקש להיות יו"ר האופוזיציה הראשון בהיסטוריה שמנסה לדחות בחירות. מוטב למופז שינהג כמו מפלגת העבודה וירכז מאמץ במתקפה נגד נתניהו ולא יבזבז אנרגיה בהתגוששות עם שותפותיו לאופוזיציה. באשר לחוק טל, מפלגת העבודה הציגה את מתווה בן גוריון לגיוס חרדים לשירות צבאי או אזרחי".

אתמול קרא יו"ר סיעת ישראל ביתנו רוברט אילטוב ליו"ר הקואליציה זאב אלקין לדחות בשבוע את ההצבעה על פיזור הכנסת, על מנת להעביר בפרק זמן זה את הצעת חוק גיוס לכל של מפלגתו, האמור לשמש חלופה לחוק טל. לדברי ח"כ אילטוב, כי רוב סיעות הבית הביעו תמיכה בהצעת החוק של ישראל ביתנו אין כל סיבה למהר ולפזר את הכנסת, כאשר ישנה הזדמנות אמיתית להעביר את הצעת החוק עוד לפני הבחירות.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 32
  שלי יחימוביץ המנהיגה שמייצגת את מעמד הביניים.

  שלי יחימוביץ המנהיגה שמייצגת את מעמד הביניים.
  קדימה עבר זמנה,אוסף של אופורטוניסטים.

 2. 31
  ביבי הוא רק תוצר של פרי הביאושים שגידלנו כאן במדנתנו היפה.

  כל כך חבל לאבד גן עדן שאנחנו בונים כאן אחרי אלפי שנות גלות.
  האידיוט הזה שקוראים לו בנימין נתניהו הוא רק אחד מתוך מאות "אובר חוכמים" שלוקחים אותנו לאט ובג'נטילמניות לאבדון.
  אנחנו עוד נצטער.אבל אז כבר יהיה מאוחר.
  מה עושים?
  יוצאים לרחובות ומורידים את כפפות המשי.
  בלי מהפכה של העם,אנחנו נעלם מהמפה..כמו אז לפני 65 שנה...תתעוררו!!!

 3. 30
  מנהיגות מוסרית,חברתית וציונית אמיתית העובדת למען הציבור,זאת רק שלי יחימוביץ'!.
 4. 29
  אלא אם יקרה הבלתי צפוי, נתניהו ינצח בבחירות ברוב היסטורי - ויקים את הקואליציה היציבה ביותר בתולדות המדינה, בה תומך רוב עצום בעם. והמיעוט הזעיר שממשיך להתבטא ב"הארץ"?... ימשיך ליילל כלהקת תנים. תבינו: כל הערכותיהם התבדו. כל תחזיותיכם לא התממשו. כל הפחדותיכם התפוגגו. כל הרגעותיכם נגמרו בנהרות של דם. אנחנו לא מאמינים לכם למילה מחורבנת אחת, תצעקו כמה שתצעקו. לא מפריע לכם. אנחנו יודעים. אז תמשיכו לריב בשולי האופוזיציה - ולכתוב בעיתון.

  אלא אם יקרה הבלתי צפוי, נתניהו ינצח בבחירות ברוב היסטורי - ויקים את הקואליציה היציבה ביותר בתולדות המדינה, בה תומך רוב עצום בעם. והמיעוט הזעיר שממשיך להתבטא ב"הארץ"?... ימשיך ליילל כלהקת תנים. תבינו: כל הערכותיהם התבדו. כל תחזיותיכם לא התממשו. כל הפחדותיכם התפוגגו. כל הרגעותיכם נגמרו בנהרות של דם. אנחנו לא מאמינים לכם למילה מחורבנת אחת, תצעקו כמה שתצעקו. לא מפריע לכם. אנחנו יודעים. אז תמשיכו לריב בשולי האופוזיציה - ולכתוב בעיתון.

 5. 28
  צריך שיהיה ברור לכולם: הממשלה הזו וגם הממשלה הבאה, לא תגיסנה את החרדים.

  אפשר לצפות ממנה לכל היותר שתזרוק חול בעיני הצבור. ישנו כח אחד במדינה שמסוגל לכפות עליה לגיס חרדים, זהו הנוער החילוני שעומד בפני גיוס. אם הוא יתארגן ויודיע שאין בדעתו להתגייס אלא אם כן חרדים יתגיסו גם הם (באותו גיל ובלי התחכמויות ), לא תשאר בידי הממשלה ברירה אלא לנהוג ביושר.

 6. 27
  קדימה היא בדיחה בהתפרקות שהביאה להקדמת הוצאה של חצי מליארד שקל בשישה חודשים. מי שלא מבין כמה מופז גרוע, שיעשה חשבון.
 7. 26
  ביבי ירכיב ממשלה עם 100 שרים, על חשבוננו!!!
 8. 25
  יו איך העברת החוק הפכה לדחופה פתאום.

  שלוש וחצי שנים לא עשיתם כלום, ועכשיו חסר לכם שבוע כדי להעביר חוק.
  רבותי זה לא גשם.

 9. 24
  כשראש ממשלה שקרן בשטח - כולם במתח.
 10. 23
  זה מגוכח

  "ישראל ביתנו" ו"קדימה" נזכרו רק לקראת סוף הקדנציה לקיים התחיבויות לבוחר, ליצג את הציבור החופשי במדינת ישראל ולתת את הדעת לעניין.
  קוראים לזה "פוליטיקת בחירות". לא נראה לי שמגיע להם "צל"ש" על כך.

  הנושא אכן קריטי למדינת ישראל אבל מוטב שהפיתרון יעסוק בסוגית הליבה שהיא לא גיוס חרדים לצה"ל או לשירות לאומי(אם כי רצוי שתהיינה אופציות כאלו והבוחרים בהם יתוגמלו בהתאם) אלא שילובם של החרדים בשוק העבודה ובתוך כך הכשרה מקצועית, עידוד מעסיקים להעסיקם וכו'.
  מוטב גם שחוק כזה לא יועבר כ"מחטף לקראת בחירות" אלא יגובה בעבודה רצינית כיוון שמדובר בסוגיה רצינית.

  מקווה שהציבור לא קונה את זה ויגמול לכם בקלפי בהתאם.

 11. 22
  הונאה גדולה של ר. ממשלה ימני תומך התנחלויות וחרדים. לשנות את שיטת הבחירות עכשיו ומיד אחרת נשאר עם הזוועה הזו עוד שנים רבות
 12. 21
  מילה טובה - ככה נעלמה לה כלכלת הבחירות

  איך זה שאף אחד לא אומר מילה טובה על חסכון של שנת בחירות?! במקום שכל השותפות יריבו בינהם במשך שנה, יגבירו את הלחץ התקציבי וכל חבר כנסת מן דהוא יעשה שמיניות באוויר ובכנסת, כדי לתפוס דקת שידור או כותרת. כי זה מה שקורה בשנה שלפני הבחירות. במהלך מהיר, זריז וחד, ראש הממשלה הקדים את הבחירות ולנו כציבור נשאר לבחור את המפלגה על סמך הביצועים בשלוש השנם האחרונות.

 13. 20
  אם לא נעשה מעשה, החרדים והמתנחלים ימשיכו לשלוט במדינה והתקווה למדינה מתוקנת וצודקת יותר יתפוגג.
 14. 19
  מופז איבד מפרופורציה: "תרגיל מסריח, תרגיל הונאה כמוהו לא היה בבית הזה"

  מדובר בפיזור מהיר להקדמת הבחירות , למניעת חוקים פרטניים שכולם מכיר את שוויים וכו' וכו'. האם נראה רציני כי חוק כה חשוב יכול להתקבל ב3 קריאות בשבוע אחד.!
  מופז הוא זה שרצה פריימריז מוקדמים. הפריימריז היו אכזריות בגלל המועמדים ותומכיהם
  אם מועד הבחירות מוקדם מדי עבור מופז, אז , יכול היה להכנס לממשלה או לתת רשת בטחון עד תום הקדנציה .

 15. 18
  עוד-פעם בחירות, כאילו שזה ישנה במשהו למישהו, חוץ מלפוליטיקאים והעסקנים. השלטון לעם ולא לאלו שמתיימרים לייצג אותו ואינם עושים זאת.
 16. 17
  ביבי תרד מפייגלין ותרויח מנדטים
 17. 16
  ואני אומר די לאלימות בחברה. הצביעו ימין לשם שינוי
 18. 15
  פרס העתונות לצלם.תפס את הביבי ברגע של אמת.
 19. 14
  נראה לרופסיהו שמדינת ישראל הוקמה רק עבורו ( נו,טוב,גם עבור השרה'לה).
 20. 13
  לכל מפלגות האופוזיציה : פרסמו את התמונה הזו,ההצדעה במועל יד , בכל מקום בארץ הזו או במה שרופסיהו הותיר ממנה.
 21. 12
  יאללה לבחירות - בספטמבר שלי ראש ממשלה
 22. 11
  כי תעביר ממשלת זדון מן הארץ

  ארץ ישראל בדרך לחורבן מוחלט באם הממשלה החדשה שתיבחר תחליט לפתוח במתקפה על אירן, וזה הדבר הכי ממשי שמחרף על קיומנו כאן. אני מתפללת שלא נגיע לשלב הזה..

 23. 10
  מופז לא משכנע

  לעשות רעש רק לשם הרעש זה מעצבן דבר נתונים דבר תכניות מפורטות שנאמין לך שאתה יודע על מה אתה מדבר

 24. 9
  שאול מופז

  מר שאול מופז,טעית בגדול.לצערי בהסתאבותך הבלתי מוגבלת לאכול כפי יכולתך,תווכח כי הקינוח שיוותר עבור מפלגתך ויבורך יהיה קטן בהרבה מהצהרותך המאד גבוהות. בהצלחה.

 25. 8
  אם יש בחירות כל ארבע שנים אז השנה הרביעית עומדת תמיד בסימן התרופפות הקואליציה

  וכך טוען ראש הממשלה שלנו שמקורביו מספרים שיש לו IQ כפול מהממוצע של שאר חברי מפלגתו: "זה לא סוד שעם תחילת השנה הרביעית לכהונת הממשלה יש התרופפות מסוימת ביציבות הקואליציונית, יש חוסר יציבות בין מפלגות וגם בתוך מפלגות. הייתי שמח אם היינו יכולים להשלים את הקדנציה עד תומה, אבל ההתרופפות הזאת מציבה סימן שאלה ולכן נראה לי כי הדבר הנכון לעשות הוא ללכת למערכת בחירות קצרה".
  כלומר, יש צורך ללכת לבחירות לפחות פעם בשלוש שנים. אך אם חברי הקואליציה ידעו שהבחירות תתקיימנה תוך שלוש שנים המשמעת הקואליציונית תתרופף כבר כעבור שנתיים ואז הגיוני לערוך בחירות מדי שנתיים וכו'. אין מנוס מהמסקנה הלוגית שאחרי הבחירות זה תמיד לפני בחירות חדשות ואולי הפתרון הוא להיות במצב מתמיד של "לפני הבחירות", הממשלה מושלת ללא כנסת ורשאית לבצע כל גחמה. (ובינינו, האם היום יש אופוזיציה, מלבד זו שיושבת בתוך הממשלה?)

  1. אם כך אני לא מתכונן לבוחן הפתע שהובטח לנו לשבוע הבא

   אי אפשר לעשות אותו ביום חמישי כי זה לא יפתיע. לפיכך, גם ביום רביעי לא, וכך הלאה עד יום ראשון.

 26. 7
  אופפפפפפ............נמאס לי כבר שכל פעם מקדימים את הבחירות

  סתם ביזבוז של כספי ציבור וטררם אחד גדול. ובכל כנסת המצב הפוליטי נהיה יותר גרוע ויותר ימני וחרדי.

 27. 6
  ביבי תעשה שלום יפה לכיסא כי לא תראה אותו יותר, שלללום !!! יופי ביבי.

  ראינו שיש הבדל בין הסקרים למציאות בצרפת, ביבי שעון החול התחיל לתקתק..........

  1. הלואי,אבל אתה כל כך תמים.

   האספסוף רוצה לנהות אחרי מנהיג מפוקפק...האנשים האלה,היו דפוקים ומדוכאים מאז שעלו לארץ המובטחת..אותו ביבי דופק אותם על ימין ועל שמאל..אבל הם עיוורים..הם רוצים את "היידה ביבי,היידה שרה"...וזה מזכיר לי את אירופה של שנות ה-30...!

  2. היידה ביבי,היידה שרה

   האספסוף רוצה לנהות אחרי מנהיג מפוקפק...האנשים האלה,היו דפוקים ומדוכאים מאז שעלו לארץ המובטחת..אותו ביבי דופק אותם על ימין ועל שמאל..אבל הם עיוורים..הם רוצים את "היידה ביבי,היידה שרה"...וזה מזכיר לי את אירופה של שנות ה-30...!

 28. 5
  שימו לב לתנועת היד של נתניהו! נכון שזה מדאיג מאוד.
  1. זו תמונה מכוונת של הארץ..... שמעון האידיוט, ביבי הוא דמוקרט יותר מכל אלה שמתיימרים להיות דמוקרטים בארץ או בעולם
 29. 4
  בטח ממשלה יציבה, כשיותר מ-50% מחברי הקואליציה הם שרים או סגני שרים. ביבי אתה ממש גאון, גאון על מטומטמים
 30. 3
  אוי איזו פוזה מביכה לנתניהו.....

  אני לא נמנית על תומכיו ולא על מצביעיו ובכל זאת לא נעים לי לראות אותו בתמונה הזו. מביך בלשון המעטה....

  1. מביך מאוד להיות ישראלי באופן כללי כל עוד הטיפוס המפוקפק הזה בשלטון.
 31. 2
  מה שהיה .

  פעם אחת נתניהו כבר הקדים את הבחירות והפסיד את השלטון.אפילו חמור לומד מטעויות.

 32. 1
  ביבי משרתם של עשירים וחרדים. יביא לסופה של ישראל...