המנצחים והמפסידים מממשלת האחדות

שאול מופז וקדימה נושמים לרווחה אחרי שניצלו ממלחמת הישרדות, יאיר לפיד ושלי יחימוביץ' יאבדו מומנטום ורה"מ? הוא יהיה שם כדי לזכות בקרדיט

קדימה ויושב הראש שלה שאול מופז הם המנצחים הגדולים של המהלך הנוכחי שיכניס אותם לממשלה ויאפשר להם לשקם את המפלגה עד לקיום הבחירות הבאות. ההחלטה על כניסת קדימה לממשלת אחדות התקבלה באנחת רווחה בקרב חברי הכנסת של המפלגה. אל מול סקרים קורסים שניבאו כי שני שליש מהח"כים המכהנים יישארו בחוץ, חברי המפלגה התכוננו למלחמת הישרדות. מופז אמנם סותר במהלך זה את התחייבותו שלא להיכנס לממשלת נתניהו, התחייבות שעליה חזר פעמים רבות, אך אם המהלך יצליח להביא לחוק לגיוס חרדים ולשינוי שיטת הממשל הוא יוכל לרשום הישגים אלה לזכותו, לצד המשך ההישרדות הפוליטית.

במקום גבוה ברשימת המנצחים נמצאים הבוקר גם ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד - כל ההערכות אמנם גרסו כי נתניהו יהיה ראש הממשלה גם לאחר הבחירות הבאות, ועדיין בצורה זו נתניהו מבטיח לעצמו את המשך הכהונה ואף רושם הישג באפשרות שהליכוד ישלים קדנציה מלאה של יותר מארבע וחצי שנים בשלטון. במידה והחוק לגיוס לכל יעבור, נתניהו יזכה למרבית הקרדיט בעניין, וכך גם בנושא החוק לשינוי שיטת הממשל. בשני המקרים מדובר בשינויים שדנים בהם שנים ארוכות אך לא יצאו לפועל עד כה.

ברשימת המפסידים נמצאות המפלגות שהיו עתידות לצאת נשכרות מקיום בחירות כעת כשבראשן העבודה. המפלגה נמצאת בתנופה והיתה עשויה להכפיל את כוחה בכנסת אם הבחירות היו מתקיימות בספטמבר. כעת תצטרך יחימוביץ', אשר היתה צפויה לעמוד בראשות הסיעה השנייה בגודלה בכנסת, לבלות זמן נוסף בספסלי האופוזיציה ולנסות לשמר את המומנטום שממנו היא נהנית מאז שנבחרה. גם במפלגת מרצ שמחו ללכת לבחירות ולפי הסקרים המפלגה היתה עשויה להכפיל את כוחה, אולם למרצ לא היו כוונות להיכנס לממשלה בראשות נתניהו והיא היתה עתידה להישאר מפלגת אופוזיציה.

המנצחים הגדולים של הלילה הדרמטי. נתניהו ומופזתומר אפלבאום

תרגיל מסריח או מהלך שח-מט גאוני? ספרו לנו מה אתם חושבים בפייסבוק

מפסיד נוסף ובולט הוא יאיר לפיד. לפיד השיק את מפלגתו לאחרונה ועסק בגיבוש הרשימה לכנסת והיערכות לבחירות. כעת יצטרך להמתין עוד כשנה וחצי עד לבחירות כאשר מצד אחד כל מעשיו והתבטאויותיו ימשיכו לעמוד לביקורת ציבורית, ומצד שני אין ביכולתו להביא לידי ביטוי אלקטורלי את האהדה שהוא זוכה לה בשלב זה.

יאיר לפיד הגיב על המהלך הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו. "מה שראיתם היום זו בדיוק הפוליטיקה הישנה, המסואבת והמכוערת, שהגיע הזמן להעיף מחיינו", כתב לפיד. "פוליטיקה של כסאות במקום של עקרונות, של ג'ובים במקום של טובת הציבור, של אינטרסים של הקבוצה במקום של המדינה כולה. הם חושבים שעכשיו הם ימשכו זמן ואנחנו נשכח, אבל הם טועים. הברית הפוליטית המגעילה הזו תקבור תחתיה את כל משתתפיה".

נראה כי גם חברת הכנסת הפורשת ציפי לבני לא יוצאת נשכרת מהמהלך. מאז הודעת הפרישה הפכה לבני למניה נחשקת בשוק הבחירות כשמופז קורא לה לחזור לקדימה ושמה מוזכר בכמעט כל ספקולציה הנוגעת למפלגות חדשות שאולי יוקמו. כעת תצטרך לעקוב מהבית אחרי חבריה למפלגה שנהפכו לשותפים בקואליציה.

עוד במפסידים כל מי שהשליך יהבו על הבחירות הקרובות - מתמודדים פוטנציאלים, אנשי אסטרטגיה, פרסום ויחצ וכיו"ב. בחלק מהמקרים מדובר באנשים שכבר שינו תוכניות מוקדמות, ויתרו על תפקידים, לקחו הלוואות ושכרו עובדים או משרדים.

 

הדיל של מופז ונתניהו - סיקור נרחב:

פצצת האטום הפוליטית שהטילו החבר'ה מסיירת מטכ"ל (יוסי ורטר) || הדילברוקר: שובו של נתן אשל (ברק רביד) || המפלגות החרדיות: מלשון המאזניים לשותפות זניחות (יאיר אטינגר) || מופז - חמורו של משיח (אורי משגב) || ואיך כל זה ישפיע על תקיפת איראן (אמיר אורן)

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 35
  לכל הברברנים - לא היה ולא יהיה שופ הבדל , לא פוליטי, לא חברתי ולא כלכלי בין הליכוד לבין קדימה. זו היתה מלכתחילה אריק שרון ועם העלמותו הפך גוף זה למיותר לחלוטין ( לזכותה של ציפי לבנה יש לאמר שנסתה לסמל יושר והגינות אבל זו לא סחורה שהולכת בפוליטיקה של היום). ולכן לא קרה שום דבר . מדינת ישראל לא הפסידה ולא הרוויחה -אותה כנופיה של רודפי כוח, רודפי שררה חסרי יושרה אשר טובת המדינה ועתידה עומדים בדרגה שניה אחרי טובת עצמם הם.
 2. 34
  וכתב קשקן ,עושה ניתוח,אשר בעוד שבועיים יהיה שווה כקליפת השום.לטווח הארוך צדק האישי יעשה,והמנוולים הביתה יילכו
 3. 33
  ביבי: היום ממש היום מתחיל סוף סוף סיפור הנפילה של האיש.

  חסר עמוד שדרה, פועל לפי לחצים, מוביל את ישראל לאבדון:
  מדינה תלת חוקית א. חוק למתנחלים עוקף חוקים: מיליון שקל לכל משפחה שעשתה מעשה עברייני במגרון. ב. חוק צבאי לפלשתנאים. אז מה עם הם משליטים בשטח בטחון. נמשיך לגזול את אדמתם עד שהם מתפוצצו ויפוצצו ואז נפתח במקהלת הצבועים: "הכל בגלל אוסלו, אתם השמאל תמימים אין אמונה בערבים" (שיא הציניות )
  ג. חוק לפריירים: הישראלים שיקבלו שירותי בריאות גרועים ויקרים וקבלו מערכת חינוך בינונית מינוס, יקבלו סיוע ביטוח לאומי להורים המבוגרים שהוא בגדר פירורים לרעב. המתנחלים מתנפחים מתקציבים והפריירים לא יבינו את הקשר: הכסף הולך ובגדול להתנחלויות = תרומה יפה להרס שלטון החוק והדמוקרטיה.
  אבל, הביטחון של ביבי עכשיו הגיע לשיא וגם ממש שם והא מועד בהחלטות שלו. ראו זאת כתחזית: כשהוא מבטיח החלטות היסטוריות וזו סיבה להיסטריה.

 4. 32
  כאילו שזה משנה, כן בחירות לא בחירות, מופז בפנים מופז בחוץ הכל פוליטקה ציונית מסריחה
 5. 31
  נתניהו אוהבים אותך!
 6. 30
  עשה ביה"ס לפוליטקאים המתחילים ומחק את השמאל ההזוי!עכשיו התקשורת השמאלנית תזכיר לנו כל הזמן מה אמר זה על זה אסור שיהיה שלום בין יהודים והם קוראים לעצמם אנשי שלום כארה עליהון !!
 7. 29
  ניתוח ילדותי ותמים! קראו בפנים....

  עד לפני ימים ספורים הבחירות היו אמורות להתרחש במועדן! ולכן מטעה מי שטוען ששלי ולפיד יפסידו מאי הקדמת הבחירות! אדרבה, מגמת ההתחזקות של העבודה הולכת ומתחזקת. לגבי לפיד קשה לנחש אולם תפקוד לקוי של ממשלת האחדות הזו ורקע הקמתה ככל הנראה יחזקו אותו במשך השנה וחצי הקרובות. מופז? דוחה את הקץ ותוקע מסמר נוסף בארון הקבורה של קדימה כמפלגה עצמאית וחשובה. קרבן האמינות של מופז הוא דל מכוון שאמינות מעולם לא הייתה הצד החזק שלו. קדימה הרוויחה עוד מספר חודשי שכר לח"כיה האפרוריים שיוכלו לחמם את כסאם עוד שנה וחצי. חוקים חשובים ומרכזיים לא ניתן לחוקק בממשלה רחבה שכזו ולכן כמו בכל ממשלות האחדות/שיתוק מעטות יהיו ההחלטות המשמעותיות שילקחו במהלכה.
  הליכוד? ביבי קנה מעט זמן מול האגף הקיצוני הימני המתרחב כמו גידול ממאיר בליכוד המאיים לכלות כל חלקה טובה. מעט החכים הדמוקרטיים אמנם לא יעופו משם בזמן הקרוב אולם הדחתם המבישה תידחה לעת עתה. התחזקות הדנונים והחוטובליות תימשך וביבי רק ימצא אגף לעומתי עוד יותר בחלוף שנה וחצי. האם יעמוד ביבי בהצלחה בעבורנו במבחנים החשובים ? ובכן:
  בשל מבנה הקואליציה חוק טל המחודש יהיה מן הסתם גרסה מעצבנת לא הרבה פחות מהנוכחי. פינויי המאחזים והאולפנה הלא חוקיים יטוייח בצורה שתבייש את שלטון החוק בישראל ותעמיד אותנו מול אובמה לעומתי שייבחר מחדש ויהפוך את חיינו לקשים הרבה יותר. וסמכויות בית המשפט יכורסמו עוד יותר. ומה עם מחאת הקייץ הקרובה? אם שלי יחימוביץ תדע להוביל נכון את סדר היום הסוציאל דמוקרטי ותוביל את המחאה המחודשת היא תעלה את כוחה של מפלגת העבודה שנשארה לבד עם הנכס הנפלא הזה במערכה ללא העמדת הפנים המצחיקה של מופז כמנהיג.

 8. 28
  המנצחים והמפסידים

  המנצחים האמיתיים הם הצנחנים שלקחו את ההובלה של המדינה המפסידים שאר החילות שלא לוקחים חלק בהובלת המדינה כדי שנוכל להגיד קינאת סופרים תרבה חוכמה פשוט אין אופציה אחרת . הניצוץ של ברק ואשכנזי הוא סימטום של צנחנים וגולני לכן הצנחנים צריכים להיות חכמים ולא צודקים כל הזמן .

  1. שלמה דדון צעיר לנצח
 9. 27
  דבר התאחדות הבנות מכביש תל ברוך:

  למרות בקשותיהם ותחינותיהם של נחלוליהו ומופלוץ אנו מצהירות ששניהם וכל בני לוויתם לא יתקבלו אצלנו.
  אין להם את מידת הכבוד העצמי שיש לכל זונה.

 10. 26
  מופז עשה צעד הסטורי למען עם ישראל והעם היהודי
 11. 25
  ומה עם האלוף ינאי?? מה עם גליה מאור וכו'???.

  מה עם כל "גדולי הדור" שאמורים היו להצטרף לרשימה של לפיד ונפסו עם המכנסיים/חצאית למטה?????
  מי יקח אותם עכשיו שהם מזוהים פוליטית ושיש להם שאיפות כאלה???
  אם בבנק לאומי היו יודעים את זה אתמול, היו נותנים את המיליונים למאור בתנאים של היום????
  מה עם חיים רמון?? דליה איצחק???? הינוקה חסון????? בר-און?????
  מה עם הטריונויראט דגן-דיסקין-אולמרט???

  התור לפרוקטולוג נהיה מה זה ארוך!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 12. 24
  על מה אתם מדברים?! קדימה בחיים לא תרוץ בבחירות הקרובות, אני חותמת לכם שהיא תתאחד מחדש עם הליכוד

  מופז גמר את קדימה ומפתיע אותי שפרשן פוליטי של "הארץ" לא מבין את זה. הניצחון של מופז, בהנחה שאפשר לדבר על ניצחון כזה, כלל לא נמדד במונחים של מספר המנדטים שקדימה תקבל בבחירות הבאות, אלא במונחים של הישרדות אישית בלבד. השאלה "כמה מנדטים קדימה תקבל בבחירות" איננה רלוונטית יותר החל מהיום. אין יותר "קדימה".

  1. בטווח הקצר קדימה בוודאי הרוויחה

   לגבי הטווח הארוך, עוד חזון למועד.
   לא נראה שביבי מרוצה מהגורמים הדתיים-לאומיים-מתנחלים (או כפי שהם מכונים - פייגלינים) שהשתלטו על מרכז הליכוד.
   יכול להיות שהשלושה יתמזגו לתוך קדימה או למפלגה חדשה - ביבי, מופז וברק.

 13. 23
  נפלא פשוט נפלא, תענוג לראות את העצב בפני לפיד ליבני ושות' פשוט מהלך מבריק
 14. 22
  ציפי לבני עכשיו אנו מערכים אותך.

  נתנו לך 6 שרים,משנה לרא הממשלה וכל תיק שר שתירצי בשבילך ולא רצית,את מנהיגה אמיתית סליחה ציפי.

 15. 21
  לזה קראו פעם "קלנתריזם" או הלילה של הסכינים הארוכים
 16. 20
  מופז צעד מבריק עזוב את כל הקשקשנים
 17. 19
  המרוויח הגדול הוא אהוד ברק, אבל זה לא מוזכר בשום מקום
  1. לך תדע אם זה לא הוא שעומד מאחורי המהלך
 18. 18
  ממש פטתי!
 19. 17
  קדימה גם הפסידה, הפכה לליכוד סוג ב'... ציפי ליבני צריכה לאחד את כול השמאל מרכז לגוש אחד. הדרך היחידה לנצח את ביבי
  1. ציפי תאחד את השמאל? אחרי שהבטיחה "ציפי או ביבי"? שלי וזהבה יקבלו את מנהיגותה?
 20. 16
  הכתב כנראה יושב קרוב מדי לביוב, איך בדיוק קדימה הרוויחה?

  תראו לי אדם בר דעת שיצביע לראש מפלגה שמצטיין בקרקסות לפילק-לק לאחרון. אני פעם חשבתי כך.
  הרי כל מפלגות המרכז דומות- קדימה, עבודה, לפיד. ההבדל בינהן הוא רק ברמת האמינות שאנשיה מייצגים. ולקדימה כרגע אין כל יכולת להראות אמינות זאת. לדוגמא, ח"כ נורית תירוש.
  שיהיה קיץ חמים בשיחשוחית בכנסת...

 21. 15
  ביבי ושאול בביוב

  הכנסתם את הראש שלכם עמוק לתוך האסלה, בע"ה בנבמבר 2013 נוריד עליכם את המים.

 22. 14
  ואין לכם תרגיל שחמט מסריח?
 23. 13
  מופז

  תרגיל מסריח!!!
  מופז רק דחה את קיצו. מי יאמין לאדם כזה? מי יבחר בו?

  1. בעוד שנה וחצי מופז וברק יצטרפו לליכוד

   מצביעי הליכוד יצביעו להם.

 24. 12
  האתגר של מופז

  האתגר למופז: אוקיי, נכנסת, עכשיו נראה אותך בולם את מתקפת הימין הקנאי על בית הדין הגבוה ועל שלטון החוק בכלל!

  1. מצאת מישהו שיוציא את הערמונים מהאש. מופז מחליף דיעות כל הזמן ומחויבותו היחידה היא למעמדו ומקומו. זה האיש שאתה חושב יעמוד על כבודו של בית המשפט?
 25. 11
  המפסידים הגדולים הם אנשי הימין והחרדים שהחזיקו את נתניהו בביצים


  ליברמן יכול לאיים ולפרוש. כך גם החרדים. אבל מי שאכל אותה בגדול זה כנופיית דנון-לוין-פייגלין שהשתלטו על הליכוד וכוחם הפוליטי נמחק. עד הבחירות הבאות מופז וקדימה יחזרו להיות חלק מהליכוד.

 26. 10
  מהלך אסטרטגי מבריק. לכל הקשקשנים, תבינו כבר שהפוליטיקה היא מלוכלכת וכלם מלכלים על כלם, ובסך הכל אם המהלך הזה הוא לטובת כלנו - הציבור - ייבורך. מחר ייכתב פרק חדש בהיסטוריה של עם ישראל על מנהיגיה הדגולים - ביבי וברק כאסטרטגיים מדיניים וצבאיים
  1. לאן בדיוק הם מוליכים אותנו אתה יודע??

   הבעיה היא שגם הם לא יודעים.."המנהיגים הדגולים"....

 27. 9
  קריאות בוז לעסקנים חסרי היושרה והאמינות שמתנהגים בנוכלות ומוליכים שולל את אותנו האזרחים. בוז גם לכתב הקטן חסר חוט שידרה מוסרי וחסר יכולת להבחין בין טוב לרע בהתנהגות הפוליטית של השרלטנים שמנהלים את חיינו ומרמים אותנו השכם והערב. החשבונאות העסקנית הקטנה והמגעילה שעושה הכתב-פרשן אין לה מקום והיא מעידה על רמת העיתונות שלנו. מה שקרה זה מעשה מגונה, מכוער, נבזי ומעל לכול מעשה שאין לו מקום בתרבות דמוקרטית אמיתית.

  עכשיו יודע כל אזרח הגון, ולא משנה מה דעותיו הפוליטיות, הפסולת של הציבור היא זו שמגיעה לכנסת ולממשלה ומנהלת את חיינו. וסליחה גדולה מהביטוי "פסולת" שהוא קטן ומאופק בהשוואה לחומרת התנהגותם של עסקנינו העלובים והנכלולים.

 28. 8
  זה היה יכול להיות מבריק אם היה מעיף את ש"ס וליברמן באותה הזדמנות

  אבל גם ככה זה לא רע...ימים יגידו
  ציפי ליבני מתחילה להצטייר כאוכלת כובעים סידרתית...חבל דווקא חמודה
  ומילה לשלי ויאיר : זה ממש לא מסריח , זאת פוליטיקה במיטבה , יש מה ללמוד ורצוי שתעשו זאת , למעננו כמובן....

  1. נכון מאוד, מסכמה אתך אין מקום למפלגות סקטוריאליות מנוגדות בתפיסת עולמן
 29. 7
  ממשלת אחדות

  עזבו את התגובות השליליות שבחלקן צודקות מהלך מבריק של נתניהו הרווח האמיתי הוא נטו של מדינת ישראל .

  1. לך ולמד כלכלה ולאחר מזה תשתמש ביטויים של רווח והפסד-היןם פשוט אינך מבין דבר
 30. 6
  ביטול הבחירות

  סירחון שלא היה כמוהו. ראוי שיכתב בספרי ההיסטוריה ויזכר לעד!

  1. לסירחון הזה- כמה סימלי- אשל מאחורי הביבי בתמונה, ובחייו. האיש שסרח, נתפס ושוחרר תוך הסכמה שלא ייגע בחיים ציבוריים, והוא חזר, עם אדונו, מחרבן על החוק כהרגלם, כמו עם בג"ץ והשטחים הכבושים עם אולפנת הבריונות
  2. למה, מישהו חייב לך בחירות? רק אתמול כולם דיברו על בחירות מיותרות

   איש לא נבגד, איש לא רומה. רק הפרשנים הפוליטיים הולכו שולל.
   פוליטיקה היא לפעמים משחק פוקר.

  3. אתה לא שומר חוק- אתה שונא יהודים. כל השאר זה רק תפאורה.
  4. שומר חוק לא מתחזה ליהודי!!
 31. 5
  העבודה צברה את הממונטום כשהיא יושבת באופוזיציה ותמשיך לצבור כוח כאלטרנטיבה היחידה לממשלת נתניהו.

  וקדימה הולכת להיעלם בבחירות הבאות. איך אפשר לתת אמון בזגזגן העלוב הזה???

  1. שלי כבר אמרה שהיא תצטרף לממשלתו החדשה של ביבי כדי לקדם ענינים חברתיים "מבפנים"...וגם לפיד הודיע שיצטרף לממשלה הבאה...
 32. 4
  שלי, בבקשה תצטרפי לממשלת אחדות.
  1. ביבי ומופז יצאו גדולים ! שלי ויאיר אוכלים ת'לב...
  2. באם אסתר מבקשת ,מי האיש שסרב? נכון החחכמה לא נחלת הכלל,ככה נבראנו
 33. 3
  מפסיד עיקרי - אהוד ברק. הוא יודח מתפקידו ומופז, שמלתו לא שווה את האויר הנדרש להפקתה, יהפוך לשר הבטחון
  1. המפסידה העיקרית זו מדינת ישראל שהגיעה לקו הסיום שלה. עם ממשלה מוטרפת בתמיכתם של 94 ח"כים שחזונם הוא "לעשות לביתם", אין מנוס ממדינה דו לאומית שתביא לחיסול מדינת ישראל. גם הפלסטינים מבינים זאת ולכן הם יושבים רגל על רגל וממתינים בשקט להמשך המהלכים המטורפים של ביבי-ליברמן-והמתנחבלים.
 34. 2
  לא מסכים לניתוח שציפי לבני מפסידה מזה

  ממש להפך. עוד מעט מאוד מאוד יתגעגעו איך היא הצליחה שלוש שנים לשמור על 27 חכים נוספים מקדימה מלהיכנס לממשלת נתניהו.
  מופז יצטייר בתור משתפ לכל מעלליי הממשלה הכי רעה מקום המדינה שבראשה עומד שקרן (מילותיו שלו!) ויתגעגעו לציפי שעמדה על העקרונות שלה
  לא נתנה לחרדים לסחוט אותה
  לא נכנסה לממשלה בלי חזון כשרק הישרדות בראשה
  בלי קידום של שום דבר חשוב

  עוד יתגעגעו אליה

  להפך. מבחוץ היא תהיה האופציה היחידה, ותוכל לבנות את עצמה יפה מאוד ככה עם ממשלה של 94 ח"כים שלא תעשה כלום.

 35. 1
  בקיצור ! גדוד 890 השתלט על המדינה ואין טוב מזה ! השמאל מחוק !!!
  1. כלומר לדעתך טובה חונטה של גנרלים מסוציו-דמוקרטיה.

   הוא אשר אמרנו: המונח יהודית דמוקרטית הוא תרתי דסתרי, ואין ספק שהימין החליט: די לדמוקרטיה, תחי החונטה היהודית!