המפלגות החרדיות: מלשון המאזניים לשותפות זניחות

ש"ס, שהפכה לסיעה בינונית, ויהדות התורה צריכות להסתדר עם נתניהו שהבטיח היום "מהלכים היסטורים". חידת דרעי תישאר בינתיים עלומה

אנשי ש"ס ודובריה מדגישים מאז הבוקר (שלישי) כי הם היו מעודכנים בכל המהלכים שהובילו להסכם בין נתניהו למופז על ממשלת אחדות. רוצה לומר – הכל כרגיל, הם חלק מהמהלך, שותפים בכירים. אלא שכאן בדיוק טמון החשש שטורד את מנוחתם של נבחרי הציבור החרדים בצל הברית עם קדימה. האם ש"ס, השותפה הבכירה שיש לה ארבעה שרים בממשלה, שהובילה מהלכים, תצטרך כעת להסתפק בעדכונים?

השר אלי ישי אכן היה בסוד העניינים, ואמש לאחר חצות, כאשר התבשיל היה מוכן, הוא זומן לבית ראש הממשלה לעדכון. אחריו, בשעות הקטנות, עודכנו גם אנשי יהדות התורה. כולם בירכו על הקמת ממשלת האחדות, כאילו שהיתה להם ברירה. ש"ס ויהדות התורה ינסו כעת ליהנות מהיציבות בממשלה, להשלים מהלכים שנמצאים בראש סדר היום החרדי, כמו דיור, תקציבים למוסדות וגם מינוי רבנים ודיינים.

אלא שש"ס היא כעת סיעה בינונית של 11 חברי כנסת בתוך קואליציה של 94, ומצבה של יהדות התורה, על חמשת נציגיה, גרוע אף יותר. גם בלי החרדים, נתניהו נשאר עם 78 אצבעות במליאה.

שאול מופז ואלי ישי, בחודש שעבראסף לב

איפה זה מעמיד את החרדים? במקום שונה לגמרי ממה שהיו רגילים בו בשנים האחרונות: לשון מאזניים, שותפים בכירים, "הבן-יקיר" של נתניהו. השאלה היא האם תהיה לכך משמעות לגבי ההבטחה של נתניהו ומופז לשנות סדרי בראשית במה שנוגע לפטור לבחורי הישיבות? נתניהו אמר לישי וליעקב ליצמן במהלך הלילה כי הוא רוצה אותם בתוך ממשלתו, אבל כולם מבינים שיכולת המיקוח שלהם יורדת.

עד אתמול, ש"ס ויהדות התורה הניחו שהקדמת הבחירות טובה לפחות בהיבט של חוק טל, ולו בגלל שהן דחו את המועד שבו היה צריך להתייצב עם חוק חדש במקומו. הפריץ ימות או הכלב, סברו הח"כים החרדים, וקיוו כי הסיפור יתגלגל לוועדה ציבורית ויימרח במשך תקופה ארוכה, אולי שנה.

כעת, הדד-ליין נמצא במרחק חודשיים וחצי מכאן. אלי ישי אמר ל"הארץ" כי הוא "מאמין שתימצא הנוסחה המתאימה", שלא תהיה בה כפייה. אנשי יהדות התורה אמרו, כי לא יישארו בממשלה שבה לא יתאפשר לכל מי שרוצה ללמוד - לקבל פטור משירות. בתוך חודשיים וחצי נדע אם כל ההצהרות האלה יכולות לדור בכפיפה אחת עם ההבטחה של נתניהו, היום במסיבת העיתונאים, לקבוע מהלך "היסטורי" בעניין חלוקת הנטל, ולבשר על "תיקון עולם" כפי שהצהיר שאול מופז.

ומלה אחת על אריה דרעי, שכבר התחייב כל כך הרבה פעמים כי הוא חוזר לפוליטיקה ועמד כעת על המקפצה, מקווה שיישמר לו תפקיד גם במחלוקת על בחורי הישיבה. דרעי יכול להודות למזלו הטוב על כך שנמנע מלהציג את מפלגתו כפי שהספיק לעשות יאיר לפיד בשבוע שעבר. עם זאת, הימים האחרונים שחקו אותו, כמי שניצב מול פלונטר הפוליטי מול ש"ס ומול הרב עובדיה יוסף.

יותר משלוש שנים עוסקת התקשורת בחידת דרעי, ובשאלה איך בדיוק יחזור לפוליטיקה, וכעת היא יכולה להמשיך בספקולציות: האם ומתי ינסה לאתגר את אלי ישי? האם ירוץ לעיריית ירושלים? מה יעשה עם הרב עובדיה? כל הקושיות האלה הופכות כעת למעניינות הרבה פחות. יותר משנה נותרו עד הבחירות הכלליות, תקופה שעלולה להעמיק את השחיקה של שחקן פוליטי שכבר הודיע פעמים רבות כל כך שהוא חוזר.

דרעי, הרב יוסף ונתניהו מסתודדים, לפני שנתייםאלכס ליבק

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 9
  תשכחו מזה. נתניהו לא יוותר על השותפות עם הדתיים, הן הסרוגים והן השחורים. הסיבה: א"י.
  1. הרשלה, ביבי לא נאמן לשום עיניין חוץ מלעצמו, גם בשרה הוא בגד וכיום אחרי ההסכם עם העו"ד שלה הוא פשוט שפוט שלה.
 2. 8
  נהפוכו

  מי שיעמוד עכשיו במבחן הוא ביבי
  הקירוב בין הדת למדינה לא יהיה יותר אילוץ קואליציוני אלא בחירה אידיאולוגית

 3. 7
  תרגיל מבריק של נתניהו

  ובסיוע מופז הכניסו את המפלגות הקטנות לפרופורציה. היינו עדים לסחטנות גוברת של מפלגות וקבוצות קקיוניות בתוך הליכוד ומחוצה לו. נתניהו ומופז לימדו אותם לקח.
  אינני מתרשם מקריאות השבר של ציפי הפטטית. מה שחשוב באמת שישנו את שיטת הבחירות כך שלא נראה עוד מיעוט שבזכות מבנה פוליטי רעוע משליט דעתו על הרוב כפי שהיה שנים רבות מידי.
  עכשיו יש הזדמנות לעשות זאת, ובעיני זה המבחן העיקרי של מופז ונתניהו. ובניגוד להרבה, אינני חושב כלל שהם מושחתים. בסך הכל אני שקט יותר כאשר אני יודע שליד ההגה יש אנשים שיודעים לתמרן טוב במגרש הפוליטי.

 4. 6
  שאפו לתמונה של אלכס ליבק
 5. 5
  אלפי שנים ניסתה התרבות המערבית לחסל את הזנות ללא הצלחה. המקצוע העתיק שרד. ביבי ייכנס להיסטוריה כמנהיג הראשון שחיסל את הזנות (הפוליטית) ממש במכה אחת. והיות ועוד אין פרס נובל להכחדת הזנות הוא ידאג (קשרים מצויינים בסקנדינביה) להעמדת סכום מכובד לפרס וכמובן שיהיה הראשון לקבל את הפרס הזה.
 6. 4
  שוב החרדיות.גם ישראל ביתנו הפכה לשותפה זניחה.נראה א ליברמן יאיים עכשו
 7. 3
  בושה לישראל, שפושע, יכול לדבר על ללכת לכנסת
 8. 2
  קדימה חזרה הביתה לליכוד והמאוחזבים יחד עם מאוחזבי ליברמן וביבי יחברו לחרדים לערבים ולשמאל ויחזרו לשלטון עם 60% של קולות הבוחרים בעוד שנה וחצי אם ירצה השם
  1. מאוחזב?? ביבון לא יכולים להיתחזות לקוראי הארץ! חזור לחינמון הביבונים ישראל היום, העיתון של המיליאדר מרושש ההמונים בהימורים, החלקלק שקנה את ביבי.
 9. 1
  זהו. הגיע הזמן. הגיע הזמן לומר שלום לאי שוויון בנטל. כנסו בפרזיטים במלוא הכוח!

  תרסנו את החרדים. זה גם יהיה בסוף לטובתם, כי המדינה תשרוד.