קלינטון לנתניהו: אחרי צירוף קדימה, אין עוד סיבות לעיכוב המשא ומתן

בשיחת טלפון שקיימה עם רה"מ אמרה כי היא מקווה בעקבות הקמת ממשלת האחדות, תנקוט ישראל צעדים לקידום תהליך השלום עם הפלסטינים

שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון אמרה בשיחת טלפון שלשום לראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הממשל האמריקאי מקווה שבעקבות הקמת ממשלת האחדות הרחבה, תנקוט ישראל צעדים לקידום תהליך השלום עם הפלסטינים. בשלוש השנים האחרונות הדגיש נתניהו כמה פעמים כי אינו יכול להתקדם בתהליך עם הפלסטינים בשל חשש לשלמות הקואליציה שלו.

לשכת ראש הממשלה פרסמה אמנם הודעה קצרה ולקונית על שיחת הטלפון בין השניים, שבה נמסר כי קלינטון בירכה את נתניהו על הקמת ממשלת האחדות. אולם גורמים במשרד החוץ בוושינגטון מציינים כי השיחה לא כללה רק ברכות ודברי נימוסין.

האם ממשלת האחדות תקדם את המו"מ עם הפלסטינים? דברו על זה בפייסבוק

נתניהו וקלינטון בפגישה בניו יורק בשנת 2010אי–פי

לדברי גורם בכיר במשרד החוץ בוושינגטון, קלינטון אמרה לנתניהו כי עודכנה על עיקרי ההסכם הקואליציוני בינו לבין יושב ראש קדימה שאול מופז. קלינטון הוסיפה כי היא מברכת על הסעיף בהסכם הקואליציוני שלפיו ממשלת האחדות "תקדם תהליך שלום אחראי", ואמרה שארצות הברית מוכנה לתמוך בצדדים במאמצים להשגת פתרון של שתי מדינות.

פקיד אמריקאי בכיר אחר הוסיף כי קלינטון הדגישה בפני נתניהו כי היא מעוניינת לשמוע ממנו מה בכוונתו לעשות כעת בתהליך המדיני עם הפלסטינים, בעקבות הצטרפות קדימה לממשלה. היא התעניינה מתי מתכוון נתניהו להעביר איגרת תשובה ליו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), והדגישה כי החלפת האיגרות צריכה להוביל להמשך של מגעים רציפים בין נציגים ישראלים ופלסטינים.

גם אם הדבר לא יביא לפריצת דרך, האמריקאים מקווים שתיווצר דינמיקה שתמנע הסלמה במצב הביטחוני בגדה המערבית עד הבחירות לנשיאות ארה"ב. אם הנשיא אובמה ייבחר לקדנציה שנייה, הוא מעוניין לחדש את העיסוק בנושא הישראלי-פלסטיני במאמץ להביא לפריצת דרך בין הצדדים.

בשיחה עם נתניהו דיברה קלינטון בשפה דיפלומטית ומנומסת. אף כי לא אמרה את הדברים מפורשות, המסר שלה היה ברור: נגמרו התירוצים. הממשל האמריקאי סבור כי גם אם הסבירות לפריצת דרך בתהליך השלום נמוכה, הקואליציה הרחבה של נתניהו תאפשר לו לבצע שורה של מהלכים לחיזוק הרשות הפלסטינית.

מאז נכנס לתפקיד ראש הממשלה העלה נתניהו בפני הנשיא אובמה ושרת החוץ קלינטון את הרכב הקואליציה כסיבה לכך שאינו יכול להתקדם במו"מ מול הפלסטינים. נתניהו טען בפני האמריקאים כי אם ייצא ביוזמה מדינית במסגרתה יציג עמדות ברורות בנושא גבולות המדינה הפלסטינית או יבצע מחוות משמעותיות כלפי עבאס, יביא הדבר לפירוק הקואליציה ע"י יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, או להתנגדות עזה מתוך הליכוד.

השבוע סיימו נתניהו ויועציו לנסח את איגרת התשובה לעבאס. ניסוח האיגרת והעברתה התעכבו הן בשל תקופת האבל של ראש הממשלה נתניהו על מות אביו, והן בשל אשפוזו של ראש צוות המו"מ הפלסטיני, סאיב עריקאת, בבית חולים לאחר שלקה בלבו.

מקור ישראלי ציין כי שליחו של נתניהו, עו"ד יצחק מולכו, ייפגש בשבוע הבא עם עבאס ברמאללה, שם יעביר לו את האיגרת מנתניהו. האיגרת אינה כוללת אמירה פורצת דרך או הצעה ישראלית חדשה, אלא חוזרת על המסר הרגיל שלפיו ישראל מעוניינת בחידוש המו"מ עם הפלסטינים ללא תנאים מוקדמים.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 37
  אם היית רוצה שלום כבר מזמן היית לוחצת את הפחדן ביבי לעשות זאת
 2. 36
  נדמה שהגב' קלינטון יותר עסוקה בפוליטיקה הפנימית כאן, מאשר אצלה בבית
 3. 35
  חוש ההומור של הילארי

  לעת בלותה היתה להילארי עדנה של חוש הומור: היא מצפה שבחסות ״ההסכמה הלאומית הרחבה״ יקום לתחיה ״התהליך״, כיוון שלביבי לא יהיו עוד ״מגבלות קואלציוניות״ למימושו. ברוכה תהיי הילאריי, עשית לי את השבת.

 4. 34
  בתרגום קליל מאנגלית - 'היכן שיש רצון יש גם דרך'. בטוחני שBB ימצא את הדרך לחמוק מתהליך השלום.
 5. 33
  קלינטון, מה את משחקת אותה? בקרוב ישראל תימצא או תמציא תירוצים חדשים והאימפריה תישמח להעמד מאחריהם.
 6. 32
  בתמונה :קלינטון מעריכה את הסיכוי למדינה פלסטינית ביו"ש.
 7. 31
  הגוייה לא הבינה, לא מבינה ואף פעם לא תבין. הצטרפות מופז רק מחזקת את כוח העמידה של ישראל אל מול איומי השלום הפלשתיניים.
 8. 30
  כל מה שהייתי צריכה זו תוספת קטנה למה שהורגלתי. היה כייף.
 9. 29
  כמה קטן

  לא יפה מצידה להראות לנו מה היא יודעת על ביבי

 10. 28
  הגברת קלינטון הפוסטמה צריכה לדאוג שיהיה שלום באפגניסטן, עיראק, מצרים, יוון, ספרד, פורטוגל הרבה לפני השלום עם הפלסטינים.
 11. 27
  למי מתכוונת קלינטון שאומרת וצביעה שיש לו כזה קטן ,
 12. 26
  מעניין למה קלינטון רומזת בתמונה כשהיא מראה: "כזה קטן"
 13. 25
  הצעדים שיש לנקוט הם חיסול אבו מאזן וכל ההנהגה ה"מתונה" של הרשעות ה"פלסטינית" ושל אש"ף. זה יאפשר לערבושים לחיות בשקט ובשלווה תחת ההגמוניה היהודית, כמו שחיו יפה מאוד בין 1967 ל-1987.

  תבחרו.

 14. 24
  נתניהו לקלינטון: אחרי צירוף קדימה לממשלה אין גם סיבות לחידוש המשא ומתן, ובכלל אין סיבה לעשות שום דבר למען שום מטרה שהיא. הכיסא מובטח.
 15. 23
  איזו נאיבית, מופז בפנים כדי לעכב את המשא ומתן. יש לה עוד הרבה מה ללמוד משני המונכהאוזנים האלה
  1. אתה חושב שהאמריקאים לא בקשר ישיר עם מופז?? אתה טועה בגדול כי קדימה הייתה ברורה מאוד בעמדתה לגבי הקטע המדיני, מופז לא יכול לג'עג'ע, מה גם שהצלחת קדימה בבחירות יש לה קשר ישיר להשפעתו ולהצלת העם מהימין הקיצוני.
 16. 22
  אני לא מתומכי ביבי, אבל התמונה מבזה (אם כי משעשעת)
  1. זה בדיוק הגודל האמיתי
  2. דווקא תמונה ענקית
  3. תמונה אדירה!
  4. (מסכים איתך) והופ... הוחלפה לה....
  5. תישתדל להישתעשע ולישמוח שניצלנו, את הביזיון תשאיר לשקרניהו.
 17. 21
  לקרוא ולהבין את הבעייה האמיתית

  המדינה,בשיתוף משרד האוצר וחברות הביטוח לא מוכנים לספר ולהוציא רשימות שלמות של עשרות חברות שיש בבם כסף המוגדר "כסף אבוד". אזרחי ישראל שבעבר נתנו מלוות מדינה, אזרחים שעברו מעבודה אחת לאחרת,אזרחים שפוטרו ולקחו רק את הפיצויים... הערכה היא כי יש למעלה מ15 מיליארד ש"ח( ניתן לבדוק לבד בגוגל) יש אתר בארץ שנקרא: איילי-החברה הארצית לאיתור ומימוש זכויות ונכסים. כל אזרח מעל גיל 47, וכל אזרח שאי פעם עבד בעבודה ועבר לאחרת וכמובן ילדים להורים שנפטרו, יש אפשרות לבדיקה מקיפה באתר במחיר של 47 ש"ח ( אגרה שצריך לשלם בדואר לדעתי..)בכל 147 הגופים הפיננסיים. תנסו גם לעזור למי שלא יודע להשתמש באינטרנט,פשוט להכנס ולרשום את שמכם, מי שסיכוייו נמוכים האגרה תעלה יותר וכנראה גם לא ממש משתלם לא לבדוק..בכל מקרה בהצלחה לכולם.

 18. 20
  Negotiations with the Palestinians משאלתה של גב' קלינטון!

  Its the Disabilitiy - and NOT the Availabiility - Madam Ssecretary

 19. 19
  ככול ששנאת הערבים באירופה תגבר כך רמת ההתענינות שלהם בישראל תעלה

  זה ההזדמנות לתפוס את אבו מאזן ולעשות איתו שלום אמיתי
  אני חושב שצריך לחגוג במשותף את יום השואה עם יום הנקבה
  הגיע הזמן להסביר לישראלים שהיהודים הם אלו שהתחילו עם הטרור והטבח

 20. 18
  בודאי הילרי, תני לי רק להרוס את בתי האולפנא ואני מיד מתקשר לאבו-מאזן.
  1. יפה! אבל כניראה לא תפסתה שאת כל המהלך הביאו האמריקאים על ביבי (העלאק אסטרטג) כשברק עובד איתם צמוד, והם מסייעים גם עם מופז שלו יחסים חמים איתם, (לרוב השפויים יחסים טובים איתם)
 21. 17
  אבו אמזן מוזמן לבוא למו"מ בלי תנאים מוקדמים כמו גבולות 67, או הפסקת ההתישבות היהודית ביו"ש
  1. לזה כבר היסכמנו, לא מתחילים כל פעם מחדש,
 22. 16
  ירדתם מאוד נמוך עם התמונה...
 23. 15
  קלינטון מנסה לכפות השג שאולי יפחית מעט את סדרת הכישלונות בסוריה אפגניסטן בכלכלה ובמדיניות הפנים על חשבוננו.

  אבו מאזן לא רוצה שיחות לא רוצה הסדר, ועכשיו הוא גם לא רוצה את פיאד פן זה ידחוף להסדר עם ישראל. הוא גם לא רוצה הסדר עם החמאס, המצב עכשיו הנוח ביותר בשביל להחזיק מעמד. נוכל מחבורת ערפאת/טוניס, המצב הנוכחי מאפשר לו להאשים את נתניהו, האשמות שמגובות ע"י המושחת הנוכל אולמרט שמעלים את העובדה, שלמרות כל ה"הבטחות" עבאס לא השיב ל"מחוות" שלו.

 24. 14
  שכחה את הסירוב הפלשתיני
 25. 13
  אבל ביבי לא רוצה שלום ביבי רוצה נדל"ן.
 26. 12
  פרשנות ברק רביד לכך שבעבר "הדגיש נתניהו כמה פעמים כי אינו יכול להתקדם בתהליך עם הפלסטינים בשל חשש לשלמות הקואליציה שלו"-אינה נסמכת על עובדות וגם הכותרת-מניפולטיבית ואינה אמת. קלינטון לא אמרה לביבי את המיוחס לה בכותרת
  1. אני דווקא גר בארה"ב ועוקב מקרוב אחרי כל גיהוק הקשור אילנו ולביבי המגוכך, הדברים נאמרו בשיחות סגורות והודלפו בכוונה ע"י האמריקאים חסרי הכבוד לביבי השקרן.
 27. 11
  תנו לי לנחש

  לאורך כל השיחה ביבי חשב לעצמו: "כן כן...."

 28. 10
  ביבי? שובב
 29. 9
  אוי, הסטטיסטיקה, הסטטיסטיקה

  משום מה המתכון עובד.
  כל מי שהעז להרים יד כנגד ארץ ישראל, שילם.
  מי בחייו, מי בבריאותו, מי בכספו.
  וכמו בסיפור הילדים - "גברת בטן", יש מקום לעוד מרימי יד.

 30. 8
  ראיתם את תנועת ידה של קלינטון (בתמונה)?

  זה כל מה שישראל מבקשת.
  אימרו משפט אחד קטן - "אנו מכירים בזכות היהודים למדינה יהודית בשטחי ארץ ישראל".
  כל השאר הוא פרטים מישניים.
  אבל כאשר לשוחטי יהודים ומכחישי שואה, אין אומץ לומר זאת (גם אם ברור לחלוטין שזה אחד בפה ואחד בלב), אז על מה ידברו? על זכותנו, היהודים, להישחט שחיטה כשרה?
  יאללה, התנפלות.

 31. 7
  אנחנו אלה שצריכים להציע להם? למה לא דואגת קלינטון שיציעו הם לנו?

  ישראל משוועת להכרה בנו כריבון יהודי על המדינה. הפלסטינים מעוניינים לקבע את אדמת אבותינו כאדמה שלהם.
  עד כאן המצב די ברור לכולם, כל השחקנים נמצאים בעמדות הרצויות להם, כדי לקבל את שחשקה נפשם.
  אולם מכאן מתחיל הבלגן הגדול לכיוון שלנו, מכיוון שגוש השמאל שלנו חושב שהעניין נמצא רק בידיים שלנו, הוא משדר לגוש השמאל בעולם שעליהם נמנית קלינטון, את המסר החד משמעי הזה: רק אנחנו יכולים לקדם את השלום, רק אנחנו צריכים לוותר להם על השטחים שלנו, רק אנחנו צריכים להכיר בזכותם למדינה, רק אנחנו יכולים להוציא משם את המתנחלים, או לחילופין להקפיא את הבנייה. רק אנחנו כל יכולים, הפלסטינים לא יתקדמו לבד אפילו צעד אחד אם לא יתוגמלו מייד בשפע של מתנות מצידינו.
  עד היום, למרות כל הזמן הרב שחלף, כשהם מוכיחים לנו שוב ושוב, שאין להם שום כוונה להעניק לנו הכרה, לאזרח את הפליטים שלהם אצלם, ולהגיע אי פעם למילה סוף סכסוך, גוש השמאל טוען שרק בנו תלוי הדבר.
  איך תלוי? מה נעשה כדי שיכירו בנו? לא צריך טוען השמאל, שלא יכירו, מי צריך בכלל שיכירו, זה בכלל לא עניינם איזה סוג של מדינה יש לנו פה, שאנחנו נגיד מה שבא לנו וזהו.
  אז זהו שלא, הכל תלוי בהכרה הזאת, בדיוק כמו שהם רוצים מדינה לפלסטינים, שיוכרו גבולותיה, ושהם יוכלו להכיל את ריבונותם עליה, אנחנו רוצים בדיוק את אותו הדבר.
  איך קורה שכל מה שהם צריכים זה רק הכרה בגבולותיהם ואנחנו זקוקים להכרה ביהודית דווקא? בשביל זה בדיוק הם מחזיקים את הפליטים שלהם במצב של פליטות עד עצם היום הזה:
  מאז מלחמת העצמאות שבה ברחו חלק וגורשו חלק מהפליטים הערבים לארצות ערב, הם הושארו ככאלה בדיוק למען מטרה מדוייקת זאת, כדי לשוב לישראל ולשנות את המאזן הדמוגראפי שלה לערבי, אנחנו יכולים להגדיר את עצמי כאן ועכשיו איך שנרצה. אולם ברגע שתהיה להם מדינה, הם לא יחששו יותר לדחוף את כל הפליטים לעבר גבולינו. לא איכפת להם אם יהרגו, או יחצו את הגבול בהצלחה. הכל מבחינתם היינו הך: העיקר יש להם מדינה בטאבו, והם מילאו את חובם לפליטים, ויש סיכוי סביר שרוב הפליטים שישראל לא תעיז להרוג אותם בהמוניהם, ייכנסו לישראל ויממשו את זממם של הערבים: מדינה ערבית נוספת בארץ ישראל

 32. 6
  הצחקת אותנו, אובמה

  אם עדיין לא הבנת : את ברק סיפח נתניהו כדי שיהיה את מי להאשים במצב ביטחוני רעוע ו/או החלטות שגויות והרסניות בנושא הביטחון.
  את המופז, תאב הכסא והכבוד, סיפח נתניהו כדי להאשים בכל יתר השגיאות, חוסר היושר והידרדרות החברה.
  מה לא ידעת? נתניהו אף פעם לא אשם, כי תמיד יש לו רודפי כבוד ושררה , המוכנים לקחת על עצמם כל רעה חולה.
  מה קורה לחברה בישראל????? לא איכפת להם !!!!!!!

 33. 5
  מסקרן, מה שקלינטון מראה עם האצבעות, אומר משהו על הגודל של ביבי ?
 34. 4
  בחלומות בלילה שלך ושלנו

  ביבי לא רוצה להגיע לסיום הסכסוך , זה תמצית חייו

 35. 3
  הנה מגיע רגע המיבחן, האם ביבי ישקר גם הפעם או שבאמת לא פעל בעבר ביגלל חשש מנפילת הקואליציה? זה רגע המיבחן של מופז, האם היצטרף רק למען יוקרה או באמת נחוש לשנות כיוון הממשלה? זוהי שעתו של מופז, ואם אכן יוביל לשינוי שהרי הוכיח שצעדו היה נכון וגם שקדימה בהנהגתו ראויה להנהיג הרבה יותר מביבי והליכוד.
 36. 2
  הטיפש נפל לבור שחפר

  תענוג. עכשיו או שמשהו יתקדם, או שפרצופו של הנבל יחשף. אני לא יכול לחכות

 37. 1
  תרגום דברי קלינטון לעברית: אין מרשה לכם להתחמק יותר מהמשך צעידתכם לים !
  1. נשמה, שאל את עצמך לגבי המתרגם .. לנאמר בכתבה אין כל קשר למשהו שקלינטון אמרה, רמזה, חשבה, או תחשוב בעתיד הנראה לעין. שלום מדומיין ביננו לבין עם מדומיין בקמפיין מדומיין.
  2. ישתבח שמו הנותן לאדם דעת, תודה שיש ישראלים שמבינים שהאמריקאים דואגים לנו יותר ממה שאנחנו אחראיים לעצמינו.