בשמאל תהו: כיצד ומתי חוזרים לשלטון

חברי כנסת ופעילים דנו בכנס השמאל השני בשורה של נושאים על סדר היום הפוליטי; יולי תמיר: הבעיה היא לא איך מנצחים את נתניהו אלא איך נשארים רלוונטיים

מאות פעילי שמאל מארגונים שונים השתתפו הבוקר (שישי) בכנס השמאל הישראלי השני של "שלום עכשיו", שנערך בבית ציוני אמריקה בתל אביב. במסגרת האירוע הוקמו פאנלים בהם דנו פעילים, חברי כנסת ואישים שונים בנושאים על סדר היום כמו הצטרפות קדימה לקואליציה, המאבק בהתנחלויות ותהליך השלום.

בין הנוכחים נמנו חברי הכנסת עמיר פרץ, דניאל בן סימון (עבודה), זהבה גלאון, אילן גילאון וניצן הורוביץ (מרצ), דב חנין (חד"ש), יואל חסון, שלמה מולה, דורון אביטל ונינו אסבדזה (קדימה), נציגי מפלגות ערביות, חברת הכנסת לשעבר יעל דיין ומשתתפים נוספים.

בפאנל שעסק בשאלה כיצד ניתן לנצח את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הדעות נעו בין פסימיות לאופטימיות. שרת החינוך לשעבר, יולי תמיר, אמרה על הקואליציה החדשה כי "בפעם הראשונה נעמוד על טיבו האמיתי של הימין. יש היום כוח לנתניהו לעשות כל מה שהוא רוצה לעשות. אם לא יעשה את הדברים, נגיע לבחירות הבאות מהמקום הכי ברור מה הימין רוצה לעשות ומה לא". היא הוסיפה כי כרגע הבעיה היא לא איך מנצחים את נתניהו, אלא כיצד השמאל יכול להישאר רלוונטי: "יחימוביץ' וגם מופז ולפיד - כל אלה משתתפים במרוץ מי יחבק את ביבי ראשון", אמרה. "אין לנו סדר יום כשמאל".

אלדד יניב, שמתכוון להשיק את מפלגת השמאל הלאומי, אמר כי נתניהו חשש מהפסד בבחירות ולכן חבר למופז. "בניגוד לרוב מה שהאנשים חושבים, ביבי לא חשב שהוא מנצח", אמר, "הוא לא כל כך חזק...הבעיה שלנו זה לא איך מנצחים את ביבי (אלא) האם אנחנו באמת רוצים להחליף אותו". לדבריו, "ההתנגדות לביבי עצומה. הרבה שנים לא היתה אפשרות לנצח את הליכוד כמו במערכת האחרונה. צריך לגנוב פה - זה פוליטיקה, לא מנזר, לגנוב שלושה-ארבעה מנדטים מצד לצד ולהקים ממשלה, זה מה שרבין עשה ב-92'. "אבל אנחנו", סיכם, "במקום לתקוף את ביבי - תוקפים את שלי או יאיר".

השמאל יכול לחזור לשלטון כבר בבחירות הבאות? ספרו מה דעתכם בפייסבוק

חבר הכנסת דב חנין אמר כי מעבר לטקטיקה ואסטרטגיה יש להסכים על ערכים. "האסטרטגיה שלהם ברורה. הם חייבים להוציא את הערבים מהמשחק כי בלעדיהם אי אפשר לנצח את נתניהו". הוא טען כי "הבחירות האלה היו מתחילות בפסילה של חנין זועבי או בל"ד, לא כי הם מאיימים עליהם אלא כי היא היתה מורידה בשיעור ניכר את ההצבעה של ערבים בבחירות. בלי יצירת בלוק חוסם יחד עם קולות הערבים אי אפשר לנצח".

חבר הכנסת דניאל בן סימון טען כי חילופי השלטון דווקא קרובים: "אני חושב ומאמין ששלטון הימין מגיע לקצו. מאז 77', למעט הפוגות קצרות, הימין שולטו ועכשיו יש גל עולמי שמפיל שלטון אחרי שלטון. את המהפך האחרון ראינו בצרפת. זה יגיע גם אלינו, אנחנו חלק מהעולם". על הליכוד אמר בן סימון כי "זה לא הימין של 77'. זו תנועה קנאית עם סממנים משיחיים. אין לו סיכוי לקבל תמיכה בציבור כי זו תנועה של בית אל ומגרון. פייגלין זה הליכוד והליכוד זה פייגלין, ויעידו על כך הנסיעות של גדעון סער וישראל כץ לשטחים, המסע חסר האחריות של חברי קבינט למקומות מטורפים מעיד על פאניקה להיות ברשימת הליכוד". הוא הוסיף כי הוא משוכנע שהשמאל ינצח בבחירות הבאות במידה ויושגו לפחות 80% הצבעה.

חבר הכנסת ניצן הורוביץ התייחס אף הוא לדרכים לניצחון השמאל בבחירות, ואמר כי "כדי לנצח את ביבי לא צריך לברוח מהנושאים הקשים. ביבי לא בורח מהם: לא מהקפיטליזם שלו, מההתנחלויות שלו, מהחרדים שלו - וגם לנו אסור לברוח לא מהסוציאליזם ולא מסיום הכיבוש ולא מהפרדת דת ומדינה". על המחאה החברתית אמר חבר הכנסת כי "היתה מחאה מאוד שלווה, אפילו חלון ראווה לא נשבר פח אשפה לא נשרף. בצרפת, מרד הסטודנטים לקח 13 שנה עד שעלה השמאל. גם בארה"ב עד שעלה נשיא דמוקרט קרטר לקח שמונה שנים. גם פה זה ייקח זמן, אבל בגלל שהמחאה היתה הכי חזקה זה יהיה יותר מהר".

בכנס השמאל השתתף גם השחקן האמריקאי מנדי פטינקין שמשתתף בימים אלה בסדרת הטלוויזיה " הומלנד". שהשווה בין ביקורו בחברון לפני 30 שנה וסיור שערך השבוע. (אז) "זה היה מסלול יפהפה. הגענו למרכז העיר וכל הילדים רצו למכונית שלנו עם עיניים גדולות ויפות. הקיפו אותנו, צילמנו אותם ואיש זקן אמר ושאל 'תרצו לראות את העיר'. ואמרנו כן, לקח אותנו לסיור והלכנו למערת המכפלה". על ביקורו האחרון סיפר כי "זאת היתה עיר רפאים. השוק ריק, הבתים מוגפים. על הסיור במערת המכפלה אמר "זה היה מאוד שונה... לא היה איש זקן שהסביר, וילדים יפים שבאו איתנו. הייתי מאוד עצוב, ומאוד מאוד מוטרד".

השחקן אף סיפר על איומים שספג לאחר שחתם על עצומת תמיכה באמנים שסירבו להופיע בהתנחלויות, וקרא לנוכחים להמשיך במאבק למען השלום. לדבריו, "כולנו מפחדים מהרבה דברים. זו העבודה שלנו להיכנס לתוך כל מה שאנחנו מפחדים. הפחד לא ילך, אבל הכוח יתחזק ויחיה לצדו וינצח את הפחד. עכשיו זה הזמן לשלום".
 

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 19
  הסמול-ערבי רוצה לנצח את היהודים,הצחקתם אותי

  הסמול-ערבי מדברר את עצמו לדעת

 2. 18
  איך חוזרים לשלטון? הבנו!! לא השלום וכל שאר החרטטנויות התורניות אלא חזרה לשלטון זה מה שמדיר שינה מעיני קומץ שמאלנים הזויים!
 3. 17
  איגודי השמאל מזכירים את האירגונים השונים לשחרור יהודה בסרט "בריאן כוכב עליון" של מונטי פייטון
 4. 16
  עם מי תעלו לשלטון ? עם אחת כמו זהבה גלאון ? מגיע לכם "הרווחתם" את הגלות ביושר

  גם אני וחבריי הקרובים הצבעמו פעם למרצ, אלא שאז היו דמויות ואנשים אמיתיים . היום הפנים של השמאל הן הפנים המכוערות והקול הצווחני והמגעיל זל אותה זהבה גלאון. עד שלא תעיפו אותה לכל הרוחות לא יהיה שמאל בישראל וכנראה גם לא תזכו לעבור את אחוז החסימה.
  הרווחתם זאת ביושר. שמאל זה רק להגן על פלסטינאים !!

 5. 15
  הוזי דת השלום" הוזים גם את סיכוייהם לחזור לשלטון!

  לפני כל בחירות אנחנו שומעים וקוראים על השמאל המתעצם עד ל..דקה אחרי הבחירות! "פתאום" צריכים להקים ועידות למיניהן כדי לבדוק "מדוע העם לא בוחר בנו שוב". אתם תמשיכו להזות ואנחנו נמשיך להתרבות ולהתחזק!

 6. 14
  רק גלאון ומרצ הם שמאל אמיתי , אמין עקבי וכולל. השאר חיקויים זולים...

  ...כן - כולל שלי

 7. 13
  לחברים/אחים מהשמאל. לא למהר לשלטון. זה רק צרות. יש לי הרגשה לא יודע למה

  שהערבים פחות אוהבים אותכם. מכבדים את הימין שאומר להם בפנים[ומדבר בשפתם]מה הוא חושב . הם מעדיפים את השלום של הימין. וראינו את זה גם בשטח. אתם כאן במזרח התיכון לרעיונות שלכם אין עתיד. [כמו המזרח התיכון החדש של פרס בזמן ימי אוסלו העליזים].עזבו אותכם מהשטויות. וחוץ מזה בבחירות אין לכם שום סיכוי. שלטון זה לא רק התנחלויות. שלום זה גם מיליוני פליטים. זה החזרת חצי מדינה לאלוהים יודע למי. זה יכול להיות אירנים. וחזבאלה. באזור נתב"ג. כל השרון מטר מהמרגמות. השנאה לימין כל כך גדולה שאתם לא לוקחים את זה בחשבון. בשביל מה לכם את זה .תנו לטמבלים מהימין לשלוט. ואתם תחרימו. תבזו. ותשירו שירי "שלום". כל אחד במה שהוא טוב.

 8. 12
  כך נראה עם שהימין שולט בו 35 שנים. פחות מו"פ והרבה יותר מוב. הירידה הרמת התלמידים
  1. מה אתה מחנטש? המפא"יניקים (שבמושגים של היום היו ימין קיצוני מבחינה ביטחונית) השאירו אחריהם מדינת עולם שלישי סוציאליסטית וכושלת. רק הימין הכלכלי גרם למדינה לשגשג.
 9. 11
  טוב שיש כנס והשמאל מתחיל להתארגן
 10. 10
  מדוע אין תמיכה בשמאל ??

  כי כאשר המציאות מצביעה שהשמאל טועה, הוא אינו עורך חשבון נפש לשינוי עמדותיו וממשיך לדבוק באותן עמדות הזויות, הן בתחום המדיני , הן בתחום החברתי והן בתחום הכלכלי.
  מיליוני ישראלים לא טועים, השמאל טועה.

  1. והימין עושה "חשבון נפש"?

   כמעט כל עמדות הימין ה"שפוי" התבדו מההסכם עם מצרים ועד
   נאום בר-אילן הנכלולי

  2. אבל הימין תמיד היה ימין

   גם שלא היה צורך לכאורה.
   אתם פשוט לא מוכנים להודות בטעות, הולכים עם הראש בקיר כמו אוהד של קבוצת כדורגל. תאמר לי כמה ימנים שהתפכחו אתה מכיר וכמה שמאלנים שיתפכחו?
   כמו הרבה חברי קונגרס אמריקאים גם אני לא מאמין שגבולות 67 אפשריים מבחינה בטחונית.
   גם העם מבין שאין ולא יהיה.

   אתם הולכים ראש בקיר וחושבים שדרך שלכם היא הנכונה מבלי להסתכל סביב.

   והסביב צועק! צורח! רק אתם לא מבינים ערבית כניראה.

 11. 9
  השמאל משתגע

  לכל .יפה נפש והצבועים איפה הייתם בזמן שילדי שדרות והדרוםהיו תחת הפגזות .למה לא הפגנתם נגד חמסושאר הרוצחים .כלכם אכולי קנאה ושנאה
  אתם לא את טובת המדינה אתם חוברים עם ערבי ישראל המצהירים שכולם
  שהידאים לפגוע בכל יהודי באשר יהודי.אתם שקוראים ליהדות ארצות הברית
  יהודנים.. בזה הוסרה הוסרה האמת שלכם .אתם רוצים ויוצרים אנרכיה
  ומפיצים רעה למדינה ואין לכם כל זכות למשול במדינה.לכו להקים מדינה בתל אביב .שם יש סדום ועמורה .שם יש גאוה שם מקומכם.תמשיכו .לבכות ולזעק
  זה לא יעזורלכל עוכרי ישראל

 12. 8
  חבורה של סטנדאפיסטים יוצאת להופעות ברחבי הארץ בליווי של להקת מעודדות קבועה,התקשורת. אבל מסתבר שרק מיעוט זניח וקבוע של מעריצים שומעת אותם
 13. 7
  אלדד יניב צודק בהחלט. הירידה על לפיד רק תחליש את החומה נגד נתניהו. ואגב, מהפה שלו לבורא עולם. אי פעם (הקב"ה) הוא יעזור גם לעכו"מ מהסמול. הגיע הזמן.
 14. 6
  האשליות של השמאל לשלוט

  על השמאל נאמר וצריך לאמר מחרבייך ומהרסייך ממך יצאו אתם הבאתם רק חורבן ושפיכות דמים להצעות האחיתופל שלכם לעשיית שלום בנינו לבין שכנינו ,ולכן אין לכם זכות להביא עלינו חורבן נוסף ואין סיכויי שרוב העם יקבל את ההצעות המגוחכות והאויליות שלכם לעשיית שלום בנינו לבין שכנינו.

 15. 5
  ביי ביי ביבי, להתראות ברק. שלום ישראל!

  השמאל חוזר בגדול :)

  1. התגובה ההזויה של השנה :)
 16. 4
  רק מפלגת העבודה יודעת מה טוב לעם.
  1. עבודה

   אבודה יודעת כמו שהמאפיה"הסתדרות" בראשות עיינו

 17. 3
  חבורת הזויים ומעופפים, תשארו בבית זה הכי טוב
 18. 2
  שקוראים את רשימת המשתתפים, ואת הפירסומים של שלום עכשיו מבינים לאן מר"צ הגיעה ציונית היא בטוח לא!
 19. 1
  החברתי היחיד גילון לא מבין שגלאון אופנהיימר ומוסי רז שמים פס על האוכלוסיה הישראלית הם מייצגים את הפלשתינים ועל משלמים להם והרבה
  1. ח"כ ניצן הורוביץ לפי דבריו הוא רוצה אלימות ברחובות, והו עו יו"ר וועדת הרווחה

   בושה למדינה שיש כזה ח"כ שאין לו פוליטיקה נקייה שאלימות והפגנות ושריפות פחי אשפה וונדליזים זו דרכו (כמו השמאל בצרפת , דני האדום).
   0 עמו