יעלון: מהלכים כמו צירוף קדימה לממשלה פוגעים באמון הציבור

המשנה לרה"מ מתח ביקורת קשה על הדיל הפוליטי: בגלל דברים כאלה אנשים לא הולכים להצביע. שמחון: הניסיונות לצירוף קדימה החלו מאז קמה הממשלה

המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, מתח הבוקר (שבת) ביקורת קשה על הדיל הפוליטי בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליו"ר קדימה, שאול מופז. באירוע "שבתרבות" בנס-ציונה, שיבח יעלון את החלטתו של נתניהו לנצל את ההזדמנת שנוצרה ולהקים ממשלת אחדות, אולם ציין כי היו למהלך גם היבטים שליליים. "אירועים מהסוג הזה בוודאי לא מעודדים חלק מהאנשים להיות מעורבים פוליטית ואפילו לא לבוא להצביע", אמר יעלון. "כי מזגזגים, ומילה היא לא מילה והכרזה אינה הכרזה. זה פגע באמון הציבור".

יעלון גם התבטא בגנות תקיפה ישראלית חד-צדדית של מתקני הגרעין באיראן. יעלון, שציין כי חל שינוי לטובה בלחץ שמפעילה הקהילה הבינלאומית על איראן, הדגיש כי "כמי שחווה מלחמות, מהלך צבאי מול איראן צריך להיות הדבר האחרון...קודם כל ממצים את כל האופציות האחרות".

יעלון אמר שהקהילה הבינלאומית מבצעת צעדים שמבודדים את איראן מדינית ומטילה עליה סנקציות כלכליות. לדבריו, כדי להימנע ממהלך צבאי, צריך להפעיל את כל האמצעים האחרים. גם לגבי פעולה צבאית, רמז יעלון כי אם זו תתרחש, עדיף שלא ישראל היא זו שתוביל אותה. "במידה וכל אלו לא יעזרו ייתכן שמישהו יצטרך להפעיל מהלך צבאי מול איראן", אמר יעלון.

יעלון נשאל לגבי עמדתו כלפי נישואים חד-מיניים בישראל ואמר שהוא בעד חופש בחירה בעניין. "העניין הוא לא לקיים טקס כן או לא", אמר. "אנחנו צריכים להיות חברה סובלנית לזוגיות וסובלנית לגבי בחירתם של כל אחד מהאנשים שלנו".

נתניהו ויעלון במהלך הדיון על הצטרפות קדימה לקואליציה במליאת הכנסתמיכל פתאל

שר התמ"ת, שלום שמחון, אמר כי הניסיונות להרחיב את הקואליציה החלו ונמשכו מרגע הקמת הממשלה. שמחון חשף כי ניהל מו"מ עם ציפי לבני עוד קודם לפילוג של סיעת "עצמאות" מהעבודה. לדבריו, לבני הופעלה על ידי אנשים שעזבו את הכנסת ולא נתנו לה לחבור לממשלה בהבטחות ש"'אוטוטו מייצרים מפץ חדש'. מרגע שציפי פרשה ניתן היה לייצר מצב חדש, שכן לברק יחסי אמון טובים יותר עם מופז בהשוואה ליחסיו עם לבני".

מליאת הכנסת אישרה ביום רביעי את הרכב הממשלה החדש ברוב של 71 חברי כנסת, מול 23 שהצביעו נגד. לאחר מכן הושבע יו"ר קדימה, ח"כ שאול מופז, לתפקיד שר ולמשנה לראש הממשלה. לאחר אישור המינוי הושבעה גם יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', כיו"ר האופוזיציה ותחליף את מופז. כצפוי, ההסכם להקמת ממשלת האחדות, שהכה בתדהמה את המערכת הפוליטית, עורר ביקורת קשה והטחת האשמות של האופוזיציה כלפי מופז, קדימה, נתניהו ועצם קיומו של ההסכם.

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 23
  קדימה מושחתת צריך למחוק אותה מהמפה
 2. 22
  בוגי חזור לרפת ויפה שעה קודם תודה מראש
 3. 21
  מיד עם הטלת הפתק בקלפי מתחיל חוסר האמון במה שעשינו.
 4. 20
  מיסטר יעלון צריך ללמוד בגילו להפריד בין האישי לציבורי. מי שהולך לפוליטיקה רצוי שירפד את האגו שלו בכמה שמיכות עבות לנטרול האגו, כדי שיצליח להתמודד עם המציאות.
 5. 19
  יעלון יותר חושש למעמדו

  הנחשים מהקריה הגיעו לממשלה

 6. 18
  על איזה אמון בדיוק מדבר השר יעלון?
 7. 17
  לצערי העולם הפוך או שרבים לא חושבים נכון

  מה יותר הגיוני שמפלגה כל מפלגה רוצה להשפיע מתוך הממשלה כי להיות באופוזיציה זה לראות את השיירה עוברת .ויותר מכך המפלגה הכי גדולה שתשב בספסלי האופוזיציה כל הקדנציה ארבע וחצי שנים זה האבסורד שציפי ליבני לו הייתה ממשיכה הייתה גורמת להיעלמות קדימה בצדק . מופז קיבל את האחריות ועשה מעשה לא כדי לשרת את נתניהו כי אם כדי לקדם נושאים שקדימה מאמינה בהם כדי לשרת טוב יותר את המדינה אחרת 28 מנדטים מבוזבזים . עכשיו יעלון ואחרים לצערי חלקם חכים של קדימה חושבים שפוליטיקאים צריכים להיות ילדים טובים ולעשות כלום להישאר בתלם גם אם הוא שגויי . צריך לברך את מופז באותה עת לתבוע ממנו ליישם את שהלך אליו . גיוס לכל שינוי השיטה ועוד השפעות עם תביעות אצבעות של קדימה בזמן הקצר שנותר ,על מהלך הדברים ואם מופז יצליח להזיז את ליברמן מכסא שר החוץ, לקבל לקדימה את התפקיד יש לתת אותו לציפי ליבני או לדיכטר .כך עושים פוליטיקה נכונה כמו כן עצה למופז רצויי להצהיר פחות דקלרציות ויותר לעשות בחזקת ראשית מעשה במחשבה תחילה , בהצלחה לעם ישראל כי לזה בעיקר נועדה כל הפוליטיקה .

 8. 16
  יעלון רק בוכה על החלום שלו שגז להיות שר ביטחון
 9. 15
  זה דווקא לטובתם

  אם זה מעודד אנשים לא להצביע אז זה לטובת יעלון וחבורתו. גם ככה המתנחלים, החרדים וכל יתר הימנים הטבעיים מצביעים באחוזים גבוהים. רק את המרכז השפוי המהלך הזה מרחיק מהקלפי.

  1. האם מי ששם פתק בקלפי הוא מרכז לא שפוי?
 10. 14
  הציבור הוא חומר גלם בידי הממשלות,בסין אר״הב או בכל מקום.

  מעולם לא שמעתי חומר גלם להביע את דעתו.

 11. 13
  שכל לא היה אף פעם הצד החזק של השר יעלון
 12. 12
  אם יעלון הוא המשנה לראש הממשלה אז מה מופז?

  בקצב הזה יהיה שר האוצר ושר לענייניי כספים, שר חינוך ושר לעינייני השכלה וכן הלאה כדי שנתניהו יוכל לחלק עוד תיקים

 13. 11
  יעלון

  בסוף הוא עוד יצטרף לשפויים= מרידור ובגין...
  אפילו יעלון נגד תקיפה באירן.

 14. 10
  מה הקשר בין ההתנהלות השלטונית לבין הדרדרות המוסר והתגברות האלימות בציבור ???
  1. חזק מאד. פני הרחוב כפני הפוליטיקה
 15. 9
  מזמן למדתי ש"אמון הציבור" זה כותרת שמשרתת פוליטקאים ותקשורת !!!
 16. 8
  יעלון ומופז הם "מנהיגים" שלנו - אלוהים תציל אותנו!
 17. 7
  מהלך טוב לציבור

  מהלך מבריק שחוסך כסף רב לנו התושבים , לכם חברי הכנסת יש יד קלה לבזבובזים,
  ולא קשה לחיות בארץ שלנו,

 18. 6
  יעלון , מעולם לא היה אמון בממשלתך ותנחש מדוע ?
 19. 5
  כך מחלחלת לה תרבות השקר במדינה הורסת כל חלקה טובה . מהלכים כאילו מבריקים כאלה שאין בהם טיפת אתיקה ומבוססים על אינטרסים אישיים בלבד סופם להרוס את המדינה מבפנים

  בדיוק כמו בכבישים.

 20. 4
  למה אין שום כתבה על ההפגנות הערב?? הארץ להתעורר.... המחאה חוזרת היום!
 21. 3
  אמון בממשלה

  בדיוק להיפך, יעלון, הצרוף הזה והגדלת הקואליציה מגדילים את האמון בממשלה. והלוואי והאיחוד יחזיק הרבה מאד זמן מעמד ואולי גם לתמיד, ותהיינה שתי מפלגות גדולות בארץ, כמו אצל מדינות אחרות.. בימים אלו שהם קשים וחשובים הן מבית והן מחוץ טוב מאד שהקואליציה תהיה גדולה והאיחוד הזה בין קדימה והליכוד ניראה הכי טבעי.

 22. 2
  הכותרת צריכה להיות ״שיבח את האחדות״
 23. 1
  "לברק יחסי אמון טובים יותר עם מופז מאשר עם ליבני" - זה נקרא "ברית של גנבים".