כך מנסה הממשלה לכבוש את משרד המבקר

בהתחלה היא השתלטה על משרת היועמ"ש, כשמינתה עו"ד בינוני לתפקיד, ועכשיו היא מנסה לשעתק את ההצלחה במינוי מבקר שלא יעשה צרות

המינוי של היועץ המשפטי לממשלה היה הצלחה כבירה. הוא עבד פחות או יותר כך: השר הנחקר (אביגדור ליברמן) מינה לשר משפטים עורך דין מבריק (יעקב נאמן) שמינה ליועץ משפטי עורך דין בינוני (יהודה וינשטיין). תמכו במהלך מקורבים, מושכים בחוטים, מתנחלים ואנשי ימין. שנתיים אחר כך התוצאות מדברות בעד עצמן. תיק ליברמן, שהיה אמור להגיע להכרעה עוד ב-2010, נגרר ונגרר ומזהם את הפוליטיקה הישראלית. פרשת אשכנזי לא נחשפה לאור השמש כיוון שהיועץ המשפטי מטייח אותה ומנסה לקבור אותה בכל דרך אפשרית. בעניין המכריע של שכונת האולפנה בבית אל, היועץ המשפטי משרת את המתנחלים כשפחה חרופה, תוך חילול כבודו של בית המשפט הגבוה לצדק. כך שבמוקדי הכוח הישראליים הלקח נלמד.

מינוי נכון של הבינוני הנכון לתפקיד הנכון יכול לחסוך לשלטון הרבה מאוד כאבי ראש. כמה תמימות היו הממשלות שלקחו להן את אהרן ברק ויצחק זמיר ומני מזוז ליועצים משפטיים. כמה חובבנים היו הממשלים שהתירו לנשים אמיצות וחזקות כמו דורית ביניש לכהן בתפקידים רגישים. מהיום ואילך כל משרה אשר עלולה לאיים על הממשלה תאויש על ידי ידיד הממשלה או פרקליט הממשלה או ידיד של פרקליט הממשלה. כך יובטח השקט השלטוני וכך יובטח שלא תהיה בישראל ביקורת שיפוטית וציבורית. שלטון החוק יוחלף בשלטון האינטרס.

מחר ייעשה בכנסת ניסיון לנצל את הצלחת וינשטיין ולשעתק אותה, ולכבוש עבור השלטון גם את משרד מבקר המדינה. הסיבה פשוטה: מיכה לינדנשטראוס מירר את חייהם של שני ראשי ממשלה, שתי ממשלות ואין-ספור בכירים. הוא הבהיר לאנשי השררה שיש גבול לכוחם וכי הם כפופים לנורמות של מינהל תקין. החברים בירושלים הבינו שמדובר בתקלה. בחברה חסרת אופוזיציה, מבקר המדינה עלול להיות ליושב ראש אופוזיציה מסוכן. על כן חברו יחד אנשי ליכוד (בראשות יריב לוין) אנשי קדימה (בראשות דליה איציק) ואנשי ליברמן כדי לתקן את המעוות. הם חיפשו את הוינשטיין החדש אשר יעשה למשרד מבקר המדינה בדיוק את שוינשטיין קשישא עשה למשרד היועץ המשפטי לממשלה. הם חיפשו משפטן לא מושחת אך לא מרשים, אשר יגמד את מנגנון הביקורת הממלכתי של ישראל.

 השופט אליעזר ריבלין
השופט אליעזר ריבליןדניאל בר-און / ג'יני

השופט יוסף שפירא איננו אדם בלתי ראוי. בעבר הוא היה עסקן של לשכת עורכי-הדין בירושלים ובשבע השנים האחרונות הוא היה שופט מחוזי סביר שפסיקותיו סבירות. ואולם אין שום דבר בקורות החיים של שפירא שהכשיר אותו לכהן באחת המשרות החשובות בישראל. ברור לכל שמה שהפך אותו למועמד המוביל למשרת מבקר המדינה איננו כישוריו אלא חבריו. חבר הכנסת רוני בר-און מקדימה ועורך הדין דוד שמרון מנתניהו. קואליציית שפירא בכנסת היא קואליציה רחבה ומטרידה המורכבת ממתנגדים של מבקר המדינה ומנפגעים של מבקר המדינה המבקשים לעקר את כוחו. של מבקר המדינה באמצעות מינויו של מבקר מדינה ידידותי.

כנגד שפירא מתמודד השופט אליעזר ריבלין. ההבדל בין שפירא לריבלין הוא כמו ההבדל בין פיאט למרצדס. בעוד ששפירא שפט תשע שנים, ריבלין שפט 36 שנים. בעוד ששפירא הוא שופט מחוזי זוטר, ריבלין הוא המשנה לנשיא בית המשפט העליון. אין עוררין על כך שהוא אדם נבון ועמוק ובעל מזג שיפוטי מובהק. אין עוררין על כך שהוא מחוייב לחופש הביטוי ולזכויות האדם, מבלי להיות קיצוני או פרובוקטיבי או מתלהם. המקצועיות, היושרה והמשקל הסגולי של ריבלין הופכים אותו למועמד המושלם למשרת המבקר. אולם בדיוק בגלל תכונותיו אלה המושכים בחוטים מבקשים לחסום את דרכו של השופט העליון אל כיסאו של לינדנשטראוס. הם מעדיפים שעל הכיסא הלוהט הזה לא יישב מבקר בעל מעמד, אלא מבקר משלנו.

בשבוע שעבר נדמה היה שהקרב הוכרע. 60 ח"כים הודיעו שהם תומכים בשפירא, לעומת 11 המחויבים בפומבי לריבלין (תריסר נוספים הביעו תמיכה במועמד השלישי וחסר הסיכוי, שלמה קלדרון). אבל בימים האחרונים מורגשת התעוררות. יותר ויותר חברי כנסת הגונים בליכוד ובקדימה מביעים חשש עמוק מפני קומבינת שפירא. הם ערים לכך שדווקא אל מול ממשלה חזקה וקואליציה רחבה חייב לעמוד מבקר בעל עמוד שדרה ובעל שיעור קומה. כך ש-36 השעות הקרובות הן 36 שעות קובעות. מה שעומד על הפרק אינו רק מבקר המדינה, אלא פניה.

השופט יוסף שפירא
השופט יוסף שפיראתומר אפלבאום

תגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
 1. 48
  מינוי חיוור ...של אדם בינוני בדיוק כמו - היוה"מ

  שלטון עלוב ממנה עלובים ...ממנו
  עובדה ה120 הצביעו בחלקם על איש שלא הכירו ...לא ידעו את מעלותיו הבות של האיש ...פשוט מלח הארץ..התבוננו בו היטב .. משכמו ומעלה ... שופט בחסד עליון ...אוי לנו ואווי לנו ......

 2. 47
  וכמובן שום מילת ביקורת על ביביברק
 3. 46
  מה קרה לך? איך אתה אומר דברים כאלה?

  הרי גם אותך מינו לפרשן- על, סופרסטאר בערוץ 1, כדי שכל הזמן תנקה את ביבי מכל רפש, ותהלל תפאר תרומם תשבח (נכון, אתה עושה את זה לא רע) את ראש ממשלתנו היקר. (מה זה יקר? לי בלבד, הוא עולה כמעט 2000 ש' בחודש).

 4. 45
  הוא זה שקבע שקק"ל תנוהל על ידי ערבי. הוא דשדרש פתיחת חניון בשבת

  על מה אתם מדברים? הוא עוד אחד שיבוא ויהרוס כל חלקה טובה של הלאום היהודי!

  הוא שמאלן, בדיוק כמו ריבלין.

 5. 44
  השופט שפירא הוא חלומו של כל צלם!
 6. 43
  השופט שפירא מאוד פוטוגני - מצטלם נהדר ומזכיר את קרל מרקס עם משקפיים...
 7. 42
  מבקר המדינה

  אני פונה לחברי הבנסת מכל המפלגות! היו פעם הגונים, ובחרו למבקר המדינה
  את הראוי ביותר.
  עצרו את הדרדרות המדינה!

 8. 41
  חבל שהבחירות לכנסת בוטלו. או אז היינו רואים כמה דעות הארץ שוות בציבור.
 9. 40
  עד לאיזה שפל מדרגה יובילו אותנו הצמד ביבי-ברק (ועכשיו מצטרף אליו מופז)... הם מתנהלים כאילו שזו המדינה שלהם וכל זה באיצטלה של כאילו דמוקרטיה... זו כבר לא דמוקרטיה זו עבודה בעיניים.
 10. 39
  אתה טועה לגמרי בזהות המושך בחוטים... ע"ע איציק ושמחון.
 11. 38
  שביט וקפקא

  קפקא אמר: ״אני שואף לבטא במשפט אחד מה שאחרים אומרים בספר שלם, מה שאחרים אינם מצליחים לומר בספר שלם״. ואילו אצל שביט: ״מה שניתן להאמר במשפט יחד יבוטא אצלי במחרוזת אינסופית של משפטים מיותרים״.

 12. 37
  "סוף סוף" אנחנו נראים כמו שאר המדינות במזרח התיכון....

  חסל חופש פולחן הדת
  חסל שוויון זכויות בין נשים לגברים
  חסל דמוקרטיה
  קדימה שחיתות
  ברוך הבא לדיקטטור העולה - ביבי
  ברוכים הבאים מ

 13. 36
  יחי המנהיג הגדול ...ככה לאט לאט "כבודו "הורס עוד פינה של דמוקרטיה

  ותאבונו הולך וגובר .אלא שלא לעולם חוסן. כפי שמוברק נפל, גם נהנתיהו וחבריו ייפלו. יגיע יום והבוחרים יבואו בחשבון..

 14. 35
  ח"כ חיים כץ מהתע"א מריץ את שלמה קדלדרון מהתע"א

  שלמה קלדרון היה מבקר פנים זוטר בתעשיה האווירית, וחבר ועד העובדים בראשות ח"כ חיים כץ מהליכוד. הוא לא חשף מעשי שחיתות בתע"א, שעה שמבקרי המדינה לדורותיהם פירסמו דו"חות ביקורת חריפים על מחדלים ושחיתויות בתע"א. כעת ח"כ חיים כץ מנסה להשתלט באמצעות קלדרון על מוסד מבקר המדינה, כפי שהשתלט על התע"א, ובעזרתה על פריימריס הליכוד.

 15. 34
  נתניהו = פוטין - לא יהיו בחירות עוד שנה
 16. 33
  וזאת בתנאי שיתמנה מבקר ללא משוא פנים - כי בנפשנו הדבר
 17. 32
  הכנסת הולכת לכיוון מינוי קצב 2
 18. 31
  מינויו של שפירא כשופט היה משעשע, הרעיון שימונה כמבקר המדינה מפחיד.
 19. 30
  פני המדינה.


  ל-60 הח"כים לא חשוב פני המדינה, חשוב כיסא נוח לישבנם.

 20. 29
  ברור שימנו את אליעזר ריבלין, אלא אם כן זה יעדיף להתמודד על הנשיאות
 21. 28
  ארי היקר שאגתך אכן ראויה ונכונה, ברם במתותא ממך ההכשרה של האי היווני ע"י מני חוסמת בפניו את הכניסה להיכל הצדק בו ישובים ברק וזמיר.
 22. 27
  די למשפטיזציה . די למשפטפטנים

  כמעט כל מי שבקר בבתי המשפט בישראל יצא מזועזע מרמת השפיטה. אין צורך כמחאה לזרוק נעל בפרצופה של בייניש. אבל יש להפסיק את המנהג המגונה להשליט עלינו משפטפטנים. צריך למנות אנשי מדע, עבודה ויצירה ולא משפטפטנים.

 23. 26
  יחצני שביט את ברק לא ימרקו עבורו את סגנונו החצוף והדמגוגי.
 24. 25
  עובדות ודעות, שביט ממתי יש לך רשות לסווג אנשים כבינונייים ועל סמך מה?
 25. 24
  חוצפה לכנות אדם בתואר "בינוני." שביט אין לו כבוד לאיש חוץ מאשר לעצמו ולברק.
 26. 23
  מבקר המדינה

  האנשים הבינוניים המאכלסים את הכנסת,הממשלה המנופחת המסורבלת ש 75% לא היו מקבלים מינוי ניהולי בשום חברה או מוסד, זקוקים למבקר בינוני (מתנצל בפני כבוד השופט שפירא.) ולא שופט בכיר מבית המשפט העליון.
  הם רוצים להשמיד כל חלקה טובה,ללא כל הפרעה.

 27. 22
  איפה , איפה הם חברי הכנסת ההגונים ההם, עם היושרה והכבוד הפנימי ?????

  אחרי שראינו את התנהלותם ותירוציהם בשלוש השנים האחרונות, ספק רב מאד מד אם יש עדין "צדיק אחד בסדום"
  כל המתחפשים למוסריים כמו דן מרידור ובגין מתעתעים בנו ורחוקים מאד מלהראות את מוסריותם כאשר עצם ישיבתם בממשלה לאומנית כזו על חוקי ההזויים מנוסח גרמניה של שנות השלושים המוקדמות , לא מפריעה להם

 28. 21
  מיניו של השופט גרוניס לווה במאמרים מכפישים במוסף הארץ, את השופט סולברג הפכו למפלצת, ועיתונים ממש לא קבלו "יפה" את מינויו של לינדנשטראוס, הארץ גיבה את אולמרט בהכפשות על לינדנשטראוס.ס

  רשימת המועדפים של הארץ, השופט ברק, שגרם נזק עצום למערכת המשפטית, ב"הכול שפיט" לאחרונה העז להכחיש מה שכתוב בכל עיתון מאותה עת, על ביניש אסור היה לומר מילה רעה.

 29. 20
  בם ירוצים לעשות לריבלין מה שעשו לפרס בעת מועמדותו הראשונה לנשיא, וכתוצאה- אנחנו קיבלנו את קצב!!! אסור שהקואליציה הדורסנית תחליש את כל מוסדות הביקורת. בסוף כולנו נשלם!!!
 30. 19
  כשמינתה עו"ד בינוני

  he was very good defence worker in the israeli legal system.

 31. 18
  למה בכלל מבקר המדינה צריך להיות שופט, עדיף מישהו שמתמצא בביקורת ולא אחד שיש לו אג'נדה כדברי ברק שהתנגד לאג'נדות (לא של עצמו כמובן)
 32. 17
  תגובות 11 ו12 ממומנות

  מעניין שתגובות 11 ו12 זהות אך רק עם שם שונה של המגיב...

  1. נראה כך...
 33. 16
  לא שכחנו איך אולמרט הכפיש את המבקר בגיבוי המנוי המגמתי של פרופ' פרידמן, לא שמענו מילת בקורת אחת של מי מהממשלה הזאת על המבקר.
 34. 15
  נחוץ חוט שדרה

  אם למועמדים הזוטרים יותר היה חוט שדרה, היו מודיעים לפני ההצבעה בכנסת כי לאור מועמדותו של השופט ריבלין הם מסירים את מועמדותם. אבל צריך שאר רוח כדי לעשות מעשה נבון ונכון כזה.

 35. 14
  החונטה השלטונית כבר לא יכולה לשמוע שהיא לא בסדר. ממנים מישהו שיגיד להם בעדינות חלמאית "חברה תשמעו, לא ככה. תוכלו לשנות קצת? שלא ירגיש העם מרומה."
 36. 13
  כל מילה סלע כתבה מעולה מזדהה עם כל מילה

  היועץ המשפטי חלש לא מתפקד נכשל בתפקידו בגדול

 37. 12
  ניכר שאינך מכיר כלל את פועלו השיפוטי של השופט שפירא

  שופט יסודי ומעמיק שפסקי הדין שלו כמעט אף פעם אינם נהפכים בעליון, קרי - בית המשפט העליון מברך על פסיקותיו ומאשרן ככלל. לו טרחת לדוק פורתא לפני כתיבת רשימת ההכפשות - הייתה לממד שמי שאישר את מרבית פסיקותיו היה לא אחר מהשופט ריבלין או הרכבים בהם היה חבר.
  אפשר בהחלט לחשוב שריבלין ראוי יותר, אבל לא ראוי להטיל דופי ורפש רכילותי זול בשופט מכהן, העושה את עבודתו נאמנה, כדי לשכנע בעמדת הכותב.

 38. 11
  ניכר כי אין לך מושג איזה שופט איכותי שפירא

  שופט יסודי ומעמיק שפסקי הדין שלו כמעט אף פעם אינם נהפכים בעליון, קרי - בית המשפט העליון מברך על פסיקותיו ומאשרן ככלל. לו טרחת לדוק פורתא לפני כתיבת רשימת ההכפשות - הייתה לממד שמי שאישר את מרבית פסיקותיו היה לא אחר מהשופט ריבלין או הרכבים בהם היה חבר.
  אפשר בהחלט לחשוב שריבלין ראוי יותר, אבל לא ראוי להטיל דופי ורפש רכילותי זול בשופט מכהן, העושה את עבודתו נאמנה, כדי לשכנע בעמדת הכותב.

  1. תגובה ממומנת

   שוב תגובות ממומנות? מעניין שתגובה 11 ו12 הן זהות אך ע"י מגיבים שונים....

 39. 10
  סוף סוף, הגיע הזמן שהממשלה תשלוט בישראל ולא האליטות
  1. כלומר שהגרועים והבנוניים והתחמנים והמושחתים והקומבינטוריםואלו שרק טובת עצמם לנגד עיניהם ישלטו בנו. כן אני רוצה שההגונים והמוסריים והנאמנים ובעלי הכישורים ישלטו. כם וכן - האליטות. את המדיחנה הזו הקימו האליטות. מי שדוחף את האנושות הם האליטות. הטובים לשלטון.
  2. תגובה

   התבלבלת
   זה מה שקרה עד היום שאנשים מושחתים שלא נבחרו מעולם , לא מסוגלים להבחר ולא מסוגלים לקבל דמוקרטיה אמיתית קובעים בחלק גדול מהנושאים החשובים ביותר במדינה , וזאת בלי לקבל כמובן שום אחריות על התוצאות . ברוך ה' זה בדרך להיגמר . אני מבין שזה מצער אותך , תצטרך להתרגל

 40. 9
  מאמר לא מבוסס

  מצער לראות שהכותב לא קרא אפילו פסק דין אחד של שני המועמדים. מי שיקרא את פסקי הדין של ריבלין ושל שפירא יבחין מייד כי ריבלין הוא שופט עם גישה ממסדית, שלא רואה את האזרח. לעומת זאת שפירא הוא שופט עם גישה חברתית שמול עיניו רק האזרח. ריבלין מדבר גבוהה גבוהה אבל בסוף פוסק נגד האזרח מן השורה. שפירא לא מאמץ מילים גבוהות אבל בשורה התחתונה האזרח זוכה אצלו להגנה מירבית. לדוגמא, שפירא פסק כי תאגיד ביטוח שנשלט על ידי טייקון, חביב השלטון חייב לשלם על מות ילד קטן בעוולה 1.5 מיליון שח. ריבלין הפך אותו. מתוך חשש להתמוטטות הטייקון ריביו צמצם את הסכום לחמש מאות אלף. זה מה ששווה אצלו ילד קטן. אם שפירא יהיה מבקר, אני אישית ורבים המכירים את פסיקותיו נרגיש בטוחים יותר. אבל אולי הכותב נשלח והוטעה על ידי הטייקונים החרדים מאחד אחד כמו שפירא.

  1. לא נכון

   ממש לא נכון, לריבלין היו מספר פסקי דין שבאו לטובת האזרח:
   את פסק הדין המפורסם ביותר שלו נתן ריבלין כראש הרכב של חמישה שופטים בערעורה של משפחת הילד מיכאל אטינגר, שנהרג כשנפל לבור בירושלים. המשפחה, שיוצגה בהתנדבות על ידי יעקב נאמן וברוך כצמן, דרשה פיצוי גם על "ראש נזק" חדש: פיצוי על אובדן השכר שהיה הילד מרוויח במהלך חייו. "ראש נזק" זה - "השנים האבודות" - נדחה בידי העליון 22 שנה קודם לכן, אבל הפעם החליטו השופטים שהגיע זמנו. ריבלין הוביל את המהפכה שהרחיבה במידה ניכרת את זכאותם של ניזוקים שנפטרו או שתוחלת חייהם קוצרה בשל עוולה.

  2. תקרא היטב את אטינגר

   אמרת שיש מספר פסקי דין שריבלין נתן לטובת האזרח ומצאת רק אחד. אני מציע שתקרא היטב את האחד. משך עשרות שנים ריבלין וחבריו פסקו ללא בושה 50 אלף שח עבור מות ילד קטן. לאחר ביקורת חריפה ריבלין אימץ עם עוד שופטים, את דעת המיעוט של ברק בפסק דין גבריאל..ריבלין נתן פרמטרים לחישוב. לפי פרמטרים אלה שפירא פסק מיליון וחצי. בא ריבלין וקיצץ לחצי מליון. מה קרה בין לבין? הוא נבהל מתגובת המימסד, חברות הביטוח

 41. 8
  מני מזוז? זה לא ההוא שמזמז את תיק האי היווני? והלא כבר בתקופתו מוזמז גם התיק של ליברמן.
 42. 7
  כתבה נכונה שלא תועיל במאומה.

  הלוואי ונתבדה.

 43. 6
  הויכוח על הזהות/אוריינטציה פוליטית של המבקר תחסל מוסד הביקורת-הרצון להריץ מועמד "אנטי ממשלתי" מול מועמד "נוח לממשלה" יהפוך את המבקר למבקר שהוא או "מטעם הממשלה" או "מטעם האופוזיציה"
 44. 5
  מאיפה למר שביט החוצפה לכנות את ויינשטיין "עו'ד בינוני"? מאחורי המקלדת קיסר העולם מחלק ציונים לכולם. ובכן מר שביט - גם אתה לא משהו
  1. אתה שואל מאיפא ובכן אתה באמת חושב שנאמן היה מביא מישהו שהיה עושה שריר לממשלה שנאמן רוצה ביקרה?
  2. לכו הוא לא מגיש מועמדות למבקר המדינה. עיתונאי מנסה לשכנע לא להתבשם מתהילת עצמו. מי שלט משתכנע שלא ישתכנע.
  3. הביאו את גרוניס על תקן שופט ימני והוא עושה שריר לממשלה ימנית

   שופטים ויועצים משפטיים מחויבים קודם כל לחוק. אז אל תזהם.

  4. חוק גרוניס נועד לעכב את מינוי של מרים נאור

   לתפקיד נשיאת בית משפט עליון.
   גרוניס אינו ימני מובהק אלא הוא בעד ריסון כוחו לש בית המשפט העליון ומתנגד לדרך של אהרון ברק שהכל שפיט.

   גרוניס לא מתנגד למהלכי הממשלה אלא אינן לו ברירה ואינו יכול להכשיר כל שרץ.

 45. 4
  כל מילה בסלע. בריונות הליברמן שולטת בכיפה. בין אם במינוי הכיפה הסרוחה נאמן, או במינוי אותה כיפה במי שעצמו לא שילם על העסקת עובד זר-ויינשטיין, שיחד עם ליברמן וביבי הוא מכשיר את האולפנה לבריונות. הוא יטפל בבכרי, אבל לא בליברמן. זו הבובה על חוט-יוע"מ בישראל ימנית, מושחתת.
 46. 3
  הם עושים את זה כי אין מי שיעצור אותם

  הציבור אדיש וטיפש ומפגין נגד הדברים הלא נכונים. הצעד הבא יהיה חוק
  עקיפת בג״צ. בסוף גם יבטלו את הבחירות, זה ברור

  1. עד לבוא המהפכה.
 47. 2
  במאבק על הכסא והכוח קוברים את המדינה. להם יש לאן לברוח ומה נעשה אנחנו?
  1. גרין קארד והגירה לארה"ב. לא שזה גן עדן אבל כאילו דמוקרטיה . פה זה דמוקרטיה נוסח מוברק. לקהיר דמינו. פיכס.
 48. 1
  אבל גם ריבלין מחוייב לימין, ואחיו בליכוד וכו'
  1. הם לא אחים

   זה שיש להם אותו שם משפחה לא הופך אותם לאחים... למה סתם להמציא משהו כזה?